Skočiť na obsah

Esperanto


tiborco

Odporúčané príspevky

Ahoojte :)

Trochu som sa nudil na nete a tak som šiel na google nejaké vecičky kukať a tak a nejak som sa dostal k Esparantu...predtým som už dačo o tom,že je to umelý jazyk a tak...je vraj údajne najdnoduchší,je zložený z viacerých jazykov,či ako a viacerí ju ovládajú...ale veľa informácii o tom ale nemám...zaoberá sa niekto s esperantom?alebo trebárs niekto aj vie?teda nechystám sa tento jazyk naučiť :) :lol: ,len ma proste laicky tak zaujíma...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 12
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    2

  • Marcopolus

    2

  • aljak63

    2

  • tiborco

    2

Top prispievatelia v tejto téme

esperanto je zrejme najznámejšie .. pre krížovkárov možno ešte ido

 

tých "umelých" alebo skôr konštruovaných jazykov, pokusov odstrániť jazykové bariéry, bolo podstatne viac, toto je len niekoľkoz nich :

 

Volapük je prvý medzinárodný umelý jazyk, ktorý bol na vrcholu rozvoje v rokoch 1879 – 1890. Vytvorenie esperanta takmer vytlačilo volapük z užívania. Oživený bol v 30. rokoch. Dnes ním hovorí cca 20 ľudí.

Esperanto, ktorý aktívne používa asi 2 000 000 ľudí, stovky detí z medzinárodných manželstiev esperantistov dokonca ako rodný jazyk.

Ido, čo je reformované esperanto. Aktívne ho používa si cca 500 ľudí.

Novial bol sólový projekt reformy ido, ktorého autorom bol dánsky lingvista Otto Jespersen. Po jeho smrti v roku 1943 jazyk prestal byť používaný. Bol však oživený s rozvojom Internetu.

Occidental, alebo Interlingue, dnes už nevyužívaný umelý jazyk, ktorého autorom bol Estónec Edgar de Wahl.

Interlingua

Basic English je 850 špeciálne vybraných anglických slov. Na podobnom princípe, nie však tak prísnom, je založená Simple English Wikipedia.

Slovio je umelý jazyk na základe zobecnenia slovanských jazykov, ktorý v roku 1999 vytvoril Mark Hucko.

 

 

najväčší úspech má esperanto, má to veľmi jednoduché dôvody :

 

Úspech a obľuba esperanta je predovšetkým v jeho jednoduchej zvládnuteľnosti.

Slovná zásoba je prevzatá z mnohých jazykov sveta, mnohé slová majú medzinárodný charakter. Píše sa tak, ako sa vyslovuje.

Gramatika je celkom jednoduchá, bez akýchkoľvek výnimiek. Premyslený systém tvorby slov podstatne znižuje množstvo slovíčok, ktoré je potrebné zvládnuť a vedie k tvorivosti v jazyku. V jazyku sa využíva princíp stavebnice.

 

 

angličtina sa ukázala byť tak všeobecne silnejšia ... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nepovedal by som,že je to blbosť...keď rozpráva s tým už 2 milióny ľudí...okay,anglina je fajn a je to svetový jazyk,ale je dosť prekombinovaná atď....samozrejme,že sa anglina dá naučiť...ale je to zaujímavé,že Esperanto sa predsa ako tak trochu ujal.....ale zas nemyslím si,že sa stane svetovým jazykom....to by museli prejsť ešte dlhé roky ak vôbec...a vo vede sa stále používa latinčina(biológia,medicína...atď...)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podla mna Anglictina je dost lahky jazyk a neni problem sa naucit ju... a clovek sa s nou dostava do kontaktu uplne kazdy den, preto ak ma byt nieco svetovy jazyk tak myslim ze Anglictina je to prave! :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iste

esperanto sa vyvinulo dávno predtým, než začala byť angličtina na výslní, ako pokus nájsť niečo na dorozumievanie v babylone jazykov

dva milióny ľudí, používajúcich esperanto, je viac, než mnohé pozostatky jazykov, odsúdených na zánik

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

byvala spoluziacka je do esperanta blazon, asi pred dvoma troma rokmi sa ho naucila a dnes ho uz vie pouzivat dokonale. Hovori, ze jej to pomohlo najst vela novych ludi, maju svoje zdruzenie, maju stretavky, dokonca myslim ze exsituje aj stranka, na ktorej sa da esperanto naucit - sam som sa z nej isty cas ucil, ked som sa nudil - ten jazyk mi pride smiesny, ale inak, mozno by mohol mat svoj vyznam, aj ked si myslim ze anglictinu neprekona

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myšlienka jednoduchého medzinárodného jazyka je pekná, ale ukázalo sa, že umelý jazyk má malé šance výraznejšie sa presadiť. Dva milióny ľudí ktorí hovoria esperantom je preto v tomto smere úspech, aj keď možno nie taký, ako očakával jeho tvorca L. L. Zamenhof.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

byvala spoluziacka je do esperanta blazon, asi pred dvoma troma rokmi sa ho naucila a dnes ho uz vie pouzivat dokonale. Hovori, ze jej to pomohlo najst vela novych ludi, maju svoje zdruzenie, maju stretavky, dokonca myslim ze exsituje aj stranka, na ktorej sa da esperanto naucit - sam som sa z nej isty cas ucil, ked som sa nudil - ten jazyk mi pride smiesny, ale inak, mozno by mohol mat svoj vyznam, aj ked si myslim ze anglictinu neprekona

mohol by si sem pls hodit link na tu stranku(alebo poslat pm)??

 

dik

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...

Esperanto mal byť svetový jazyk ale nie že u ľudí nemalo popularitu ale niektoré krajiny ho neuznali a preto aj tak dopadol. Latinčina sice nie je umelý jazyk ale tiež vymrela žiadna krajina ho nepouživa ako svoj materinský jazyk. Ale pritom stále sa musíme učiť veľa vecí po Latinsky jeden z dôvodov prečo som neuspel na vysokej škole bolo veľmi veľa Latinčiny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov