Jozef50205 Zverejnené 15. Január, 2008 Zverejnené 15. Január, 2008 Mnohí z nás včítane vládnych politikov sa doslovne čudujú:Čo sa vlastne deje s cenami potravín? Prečo? Kôli čomu vyleteli ceny tak vysoko? Kto žije s poľnohospodárstvom, koho živí poľnohospodárska pôda,hospodárske zvierata,kto je farmárom ,by odpovedal: Páni, dámy dlhé roky sa žilo z podstaty,keď sme chceli prežiť znižovali sme stavy zvierat, pretože výroba mlieka, mäsa,vlny bola jednoducho nerentabilná alebo iba mierne zisková bez možnosti rozšírenej reprodukcie, čo zákonite nedávalo možnosti konkurencie so starými čl.štátmi EÚ, takže zasa sa iba znižovali stavy, podobná situácia bola na agrofarmách, kde každoročné zyvšovanie cien vstupov od osív až po naftu a náhradnych dielov urobili aj rastlinnú výrobu stratovú alebo iba s minim. ziskom aj napriek vysokej špecializácii pestovania plodín existencia fariem bola a je aj doposiaľ na hranici prežitia, i ked dotácie počas rokov v EÚ sú veľkou pomocou, podobne ako možnosť vstupovať do SOP EÚ a 40% podporou čerpať financie na nákup aj novej techniky, ale bohužiaľ proklamované finančná podpora , 70% z priemeru starých čl.štátov EÚ ostala niekde v lajstrách SMERU a Slovenský roľník zobral v roku 2007 tie isté dotácie, alebo ešte menej ako v roku 2006 a 2005, pričom tendencia by mala byť opačná, približovať sa ostatným štátom.Rok 2007 bol rokom neúrodným, pričom trend v dopyte po potravinách bol vysoký, USA a Canada počas posledných dvoch rokov cca každých 14 dní spúšťali do prevádzky 1 veľkú fabriku na výrobu bioetanolu , ktorý sa poväčšinou vyrába zo zrnovej kukurice, v EÚ to nie je až také vypuklé, ale dajme tomu Maďarsko dalo do prevádzky 5 obrovských fabrik na spracovanie zrna kukurice, Slovensko iba 1 v Leopoldove. A tak veľký dopyt potravín hlavne v Číne a Indii a zároveň energetická kríza urobila to, čo urobila , nepriaznive klimatické podmienky iba dodali punc zháňky po obilí,kukurici,olejninách a tým pádom aj vysokým cenám týchto komodít, čo následovne znamenalo zvyšovanie cien mäsa, mlieka a ich výrobkov. Tento trend zatial pokračuje , i ke´d nie už v takej miere, no i rok 2008 bude cenovo vysoko oproti predchadzajúcim rokom. Jednoducho lacné potraviny skončili , a ak sa v EÚ nezmení poľnohospodárska politika , bude ich aj málo.
Cat Eye Zverejnené 15. Január, 2008 Zverejnené 15. Január, 2008 Jozef, problém je aj v inom, pokiaľ na západe za posledný 1-2 roky vzrástla cena potravín o 6%, u nás vzrástla o 20% (niekde je asi systémová chyba)... Dlho sme sa spoliehali na dovoz lacného z vonku - to ako tak fungovalo, pokiaľ sme nášho sedliaka z určitej časti nezlikvidovali, potom nastúpil trend zvyšovania cien. Sedliaka sme považovali za parazita prahnúceho po dotáciach a ignorovali sme opačný prístup o pár kilometrov ďalej za hranicami. A potom ten humbuk okolo biopalív, na ktorý sa tá vyčúraná časť agrosektoru orientuje. Ale zdá sa, že Únia už dostáva rozum. Aspoň tento článok niečo naznačuje http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/ekono...html?id=1150336 Zvyšok môže byť aj vplyv ročníkov a lokálnych výkyvov spotrebiteľov a konzumentov a všeobecného zvyšovania cien.
Jozef50205 Zverejnené 15. Január, 2008 Autor Zverejnené 15. Január, 2008 cat nic s tym nenarobime,lacne potraviny uz boli,ceny polnohosp.komodit na svet.burzach sice uz nelamu rekordy,ale su stale vysoke a nie je predpoklad poklesu,skor opacne.
Cat Eye Zverejnené 15. Január, 2008 Zverejnené 15. Január, 2008 Jozef, ale však nefňukám, len konštatujem. Napokom aj na drahotu je liek - stačí len viac zarábať. :lol:
Jozef50205 Zverejnené 15. Január, 2008 Autor Zverejnené 15. Január, 2008 to mas teda svatu pravdu,u mna je vyhodou, ze som farmar,takze mam to o cosi lacnejsie,ale inak zadlzeny na tri generacie...
Jozef50205 Zverejnené 23. Jún, 2008 Autor Zverejnené 23. Jún, 2008 máš pravdu, ceny sú svetové a platy, skoda hovorit. Ceny potravin sú fakt vysoké a budú sa este zvysovat. Aj koli tomu bolo zasadnutie predsedov vlad EU v minulych dnoch, kde sa mimochodom prejednávala aj vysoka cena ropy. A verte, nic sa nedojednalo. Lakonicky povedané: Obyvatelia Únie platte, aby monopoly ovládajúce trhy boli ešte bohatšie, akcionári mali vyššie dividendy, odvádzajte dane a volte nás a musia vám postačovať aj gestá. A ako nazvať ich sedenie? Dychánek s množstvom vyumelkovaných úsmevov a "hovno" dojednali, zasa zbytočne vyhodené dane. Kolosálny MOLOCH EÚ jasne ukazuje v plnej nahote svoju neschopnosť i v obyčajných základných potrebách obyvateľov Únie. Je iba otázkou času, keď nastanu nepokoje a už nielen proti vysokým cenám potravín a energii včítane palív, ale aj kvôli nenažranosti monopolov ovladajúcich svetové trhy ako také , či už s ropou a jej derivátmi, ale aj plynom, el.energiou, s výrobou v chemickom a farmaceutickom priemysle, priemysle umelých hnojív, kde poprepájanie v rámci globalizácie kapitálu umožňuje ťahať za cenové nitky tak, že tie su absolutne nadhodnotené čoho jasným dôkazom sú aj neúmerné zisky monopolov rastúce iba na úkor nás. A práve tu je miesto, kde by sa dalo siahnuť aj za cenu politických rozhodnutí na úkor možno 4-5% ,ale v prospech 95% obyvateľov EÚ. Niečo v tomto zmysle politické orgány EÚ už pripravujú, ale to je iba malá náplasť bez efektu, keď maju byt stropovane vraj neumerne odmeny TOP mamangerov veľkých firiem, ovšem tam pyramída iba začína, takže fakt iba na efekt pre volicov.
member2793 Zverejnené 11. December, 2022 Zverejnené 11. December, 2022 nejakých 15-20 rokov dozadu sa protimonopolný úrad vyprsil, že ako zasiahol proti producentom bravčového, lebo si dovolili uzavrieť celkom oprávnenú dohodu, že nebudú predávať pod výrobné náklady. mesiac dozadu štyria najväčší hráči v maloobchode sa zrejme dohodli a zvýšili cenu cukru o 100%, tak by ma zaujímalo kde v riti sú teraz úradníci z protimonopolného oného, keď ich táto kartelová dohoda nezaujíma. inak je samozrejme blbosť kupujúcich, keď tieto ceny akceptujú, ale aj tak je nečinnosť daného úradu zaujímavá...
Odporúčané príspevky
Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky
Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom
Vytvoriť konto
Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!
Zaregistrovať si nové kontoPrihlásiť sa
Máte už konto? Prihláste sa tu.
Prihlásiť sa teraz