Skočiť na obsah

Knihy v detstve


nutrinka

Odporúčané príspevky

som si dnes v hodoninskom antikvariate kupila troch patracov, prve styri diely v jednom zvazku tak sa tesim :lol: ja som nie vsetky citala, takze som velmi rada ze som to tam uplnou nahodou objavila a mozem precitat :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Hanbíš? :-) Ja ani náhodou. Len v knižnici mali blbé kecy, tak mi to požičal kamoš čo tam robí.

hej hej, hanbím, bo tie knihovníčky majú o mne celkom dobrú predstavu podľa toho čo čítam... ale asi tam nabehnem na celý piatok, ak raz budem doma a si tam prečítam viac dielov :lol: ale ja bych to najradšej chcela mať doma od jednotky :)

 

a tí pátrači, to budú tí pôvodní, prvé štyri diely, lebo tuším iba tie vyšli štvorzväzkovo, je to ešte také staré vydanie tuším, s čierno-bielymi kresbami /mám ho doma :) /, podľa môjho najlepšie diely

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja mám tie staré vydania, tie pôvodné, doma ... a tie hrubé knihy s viacerými príbehmi mám dve :

v jednej sú :

 

Tajomstvo strašidelného zámku

Záhada zajakavého papagája

Záhada šepkajúcej múmie

Záhada zeleného strašidla

 

v druhej :

 

Záhada miznúceho pokladu

Tajomstvo ostrova kostier

Záhada ohnivého oka

 

a ešte ako samostané knihy z rovnakého obdobia vydania :

 

Záhada zajakavého papagája

a

Záhada smejúceho sa tieňa

 

 

tie knihy sa dajú prečítať ako skvelý relax hocikedy ... mám ich prečítané už veľakrát :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo mám ja knihu volá sa Robert Arthur: Alfred Hitchcock a traja pátrači.

Sú tam tri diely ale spomínam si len na názov: Záhada zajakavého papagája. Ostatné názvy neviem.

Kniha je totiž krabici hlboko pod vecami.

Tieto ostatné:

Záhada miznúceho pokladu

Tajomstvo ostrova kostier

Záhada ohnivého oka

Záhada smejúceho sa tieňa

som nečítal. Ani som nevedel, že v tej dobe vyšli.

Ešte som mal jednu Záhada zmenšujúceho sa obrazu... Ale niekto ju šlohol hneď po prvom prečítaní.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:lol: :) Neveriaci a hriešnik? To je absolútne nemožné. No ale keď mám všetky poličky plné, tak kam staršie knihy?

Harry Potter je tiež v krabici od Videa :) Ale tam je len s Hobittom, Kronikami Narnie a Moby Dickom. ;-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

mm, ja si pamatam velmi staru knihu - Vandrovali vandrovnici, tu mala este zo svojho detstva odlozenu nasa mama. boli tam zvlastne obrazky, velmi detailne a farebne nakreslene casto aj cez dve strany. aj pribehy boli pekne, o putovani chudobnych kamaratov po svete. dodnes mam vacsinu knih z detstva, je medzi nimi aj velky zemepisny atlas, ten som dostal pod stromcek.

pekna kniha je aj Vynalezy maleho Tomasa, je tam kopa veci, ktore sme ako deti kazdy den okolo seba videli a predsa nechapali. tu som rad listoval.

a do tretice - Smely zajko v Afrike od J.C.Hronskeho. :lol:

 

tak, mozte pokracovat v Troch patracoch - nieco som precital, ale na zapojenie sa do diskusie to asi nestaci. pamatam si, ako vyhrali limuzinu aj so soferom (tusim na mesiac, ci tyzden?), to som im zavidel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hlavne rozprávky

Slovenské ľudové, z krajín bývalého ZSSR, z juhu Európy, Grécke báje a povesti, bájky, ázijské a samozrejme Andersenove,

ale také dievčatko so zápalkami som nečítal nikdy

 

taktiež Slávnu Päťku :lol:

Slávna ľavačka, ťažko je mustangovi

DepecheMode sú ľudia (povinná literatúra)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

dobra tema na nostalgiu za starymi detskymi casmi ;)

 

v tej dobe som encyklopedie, ci odborne knizky este velmi necitala, pamatam si len na tri : Priatel lesa - knizka zo skautingu, kde bolo vseto mozne o prirode a pod. a dve detske encyklopedie, jedna zemepisna a a jedna vseobecna

 

ale Medzi nami dievcatami, Traja patraci - spominanu viacdielnu knizku ma moja mama, tie prve diely, ktore su v nej, su naozaj najlepsie, tu knizku by som raz chcela mat

zial sme ale tri dcery a mamu uz teraz ide vystriet, ked sa sem - tam hadame, co ktora z nas chce z jej kniznice zdedit :lol:

inak od troch Patracov su este starsie, povodnejsie diely, ako ten stvorzvazkovy diel...Zahada bezhlaveho kona, zmensujuceho sa domu a stonajucej jaskyne ...

 

Slavna patka, aj spominana seria o Penny a siedmich labkach ... tieto knizky mi kupovala mama a v tej dobe som tuzila ist raz na veterinu

Aj dievcatko Heidi... ,a nedavno som v knihkupectve objavilo seriu kniziek o jednom malom dievcatku, nespominam si teraz na nazov knihy, ale vytesovala som sa z toho ako mala, priatel nechapal

 

inak od troch Patracov su este starsie, povodnejsie diely, ako ten stvorzvazkovy diel...Zahada bezhlaveho kona, zmensujuceho sa domu a stonajucej jaskyne ...

tiez Anna zo zeleneho domu a vsetky ostatne diely..vseobecne som salela po Montgomeryovej, tusim som od nej precitala vsetko, co sa dalo..Pribehy z Avonlea, Emily.., atd..

edicia STOPY a hlavne knizky o panu Tragacikovi..

 

par Winnetuoviek..,z Verneho som milovala hlavne Dva roky prazdnin, tuto knih som precitala najmenej patkrat, dalej tak najviac Deti kapitana Granta

samozrejme aj foglarovky - Zahada hlavolamu a ostatne diely

 

ale pamatam si este aj na stare klasiky, co som citala z detskej kniznice mojej mamy :D Majka Tarajka, Dievcatko zo zamku, Cenkovej deti, Mach a Sebestova, Lucia postrach ulice

 

Ferdo mravec, Chrobak Truhlik, Marosko, Stoplik, Janka a Danka, Budkacik a Dubkacik, Psicek a macicka...nedavno sme s priatelom kupili tuto knizku jeho malej dvojrocnej neterke...neskutocne radi sme zistili, ze ju este vydavaju s nezmenenym obalom..takym, akym bola vydavana aj predtym :)

 

Matilda a aj nejake dalsie Dahlovky, Mala princezna od Burnettovej

 

samozrejme aj Disneyovky a kopu, kopu rozpravok, takisto povesti

 

 

prezeram si nasu detsku knizicu prave, takze sa ospravedlnujem za tento siahodlhy prispevok ;)

ale nedalo sa nepodelit ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prezeram si nasu detsku knizicu prave, takze sa ospravedlnujem za tento siahodlhy prispevok ;)

ale nedalo sa nepodelit :lol:

v tejto kategórii sa za siahodlhé príspevky ospravedlňovať nemusíš ;)

 

a to si ešte dobre dopadla, ja keď som si pred týždňom prezerala moje staré detstké knižky, ktoré má teraz moja neter, tak si sestra myslela, že ma tam šokne... len som tam híkala nad mojimi knižkami a tajne som si ich schovávala pod tričko, že si ich vezmem späť a kričala som, že ich chcem naspäť, no čistý maník :D /tak ale keď človek vidí po rokoch knižky, s ktorými pomaly /no nie tak pomaly, moja mamča by vedela rozprávať/ spáva pod perinou, tak sa neudrží :)/

našla som si tam aj moje srdcovky ešte od škôlky, walt disneyho slovník angličtiny, úplne skvelá vecička, s tými všetkými možnými postavičkami, tú knižku som doslova zodrala. a aj rôzne detstké encyklopédie a rozprávkové knihy na celý rok. a ešte aj všetky možné zbierky rozprávok... neter vyrastie do puberty, tak si to hneď beriem k sebe ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Disney-ovky

hm, zvláštna kategória,

na prvý pohľad nimi môžte pohŕdať, ale len vtedy ak ste ich ako dieťa nečítali

najradšej mám asi Mickeyho Čarovné Vianoce a

Príručku mladých svišťov, ale len 1,

lebo tie ostatné vydania a duplom v mäkkej väzbe už nie su ono

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Knihy - tých bolo, v podstate od dobrodružných cez Verneovky, cestopisy, historické romány. detektivky, technické - nedá sa menovať. Verne komplet, Souček komplet - iba niektoré slovenské neboli dostupné - trávil som detstvo na južnej morave. A tie encyklopédie - boli rozličné tzv. "Rozum do kapsy" monotématické. A aj rozprávky, a aj časopisy - obľúbeným bol 100 + 1 z.z. Ono život na vrchovine na dedine - veľa prírody a knihy, radio "Laxik", televízia pomenej

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ked som bol maly cital som vsetko, urcite knihy mi aj zakazovali, ked som ich cital neskor pochopil som preco :lol:

ale dostavali sme velmi vela detskych encyklopedii, citaval som troch patracov samozrejme a kopec inych veci :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja som dobre vedela, preco mi nasi niektore knihy zakazovali, pod zamienkou " neprimerane tvojmu veku" :lol:

 

ale ked mati ma doma v kniznici aj cast knih, ktore obsahuju take fajn eroticke sceny...tak kto by odolal :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

tak, tu sú ďalšie:

 

Ľ.Ondrejov - Zbojnícka mladosť

Pohádky Karla Čapka

H.Ch. Andersen - Veľká kniha rozprávok, Malá kniha rozprávok

M.R. Martáková - Starý Bodrík a vlk : )

K.J.Erben, B.Němcová - Pohádky

Lewis Carroll - Alica v krajine zázrakov

E.Burroughs - Tarzan

K.May, J.Verne

 

edit:

..a u sestry som našiel príhody Anny zo Zeleného domu, prečítal som to všetko. : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

citaval som Patracov, Tarzana, Deti z Bullerbynu, Toma Sawyera a potom este nejaku knizku o zajacikovi, ktory sa plavil cez Cervene a Cierne more .. nemate niekto predstavu, ako sa to volalo? :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Teraz ma ešte napadlo že som čítavala povesti.. a také tie obrovské hrubé knižky... Dobšinského Slovenské rozprávky.. Němcovej Strieborná kniha rozprávok... a moja obľúbená - Vodník a mlynársky tovariš :)

potom Ako žijú lesné zvieratká...Šikula - Prázdniny so strýcom Rafaelom..

aaach to sú spomienky :lol:

btw, disneyovku som mala jednu jedinú - Peter Pan :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

Z tých diel a dielok,ktoré ste tu pospomínali som mnoho počítal

Ale spomeniete si na samu prvú knihu,ktorú ste prelúskali ? Ja veru nie :) ,ale bude to niektorá z týchto:

Smelý zajko,Klabzubová jedenástka,O Štoplíkovi,Slovenské ľudové rozprávky,Malý Bobeš,... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale spomeniete si na samu prvú knihu,ktorú ste prelúskali ?

myslím, že to bol Andersen... ale nie som si istá, či je to úplne prvá kniha, ktorú som sama prečítala :lol: strašne som mala rada Dievčatko so zápalkami

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov