Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

situácia sa v posledných rokoch zlepšila, triedime odpady, ekologické spaľovne, nie je pre normálneho človeka problém prejsť pár krokov k najbližšiemu smetiaku, ale čerti ma berú, keď doma pracne separujeme odpad, každú krabicu rozložíme na placku, každú plastovú fľašu zmačkáme do najmenšieho možného objemu, a do zberného kontajnera sa tie moje nezmestia, lebo tam bola práve suseda, pani učiteľka, ktorá okrem iného učí etiku, priniesla dve tašky nezmačkaných fliaš a "zaplnila " kontajner ... za tých desať rokov, čo separujeme odpad, ešte nestihla prísť na to, že ... škoda hovoriť ...

 

čo ma skutočne vie dostať, to je veľké upratovanie v dvoroch a pivniciach, niečo ako : tak, a mám upratané ... a vznikne z toho asi toto :

 

8by4ug2.jpg6omf03k.jpg

 

6q8s0mu.jpg

 

na tej ledva viditeľnej tabuli je nápis Zákaz vyvážania odpadkov, kontrolované kamerou.

 

na asi štyri, päťkilometrovom úseku medzi dvomi dedinami sú takéto smetiská štyri - rovno pri ceste.

a to je len jeden úsek.

 

 

neďaleko od nás pri jednej obci je veľké smetisko, kam sa zváža a spracúva odpad zo širokého okolia - keby smetiarske autá nejazdili ako šialené, z korby im odlietavú smeti, polia a stromy v lesíkoch okolo sú ozdobené visiacimi zdrapmi igelitiek a kartónov ako vianočné stromčeky, do päť kilometrov od samotného smetiska ...

ale stále je to lepšie, než " na mojom dvore je čisto, za dedinou nech je čo chce " ... nj

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game nemusis nic hovorit, moj problem kazdorocne vyvazat odpady vysypané na mnou obrabanych pozemkoch, sice zakon je v tomto ohla&de tvrdy,ale ak nikoho neprichytis ide to na tvoje naklady a hlavne cloveka ser.... aki su ludia lajdaci a nevazia si nase spolocne, toto som jedine videl v Taliansku a Grecku zo starych cl.statoch EU..... :lol: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

suseda, pani učiteľka, ktorá okrem iného učí etiku, priniesla dve tašky nezmačkaných fliaš a "zaplnila " kontajner ...

to poznám, ja osobne som sa este nestretol s clovekom, ktorý PET flaše stláča (pravda, okrem vycvičenej rodiny). Ešte aj v práci na mňa pozerajú ako na marťana, čo robím s tými fľašami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 týždňami...

V rámci ekologického okienka pridám dobrú radu. Ešte lepšie ako len stlačiť PET fľašu je stlačiť ju (pristupiť) a pritiahnuť pevne uzáver. Pamäťový efekt (pokus o návrat do pôvodneho stavu) je výrazne menší a tým aj objem.

Naučila ma to kolegyňa-dôchodkyňa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

samozrejme, že natočiť na spľasnutú fľašu uzáver, ináč celé mačkanie nemá veľký význam.

tak to robíme už roky.

 

 

mimochodom, tieto bezsnehové zimy sú kruté ... burina takmer nikde, tráva zľahnutá, všetka špina a odpadky sú všade krásne vidieť ...

v lete to milosrdne aspoň zeleň trochu prikryje ... trochu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak prepáč... ale opakuvání je matka múdrosci. :lol:

 

 

Inak momentálne experimentujem s pristupením PET fľaše, zrolovaním a až potom zaskrutkovaním uzáveru. Výsledky sú povzbudivé - objemový redukčný faktor je lepší. Len by to chcelo verifikovať a vylúčiť faktor miesta, lokality (site specificity). :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja ju nestláčam skákaním teda sploštením vodorovne,

ale chytím ji za vrchnú časť a zatlačím smerom k sebe,

pričom dno mám opreté o brucho - také niečo, ako pri rituálnej samovražde

potom zaskrutkujem

 

u nás bola pred rokom veľká akcia, týkajúca sa recyklovania

dokonca aj v rozhlase vyhlasovali, kde budú kontajnery na separovaný odpad

no hlásili, že PET flaše a aj krabice od mlieka, džúsov a pod. treba vyplachovať,

tak to malo trošku opačný efekt a ľudia sa na to vykašlali takmer úplne

a triedili oveľa menej pokiaľ nepočuli inštrkcie o vyplachovaní

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

opakovanie aj poučenie pre ďalších nádejných budúcich stúpačov :lol:

 

 

dá sa to všelijako, tiež je vyskúšané aj rolovanie aj placka, aj rukami aj nohou aj všelijako ... len keby to napadlo aj druhých, že kontajner nie je rozťahovací a nielen oni a ich smäd a ich celé nespľasnuté fľaše sú na svete ... nj

 

a doma je ľahšie zbierať spľasnuté fľaše a vyrovnané a vymyté obaly od mlieka a džúsov. ... stačí pustiť vodu

u nás sa recyklovanie celkom ujalo, aj keď magorov je stále dosť, ako v každej vzorke

 

obalové materiály sú dnes na úrovni, balíme všetko, stačí kúpiť jednu vec, aby sme mali za dva koše "odpadkov" z balenia

v lekárni si zvyčajne vyberiem lieky a nakúpim, čo doma chýba, ale papeirových obalov, letákov, plastových fľaštičiek a kdečoho je z toho za kôš ... zakaždým. a to je len jedna lekáreň.

plytváme so zdrojmi a vyrábame smeti. čím ďalej, tým viac.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Spľasnuté tetrapaky nechávame odkvapkať v umývadle. Nič nevymývame, radšej denne (obdenne) vynášame. Vymývať pitnou vodou pri jej nedostatku a cene je hlúposť.

 

Inak na tých, čo hádžu nestláčené PET fľaše do kontajnera sa hnevám len trochu. Lebo je to stále lepšie ako ich hádzať na trávu. Keď venčím psiska pri Váhu, hrúza, koľko PET fliaš je po brehoch... Keby to záviselo odo mňa vrátil by som sa k dobe sklených obalov na minerálky. Úplne fuk, či beriem kartón alebo dve prepravky minerálok...auto odvezie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

U nás boli pred rokom zrušili kontajnery na separovaný zber a nahradil ich individuálny zber do plastových vriec. Táto zmena prispela síce k tomu, že si ľudia viac zvykajú na stláčanie PET fliaš, ale čo sa týka podpory separovaného zberu, myslím, že to bol krok späť

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dost casto vidam lisy na pouzite PET flase, je to sikovna vec a mnohi ludia si na ne zvykli. myslim, ze namontovat taketo jednoduche zariadenie na kontajnery urcene pre plast by zber odpadu zjednodusilo a prilis nepredrazilo.

 

podobne smetiska ako tie, co su vidno na zaciatku temy, obklopuju aj nasu obec. v poslednom case je to lepsie, v lete organizuju skoly viacdnove upratovacie brigady a myslim, ze ked deti rozpravaju o tom, co cez den videli, vela rodicov zacne pri likvidovani odpadu viac uvazovat. pohromou je vymena okien, ludia maju pekne eurookna, plastove okna a na polnych cestach nachadzam pri cyklistike hromady rozbiteho skla, casto aj kompletne stare okna. to su darceky pre buduce generacie, ktore si urcite najdu aj po 100 rokoch.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ja sa priznam ze flase stlacam. sklenene pohare vyumyvam a noviny triedim a viazem. chodi jeden ujo co to spred kontajnerov berie a nosi do zberu.

raz som v navale recyklacnej nalady skusal splostit klasicku plechovku od pepsi. o hlavinku. hlavinka nevydrzala plechovka ano.....sili ma.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Srdce ma bolí ,keď sa pozerám z okna auta na to naše krásne Slovensko,priekopy okolo ciest a odstavné plochy sú plné plastových fliaš a iného haraburdia,ešte dobre že sa blíži jar ,tráva aspoň niečo zakryje.Vivat Slovákia!!!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

neďaleko od nás pri jednej obci je veľké smetisko, kam sa zváža a spracúva odpad zo širokého okolia - keby smetiarske autá nejazdili ako šialené, z korby im odlietavú smeti, polia a stromy v lesíkoch okolo sú ozdobené visiacimi zdrapmi igelitiek a kartónov ako vianočné stromčeky, do päť kilometrov od samotného smetiska ...

minulý týždeň som zažila menší šok ... v niektoré dni jazdím do práce autobusom, ktorý ide trochu okolo, cez tri vedľajšie dediny, a práve pri tejto, o ktorej tu vyššie píšem, som videla dvoch ľudkov , na jednej aj druhej strane cesty s čiernymi plastovými vrecami, ako do nic zbierajú pri ceste odpadky ... bolo to o pol deviatej ráno, a za sebou mali už dobrých 20 - 30 vriec naplnených a naskladaných na kopy ... dokonca som tam na jednej hromade videla polámané kreslo a polovicu starého matraca ...

starostky sa v dedine pri posledných komunálnych voľbách vymenili ... tá, ktorá "povolila" výstavbu smetiska pri dedine, bola nahradená inou ... začína to byť v tej dedine vidieť ...

všetky cesty v širokom okolí by nutne potrebovali podobnú očistu ... vrátane lesov okolo nich

mimochodom, tých borovicových lesov, ktoré boli pre tento kraj také príznačné, z týždňa na týždeň ubúda ... pripravujú sa nové a nové plochy pre ďalšie firmy a výstavbu a ukrajujú už bezostyšne z chránenej krajinnej oblasti ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 týždňami...

nedávno som kdesi čítala, že na slovensku je okolo 6000 nelegálnych väčších či menších skládok

s pomocou greenpeace a ochranárov by zanedlho mala byť zlikvidovaná asi stovka z nich

tých skládok sa mi zdá viac, keď si spomeniem len na jednu cestu, odfotenú tam vyššie, kde sú tie skládky len priamo pri ceste štyri, a hlbšie v lese sú smeti všade ...

tá odprataná stovka smetísk je ako napľutie ... celá krajina vyzerá ako jedno veľké smetisko

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tie smetiská sú hlbším celospoločenským problémom, ktorý vzniká už v rodinách. Malý záujem aj o vlastné deti. Nie je v dnešnej dobe konzumu ani na ne čas. Dosť často býva cieľom záujmu iba hon za postavením a peniazmi. A to aj na cudzí účet. Vidno to denne aj na našej ulici - príde auto , rýchlo zastaví, zložia odpad a frnkne preč. A nepomáha ani zamykanie kontajnerov. A kto to robí, keď všetci majú mať vlastný smetiak ?

 

A keď je navokol špina, tak si podaktorý človek povie, že tak bude robiť tiež, keď to nik nerieši. Stačí sa poprechádzať po okoliu. Aj prešlé lieky z liekární sa válajú na skládkach, olej sa vylieva do potokov. A dokona na podaktorých sídliskách sa odpad vyhadzuje z okien rovno dole. Aj dieťa bolo zranené letiacim televízorom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...
  • Pred 1 mesiacom...

a do zberného kontajnera sa tie moje nezmestia, lebo tam bola práve suseda, pani učiteľka, ktorá okrem iného učí etiku, priniesla dve tašky nezmačkaných fliaš a "zaplnila " kontajner ...

Ja som rada, že aspoň separuje; pri tom, čo vidím, ako sa ľudia chovajú k prírode, je to hotový zázrak. Myslím to pravdaže ironicky. Bežne vidieť, ako sa v lesoch povaľujú kopy smetí, najčastejšie desiatky fliaš šampanského, krabice od mlieka, plechovky a konzervy, na tom poslednom som si ako decko stihla v Dunaji škaredo dorezať chodidlo. V poslednom čase ľudia začínajú stvárať absurdity, nad ktorými mi rozum zastáva: tou hádam najbizarnejšou je zvyk nahádzať všetky haraburdy do igelitky, zakrútiť ju, a potom ju takto zavesiť na konár stromu, nech si veselo veje vo vetre. :lol: Človek fakt nechápe. Brat občas zvykne prečisťovať okolie, ale už sa ponosuje, že nestíha.

 

Teraz čítam, že pezinská skládka sa stavia aj napriek zákazu; jedna je od domov vzdialená 150 metrov, tá nová by mala byť od obydlí vzdialená 280 metrov a 400 metrov od centra...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tiež som vďačný za to, že niekto robí nie celkom najsprávnejšie správnu vec. Je to vždy lepšie ako dokonale zrealizovaná blbosť.

 

Takže tie nezmačkané fľaše v kontajnetri sú predsa len lepším riešením ako fľaše v tráve.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

paci sa mi ako to poriesili v obci Rovinka

dlho tam bolo smetisko kusok od zmrzlinarne...teraz po rokoch som tam siel, pekne urobena hradza, vydlazdene miesto plus vycistene pri jazere...informacna tabula ako to tam vyzeralo a ako to zmenili :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 8 mesiacmi...

Dnes som sa prešiel na bicykli po lese a tiež som na jednom mieste na čosi narazil. Nie je toho nakopené zatiaľ toľko ako na obrázku od game, a nie je to ani v blízkosti cesty ale tiež sa toho už nazbieralo:

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

smetisko z prvého príspevku si behom roka motocrosári vyčistili, vypucovali les, všetky štyri smetiská pri ceste postupne zmizli / na horných fotkách je jedno z nich, to najhroznejšie /, celá cesta bola ako vymenená ...

až kým zasa niekto nezačal na tom istom mieste zakladať smetisko ...

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Minule som isiel okolo naseho stareho cintorina, a povedla nenormalny bordel. je tam chodnik. A nenahadzal tam to ani biely ani cigan, ale bordel co za niekolko rokov nafukal z kontajnera vietor. nik sa o to do dnes nazaujimal. Ale v meste kde mas 30% nezamestnanych by si cakal ze to niekto odprace a kontainer zabezpeci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov