Skočiť na obsah

Cactales

Odporúčané príspevky

- zmenu zivotneho stylu ludi,

- ekonomicku situaciu mladych rodin,

- narast pouzivania hormonalnej antikoncepcie za poslednych 20 rokov,

- zvysenie veku prvorodiciek (myslim ze za poslednych 10 rokov sa vek zvysil o 4 roky - opravte ma, ak sa mylim), atd atd.

Pokles pôrodnosti u nás začal už v polovici 80-tych rokov, koniec Studenej vojny a import západného štýlu života do našich krajín tento trend len podporil. So všetkými bodmi by som mohol súhlasiť, ale prečo bod ekonomická situácia mladých rodín platí iba pre "bielych"? Na východe je bežné že čo rok to nový cigán v rodine.

 

Je mozne, ze tento trend, ktory je zaznamenany takmer celoplosne v Europe, coskoro skonci a vyvoj porodnosti konecne zacne stupat smerom nahor... bud to nastane prirodzenou cestou, alebo jedine s podporou statu implementovanim opatreni na zvysenie natality obyvatelstva.

Prirodzenou cestou to pôjde len vtedy keď pôvodní Európania pocítia pud sebazáchovy a začnú sa množiť. To však nepredpokladám. Západná kultúra je na svojom úpadku - ale to je typický jav pre všetky predchádzajúce civilizácie, snáď najlepším príkladom je Rímska ríša, ktorej počet obyvateľov v priebehu dejín cisárstva klesol zhruba o dve tretiny, čo malo za následok postupný rozpad ríše. Obyvateľstvo vo veľkej miere bolo nahradzované "naturalizovanými" Rimanmi, čo vlastne boli barbari, ktorým bolo udelené rímske občianstvo. Ak tu niekto už vidí paralelu s vývojom v EU tak sa nemýli.

 

 

V regiona BA, za posledne dva - tri roky, som zaznamenal, v porovnani od 1993, zvyseny vyskyt tehotnych zien a kocikujucich mamiciek.

To isté som videl aj u nás, demografi bohorovne vyhlasovali že sa u nás začína rodiť viac detí, čo síce bola pravda, ale bol to len dôsledok toho, že na svet prichádzala ďalšia generačná vlna, takže nič výnimočné. Vlastne od nástupu novej generácie sa čakalo viac detí.

 

Tych deti a mladych je v Presove habadej... Staci sa prist pozriet a uvidis, ze tie deti, ktore sa narodili v roku roku 1996 su tam, maju okolo 12-13 rokov.

Aký je etnický pôvod tých detí a mladých?

 

Jediným riešením tzv. demografickej krízy je neskorší odchod do dôchodku. Dnešný 62dvoják je moc zdravý a zachovalý na to, aby si 16 rokov (štatistický vek dožitia) váľal šunky.

Toto je dobrý postreh. Kedysi vek 60 rokov bol pre bežného človeka veľa, v dnešnej dobe to začína byť štandard. Je úplne logické že vek do dôchodku treba predĺžiť. Zoberme si extrémny prípad, pred niekoľkými (asi 10-timi) rokmi boli prognózy, že lekársky výskum a veda budú tak napredovať, že v druhej polovici 21. storočia sa ľudia budú dožívať okolo 120 rokov. Chcel by som vidieť štát, ktorý by bol schopný živiť viac ako polstoročie svojich dôchodcov.

 

Len pre objasnenie. Rocniky 69, 70, 71, 72... su velmi silne rocniky, co sa tyka poctov.

Ja som to čítal o ročníkoch 76-79.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aký je etnický pôvod tých detí a mladých?

A aky by mal byt?

 

Ja som to čítal o ročníkoch 76-79.

http://blogy.etrend.sk/richard-sulik/katas...uhy/130829.html

Tu su grafy, ako sa menilo zlozenie obyvatelstva a jeho pocet. Na zaciatku 70 tych rokov sa da odsledovat narast poctu obyvatelstva, ktory kulminuje prave v tych rokoch ako spominas.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ku tym mladym zenam... No to nie, neprikove, ale na druhej strane sa predlzila materska dovolenka. Zeny mozu pokial viem ostat dlhsie pri malych detoch, ako mohli nase mamy. A navyse sa im materska vraj zaratava do dochodku.

Wysky, žena, čo má dve deti po sebe a čerpala plnú materskú pri každom, je profesne odpísaná, ak vykonávala nejakú kvalifikovanú prácu. Skôr badám trend u vzdelaných žien na dobrých postoch, že rýchlo sa vracajú späť do práce a pre dieťa nájdu kvalitnú opatrovateľku. V opačnom prípade bude žena až do dôchodku zastávať slabšie platené a menej kvalifikované pozície.

 

Dlhá materská je "prikovanie" k šporheltu... žena sa chce realizovať a má právo...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ja neviem, na západe by to malo byť všeobecne jasné, na východe dosť diskutabilné :lol:

Mne sa niekedy zda, ako keby na zapade Slovenska panoval mytus, ze vychod je plny nasich cernejsich spoluobcanov, ktorych jedinym zaujmom je robit deti a brat podporu. Nemienim to tu stacat na diskusiu o ciganoch. Ked uz ta to tak zaujimalo Axel, tak v Presove prevladaju bielejsi potomkovia rodicov.

 

 

Wysky, žena, čo má dve deti po sebe a čerpala plnú materskú pri každom, je profesne odpísaná, ak vykonávala nejakú kvalifikovanú prácu. Skôr badám trend u vzdelaných žien na dobrých postoch, že rýchlo sa vracajú späť do práce a pre dieťa nájdu kvalitnú opatrovateľku. V opačnom prípade bude žena až do dôchodku zastávať slabšie platené a menej kvalifikované pozície.

 

Dlhá materská je "prikovanie" k šporheltu... žena sa chce realizovať a má právo...

Cat, nechajme samotne zeny, nech sa rozhodnu co a ako. Uviedol som len jednu vec a je to individualne. A su mnohe rodiny, kde prevlada ten stary kolorit, ze muz nosi domov peniaze a zena je pri "sporhelte" a detoch. Ak im to tak vyhovuje, je to ich vec...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 týždňami...

O tom, či sa dieťaťu podarí zvládnuť negatíva jedináčikovstva, rozhoduje veľa faktorov. Napríklad to, akí sú jeho rodičia, ako ho vychovávajú, ako mu kompenzujú rovesnícke vzťahy, ale rozhoduje o tom aj samotná osobnosť dieťaťa.

jedna z tém

 

alebo úplne jednoducho taký normálny človek, možno trochu precitlivelý, a možno ani nie .... doknca akosi neveľmi poznám jedináčikov, tak typicky tradične popisovaných ako samoľúbych a vyžadujúcich pozornosť a majúcich všetko, na čo si zmyslia ... iste sú aj takí, hlavne v dnešnom svete kupovania si detí namiesto času na ne ... ale to funguje aj tam, kde sú dve deti, typické to nie je

tu strašne veľa záleží od rodičov

na druhej strane poznám zopár ľudí so súrodencami, z ktorých vyrástli dokonalí hajzlíci

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mne sa niekedy zda, ako keby na zapade Slovenska panoval mytus, ze vychod je plny nasich cernejsich spoluobcanov, ktorych jedinym zaujmom je robit deti a brat podporu. Nemienim to tu stacat na diskusiu o ciganoch. Ked uz ta to tak zaujimalo Axel, tak v Presove prevladaju bielejsi potomkovia rodicov.

Neviem, ja na východe nežijem takže informácie čerpám len zo spravodajstva. Takže ak čítam že v nejakej dedine sa za uplynulý rok narodilo 192 detí a z toho 10 je nerómskych tak čo si mám potom o tom myslieť? A to nie je vymyslená udalosť. Len meno tej dediny som zabudol.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel

V spravach to byva casto skreslene. Je na vychode vela romov, to ano, ale romske osady a ovela chudobnejsie ako na vychode najdes aj na strednom SLovensku, na jeho juznej casti.

 

Ono je to trochu tragikomickejsie, ked ta napriklad niekto z ineho konca sveta, ci inej krajiny presviedca, ze vlastne je tvoj dojem klamlivy, a ze je to inak. Najme ked tam clovek zije a ma moznost konfrontovat priamo na mieste.

Samozrejme, je mozne mat nazor, ale nemali by sme si nazory formovat povrchne a potom ich do "morku kosti " obhajovat.

 

Tak to posledne vydanie Tyzdna nejako nemozem najst... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

hľadala som údaje k téme Komunizmus na potvrdenie toho, že klesanie počtu narodení je hlboko socistická záležitosť - je, v grafoch je vyjadrené permanentné znižovanie pôrodnosti od r. 1985 / ako napísal Axel / až do r. 2003, kedy sa zvýšila a stabilizovala - a našla som pri tom zaujímavú stránku o demografii aj s príslušnými grafmi :

 

demografická dynamika

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takže k tomu vymieraniu ,aj ja som hľadal na internete informácie Takže za toho tvrdého socializmu v roku 1985 sa narodili presne 90 155 detí no a v roku 1995 sa ich narodilo 61 427, a dokonca v roku 2005 sa ich narodilo len 54 430. Takže neviem neviem........................

 

http://www.infostat.sk/vdc/sk/index.php?op...r&Itemid=35

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 mesiacmi...

To je o tom ze na vychode je zena este stale matkou.

A co je na to ze jedneho dna biely nebudu? To len o to vam ide?

Ak hej tak gratulujem, mozte si podat prihlasku do Slovenskej Pospolitosti.

 

Mimochodom nasi predkovia sa sem tiez pristahovali

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A co je na to ze jedneho dna biely nebudu? To len o to vam ide?

nie o to nám nejde ... len mi povedz kto bude na Slovensku pracovať :lol:

 

 

Mimochodom nasi predkovia sa sem tiez pristahovali

kebyže to nenapíšeš tak to asi nikto z nás nevie :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Demografia je zla, snazim sa ju aspon stabilizovat. Ale s tretim dietatom trochu pockam, musim si to nechat ulezat. Je to len otazka casu, ale necham ho zatial plynut. Vzdy som chcel mat viacej deti. Kvoli sebe(presvedceniu).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...
  • Pred 1 rokom...

Demografická kríza a "nefunkčná rozprávka" a ako ju riešiť?

 

podstatou toho pojmu "demografická kríza" je že sa jednoducho rodí menej detí

pamätáte sa na rozprávku od Dobšinského "o troch grošoch"? jej vlastne o jednoduchom pravidle, ako má fungovať "dokonalí penzijný systém"

kopáč s troch grošov ktoré zarobí, jeden dáva synovi lebo ten si na seba ešte zarobiť nevie, z druhého žije sám, a tretí dáva otcovi, aby mu vrátil ten, čo mu kedysi otec dával..

dnes však čoraz viac "kopáčov", nemá "syna" čo by sa o nich v budúcnosti postaral, a tak sa nám tá rozprávka "o troch grošoch" trochu "zvrhla"

 

sú s tým spojené aj ďalšie "trable", napríklad to že rómovia na "demografickú krízu" kašlú, následkom čoho sa dozvedáme dozvieme z médií, že jedného dňa bude zo slovákov "národnostná menšina" atď atď atď

a nie je to len problém slovenska, ale aj celej európy, a nielen tej západnej ale aj ruska a ukrajiny, postihuje dokonca aj japonsko

dalo by sa povedať, že len tá krajina, kde "rozprávka o troch grošoch" nefunguje, sa dá pokladať za vyspelú

 

sú nejaké reformy penzijného systému vedeného štátom, riešením tohto problému?

pretože myslím, že samotný problém neodstraňujú

a čo je vlastne príčinou problému?

asi to bude skôr, celá halda príčin a poriadne prepletených

 

ps: taký malý postreh, je zaujímavé, že začiatok "demografickej krízy", sa zhoduje s nástupom "fiat money" - ničím nekrytých peňazí

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

táto téma je stará už tri roky.. a je tu len pár príspevkov... zaoberá sa touto témou príliš zo široka "v globálnom meradle", napríklad je do toho zahrnutá aj naopak populačná explózia v rozvojových krajinách

a ja si myslím že by stálo za to, založiť aj takú ktorá by sa venovala špecifickej slovenskej podobe tohoto problému, a špecifickým slovenským reakciám naň

v tejto "globálnej" téme tu, nemá zmysel rozoberať, či niečo so špecifickou podobou tohto problému, urobí slovenská dôchodková reforma :joint:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo,

 

pri všetkej úcte, neudržíš tú tému "čistú" - rovnako ako žiadnu inú.

 

okrem toho nie je stará tri roky, naposledy sa do nej písalo pred rokom, a otázky demografie sa za ten čas priveľmi nezmenili. "kríza" je tam stále rovnaká.

konkrétne tu, staršia téma začala globálne a zaoberá sa všetkými variáciami demografickej krízy.

nová téma by po troch príspevkoch skončila rovnako.

 

/k dôchodkom, odvodom, druhému pilieru, je tu pár tém, nehovoriac o téme

Radičová, kde je podrobne popísaný každý finančný krok súčasnosti a vlády v tejto krajine ...

https://www.freespace.sk/tema/4439-nezamestnanost-vs-neskorsi-odchod-do-dochodku

https://www.freespace.sk/tema/725-iipilier

https://www.freespace.sk/tema/4602-vlada-ide-zvysit-dane-a-odvody

.... /

 

téma je Demografická kríza

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je to komlexný problém, dotýkajúci sa ekonómie, morálky a čo ja viem ešte čoho

a udržať o ňom "čistú" debatu, je niečo z ríše sci fi

navyše politici o tejto veci veľmi radi hovoria ale v praxi s ňou nerobia nič, a keď už niečo akurát to situáciu zhorší

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a ja si myslím že by stálo za to, založiť aj takú ktorá by sa venovala špecifickej slovenskej podobe tohoto problému, a špecifickým slovenským reakciám naň

 

 

Sme na vseobecnom diskusnom fore a obavam sa, ze zakladat takto uzko specifikovane temy tu nema zmysel. Za prve, je to neustrazitelne a za druhe, neviem o tom, ze by na toto forum prispieval niekto, kto sa problematike demografie vo vztahu k reforme penzijneho systemu nejako specialne venuje. Moznost rozvinut to aj do tejto polohy tu vsak stale je, v aktualnej teme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Za prve, je to neustrazitelne a za druhe, neviem o tom, ze by na toto forum prispieval niekto, kto sa problematike demografie vo vztahu k reforme penzijneho systemu nejako specialne venuje.

 

ale rozprávku "o troch grošoch" dokáže pochopiť každý, kto nemá IQ v dezolátnom stave, a ani na to nepotrebuje vysokú školu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, dokaze :joint:

 

Chcel som povedat len to, ze aj ked sa demografia tyka politiky, ekonomie, sociologie /a ked bude chciet niekto poukazat na klesajuci sexualny apetit pand, tak aj zoologie/ neznamena to, ze v kazdej kategorii musi mat aspekt, ktoremu sa chceme venovat svoju temu. Myslim ze tato jedna bohate staci :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov