Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

takze suhlasis, ze mam pravdu, ci nie? teda ze sme evolucne nastaveny pratat sa z cesty, ked sme pritazou pre spolocnost/tlupu v ktorej zijeme?

 

v kazdom pripade zrovna dnes mi do mobilu priletel dokaz, ze mozem mat pravdu:

 

dokaz z mojej minulej eseje o tom ze sme evolucne nastaveny sa pratat s cesty:

v tomto pripade sa jedna o bod: 

7)  Počúvaš “zlú” hudbu,
dobrý sluha, ale zlý pán - placebo aj nocebo v jednom.
(( https://trnik.blog.sme.sk/c/480036/ako-sa-vyhnut-depke-alebo-ked-vrahom-je-evolucia.html ))

 

 

a tu podcastove nepriame potvrdenie:

(je to az na zaver ale inak celý podcast a seria je superr ako Janko Meciar.)

Hudba nás ženie vpred.

(Spektrum Jána Mečiara) v aplikácii Podcasty.

 https://podcasts.apple.com/sk/podcast/spektrum-j%C3%A1na-me%C4%8Diara/id1386265949?l=sk#episodeGuid=tvjoj.podbean.com%2F2392019-340-kedy-sa-konci-detstvo-doba-ladova-prisla-z-vesmiru-hudba-nas-zenie-vpred-db4f169c571c1b25478ba90878953e9b

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tomik.

 

Evolucia :   to nie je o suhlase ci nesuhlase,     To je o tom ze to nedava zmysel.

 1.  Pocet samovrazd je tak maly ze to na spolocnost nema ziadny dopad.     Takto nevyzera biologicky cinitel. 

 2.  Evolucia pracuje tak ze nahodne zmeny sa prenesu do dalsej generacie ako zlepsia "fitness",    problem je ze samovrazda nijako nezlepsuje schopnost potomkov prezit.  A teda sa tento gen nema ako sirit.

3.  Ak by slo o evolucny jav, tak by sa mal prejavit aj v tlupach opic,  neviem o tom ze by opice pachali sebevrazdu

4.  To ze niekto neuzitocny pre tlupu spacha sebevrazdu  sa naozaj deje,  napriklad u eskimakov stari ludia v okamziku keby sa o nic bolo treba starat, tak odidu prec a zmrznu.  Je to dane kulturou a nie biologickou evoluciou. 

 

Ale aj ostatne body su skor usmevne ako nieco co by sa dalo brat vazne.   

 

Ved uvazuj,  na slovensku mas cca 900 tis mladych ( do 20 rokov),   rocne spacha sebevrazdu asi 12 chlapcov a 3 dievcata.

Muziku pocuvaju vsetci,  z pohladu statistiky mozeme  hypotezu o vplyve muziky vylucit. 

Ale v historii mame priklady podobneho vplyvu,  nie muziky ale knihy,  utrpenie mladeho werthera skutocne  zvysilo pocet samovrazd  chlapcov vo veku do 20 rokov.   Ale sotva opakovanim textu ci spustenim samovrazednej sekvencie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z pohladu biologie to teda hovori ze nemas dostatocne znalosti o samovrazde ani o evolucii a tvoj blog je skor nezmyselny ako nespravny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja by som skôr povedal, že dediť sa môžu určité predispozície k samovražde. No dá sa povedať tyso, že samovražda plynie z istých socialnych interakcii, kde na jedinca sú kladené požiadavky, ktoré nezvláda, čím sa mu jeho mentálny fitnes zhoršuje, tým neustálym porovnavaním si vyvoláva negativny feedback, smyčku a emocie sa stupňujú. Takže to nie je nejakých génoch, ale komplexnou interakciou viacerých faktorov. 

Ja myslím, že môže pomôcť aspoň čiastočne vedomý proces, kde človek nebude podporovať nezmyslnú schému, ty si vhodný, ty si nevhodný, my tu potrebujeme schopných jedincov. Pokial inak racianalizuje tieto negatívne schémy môže si stav o niečo zlepšiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

TomiLee, tak takto, ešte raz : )  nesúhlasím, už som to písala párkrát vyššie.

opakujem to spolu s tysom,  a písala som, že tie príčiny sú trochu z cesty... možno ty máš konkrétne nejakú skúsenosť, môže byť a zrejme to tak aj je,
ale lepšie by bolo načrieť do reálnejších skutočných príčin.  v tom druhom blogu je to trochu lepšie, končí reálnejšie, ale nevidím tam priveľmi úplne nový pohľad.
 

a skôr súhlasím s týmto:

Evolucia :   to nie je o suhlase ci nesuhlase,     To je o tom ze to nedava zmysel.

Z pohladu biologie to teda hovori ze nemas dostatocne znalosti o samovrazde ani o evolucii a tvoj blog je skor nezmyselny ako nespravny.

hoci - poďme do zvieracej ríše - vie sa, že keď sa premnožia lumíci kdesi v Kanade, hromadne a po tisícoch sa vrhajú z útesov do mora... opakuje sa to spravidla raz za pár rokov...
a čítala som o tom pred desaťročiami, či už odvtedy vypátrali, že je to len pud alebo evolúcia riedi rady lumíkov?
na človeka to takto ovšem neplatí.


súhlasím, ovšem s jedinou výhradou - a to platí ako odpoveď aj pre TomiLee:

 

Muziku pocuvaju vsetci,  z pohladu statistiky mozeme  hypotezu o vplyve muziky vylucit. 

Ale v historii mame priklady podobneho vplyvu,  nie muziky ale knihy,  utrpenie mladeho werthera skutocne  zvysilo pocet samovrazd  chlapcov vo veku do 20 rokov.   Ale sotva opakovanim textu ci spustenim samovrazednej sekvencie.

jedna jediná pieseň mala krátkodobo dokázateľný vplyv na zvýšenie počtu samovrážd... a mám pocit, že s D'Adym sme tu o tom už raz písali....
bola to Smutná nedeľa - Szomorú vasárnap, nájdite si na YT.
dnes už nikoho nepoženie k samovražde, a nehnala k samovražde zástupy ani keď vznikla,  ale tá krásna nesmierne depresívna pieseň dostala pomenovanie pieseň samovrahov... pár kúskov samovrážd po nej bolo. ale žiadne davy.


u jedinca, ktorý sa práve trápi so životom z akéhokoľvek dôvodu, môže podobný stav vyvolať čokoľvek- akákoľvek pieseň, skladba, báseň, román, maľba, jesenná príroda, pohľad na ľudí prekypujúcich zdravím, pohľad na deti, pohľad na trpiacich, bezvýchodnosť svojej choroby, a tisíc ďalších vecí... samota, smrť milovaného partnera,  temná noc, zacyklenie v živote, týranie, psychické týranie, z ktorého človek nevidí iný únik, priveľké nároky z niekoho strany, ... a spústa spústa ďalších...
škatuľkovať trochu môžeme - ale každá jedna samovražda má nakoniec aj tak rozdielnu príčinu. ani nešťastná láska nie je každá rovnaká.

... a naopak:

čo sa stane, keď si niekto práve nájde umenie - skutočné umenie - hudbu, ktorá ho drží práve pri živote?  a to je reálna vec. skutočná.
tie tvoje zoznamy sú trochu vzdialené od skutočných príčin... to takto nefunguje, Tomi.
 

 

Ja by som skôr povedal, že dediť sa môžu určité predispozície k samovražde. No dá sa povedať tyso, že samovražda plynie z istých socialnych interakcii, kde na jedinca sú kladené požiadavky, ktoré nezvláda, čím sa mu jeho mentálny fitnes zhoršuje, tým neustálym porovnavaním si vyvoláva negativny feedback, smyčku a emocie sa stupňujú. Takže to nie je nejakých génoch, ale komplexnou interakciou viacerých faktorov. 

Ja myslím, že môže pomôcť aspoň čiastočne vedomý proces, kde človek nebude podporovať nezmyslnú schému, ty si vhodný, ty si nevhodný, my tu potrebujeme schopných jedincov. Pokial inak racianalizuje tieto negatívne schémy môže si stav o niečo zlepšiť.

predispozície a celkové nastavenie, kdesi som čítala o niečom v génoch - ovšem na gény sa dá zvaliť spústa vecí - ale pravdou je, že sú rodiny, kde je samovrážd neúmerne viac, než v iných... alebo takých, kde nie sú vôbec.

jedna zo slávnych rodín je rodina Ernsta Hemingwaya.... on, jeho otec, bratia, sestry, strýkovia, jeho slávna vnučka, a je možné, že aj viac neznámych členov rodiny... všetci spáchali samovraždu - toto som nie doslovne citovala z jednej publikácie, nakoľko si to pamätám.
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je aj otazka situacie, kedy si kto siahne na zivot v pripaade chorob, to take vynimocne nie, napr. bipolarna porucha a mas silne percento kilujucich sa. V pripade, že človek dospeje k zaveru, že by len trpel v mukach, napr. ti zdelia ze ides do konctracneho tabora, situacia sa zmeni aj pre zdraveho cloveka, ze ano?

 

takže geny napr. psychickych poruch na to vplyv urcite maju, mozno aj nejaké geny, ktoré súvisia s celkovým dusevným zdarvím, napr. moze existovat nejake predispozicia nizkeho sebavedomia a ta vedie k tymto problemom. Samozrejme to je skor ta socialna interakcia, ktora to dovrsi...teda situacia a zohravaju v nej ulohy aj bludy racionalizacie vedomia. A evolucia biologicka toto vobec nerieši, to by sme museli vnimat evoluciu v sirsom kontexte, dnes ani enmaáme celkom dobru evolucnu teoriu, su v nej nezodpovedane otazky, pretože selekcia neselktuje tak, že vyluci iba zle geny, niektore geny latetne pretrvavaju a potom sa aktivujuv pripade zmeny v ekosysteme.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zrejme ano ( to zrejme si nechavam pre pripad ze by to bolo inak :) ),   geny urcuju predispoziciu.   To je ta cast samovrazd  kde psychika zohra silnu ulohu.  Ale potom mame aj take bilancne sebevrazdy, kde to je dosledkom "racionalnej" uvahy,  strachu pred bolestou a pod.   Mne sa ale javi ze to je uplne ina skupina, len s podobnym vysledkom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A to ešte nie sme pri rituálnych samovraždách, kamikadze a podobne. Takže určite to tomik nie je o nejakom tlačítku, čo zapneš a jede jede mašinka. Ja teda osobne si neviem ani predstaviť, že by som sa nechal zmanipulovať nejakým kolektívnym bludom rituálnej vraždy, takže určite by sa mali ľudia vzdelávať, aby nepodľahli všelijakým "mudrcom" aj cez internet.

V dnešnej dobe aj celkom napredujeme v oblasti stimulácie mozgu, pri psychiatrických poruchách, tak aspoň v niečom ten pokrok existuje.. A už vobec nerozumiem, čo ten tomik chce dosiahnuť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A to ešte nie sme pri rituálnych samovraždách, kamikadze a podobne. Takže určite to tomik nie je o nejakom tlačítku, čo zapneš a jede jede mašinka. Ja teda osobne si neviem ani predstaviť, že by som sa nechal zmanipulovať nejakým kolektívnym bludom rituálnej vraždy, takže určite by sa mali ľudia vzdelávať, aby nepodľahli všelijakým "mudrcom" aj cez internet.

V dnešnej dobe aj celkom napredujeme v oblasti stimulácie mozgu, pri psychiatrických poruchách, tak aspoň v niečom ten pokrok existuje.. A už vobec nerozumiem, čo ten tomik chce dosiahnuť.

určite tomík niekde takto to napísal? Lebo tomík nepametá. v prvom blogu vysvetluje mechanizmus, prečo môžeš chytíť DEPKU,

nič také, že každý ju chytí som snad nikde nenapísal a NIKDY ani si nemyslel.

 

v druhom blogu, je to skôr o socialnom postavení detí, a fakte, že vtedy sa rozdajú karty do života,

teda, že ak si vychovávaný NEJAK, a to nejak sa ti rozsype, tak ta to moze poznacit.

a teda clánok je taký mini sumár toho naj v čom sa klame detom a čo ich neskôr ked dojdu tie klasické príčiny, môže posunúť k rozhodnutiu, už netrpieť.

ale to by si asi vedel, ak by si si tie blogy oba prečítal.

lebo ak áno, vedel by si že tam je aj tretí:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tomik.

 

Evolucia :   to nie je o suhlase ci nesuhlase,     To je o tom ze to nedava zmysel.

 1.  Pocet samovrazd je tak maly ze to na spolocnost nema ziadny dopad.     Takto nevyzera biologicky cinitel. 

 2.  Evolucia pracuje tak ze nahodne zmeny sa prenesu do dalsej generacie ako zlepsia "fitness",    problem je ze samovrazda nijako nezlepsuje schopnost potomkov prezit.  A teda sa tento gen nema ako sirit.

3.  Ak by slo o evolucny jav, tak by sa mal prejavit aj v tlupach opic,  neviem o tom ze by opice pachali sebevrazdu

4.  To ze niekto neuzitocny pre tlupu spacha sebevrazdu  sa naozaj deje,  napriklad u eskimakov stari ludia v okamziku keby sa o nic bolo treba starat, tak odidu prec a zmrznu.  Je to dane kulturou a nie biologickou evoluciou. 

 

Ale aj ostatne body su skor usmevne ako nieco co by sa dalo brat vazne.   

 

Ved uvazuj,  na slovensku mas cca 900 tis mladych ( do 20 rokov),   rocne spacha sebevrazdu asi 12 chlapcov a 3 dievcata.

Muziku pocuvaju vsetci,  z pohladu statistiky mozeme  hypotezu o vplyve muziky vylucit. 

Ale v historii mame priklady podobneho vplyvu,  nie muziky ale knihy,  utrpenie mladeho werthera skutocne  zvysilo pocet samovrazd  chlapcov vo veku do 20 rokov.   Ale sotva opakovanim textu ci spustenim samovrazednej sekvencie.

 

Z pohladu biologie to teda hovori ze nemas dostatocne znalosti o samovrazde ani o evolucii a tvoj blog je skor nezmyselny ako nespravny.

open joke:

TYSO čo si za OBRA, ked označíš silného Morpheusa z MAtrixu z drobnelinkou tomík:)

kukni na moj awatar a este raz mi povedz do oči tomík:)))

konec humoru.

 

1) nikde nepisem, ze vsetci musia umriet, sam asi uznas ze som si vsimol, ze v BA je stale dost ludi,

a nepredokládaš snad, že si myslím, že sú všetci bez radii, alebo hluchý.

 

2) uz davno niesme podla mna len SOBECKY GEN, ale fungujeme socialne, alebo chces popriet mnozstvo alturistických a iných socialnych spravani, ktoré ovplyvnuju to ako bude celá tlupa prežívať?

ja nepíšem o jedincovi, ale tlupe a teda je tam socialni tlak, o ktorom sa vie, že spatne selektuje genofond v tlupe. zdroj ti, ale  nedám

 

3) ja tiez niesom expert na opice, ale pokial viem, tak opice nevedia varit, takze to ze mi vieme varit, je dokaz, ze opice tiez musia vediet - aj ked sme ich nevideli, alebo ak neviedia opice varit, nevieme to ani mi?

 

4) kultura a evolucia rozdielne veci sú?

lebo kultura k nam prisla z marsu, hold som odkojeny na dawkinsovi a na jeho teoriach, takze MEMY a ine veci povazujem za evolucne hry, takze vsetko na svete pre mna podlieha evolucii, ale OK mas pravdu, niesom expert na evoluciu, takze pripustam, ze nemusim mat pravdu ja ani dawkins.

 

5) to ze nevieme ako by ten mecanizmus spatne mohol fungovat, este neznamena ze taký mechanizmus sa nemohol vytvorit, a teda pokial TY TYSO niesi expert na evoluciu, tak sa tu prosim neohanaj tým, co je a co nieje mozne v evolucii

 

dokonca som uz davnejsie pocul o roznom spravani zvietrat, ktoré takto selektuje evolucia, teda doslova, ze v genoch maju DOSLOVA rozne poistky, tak ako bunka (aby sa z nej nestala rakovinová), ze ak zacnes byt pritaz pre socialnu skupinu, pojdes skola von. zdroj ti, ale  nedám, lebo sú to info z rôznych dokumnetov o prírode.

 

ALE AK SI EXPERT NA EVOLUCIU, tak máš plne právo ma označiť za šarlatána a moj blog sa FAKENEWS. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pozri, na to aby som bol voci tebe expert, staci stredoskolska biologia.

ak hovoris o evolucii, tak sa bavime o genoch a tie z velkej casti mame spolocne s opicami. preto argument o opicej tlupe. Ak sa teda nebavime o genoch ale o kulture, tak fajn. Ale potom plati ze zijeme v kulture, ktora nepodporuje sebevrazdy. Tie boli aj v stredoveku ked slo o tazky hriech, ktory stigmatizuje rodinu, znemoznuje posmrtny zivot atd. musel by si teda ukazat aspon naznak suvisu s kulturou. Napriklad v japonsku je suvis kultury a obetovania sa v boji jasny. Ale nie v europe. zjavne si teda na zlej stope.

a “fakenews”? nie, len hlupost.

a len pre opakovanie, ak by slo o geneticku evoluciu tak mas v zasade dve moznosti, bud je to skodliva mutacia a potom to mizne a hlavne by samovrahovia boli pribuzni. ak by slo o pozitivnu mutaciu tak by bola siroko rozsirena a samovrazdy by boli bezne, co nie su.

preto je to hlupy napad, ak to ma geneticke pozadie, tak len ako posilnena predispozicia a spojena s niecim inym

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale ciste bokom,    pozeral som tvoj najnovsi blog a je necitatelny.  nema strukturu, nie je jasne co chces povedat, vyzera to ako nahodny text s obrazkami a gifmi.  Nic v zlom ale naozaj to pripomina jarajove blogy.

 

Ok, chapem ze nemas prirodovedne vzdelanie,   ale naucit sa pisat ide aj tak.     Ak citis silnu potrebu oslovovat svet, tak zvladnut remeslo pisania je nutny predpoklad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale ciste bokom,    pozeral som tvoj najnovsi blog a je necitatelny.  nema strukturu, nie je jasne co chces povedat, vyzera to ako nahodny text s obrazkami a gifmi.  Nic v zlom ale naozaj to pripomina jarajove blogy.

 

Ok, chapem ze nemas prirodovedne vzdelanie,   ale naucit sa pisat ide aj tak.     Ak citis silnu potrebu oslovovat svet, tak zvladnut remeslo pisania je nutny predpoklad.

a ostatne blogy?

 

 

Obrazok Morpheusa z teba Tomika Morpheusa neurobi :)

a sakra:)

 

 

pozri, na to aby som bol voci tebe expert, staci stredoskolska biologia.

ak hovoris o evolucii, tak sa bavime o genoch a tie z velkej casti mame spolocne s opicami. preto argument o opicej tlupe. Ak sa teda nebavime o genoch ale o kulture, tak fajn. Ale potom plati ze zijeme v kulture, ktora nepodporuje sebevrazdy. Tie boli aj v stredoveku ked slo o tazky hriech, ktory stigmatizuje rodinu, znemoznuje posmrtny zivot atd. musel by si teda ukazat aspon naznak suvisu s kulturou. Napriklad v japonsku je suvis kultury a obetovania sa v boji jasny. Ale nie v europe. zjavne si teda na zlej stope.

a “fakenews”? nie, len hlupost.

a len pre opakovanie, ak by slo o geneticku evoluciu tak mas v zasade dve moznosti, bud je to skodliva mutacia a potom to mizne a hlavne by samovrahovia boli pribuzni. ak by slo o pozitivnu mutaciu tak by bola siroko rozsirena a samovrazdy by boli bezne, co nie su.

preto je to hlupy napad, ak to ma geneticke pozadie, tak len ako posilnena predispozicia a spojena s niecim inym

ked nejakeho vedca podkuteho evoluciou stretnem, dam ti vediet jeho názor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

dnes sa mi dostal do rúk kdesi článok... za posledný rok spáchalo samovraždu na Slovensku 533 ľudí, väčšina z toho mužov nad 50 rokov.
z toho 4 deti.
vyše 700 ľudí sa o samovraždu pokúsilo. 
nie vždy je napriek psychológom a psychiatrom ujasnené. či to bol klasický výkrik, alebo len nevydarená samovražda.

mimochodom, spáchať samovraždu u nás nie je trestný čin, ani pokúsiť sa o ňu. prečo naháňajú ľudí potom k psychiatrom?
ani s akoukoľvek fyzickou chorobou človek nemusí k lekárovi, keď nechce... predsa.

prečo predpisujú psychiatri lieky, trebárs na nespavosť, ktoré priam vyvolávajú suicidné myšlienky... v poslednom čase som sa nezávisle na sebe dozvedela o troch takýchto prípadoch... keď ľudia so zdravým rozumom, len nespavci a zo skutočných dôvodov v depresiách hodili lieky do koša, lebo im ubližovali.

 


 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov