Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

Inak preco nemame ombucmana na samovrazdy? Priklad ja som si isty - ze vedel by som pomoct jednemu cloveku. Aspon by som sa dal nato. Niekedy to nemusi byt ani financne narocne -zrejme tu ani o financie nejde.

 

OK su psychiatri - inak aj pre nich to musi byt tazka rana spravil to a nedokazal som ,tomu zabranit.  Smrt pride tak ci tak.

 

------------

 

Alkohol nepomaha? Asi nie - ja si od rana popijam - vcera som makal,dnes sa mi nechcelo(zajtra budem). a aj to pocasie je uz dobre - chalan pojde na trening - so mnou. V utorok sme spolu trenovali a to som bol uz dost naany. 

 

Na samovrazdu som  nikdy nepomyslel - je alkohol terapia?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alkohol nie je terapia.

jedného rozrušuje, druhého otupuje, niekomu môže dočasne obmedziť pocit úzkosti, dočasne uvoľňuje ... ale hlavne otupuje, spomaľuje reakcie, znižuje koncentrác­iu, ochromuje ­ koordináci­u a dokonca znižuje videnie, ­ a alkohol otupuje citlivosť­ na bolesť - presne to sa môže zdať ako liek a terapia.

 

jediné však, čo môže skutočne alkohol spraviť, je, že v otupení alkoholom môže prejsť ťažká noc, a nasledujúce ráno už nie je také čierne ... alebo naopak, alkohol spôsobí, že je všetko ešte horšie.

 

akonáhle­ sa alkohol dostane do mozgu, ovplyvní­ kontrolné­ centrá tela – a spôsobí intoxikáci­u, mozog istým spôsobom reaguje. to je celé.

 

rozhodne alkohol nie je terapia a nie je to liečba človeka s trudnomyseľnosťou či myšlienkami na samovraždu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Alkohol v primeranom množstve je neškodný, prospešný, ale alkohol požívaný nad mieru a často je hrozivým nebezpečenstvom, samovraždou pre človeka,  ktorého sa to týka, ale aj nešťastím pre  jeho blízkych.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Na samovrazdu som  nikdy nepomyslel - je alkohol terapia?

 

To mas tazko riesitelne......kazdy sme nejaky a na kazdeho zabera nieco ine. Ak u teba alkohol, tak nemas ziadny problem. Clovek si je sam sebe najlepsim lekarom.  

 

Ja si tiez myslim - ze alkohol nieje dobry kamarat.

 

Ak je niekto dobry kamarat, tak este to neznamena, ze je ozaj dobry. Do hlavy nikomu nevidis. U alkoholu to mas v tomto porovnani ovela lahsie.....alkohol sa netvari ako tvoj najlepsi kamarat, ale ti jasne ukazuje svoju pravu tvar. Zasa ale zalezi len na tebe, ci si ho aj napriek tomu oblubis alebo das prednost "dobremu" kamaratovi :). 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...
  • Pred 8 mesiacmi...

sahara.

 

to si povieš ešte zopárkrát. tiež som si to povedala xkrát. ale vždy je niečo, ... naposledy pre mňa jeden žltý javor.

alebo niekto. nezažila by som to, že sa dnes môžem trápiť pre iné životy a ich trápenie ...

alebo múdra Agatha Christie, ktorá raz v jednej svojej knihe napísala: Skončí aj najtemnejšia noc, a príde nové ráno.

niekedy to pomáha.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

práve cestujem domov zo žiliny, niekde pri svätom jure niekto skrížil cestu nášmu vlaku. Už asi hodinu a pol stojíme. Kusy nebožtíka vraj už našli a odviezli. ľutujem rušňovodiča, musí mu byť hrozne.

ked už chce niekto seba zmarnit, tak nech aspoň neničí život druhym. Nezávidim vodičom, ktorým taká osoba skočila do cesty a posrala život aj im.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

3 či 5, určite to je zlý zážitok a keby si mohli vybrať, či to chcú alebo nechcú zažiť, vybrali by si, že nie.

Čert zober, že my sme tam sedeli 2 hodiny, nám nebolo zas tak zle, servis fungoval. Ale v koži rušňovodiča a v koži jeho blízkych teda netúžim byť.

Aj my máme v rodine samovraha na svokrinej strane, a moja najlepšia kamarátka z detstva to tiež spravila, nebolo mi vtedy práve najlepšie, kór keď viem, že nepovedať si, že neodpisuje, tak asi sa nechce stýkať a má iné makarátky, ale byť trocha neodbytnejšia, možno by tu dnes ešte bola. To dnes neviem povedať, ale dosč dlho ma také myšlienky žrali. Čo teprv osoba, ktorá vedie takpovediac vražedný nástroj, aj keď vlastne nemôže urobiť vôbec nič...?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

vcera prisiel moj syn vyrevany domov s tym, ze 12-rocne dievca z ich skoly spachalo samovrazdu...

 

mojmu spoluziakovi pred par rokmi vyskocil z okna 11 rocny syn..

 

vsimajte si svoje deti..su to sice hajzlici nevychovani, ale nemali by zbytocne zomierat v takom veku...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Častejšie si na život siahajú dievčatá vo vyššom veku, teda od 14 rokov. Svedčia o tom aj prípady z marca. Dobrovoľný odchod zo sveta si vtedy v priebehu jedného prázdninového týždňa zvolili tri dievčatá, dve vo veku 14 rokov a jedna 16-ročná.

Boli z Piešťan, Trnavy a Nových Zámkov. Jedna z nich vyskočila zo siedmeho poschodia paneláka, ďalšia si prestrelila hlavu a tretia sa zastrelila otcovou zbraňou.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/374523-preco-chce-12-rocne-dievca-zomriet/

 

Pre mna to je sialene - Helle si z Kosic, ci to je dalsia? Povraz, gulka,gulka, let..

 

Ja nechapem tu sikanu. Co chodim na dni skoly(pomahaju ucitelom to zorganizovat - teda asi tie slusnejsie) - tie deti sa mi zdaju ovela prijemnejsie ako si ich ja pamatam. Mna nepoznalo ziadne o 5 rokov starsie dievca(alebo ak ma poznalo prostrednictvom starsieho brata ci sestri ma nepozdravilo - si ma nevsimali). Alebo tam sa kamaratia druhaci s tretiakmi. Ci starsimi. To za mna nebolo.  

Priklad ja nepoznam ziadneho cloveka mladsieho o rok. Nikdy ma nezaujimal. Teda v Revucej kde som chodil na dve zakladne skoly a gympel.

 

vcera prisiel moj syn vyrevany domov s tym, ze 12-rocne dievca z ich skoly spachalo samovrazdu...

 

 Takze dalsia.

 

Len 12-ročné dievča z Košíc si v pondelok siahlo na život. Tragédia sa stala vo večerných hodinách.

 

Toto bol iny pribeh. Aj ked.. mohol sa to dozvediet len piatok.

Je to je jedno -  aj tak je to sialene. Ale asi ide o to iste dievca.

 

Pridam graf - ja som ho neoveroval- ale snad ten co to robil nechcel zavadzat - kto sa o to viac zaujima to hned da na pravu mieru.

http://kviz.szm.com/sk.pdf

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

 

 

 

Ja nechapem tu sikanu. Co chodim na dni skoly(pomahaju ucitelom to zorganizovat - teda asi tie slusnejsie) - tie deti sa mi zdaju ovela prijemnejsie ako si ich ja pamatam. Mna nepoznalo ziadne o 5 rokov starsie dievca(alebo ak ma poznalo prostrednictvom starsieho brata ci sestri ma nepozdravilo - si ma nevsimali). Alebo tam sa kamaratia druhaci s tretiakmi. Ci starsimi. To za mna nebolo.  

Priklad ja nepoznam ziadneho cloveka mladsieho o rok. Nikdy ma nezaujimal. Teda v Revucej kde som chodil na dve zakladne skoly a gympel.

 

 

šikanu nechápem ani ja a ak sa také dačo vyskytne, treba to hne&´d riešiť aj keby v tom bol zapletený prezidentov syn.

my sme sa so staršími a potom neskôr aj s mladšími kamarátili,  naopak, starší mladším skôr pomáhali. 

Vyskytli sa nejaké veci, čo by nemali existovať, popísala som ich v inej téme k Tomášovým problémom, ale to neboli vzťahy starší - mladší.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

samovraždy sú fakt. či to neikto odsudzuje či si o nich myslí čokoľvek.

a vianoce sú hodne emotívne sviatky, či chceme, či nechceme, bez miriady vianočných pesničiek a masívneho masírovania všetkými médiami by ich zrejme kdekto prekonal celkom v pohode. roky sa traduje, že sa kopa samvrážd koná okolo sviatkov. nechce sa mi pátrať, ako to je.

ale je tu jeden zaujímavý rozhovor s dlhoročným blogerom, známym po slovenskej blogovej scéne, psychiatrom Michalom Patarákom.

 

hovorí vlastne to, čo Dame Agatha Christie napísala v jednej svojej knihe pred strašne dlhými rokmi: Pominie aj najčernejšia noc, a svitne krásne nové ráno.

niekto ovšem nevydrží do rána, a niekto nechce vydržať do rána... a na tom sa ťažko niečo zmení.

 

psychiater Michal Patarák:  Chcem sa zabiť je normálna myšlienka

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ešte raz som si túto zaujímavú tému prešla...neviem si predstaviť, že by mi dajaký cvokár čo aj dobrý pomohol k tomu, aspoň abyže mi to, čo ma kvári, nevadilo - jasné že problémy za mňa nikto neporieši. Skrátka, ani v čase, ked som sa cítila po uši v haj-li, mi ani nenapadlo ísť za nejakým psychiatrom...stačilo mi, ked som tam bola navštíviť mne blízku osobu. Vtedy som konštatovala, že keby som aj trpela nejakými depresiami alebo čím, tak odtiaľ by som po hospitalizácii odchádzala domov ešte viac chorá a depresívna a nešťastná. veď ja by som sa tam aj zasopať bála, že tam dakomu v noci preskočí a nejaké domnelé hlasy mu prikážu ma napríklad pridusiť vaNKúšOM...Už LEN TIE PREBDELé NOCI BY MI DALI ZABRAť (capslock zapnutý omylom, nechce sa mi to prepisovať).

Ako by ma potom nejaký psychiater mohol ochrániť pred myšlienkami a následnej realizácie odpraviť sa na druhý svet? Ja viem, sama hovorím, že ak má niekto taký problém, nech ide za odborníkom...ale sama na sebe - neviem si to vôbec predstaviť. nakoľko som skôr extrovert, to, že sa spovedám cudzej osobe, nie je taký problém...problém je, že ako by mi asi tak mohol pomôcť. Ako asi by ma zastavil, ak by som si vzala do hlavy, že už to ďalej nemôžem znášať.

Toto patrí do inej témy, ale zasa na druhej strane, moja svokra je skoro OK, odkedy berie lieky od cvokára a odkedy k cvokárovi chodí, už neotravuje ani nás, ani susedov s tým, že sa k nej dakto snaží dovbyť, poprípade že si sused chce na jej balkóne (v jej šatníku, špajzi, obyváku...) postaviť záchody pre robotníkov a podobnými nezmyslami. Takže uznávam, že cvokári pri správnej liečbe dokážu priam zázraky...len si neviem predstaviť, ako asi tak by pomohli mojej maličkosti. Obzvlášť ked mám takú hrôzu z pobytu na tomto oddelení.

Ospravedlňujem sa za mierne odbočenie, ale naozaj by som to rada vedela...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neviem celkom presne, nakoľko je to odbočenie.

ale poďme po rade... kamarátka, bývalý kolegyňa, má v poslednom čase hodne veľké problémy - má svoje roky, z práce sa ju snažia vyliať po xy odpracovaných rokoch, nový supermanažérsky šéf s priateľskými potľapkaniami skúša na ňu kdejaké finty, ako ju dostať čím skôr preč, pritom ešte aj ušetriť odstupné či odchodné - možno z toho bude mať provízie, ktovie.

trápi sa.

má aj zdravotné problémy, má aj bolesti, aj psychika jej hapruje, aj nespáva, jej lekárka jej odporučila návštevu psychiatričky.

máme tu jednu ... je tu dávno, má na starosti veľký domov dôchodcov a okrem toho celú oblasť.

 

prvé, čo spravila, povypytovala sa, v dobrej viere jej moja kolegyňa porozprávala odyseu posledných dvoch troch rokov v práci...

psychiatrička jej lieky na spanie, od ktorých jej bolo nehorázne zle, ale čo spravila dokonale: na koniec svojej správy napísala takú vetu: pacientka potrebuje vytiahnuť na PN čas do odchodu do predčasného dôchodku.

 

takúto kravinu. kolegyňu skoro uchytilo, ani slovo o tom nepadlo, ona má skutočne zdravotné problémy, a čo je sranda, v úvodzovkách: všeobecná lekárka jej povedala, že tú správu vytiahnu zo zdravotnej karty, keby kartu chcel vidieť posudkový lekár, nech to tam nestraší.

 

aj takíto sú psychiatri. samozrejme lieky kolegyňa zobrala len dva, mala z toho vertigo a grcala ako amino , pani psychiatrička sa strašne čudovala, že ako je možné, že jej je z nich zle, a obratom vymenila za ďalší hnus.

a to som ja premýšľala a premýšľam už roky, že by som ju asi tiež navštívila.... ale po takejto skúsenosti asi ťažko.

 

neviem si predstaviť, ako by táto psychiatrička zabránila nádejnému samozvrahovi zasamovraždiť sa.

 

nedávno bola v domove dôchodcov aféra, bola aj v tv: jedna niečo vyše päťdesiatročná pani, s obrovskými bolesťami chrbtice, skočila z okna. mala ju na starosti pani psychiatrička a s pánom všeobecným doktorom, ktorý tam večne nie je, a už je riešený pre iný prípad smrti zo zanedbania.

 

a ... čo je na celej veci ešte krásnejšie: pravdepodobne tú pani, ktorá skočila z okna, zabil nadobro diletantský zdravotnícky personál ... nevedeli nič lepšie, len pre jej sťažnosti a neschopnosť už zvládať tú bolesť ju zavrieť na uzavreté oddelenie - zdravú ženu, len s bolesťami.

 

a po tom, ako sa jej podarilo vysúkať sa z okna a skočiť, po dopade sa k nej zbehli dve sestry, kričali na ňu, "prečo ste to urobili, prečo ste to urobil, hej, počujete?"

- a posadili ju. a ona sa prehla ako colstock. a vydýchla naposledy.

 

človeku rozum zastane. toto sú fakty. overené. kamarátka aj s dcérou boli pri tom, bolo to v deň zelá. otvorená záhrada domova, návštevníkov plno.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vilma, trochu teorie :)

psychiater je lekar a jeho uloha je najst a liecit lekarsky problem,  a to liekmi.  A su  v tom dobri.   Ale nedavaju do poriadku cloveka, to ho posielaju za psychoterapeutom.  To uz nie je  lekar a co je horsie uz to ani nie je veda zalozena na dokazoch.  Nieco sa da naucit, nieco nacvicit ale pre pacienta je to v podstate hladanie kto mu sadne a kto mu dokaze pomoct. 

 

A to je aj odpoved pre game,  psychiater nie je prva volba pri probleme.   Zacina sa psychologom alebo inym psychoterapeutom,  ten lieky nepredpisuje ( nemoze, nie je lekar)  ten sa len rozprava a radi.  Tam zrejme vznikol problem, ucinne lieky na spanie moze predpisat len psychiater ale je to zly zaciatok riesenia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game, to hovoríš o dajakom DD u vás v Stupave? Ok, už viem, kam na staré kolená nepôjdem.

tyso: psychiater, psychológ či psychoterapeut, vôbec si to nedokážem predstaviť. ja vidím napríklad na mojej sestre, ona chodila do AA klubu k dosť známemu terapeutovi XXX, vraj bol naozaj dobrý, bola som s ňou na jednom takom sedení ako doprovod, ale ja som sa tam v podstate nudila. A nemám zdania, ako by také sedenie, len s iným ako protizávisláckym zameraním, pomohlo mne, keby som napríklad v tom zlom období "padnutá po uši do sračiek" sa bola odhodlala a za nejakým takým odborníkom zašla. Som zlé médium. Keď tu bol nejaký známy liečiteľ z kanady či USA či skade, už sa nepamätám, len viem, že bol aj v telke a že vstup bol zadarmo, a chlapík volal dolu ľudí podľa chorôb, na aké trpeli. Napríklad A teraz nech prídu sem ľudia, ktorí sú kardiaci...resp. majú ťažkosti s kĺbami...atd. A ako tak tam tí ľudia stáli, každý, koho sa dotkol, odpadol, mal tam asistenta, ktorý tých oidpadnutých zachytával a ukladal na dlážku. keď volal takých, ktorí mali moju diagnózu, na ktorú bolo vtedy podozrenie, nuž nabrala som guráž a šla som dolu aj ja. A jediná z celého toho kvanta ľudí som neodpadla, vôbec nebolo potrebné ma ani zachytávať, a už vôbec nie klásť na dlážku...ľahla som si tam vedľa ostatných v mrákotách dobrovoľne bez mrákot, lebo som nevedela, čo mám robiť, nech nenarušujem chod. Obávam sa, že ani žiaden hypnotizér by u mňa nepochodil...ako teda by mohol nejaký psych - či už ológ, -iater či -terapeut...ako by asi mohol nazrieť do môjho vnútra a vidieť aj to, čo podvedome nechcem, aby videl? Ak by som sa rozuhodla skoncovať so sebou, nezistil by to, aspoň si myslím. Koľké šťastie, že nič také nehrozí. Aspoň zatiaľ. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vilma, na rozdiel od lekara  ti psychoterapeut moze len pomoct, ale nemoze to spravit za teba.  A navyse musis najst toho spravneho, to ze je uspesny pri inych nie je zaruka ze bude uspesny aj pri tebe. Ale priklad s liecitelom je mimo,  to nie je psychoterapia.  A to nazeranie do hlavy tiez nie :),

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vilma, na rozdiel od lekara  ti psychoterapeut moze len pomoct, ale nemoze to spravit za teba.  A navyse musis najst toho spravneho, to ze je uspesny pri inych nie je zaruka ze bude uspesny aj pri tebe. Ale priklad s liecitelom je mimo,  to nie je psychoterapia.  A to nazeranie do hlavy tiez nie :),

no veď to, ak je naozaj dobrý, tak si musí nájsť individuálny prístup ku každému, kto mu tam príde, a to mu tiež môže trvať, kým sa mu zadarí trafiť klinec po hlavičke, až potom môže úspešne zapôsobiť. Podľa mňa je to skôr taká berlička, pocit, že sa človek má ísť kam vyrozprávať, nejaká "posledná inštancia", "posledná nádej" alebo tak nejak. Ak teda nie sú v hre aj nejaké lieky, ktoré ten pacient dostane predpísané od onoho psychiatra. To je potom iný level.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..................... ja vidím napríklad na mojej sestre, ona chodila do AA klubu k dosť známemu terapeutovi XXX, vraj bol naozaj dobrý, bola som s ňou na jednom takom sedení ako doprovod, ale ja som sa tam v podstate nudila. A nemám zdania, ako by také sedenie, len s iným ako protizávisláckym zameraním, pomohlo mne, keby som napríklad v tom zlom období "padnutá po uši do sračiek" sa bola odhodlala a za nejakým takým odborníkom zašla...............

 

Mysacie peklo a macaci raj, je jedno a to iste (tak som to niekde zachytil). Na toto by mal mysliet kazdy, kto sa zacne spoliehat na to, ze niekto iny , ako ja-ty, vie , co je pre teba-mna to prave orechove.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

info:

veď o tom práve hovorím, ako môže niekto iný vedieť, čo je pre mňa/teba/jeho/ju to pravé orechové, ak len ja sama (ty sám, on-ona sama) nechceme? Podľa mňa tam ide skôr o nejakú vzájomnú podporu tých ľudí pod vedením toho terapeuta, tí ľudia sa stretávali pri rôznych aktivitách, chodili spolu na výlety a neviem kde všade, aj mimo toho ich klubu, mohlo to byť fajn, a tiež bolo fajn, že ak sa tam niekto dlhšie neukázal, ostatní sa zaujímali, čo je s ním a snažili sa ho kontaktovať a podporiť v jeho úsilí nepiť (nehrať, nestávkovať...atd). Ale zas bez toho, aby sa vytvorili nejaké aspoň kamarátske väzby, tá vzájomná podpora nefunguje, aspoň si myslím. A veru tam mali aj takých, čo sa pokúsili odpraviť sa.

 

Skrátka to vidím tak, že človek potrebuje nejakú tú berličku a psychoterapeut, -lóg -iater je asi tá berlička. Ale ako vravíš, vykročiť musí ten človek sám. Nikto iný za neho nevykročí. Žiadna berlička. Inak si to neviem predstaviť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov