Jump to content

Naj Slovák v novodobých dejinách nášho národa.


Jozef50205

Naj Slovák v novodobých dejinách  

5 members have voted

 1. 1. vyberte si svojho z politického života

  • Ľudovít Štúr
  • Jozef Miloslav Hurban
   0
  • Ján Francisci
   0
  • Milan Rastislav Štefánik
  • Milan Hodža
   0
  • Andrej Hlinka
   0
  • Jozef Tiso
   0
  • Ján Lettrich
   0
  • Alexander Dubček
   0
  • Gustav Husák
   0
  • Ján Budaj
   0
  • Milan Kňažko
   0
  • Mikuláš Dzurinda
   0
  • Vladimír Mečiar
   0
  • Iná
   0
 2. 2. z vedy a kultúry

  • Štefan Banič
  • Jozef Murgaš
  • Eugen Suchoň
  • Mikuláš Schneider Trnavský
   0
  • Marián Varga
   0
  • Marika Gombitová
   0
  • Michal Dočolomanský
  • Andrej Bagar
   0
  • Martin Benka
   0
  • Matej Bel
  • Aurel Stodola
   0
  • Jozef Karol Hell
  • P.O.Hviezdoslav
   0
  • Adam František Kollár
   0
  • Iná
   0


Recommended Posts

Nieco obdobne uz prebehlo v + 7 dni , ak teda bude vobec zaujem ... :)

 

chcel som aj ANKETU ale dnes mam blby den nejde mi to , no co narobim...... :lol: :)

Link to comment
Share on other sites

 • Replies 53
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

 • Jozef50205

  16

 • game

  8

 • Sniper

  7

 • RoSo

  5

Top Posters In This Topic

takže vážení a milí, je pridaná Anketa, pridaní kandidáti navrhnutí RoSom a upravené hlasovanie podľa neskorších pripomienok RoSa, Axela a Jozefa.

 

do ankety ďalšie mená pridávať nebudeme, nie je to súťaž o milión, len viacmenej reprezentatívny prierez osobnosťami, nech už hlasujeme hocijako, myslím, že predstavu o tom, kto pre nás predstavuje človeka, ktorý si zaslúži byť najSlovákom, si dokážeme urobiť.

 

 

Politici :

 

Ľudovít Štúr - určite vieme všetci, kto to bol : bol najvýznamnejší predstaviteľ slovenského národného života v polovici 19. storočia, poslanec uhorského snemu za mesto Zvolen v rokoch 1848-1849, kodifikátor súčasného slovenského spisovného jazyka založeného na stredoslovenských nárečiach (okolo 1843), jeden z vedúcich účastníkov Slovenského povstania v rokoch 1848-1849, politik, jazykovedec, učiteľ, spisovateľ a novinár.

 

Jozef Miloslav Hurban - bol prvý predseda Slovenskej národnej rady, slovenský spisovateľ, novinár, politik a organizátor kultúrneho života slovenského národného hnutia, evanjelický kňaz a vedúca osobnosť slovenského povstania 1848 - 1849. Pôvodne bol stúpenec Jána Kollára, neskôr Ľudovíta Štúra.

 

Ján Francisci - bol slovenský básnik, prozaik, prekladateľ, publicista a politik, spolupracovník Ľudovíta Štúra.

 

Milan Rastislav Štefánik - bol slovenský astronóm, politik, generál francúzskej armády. V rokoch 1913-1918 organizoval česko-slovenské légie v Srbsku, Rumunsku, Rusku, Taliansku a v roku 1918 protisovietsku intervenciu na Sibíri; člen Národnej rady v Paríži, prvý česko-slovenský minister národnej obrany. Zahynul pri leteckej katastrofe pri návrate na Slovensko.

 

Milan Hodža - bol slovenský politik, štátnik a publicista, prvý slovenský predseda vlády Česko-Slovenska a úradujúci prezident Československej republiky; syn Ondreja Hodžu, brat Jána Miloslava Hodžu a synovec Michala Miloslava Hodžu.

 

Andrej Hlinka - bol slovenský katolícky kňaz, politik, vedúca osobnosť slovenského národného hnutia. Andrej Hlinka bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie z 30. októbra 1918.

 

Jozef Tiso - ( Monsignore, popravený) bol rímskokatolícky kňaz, poslanec česko-slovenského parlamentu, člen česko-slovenskej vlády a jediný prezident prvej Slovenskej republiky. chcel vytvoriť katolícky a stavovský štát, pokúšal sa eliminovať národnosocialistické tendencie. Jeho konflikty so šéfmi paramilitantnej Hlinkovej gardy, ktorá spolupracovala s Nemcami, boli riešené na salzburských rokovaniach v júli 1940 s Nemeckom. V nej si Nemci zaistili výmenu dôležitých postov vo vláde v prospech germanofilského Tukovho krídla.

 

Ján Lettrich - patril v povojnovej politike k okruhu Gustáv Husák, Ján Lettrich, Daniel Okáli, Karol Šmidke, Viliam Široký- zohral úlohu pri vymieňaní obyvateľstva v 1947

 

Alexander Dubček - bol slovenský komunistický politik, hlavná osobnosť Pražskej jari 1968.

 

Gustav Husák - bol slovenský politik, prezident ČSSR. Po komunistickom prevrate v roku 1948 bol spočiatku politicky úspešný, ale roku 1950 bol s V. Clementisom, L. Novomeským a mnohými ďalšími obvinený z „buržoázneho nacionalizmu“. Vo februári roku 1951 bol zatknutý a v apríli 1954 ho vo vykonštruovanom procese s tzv. buržoáznymi nacionalistami odsúdili na doživotie. Bol jedným z mála, ktorí pri procese nepriznali žiadnu vinu.

 

V roku 1960 bol po rozsiahlej amnestii prezidenta A. Novotného Husák prepustený a v roku 1963, na základe výsledkov činnosti barnabitskej komisie v plnom rozsahu rehabilitovaný. V priebehu šesťdesiatych rokov bol jednou z hlavných osobností reformného prúdu v KSČ, v období tzv. pražskej jari vystupoval ako verný stúpenec A. Dubčeka. V apríli roku 1968 sa stal podpredsedom česko-slovenskej vlády, v ktorej bol jedným z popredných iniciátorov ústavného zákona o federatívnom usporiadaní republiky. / je toho omnoho viac /

 

Ján Budaj - slovenský politik, jeden z vedúcich predstaviteľov nežnej revolúcie a bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.

 

Milan Kňažko - slovenský herec a politik. V októbri 1989 ako jediný v ČSSR vrátil titul zaslúžilý umelec pre nesúhlas s politikou vtedajšieho režimu. V novembri 1989 vstúpil do politického diania, spoluorganizoval a moderoval masové novembrové mítingy v Bratislave. Bol poradcom prezidenta ČSFR Václava Havla v Prahe a zároveň poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR. Od júna 1990 do 28. augusta 1990 bol ministrom medzinárodných vzťahov SR a v rokoch 1992 - 1993 podpredsedom vlády SR a ministrom zahraničných vecí SR. Od marca 1993 do októbra 1998 bol poslancom NR SR a v rokoch 1998-2002 ministrom kultúry SR. Spoluzakladateľ VPN (1989), HZDS (1991), Demokratickej únie a SDKÚ (2000).

 

Mikuláš Dzurinda - je slovenský politik, bývalý predseda vlády Slovenskej republiky. Mikuláš Dzurinda vstúpil do slovenskej politiky ako jeden zo zakladajúcich členov Kresťanskodemokratického hnutia, konzervatívnej politickej strany založenej na Slovensku v roku 1990. Od roku 1993 až do formálneho vystúpenia z KDH a vstupu do SDK v roku 1998 bol podpredsedom KDH pre ekonomiku.

 

Vladimír Mečiar - je bývalý trojnásobný predseda vlády Slovenska v 90-tych rokoch 20. storočia. Jeho odporcovia ho často charakterizujú ako autoritatívneho politika.

 

 

Veda a Kultúra

 

 

Štefan Banič - slovenský konštruktér a vynálezca. Zaujímal sa o letectvo a v roku 1913 zostrojil prvý použiteľný padák na princípe dáždnika, ktorý sa otváral sústavou niekoľkých pružín. Padák mal vyriešený problém tzv. plávania vo vzduchu a upevňoval pomocou popruhov na telo letca v hrudnej časti pod ramenami. Princípom bola teleskopická konštrukcia dáždnikového typu, ktorá niesla tkanivové krytie. Dňa 3. júna 1914 Š. Banič osobne vyskúšal padák pred zástupcami Patentového úradu letectva USA, zoskočil vo Washingtone zo strechy 15-poschodovej budovy. Potom nasledovali ďalšie zoskoky aj z lietadla. 25. augusta 1914 vydal Americký patentový úrad vo Washingtone patent na Baničov padák pod číslom 1 108 484. Patentový spis obsahuje presný popis konštrukcie a jej nákresovú dokumentáciu. Svoj patentovaný vynález predložil zástupcom letectva USA. Americká armáda ho odkúpila. Bol čestným členom letectva USA.

 

Jozef Murgaš - slovenský vynálezca, priekopník bezdrôtovej telekomunikácie. Ako prvý na svete uskutočnil prenos hovoreného slova. Svojimi patentmi si získal uznanie celého sveta.

 

Eugen Suchoň - bol slovenský hudobný skladateľ, pedagóg a teoretik. Položil základy modernej slovenskej hudby a je aj autorom slovenskej národnej opery. Vo svojej tvorbe hojne vychádzal zo slovenskej ľudovej melodiky.

 

Mikuláš Schneider Trnavský - hudobný skladateľ a pedagóg. patrí medzi veľké zjavy našej kultúry najmä v období medzi dvoma vojnami.

 

Marián Varga - je slovenský hudobník. stáva sa členom skupiny Prúdy, s ktorou nahral v roku 1969 legendárny album „Zvonky, zvoňte“. Rovnako náhle ako konzervatórium opúšťa aj Prúdy a zakladá prvú československú artrockovú kapelu - Collegium Musicum.

 

Marika Gombitová - slovenská speváčka. Od roku 1976 účinkovala v skupine Modus. V roku 1978 zvíťazila na Bratislavskej lýre. V roku 1980 získala bronzovú Bratislavskú lýru za dueto s J. Lehotským Tajomstvo hier. Následkom dopravnej nehody 30. novembra 1980 neštastne ochrnula od siedmeho stavca dolu. Po pol roku sa vrátila do umeleckého života vystúpením na Bratislavskej lýre. V marci roku 1996 získala Marika výročnú cenu Grand Prix ZAI za celoživotný prínos a rozvoj slovenskej populárnej hudby, ako aj za dlhoročnú popularitu. Výlučným textárom jej piesní je Kamil Peteraj.

 

Michal Dočolomanský - slovenský herec. Účinkoval v mnohých slovenských a českých filmoch, v televíznych seriáloch (Sváko Ragan - 1976, Jedenáste prikázanie - 1977, Inženýrská odysea - 1979, Povstalecká história - 1984, Alžbetin dvor - 1986, Horská služba - 1998) a filmoch (Tri gaštanové kone - 1966, Generácia - 1969, Medený gombík - 1970, Zypa Cupák - 1976) a mnohých ďalších televíznych inscenáciách. V úspešnej divadelnej hre Na skle maľované mnoho rokov stvárňoval titulnú úlohu Jánošíka.

Jeho nahovorenie všetkých postáv v slovenskom znení poľského večerníčka Macko Uško zaznamenalo priaznivý ohlas u detského publika.

 

Andrej Bagar - bol slovenský herec a divadelný režisér. V rokoch 1923 - 1925 a 1939 bol členom činohry SND. Medzitým hral v Košiciach a Pardubiciach. V rokoch 1939 - 1940 pre svoju protifašistickú činnosť bol väznený. Po prepustení pôsobil pod krmenom Ján Minárik ako režisér bratislavského rozhlasu. V roku 1944 sa stal spoluzakladateľom Slovenského komorného divadla v Martine. Po uvedení inscenácie Filip II. mu zakázali pobyt v Martine. Odišiel do SNP, kde s divadelným súborom pôsobil medzi partizánmi (najprv ako komisár, neskôr založil a viedol Frontové divadlo). Po oslobodení bol do roku 1951 umeleckým riaditeľom SND. Od roku 1950 až do svojej smrti bol tiež pedagógom a tiež rektorom VŠMU.

 

Martin Benka - bol významný slovenský maliar, grafik a ilustrátor. Jeho diela sú maximom slovenskosti v národnom estetickom zmysle. Je najvýraznejším tvorcom slovenského národného výtvarného slohu: témou, problematikou, poňatím, stvárnením a podaním. Pochovaný je na Národnom cintoríne v Martine. Jeho motto : „Nenadrapovať sa, neliezť privysoko, nehľadať krásu v prázdnote, ale zveľaďovať ju a tešiť sa z nej tam, kde je: medzi ľuďmi, v živote."

 

Matej Bel - (* 22. marec 1684, Očová – † 29. august 1749, Bratislava) bol slovenský polyhistor, encyklopedista, filozof, pedagóg, evanjelický kazateľ, priekopník slovenského osvietenstva, jeden z najvýznamnejších európskych vedcov 18. storočia, zakladateľ modernej vlastivedy v Uhorsku a vzor francúzskeho encyklopedistu Diderota.

 

Aurel Stodola - slovenský vynálezca - bol slovenský fyzik, technik, zakladateľ teórie parných a plynových turbín. Mnohé svetové vedecké spoločnosti a univerzity udelili Aurelovi Stodolovi najvyššie vyznamenania a hodnosti. V roku 1901 ho menovali za čestného doktora Zürišskej univerzity, v roku 1905 mu vysoká škola technická v Hannoveri udelila titul Dr. Ing. h. c. a o štyri roky aj technika v Zürichu. V 1908 bolo A. Stodolovi udelené najvyššie vyznamenanie nemeckých inžinierov -– Grashofova medaila a v 1940 ho Anglicko odmenilo zlatou medailou Jamesa Watta. Čestný doktorát mu udelila aj Nemecká technika v Brne a v roku 1929 i Pražské České vysoké učení technické. Bol tiež členom korešpondentom Francúzskej akadémie vied. Zomrel 25. decembra 1942 v Zürichu.

 

Jozef Karol Hell - strojmajster, konštruktér, vynálezca * 15.05.1713 Banská Štiavnica + 11.03.1783 Banská Štiavnica

 

P.O.Hviezdoslav - bol slovenský básnik, prozaik, dramatik a prekladateľ, jeden z vedúcich osobností slovenskej literatúry a slovenskej kultúry vôbec.

Link to comment
Share on other sites

A co takto Stefan Banic ci Jozef Murgas? Ti by sa tam hodili viac nez trebars Husak, Budaj, Knazko, Dzurinda ci Meciar. To k nim uz rovno mozte pridat Kukuru.

Link to comment
Share on other sites

Chýbajú mi tam Fízik a Patkoló.

Ale nie.

 

Mám vybratých zopár kandidátov, ale ešte neviem koho k nim prihodím.

 

Medzi naj Slovákov určite patria Štúr, Hlinka a Štefánik (nenadarmo sú na našich najhodnotnejších bankovkách).

 

Ti by sa tam hodili viac nez trebars Husak

Možno Husák je kontroverznou postavou ale v slovenských dejinách má svoje miesto.
Link to comment
Share on other sites

Ked ja ti este neviem. Ti piati, ktorych som uviedol vyssie, mi tam stale akosi vadia. Namiesto nich by som si v ankete vedel predstavit napr. Mariku Gombitovu, Jozefa Urbana (basnik, textar), Michala Docolomanskeho, kardinala Korca alebo Dr. Traubnera, popripade este P. O. Hviezdoslava.

Link to comment
Share on other sites

To by sa skôr hodilo anketu rozdeliť na politikov, umelcov a pod.

 

Porovnávať Andreja Hlinku s Marikou Gombitovou mi akosi moc neštimuje.

Link to comment
Share on other sites

To mas pravdu. Ale som ochotny zahlasovat za nu skor, nez za Husaka. Gombitova sice vyrazne neovplyvnila politicky zivot na Slovensku, kulturny zato ano.

Link to comment
Share on other sites

keďže je tam Budaj, Dočolomanský a Traubner tam môžu byť ... aj Korec

ale Marika Gombitová ... to už potom radšej Marián Varga

 

RoSo, veď nemusíš za Husáka hlasovať - preto je to anketa

btw. Husák má svoje miesto v našich dejinách. na staré kolená stratil kontakt s realitou, bol odtrhnutý od diania, to áno ... ale vo svojom čase svoje nezastupiteľné miesto rozhodne mal.

 

môžeme anketu rozdeliť - len sem dajte svoje seriózne tipy :lol:

Link to comment
Share on other sites

ono je taky zamer , myslené angažovanie aj v politike, ja by som Baniča a Murgasa dal prec, a da záhlavia dať NAJ SLOVÁK politik v novodobych dejinách, moja chyba....

 

co ty na to game?

Link to comment
Share on other sites

rozdelíme to ...

 

dáme viac anketových otázok a budeme voliť aj z politického aj kultúrneho života / vedeckého a ostatného / nielen politikou je Slovák živý :lol: .

nebude to len jeden Slovák, ale viacerí, ktorí tento národ nejakým spôsobom ovplyvnili či zviditeľnili.

 

 

prosím navrhnite ešte ďalších, ktorí nás doteraz nenapadli

Link to comment
Share on other sites

Myslím že by bolo lepšie keby sa najprv zoznam naj Slovákov skomletizoval, ku každému napísalo 2-3 vety a až potom sa založila anketa.

Takto keď sa anketa bude priebežne dopĺňať tak tí čo už hlasovali nebudú mať možnosť hlasovať za iného, ktorému by možno skôr dali hlas.

Link to comment
Share on other sites

s politikmi mám problém

neviem , či je Štúr alebo Štefánik najSlovák, sú priveľmi známi, vo svojej dobe zohrali svoju úlohu, z dnešných politikov naj nie je ani jeden - robia si svoju robotu, hoci mi tam chýba naj-väčší Slovák Slota... on by mal vedieť, aký má byť správny naj Slovák ...

 

no nič... je tam Dubček - bol síce komunistom, ale keby mal čas a šancu, ktovie ... nechať ho vtedy tam, myslím, že s ním by sme boli dnes úplne inde ... než zasa a stále začínať od začiatku.

 

z druhej skupiny sú to Banič a Murgaš a Stodola ... niečo po nich zostalo, ich prácu ocenili v zahraničí a mohli byť vlastne akejkoľvek národnosti, boli veľkí - už tým, čo dokázali.

Link to comment
Share on other sites

Stefanik a Bel. Ako tam moze figurovat Husak, ved ten chcel znicit CSSR, prinajmensom SSR urcite tym, ze ju pripoji k ZSSR. A o novodobych politikoch tiez vyrazne pochybujem. Knazko nie je az taka unikatna osobnost, to, ze vykrikoval o koridoroch, z neho robi len hlasnu trubu dolezitych udalosti, ktore nas konecne zbavili hlupeho komunizmu, ale celkova politicka atmosfera uz k tomu smerovala. O zvysnych dvoch sa vyjadrim radsej slusne, cize v podstate radsej nenapisem nic, iba NO CEMENT!

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

chorche

 

 

nemame novodobych slovenskych politikov, snad niekedy davno M.R.Stefanik alebo Milan Hodza :lol:

Link to comment
Share on other sites

choreche

 

 

cital som niekolko stati s vystupeni politikov v Prahe v Narodnom zhromazdeni / 1918 - 1947/ a mozem povedat nebola tam ani TV, ani rozhlas , takze nebol dovod predvadzat sa a ich diskusne prispevky napriek tomu mali demokraticke jadro, mali pointu, mali dej, zauzlenie i rozuzlenie, zaver a aj dosledok ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy