Skočiť na obsah

Svet bez citov


bad_guy

Odporúčané príspevky

svet bez citov sa s trochou / alebo veľkou dávkou / fantázie dá predstaviť ...

lenže celkom určite by to nebol náš svet ... :lol:

 

raz som niekde čítala, nejaký panovník v ranom stredoveku rád prichádzal veciam na koreň a živého materiálu mal dosť .... robil pokus s dvomi malými deťmi, od malička sa na nich nikto nesmel usmiať, milo sa prihovoriť, preukázať žiadne city.... tie deti veľmi skoro umreli ....

keď sa mi bude chcieť prehrabať v knihách, niekde ten príbeh nájdem ... to ale nie je podstatné...

podobne sa robili pokusy s mačkami a psami ... tieto zvieratká dokázateľne snívajú, rovnako ako človek .... pravidelne ich budili vo fáze spánku, keď začali snívať.... tiež netrvalo dlho, a uhynuli ....

 

mozog si potrebuje spracovať denné vnemy, utriediť myšlienky, pocity, vysporiadať sa s krivdami, láskou a všetkým , čo ho cez deň stretlo ....

 

podstatné je to, že človek, taký aký je, bez citov zrejme existovať nemôže.... tento človek tak, ako je, je klbko citov, myšlienok, trápení a lásky....

 

nech príde akokoľvek studená budúcnosť, úplne vykoreniť city sa zrejme z človeka nepodarí ....

všetky cicavce preukazujú nejaký cit .... je to atavizmus, prebývajúci niekde v prastarom kmeni mozgu, ale bez neho ľudský život by nebol životom ... aspoň nie takým, aký mi tu dnes žijeme ...

 

takže odpoveď je, že tento, náš dnešný pozemský život si bez citov predstaviť neviem :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

bad_guy;

 

viem co myslis, videl som to. no podla mna je to celkom realna vizia buducnosti. prevencia emocii ako prevencia postoja, kde postoj tvori so situaciou logicky sucin pre stimul kazdeho konania.

prevencia emocii by ludstvo na jedenej strane ochudobnila o isty druh percepcie, no na druhej strane zarucila by stabillitu a prediktabilitu ludskeho konania a tym aj kazdeho diania v ludskom spolocenstve. presne ako v tom filme.

osobne si tiez ale myslim, ze ludstvo raz dospeje do stadia, ked sa presyti pathosom citoveho prezivania - jeho theatralnostou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ten film si teda musim pozriet, vyzera to zaujimavo :lol:

 

ja si taky svet neviem predstavit, na to som prilis citovo zalozeny clovek :)

 

 

o tych pokusoch na detoch som citala toto(neviem ci je to to co mysli game), my sme sa o tom ucili aj na psychologii :

 

Štokholmské noviny Dagens Nyheter 1990: "Historik Sallimbeni žijúci v 13. storočí v Taliansku - Parme píše o EXPERIMENTE cisára Frederika II., ktorý mal objasniť, aký je pôvodný jazyk človeka.

 

Zhromaždil niekoľko detí a zamestnal dojky, aby sa o ne starali za špecifických podmienok: - NESMELI sa k nim prihovárať, ani im spievať a nesmeli ich nosiť ani na rukách.

 

Panovník - experimentátor - predpokladal, že bez ľudského kontaktu by sa tieto deti mali vyvíjať maximálne prirodzeným spôsobom. Cisár však nikdy nezistil, aký je pôvodný jazyk človeka.

 

Deti postupne ZOMRELI bez akýchkoľvek viditeľných príčin."

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Andulqa,

 

to je ono... tuším predpokladal, že tie deti bez vonkajších vplyvov začnú hovoriť jazykom, ktorým hovorili v raji Adam a Eva .... ďakujem, nemusím prehrabávať knižnicu :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Deti postupne ZOMRELI bez akýchkoľvek viditeľných príčin.

no najskor zomreli z pricin, ktore vtom case este nevedeli rozpoznat. sotva by boli byvali umreli z nedostatku tych zmienenych prejavov. citove prezivanie nie je implicitna sucast cloveka, ale je dane druhotne, ako kazdy jeden spolocensky prejav cloveka. inak nemyslim si, ze by vsetky cicavce prejavovali city..

 

podstatné je to, že človek, taký aký je, bez citov zrejme existovať nemôže.... tento človek tak, ako je, je klbko citov, myšlienok, trápení a lásky....

nemoze? ktovie.. ale toto je trochu prehnane.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Život bez citov? :lol: Bol by fajn život iba s pozitívnymi citmi, nemať nepriateľov a tak. Ale ako by sa žilo úplne bez citov, hmm. Nemala by som síce nepriateľov, no ani priateľov a nikomu by som nebola priateľka. Nikoho by som nepotrebovala (kvôli duševnému blahu) a nikto by nepotreboval mňa. Aký by bol potom zmysel bytia? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vo filme je to velmi pekne znazornene ze taky svet nie je nerealny ale zas nemoze existovat donekonecna

kratky obsah filmu :

S filmom Equilibrium sa prenesieme do blízkej budúcnosti, kedy sa zem už dávno spamätala z katastrofálnej tretej svetovej vojny. Systém bol ale natoľko narušený, že na čelo sveta, nazvaného ponovom Librium, sa postavil akýsi otec, ktorého manipulatívna sila je daná všadeprítomnými obrazovkami - presne podľa vzoru Big brother.

Základnou ideológiou novej moci je boj proti emóciám, ktoré boli a sú najsilnejším pilierom všetkej ľudskej nenávisti končiacej svetovými konfliktmi. Emócie sú prísne zakázané a ich prítomnosť, čiže prejavenie citu, je trestným činom. Keďže potlačenie citovosti nie je také jednoduché, existuje istá vakcína na jej negáciu, ktorú si musia všetci v presne stanovených intervaloch pichať priamo do krku. Nie všetci ale podľahli manipulovaniu a existujú komunity ľudí, ktoré drogu neberú a tajne skrývajú posledné zbytky slobodnej civilizácie plné citov - knihy, umelecké diela, hudobné nahrávky. Na ich vypátranie a následnú likvidáciu slúži skupina vládnych agentov - tzv. klerikov, so špeciálnym výcvikom a schopnosťami. Jeden z jej najlepších členov stvárnený drsným Christianom Balom, ale jedného dňa prestane sérum užívať a pocíti tu krásnu silu emócii. Boj o záchranu sveta tak môže začať.

Andulqa

pozri si je to pekny film :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Svet bez citov je čistá utópia. Aj keby sa podarilo potlačiť lásku, zlosť ostane v ľuďoch vždy. Hoci bol Equilibrium úchvatný film, aj tak sa im v ňom nepodarilo potlačiť všetky city.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

akurat ma napadol ten film, ked som si precitala nazov temy... tam bola taka ta zaujimava veta:"zivot bez lasky, smutku, a este niecoho je len tikanie hodin"... v podstate by to bolo take o nicom, na nic sa nemoct tesit, radovat,nikoho nemat rad, na nikoho sa hnevat, byt smutna...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

občas mám taký pocit, že v takom svete žijem. No po chvíľke ma prepadne napríklad ľútosť či smútok a to už nejaký ten cit je. Myslím, že to by už nebol život, lebo život sám je spletitosť citov a pocitov, nie?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Bez citu by to fakt nebolo ono... Bolo by to o ničom, život len na to, aby prešiel a nejakým spôsobom sme ho prežili... Ešte dobre, že nič také nemáme... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ten film som nevidela, ale nie je samozrejmosťou že človek cíti -myslím lásku šťastie radosť -zato strach ten je asi úplne základný

naozaj :lol: napríklad ľúbiť deti -to tiež nemá každý človek v sebe -ale dá sa to "naučiť" , sú pocity, ktoré spozná človek až po určitých zážitkoch

nemyslím si, že sa s tým rodí -alebo hej?

skôr ich spoznáva a prostredníctvom iných sa ich učí

vlastne o tom už game písala :) soráč

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ax Equilibrium to bol super film

bolo by to super zit v takom svete ziadne salene city :) ziaden hnev lutost smutok laska radost no to by bolo fasa same kamenne tvare okolo nas :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Film bol pozerateľný. A len ma uistil v presvedčení, že nechcem žiť vo svete bez citov. Že akceptujem popri pozitívnych aj tie negatívne, ale nie som ochotná pripustiť NIČ.

Som empatik, žijem pocitmi a v takom svete by som nežila. Je to horšie ako smrť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na čo sú nám vlastne city? na čo nám je bolesť, radosť, vášeň? čo ak by sme to zniesli zo sveta, zrušili city... možno by sme objavili niečo nové... možno sa len tak zahadzujeme s blbými citmi a unikajú nám iné veci, veci, ktoré by boli možno lepšie, no ľudstvo sa až priveľmi upína na city a nenechá priechod tomu novému a zatiaľ nepoznanému... na čo city?!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

stratili by sme motivaciu.... clovek rad robi veci ktore ho "bavia"... pri ktorych sa citi prijemne... bez tohoto pocitu by stratil motivaciu ich robit.

 

Tak isto negativne pocity nas varuju pred negativami nasho zivota.. pred nebezpecenstvom. Bez pocitov straca pojem "moralka" zmysel, pretoze straca zmysel aj samotne svedomie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...
  • Pred 3 týždňami...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov