Jump to content

Zlatý rez, ley lines, pyramídy, pentagramy v starej Európe a vo svete


game

Recommended Posts

http://translab.burundi.sk/code/phi/index.htm toto je len pre ilustráciu zlatého rezu....

 

zlatý rez súvisí s pentagramom / päťcípa hviezda /

a toto všetko s ley-lines....

 

a nech to ešte znásobím, podľa týchto zázračných geometrických kritérií bola postavená stará Európa ...

 

vedeli ste, že celé staré Grécko je postavené podľa zlatého rezu ? všetky prastaré pôvodné sídliská ležia na kružniciach ....

 

a v celej Európe prastaré kultové miesta ležia na pentagramoch ...

 

ley lines spájajú svätyne na tisíce míl ďaleko ´... rovné ako pravítko ....

 

 

a toto všetko dávno pred tzv. skutočnou civilizáciou ... keď vraj ľudí bolo málo a sídiel ešte menej ... cez hory a cez doly ....

 

stačí zopár dobrých máp ... každý si to môže sám overiť ....

 

ja som sa raz hrabala v starých mapách a ďobala do nich kružidlom.... všetko to sedí

Link to comment
Share on other sites

No, tak to som teda nevedel, ze vsetko bolo postavene podla zlateho rezu. Ale teraz uz viem :lol:

V Da Vinciho Kode ma to dost zaujalo, to musim uznat.

Link to comment
Share on other sites

Super, takže sa stavalo podľa presných kritérii. A čo sa stalo s tými, ktorí ich nedodržali? Naozaj všetky stavby spĺňajú tieto kritéria, alebo len tie vybrané? Asi preto bol zvyšok Európy taký zaostalý, lebo zatiaľ čo v starovekom Grécku stavali osady v kružniciach, u nás to bolo na križovatkách obchodných ciest, pri riekach a na ďalších dôležitých miestach, či už kvôli surovinám alebo obrannej polohe. Prepáčte mi ten sarkazmus, ale vidí sa mi, že ľudia hľadajú niečo viac tam, kde nie je.

Link to comment
Share on other sites

Podla mna, je to super rozoberat. A preco by sme nemali spekulovat? :) Ten pocit toho, ze nieco take je a existuje, ze mesta su postavane podla toho je v skutku zaujimave. Ja osobne niekedy nerad odhalujem tajomstva, pretoze potom je to take vzrusujuce. Bola by skoda potom zistit, ze to bolo koli niecomu uplne inemu. Takto je to zahalene pod ruskom tajomstva......Tak isto, ako su aj kruhy v obili :lol:

Link to comment
Share on other sites

ked tu uz padla rec o stonehenge mna by zaujimalo co je pod tymi skalami ak by to odtial zobrali a kopali by nizsie.podla mna tam volaco musi byt.

Link to comment
Share on other sites

podľa mňa nie je ... koncentruje sa tam nejaká energia, je to uzlový bod, kde sa niečo deje .... ale pod tými kameňmi asi nič nebude ....

 

takýmito kamennými kruhmi je posiate celé Anglicko.... a v ostatnej Európe buď kamenné rady a dolmeny - Francúzsko, alebo jednotlivé kamene - po celej Európe ....

 

dolmen ... jeden z mnohých :

Obrázok

 

New Grange :

Obrázok

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Ja k Polarisovým egyptským pyramídam pridávam európske :lol:

 

Obrázok

 

link

 

BRATISLAVA 14. apríla (SITA/AFP) - V oblasti na sever od Sarajeva zacali archeológovia odkrývat stavby, ktoré bosniansky archeológ Semir Osmanagic oznacil za prvé európske pyramídy. Tím expertov uz zacal kopat na zaciatku 3,8 kilometra dlhého tunela, ktorý podla nich vedie do jednej zo stavieb. Za neutíchajúceho záujmu miestnych obyvatelov z nedalekého mesta Visoko, sa vykopávky zacali aj v jednej z desiatich 20 krát 50 metrových studní nizsie na svahu kopca Visocica Podla Osmanagica stavby postavila neznáma civilizácia, ktorá vrch vytvarovala do pyramídového tvaru, naco ich pokryla akýmsi primitívnym betónom.

 

Tím expertov, ku ktorému by sa neskôr mali pridat aj egyptskí archeológovia, ci geológovia dúfa, ze nájdu kamenné bloky alebo schody pyramíd. Osmanagic tvrdí, ze tieto dve struktúry postavili za pomoci kompasu, pricom rohy smerujú na jednu zo svetových strán. Kopec Visocica ktorý bosniansky archeológ oznacil za "bosniansku pyramídu Slnka" je asi 220 metrov vysoký. Podla neho existuje medzi týmito struktúrami a mexickými pyramídami, ktoré postavili okolo roku 200 násho letopoctu urcitá podobnost. Odôvodnuje to tým, ze stavby na americkom kontinente tiez stavali v pároch a reprezentovali Slnko a Mesiac. Odkrývacie práce vedené nadáciou Bosnianska pyramída Slnka budú trvat najmenej dvesto dní.

Link to comment
Share on other sites

 • 7 months later...

konečne som sa dostala k tomu, aby som niečo naskenovala z kníh, kde sa hovorí okrem iného o ley lines ...
jednou z fascinujúcich vecí, o ktorých málokto vie, ale na nete sa zato nejaké informácie nájdu, je zvláštnosť dánskych hradísk ...
najprv kúsok článku :


 

Před mnoha tisíciletími kdy lidé žili ještě v době kamenné, někdo rozložil na zeměkouli geometrickou síť. Mnoho společností z doby kamenné si stavělo svatyně na přímkách, jež se na vzdálenost několika tisíc kilometrů. Tyto přímky byly součástí geometrického rastru.
Přímky spojující jednotlivá kultovní místa (nejprve pohanská a později na nich vzniknuvší křesťanské svatyně) nalezneme po celé Evropě.


Pro nás a toto téma má velikou důležitost spojnice procházející několika vikingská hradiště Dánsku. Jejím objevitelem je pilot Preben Hansson, který si jednoho dne r. 1982 chtěl prohlédnout hradiště Trelleborg z paluby svého jednomotorového letadla Solnier 880 /toto letadlo je schopné letět velmi pomalu /. Pod sebou uviděl prstencové valy Trelleborgu a šestnáct elipsovitých útvarů, které jsou podle archeologů vigingskými loděmi.

Panu Hanssonovi však připomněly parabolické antény a tak podle nich nasměroval své ledtadlo a nastavil autopilota, jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že na přímce dlouhé 218,5 km přeletěl nad čtyřmi vikingskými hradišti.
Po té co pan Hansson přistál, pokusil se protáhnou onu přímku spojující vikingská hradiště dále na jih, jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že vedla kolem Berlína, přes Alpy do Jugoslávie a končila ve starých řeckých Delfách.

 

p. Preben Hanson mal v čase tohto objavu 59 rokov, o svojom zážitku - objave napísal knihu, vyšla až roku 1990.

tieto fotky sú z knihy :

4e0nrwh.jpg

29lfc06.jpg


čo sa týka Vikingov, ich pôvodné hradiská vyzerali ináč... hlavne ich stavali pri pobreží, pretože to boli námorníci ... okrem toho ich hradiská boli neusporiadané, žiadny pravidelný pôdorys, kruhy, "člny", delenie na štvrtiny...
pravdepodobnejšie je, že Vikingovia začali používať oveľa skôr postavené hradiská, jednoducho využili to, čo sa im núkalo ...

Link to comment
Share on other sites

dnes som sa priam prekonávala, tak ešte niečo k samotnému zlatému rezu, aby som potešila aj RoSa :)

 

nechcelo sa mi to prepisovať, tak je to naskenované z knihy - na dobrej mape Grécka si to môžete overiť :)

 

 

Obrázok

 

 

toľko zatiaľ ... snáď sa dopracujem aj k samotným pentagramom :)

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Poznám tuto knihu od Erica...mám ju od svojich 13 rokov doma..milujem záhady,pri ktorých sa zastavuje logika..uchvacujú ma stavby,ktoré prežili tisice rokov...často si predstavujem,už od detstva,aké by to bolo,keby boli pyramídy aspoň na jediný deň také,ako za svojich "slávnych čias"...keď boli obložené mramorom a odraz slnka vytváral efekt zrkadla :lol:

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

jedna správička o bosnianskych pyramídach ... že pyramídový pás beží okolo celého sveta, je známa vec, bosnianske sú podivuhodné "priznaným" vekom, ktorý sa ostatným odopiera, hm ?

čo vy na to ? :blush:

 

Najstaršie známe pyramídy na svete sú v Bosne.

 

Archeológovia odhalili päť pyramíd zarastených trávou, o ktorých si ľudia dlho mysleli, že ide len o príliš súmerné kopce. Ich vek odhadujú na 12-tisíc až 26-tisíc rokov.

 

Tento rok pribudli do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

jeden zo zdrojov

 

divné je to, divné, doteraz nič nebolo staršie ako nejakých 5 - 7 tisíc rokov, nič spojené s akoukoľvek civilizáciou ... hm ?

 

pred pár rokmi v tejto téme o výskume písal RoSo, tu ... niečo na tom bude :)

Link to comment
Share on other sites

V 2005 bol okolo toho velky povyk. Ale neskor bolo preukazane, ze su to geologicke utvary, a nie ludske dielo.

Link to comment
Share on other sites

á, leg :blush:

 

tvoj zdroj je tak dôveryhodný ako môj zdroj :) kto to preukázal, kedy, na základe čoho, aký geologický prieskum bol vykonaný, ... a tak :)

 

to isté sa týka aj archeologického prieskumu, určovania veku, zloženia vedeckého týmu, ... a tak :)

 

osobne by som zbožňovala, keby to boli také staré pyramídy ... konečne poriadne poznanie, otriasajúce oficiálnou vedou ! :)

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Dokázali bychom dnes postavit Cheopsovu pyramidu?

Egyptské pyramidy jsou stále mýtem. Po celém světě se vědci a inženýři snaží přijít na kloub tomu, jak byly tyto monumentální stavby před 4500 lety postaveny. Zasloužily se o jejich stavbu naše či předešlé civilizace, nebo jsou dokonce podle některých fantastických teorií dílem mimozemšťanů? V pouštním písku a mohutných zdech pyramid je stále ještě dost tajemství pro další badatele, kteří se pokoušejí záhadu rozlousknout.

Připustíme hypotetickou otázku na hraně fantazie. Bohatý jedinec nebo bohatá instituce vypíší v nejbližší době výběrové řízení na stavbu nové Cheopsovy pyramidy v Gize. Budou se stavební firmy hrnout do konkurzu, nebo stavební manažeři jen nesměle polknou.

Jaké jsou výchozí podmínky? Celkem by bylo potřeba dobrých 2,5 milionu kamenných kvádrů se spodní plochou kolem jednoho metru čtverečního a výškou asi jeden metr. Jedna strana pyramidy má délku 230 metrů a její výška při dostavění byla 146 metrů. Váha byla spočítána na 6,5 milionu tun.

Do pyramídy by sa vošla katedrála Santa Maria del Fiore vo Florencii, katedrála sv. Petra a Pavla vo Vatikáne a ešte by ostalo miesto aj na chrám svatého Víta v Prahe. Cheopsova pyramída postavená ednoduchými nástrojmi a ľudskou silou bola podľa historikov stavaná 20 rokov a zaberá plochu 52 900 m2, teda zhruba 5,3 ha.

Podľa egyptologičky Kate Spencer bol začiatok stavby daný astronomickou udalosťou. Hviezdy Mizar v súhvezdí Veľkého voza a Kochab v súhvezdí Malého voza ležali na priamke, kolmej k horizontu. Má sa za to, že na základe tejto konštelácie hviezd bola stanovená orientácia pyramídy na sever, a to v roku 2467 pred našim letopočtom. Tvrdí sa, že kamenné kvádre boli posúvané po drevených valcoch, ale v Egypte v tej dobe, až na ďat1ové palmy iné zdroje dreva neboli. Dokonca aj princíp kolesa sa údajne do Egypta mal dostať oveľa neskôr. Privážať drevo vyžadovalo stavbu lodí a s tou opäť požiadavka na ďalšie drevo ... začarovaný kruh a celý rad hádaniek.

 

Ako Egypťania získali hladké steny kvádrov na seba tak nadväzujúce?!

Ako architekt tvoril duté priestory v pyramíde a doslova bludisko chodieb?!

Ako to, že stavby postavené v dobe neskôr neboli ešte dokonalejšie, ale práve naopak, stavebné umenie pokračovalo záporným smerom, k technicky horšiemu?!

 

Všetko toto stavebné majstrovstvo pochádza od ľudí, ktorí pri základoch stavby jedného zo siedmich divov sveta poznali v podstate iba páku a naklonenú rovinu. Podľa niektorých historikov Egypťania na stavbu Cheopsovej pyramídy "nemali" ... je to "prehnané"?!

Sú na vine naše neznalosti o starom Egypte v čase pred 4500 rokmi?!

Alebo na tom má vinu Alexander Veľký, ktorý sa v 4. storočí pred n.l. zaslúžil o zánik mnohých písomností?!

Alebo je vinníkom požiar knižnice v Alexandrii v prvom storočí n.l.?!

K vedomostiam starých Egypťanov nezapadajú ani záhadné čísla, ktoré sú zakódované v rozmeroch pyramídy, a ktoré svet objavil až po mnohých tisícročiach ...

 

Viac o Cheopsovej pyramíde: Epocha 13/2005

http://epocha.rf-hobby.cz/index.php?locales=2&id_page=178&id_previous_page=231&nocache=1325538091.1805&inq=9a64f04781849beb161e1d1aa04a4c6b&ida=0&id_art=2074&sta=3&cislo=82&sea=0&=0&fid=0&nsrd=0&kty=0&checksum=22f7f27258f29060c73f2f5a6b2d074d

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

voľaktorý deň tu prišlo na pretras číslo 1,618 v Leonardovej maľbe.
zlatý rez je opakovanie vzorov prírody, pôvab ideálnych vzdialeností, a starších, než si zrejme vôbec myslíme. / napr. príspevok 12. /

ale pri hľadaní iných zaujímavostí okolo zlatého rezu, ktorý príroda využíva odjakživa, a človek po nej opakuje vedome, lebo nič ideálnejšie zatiaľ nenašiel, som natrafila na pár zaujímavostí, ktoré tu budú po ruke:

Zlatý rez - 1,618 (phi)
- predstavuje základný stavebný kameň v prírode,
- počet ktorýchkoľvek včiel na svete : počet ktorýchkoľvek trúdov = 1.618,
- priemer každej jednej špirály lodenky je voči priemeru nasledujúcej špirály v pomere 1,618,
- semená slnečnice rastú v protichodných špirálach. Priemer každej jednej špirály voči priemeru nasledujúcej špirály je v pomere 1,618,
- zlatý rez sa prejavuje aj na: borovicových šiškách, listoch na stonkách rastlín, bunkové delenie hmyzu,
- vzdialenosť od temena hlavy po zem : vzdialenosť od pupku po zem = 1,618,
- vzdialenosť od pleca po končeky prstov na rukách : vzdialenosť od lakťa po končeky prstov = 1,618,
- vzdialenosť od bokov po zem : vzdialenosť od kolien po zem = 1,618.
Phi je prítomné:
- pri architektonických rozmeroch gréckého Parthenónu,
- pri egyptských pyramídach,
- pri budove OSN v New Yorku,
- v dielach Michelangela, da Vinciho,
- v Mozartových sonátach,
- v Beethovenovej 5. symfónii,
- v dielach Bartóka, Debussyho a Schuberta

1-1-2-3-5-8-13-21 - Fibonacciho postupnosť (súčet dvoch susediacich čísel sa rovná nasledujúcemu číslu ale kvocient dvoch susediacich čísel sa rovná cca 1,618).

http://referaty.atlas.sk/ostatne/nezaradene/54765/?print=1

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Zda sa, že toto číslo sa páči ľudom. Aj pri priebehoch na burze je často prítomné toto číslo, teda blízko zlatého rezu.

Link to comment
Share on other sites

pyramidy : z dnesnou technikou by nebol ziadny problem postavit pyramidy. Len by sme sa trochu divili zadaniu, vedeli by sme ju postavit z betonu co by bolo jednoduchsie, objemom prac ju dnes prekracuje kazda vacsia stavba. ( priehrady, prieplavy, )

Jej stavba je dobre dokumentovana z pisomnosti ktore mame z cias egypta ( mame totiz uctovne vykazy :), vieme aj spotrebu cibule, dlat, piva a pod. )

Je to sice obdivuhodne ale nie zahadne. A je to dobry dokaz ze ludia v tom case neboli hlupejsi, vyuzili to co mali a urobili to sikovne.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

post-2773-0-43897600-1329960160_thumb.jpgDíky všetkým, že vediete túto tému, hlavne v súvislosti so zlatým rezom.

Moje prvé vyjadrenie: "Toto číslo si nezaslúži, že sa o ňom takmer nevie".

I keď i veda je už zhovievavejšia cit.: φ = 1,618033988… je číslo, ktoré svojím

významom a výskytom v prírode a v celom vesmíre sa zaraďuje medzi také matematické

konštanty, ako sú čísla π = 3,141592654…, e = 1,718281828…. Je to tajomné číslo, ktorého

vlastnosti a význam iba objavujeme. (SvF STU,Bratislava, 31. január 2008

Abstrakt prednášky Koreňová, B.: Geometria proporcií a zlatého rezu)

Link to comment
Share on other sites

gilgamesh - ale vsimni si, ako je mozne s pomocou grafiky zavadzat.

 

Tutanchamonova maska je zjavne robena na zaklade velkej znalosti geometrie, ale myslim tie rezy a pomery, ktore si nakreslene cez nu, aby ukazali hlbsie suvislosti. Aby totiz proporcie sedeli, nachadzaju sa horne dva rohy rezov MIMO samotnu masku - proste niekde v priestore. Zopar centimetrov MIMO masky. Cize ak by autor kresby chcel dokazat nieco ine, kludne by spojnice imaginarnych rezov mohol umiestnit kdekolvek inde, staci ak by to na prvy pohlad vytvaralo zaujimavy obrazec. Ale realita je taka, ze ak by sa autor snazil dodrziavat fyzicke rozmery masky, tak by mu to nikdy tak pekne nevyslo... :)

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ze ak by sa autor snazil dodrziavat fyzicke rozmery masky, tak by mu to nikdy tak pekne nevyslo... :)

 

Ľudská tvár má i s telom veľa pomerov Phi a celá tá "geometria" je, si myslím, relatívna, bez pevného bodu.

Je o tom celá doména, pozri: http://www.goldennumber.net/beauty.htm

Inak toto je jedna z najlepšie urobených stránok o zlatom reze.

Link to comment
Share on other sites

Ľudská tvár má i s telom veľa pomerov Phi a celá tá "geometria" je, si myslím, relatívna, bez pevného bodu.

 

Ale prave v tom je ten vtip - ze BEZ PEVNEHO BODU. Tak isto by si zo stvorca mohol urobit kosostvorec. Intuistivne vnimanie napr. ludskeh krasy nemusi byt postavene na matematickej presnosti - ale pokial sa ak v pripade Tutanchamonovej masky niekto pokusa argumentovat presnou geometriou, je to problem.

 

Tie body "vonku" su umiestnene tak, aby vseto sedelo. Ale preco by nemohli byt o 3 cm inde - a vsetko by pokazili? Pretoze by to uz nesedelo. A preco su presne tam, kde su? Pretoze inac by nevysiel taky pekny vysledok :)

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Dávnejšie som zisťoval a dospel, že na Veľkej pyramíde v Gíze nie je nejaké presné PI, ale iba pomer 11:7,čo nám lákavo pripomína PI/2. O ostatných pyramídach sa v tejto súvislosti mnoho nevie.

Vieme zo záznamov na papyruse, že Egypťania počítali plochu kruhu pomocou menej presného čísla 256/81 = 3,16049.

Priblíženie PI = 22/7 = 3,14163 je zmieňované až v roku 225 pred n.l. grékom Archimedom zo Syrakúz.

Ale treba opakovať, čo je málo známe a v záujme niektorých kruhov i doteraz potláčané (PHI malo na starovekých ľudí čarovné efekty, čo môžu i dnes mnohí umelci potvrdiť), že Veľká pyramída

je stelesnením ZLATÉHO REZU ako i mnohé nespočetné stavby a diela staroveku.

(2krát bočná strana/základňa=PHI,v egypt. lakťoch 2 x 356 : 440 = 1,618.)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy