Skočiť na obsah

Ropa a závislosť na nej


Odporúčané príspevky

Zverejnené

Článok na SME s názvom Svet môže s ropou počítať ešte 70 až 80 rokov

 

 

Bratislava 17. marca (TASR) - Dokázané zásoby ropy vo svete spoločne so zlepšením výťažnosti ropných polí a doteraz neobjavenými zásobami by mali stačiť na najbližších 70 až 80 rokov. Na dnešnom stretnutí s novinármi to uviedol hlavný ekonóm rafinérie Slovnaft Marek Senkovič.

 

Aktuálne svetové zásoby čierneho zlata podľa neho predstavujú približne 1 300 miliárd barelov (1 barel = 159 litrov), čo pri súčasnej produkcii stačí zhruba na 40 rokov. "Ešte v roku 1980 sa pritom odhadovalo, že ich vtedajšia úroveň vystačí na necelých 30 rokov," poznamenal Senkovič.

 

Zlepšením výťažnosti ropných polí vo svete by sa mohlo získať ďalších 730 miliárd barelov a neobjavené zásoby predstavujú dodatočnú zásobu približne 940 miliárd barelov. "Pri odhadovanej budúcej spotrebe ropy by tak tieto zásoby mohli vydržať na ďalších 30 až 40 rokov," poznamenal Senkovič.

 

Najbohatšou oblasťou na ropu je v súčasnosti Perzský záliv na čele so Saudskou Arábiou s dokázanými zásobami 734 miliárd barelov, čo by malo vystačiť na 82 rokov. Európa spolu s ruským regiónom disponuje 139 miliardami barelov na viac ako dve dekády. V Severnej Amerike a Mexiku by súčasné rezervy v objeme 61 miliárd barelov mali vydržať iba na najbližších 12 rokov. Najvyššiu ročnú spotrebu ropy na obyvateľa 3,24 tony má Saudská Arábia. Cez 3 tony na obyvateľa sa ročne spotrebujú ešte v USA, kým v krajinách Európskej únie (EÚ) je to 1,48 tony.

 

Krajiny, ktoré ropu produkujú, podľa Senkoviča ňou aj najviac plytvajú. Menej rozvinuté krajiny pritom spotrebujú na tvorbu hrubého domáceho produktu (HDP) 2 až 5-krát viac ropy ako vyspelé krajiny, ktoré ju využívajú hospodárnejšie. Najviac ropy na tvorbu HDP spotrebujú Saudská Arábia, Rusko a Indonézia. Na opačnom konci je Veľká Británia, ktorej spotreba v tejto súvislosti je zhruba o polovicu nižšia ako v USA.

 

Copyright TASR 2006

Túto tému som chcel založiť už skôr. Čo myslíte ako sa bude vyvíjať politická a hospodárska situácia keď sa minie ropa v oblastiach Perzského zálivu, Aljašky, ruskej Sibíri, Karibiku, Severného mora a rôznych častiach Afriky? (Spomenul som v súčastnosti najväčšie zdroje ropy vo svete - v tomto momente veľmi dôležité).

Zverejnené

ku koncu ropneho obdobia na jednej strane da sa predpokladat zvyseny dopyt po rope, umerne s klesajucou ponukou danou poklesom svetovych zasob. na druhej strane mozno ocakavat rozvoj ropnych substitutov, ktore budu redukovat mieru rastu dopytu po nej.

Zverejnené

Taktiež môžme očakávať zvýšené využívanie uhlia. Pri vyššej cene benzínu bude výroba PHM z uhlia rentabilná.

Mimo iného nám to prinesie aj zvýšenie skleníkových plynov.

Zverejnené

Schválne som vypísal iba tie oblasti kde sa ropa ťaží. Iné zdroje som nespomínal.

 

Predpokladá sa že v Arktíde je okolo 20-25% všetkých zásob ropy. To by Arabom moc nevoňalo :lol:

Zverejnené

Ale nevoňalo by to ani ekológom. Hoci tí vždy ťahajú za kratší koniec. Okrem toho ťažba tam nie je práve najjednoduchšia. Avšak ktovie, čo bude o pár rokov. Ľadovce sa topia.

 

Na margo tej politickej situácie - keď sa Arabom minie ropa, budú mať na nás taký vplyv, aký si zaslúžia. A západ by sa mal snažiť prejsť na alternatívne zdroje čím skôr, aby sa tejto závislosti zbavil.

  • Pred 3 mesiacmi...
Zverejnené

už nech sa minie a nech je svatý pokoj s tým -vymyslené už je kadečo alternatívne -prežijeme bez nej -ale kým sa z toho budú dať nahrabať prachy, tak si to papaláši tohto sveta nepustia

  • Pred 3 mesiacmi...
Zverejnené

Skutočnosť je taká, že ropa ako palivo by sa už nemusela používať dlhé roky.

Nové technológie pohonných hmôt bez závislosti na rope sú už dávno vyvinuté, ale nepýtajte sa ma na ne. Neviem aké sú. Tieto projekty sú zamknuté v trezoroch a za ich zamknutie dobre zaplatili ropné spoločnosti. Ropa je v prvom rade biznis, ktorý točí miliardy dolárov. To si len málokto nechá ujsť pomedzi prsty.

  • Pred 3 mesiacmi...
Zverejnené

Ostáva dúfať, že sa niekto pokúsi robiť biznis na alternatívnych palivách a rozbehne to. Aby sme nemuseli tŕpnuť pri trucovaní Bieloruska, či Ukrajiny.

Zverejnené

Udajne to zmrvil Putin, ale Lukasenko je podla mojho nazoru vinny viac -spupny diktator. No uz sa to kryje s politikou....

  • Pred 2 mesiacmi...
Zverejnené

Pokial majú ropu môžu si klásť podmienky. Až sa minie bude po podmienkach. Snaha je aby ten vplyv vydržal čo najdlhšie.

 

Aj tak to vidím na zdražovanie.

Zverejnené

Čítal som že vraj Kanada má skoro toľko ropy ako Saudská Arábia.

Keď sa Arabom minie ropa tak ju budeme ťažiť v Kanade.

 

Najprv treba vyťažiť ropu moslimom a tú "našu" si necháme do zásoby (posledná veta nie je môj výrok, ale má zrnko pravdy).

Zverejnené

Tak to teda bude v tej Kanade vyzerat. Zbohom hory, lesy :lol: Myslite si, ze Amici uz maju naplanovane vojenske rozsirenie demokracie aj k svojim severnym susedom?

Zverejnené

USA v Kanade určite nebudú šíriť demokraciu. Kanada si sama vystačí aby sa stala ropnou veľmocou. Myslím že najväčšie ložiská sú sústredené v severných častiach, kde je len tundra. Ale to si len myslím. Nemám prehľad o kanadských ropných ložiskách, na to sú tu iní :lol:

  • Pred 6 mesiacmi...
Zverejnené

Je neuveriteľné, že svetová ekonomika závisí na náladách jednoho-dvoch štátov.

 

Na SME.sk je článok kde prezidentská kandidátka amerických demokratov Hillary Clintonová tvrdí, že ak by Irán zablokoval ropu do sveta, tak by dopad na svetovú ekonomiku bol devastujúci.

 

Takéto vyhlásenia sú dosť nebezpečné, najmä ak pochádzajú od niekoho kto kandiduje na taký významný post ako je funkcia amerického prezidenta.

 

Trhy na to zareagujú tak, že cena ropy bude ešte citlivejšia na zmeny na politickej a ekonomickej scéne. Závislosť svetovej ekonomiky na nej sa ešte viac prehĺbi.

 

Kedy už nastane čas, že sa ropa začne nahrádzať alternatívnými zdrojmi??

Clintonová objasnila svoju stratégiu voči Iránu

 

V rámci svojej predvolebnej kampane senátorka z New Yorku odpovedala v sobotu na otázku, čo by mali Spojené štáty urobiť v prípade, ak Irán zablokuje blízkovýchodnú ropu: mali by podľa nej Iráncom dať jasne najavo, že ich kroky budú mať veľmi vážne dôsledky.

 

Na otázku ohľadne hypotetickej blokády ropy zo strany Iránu Clintonová uviedla, že pre svetovú ekonomiku by bola devastujúca.

  • Pred 2 týždňami...
Zverejnené

včera sa takmer celý večer na Spektre zaoberali ropou ... asi päť dokumnetárnych filmov išlo za sebou, posledný končil kedysi po jednej v noci, počnúc začiatkami ťažby ropy, blízkym východom, kde jeden zo šéfov OPECu povedal jednu veľmi peknú vetu o tom, že robia všetko možné aj nemožné preto, aby oddialili používanie alternatívnych zdrojov vo veľkom ... aby bol svet ešte dlho závislý na ich rope.

boli tam filmy o Azerbajdžane a stopäťdesiatročnej ťažbe, o vyčerpaných zdrojoch a zdevastovanej krajine, o Blízkom východe, ktorý vďaka rope zbohatol.

o krajinách, ktoré majú ropu, majú more, pod ktorým je ropa, a sú každodenne ohrozované možnosťou vojny, vlastniť ropu je nebezpečné ...

o Číne, kde alternatívne zdroje energie predsa len víťazia, naftové generátory nezvládli ani časť toho na zaostalom vidieku, čo zvládajú solárne panely a veterné generátory ... pre ich spotrebu to stačí - tam pre 40 rodín, vrátane moderných prístrojov a vznikajúceho a kvitnúceho podnikania, na západe pre 4 rodiny rovnaké množstvo elektriny ...

 

o autách sa nehovorilo ...

Zverejnené

jeden zo šéfov OPECu povedal jednu veľmi peknú vetu o tom, že robia všetko možné aj nemožné preto, aby oddialili používanie alternatívnych zdrojov vo veľkom ...

Toto je pravý pôvodca všetkého zla na Zemi.

Ktovie koľko prevratných projektov, ktoré by dokázali úplne nahradiť ropu, je zamknutých v trezoroch OPECu a bolo za ne vyplatených niekoľko miliónov dolárov, len preto aby nikdy neuzreli svetlo sveta. Nereálne? Ani nie.

Ropné spoločnosti nás pripravujú o budúcnosť akú čítame len v sci-fi.

  • Pridať bod 1
Zverejnené

Potreba ropy vo vyspelých krajinách pomohla zvýšiť životnú úroveň aj v štátoch OPEC-u, z ktorých mnohé nemožno označiť za demokratické. Sú však často západnými krajinami tolerované ako spojenci, a vďaka pomerne dobrej životnej úrovni nie sú ani veľké vnútorné tlaky na zmenu režimu. Takáto stabilita a spojenectvo doteraz západu vyhovovalo a to tiež prispievalo k tomu, že sa svet málo venoval alternatívnym zdrojom. Ale v dnešnej dobe aj vďaka klimatickým zmenám už dochádza k určitému posunu v hľadaní alternatív...

  • Pridať bod 1
Zverejnené

Alternativne zdroje maju pri sucasnych cenach ropy,plynu velku buducnost, i ked na Slovensku to zatial tak nevyzera smernica EU jasne urcuje ktorym smerom sa budeme uberat.

  • Pred 2 mesiacmi...
Zverejnené

Izrael investuje do elektroáut, chce skončiť s ropou

 

Izrael sa chce zbaviť svojej závislosti od ropy a arabských štátov, ktoré ju vyvážajú. Bude vo veľkom investovať do áut na elektrický pohon.

 

Podľa denníka Financial Times schválil Tel Aviv postavenie celoštátnej siete staníc na dobíjanie batérií do elektromobilov. Pol milióna by ich malo začať fungovať už v priebehu roka a pol. Pilotný projekt sa začne v Tel Avive ešte tento rok. Roku 2010 už má projekt fungovať masovo. Veľký propagátor "elektropúmp", izraelský prezident Šimon Peres, sa netají tým, že ciele Izraela sú nielen ekonomické a ekologické, ale aj politické. "Dva najväčšie problémy dneška sú ropa a teror," citovali Financial Times Peresa. "Ropa je najväčší znečisťovateľ a veľký sponzor teroru."

 

Firma Project Better Place, ktorá výstavbu staníc financuje vypočítala, že ak by všetkých 5 miliónov izraelských áut jazdilo na elektrický pohon, stačilo by pre ich celoročnú energetickú spotrebu postaviť solárne elektrárne za 5 miliárd dolárov (117 miliárd korún).

 

V priebehu jednej dekády podľa Peresa Izrael už nebude ropu potrebovať. Izraelčania sa na rozdiel od doterajších projektov elektormobilov nechcú zamerať len na samotné autá na elektrický pohon, ale tiež na vybudovanie infraštruktúry, ktorá ho bude kŕmiť. Keďže dojazd takýchto áut na jedno dobitie nie je väčší ako 200 km a dobíjanie je časovo náročné, sieť staníc bude batérie rovno vymieňať. Motoristi si teda nebudú batérie kupovať ale iba prenajímať. Renault chce začať masovo vyrábať autá na hybridný pohon už roku 2010 a stopercentné elektromobily o rok neskôr. Po tom, ako sa projekt vyskúša v Izraeli plánujú investori rozbehnúť podobný projekt aj v ďalších krajinách, najmä v Číne.

http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/svet-...html?id=1150823

Pokusy o výraznejšie presadenie áut na elektrický pohon doteraz príliš úspešné neboli. Izraelčania sa pokúšajú technické problémy spojené s využitím tohoto druhu pohonu riešiť. Plán Izraelu je dosť ambiciózny, a mohol by odštartovať zníženie vplyvu ropných veľmocí, predovšetkým z radov arabských krajín. Keďže je orientovaný hlavne na využitie solárnej energie, jeho prípadné uplatnenie bude aspoň na začiatku hlavne v krajinách, ktoré majú na to vhodné podmienky a v prípade jeho úspešnosti bude zrejme vývoj v tomto smere pokračovať. Ale odhad 10 rokov na to, aby sa krajina ako Izrael úplne zbavila závislosti od ropy mi pripadá príliš optimistický.

  • Pridať bod 1
Zverejnené

Problém je v tom, že ropa sa nepoužíva iba ako palivo, ale je užitočná aj v iných odvetiach priemyslu (najmä chemického). Závislosť na nej bude ešte dlho pretrvávať a zároveň bude podporovaná ropnými kartelmi, bohužiaľ.

  • Pred 3 mesiacmi...
Zverejnené

začína byť jasné, že biopalivá ako alternatívu a obnoviteľný zdroj, môžeme vylúčiť.

ich zdrojom je poľnohospodárstvo, poľnohospodárske stroje jazdia na naftu, a tá sa vyrába z ropy.

plodiny s ktorých sa vyrába etanol alebo rastlinný olej, veľmi vyčerpávajú pôdu, preto ju treba hnojiť umelímy hnojivami a tie sa zase vyrábajú z ropy.

navyše je ich treba chemicky ošetrovať pesticídmi a tie sa vyrábajú z čoho? z ropy. (navyše ničia životné prostredie)

ak chceme vyrobyť liter "biopaliva", treba "spáliť" dva litre nafty, fakt normálnejšie by bolo vyrobiť z nej benzín a naftu rovno.

z biopalív ako emisia nevznikajú len oxidy uhlíka, ale aj dusíka a tie sú ako skleníkoví plyn oveľa účinnejšie.

pretože sa zbytočne spáli oveľa viac ropy, rastie jej spotreba a aj cena.

plodiny sa pestujú na poľnohospodárskej pôde a jej "zdroje" sú ešte obmedzenejšie ako zdroje ropy, pretože sa tam pestujú biopalivá pestuje sa menej potravín a vďaka tomu sú drahšie. (zarátajte k tomu znovu cenu nafty ktorá poháňa poľnohospodárske stroje a dopravu samotnú)

veľké percento biopalív sa pestuje v rozvojových krajinách (rozumej taká zhovädilosť sa predsa nedá robiť všetkým na očiach) aby ich bolo kde pestovať, museli drobný farmári opustiť svoju pôdu (proste ich vyhnali), ale to nestačilo, aby bolo viac pôdy, ničia sa dažďové pralesy.

rast cien potravín má najtvrdší dopad práve na najchudobnejších obyvateľov tretieho sveta, je to fakt sociálna katastrofa.

aj keby sme úplne prestali pestovať potraviny a ostatné technické plodiny, a na 100% poľnohospodárskej pôdy pestovali biopalivá, nepokrylo by to spotrebu palív ani z jednej tretiny.

používanie biopalív, poškodzuje motor a väčšina súčasných vozidiel na ne nieje stavaná, ďalšia škoda.

je to plytvanie, nerozumné, nehospodárne a číra zvrátenosť k tomu. :lol:

deje sa tak vďaka mohutným dotáciám, zo štátnych rozpočtov, tie peniaze (peniaze daňových poplatníkov ktoré mohli byť využité rozumnejšie, alebo ich možno na daniach, vôbec, nebolo treba vybrať) musíme považovať za stratené "spálené"

hoci sa všetky tieto efekty jasne prejavujú už dlhšie ako rok, v šialenstve sa veselo pokračuje.

dopĺňať do palív "biopalivá" bolo politické rozhodnutie. sú politici schopný povedať že sa zmýlili?

zdá sa že nie.

radšej zničia celý svet.

 

ps. keď to tak po sebe čítam, kladiem si otázku, patrí tento príspevok do sekcie ekonómia, ekológia, alebo skôr do politiky?

  • Pred 1 mesiacom...
Zverejnené

S novým objavom, ktorý by mal vyriešiť problémy s nedostatkom ropy prišli americký vedci:

Výskumná spoločnosť Sapphire Energy z Kalifornie hlási prelomový objav, ktorý údajne vyrieši problémy s nedostatkom ropy. Recept na vyriešenie tejto otázky vyzerá až neskutočne jednoduchý: Slnečné svetlo + oxid uhličitý + morské riasy = neobmedzený zdroj „zelenej“ ropy

Sapphire Energy má s objavom veľké plány. Predstavitelia spoločnosti nielenže veria, že pomôžu posilniť dodávky ropy na trh, ale dokonca, že klasickú čiernu surovinu dokážu úplne nahradiť. Ich zelená ropa totiž nepotrebuje nové investície do infraštruktúry, môže využiť už existujúce ropovody či čerpacie stanice.

článok

Žeby sa ropa z morských rias, stala tou alternatívou, ktorá nás zbaví závislosti od fosílnych palív? Jej cena by mala byť porovnateľná s klasickou ropou a na trh by sa údajne mohla dostať asi o päť rokov.

 

Pestovanie plodín pre biopalivá sa ukazuje ako chybný krok. Ropa z morských rias zrejme tiež nebude bez určitých negatívnych vplyvov. Pokiaľ by sa tento experiment skutočne zrealizoval, mali by sa všetky takéto dôsledky zvážiť vopred, aby nedopadol rovnako.

  • Pridať bod 1
Zverejnené

Ono je to úplne jedno aké technológie prichádzajú na svet. Pokým bude v ťažbe a predaji ropy hrať prvé husle OPEC tak žiadnych zlepšení sa nedočkáme. OPEC sa už postará o to, aby sa ropa využívala tak dlho ako to len bude možné a náhradné technológie aby odpočívali v dobre uzamknutých trezoroch.

  • Pred 2 týždňami...
Zverejnené

ale nie ... civilizácie vyrastali aj bez ropy, alternatívnych zdrojov je už niekoľko, bude to zrejme trochu iný život, a možno si len Gaia trochu od nás oddýchne, možno jej len prestaneme farbiť na šedo krásne modré nebo

možno rýchlostné preteky budú menej rýchle, a žrúti ropy pôjdu na vodík či vodku či čo ...

Problém je, že ropa sa nepoužíva iba ako palivo, ale je hojne používaná aj v iných odvetiach. Aj pri výrobe toho mikroténového sáčku do ktorého si balíš svačinu bola použítá ropa. Ropa je takisto základnou surovinou pri výrobe kozmetiky čo si všetky ženy kydajú na tváre. Pri výrobe liekov sa tiež používa ropa.
  • Pridať bod 1

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov