Skočiť na obsah

Čo bude na obed?


RoSo

Odporúčané príspevky

Flinstone mal granatír, a ja skvelý varený zemiak a kúsok "polystyrénu". Potom som ešte uvarila zeleninovú polievku ako sa varí bábätkám, a skúsila som.

zajtra bude mať Flinstone kuracie grilované so zeleninou a ryžu, a ja budem mať trocha tej polievky a ryžu. Aspoň taký je plán.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...
  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 3 mesiacmi...

Chcem si niečo objednať, ale neviem kde, jedinú reštauráciu, z ktorej som si objednával mi kolegyňa neodporúča, lebo videla ich kuchyňu :zubiska:

 

Tak kolega radí: daj si do gúgla "rozváža tu niekto žrádlo?"

 

Tak to dám a výsledky:

 

Varí obedy pre psov. A má väčší odbyt než bežná reštaurácia
Soumrak skřetů (povídka) - Blog iDNES.cz
Otázka pre chovateľov mačiek | SomvPrahe.sk
Chov prasat vyplatí se ? - iFauna.cz
Opět mezi živými :: Motorkářské fórum stránka 23 | Motorkáři.cz
Chémia a žrádlo, alebo ostaneme pri tom, že je to jedlo. - Diskusie
 
:lach:
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...
  • Pred 3 týždňami...

Joj posli,,,, vedela by som co s nimi a musim zasa kvanta zeleniny,,, :-)

 

Baklazan a cukinu napln mletym masom v celku, stred trochu vydlaab, daj zapiect

 

Patizon vyprazit

 

Mam tu kdesi v Jedlach jeden skvely okukany turecky recept: prekladane kolieska baklazany s mletym masom a rajcinami... je to v receptoch a robila som uz parkrat, je to vynikajuce

 

Z cukiny skvelu cukinovu omacku s drobnym perkeltom...

 

Vsetky tieto zeleniny sa daju pouzit na vyborne zeleninove jedlo ratatouille

 

Vsetky sa daju vyprazit s cerstvym salatom a novymi zemiakmi.....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

pirohy s lekvárom a tvarohom 

tiež sme ich robili cez dovolenku, akurát že u nás sa nevolajú pirohy ale perky ... nechce sa mi teraz konvertovať fotku na rozlíšenie "vhodné na fórum", ale niekedy ju sem zavesím... naše neboli také pekné, skôr by som povedal, že vyzerali ako keby som ich sekerou natasal :D ale na to že som prvý raz v živote robil niečo z cesta, tak som s výsledkom vcelku spokojný, a chalani boli tiež :)

jediný problém bol, že sa mi dosť trhalo cesto :( ale hádam mi niektorá fórumáčka poradí čoho som dal málo/veľa, keď sa zemiakové cesto trhalo...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Joj posli,,,, vedela by som co s nimi a musim zasa kvanta zeleniny,,, :-)

 

zasa az tak vela toho nemam :D

to len synator mi nabalil nejake prebytky zo zahrady...

urcite nie zapekat a nie s masom, najradsej by som to riesil nejako ako grilovana, ci anglicka zelenina - vsetko nakrajat na kocky, zmiesat, okorenit, poolejovat, dusit...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

clovek2,

my, pirohy, voláme tie, čo som  z nich postla fotografie. sú chystané z preosiatej polohrubej múky, vajíčok, štipky soli. vypracované cesto, zahnetené, rezané na pásiky, potom štvorčeky, naplnené tvarohom, ktorý je zmiešaný s trošičku žľtka a soli, potom tiež naplnené slivkovým lekvárom, pozliepané, trošku odstaté, uvarené, scedené a poliate prepraženým maslom. Podľa chuti dosolené. Môžu sa plniť aj zemiakmi, kyslou kapustou. Každý si ich urobí podľa svojej chuti.

 

perky, robíme aj my. rozlišujeme pirohy a perky.

perky, ako aj spomínaš sa robia zo zemiakového cesta: uvarených, ošupaných, pretlačených zemiakov, z preosiatej múky, vajíčka, štipky soli, trošičku mlieka, masla. z cesta sa robia kolieska, naplnia lekvárom, zlepia, uvaria.. tie si robil.. keď sa nám cesto trhá, tak možno to cesto je riedšie. konzistencia cesta je dôležitá. čiže skúsiť cesto  tuhšie, viac múky.    aj tak  :klobuk:  podstatné je, že perky chutili.  :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aha, tak to máme inú terminológiu na opačnom konci republiky :) tu, či sú zo zemiakového cesta, alebo z múčneho, furt sú to len perky :D

 

možno bol problém v tom, že som nedal mlieko do cesta, lebo to zvyčajne doma nedržím ... neviem. použil som polohrubú múku, mama tuším dávala do cesta hrubú, možno bol problém v tom ... uvidíme nabudúce, lebo chalani by si dali repete aj hneď :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja dávam tiež polohrubú múku na pirohy, na  perky :)

nemyslím si, že v tom je nejaký  problém, trošku viac múky by som asi pridala. ja neviem,  ako to presne robíš, ale   keď to robíš, tak vidíš, aké cesto, či na pohmat.. aj zrakom. cesto má  byť tuhšie,  vláčne.

 

hrubú múku používam, keď hnetiem domáce rezance, niťovky, širšie cestoviny napr. s tvarohom, lekvárom, makom,  tiež cesto  na štvorčeky.  cesto z hrubej múky, chystám aj na trhané cesto , niekto to volá "halušky" cik-cak,  keď cesto,  tak režeš /|,  ja  trhám cesto na   fliačky,  tak nám chutia a robíme ich   so sladkou dusenou kapustou. 

 

teraz  už   predávajú rôzne cestá aj na domáci spôsob,. chutnejšie sú ako voľakedy,  aj lepšie vyzerajú. určite poznáš obchod, kde sa  cestoviny na domáci spôsob, dajú aj hotové kúpiť, ak potrebuješ  rýchlo navariť, a nemáš čas, aby si to zarábal doma.  

 

 pirohy, perky.. všetko perky  :)  a halušky, tiež perky? či už halušky? ( surové trené zemiaky,  múka..., alebo  krupicové.. ) 

 

 verím, že chalani by si dali repete   :slniecko: nech len chutí 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v našich končinách sa perky a pirohy volali dedelle, krajovo,

prípadne v maďačine derelye, a ešte všelijako, ale babka robievala dedelle.

 

mimochodom tu je úplne jednoduchý starý recept, a v komentároch dámy spomínajú na podobné babkine výtvory menom dedelle - predpokladám, že to bol cca rovnaký kraj. https://varecha.pravda.sk/recepty/perky-fotorecept/54188-recept.html

 

babka robila úplne jednoduché cesto, netreba k tomu mlieko ani žiadne iné zázraky, stačí múka, voda, vajíčko.

babka nedávala ani prášok do pečiva

cesto sa vypracuje ako na rezance do polievky - vtedy sa nechá trochu vyschnúť a krájajú sa na tenučké nitky.

 

na obedové rezance makové, strúhankové, tvarohové, krupicové sa krájali na asi pol centimetrové slíže,

 

na granadier a a kapustné fliačky a šunkové fliačky a podobne sa krájali na kocečky cca cm na cm

 

a na dedelle / pirohy / sa krájali okrúhlym krájačom na väčšie obdĺžniky - do jednej polky sa dal lekvár, druhou polkou sa prikryl a zatlačil.

 

úplne jednoduché cesto, babka ani nedávala dva druhy múky, alebo len niekedy, podľa toho, aká bola kvalita cesta - normálne spracovávať vajíčko s múkou, a pridávať vodu až sa vytvorí vláčne cesto - akurát také, aby nebolo ani lepivé, ani sa nelámalo pri vaľkaní a spracovaní.

 

keď sa robili dedelle, urobilo sa cesta viac - z polovice sa vyvarili "slíže" - rezance, z polovice pirohy... bolo to najsuper babkine jedlo :)

 

 

*polohruba muka, je z nej vlacnejsie cesto, prip. k nej trochu hrubej

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a na dedelle / pirohy / sa krájali okrúhlym krájačom na väčšie obdĺžniky - do jednej polky sa dal lekvár, druhou polkou sa prikryl a zatlačil.

 

úplne jednoduché cesto, babka ani nedávala dva druhy múky, alebo len niekedy, podľa toho, aká bola kvalita cesta - normálne spracovávať vajíčko s múkou, a pridávať vodu až sa vytvorí vláčne cesto - akurát také, aby nebolo ani lepivé, ani sa nelámalo pri vaľkaní a spracovaní.

 

keď sa robili dedelle, urobilo sa cesta viac - z polovice sa vyvarili "slíže" - rezance, z polovice pirohy... bolo to najsuper babkine jedlo :)

presne ako vravis!

 

akurat ze u nas sa tie perky volali "taške"

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja dávam tiež polohrubú múku na pirohy, na  perky :)

nemyslím si, že v tom je nejaký  problém, trošku viac múky by som asi pridala. ja neviem,  ako to presne robíš, ale   keď to robíš, tak vidíš, aké cesto, či na pohmat.. aj zrakom. cesto má  byť tuhšie,  vláčne.

ako som už písal, robil som niečo z cesta prvý raz, zatiaľ mi chýbajú skúsenosti :D najbližšie vyskúšam múčne cesto podľa receptu, ktorý sem dala game, lebo tohtoročné zemiaky sa na cesto ešte príliš nehodia ... ale to budeme skúšať až niekedy-niekedy, najbližšie je naplánovaný guláš - treba využiť dokým sú k dispozícii čerstvé rajčiny a paprika zo záhrady...

 

takto vyzeral výsledok prvého pokusu:post-2793-0-14389400-1536100921_thumb.jpg

problém bol aj s tvarohom, lebo nemala v potravinách normálny hrudkový, ale len nejaký mazľavý :(

 

ono sa to časom a pokusmi "poddá" ... ryža sa mi na prvýkrát tiež nie celkom podarila, a dnes ju viem spraviť tak, že sa mi ani neprilepí vrstva na dne kastróla:

post-2793-0-73291400-1536101250_thumb.jpg

nechápem niektoré baby v robote, ktoré takmer s hrdosťou prehlasujú, že ryžu nevedia uvariť, tak ju doma ani nerobia :o ... však na tom dokopy nič nie je :D

 

 

 pirohy, perky.. všetko perky  :)  a halušky, tiež perky? či už halušky? ( surové trené zemiaky,  múka..., alebo  krupicové.. )

nie, halušky sú halušky. s perkami predsa nemajú nič spoločné... nutno ale dodať, že bryndzové halušky sa v našich končinách objavili až niekedy pred 60 rokmi, s nástupom hromadného stravovania. a podľa pamätníkov, ľudia vtedy dosť čumeli, že práve toto by malo byť naše národné jedlo, pretože tu to nikto nepoznal...

 

 

teraz  už   predávajú rôzne cestá aj na domáci spôsob,. chutnejšie sú ako voľakedy,  aj lepšie vyzerajú. určite poznáš obchod, kde sa  cestoviny na domáci spôsob, dajú aj hotové kúpiť, ak potrebuješ  rýchlo navariť, a nemáš čas, aby si to zarábal doma.  

 

knedle kupujem hotové, ale na perky si cesto rád spravím sám :) jednak tým získam nejaké skúsenosti. a navyše, mám kvôli cestu sadnúť do auta, a ísť 10 či 15km do najbližšieho mesta, tak si ho radšej zamiesim sám ... až taká robota to zas nie je..

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov