Jump to content

Perzeidy, Leonidy, meteory, kométy, asteroidy ...


game

Recommended Posts

dnes v noci ako to vyzerá, bude zrejme zamračené a Perzeidy budú padať , ale bez nás :lol:

 

Perzeidy sú rýchle jasné meteory, ktoré do atmosféry Zeme vlietajú rýchlosťou až 59 km/s...

zanechala ich pri svojich obehoch okolo Slnka kométa Swift-Tuttle, sú rozmerov priemerne 0,1 mm a pri náraze do atmosféry zažiaria a je po nich ...

za hodinu by ich malo byť vidieť 15 až 40 ...

 

o Perzeidách sa píše už aj v starých japonských a čínskych záznamoch

objavujú sa každý rok, okolo 8. až 14. augusta začínajú byť viditeľné ...

 

no ale keď nebudú mraky, bude svietiť Mesiac, práve bol po splne ...

 

takže kto bude mať to šťastie a tento rok uvidí nejaké Perzeidy, nech sa tu pochváli ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ja som sa celkom dlhu dobu tesil na tento ukaz, ale sklamalo ma pocasie... takze dnes z toho nic nebude... ale netvrdim ze sa nevyskusam kuknut.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Pamätám, to môže byť asi 8-9 rokov dozadu som išiel na našu chatu večer kvôli Perzeidom. Chata je asi 2 km od sídliska tak okolie nie je rušené mestským osvetlením. Počasie bolo OK, tak som si sadol s flašou vína pred chatu a čakal som. Bolo vonku veľmi príjmne, ale keď do druhej v noci padli asi 4 meteority tak som sa na to vykašlal a išiel spať :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

tento rok som perzeidy nemala tú možnosť vidieť, no zato minulý rok, keď som sa krčila spolu s jedným chalanom a ešte dvoma dievčatami pod paplónom na streche jedného hotela v Dudinciach, pekne sme si ich užili... na tej streche sme boli denne, myslím, že sme tam boli 5-6 dní... každú noc sme tam vyliezli po rebríku s karimatkami, zakryli sa čím sa dalo a pozorovali perzeidy.... hmm.. to boli časy...

škoda, že tento rok mi to nevyšlo... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tento rok som Perzeidy nesledovala.... ale v rokoch minulých to bývavalo pravidlo. Vytrepali sme sa na Devín, predsa len aj osvetlenie robí svoje a celú noc sme pri ohníku čumeli hore a čakanie sme si väčšinou spestrovali hľadaním súhvezdí....

 

ach jo.....bezstarostné mládí..... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Co som robil v lete? Jaaaj! Chodil som na intrak taky utahany, ze vecer som nemal chut robit inu cinnost, nez spat. No nevadi, este nas do konca roka caka minimalne jeden kvalitny roj: Geminidy. V utorok ma maximum.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Onedlho zacne leto, prazdniny, vsetci sa budeme moct vyblaznit pri pozorovani meteorickych rojov, uz klasikou budu Perzeidy, ale odporucam oblohu pozorovat prakticky vzdy, ked je jasno, hlavne nadranom, vtedy maju maximum sporadicke meteory.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

a za chvíľu sú tu zasa perseidy ... najviac by ich malo byť okolo 12. augusta, a keď len nebude pršať, mali by sme ich aj vidieť ... Mesiac bude okolo 12. v nove :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nie ten najblizsi, ale az ten dalsi vikend bude zaujimavy, dufam, ze bude pekna tepla jasna noc, Mesiac bude bezpecne pod obzorom.

Link to comment
Share on other sites

perseidy ... najviac by ich malo byť okolo 12. augusta, a keď len nebude pršať, mali by sme ich aj vidieť ... Mesiac bude okolo 12. v nove

vďaka za info, ale veď tam jasne píšem, že okolo dvanásteho - čo je budúci víkend - a že Mesiac bude v nove.

Link to comment
Share on other sites

Opakovanie je matkou mudrosti. Nie, este som nic nevidel, tu vo Zvolene je prilis jasna obloha, ale ved pridem domenkov, to zasa bude parada!

Link to comment
Share on other sites

a povedz, akú majú dva posledné tvoje príspevky výpovednú hodnotu

priniesli nejaký zásadný zvrat v diskusii ? žiadny. boli napísané len preto, lebo nemôžeš zniesť, že niekto iný podal nejakú informáciu.

čiže posledné štyri naše príspevky môžu ísť v pohode do koša.

toto je rozdiel medzi hodnotnými a nehodnotnými príspevkami.

a pozor - nie že toto nazveš navážaním sa - je to praktická ukážka toho, o čom sme hovorili a čo Axel napísal TU

 

vraciame sa k perseidám.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

/ ako posledné slovo tu mal pán ch. ešte jednu veľmi povzbudzujúcu odpoveď plnú nadávok, putovala bez mihnutia oka do koša pár minút po napísaní - to len aby si niekto nemyslel, že pán ch. to nechal bez slova. nenechal. tak. toľko k tejto veci. /

 

 

 

a musím sa priznať, že na perseidy som poriadne zabudla, ale zato včera som jednu videla, parádnu, zostávala po nej dymová čiara ... snáď to bola náhrada za všetky premeškané padajúce hviezdy :lol:

Link to comment
Share on other sites

ja som videl asi 6 kusov ale kedze som bol na rybach musel som viac sledovat udice ako hviezdy ale bol krasny jasny vecer a videl som zas druzicu ktora lieta nad TN o 22,55

Link to comment
Share on other sites

Ja som to úplne premeškal, v piatok som bol na chate, ale zaspal som a keď som sa zobudil, tak bola už skoro tma a ja som bol taký oťapený, že som myslel len na to, ako sa dostať domov :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

trochu sme ich zanedbali, na chvíľu, ale stále sú tu ... nebeské divadlo sa deje aj bez toho, aby sme mu venovali extra pozornosť ...

hoci si ju zaslúžia

každý rok sú späť a je november a leonidy sú tu zasa ... zasa je o rok viac

 

 

V noci z utorka na stredu (zo 17. na 18. novembra) sa Zem stretne s pravidelným meteorickým rojom Leoníd. Tento rok sa predpovedá zvýšená meteorická aktivita. Pri jasnej nočnej oblohe bude možné vidieť voľným okom 50 až 100 meteorov za hodinu.

 

Meteory z roja Leoníd budú viditeľné na celej oblohe, pričom budú vylietavať zo súhvezdia Leva (latinsky Leo). Dá sa očakávať, že meteory budú na oblohe vytvárať dlhé jasné stopy v čase medzi 22.30 24.00 h, podobne ako tomu bolo v roku 1998.

Zem sa stretne s pravidelným meteorickým rojom Leoníd

 

 

už si želajme len jasné nebo a nie príliš veľkú zimu a niekoho a niečo na čo môžeme myslieť :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

v poslednom čase je vždy zamračené, keď sa tam niečo poriadne deje :)

no uvidíme ... alebo nie : )

Perzeidy 2010

Sú asi najdlhšie pozorovaný meteorický roj. Pozorovali ho v starej Číne, v Japonsku a v Kórei. Najstaršie pozorovanie je z 21. júla 36 nášho letopočtu. V ľudových pranostikách sa tento roj nazýva "slzy svätého Vavrinca".

Meteor je svetelná stopa ktorú pozorujeme v atmosfére. Túto stopu spôsobujú v skutočnosti malé telieska, meteoroidy, patriace do Slnečnej sústavy. Ich veľkosť sa pohybuje rádovo od niekoľkých milimetrov až po desiatky metrov.

Väčšinou sú kamennej povahy a pri prelete zemskou atmosférou zažiaria a následne väčšinou úplne zhoria. Perzeidy zanechala v dráhe Zeme pri svojich obehoch okolo Slnka dlho-periodická kométa 109P/Swift-Tuttle. V tomto období sa s nimi Zem stretáva a my môžeme pozorovať meteorický roj.

Svoje meno dostal podľa súhvezdia v ktorom sa nachádza radiant, teda miesta, do ktorého sa zdanlivo premietajú dráhy častíc v zemskej atmosfére. Okamih maxima Perzeíd sa tohto roku podľa modelov očakáva 13. augusta, hneď po polnoci o jednej hodine letného stredoeurópskeho času. Na pozorovanie týchto meteorov sú v tomto roku vynikajúce podmienky, pretože Mesiac je v nove a preto nebude rušiť pozorovanie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

už dlho okolo Zeme neletela kométa viditeľná voľným okom ...

 

teraz si to môžeme na pár dní vynahradiť ... len dúfam, že oblačnosť vydrží nebyť a nebo bude jasné ... posledná kométa bola tuším Hale Bopp, 1997 ? myslím, a bolo to fantastické, asi ako na stredovekých rytinách ...

 

K Zemi sa blíži kométa Hartley, ktorá bude pozorovateľná aj voľným okom. Najbližšie bude k Zemi 20. októbra, kedy ju bude od nás deliť „len“ 18 mil. kilometrov. Rok 2010 je rokom, kedy sa kométa dostane nielen najbližšie k Slnku, ale aj k Zemi.

...

od 1. októbra 2010 do polovice novembra 2010,“ informoval Marek Husárik z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách. V tomto období bude postupne prechádzať súhvezdiami Kasiopea, Perzeus, Povozník, Blíženci a Jednorožec. Prelet okolo dvojitej hviezdokopy v Perzeovi v noci 8. októbra bude podľa Husárika stáť za odfotografovanie.

celý článok : Kométa Hartley

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy