Skočiť na obsah

Ubuntu 6.06


Nokia

Odporúčané príspevky

No prave si instalujem na virtualnu masinu ubuntu 6.06 co mi prislo pred par dnami postou

som zvedavy ake bude, aj ked uz teraz cakam ze ma ten sudo system bude stvat :)

kto s nim ma ake skusenosti? je tu niekto okrem havarky kto ho pouziva? :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 19
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Nokia

    6

  • starsi

    4

  • Hedgehog

    3

  • havarka

    2

Top prispievatelia v tejto téme

no ja som uz chvilku skusal 5ku na notebooku, ale nejak ma to neoslovilo tak skusam 6ku

 

neviem, ale ked si uz raz clovek zvykne na komfort gentoo, tazko prejst na nieco ine :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no uz som si to vyriesil tak ze som si nastavil root password a teraz ked nieco robim tak klasika

su a idem, to sudo mi vadilo, ked som chcel pisat nejaky prikaz co som nemohol ako bezny user :)

 

len by ma zaujimalo preco sa defaultne instaluje s kernelom 386 a nie 686 :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo vám môže vadiť na sudo systéme? Pre su musím zadávať rootovo heslo, pre sudo svoje. Jedine musím byt pridaný do /etc/sudoers. Ak robím toho viac naraz v konzole, spustím si Midnight Commander ako "sudo mc" a potom už heslo nezadávam vôbec. Pritom systém ma navonok berie ako užívateľa a nie ako roota (ak keď ako pre čo - maily to chce kontrolovať vtedy rootove).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

havarka no kernel 686 je optimalizovany pre instrukcie ktore zvladaju procesorry P3 a vyssie, co 386 nieje

 

hedge vadi mi ze ked robim, tak stale musim pred prikazy pisat sudo.. radsej mam ked si napisem su, zadam rootove heslo a mozem pracovat bez toho aby som pred kazdym prikazom co to vyzaduje napisal sudo :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nokia, ale to potom vystupujes, ako keby si bol prilogovaný ako root so všetkými nebezpečenstvami zneužitia zvonku. Pamätám sa, ako ktorási distribúcia (ktorá, to už nepamätám :lol: ) mala hacknuté zdrojáky spôsobom, že ak sa to kompilovalo pod su aktivovalo to nejaké záškodné činnosti. Kompilácia ako obyčajný user, či pod sudo prebehla ako mala.

Navyše heslo pre sudo musíš zadávať iba ak medzitým uplynie nejaký prednastavený čas.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no tu uz je potom problem pohodlie vs. bezpecnost :lol:

 

ja mam radsej pohodlie, kedze viem ze distribucie ktore pouzivam, nemaju hacknute zdrojaky

a zas ja to su nepotrebujem na kompilaciu, ale aj na ine veci... je kopec veci, co sa da riesit len ako root

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja mam radsej pohodlie

Uznávam, to je už u mňa zase "choroba z povolania", nakoľko s UNIXovými systémami pracujem iba na serveroch a tam mám na prvom mieste hľadisko bezpečnosti...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na serveroch to je nieco ine... tam totiz nepracujem bezne, tam sa nieco nastavi a bezi :)

ale na workstejsne robim niekedy aj 20hodin v kuse a tu by ma to fakt dorazilo :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 rokmi...
  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 1 rokom...

Skúšal som niektoré verziu linuxu, medzi nimi aj UBUNTU 10.4 vcelku to šlo dosť dobre. Trochu mi však trvalo kým som sa pripojil na internet. Nainštalovalo sa to všetko samé. Najskôr som dal live verziu poskúšal som ju a z tej som inštaloval potom na PC. Pre začiatočníkov je to dobré okrem toho pripojenia ale dá sa to vyriešiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie sú s tým problémy ak sa trochu vyznáš. Ak sa nevyznáš určite ti niekto pomôže z tých čo to používajú dlhšie a vyznajú sa, ide o to nájsť si nejakú dobrú stránku na diskuzie. Ak sa niekde dostaneš tak si to najskôr pozri, či sa ten tvoj problém už neriešil. Málokoho to baví opakovať viackrát to isté. :) Ubuntu je celkom jednoduché, ak niečo nové nájde alebo niečo nemá pýta sa či to chceš nainštalovať, ak to odsúhlasíš, tak ti všetko potrebné nainštaluje samo. V podstate to robia všetky verzie Linuxu.

 

Ak chceš niečo vyskúšať napáľ si nejakú verziu Live spúšťanú z CD a uvidíš ako ti to pôjde na PC. Máš tu záruku, že sa nič nezapíše na disk. Ak si to chceš nainštalovať zálohuj pred tým všetky dôležité dáta, lebo ich stratíš. Inštalácia sa dá spustiť z toho live CD. Musíš sa však pripojiť k internetu. :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...
  • Pred 4 mesiacmi...

Hmm planujem skusit nasintalovat OS na baze Linux.

 

Pokukujem po Ubuntu. Ale pozeram ze je aj nejaek verzia kubuntu, Vie niekto poradit aky je medzi nimi rozdiel ?

Priapdne poradit nejaky iny OS na baze Linux ? Ja mam zatial skusenosti iba s Ferodou ktoru sme pouzivali obcas v Tecku.

 

Dik

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Ahoj Jovzin,

kubuntu je s grafickym rozhranim KDE, zatial co ubuntu ma standartne graficke rozhranie GNOME. Graficke rozhranie je nieco, kde mas definovany vzhlad okien, menu, umiestnenie klikacich ovladacich butttonov, klavesove skratky a ostatne serepeticky. Su aj dalsie, ja napriklad zvyknem pouzivat starucicky minimanilisticky FVWM2.

 

Ako vzdy, najprv treba specifikovat NACO to chces pouzivat, a az potom sa da radit CO potrebujes. ;)

Ubuntu je privetivy pre ludi zvyknutych na Windows, ktori o Linuxe vela nevedia. Na druhej strane na narocnejsie serverove aplikacie sa prakticky nevyuziva. Pokial si chces Linux instalujes na laptop, tak dolezitym kriterium je aj kolko specifickeho hardveru ti ta-ktora distribucia automaticky rozpozna (wifi, bluetooth, kamera, citacka na karty, graficka karta, touchpad, funkcne klavesy a ine.) Samozrejme vela sa donastavovat aj rucne, ale to asi nie je prave to, do coho by sa chcel zaciatocnik pustat. Dalej zalezi, aky softver na to ides pouzivat. Linuxove distribucie su vlastne standartne balicky softveru, ktore sa ti autoaticky naistaluju spolu do systemu. Takze zase, prekticky vsetko sa da doinstalovat, ale na co sa trapit, ked Linuxovu distibuciu X mas uz vyladenu na to, aby optimalne pracovala s aplikaciou Y.

 

Pokial ubuntu, tak aktualnu verziu 12.04 , ktora bude podporovana az do aprila 2015. Pokial sa ti v nom nebude pacit prepinanie aplikacii cez dokovaci panek tak, ako sa nepaci mne, tak si naistaluj kubuntu 12.04, pripadne sa na to mozme pozriet - urcite sa to da zmenit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov