Search the Community
Showing results for tags 'elektrika'.
-
Som technik ale tomuto nerozumiem, preto by som poprosil tých, čo sú mudrejší, ako ja, nech mi to vysvetlia. Neustála nás bombardujú, aby som prešiel na zelenu elektriku. Vo vyhláseniach sa zaväzujú, že dodajú certifikát, že do mojho bytu pôjde zelená elektrika. Nie som proti ekologii, ale z doterajších poznatkov mám pocit, že si zo mňa niekto robí dobrý deň. Ak nejaká spoločnosť dodá do siete elektrickú energiu (ekologickú...fotovoltaickú), tak energia je v sieti. Do paneláku ide hrubý kábel, aby to stihlo pokryť spotrebu celeho domu Rozvádzač je na prízemí, odtial idú káble na poschodia, a tam sa znovu vetvia do bytov. Ako tá mnou zaplatená elektrika vie, že som zapol spotrebič, že tá nečistá elektrika sa musí uhnúť do rohu kábla:) , aby prešla tá zelená ku mne. Kto jej dá pokyn, že štart, zapínajú varič. To by musel byť natiahnutý kábel ad fotovoltaickej elektrárne do našej bytovky, na naše poschodie a do nášho bytu. Ako bonus ponukajú na vybrané (neviem aké) spotrebiče predlženú záruku, prípadne odstraňovanie havárii do 200€. Ak tomu dobre chápem, je to len ďalšia poistka, ktorú mám platiť. Ja nepotrebujem poradcu na to, aby som vedel, či je spotrebič lepšie opraviť, alebo kupiť nový, už len preto, že práve ten nový bude mať menší odber elektriky, a nie repasovať nejakého elektrického žruta, viď chladničky, práčky... Ako to naozaj funguje? Ďakujem
-
Práve pozerám video o zostrojovaní Van de Graafovho generátora a napadlo ma, že téma týkajúca sa vlastností elektriny by mohla byť zaujímavá. Na začiatku videa je vidieť krátku animáciu, ktorá znázorňuje princíp funkcie tohoto generátora, ktorý v uvedenom videu vytvára napätie okolo 100 000 Voltov. Princíp, na základe ktorého je možné ísť do takých výšok napätia, táto animácia nevystihuje celkom presne a možno bude vhodné niekedy podebatovať o tomto zaujímavom princípe. Pre laikov len spomeniem krátko pár základných údajov: Povedzme, že nejaký zdroj má napätie 100 000 Voltov. Predpokladáme súčasne, že je schopný dodávať napríklad za jednu sekundu elektrický prúd veľkosti 1 Ampér, čím prejde elektrozariadením elektrický náboj veľkosti 1 Coulomb. Za týchto predpokladov je veľkosť energie, ktoré spotrebovalo elektrozariadenie za dobu jednej sekundy: A = 100 000 Joule a výkon zariadenia je P = 100 000 Wattov Pre porovnanie, v našich zásuvkách máme napätie 230 Voltov a za toho istého predpokladu, že cez elektrospotrebič za sekundu prejde elektrický prúd takej istej veľkosti 1 Ampér, ako v predošlom prípade, tak množstvo energie, ktoré prejde elektrospotrebičom za dobu 1 sekundy, bude: A = 230 Joule a výkon elektrospotrebiča P = 230 Wattov. Napätie je teda jednotkou práce, energie, ale vztiahnutej na jednotkový elektrický náboj. Inakšie je dobre vedieť, že už striedavé napätie 24 Voltov napríklad v mokrých priestoroch môže byť životu nebezpečné, ak zdroj môže poskytnúť a dodať elektrický prúd vcelku nepatrnej veľkosti vyše 10 miliAmpérov, čo je 0,01 Ampérov. Na druhej strane, zdroj vysokého napätia nemusí byť nebezpečný, ak nie je schopný dodávať spomenutý elektrický prúd 10 miliAmpérov, čo v spomínanom videu chlapci a dievčatá využívajú, ale nie je moc rozumné takýmto spôsobom testovať zdroje napätia, ako to robia oni :)
-
Ak by energia blesku vznikala trením v atmosfére, potom by sa najväčšie búrky museli vyskytovať skoro na jar a v neskoro v jeseni, kedy sú najväčšie rozdiely v teplote vzduchu a preto dochádza aj k najväčšiemu pohybu vzduchu a treniu v atmosfére. Energia blesku nevzniká v atmosfére, ale pochádza z vesmíru. Tvrdenie vedcov, že magnetické pole Zeme nás chráni pred nabitými časticami slnečného vetra je hlúposť! Ako je možné, že tieto častice dokážu prejsť magnetickým polom Slnka? Pri prechode nabitých častíc slnečného vetra magnetickým poľom Zeme, vzniká medzi časticami a magnetickým poľom ampérová sila a tá rozhoduje o smere a rýchlosti rotácie Zeme. Tieto častice sú zachytené až ionosférou. V oblasti pólov, kde sa nevyskytujú búrky, ich môžeme sledovať ako polárnu žiaru. V oblasti rovníka sa polárna žiara nevyskytuje, lebo všetka energia sa prostredníctvom neustálych búrok vybije do Zeme. Väčšinu búrok je možné označiť ako búrky z tepla. Pri extrémnych teplotách sa vodná para dostane extrémne vysoko, vďaka čomu sa zvýši elektrická vodivosť atmosféry medzi oblakmi a ionosférou a energia z ionosféry sa začne vybíjať do oblakov a až potom z oblakov do zeme. Každá búrka začína najprv výbojmi v atmosfére a až potom smerujú výboje proti Zemi.