Skočiť na obsah

Život na splátky


game

Odporúčané príspevky

Tak pošli mestu Galanta vulgárny email, ako si tá chamraď mohla dovoliť naplánovať grafikony tak, že tebe nevyhovujú. Taká drzosť!

 

Keďže pracuješ v Galante, nepredpokladám, že by tvoja úbohá existencia závisela na grafikonoch verejnej dopravy. Zopár vecí si budeš musieť odpustiť, pokým sa stabilizuješ. A keď budeš mať niečo nasporené, tak potom môžeš uvažovať nad takými vecami ako auto a aj na splátky budeš mať. Prečo si tá najnižšia kasta, už ti bolo viac krát vysvetlené, že to nevieš pochopiť aj sám, je tvoj problém.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kiež by šlo nasporiť si za krátku dobu a nemuseli by byť splátky. Ale prozatím život na splátky necháme na iných. Pre mňa je aktuálne že zakrývaj sa potiaľ kým ti siaha pokrývka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pre mňa je aktuálne že zakrývaj sa potiaľ kým ti siaha pokrývka.

 

to je aktuálne pre každého.

každý by sa mal naťahovať potiaľ, pokiaľ mu siaha peňaženka.

 

dnes som si prečítala kompletne celú túto tému - od začiatku je to len a len o tom, a o celej kope nenormálnych ľudí, ktorí siahajú po úveroch a splátkach do nemoty, a potom po nich siahajú exekútori.

 

buď rád, že máš to čo máš a odolávaš a dúfam že vždy budeš odolávať splátkam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

objavil sa jeden článok, mienia aj s bankami riešiť hypotéky a zadlženosť ináč - tak, ako sa tu píše už celé roky, slovač je zadlžená až za uši:

 

Doteraz to fungovalo tak, že človeku musela po zaplatení splátky ostať aspoň suma životného minima, čo je v súčasnosti 198,09 eura mesačne.

Po novom má okrem tejto sumy ostať aj 20 percent príjmu. Na ilustráciu, ak niekto zarába 600 eur a chcel by úver, jeho splátka nebude môcť presiahnuť 280 eur. Musí mu totiž ostať 320 eur, teda 200 eur životného minima plus 120 eur, čo je 20 percent jeho príjmu.

 

Väčšia rezerva by mala ochrániť ľudí v prípade, ak by sa úrokové sadzby v bankách náhle zvýšili alebo ak by povedzme stratili prácu.

„Veľa sme diskutovali s bankami o tom, koľko by ľuďom popri splácaní malo ostať peňazí. Robili sme aj stresové testovanie a skúšali sme, či by ľudia, ktorí by mali desaťpercentnú rezervu, dokázali reagovať na negatívny vývoj. Nakoniec nám vyšlo, že 20-percentná hranica je minimum,“ vysvetľuje Marek Ličák, ktorý vedie odbor politiky obozretnosti na makroúrovni v NBS, ako k spomínanému návrhu dospeli.

Zároveň dodáva, že spomínaných 20 percent z príjmu nebudú vyžadovať okamžite od januára. Znamená to, že napríklad prvé mesiace by sa vyžadovalo päť, neskôr desať a nakoniec želaných 20 percent.

„S týmto krokom môžem len súhlasiť. Súčasný stav zadlženosti Slovákov je nezdravý a rastie dokonca dvojciferným tempom. Je dobré, ak ľudia popri splácaní budú mať určitú rezervu na ťažšie časy,“ komentuje Maroš Ovčarik z Finančného kompasu.

 

a druhá zmena sa týka áut a AAA auto:
https://dennikn.sk/564383/novy-trend-v-autobazaroch/?ref=tit

 

ľudia bez rozmyslu nakupujú na splátky, dokonca aj v prípade, keď im na splátky zostáva maximum 15 eur ...

 

Dostupnosť úverov na nákup vozidiel mení nákupné správanie zákazníkov autobazárov. Už nevyberajú ako prvé, ktoré vozidlo si kúpia, ale zisťujú aký úver a výšku splátky im autobazár dokáže od úverovej spoločnosti zaistiť. Až potom vyberajú konkrétne auto, ktoré sa zmestí do danej ponuky.

 

Tento rok stúpla priemerná financovaná čiastka vozidla na 6 500 eur, čo je o 18% viac ako v minulom roku.

 

„Zákazníci v priemere splácajú 120 € mesačne pričom asi 10 % ľudí má záujem o mesačné splátky v nižšej hodnote 12 až 19 €,uviedla generálna riaditeľka AAA Auto International Karolína Topolová.

 

Kupujúci dnes nehľadajú  až tak konkrétny model vozidla, ale skôr splátku, ktorá im vyhovuje a výšku úveru, ktorú im banka odsúhlasí. Až potom si k ponuke banky hľadajú auto, ktoré sa dá za úver s konkrétnou splátkou kúpiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja ta nechapem Tomas, mesiac dozadu si ta lu tesil, ako mas konecne pracu vo svojom meste, ako usetris, lebo nemusis auto zivit, a sups zrazu sa ti zachcelo auto, a este aj na splatky. Spominas nejake cestovanie... kedy si ty moj zlaty naposledy cestoval (neratame tvoju lovecku turistiku za polofrajerkami)?

Ludia ako ty ostanu chudobni nie kvoli tomu, kolko zarabaju, ale kvoli tomu, ze nevedia hospodarit.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ludia ako ty ostanu chudobni nie kvoli tomu, kolko zarabaju, ale kvoli tomu, ze nevedia hospodarit.

presne. jeden taký príklad mám oproti cez ulicu...

v dome žijú len tatko so synom, tatko celý dôchodok "skvapalní", syn zarobí cca 500 v čistom - výsledok je, že večne nemajú peniaze, a patrične nad tým vyplakávajú.

 

ale, keď tu vlani vybudovali vodovod /úplne zbytočný, ale prečo nepodojiť €-fondy, si povedalo pár firiem/, ľudia si síce vybudovali prípojky, ale predraženú vodu z neho reálne odoberajú len títo susedia "bez peňazí"... :o

sused je síce vodár na dôchodku, čiže má schopnosti aj čas zrenovovať domácu vodáreň. ale pripojiť sa a platiť, je predsa oveľa jednoduchšie...

 

druhý príklad, tí istí susedia. okná na ich dome majú cez 40 rokov, podľa toho aj vyzerajú, a samozrejme netesnia. bolo by im treba tie okná vymeniť /a ušetriť tým na kúrení/, ale nemajú na to, lebo mali iné, podstatne dôležitejšie investície:

starý investuje už tradične do borovičky...

mladý musel vybudovať na dvore altánok, za nejakých srandovných 1400€, 400€ vraziť do vybavenia akvária, 120€ do aku-vrtačky, ktorú nepotrebuje... a tak by som mohol menovať ešte cez pol strany... všetko samé nevyhnutné a životne dôležité investície...

 

:doh:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale predsa keď tu písal že mení sice prac. miesta ale vkuse je zamestnaný tak ja nechápem že jeden 35 roční chlap ktorý mal by mať už odrobené nejakých 15 rokov určite, keď aj bol nejaký čas nezamestnaný že nemá žiadne finančné rezervy to je pre mňa také neuveritelné.  Čo si robil doteraz že ti spravia aj maličkosti taký obrovský problém, ako napr. kúpiť auto do 1000eur a pritom bývaš u rodičov nemáš ani deti ani rodinu, ako chceš tak v budúcnosti udržiavať byt a aj sám seba o rodine ani nehovorím  Lebo ani rodičov nebudeš mať donekonečna.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nechápem že jeden 35 roční chlap ktorý mal by mať už odrobené nejakých 15 rokov určite, keď aj bol nejaký čas nezamestnaný že nemá žiadne finančné rezervy to je pre mňa také neuveritelné

ale to nie je len Tomáš, takých ľudí sú mraky, aj lepšie zarábajúcich. akonáhle majú na účte nejaké peniaze, považujú za svoju občiansku povinnosť, ich okamžite rozflákať za ..ujoviny :o

v bývalej robote sme mali chalana, ktorý vyhral v nejakej súťaži auto. aby mohol zaplatiť daň z výhry, musel si zobrať úver v banke, lebo 32 ročný somár nemal ani korunu úspor... a to zarábal lepšie ako Tomáš 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

co tak to prijat a organizovat si zivot v okoli bydliska?

 

To sa nedá, tam ho už všetci poznajú. Aj preto musí polofrajerky loviť z opačných kútov Slovenska, lebo v Galante už pomaly každá vie, čo je to prípad.

 

ale to nie je len Tomáš, takých ľudí sú mraky, aj lepšie zarábajúcich. akonáhle majú na účte nejaké peniaze, považujú za svoju občiansku povinnosť, ich okamžite rozflákať za ..ujoviny :o

 

Ja sa niekedy divím ako niekto dokáže za mesiac rozflákať pár stoviek. Nepočítam náklady na bývanie, stravu a pod. To je tá finančná gramotnosť. Ja žijem normálne, nerozhadzujem, nestrúham frajera pred polofrajerkami, a keď človek niečo má nazvyš, tak predsa len je to iný život, keď žiješ s pocitom, že na účte máš pár desaťtisíc (teraz Tomáš záviď). Ale to bude aj tým, že kedysi dávno som bol v podobnej situácii ako Tomáš, ja len na rozdiel od neho som to pochopil o niečo skôr. Mal by to jednoduchšie, keby si konečne uvedomil že je lúzer a nikdy nebude mať miss world (lebo on by sa so škaredšími neponižoval pred kamarátmi), tak by sa mal vykašlať na baby úplne a v prvom rade si nasporiť nejaké peniaze, aby mal v zásobe. Ja kebyže idem na rande s nejako polofrajerkou a náhodou by došlo na reč o peniazoch, tak by som sa prepadol od hanby kebyže sa jej mám priznať že nemám nič.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Už nevyberajú ako prvé, ktoré vozidlo si kúpia, ale zisťujú aký úver a výšku splátky im autobazár dokáže od úverovej spoločnosti zaistiť. Až potom vyberajú konkrétne auto, ktoré sa zmestí do danej ponuky.

Presne! Úvery vo všeobecnosti neuznávam a kým šlo o maličkosti aj ja sám som kritizoval ľudí že si kupujú na splátky veci čo stoja pár stoviek. To som ja nerobil a ani nechcem robiť. Lenže ja si veci za pár stoviek môžem dovoliť na hotovosť ale auto za pár stoviek je takmer nepoužiteľné takže tu niet inej možnosti ako na úver ale aj to rozumne ako je to v citáte že najprv si rozmyslím že do tej stovky by som to utiahol, a tak by vyšlo že si môžem vybrať nejaké vozidlo do 2000€ je mi jedno čo tu bude za typ/model/značku ide mi len o to nech to odíde bezproblémov z Galanty do Popradu a naspäť. Nech to je hocičo čo je lepšie od áut ktoré sú vymenované v zakladajúcom príspevku témy staré autá na castách teda všetko čo bolo pred favoritom také tie vraky tak ja chcem niečo od toho lepšie...

tomas, mas uplne zle vychodiska. fakt je taky ze si nemozes dovolit auto, co tak to prijat a organizovat si zivot v okoli bydliska?

Však pomaly sa dostávame k tomu. Už som niekde spomenul že darmo ma baví šoférovanie a výlety po slovensku ale je načase zmieriť sa s tým že ja si môžem dovoliť maximálne len bicykel z bazáru a voziť sa ním maximálne tak po susedné okresy. Čím skôr si to uvedomím tým lepšie pre mňa. Prípadne diaľkovými spojmi ale len do miest kam mám spoj tam aj domov takže len v rámci toho čo umožnia grafikony. Bohužiaľ. nemôžme mať všetci všetko.

 

Namiesto splácania splátok presúvať peniaze na sporiaci účet.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Este raz sa ta pytam, myslis ze budes mat potom aj na udrzbu toho auta? Uvedom si, ze cenou auta rastiu aj naklady na jeho udrzbu. Ja mam auto v hodnote tych tvojich 2000e (Mazda 626 2l, 2001rocnik), len vymena zadnych brdz ma minule stala okolo 600e, a to nie v servise, ale u znameho v garazi.

Ja zo svojho platu rozmyslam, ci si mozem dovolit zivit auto, z toho tvojho by ma taka kravina ani len nenapadla.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je načase zmieriť sa s tým že ja si môžem dovoliť maximálne len bicykel z bazáru a voziť sa ním maximálne tak po susedné okresy. Čím skôr si to uvedomím tým lepšie pre mňa

 

Prečo? Však si zarobíš a kúpiš si auto nie? Teraz zarábaš 500 v čistom, si si pochvaľoval, aké fajnové to je, onedlho ťa síce vyhodia, ale pôjdeš tam, kde platia 800, odtiaľ ťa síce tiež vyhodia, lebo keď nestíhaš robiť za 500, tak za 800 detto nebudeš, ale firiem tam máte dosť, takže ty môžeš chodiť od jednej k druhej a v každej keď si zarobíš za 1-2 mesiace tak, že si budeš môcť zakaždým odložiť dve stovečky, tak za rok máš zhruba 1500€. Ale som ti pekne naplánoval celý rok, že?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Áno a ako je to po axelovsky bežné, má to najbližššie k realite. Jak keby ma axel poznal tak dobre to opísal. Nejako takto vyzerá u mňa bežný rok. Len na tom odložení tých stovečiek treba popracovať. Ale aj keby som si našetril tých 1500€ tak šup na nejaký sporiaci účet aký mi game poradí. Lebo to s tým autom je ako tu v citíte nižššie.

Este raz sa ta pytam, myslis ze budes mat potom aj na udrzbu toho auta? Uvedom si, ze cenou auta rastiu aj naklady na jeho udrzbu. Ja mam auto v hodnote tych tvojich 2000e (Mazda 626 2l, 2001rocnik), len vymena zadnych brdz ma minule stala okolo 600e, a to nie v servise, ale u znameho v garazi.

Ja zo svojho platu rozmyslam, ci si mozem dovolit zivit auto, z toho tvojho by ma taka kravina ani len nenapadla.

Keby sa dalo najradšej by som chodil stíhačkou tá by ma zobrala za pár sekúnd do Zvolena či na Litov! Alebo by aj na Slovensku mali postaviť šinkazen ale aj ten má len jednu trasu takže keby sme žili v Japonsku tak by môj inzerát vyzeral takto: Hľadám si známosť okolí trate rýchlovlaku... Alebo by som Googlil že kúpaliská, pamiatky, zaujímavosti, podujatia v okolí trate rýchlovlaku... Keď má človek auto predsa je to ľahšie. Môže dlhšie zostať na zábave lebo nemusí odísť v tom najlepšom lebo ide posledný spoj. Údržba auta stúpa cenou auta lebo 120-nu či favorita opravia za 20-30€ takíto garážoví fušeri... Aj v servise som platil od 50 do 150 viac nie. Takže 600 za výmenu bŕzd je toľko že za 600 sa už dá kúpiť v občianskej inzercii aj nejaké to Fiat Punto či Daewoo Tico a občas sa aj Felícia nájde...

 

Dobre takto to spravíme: Aby sme nezatomášovali aj túto tému tak mi napíšte definitívne riešenie ako by ste to spravili? Máte príjem do 500€ netto, z čoho máte svoje výdavky, bývanie, strava, oblečenie, zdravotníctvo atď. Reálne vám zostane dajme tomu 200-250€ každý mesiac v priemere. Radi cestujete po slovensku no nechcete byť závislí na grafikonoch. Čo by ste spravili aby ste sa nemuseli vzdať tej záľuby ale zároveň sa nemuseli zadlžovať? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A keby si si tak sám skúsil spraviť plán? Máš 35 rokov, už je načase, aby si začal používať mozog na normálne veci a nevypytovať sa ako školák, ktorý 3 krát po sebe prepadol. X krát si tu dostal množstvo rád, tak nechápem, čo zase ty potrebuješ radiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Áno a ako je to po axelovsky bežné, má to najbližššie k realite. Jak keby ma axel poznal tak dobre to opísal. Nejako takto vyzerá u mňa bežný rok. Len na tom odložení tých stovečiek treba popracovať. Ale aj keby som si našetril tých 1500€ tak šup na nejaký sporiaci účet aký mi game poradí. Lebo to s tým autom je ako tu v citíte nižššie.

Keby sa dalo najradšej by som chodil stíhačkou tá by ma zobrala za pár sekúnd do Zvolena či na Litov! Alebo by aj na Slovensku mali postaviť šinkazen ale aj ten má len jednu trasu takže keby sme žili v Japonsku tak by môj inzerát vyzeral takto: Hľadám si známosť okolí trate rýchlovlaku... Alebo by som Googlil že kúpaliská, pamiatky, zaujímavosti, podujatia v okolí trate rýchlovlaku... Keď má človek auto predsa je to ľahšie. Môže dlhšie zostať na zábave lebo nemusí odísť v tom najlepšom lebo ide posledný spoj. Údržba auta stúpa cenou auta lebo 120-nu či favorita opravia za 20-30€ takíto garážoví fušeri... Aj v servise som platil od 50 do 150 viac nie. Takže 600 za výmenu bŕzd je toľko že za 600 sa už dá kúpiť v občianskej inzercii aj nejaké to Fiat Punto či Daewoo Tico a občas sa aj Felícia nájde...

 

Dobre takto to spravíme: Aby sme nezatomášovali aj túto tému tak mi napíšte definitívne riešenie ako by ste to spravili? Máte príjem do 500€ netto, z čoho máte svoje výdavky, bývanie, strava, oblečenie, zdravotníctvo atď. Reálne vám zostane dajme tomu 200-250€ každý mesiac v priemere. Radi cestujete po slovensku no nechcete byť závislí na grafikonoch. Čo by ste spravili aby ste sa nemuseli vzdať tej záľuby ale zároveň sa nemuseli zadlžovať? 

 

už prestaň!  nikoho tvoje príspevky nezaujímajú! každému to tu lezie na nervy a odpisujú ti zo zotrvačnosti  alebo aby si z teba robili srandu!  čo máš nejakú poruchu?? naozaj si taký blbý že to nevidíš?? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako žiť nadpomery svojich možností bez zadĺženia sa? 

Prepáč, ale ...

... na hlúpu otázku hlúpa odpoveď – vykradni banku :smile2: 

 

Tvoja otázka je hodná cca 12-ročného chlapca, určite nie dospeláka :neviem:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako žiť nadpomery svojich možností bez zadĺženia sa? 

 

Je na to jeden recept.......treba dve zamestnania a jedno z nich si urci ako hlavne. Potom to hlavne zamestnanie bude tvoj zaklad na zivobytie, teda strop toho, co po prekroceni, je uz ten nadpomer....no a to druhe zamestnanie bude ten nadpomer, co bude vykrivat vo vydavkovej casti výdavky, aby si dodrzal ten tebou urceny pomer ....nie je to pre teba zlozite?  :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Predstavte si co mi preslo! Ako sme sa bavili ze mne nikto nic na splatky neda ked nesplnam polovicu podmienok a predsa. V Tescu sa mi podarila taka vec ze mam vela tych klubkarta bodov tak ze som stary klient minam tam, mam dost bodov tak mi dali taku kartu ze mozem v ramci tej obchodnej siete nakupovat hocico a potom kazdy mesiac splacam lubovolnu splatku s tym ze minimun je tricka ale mozem dat aj padika a tak. Proste kupim telku a posplacam svojim tempom. Napriklad zisiel by sa mi smartfon ktory si normalne nemozem dovolit tak kupim v tescu a po tricke mesacne posplacam lebo v ten den ked dostanem vyplatu tak mam tolko a v pohode dam splatku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov