Skočiť na obsah

Život na splátky


game

Odporúčané príspevky

asi som videla priveľa zadlžených, žiadne splátky, žiadne kreditky, zatiaľ kým to akútne nepotrebujem, nič také ... radšej nič nechcem, keď na to nemám

chápem, že dnes bývať bez úveru nie je často jednoduché, ale aj tak obdivujem podaktorých ľudí, ako idú na doraz ...

Presne tak. Preto bývam u rodičov, nemám skoro nič svoje, žiaden majetok ale aspoň som v plusových číslach. Len toto nechcieť byť zadĺžený stojí aj mnoho odriekania že nemám nič a to mi bráni aj v nájdení si priateľky lebo v mojom veku už baby nechodia na kofolu ako teenageri ale už chcú zabezpečeného muža s bytom, autom atď. Nemyslím tým zlatokopky ale pre ženu po 30-ke (čo už ma často aj dieťa) nieje atraktívny muž ktorý žije od výplaty do výplaty u rodičov a jeho jediným majetkom sú mobilný telefón a bicykel... Tak sa mladí zadĺžia aby mohli mať aspon tú garzónku lenže druhá strana palice je to že budem mať síce byt či auto ale zase budem otrokom dlhov a keď prídem o prácu tak mám na krku exekútora čo mi všetko zhabe a budem zase na nule u rodičov s jedným mobilom a bicyklom s dlhmi na krku... Takže pre chudobného človeka to je bludný kruh, ani tak ani hentak...

 

A uvediem príklad kde robia chybu a ako sa tomu vyvarovať. Väčšinou keď aj niekto s kolegov odo mňa pýtal peniaze či im neviem požičať dvacku atď. Vždy to boli ľudia zo slabšej sociálnej vrstvy (patrím tam aj ja ale tým že žijem u rodičov tak sa mám o stupienok lepšie) ktorí žijú po zuby zadĺžení v garzónke s dvoma deťmi na krku atď. Ale normálny kolega mne podobný napríklad kamoš ktorý tiež žije u rodičov a viem že by mi tú dvacku v pohode vrátil, ten nikdy nepýta! V čom je trik?

 

Že vám nikdy tie peniaze nevrátia a to preto že: Ten kto je odkázaný na požičanie si, zjavne nevie vyžiť z výplaty teda jeho príjmy sú nižššie ako jeho výdavky. Takže z čoho by vám tú dvacku vrátil keď celý jeho príjem nevykryje jeho výdavky?!? To by musel zarobiť toľko aby vyplatil svoje výdavky a ešte mu musí zvýšiť aj na to aby vám vrátil. Ale človek ktorý má peňazí nazvyš nepotrebuje požičať!!! V tom je celý trik ;)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Však ano a keby sme na to išli matematicky tak pôžičky s menšíni sumami nemajú zmysel. Lebo hypotéka je iná vec lebo 50.000 kešom nemá ani ítéčkár na šupu zaplatiť. Ale keď nízkopríjmovému človeku chýba 20-50€ to znamená že si nevie výjsť z výplaty teda príklad v číslach:

 

Príjem má 350 a výdaje má 400 takže týždeň pred výplatou si pýta 50 ale pri ďalšej výplate by už musel mať k dispozícii 450 aby si vyplatil bežné náklady plus vrátil dlh. Lenže výplata je 350 takže už bude chýbať 100 lebo výdaje má 400 a dlh 50. Takže to je úplne logické že nemá z čoho vrátiť a skôr len zase pýtať bude... Takže požičať si môže ten kto zarába 350 ale výdavky má 200 a 150 mu zostáva rezerva a keď vypýta 50 tak ju na ďalšiu výplatu vie vrátiť. Ale zase takému by načo bola požičaná 50-ka keď on sám má k dispozíi aj tri kusy?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pretoze napr. musis zaplatit 200 a mas len 150

v tom pripade na buduci mesiac mozes vratit 50 ale musis ratat s tym, ze uz budes mat k diposzicii len 100 rezervu na minanie

 

... ano, niekedy sa moze stat, ze potrebujes par "drobnych", ktore zrovna v tej chvili nemas

 

inak my sme s vynimkou leasingu na auto ziadnu vacsiu pozicku nesplacali, raz za cas nejaky spotrebic, kde boli splatky radovo v desiatkach eur / mesiac

to sme ale vzdy vyuzili nejaku akciovu ponuku (Home Credit, Cetelem), kde boli splatky bez navysenia, resp. celkove navysenie bolo napr. vo vyske jednej mesacnej splatky - pochopitelne, tieto spolocnosti si vyzaduju zaruku potvrdenim prijmov (zamestnavatel, danove priznanie)

 

najlepsie je, ked si clovek moze pozicat od rodiny, my si tak vieme vypomoct napr. so sestrou alebo so synom par stovkami, alebo aj tisickami, ked treba

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takže si kľudne môžem pýtať preddavok? To je tiež niečo ako pôžička lebo je možnosť brať preddavok ale strhnú to z výplaty takže je to akoby požičanie bez úroku...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vypýtať si môžeš, ale nie je to nič platné, lebo na konci mesiaca , na výplatu dostaneš o tuto hodnotu napr.50€ menej. Takže stale budú chýbať... Aj keby sa "uzávierka" urobila raz ročne, tak ak nema človek iný príjem,bude chýbať ta istá suma. Jediný rozdiel je v tom, že za rok sa da odkladať mesačne 4€.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pamätám, že kedysi bývali niečo ako zálohy. To preto, lebo bežní ľudia by inak do výplaty neprežili. Zlatý socializmus. Ja mám teraz v podstate dva prijmy, takže to ako keby som aj ja dostával zálohy :P

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak som mával keď som chodil na brigády, oni posielali každé dva týždne výplatu plus svoj plat z roboty a tak vždy nejaké peniaze prišli... Teraz tak musím stále čakať na toho desiateho a dnes už boli v schránkach letáky homecreditu že za 69 mesačne požičajú 3800 ale neuviedli koľko mesiacov treba splácať lebo pri bankách zvykol byť taký tabulkový oný že sumy a pod tým počet splátok a suma splátky a tak som si jednoducho zrátal že požičaná suma bola napríklad 3000 ale splácať 5 rokov a splátka dajme tomu 65 a to už bych vrátil 3900 a to dať 9 stovák len tak banke? Však to je úžerníctvo!

 

Ale ja si nepožičiam aj keby to bolo zadarmo (bez úrokov) lebo by som musel vrátiť takže tie peniaze musím všelijako zarobiť a keď vrátim požičané plus výdavky bežné tak by som nie 2 týždne pred výplatou nemal peniaze ale hneď po výplate! Takže požičiavať nemá zmysel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomáš.

 

ešte pred týždňom si sa tu dušoval, že žiadne kreditky a žiadne úvery, lebo to treba vrátiť a u teba to nič nerieši.

 

kto za to môže, že dva týždne pred výplatou nemáš peniaze, že si prejedol a prepil na celých litroch koly, že máš sladkú a fajnovú pusu a nevieš jej odoprieť a nevieš si rozkázať a len priberáš?

robí ti to zle, máš vysoký krvný tlak - mladý človek, si unavený, cítiš sa nedobre, máš na míňanie viac, než mnohé celé rodiny.

ty vážne nemáš rozum?
tam máš peniaze, v bruchu, usadené v sadle.

 

a teraz vážne uvažuješ nad homecreditom? a potom čo príde, pôžičkáreň? a potom ďalšia?

to je pri tvojom plate priama cesta ku kontajnerom.

 

urob to, nám to môže byť jedno. ale je tvoja vina, a len tvoja, že dva týždne do výplaty nemáš ani cent.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie, nemá rozum.

absolútne.

číta len to čo chce, resp. berie si z toho len to čo chce.

cesta do pekla- v jeho prípade tak ako vravíš- ku kontajnerom.

tu už naozaj nie je v ľudských silách čokoľvek vysvetľovať a radiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nikde nebolo spomenuté že budú využité služby nebankovky... Iba že som videl letáky homecreditu čo roznášajú do činžákov... A takisto som uviedol prepočty ako výstrahu pre ľudí čo uvažujú nad pôžičkami. Grécko na to doplatilo. Míňať sa dá len suma priamoúmerná mojej kúpnej sile... Kúpna sila = vreckové, teda suma ktorú mám k dispozícii na míňanie... Akékékoľvek minuté euro na úkor nezaplateného šeku či z fondu pôžičkárne je cesta do pekla.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Nikdy som nemala skusenosti s nebankovkami, pre mimoriadny pripad vydajov som pouzila vzdy debetnu kartu priamo z banky, cez ktoru si moze clovek peniaze pozicat a bezurocne vratit v lehote 30 dni, no musela som ich zrusit, lebo si idem brat hypoteku a nato, aby mi ju dali nemozem mat takmer ziadny dlh, dokonca nemozem byt ani vlastnikom kreditnej karticky, aj ked ju pouzivam malo a nemam na nu dlh....

ocitla som sa v nudzi, ked som musela vynalozit prilezitostne vacsi vydavok, ako mam prijem, tak som zhanala po nete nejake banky aj nebankovky, ktore by mi umoznili pozicat 350 eur s tym, ze to bezurocne za mesiac vratim....

jedna nemenovana bankovka sa mi ozvala, prisla odtial jedna teta (inak velmi mila), co bolo zvlastne, chcela sa so mnou dohodnut, ze pride ku mne domov, mne to bolo cudne, tak ze ci nepojdeme niekam do restiky, ze tam spiseme zmluvu (cudzi clovek doma, to mi nejak nesedelo, ved  predsa sa vzdy chodi do ich kancelarii).... tak sme sa dohodli pred domom a ona mi doniesla zmluvu, kde napriek dohode pozicania 350 eur BEZUROCNE na 30 dni mi tam spisala zmluvu aj s urokami, bolo to sice len nejakych cca 20 eur navyse, prat to ako uhod, ale ja som kukala ako puk, ze preco su tam tie uroky napisane a napisane, ze mam splatit nie 300 eur, kedze som sa s nimi dohodla na bezurocnom splateni, ale 320...taksa jej pytam, ze preco to tam je...a ona, ze to tam maju len tak, ze keby som to nezaplatila v urceny den do 30 dni, tak to musim zaplatit s urokami.....a tak jej hovorim, ze preco tam teda nemaju taku klauzulu, ze uroky by sa zaplatili jedine v pripade, ak by som to do 30 dni nezaplatila....volala aj sefke, tak som nakoniec tu zmluvu nepodpisala a poslala ju slusne do certa.....

ja som stale rozmyslala, ze preco stale kazdy hovori, ze nebankovky su nebezpecne, ved podpisu zmluvu kolko si pozicaju, kolko maju vratit a ked to vratia, co im kto moze....

uz som pochopila.... ze oni napisu na zmluvu nieco ine a potom by som sa zbytocne s nimi vadila, ze ved sme sa dohodli na bezurocnom splateni...este by to mozno schvalne nechali roky tak a po 10 rokoch by sa ozvali, ze to mam splatit aj s urokami z omeskania, co by bolo mozno nie 320 eur, ale niekolko tisic.....

nikdy si nepoziciavajte od nebankoviek.... uz som pochopila na akom principe to robia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

prekvapil ma jeden údaj:

 

Čo hovoria vládne štatistiky? Pribúda exekúcií?

 

Jediné oficiálne štatistiky, ktoré máme, predstavujú súhrnné dáta o exekučných konaniach zo slovenských súdov na stránke Ministerstva spravodlivosti. Z údajov vyplýva, že posledné roky prichádza viac ako 600-tisíc nových exekúcií ročne, pričom počet nevybavených exekúcií rástol ročne o vyše 400-tisíc, takže dnes ich je na súdoch už zrejme viac ako 3 milióny. Pri mnohých súdoch predstavuje exekučná agenda viac ako polovicu súdnych spisov, čo zásadne ovplyvňuje samotné fungovanie súdov. Je zarážajúce, že to nie je osobitnou témou pre kompetentných.

 

https://dennikn.sk/256932/problemu-s-dlhmi-chyba-dramatickost-ktora-by-pritiahla-media-a-rychle-vyjadrenia-politikov/?ref=tit

 

to sú ohromujúce čísla, aj keď právnik, ktorý sa zaoberá pomocou ľuďom v zadlženosti /často pre bezhlavé nakupovanie a priveľmi jednoduché okamžité vybavovanie pôžičiek, hoci aj cez sms, ako vyplýva z článku/ hovorí, že to sme ako krajina s počtom exekúcií na tom ešte dobre.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja nemam uhradeny nedoplatok v zdravotnej poistovni z RZZP - uz ma emailom upozornili - ake to ma nasledky

 

Ak ste dlžníkom, môže to mať pre Vás tieto riziká:
  • ohrozenie platby za liečbu: zdravotná poisťovňa Vám preplatí len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Všetko ostatné, teda napríklad kúpeľný pobyt, plánovanú hospitalizáciu, zdravotnícke pomôcky vrátane plnej sumy za niektoré predpísané lieky a ošetrenia u zubára, si zaplatíte sami,
  • neschválenie úveru: banka, úverová inštitúcia alebo orgány verejnej či štátnej správy Vám neschvália žiadosť o úver alebo iný finančný príspevok.

 

A co - nemam peniaze 300 euro - poslem im ich o tyzden ak pride zene vyplata.

 

--------------

DO takejto situacii sa nedostat.

 

Dnes som dost spekuloval - ako velmi zoptimalizovat svoje uctovnictvo. Tohto roku som im ako SZCO na preddavov zaplatil 486 eur - na rok mi ich vsetky vratia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hm, ja zatiaľ 560 (nerátam preddavok, ktorý uhradím za 3 dni). To si potom ako SZČO lepšie na tom ako ja. Ako si dosiahol takú sumu? Však to vychádza menej ako minimálny preddavok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Som aj zamestnanec. Ja hlupak som im za august na odvodoch poslal 400 eur.

 

Ak si zamestnanec - tak ako SZCO platis podla toho aky mas vysledok(nie minimum). Ak si v strate - neplatis nic ,ani predavky. Mne vysli preddavky na 54 eur. Teda ak by som mal tohto roku stratu - vratili by mi cele preddavky.

 

---------

Tohto roku je aj finta f - na ktoru som povodne cielil - ale v juli auguste som sa na to vykaslal. Ta druha strategia mi prisla vyhodnejsia - ale mozno sa k nej vratim.

 

Zamestanenc s malym prijmom neplati odvody - takze mi nevratia len velku cast predavkov za SZCO - ale aj predavky co platim ako zamestnanec. Ci aj moja firma.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Tak to potom hej, myslel som, že si len SZČO. Odvody som chcel aj ja optimalizovať tak, že by som sa niekde zamestnal, ale mne to nič neprinesie, uplatňujem si paušálne výdavky, do straty sa nemám ako dostať, keďže nemusím do ničoho investovať, takže vždy budem platiť aspoň to minimum.

 

 

Zamestanenc s malym prijmom neplati odvody - takze mi nevratia len velku cast predavkov za SZCO - ale aj predavky co platim ako zamestnanec. Ci aj moja firma.

 

Toto platí aj vtedy, keď si SZČO? Matne sa mi zdalo, že všetky tie výhody, ktoré ako zamestnanec môžeš mať, platia len vtedy, ak si len zamestnanec a okrem toho nemáš nič iné. Lebo podľa toho ako si to napísal chápem tak, že sa niekde zamestnám za minimálnu mzdu, tým pádom neplatím žiadne zdravotné odvody. Ale tak to nie je.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Urobi sa rocne zuctovanie - 200 euro si das ako zamestnanec, 400 ako SZCO - u szco samozrejme po pasualnych vydavkoch mas VZ 240(to sa videli este koeficientom 1,482 ) a tie zaplatis, ale to co si odvadzal ako zamestnanec - vacsinu znich ti vratia - Lebo tvoj celkovy prijem , scitava sa 200 plus 240 teda 440 - teda po rocnom zuctovani ti zdravotna ma vratit preddavky zaplatene aj z prijmu zamestnanca 200 euro. Tie musis platit lebo si aj SZCO.

 

Realne to tak bude, ale neviem ci za vymeriavaci zaklad u SZCO zrejme budu pocitat 240 deleno 1,482a u zamestnanca 200  ,potom by  to bol prijem - ktory sa rovna odpocitatelnej polozke ZP na zamestnanca.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem, toto sú počty okolo ktorých som sa nikdy nehýbal, ja mám živnosť + pracujem pár dní v mesiaci na dohodu, zamestnávateľ za mňa platí ZP a naivne som si myslel, že ak zaplatím ako SZČO to, čo mi vyrúbili každý mesiac, tak po ročnom zúčtovaní budem mať preplatok, ale figu, ešte som mal nejakých 64 eur nedoplatok. Ale mne to tam zasvinil rok 2013, lebo vtedy mi príjmy zrazu vysoko vybehli. Čo sa týka budúceho roku, tak už teraz viem, že budem platiť viac ako základ bez ohľadu na to či budem pracovať na tú dohodu alebo nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zamestnanec a dohodar v tomto pripade nieje to iste. Pr. zamestnanec s malym prijmom ma odpocitatelnu polozku na ZP ,ale dohodar nie.

 

Pr. dohodara(aspon nejaky typ by si mal ak nepracuje v sobotu nedelu odhlasovat - mozno to uz zrusili) a teda sa sobotu v nedelu si mal poistne platit sam za seba  - proste ak nema prijmy za jednotlive dni - je bud poistencom statu - skor samoplatitel - ale to bud zrusili - alebo nasi mzdari to nejak inak vyriesili.

 

Nedoplatok ako SZCO ti  vyjde ak ako SZCO,relativne viac zarobis. Proste si nad minimom. A tieto roky sa znizoval koeficient - teda v minulosti pri rovnakom prijme platil menej. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Este k teme: Ako je to na slovensku? Maly prieskum: Splacate nieco? Je tu niekto kto nesplaca nic?

 

Ako sme sa bavili dlh je pasca lebo komu nestaci vyplata teda ma vyssie vydavky ako plat tak je logicke ze nema z coho davat ani splatky. Kto zase ma taky plat ze mu staci a vyjde si z neho ten zase nepotrebuje pozicat lebo mu nechyba...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Este k teme: Ako je to na slovensku? Maly prieskum: Splacate nieco? Je tu niekto kto nesplaca nic?

 

je. neznášam pôžičky a úvery akékoľvek a splátky na čokoľvek, a vždy to tak bolo.

 

Ako sme sa bavili dlh je pasca lebo komu nestaci vyplata teda ma vyssie vydavky ako plat tak je logicke ze nema z coho davat ani splatky. Kto zase ma taky plat ze mu staci a vyjde si z neho ten zase nepotrebuje pozicat lebo mu nechyba...

 

lenže to tak celkom nie je.

čudoval by si sa - ono to často funguje naopak ...

 

novými zákonmi na nebankové pôžičkové spoločnosti chcú v podstate  zhora  ochrániť  preúverovaných nešťastníkov ochrániť pred nimi samými - nie pred nebankovkami, ale pred nerozumom ľudí, ktorí sú schopní ísť do najkatastrofálnejších podmienok úverov len preto, aby mali to, čo má sused ...

 

niekedy nie je vyhnutia, sú ľudia, ktorí nemajú iné východisko, a keď sa stane pri malom príjme nečakaná katastrofa, rachne kotol alebo odíde chladnička a nemajú rezervu ... ale toto nie je ani tak o nich.

 

banky by vedeli rozprávať, kto každý chodil orodovať za akýkoľvek úver, na blbosti.  chceli vždy všetko, aj miniúver, aj úver, aj prečerpanie, aj kreditku ... do aleluja. ešte aj nebankovky obehli, všetky dostupné.

 

ešte nesplatili letnú dovolenku, už chcú úver na vianoce a na lyžovačku, lebo ide sused ... a nový televízor, lebo má sused. a auto mu zoberie lízingovka, lebo nestíha, ale oroduje za nový úver, lebo potrebuje mannu z neba ...

 

nie raz sa stalo, že potom zrazu zistili, že ejhle ...    veru: rozťahuj sa len potiaľ, pokiaľ ti siaha perina.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov