Skočiť na obsah

Preklady - drobnosti v mnohých jazykoch


Mgr. L.E.G. von Trips

Odporúčané príspevky

Nem elég fájdalom nélkül élni: az élethez öröm is kell.

 

Márai Sándor

 

Nestačí žiť bez bolesti: k životu je potrebná aj radosť.

 

---

 

 

A szomorúság a fájdalom egy része, ami nem a testet, hanem a lelket sebzi meg.

 

Smútok je časťou bolesti, ktorý zraní nie telo, ale dušu.

 

---

 

Mérleg: Érdemes volt élni. Különös lesz meghalni.

 

Márai Sándor

 

Váhy: Oplatilo sa žiť. Bude zvláštne umrieť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Odpovedí 326
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Mgr. L.E.G. von Trips

    213

  • game

    45

  • aljak63

    14

  • tomassi

    12

Top prispievatelia v tejto téme

Rozvod sa objavuje v dejinách súčasne s manželstvom, alebo o niekoľko týždňov neskôr.

 

Dīvorcium in aestate eādem quam conubium appāret, aut hebdomadēs complurēs postea.

 

François-Marie Arouet Voltaire

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Az emberek sok mindent elhallgatnak a halálról... többek között, hogy milyen hosszú ideig tart, míg a szívedben is meghalnak azok, akiket a legjobban szeretsz.

 

King, Stephen

 

Ľudia o mnohých veciach nehovoria ohľadne smrti... medzi iným, akú dlhú dobu trvá, kým ti aj v srdci zomrú tí, ktorých najviac miluješ.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Nekem nincsenek barátaim. Semmim sincs. Semmit sem mondok. Semmi sem vagyok. Azon gondolkodom, mennyi időbe telhet busszal eljutni Arizonába.

 

Laurie Anderson

 

Ja nemám priateľov. Nemám nič. Nehovorím nič. Nie som nič. Nad tým premýšľam, akú dobu môže trvať dostať sa autobusom do Arizony.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je fascinujuce, akym pruznym sposobom madarcina moze vyjadrit to, co by vo vacsine ide. jazykov vyzeralo uplne jednotvarne - nic v privlastnovacom tvare, nic ako vetny podmet a ako priamy predmet.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

preložil by niekto toto?

 

Itt már csak egy olyan párt segithet aki még nem volt.

FIDESZ-volt-szar volt.

MSZP-volt-szar volt.

JOBBIK-???-próba szerencse

Nálunk meg egyértelmuen egy párt csinált is valamit, nem csak a szája járt....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tu už môže pomôcť len taká strana aká ešte nebola

Fidesz bol - bolo to h.ovno

MSZP bol - bolo to h.ovno

Jobbik ??? - skúška šťastie

A u nás jednoznačne jedna strana aj robila niečo, nielen pusa jej chodila

 

próba-szerencse je klasika, je to bežne používaný výraz, ako u nás napríklad ´kto neskúsi, nič nestratí´ - také niečo.

je to písané trochu ako škrabkať sa za ľavým uchom pravou rukou, klasická netová nedbalá gramatika

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Potio mixta tālis bona est quam ingredientia minimā qualitāte sua gustat.

 

Miešaný nápoj je taký dobrý, ako chutí jeho najmenej kvalitná surovina.

 

Alfred Becher

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nagy tévedések - veľké omyly

 

 

Lehet, hogy az amerikaiaknak szükségük van telefonra, de nekünk biztosan nincs. Bővében vagyunk a futároknak. (1876)

 

Sir William Preece

 

Je to možné, že američania potrebujú telefón, ale my určite nie. Máme dostatok poslov. (1876)

 

 

 

 

Ennek a "telefonnak" túl sok a hátulütője ahhoz, hogy kommunikációs célú felhasználását komolyan mérlegelni lehessen. Az eszköznek természetéből fakadóan nincs értéke számunkra! (1876)

 

Western Union

 

Tento "telefón" má priveľa súčiastok k tomu, aby sa jeho využitie ako prostriedku na komunikáciu mohlo vážne zvažovať. Už z povahy tohto nástroja je zrejmé, že pre nás nemá cenu! (1876)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...
  • Pred 3 týždňami...

Az emberek sok mindent elhallgatnak a halálról... többek között, hogy milyen hosszú ideig tart, míg a szívedben is meghalnak azok, akiket a legjobban szeretsz.

Stephen King

 

Ľudia veľa všeličoho zamlčia o smrti ... medzi iným, že akú dlhú dobu trvá, kým aj v tvojom srdci zomrú tí, ktorých máš najviac rád.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Ha boldog akarsz lenni, először el kell határoznod, hogy boldog leszel. Ha boldog akarsz maradni, akkor ezt a döntést mindennap meg kell hoznod.

 

Diamond

 

Keď chceš byť šťastný, najprv sa musíš rozhodnúť, že budeš šťastný. Keď chceš zostať šťastný, toto rozhodnutie musíš priniesť každý deň.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

Radnóti Miklós

Két karodban

Két karodban ringatózom
csöndesen.
Két karomban ringatózol
csöndesen.
Két karodban gyermek vagyok,
hallgatag.
Két karomban gyermek vagy te,
hallgatlak.
Két karoddal átölelsz te,
ha félek.
Két karommal átölellek
s nem félek.
Két karodban nem ijeszt majd
a halál nagy
csöndje sem.
Két karodban a halálon,
mint egy álmon
átesem.




V tvojom náručí

V náručí dvoch tvojich rúk sa kolíšem
tíško
v náručí dvoch mojich rúk sa kolíšeš
tíško
v tvojich dvoch rukách som mlčanlivé
dieťa
V mojich dvoch rukách si dieťa
počúvam ťa
Tvojimi dvomi rukami ma objímeš,
keď mám strach
Mojimi dvomi rukami ťa objímem,
keď máš strach
V tvojich dvoch rukách ma nevydesí
Ani preveľké
ticho smrti.
V tvojich dvoch rukách cez smrť,
ako cez sen
prepadnem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 rokmi...

jeden parádny výrok, ktorý sa znovu a znovu objavuje na nete a ktorý sa mi práve hodí ... aj  na vzkiesenie tejto témy :)

trochu viazne preklad, pretože v slovenčine sú používané trochu iné pojmy na vyjadrenie toho, čo tento výrok hovorí, ale zato bude snáď zrozumiteľný:

 

 

A mosoly olyan görbület, ami mindent egyenesbe hoz.

 

Úsmev je taká krivka, ktorá všetko urovná.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mohol by som poprosiť o preklady

 

Nemo me impune lacessit

 

In pace requiescat

 

Nik ma nebude beztrestne drazdit.

 

Nech odpociva v pokoji.

 zázrak, že tí dvaja páni ešte žijú...  :) 

 

Errare humanum est.

Mýliť sa je ľudské.

 

Unus pro omnibus, omnes pro uno.

Jeden za všetkých, všetci za jedného.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sose tudni, mit gondol, sose tudni, mit tesz, és azt teszi-e, amit gondol, vagy azt gondolja-e, amit tesz.

 

(Fekete István)

 

Nikdy nevedno, čo si myslí, nikdy nevedno, čo spraví, a či spraví to, čo si myslí, alebo si myslí to, čo spraví.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://www.haziallat.hu/kedvencem/e-mailen-erkezett/macskanaplo-reszlet/1370/

 

Részletek egy szemtelen macska naplójából ...

 

752. nap
A fogvatartóm állandóan bizarr kis fityegő tárgyakat lógat az orrom elé, amik friss húsdarabokra hasonlítanak. Enni viszont száraz fűrészporra emlékeztető kaját ad. Az egyelten dolog, ami még éltet, a szökés reménye. No meg az öröm, hogy naponta tönkreteszek egy-egy bútordarabot. Megyek, szétrágom az egyik szobanövényt...

 

774. nap
Szerintem a többi fogoly talpnyaló vagy besúgó. A kutyát gyakran szabadon engedik, és mindig boldogan visszatér. Biztos, hogy félkegyelmű. A madár viszont tuti, hogy köpni szokott. Valahogy kiképezték, hogy beszéljen a nyelvükön (ami olyan, mint a szamaraké), és rendszeresen beszél velük. Biztos vagyok benne, hogy minden lépésemet jelenteni szokta. Mostani helyén, a fémszobában, egyelőre biztonságban van, de én tudok várni. Minden csak idő kérdése.

 

 

 

Úryvky z denníka jednej bezočivej mačky ...

 

752. deň

Môj bachar mi neustále necháva visieť pred nosom bizarné drobné poskakujúce predmety, ktoré sa podobajú na čerstvé mäso. Jesť mi ovšem dáva čosi, čo sa podobá pilinám. Jediná vec, ktorá ma ešte drží pri živote, je nádej na útek. No a radosť, že denne zničím aspoň jeden kus nábytku. Idem, rozhryziem niektorú izbovú rastlinu ...

 

774. deň

Podľa mňa tu ostaní väzni lížu zadky alebo sú udavači. Psa často pustia na slobodu a on sa vždy celý šťastný vráti. Stopercentne je šibnutý. Ale vták, ten zvykne nabetón donášať. Nejako ho vycvičili, aby hovoril ich jazykom (ktorý je taký, ako jazyk oslov), a pravidelne s nimi hovorí. Som si istá, že hlási každý môj krok. Na svojom terajšom mieste, v kovovej izbe, je nateraz v bezpečí, ale ja viem čakať. Všetko je len otázkou času.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Ako by ste rozumne a ľudsky preložili frázu "featured item" alebo len slovo "feature"?

 

Mám tu napr. 300 článkov a jeden z nich chcem vybrať, čím chcem dať najavo, že je nejakým spôsobom dôležitý.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov