1vladimir Zverejnené Utorok o 07:49 Zverejnené Utorok o 07:49 Existuje vedecká štúdia, ktorá by preukázala správnosť Coulombovho zákona? Prečo sa v Coulombovom vzorci na výpočet elektrickej sily náboje násobia? Jednotkou elektrického náboja je coulomb. 1C = 1As 1As predstavuje elektrickú energiu ktorá pri prúde 1A pretečie vodičom za 1s. Predstavte si že máte k dispozícii elektrickú energiu 102 As, čo zodpovedá elektrickému náboju 102C. Keď energiu 102As rozdelíte medzi dve telesá v pomere 1 : 1, obidve telesá budú mať elektrický náboj 51C vďaka ktorému budú pri vzdialenosti 1m pôsobiť na seba elektrickou silou 207N. Keď energiu 102As rozdelíte medzi dve telesá v pomere 1 : 50, Jedno teleso bude mať elektrický náboj 2C a druhé teleso bude mať elektrický náboj 100C, vďaka ktorému budú pri vzdialenosti 1m pôsobiť na seba elektrickou silou 15,9N. Na elektrickej sile sa podieľajú elektrické náboje obidvoch telies. Ako je možné, že pri rovnakej energii i rovnakej vzdialenosti sú také veľké rozdiely v elektrickej sile? Prečo je pre správne fungovanie katódovej trubice potrebné vysoké napätie? Naozaj je elektrická sila závislá od elektrického náboja, alebo od napätia?
tyso Zverejnené Utorok o 09:21 Zverejnené Utorok o 09:21 vladimir, to su zase zaklady fyziky zo zakladnej skoly. Ak ich chces vyvracat, najprv by si ich mal zvladnut, inak to len vyzera na kysle hrozno.
irb Zverejnené Utorok o 10:17 Zverejnené Utorok o 10:17 A to ešte ani nie je celý ten "anti-vedecký" text, ako bol tuná: https://agud.blog.pravda.sk/2025/03/28/elektricka-sila/
tyso Zverejnené Utorok o 11:27 Zverejnené Utorok o 11:27 pred 3 hodinami, 1vladimir pridal: Ako je možné, že pri rovnakej energii i rovnakej vzdialenosti sú také veľké rozdiely v elektrickej sile? nuz, zacni tym ze As nie je energia, spravny vztah je U.I.t. A zvysok si mozes odmerat doma, na rozdiel od gravitacie je elektrostaticka sila taka silna ze to nie je problem. A dalej ti robi problem zakladna matematika, to netusim ako riesit. Ale v zasade sa pytas preco ked sucet dvoch cisel je 100, tak ich nasobok je rozdielny. Viem ti povedat ako taka funkcia vyzera, kde ma extrem ale netusim ako ti vysvetlit ze sucet je nieco ine ako nasobenie. A odpoved na posledne otazky viem, ale mam obavy ze to tiez neviem vysvetlit ( v zasade na katode je este aj potencialova bariera a tak napatie musi take aby ju prekonalo. Ale inak vysoke napatie len zvysuje prud a v starych TV dostanu elektrony dostatocnu energiu aby na luminofore svietili. Ale su aj elektronky s nizsim napatim na anode. A elektricka sila je colombovska alebo lorentzova sila, takze zavisi od naboja a vzdialenosti, ale bezne pouzivame ine vztahy ako je elektricka intenzita a potom F = E.Q, a medzi E a U je tiez vztah ( pri kondenzatore E = U/d) , takze aj medzi napatim a silou je vztah.
Tono Zverejnené Utorok o 17:22 Zverejnené Utorok o 17:22 pred 12 hodinami, 1vladimir pridal: Ako je možné, že pri rovnakej energii i rovnakej vzdialenosti sú také veľké rozdiely v elektrickej sile? Vzdialenosť je rovnaká, ale energia nie. Ak od seba vzdiališ náboje q1 a q2, vykonáš prácu. Práca na vzdialenie nábojov v pomere v pomere 1 : 1 je najväčšia. Ak na vzdialenie nábojov v inom pomere potrebuješ vykonať menšiu prácu, potom pri rovnakej dráhe musí byť sila menšia.
1vladimir Zverejnené Streda o 06:05 Autor Zverejnené Streda o 06:05 pred 18 hodinami, tyso pridal: nuz, zacni tym ze As nie je energia, spravny vztah je U.I.t. U.I.t = práca a nie energia! As je odvodená jednotka od Ah a predstavuje množstvo energie ktorú dokáže dodať akumulátor za jednotku času. Môžeš mi vysvetliť, prečo sa dve tužkové batérie navzájom neodpudzujú, keď ich k sebe priložím rovnakými pólmi? Aj keby mali elektrický náboj iba 1C, pri vzdialenosti 1mm by mali na seba pôsobiť odpudivou silou 79618N. Aký máš dôkaz o správnosti Coulombovho zákona? Daj odkaz na vedeckú štúdiu, ktorá by jasne preukázala správnosť Coulombovho zákona.
irb Zverejnené Streda o 06:12 Zverejnené Streda o 06:12 pred 6 minútami, 1vladimir pridal: Môžeš mi vysvetliť, prečo sa dve tužkové batérie navzájom neodpudzujú, keď ich k sebe priložím rovnakými pólmi? Možno preto, že je rozdiel medzi elektrickými pólmi a magnetickými pólmi?
tyso Zverejnené Streda o 07:15 Zverejnené Streda o 07:15 pred 56 minútami, 1vladimir pridal: U.I.t = práca a nie energia hm, a teba na skole nenaucili ze praca a energia maju rovnake jednotky ? Vies, skutocne ti chybaju zaklady, Amper hodina je naboj a teda kapacita baterie. Je kua rozdiel ci dostanes 1 Ah pri napati 1,2 voltu alebo pri 1000 voltoch. pred hodinou, 1vladimir pridal: Aký máš dôkaz o správnosti Coulombovho zákona? vies, kedze ide o bezne skolske pokusy, tak je to overene tak niekolkomilionkrat. https://www.iit.edu/sites/default/files/2019-11/coulomb_s_lawrev.pdf
tyso Zverejnené Streda o 07:39 Zverejnené Streda o 07:39 pred hodinou, irb pridal: Možno preto, že je rozdiel medzi elektrickými pólmi a magnetickými pólmi? problem je inde, keby si mal dve nabite gule s nabojom 1C tak sa budu odpudzovat alebo pritahovat. Ale baterky su trochu ine zariadenia, tam je vonkajsi naboj nula alebo skoro nula, a aby vedeli dodavat prud, tak musia mat uzavrety obvod. Ale to by sme museli prejst do elektrochemie a nevidim zmysel to vladimirovi vysvetlovat.
1vladimir Zverejnené 20 hodín dozadu Autor Zverejnené 20 hodín dozadu pred 22 hodinami, tyso pridal: Je kua rozdiel ci dostanes 1 Ah pri napati 1,2 voltu alebo pri 1000 voltoch. Práve si priznal, že elektrická sila je závislá od napätia a nie od náboja! pred 22 hodinami, tyso pridal: Ale baterky su trochu ine zariadenia, tam je vonkajsi naboj nula alebo skoro nula, Elektrický náboj nula má iba stará vybitá batéria. Keby bol u novej batérie elektrický náboj nula, nedala by sa z nej odoberať energia.
irb Zverejnené 19 hodín dozadu Zverejnené 19 hodín dozadu Existuje vôbec reálne elektrický náboj? Čo to vlastne je?
tyso Zverejnené 17 hodín dozadu Zverejnené 17 hodín dozadu pred 2 hodinami, 1vladimir pridal: Práve si priznal, že elektrická sila je závislá od napätia a nie od náboja! hovorime sice o energii, ale mam pocit ze netusis o com hovoris. pred 2 hodinami, 1vladimir pridal: Keby bol u novej batérie elektrický náboj nula, nedala by sa z nej odoberať energia ked povies :) ale realita je ina. V baterkach je chemicka enregia, az ked sa ta vycerpa, tak z nej nepojde odoberat energia. Ale nejdem do elektrochemie, takze si ver comu chces.
Odporúčané príspevky
Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky
Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom
Vytvoriť konto
Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!
Zaregistrovať si nové kontoPrihlásiť sa
Máte už konto? Prihláste sa tu.
Prihlásiť sa teraz