Skočiť na obsah

Nekonečno


TomiLeeMorpheus

Odporúčané príspevky

Nechcem tu vymýšľať nejaké vlastné teórie. Podľa mňa môže hrať rolu aj niečo v zmysle Machovej teórie, kde zotrvačnosť súvisí s vesmírom, ako celkom. Nieže by som chcel Machovu teóriu obhajovať, ale je fakt, že moment hybnosti rotujúceho poľa by nadobudol nekonečnú hodnotu. To sme sa raz bavili o rotujúcom disku, ktorého obvodová rýchlosť by podľa klasickej fyziky lineárne narastala do nekonečna. Tam sa uvádzalo, že obvod disku sa podľa STR musí s narastajúcim polomerom skracovať. Takže jeho hustota musí rásť. Hustota energie poľa klesá nepriamo úmerne s polomerom, ale s rýchlosťou, blížiacou sa c by aj tak rástla. Ja som to ale nepočítal.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale mach neni mimo, ale v rovniciach OTR sa nemoze objavit tak silne strhavanie casopriestoru, ved my vieme ake su na okraji galaxie rychlosti (nic zavratne to nie je) a aky efekt by to malo mat na strhavanie. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nepochopil si ma. Keby hmota v centre galaktického jadra rotovala frekvenciou raz za 6000 rokov, vo vzdialenosti 25ly by sa pole tejto hmoty pohybovalo rýchlosťou svetla. To nie je podľa STR možné a hustota hmoty poľa by tam kontrakciou časopriestoru narastala. Takže by tam na obiehajúce telesá pôsobilo väčšie gravitačné pole.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No dobre ale my mame galaxiu ktora ma svoju rychlost a nic sa take extremne nedeje nedajboze aby sa nieco priblizilo rychlosti svetla ako hmota, to uz su extremy a tam aj konci platnost spekulacii. Naopak mame zmapovane hala rychlosti v centre na obvode mam krivky tychto rychlosti a chvost tych rychlosti je iny ako predpoveda newton.

 

staci dostadit rychlost galaxie na okraji do vztahu pre strhavanie a vuieme aky velky efekt to je to je cele. A ja dam hlavu za to ze to nevyjde

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dobra diskusia;)

škoda že tu nechcem frajerovať s mojou interpretaciou,

ta by to mala vedieť vysvetliť,

a to upravou rovnic - cez pochopenie ako funguje gravitacia,

co ju sposobuje.

 

zatial len par veci:

niekto pisal zeby ho zaujimalo preco su solar system a galaxie ploche:

tak mam tu video - hodne steucne, takze BUDEM MAX VDACNY

ak tomu porozumiete, za dodatocne vysvetlenie - dokomentovanie:)

 

Why is the Solar System Flat?

https://m.youtube.com/watch?v=tmNXKqeUtJM

- su tam ceske titulky

bol som v senci na prednaske kde nejaky nas doktorant zaoberajuci sa pohybom hviezd v galaxii mal prednasku o TEMNEJ HMOTE,

ak bude zaujem zistim meno,

 

a tu je jedna z jeho slajdu z prednasky:

 

PRE A PROTI

ci tmava hmota je nejaka hmota,

alebo sa da vysvetlit zmenou gravitacnych rovnic:

obrazok zo slajdu - povolene od autora

len dodám, že tá moja trapná interpretácia gravitácie

jedným a tým istým vysvetluje tmavu hmotu aj tmavu energiu,

 

samozrejeme by to chcelo podlozit matematicky,

lebo je mozne ze by matematicky model odhalil,

nezrovnalost v predpovedi a pozorovani

ale to je uloha bohuzial pre niekoho ineho,(

 

teraz lutujem ze uz nemam aspon 18 rokov syna - kua naco som tolko cakal???

post-4192-0-29603200-1521631701_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tomi,  na slnecnej sustave a mensich objektoch je to jasne, pri zrazkach sa zachovava celkovy moment hybnosti a tak zrazky ktore maju iny moment sa v priemere nuluju.    Moja namietka ale viedla ku galaxiam, zrazky su lokalne a vedu k mnohym hviezdnym sustavam ale hviezdy sa zrazaju len vynimocne,  nezda sa mi teda ze by bolo dost casu na sformovanie plochych galaxii. Alebo mi nieco unika.   Ale na urovni slnecnej sustavy to nie je zahada.

 

A ku gravitacii :  Len tak na zaciatok,  skutocne mas nastudovanu obecnu teoriu relativity ? Vies ake su potvrdene predpovede a vies ich odvodit aj z tvojej predstavy ?

Je skutocne viac teorii gravitacie, nie je teda nemozne prist s dalsou.      Ale pochopil si problem?     Bud je OTR spravna a spravne ju pouzivame a potom tmava hmota realne existuje a nepotrebujeme inu teoriu gravitavacie ale upravu standartneho modelu a zistit co to je ta temna hmota.     Alebo  je OTR na velkych skalach chybna a tmava hmota neexistuje a potom potrebujeme poznat novu teoriu gravitacie ale ta musi na malych skalach aspon ako aproximacia viest k OTR.    Pretoze ta je dobre overena, najnovsie na gravitacnych vlnach.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nic take nenasvedcuje ze mame zlu teoriu gravitacie, to o com sme sa bavili je urcite podruzny efekt, kedze svet to vobec nevnima, svetstandartnej fyziky je to na urovni konspirovania nejakej skupiny vzdialeneho od hlavneho prudu. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no neviem,  su tu viacere okolnosti ktore minimalne je dobre vziat do uvahy,   je pomerne mala komunita fyzikov ktori sa venuju OTR, vacsina ludi pracuje na strunach.  OTR je navyse skumana na malych skalach, neutronove hviezdy, cierne diery, kvantova gravitacia a mam pocit ze overovanie OTR na velkych skalach nie je bezna vec. Mozno toto je prave oblast kde sa to da spravit,  ale kedze pojde o pomerne narocne vypocty tak to bude chciet granty a pristup k vypoctovym zdrojom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A ten link je dobry, to sa ti len zda formovanie galaxii ci vacsich uvtarov podlieha podobnym zakonitostiam takze je to ako keby fraktal tiez, podobnost nie je nahodna. No ale strahavnie casopriestoru poznaju aj skumali, struny boze :) No to ano ale nieco na tom bude aj ked osobne na ine dimenzie neverim

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie, nemyslim ze je to nahoda. Ale zrejme mi nieco unika,  mechanizmus ako chapem potrebuje lokalne zrazky a je tak zavisly na case a velkosti objemu.  Co sa mi zda nepouzitelne na galaxiu, bud sa teda museli sformovat niekde na pociatku casov ked bola vysoka hustota a maly objem a uz vtedy vznikli ako protodisky alebo neviem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale ved to je velmi dlhy proces, my vidime zrod galaxii, vidim oblak hmlovinu v nej sa tvoria hviezdy zraza sa tam spusta materialu, rozne vybuchy, v strede vznika cierna diera rotuje to a postupne z toho vzide take nieco, nechapem co ti nie je jasne? formovanie galaxii trva miliardy rokov na tej skale su aj zrazky hviezd a kadecoho bezna vec.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

skusim priklad,   slnecna sustava ma nejakych 5 miliard rokov  co znamena aj to ze napriklad jupiter obehol  slnko  nejake stovky milionov krat.     Slnko vsak galaxiu obehlo tak 400 x,  (a nezrazilo sa s inou hviezdou)   z tohto pohladu sa mi zda cas v galaxii kratky na sformovanie disku. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ale to sa mylis zrod galaxii zacal okamzite, aj hviezdy uplne prvej generacie tu uz davbno nie su, medzi tym do seba narazaju aj galaxie, cele to je v silnej dynamike od pociatku. galaxie su strasie ako slnko aj dvojnasobne aj viac mozno uz niekolko milionov po big bangu tu mas zarodky galaxii, a formuju sa dodnes. Na okrajoch su zrazky menej bezne ale deju sa a slnko je zas len vystavane z vybuchu nejakej predchadzajucej hviezdy je mlade

 

tono dal myslim aj zrazku s andromedou na sklae taktiez milard rokov tanec. Neviem kolko krat obehlo slnko centrum galaxie ale je ich tu dvesto miliard, slnko mozno malo stastie na koliziu, na okrajoch je to menej burlive, pri formovani galaxii su ale zrazky vybuchy atd pomerne velmi caste na sklae 5-7 mld rkorov by si to nespoznal. je iste zarodky galaxii uz formovala tmava hmota okamzite, moment hybnosti tomu dal aj tvar. Nie je to zadaha.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vies co ti unika tyso? Unika ti dynamika, ty beries ze ten proces ma konstatnu rychlost a tto je to preco sa ti to nezda, lenze to je zle. Dynamika galaxii je v pociatocnej faze omnoho burlivejsia, tak ako je teraz pokojna slnecna sustava jej zrdo mal nepomerne silnejsiu dynamiku zrazok, a cele to tu bolo ine.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A ku gravitacii :  Len tak na zaciatok,  skutocne mas nastudovanu obecnu teoriu relativity ? Vies ake su potvrdene predpovede a vies ich odvodit aj z tvojej predstavy ?

Je skutocne viac teorii gravitacie, nie je teda nemozne prist s dalsou.      Ale pochopil si problem?     Bud je OTR spravna a spravne ju pouzivame a potom tmava hmota realne existuje a nepotrebujeme inu teoriu gravitavacie ale upravu standartneho modelu a zistit co to je ta temna hmota.     Alebo  je OTR na velkych skalach chybna a tmava hmota neexistuje a potom potrebujeme poznat novu teoriu gravitacie ale ta musi na malych skalach aspon ako aproximacia viest k OTR.    Pretoze ta je dobre overena, najnovsie na gravitacnych vlnach.

povodne ta interoretacia sluzila vlastne len na pochopenie TR, az ked som sa dozvedel o TH, tak to tam pasovalo ako serbel na zadok,

a preco som to nepredpovedal skorej, pretoze som chcel urobit interpretaciu TR, nie novu teoriu, ale ten problem by tak ci tak z nej nakoniec vyliezol,

 

teraz samozrejme ked ju rozpravujem tak hlavne budem sa snazit vymysliet experimenty ktorymi sa da vyvratit,

a zaujavostou je ze vie podla mna lepsie aj ked menej uveritelnejsie vysvetlit to ze po spojeni ciernych dier narastie horizont,

co ak by slo o dieru do casopriestoru by nedavalo ziadny zmysel.

 

gravitacne vlny su pre nu brnkacka, skor si lamem hlavu nad cervenym posuvom svrtla vyziareneho zo zeme von,

a samozrejme niesom expert na TR, je uplne mozne ze som hlupak, a nic som nepochopil,

beriem tuto moznost vazne, ale myslim ze uz viacej sa strapnit ako mojmi blogmi o ZZ ci vedomi nemozem,)

 

a lepsie napisat blbost ako cely zivot zit s myslienkou ci to naozaj bola blbost;)

a jasne net je plny blbosti, tak dufam ze ta moja vas aspon inspiruje;)

k napisaniu poviedky;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 to o com sme sa bavili je urcite podruzny efekt, kedze svet to vobec nevnima, svetstandartnej fyziky je to na urovni konspirovania nejakej skupiny vzdialeneho od hlavneho prudu. 

 

Nepochopil som, čo máš na mysli. Ak gravitomagnetizmus, tak to je linearizované riešenie OTR. A nedávna Nobelova cena bola udelená práve za tento efekt - gravitačné vlny, ktoré linearizovaný model predpovedal. Ale sú aj iné efekty https://qig.itp.uni-hannover.de/~giulini/papers/Gravitomagnetism_Tait.pdf . A ak sa bavíte o tenkom galaktickom disku. Slnko obehlo galaxiu asi 20x počas svojej existencie. "Lorencova" sila pôsobí na rotujúce hviezdy presne tak, že ich "tlačí" do tenkého disku. Podobný fokusačný efekt na stabilizáciu trajektórie do roviny je znázornený v  https://www.ptcog.ch/archive/conference_p&t&v/PTCOG47/presentations/1_Education_Monday/YYongen.pdf (na strane 16), ale samozrejme s pôsobením magnetickej sily, ktorý sa využíva v cyklotróne.  Či veľkosť fokusačnej sily je dostatočná na vysvetlenie galaktického disku, to by bolo treba spočítať. Možno nie, ale predpokladám, že nemusí byť až tak veľká, vzhľadom na to, že pôsobí miliardy rokov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

JEdnoducho tak tono ze bez tmavej hmoty teda len z rovnic OTR nic zasadne nevzide co by ich drzalo pokope v takych nameranych rychlostiach, strahavanie casopriestoru je pri tych rychlostiach maly efekt aby sa to dalo tym vysvetlit. 

 

tyso

To je iste, ved to sam vies ze pri zrode slnecnej sustavy na zem dopadlo supstu materialu, zrazalo sa to tu hlava nehlava lebo bolo kopu objektov az nakoniec tu zvaladol poriadok a je tu par objektov co obiehaju a to za sa dlho s nicim nezrazili nedokazuje nic je to len uvaha ktora predpoklada rovnaky stav. A samozrejme na superpocitaco to modeluju ja neviem ako sa vola ta pani aj jej tim ludi, mozem to niekedy pohladat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A co vlastne chcme ratat a naco. Si zober gravity proB, si zober aky malicky efekt to je ked sa ma posunut tym os o taky chlp ze to to je kozmeticka uparav to je absolutne nic. A kolko ze leti ta zem akou rychlosto voci hlaktickemu stredu? a teraz by sme mali este skusi ako sa pohybuje ta zem voci nasej kope galaxiii atd. Aj ked ide o rotacnu rychlost aj tak je to strasne malicko

 

K tej pani, ona modeluje cely vesmir prostrednictvom zapocitanej tmavej hmoty bez nej tu ziadna struktura sa ani neobjavi a niekto ide nacvicovat ze rovnice nam daju ine riesienie, mne to pride ako zly vtip.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Robopol

 

Einsteinovu rovnicu s pravou stranou, teda s tenzorom energie hybnosti nikto zatiaľ korektne nespocítal. Ale linearizovaný model by mal byť pre galaxiu dostatočný, preto že tu sa naozaj nejedná o silné polia. Lenže v galaxii sa počíta na miliardy rokov a stovky tisíc svetelných rokov. Takže keď aj na malých skalách sú tieto efekty zanedbateľné, na veľkých môžu zohrať významnú rolu. Ja to naozaj neviem posúdiť, ale nestaval by som sa k tomu tak striktne odmietavo. Temná hmota je dobrý kandidát, lenže jej existencia je potrebná na to, aby fungovali numerické modely, opierajúce sa o Newtonovu fyziku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ale skusme uplne jednoduchy prepocet, mas cca 150-200 km/s rotaciu slnka okolo stredu co uz je skoro na okraji nech je to aj 300 km/s na uplnom kraji a teraz vieme aky efekt ma mat Gravity proB a mam znamu rotacnu rychlost zeme 0,465km/s. Tak len taky jednoduchy prepocet nemoze dat tak masivnu zmenu, ci ano?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na to by som potreboval poznať intenzitu gravitomagnetickeho poľa celej galaxie v mieste kde sa nachádza Slnko. Teda poznať celkový moment zotrvačnosti galaxie. No ani to by mi nestačilo. Lebo hmota galaxie nerotuje rovnakou rýchlosťou. Rotuje samotná čierna diera v centre galaxie, hviezdy okolo centrálnej čiernej diery rotujú relativistickymi rýchlosťami, hviezdy v ramenách rotujú rýchlejšie, ako samotné ramená plynu, hviezdy v haló rotujú asi štvrtinovou rýchlosťou, než Slnko a navyše nie v rovine disku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov