Skočiť na obsah

alamo

Odporúčané príspevky

pred 11 minútami, robopol napísal:

 pozri si statistiku inflacie

image.png.49a4ec2cfd9b708f5465d29ac8e4dee4.png

pozrel som si graf, aj keď je už neaktuálny a inflácia je teraz už vyššia. Ale neviem čo si tým chcel povedať?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

od 2000 do 2022 je inflacia najvyšia a %miera rastu M3 klesa. takže naopak tlačíme menej v roku 2022, ale ty tvrdiš, že to je dosledok tlačenia penazi. A to pravda nemoze byt. Ved ked tlacia menej a inflacia rastie k 10% v priemere, tak je to dosledok niečoho ineho. Možno aj taky Karpiš by to raz mohol pochopit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lenže dnes je na trhu celkom iná situácia, ako napríklad v roku 2008. V klasických ekonomických modeloch spôsobuje infláciu prebytok peňazí. Lenže súčasnú infláciu spôsobuje paradoxne nedostatok tovaru a surovín. To je celkom nová situácia. Ak svetové ceny surovín a energií rastú, politika ECB nemá možnosť to ovplyvniť. Ceny komodít budú rásť, aj bez ohľadu na Putinovu agresiu. Úlohou ECB nie je zastaviť tento vývoj, na to nemá kompetencie. Jej úlohou je investovať finančné prostriedky do investícií, ktoré vytvoria vlastné zdroje, ktorými sa môžeme proti tomuto trendu chrániť. Lenže ECB nemá žiadnu víziu. Snaží sa len emisiou peňazí zachovať status quo životnej úrovne, na úkor zadlžovania.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Však sme sa o tom bavili dosledok Covidu a agresie Ruska vyhnali ceny energii a potravin hore, zvyšok ekonomického sektora na to zareagoval a to presne píše aj ECB, takže ja skutočne neviem nad čím filozofujes. jej kroky su len v kompetencii jej mandatu, zvysit zakladny urok aby sa znizili ceny je hlupe (teda razantne zvysenie ako to urobili v Rusku). preto ECB robi iba prognozy tejtto situácie, kde je na strane ponuky výpadok, napr. Cina v dosledku covidu atd.

Tvoju mantru riesit nejdem, penazny model je tu 100 rokov a je postavený na nekrytých peniazoch, dosledky su ake su. Iny model tu nemame.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

len poznamka k lithiu :

Svetovy dopyt je cca 500 tis ton rocne,   v cechach je tretie najväčšie nálezisko lítia vo vyvretej hornine na svete s obsahom Li2CO3 E 7,2 milióna ton. 
zdroje su dobre distribuovane a navsye s rastucou cenou sa daju cakat aj dalsie naleziska 
https://pubs.usgs.gov/periodicals/mcs2021/mcs2021-lithium.pdf
 

K nemecku :  V EU je produkcia elektriny aj mimo Nemecka,   tema blackout pre EU je teda skor dark sci fi ako realita, v najhorsom sa to predsa dotkne nemecka,  havarijne odpojenie Nemecka je vzdy mozne.  
Samozrejme dufam ze aj v nemecku prehodnotia svoj vztah k jadru ale aj ked nie, tak to nebrani inym krajinam rozvijat svoje atomove zdroje.  
Ale ja smerujem k tomu ze EU je zavisla na dovoze energie, dovaza 52 percent svojic zdrojov a ropa tvori 35 percent.  Kazde znizenie zavislosti je preto dobre.  

14 hours ago, Tono said:

Lenže súčasnú infláciu spôsobuje paradoxne nedostatok tovaru a surovín.

ja mam pocit ze tu je trochu terminologicke nedorozumenie,    novinari zamenili   rast cien za inflaciu.  To vsak nie su uplne synonyma,  inflacia je rast  VSETKYCH cien, vratane miezd.   Jej najvacsia neprijemnost ze tie ceny nerastu sucasne.  Nedostatok surovin a tovaru je objektivna vec mimo inflacie a jej dosledok je v trhovej ekonomike ze porastu investicie do vyroby a tazby co zvysi ponuku a povedie to neskor k znizeniu cien.  To je nieco mimo centralnej banky a jej ulohou je len zabranit moznej krize, teda aby sa tento cenovy skok nestal zdrojom nestability.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 5. 7. 2022 at 12:16, smiley napísal:

Dobre, pozrime sa na to z pohladu zdrojov: ma Europa dostatocne zdroje litia, tak aby jej to stacilo na kompletnu zmenu vozoveho parku na elektromobily?

 

pred 2 hodinami, tyso napísal:

Svetovy dopyt je cca 500 tis ton rocne,   v cechach je tretie najväčšie nálezisko lítia vo vyvretej hornine na svete s obsahom Li2CO3 E 7,2 milióna ton

Otazka nebola, ci to staci na momentalny dopyt, ale ci mame ma EU dost litia na kompletnu vymenu, ktoru planuje zrealizovat.

70kWh bateria Tesly potrebuje 63 kg Li2CO3. V EU mame zhruba 250 milionov osobnych aut. Ak ich chceme zmenit na elektromobily, potrebujeme 15750 milinov kg Li2CO3, co je 16 milionov ton. Tebou spominane nalezisko by teda na to nestacilo a to sme len pri osobnych autach, predpokladam ze nakladne auta a kamiony by toho potrebovali este viac.

Tebou uvedeny link  https://pubs.usgs.gov/periodicals/mcs2021/mcs2021-lithium.pdf uvadza zasoby litia v Cesku ako az 10. najvacsie. Podla clanku zasoby EU su 5.5. milionov ton litia, co je  29 milionov ton Li2CO3, co uz by mozno stacilo aj pre nakladnu dopravu. Chcelo by to vygooglit, aky je celkovy sucet vykonov vsetkych motorov aut v EU.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Smiley,  netusim.  Nie som odbornik na zdroje litia.  Ale ty sa tvaris ze to vies.   Ale tvrdil si ze nahradime Rusko Cinou, ktora je skoro monopol na litium a to je jasna  blbost .   
Ja ani neviem ci dovtedy preziju lihiove baterie alebo budu grafenove alebo ine.  Ale podla vsetkeho sa blizia baterie, ktore maju 3x vyssiu hustotu co znamena dojazd cez 1000 km a nabijanie 20x rychlejsie.  A to znamena ze elektromobil blizkej buducnosti bude skutocne lepsia alternativa.  A kedze automobilky sa rozhodli ist tymto smerom, tak asi vedia co robia.   Alebo sa mali poradit s tebou ?

 

image.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 5 hodinami, tyso napísal:

Smiley,  netusim.  Nie som odbornik na zdroje litia.  Ale ty sa tvaris ze to vies.   Ale tvrdil si ze nahradime Rusko Cinou, ktora je skoro monopol na litium a to je jasna  blbost .   
Ja ani neviem ci dovtedy preziju lihiove baterie alebo budu grafenove alebo ine.  Ale podla vsetkeho sa blizia baterie, ktore maju 3x vyssiu hustotu co znamena dojazd cez 1000 km a nabijanie 20x rychlejsie.  A to znamena ze elektromobil blizkej buducnosti bude skutocne lepsia alternativa.  A kedze automobilky sa rozhodli ist tymto smerom, tak asi vedia co robia.   Alebo sa mali poradit s tebou ?

 

image.png

Je to lepšia alternatíva a problém s litiom nebude, keďže zásoby EU dokonca budú postačovať. Mňa skôr zaujíma, či dokáže vôbec solar vietor dodať všetku energiu na dopravu, či aspoň to a a obavám sa, že nie. Teda aj keby sme inštalovali oveľa viac solarov aj veterníkov, pričom tie veterníky su aj neokologické obludy..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aktuálny problém EU je, ako prežiť bez ruského plynu nadchádzajúcu zimu a nie to, čo bude za desaťročie. Namiesto toho sa rieši zákaz spaľovacích motorov, aktuálny za 13 rokov. Ak by sa dnes začali stavať JE tak el. energiu, budú dodávať tak za 10 -15 rokov. Proces pri výbere lokality JE, geologický prieskum, projektová dokumentácia, schvaľovanie projektov, výber dodávateľov, trvá ďalších min. 5 rokov. V takomto časovom horizonte žiadny súkromný investor neuvažuje. V takomto horizonte môže uvažovať len štát. Po 30 rokoch útlmu JE sa teraz nedá dobehnúť náskok Číny a Ruska. Ak má dnes niekto viac ako 50 rokov, tak sa spustenia novej JE v EU pravdepodobne nedožije. A dovtedy čo, budeme spaľovať uhlie?

Fotovoltaika a vetrené elektrárne majú opodstatnenie, no iba ako doplňujúce zdroje. Cena el. energie bude rásť a je celkom pochopiteľné, že o tento zdroj budú mať záujem domácnosti a podniky, aj bez dotácií. Je to biznis s krátkou dobou výstavby a pri minulých cenách energie bola návratnosť cca 7 - 10 rokov. Doteraz inštalácií fotovoltaických zdrojov väčších, ako 10 kWp bránila hlavne legislatíva, ale to sa už teraz mení. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale nie je to take zle možno, k solaru a veternikom sa prida geotermalna, geotermicka energia, vodna ma ešte rezervy, jadrova tiež a po čase ešte fuzna, a tym sa pohodlne aj viacnasobne daju kompenzovat všetky fosilne paliva.

Pre ekonomiku je to aj priležitost vymena starych technologii za nove vedie k rastu, všetko sa da riešit, ale najskor treba pomenit system v akom žijeme, kde klamari, politici, mafiani parazituju na state (teda celeho obyvatelstva). To je ten problem nie energia..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja nie som fanatikom za obnoviteľné zdroje. Potenciál vodných elektrární je už viac menej využitý. Ďalšia výstavba malých vodných elektrární je skôr ekologickou katastrofou, podobne, ako spaľovanie biomasy. Výstavba veterných elektrární na pevnine je tiež limitovaná. Väčšina kontinentu v EU je husto obývaná a prírodné rezervácie devastovať veterníkmi je rovnako kontra produktívne, ako stavať priemyselné centrá na úrodnej pôde. JE by sa mali stavať a nie zatvárať, lebo v horizonte 20 rokov zrejme vhodnejší bezemisný zdroj pravdepodobne mať nebudeme. EU nemá kapacity ani za náhradu JE, ktoré sa plánujú odstaviť v priebehu budúcich 20 rokov, nie to ešte postaviť nové, ktoré by zabezpečili rast budúcej spotreby. V budúcich 10 rokoch bude ťažisko výroby energie v EU stále odkázané na fosilné zdroje. Po odstávke plynu z Ruska nastane v EU renesancia uhlia, ako sa to už teraz deje v Nemecku.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No takto, fotovoltaika u nas len začína, teda jej využitie nie je ani 5% z celkového možného zdroja, tazba litia znova na začiatku aj ked už trocha rozbehnuta, geotermalna a geotermicka tak to je využité tak na 0,05%. pričom napr. z geotermalnej sa dá tažiť ako vedlajší produkt litium, na cene auta su najdrahsie baterky a tam začína progres, pri vyššom dopyte a samozrejme lepsej a mohutnejšej ťažbe sa cena dostane možno v kratkom horizonte na ceny fosilnych aut. 

Vodna je využita u nas v podstate dost, male elektrárne však ešte nie su využité dostatočne. Veternikov mame zopar, minimum. Tak ak to spojime toto prechodne obdobie s fosilnym palivom do času moderných jadrových elektrarni aj na vyhoreny odpad, plus v buducnosti fuzia mozeme prezit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Energetický deficit EU, vytvorený prerušením dodávok plynu a ropy z Ruska bude trvať možno 2, 3 roky. Nedávno som čítal, že sa vyvíja technológia hĺbkových vrtov na báze mikrovĺn, ktorá by sprístupnila geotermálnu energiu s teplotou 500 stupňov, na ľubovoľnom povrchu planéty. Znie to sľubne...  

Aktuálnou výzvou je prežiť budúce 2, 3 roky. Bude to vyžadovať solidaritu, jednotu a ochotu znášať aj následky, ak nechceme prijať Putinovu víziu sveta. Následky sú ľudia ochotní podstúpiť, ak dôverujú politikom. A politici musia konať tak, aby si túto dôveru zaslúžili. Ak to politici nedokážu a stratia dôveru, bude to voda "na mlyn" extrémistickym stranám a hrozí to rozpadom EU, čo je Putinovim cieľom. Ľudia nie sú ochotní prinášať obete, keď sa cítia politikmi oklamaní. Budúca zima ukáže silu solidarity, alebo slabosť EU. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pred svojpomocnou inštaláciou solárnych panelov bez dotácií, som mal priemernú spotrebu el. energie v dome cca 300 kWh mesačne. Dnes mám spotrebu cca 100 kWh, bez batérie. Prebytočnú energiu spotrebujem na ohrev vody, čo mi znížilo spotrebu plynu za rok o cca 20%. Nie je to veľa.

Nejaké financie som investoval do fondov a výsledok bol teraz čistá strata. Som na dôchodku, ale stále pracujem. Je to duševná práca a stačilo by mi to na prežitie aj bez dôchodku a bez toho, aby som musel "behať" v 68 rokoch po streche. Životnosť solárnych panelov je viac ako 25 rokov. Mne viac, ako 5 rokov aktívneho života už nezostáva, takže nejde o biznis. Nakoniec sadím stromy, ktorých úrodu už asi tiež nebudem zbierať. Pocit, že spotrebujem energiu bez emisií ale stál za tú fyzickú námahu, ktorú som vynaložil. A určite je to dobrá investícia, aj pre mladších.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 12 hodinami, tyso napísal:

K nemecku :  V EU je produkcia elektriny aj mimo Nemecka,   tema blackout pre EU je teda skor dark sci fi ako realita, v najhorsom sa to predsa dotkne nemecka,  havarijne odpojenie Nemecka je vzdy mozne. 

Neprestava ma fascinovat, ako suverenne sa dokazes vyjadrovat k veciam, ktorym nerozumies. Stacila by pritom chvilka googlenia "europe blackout", aby si zistil, ze ide o realnu hrozbu. 

Elektricka rozvodova sustava je komplikovany system, v ktorom sa porucha moze zacat kaskadovito sirit. V roku 2006 chyba v severozapadnom Nemecku sposobila blackout v Grecku, teda na uplne opacnom konci Europy - a ziadne havarijne odpojenie Nemecka to nezachranilo.

Tvoje "dark sci fi" takmer nastalo 8. Januara 2021 o 14:04, delili nas od neho iba zlomky sekundy: Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

Zvysovanie podielu veternej a fotovoltavickej energetiky prinasa realny problem zvysovania rizika blackoutu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nemecko, na čele s Merkekovou robilo v mnohom nezodpovednú politiku. Závislosť od dodávok ruského plynu sa dnes ukazuje, ako strategická chyba, ktorú si Merkelová nechce priznať dodnes. Rovnako ako odstavovanie funkčných JE. Napriek tomu je dnes Merkelová stále považovaná za významnú politickú osobnosť, ktorá 20 rokov formovala politiku EU. Prínos a negatíva jej politiky budú musieť posúdiť historici v dlhodobejšom horizonte. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 9 hodinami, tyso napísal:

Ale podla vsetkeho sa blizia baterie, ktore maju 3x vyssiu hustotu co znamena dojazd cez 1000 km a nabijanie 20x rychlejsie.  A to znamena ze elektromobil blizkej buducnosti bude skutocne lepsia alternativa. 

Jasne a este si zabudol, ze vydaju 10x viac energie, nez sa do nich ulozi nabijanim :zubiska:

Mediami presli uz stovky sprav o udajnych prelomovych objavoch baterii, ktore nasledne vysumeli do stratena. Ale ty okamzite uveris hned dalsej capine...

Treba vytriezvet a  vratit od snivania  do reality: pripustit si, ze je mozne aj to, ze sme sme uz dosiahli mozne fyzikalne hranice a vyrazne lepsie to uz nebude. Ako aj to , ze elektromobily nemusi byt ta technologia, ktora nahradi spalovacie motory. A ze tato fyzikalno-technologicka realita sa neda zmenit hlupymi byrokratickymi zakazmi EU.

P.S. pokial podla teba v blizkej buducnosti bude elektromobil urcite lepsia alternativa, preco tolko snahy EU o byrokraticky zakaz urcite horsej moznosti? Zeby nebolo az take iste, ze bude horsia?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, Tono napísal:

Nemecko, na čele s Merkekovou robilo v mnohom nezodpovednú politiku.

Ja Merkelovu "vyfotenu" ako pochlebovala chorym nazorom Gretky. Sice len jeden moment, ale pre mna dost vypovedny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 9 hodinami, Tono napísal:

Pred svojpomocnou inštaláciou solárnych panelov bez dotácií, som mal priemernú spotrebu el. energie v dome cca 300 kWh mesačne. Dnes mám spotrebu cca 100 kWh, bez batérie. Prebytočnú energiu spotrebujem na ohrev vody, čo mi znížilo spotrebu plynu za rok o cca 20%. Nie je to veľa.

 

Pri malom prepočte to vyjde na nabitie auta na cestu do prace + elektrina v domácnosti v slnečných mesiacoch určite. A to je len malý panel na streche domu.. 

Slovensko ma 27 lokalít na využitie vo väčšom meradle geotermálnej energie. To už vieme dlhšie, ale žiaden projekt za 20 rokov sa nezačal realizovať. Práve táto energia + geotermická energia by nám dala solídne zázemie. Náročnosť výstavby nie je na úrovni jadrových elektrárni ale oveľa menšia. Takže prečo to nemáme? Pretože politika idiotov nepochopila, že na fosílne paliva sa nedá spoliehať.

A pokiaľ chceme prežiť klimatickú zmenu nahradiť fosílne palivá musíme čo najskôr.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

smiley, kedze opat ides svoju sialenu jazdu, tak len skratka:
1. Skutocne nie som znalec regulacie elektrickej siete a kludne to priznam.  Ale na rozdiel od teba mam predsa len solidne zaklady a tak nieco viem.  Netusim ako sa bude spravat sustava kratkodobo,  to skutocne moze viest k blackoutom.  Ale pokial nemecka siet nebude schopna regulacie, tak sa skutocne da odpojit, nemecko dnes vyuziva francuzske jadrove elektrarne na stabilizaciu a dovoz elektriny.   Taketo odpojenie ma urcite obrovske technicke a politicke dopady ale spominam to ako krajnu moznost.  

2. k bateriam, znovu nechcem davat zarucene predpovede ale som technologicky optimista, ak mame desiatky pristupov, tak nieco zaberie.  Je to lukrativne a to je silna motivacia.  A tu mas realny vyvoj hustoty energie, za 10 rokov mas 5x viac,  a povedat ze v dohladnej buducnosti teda do 5-10 rokov to narastie este  3x to sa mi nezda ako capina.  
image.thumb.png.898b41ddf83b99b82b578504c5cfc3df.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Najlepšie sú tie otázky prečo tu nie su elektromobily keď sú výhodnejšie...U neho sa žiadna klimatická zmena nedeje a už vôbec nie spôsobená človekom. Nevadí, že fosílne auta sú lacnejšie kedže sú bežne rozšírené a technológie zlacnili tieto auta postupne. V nich však nie je zarátaná ta zložka znečisťujúca životné prostredie, nevadi nikto to do ceny nezahrnul, však planetú môžeme aj okakať, ved ako inak..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pozeral som meteorologické predpovede. Neviem, či to myslia vážne, ale maximálna teplota by mohla dosiahnuť 46 stupňov. https://meteoinfo.sk/discussion/gallery/?id=802904&idx=0 To už pre mňa ide o život. 

V tomto odkaze našťastie "len" 42 stupňov https://www.ventusky.com/?p=43.0;16.6;4&l=temperature-2m&t=20220718/1500

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je zrejmé, že dôsledky rastu globálnej teploty a stratu biodiverzity nie sme schopní zastaviť. Reagujeme na to podobne, ako v prípade diagnózy fatálneho štádia rakoviny. Najprv realitu odmietame, potom pociťujeme hnev a hľadáme vinníka... Potom nastane štádium, keď sa snažíme mobilizovať všetky možné aj nemožné prostriedky a dúfame v silu vedeckých poznatkov. Evolučne sme nastavení tak, že stres dokážeme znášať len obmedzenú dobu a po čase musíme jeho príčinu psychicky vytesniť.

Nakoniec nám nezostáva nič iné, ako prijať neodvrátiteľnú realitu a vyrovnať sa s ňou. V medecíne sa toto štádium nazýva paliatívna liečba. Už rezignujeme na vyliečenie a snažíme sa iba zmierňovať následky tohoto stavu. V tomto štádiu je už zbytočné obmedzovať svoje aktivity a v rámci možností je rozumnejšie, užiť si tento čas a dúfať, že bude trvať čo najdlhšie. Prirovnanie individuálneho a kolektívneho osudu je len otázkou časového merítka.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 7. 7. 2022 at 10:53, tyso napísal:

Ale na rozdiel od teba mam predsa len solidne zaklady a tak nieco viem.  Netusim ako sa bude spravat sustava kratkodobo, ...

Sebavedomie a namyslenost ti teda rozhodne nechyba. Sice netusis, ale na rozdiel odo mna mas "solidne zaklady".

Dňa 7. 7. 2022 at 10:53, tyso napísal:

Netusim ako sa bude spravat sustava kratkodobo,  to skutocne moze viest k blackoutom.  Ale pokial nemecka siet nebude schopna regulacie, tak sa skutocne da odpojit, nemecko dnes vyuziva francuzske jadrove elektrarne na stabilizaciu a dovoz elektriny. 

Narozdiel od jadrovych a fosilnych elektrarni s turbinami, veterne a fotovoltavicke elektrarne nie su pouzitelne na okamzitu regulaciu siete, teda ju destabilizuju. Navyse su prevazne na severo-zapade Europy, takze v case zimnej inverzie (nesvieti slnko a nefuka vietor) treba preniest vela energie, co pretazuje prenosovu sustavu a vznika realne riziko blackoutu. Konkretne aku mieru rizika chces prehlasit za "nebude schopna regulacie"? Mozme mat blckouty ako Australia a tvarit sa, ze je to v poriadku..

Nezda sa mi ani to "sa skutocne da odpojit". Myslim, ze teraz uz musime plnit prikazy centralneho systemu, kde ma velky vplyv prave Nemecko. Ale mozno sa mylim. Rad sa necham poucit od niekoho zo solidnymi zakladmi (tvrdenia od teba si overim, pretoze v poslednej dobe trepes jednu blbost za druhou, vid "dark sci fi blackout").

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 7. 7. 2022 at 10:53, tyso napísal:

2. k bateriam, znovu nechcem davat zarucene predpovede ale som technologicky optimista, ak mame desiatky pristupov, tak nieco zaberie.  Je to lukrativne a to je silna motivacia.  A tu mas realny vyvoj hustoty energie, za 10 rokov mas 5x viac,  a povedat ze v dohladnej buducnosti teda do 5-10 rokov to narastie este  3x to sa mi nezda ako capina.  

Vestenim z extrapolacie grafou sa uz zacinas priblizovat k doomsayer-prorokovi Alexandrovi Acovi. :zubiska:Rozumies aspon v zakladoch realnym fyzikalnym limitaciam technologie, alebo ti staci iba slepo verit?

Ano je to lukrativne a je mimoriadne silna motivacia poriadne podojit naivky ako si ty startupmi "prelomovych technoligii". Raj pre podvodnikov.

Desiatky pristupov ako dobyt zvysok vesmiru sme mali aj '69 po lete na Mesiac. A predsa sme za vyse 50 rokov cloveka uz dalej nedostali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov