alamo Zverejnené Štvrtok o 17:44 Autor Zverejnené Štvrtok o 17:44 pred hodinou, tyso pridal: ja nic, kedze neviem co sa stalo. Problém je, že zaviesť tie mnohomiliardové opatrenia (podľa teba "bližšie k problému"), bude trvať roky rokúce. Preto by to chcelo by to aj nejaké tie dočasné riešenia. Ide leto, turistická sezóna. Slnko bude pekne svietiť. Fotovoltaika pracovať. A.. Dnes zase. Citát Další výpadek proudu ve Španělsku: Blackout v destinaci Čechů! https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/812687/dalsi-vypadek-proudu-ve-spanelsku-blackout-v-destinaci-cechu.html
tyso Zverejnené Štvrtok o 18:22 Zverejnené Štvrtok o 18:22 alamo, pokial nevies co stalo tak docasne riesenia su nahodnym strielanim. Je vacsia sanca ze nieco pokazis ako ze pomozes. Tak si nakup baterky, to neskodi. A vypadok na ostrove je skor technicky problem rozvodne, napriklad transformatoru. A co povazujes za opatrenie ty ? Napriklad verejne upalovanie privrzencov solarnej energie ?
buky Zverejnené Štvrtok o 18:37 Zverejnené Štvrtok o 18:37 pred 11 minútami, tyso pridal: Napriklad verejne upalovanie privrzencov solarnej energie ? Len poukazuje na neschopnosť EU riešiť ich priblblé projekty zelenej energie.
alamo Zverejnené Štvrtok o 18:38 Autor Zverejnené Štvrtok o 18:38 Napríklad. Stanovenie noriem, koľko percent energie môže byť v sieti s invertorov.. Kým nie je sieť uspôsobená. Bohužiaľ, kým sú dôvody výpadkov "záhadné", nie je možné také normy prijať. Nie sú dôvody..
tyso Zverejnené Štvrtok o 18:42 Zverejnené Štvrtok o 18:42 regulator uz dnes ma plno obmedzeni, aj na kvalitu aj na vykon aj na pocet. nechces si najprv zistit aka je realita az potom nieco navrhovat ? A nie, nie je to nariadenie EU, to robia lokalni regulatori. https://www.sse.sk/podnikatelia-organizacie/produkty-a-sluzby/fotovoltika-od-sse/legislativa-a-povinnosti-pri-pripojeni-vystavbe-a-prevadzke-fotovoltiky?page_id=13558
alamo Zverejnené Štvrtok o 18:49 Autor Zverejnené Štvrtok o 18:49 Bohužiaľ, v reále došlo k blackoutu.. To je fakt.. Napriek tomu že všetci účastníci, dodržiavali platnú legislatívu. Nie je možné nájsť nikoho, kto by zákony porušil. Preto, je nutné preskúmať aj legislatívu. Či náhodou nezlyhali zákony. (ktoré všetci dodržiavali)
buky Zverejnené Štvrtok o 19:17 Zverejnené Štvrtok o 19:17 Treba to nechať na odborníkov a nie bezvýznamné riešenie od amatérov. https://prvaenergeticka.sk/najvacsi-vypadok-elektriny-v-modernej-europe-co-nas-mal-naucit/
tyso Zverejnené Štvrtok o 20:21 Zverejnené Štvrtok o 20:21 alamo, iste aj to sa da preskumat, ale pokial niesu vypadky kazdy tyzden, tak najhorsia je smrt s oplasenia.
alamo Zverejnené Piatok o 03:29 Autor Zverejnené Piatok o 03:29 Odborníci problém študujú, a píšu články do odborných časopisov. Citát Pochopenie výpadku prúdu na Pyrenejskom polostrove v apríli 2025: Prvá analýza a získané poznatky https://www.powermag.com/understanding-the-april-2025-iberian-peninsula-blackout-early-analysis-and-lessons-learned/
smiley Zverejnené Nedeľa o 09:59 Zverejnené Nedeľa o 09:59 On 5/7/2025 at 8:18 AM, tyso said: Za druhe, ano keby v sieti bola LEN fotovoltaika, tak by sa to nedalo regulovat, ale realita je ina. Skuste si najprv uvedomit ze siet skutocne nepada kazdy den a ze teda plno ludi rozmyslalo ako to spravit aby dobre bolo Siet nepada kazdy den prave preto, ze v sieti nie je len fotovoltavika. Plno ludi predpovedalo, ze fotovoltavika bude znizovat stabilitu siete, co pri stalom zvysovani podielu fotovoltaviky bude viest az k blackoutom, pokial sa rozvodova siet zasadne neprebuduje. Problem je, ze plno aktivistov nepremysla, a politici ich pocuvaju, lebo taka je predsa moda. Moja skusenost je, ze cim viac clovek o problematike fotovoltaviky a prenosovej siete viem, tym viac je skeptickejsi...
Tono Zverejnené Nedeľa o 11:22 Zverejnené Nedeľa o 11:22 Problém nie je so zvyšovaním podielu fotovoltaiky, ale ako píšeš, že plno aktivistov nepremýšľa, a politici ich počúvajú. Typický príklad je Nemecko.
tyso Zverejnené Nedeľa o 14:15 Zverejnené Nedeľa o 14:15 len aby si smiley nepadol do pasce KD, mozno ked sa dozvies este viac, tak tvoja skepsa ustupi. ja sa necitim ako odbornik a to aspon nieco o regulacii viem.
Tono Zverejnené Nedeľa o 15:13 Zverejnené Nedeľa o 15:13 Využívanie fotovoltaiky je už ekonomicky výhodné a to je pre súkromných investorov podstatné. Ostatní výrobcovia energie sa tomu buď bránia a snažia sa legislatívne komplikovať tento proces, alebo sami plánujú stavať alternatívne zdroje. Napríklad Slovenské elektrárne v Novákoch a vo Vojanoch plánovali budovať solárne parky. To je ale zo strany manažérov SE nepochopenie zmyslu výhod solárnej energie a jej uplatnenia. Možno chceli získať nejaké prostriedky z eurofondov, preto že štáty EU sa zaviazali zvyšovať podiel bezemisných zdrojov. Výhody solárnej energie sa prejavia hlavne pri decentralizovanej výrobe el. energie s limitovanou kapacitou, ktorá zodpovedá miestnej spotrebe. Okrem ekonomického prínosu to má aj prínos v lokálnom "odľahčení siete". Aký zmysel má stavať solárnu elektráreň vedľa jadrovej, plynovej, alebo uholnej elektrárni ? Takéto projekty sú odsúdené na zánik nie len z ekonomického, ale aj energetického hľadiska. Zmysel alternatívnych zdrojov je v kontexte ich využitia, ako doplnku k celkovej vyrobenej energii. Je nezmysel zatracovať ju a "hádzať jej polená pod nohy" a rovnako je nezmysel stavať rozsiahle solárne parky metódou hrr. Bohužiaľ často o tom rozhodujú politici, alebo úradníci bez odborného vzdelania. V oblasti využívania alternatívnych zdrojov prebieha aj ideologický boj. Odhadujem, že voliči súčasnej koalície na Slovensku, alebo Trumpa v USA, sú vo väčšine aj odporcovia využívania alternatívnej energie. Otázku "odkiaľ asi fúka vietor" si môže každý zodpovedať aj sám. Mimochodom ekonomicky návratná vlastná výroba el. energie zo solárnych panelov je dnes už realitou. Majitelia rodinných domov s inštalovaným výkonom väčším, ako 10 kWp a vlastnou batériou, sa už stávajú takmer nezávislými od štátu. Tento zdroj energie im dokonca umožňuje nabíjať pol roka aj batériu elektromobilu, takže jazdia "zadarmo". Nie sú to teórie, ale skúsenosti z praxe. Svojím spôsobom to nie je fér, vyžaduje to vlastníctvo rodinného domu s dostatočnou plochou pre panely a solventnosť pri vysokej vstupnej investícii, čo nemá každý. Pre štát je akákoľvek nezávislosť občana ohrozením jeho suverenity. To ale neznamená, že štát by mal zdaňovať, alebo inak znevýhodňovať možnosti, ktoré prinášajú alternatívne zdroje, ale snažiť sa túto výhodu poskytovať v nejakej forme väčšine. Začať by mohol napríklad pri nabíjacích staniciach pre elektromobily.
irb Zverejnené Nedeľa o 17:06 Zverejnené Nedeľa o 17:06 pred 2 hodinami, tyso pridal: do pasce KD, Čo je to "pasca KD"?
tyso Zverejnené Nedeľa o 19:41 Zverejnené Nedeľa o 19:41 https://sk.wikipedia.org/wiki/Dunningov-Krugerov_efekt 1
alamo Zverejnené 15 hodín dozadu Autor Zverejnené 15 hodín dozadu Francúzska vláda má od decembra minulého roku, v šuplíku správu od "EDF". V správe stojí že nebrzdená expanzia fotovoltaiky a vrtuliek, je nezlučiteľná s modelom energetiky založenom na jadre, akonje to Francúzsku. Citát Koniec ilúziám – správa EDF odhaľuje riziká veternej a solárnej energie Doteraz málo povšimnutá správa inšpektora jadrovej bezpečnosti spoločnosti EDF vyvolala búrlivú diskusiu o budúcnosti francúzskej elektrickej sústavy. Bývalý admirál Jean Casabianca identifikuje vážne riziká, ktoré predstavuje masívne rozširovanie veterných a solárnych elektrární. Podľa autora integrácia týchto nestálych zdrojov energie nielen ohrozuje bezpečnosť siete, ale aj ekonomický základ jadrovej energie. Najmä časté zmeny zaťaženia v sieti predstavujú čoraz väčšiu záťaž pre jadrové elektrárne – technicky aj finančne https://blackout-news.de/aktuelles/schluss-mit-der-illusion-edf-bericht-entlarvt-risiken-von-windkraft-und-solarenergie/ Buďto Francúzska vláda solárny boom riadne pribrzdí, alebo sa Francúzsko môže rozlúčiť so štatútom jadrovej mocnosti s vlastnými nukleárnymi bombami.
irb Zverejnené 15 hodín dozadu Zverejnené 15 hodín dozadu @alamo Ako priamo závisia jadrové bomby na jadrových elektrárňach?
alamo Zverejnené 14 hodín dozadu Autor Zverejnené 14 hodín dozadu @irb Pokiaľ viem, Francúzsko má rozsiahly program obohacovania paliva o plutónium, spojený s recykláciou a prepracovávaním paliva. Proste výroba bômb, bez toho rozsiahleho civilného sektora, by bola omnoho drahšia a neudržateľná. Na druhú stranu, každá bomba ktorú Francúzska vláda kúpi, neodškriepiteľne dotuje civilný sektor.
Tono Zverejnené 14 hodín dozadu Zverejnené 14 hodín dozadu Jean Casabianca je francúzsky admirál, ktorý zastával významné pozície v armáde. Po odchode z armády v roku 2021 začal pracovať pre EDF ako inšpektor jadrovej bezpečnosti. Jeho afinita k jadru nie je teda náhodná. EDF (Électricité de France) je francúzska energetická spoločnosť, ktorá sa špecializuje na výrobu a distribúciu elektrickej energie. Spoločnosť prevádzkuje 56 jadrových reaktorov vo Francúzsku, čo predstavuje dominantný podiel na výrobe elektriny z jadra v krajine.
Tono Zverejnené 13 hodín dozadu Zverejnené 13 hodín dozadu S jeho názorom "Podľa autora integrácia týchto nestálych zdrojov energie nielen ohrozuje bezpečnosť siete, ale aj ekonomický základ jadrovej energie. Najmä časté zmeny zaťaženia v sieti predstavujú čoraz väčšiu záťaž pre jadrové elektrárne – technicky aj finančne" nemožno nesúhlasiť. Lenže takýto problém bude existovať vždy, ak väčšinu energie bude krajina produkovať z JE. JE nie sú technicky vhodné, prispôsobovať sa denným špičkám zaťaženia v sieti. Ak by aj JE prispôsobovali výkon, znižovalo by to ich ekonomiku a skracovalo ich životnosť. To, že EDF produkuje 70 % svojej elektriny z jadrových elektrární je možné len vďaka tomu, že sústavy v EU sú navzájom prepojené. Ak by každá krajina produkovala 70 % svojej elektriny z jadrových elektrární, (ako to bude aj na Slovensku po dostavbe 4. bloku v Mochovciach), vlastná sieť by už nebola schopná prispôsobiť sa narastajúcej okamžitej spotrebe počas špičiek.
tyso Zverejnené 11 hodín dozadu Zverejnené 11 hodín dozadu este inak, lacnejsia elektrina ohrozuje drahsiu jadrovu elektrinu. Chapem, suhlasim a kedze som spotrebitel, tak za mna nechcem aby loby presadila co chce.
alamo Zverejnené 10 hodín dozadu Autor Zverejnené 10 hodín dozadu pred hodinou, tyso pridal: este inak, lacnejsia elektrina ohrozuje drahsiu jadrovu elektrinu. Ako lacnejšia? Veď predsa, vraj musíme investovať ťažké miliardy, aby bola sieť zase stabilná. Nepočítať tie miliardy, do ceny za tú "lacnejšiu" elektrinu, je dosť podivné účtovníctvo.
tyso Zverejnené 9 hodín dozadu Zverejnené 9 hodín dozadu zle ratas, hovorime o volbe medzi dalsimi JE a alternativnymi zdrojimi. A k JE, nie kazda JE je vhodna na produkciu plutonia, umyselne sa robia reaktory, ktore aj vo vyhoretom palive maju nizky podiel plutonia.
alamo Zverejnené 2 hodiny dozadu Autor Zverejnené 2 hodiny dozadu pred 6 hodinami, tyso pridal: zle ratas.. Zabudol si, ukázať ako sa to má počítať podľa teba správne. Bez toho, porovnávanie zlé - dobré nefunguje. Možno sa dočkám skôr od tých Španielov, ako od teba.
Odporúčané príspevky
Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky
Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom
Vytvoriť konto
Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!
Zaregistrovať si nové kontoPrihlásiť sa
Máte už konto? Prihláste sa tu.
Prihlásiť sa teraz