Skočiť na obsah

Uplatnenie na trhu práce a voľba vhodnej rekvalifikácie


ramon

Odporúčané príspevky

Ja len tak vseobecne - o kamaratovi - ma 37 rokov- zije u rodicov. Dochodcov. Oni su dochodcovia - starobny - teda vek ku 70  a zije u nich a ma full servic a ma peniaze - mohol by si kludne kupit aj dva byty.  Vlastne chce byt obchodny riaditel - na co ma. Je sikovny.

On zenu nikdy neriesil - ani ked som sa o tom ja snim rozpraval - a je to kamarat a o tom som sa rozpraval - nikdy ho to nezaujimalo. Na pol ucha.Mal to v pic.. Teply? myslim ze nieje. 

 

Som mnou raz za tyzden vyjde von - teraz cez zimu - co ani sneh nieje si ie raz dvakrat zalyzovat - samozrejme chodi na kulturu  do divadla - do kosic BB ci BA. 

 

---

Teda toto je mozne.

 

 

On si zije ten svoj svet - zena a deti tam nepatria - vyuziva rodicov - a ...nepotrebujeto  financne ako Tomas - on aj cestuje - ale je lenivy . Ja vyuzivam zenu a on mamu - kto perie.

 

Este pridam srandu - ja som ozaj zene povedal ze ten chalan - zena ho pozna - ak umriem -ja neviem ci aby sa dali dokopy - povedal som to so srandy aj jemu  - on bude mat super zenu a super chalan super zenu - nejak to zvladnu.  Ale chalan ma nenormalne problemy s chrbtoma uz je stary - prezil som desat rokov - ak by sa mi nieco stalo nech si najde - niekoho mladsieho a co sa jej a detom bude pacit. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Vilma: Tak zatiaľ kam sa mi oplatí ísť je ten Jaguar keďže tam sľubovali rôzne sumy niekde som počul že 1200 hrubé, niekde že 650 hrubé... Nech je to hocijako, bude to viac ako čo môžem mať v týchto robotách kde ja robievam všade je to do cca 2€ na hodinu bezohľadu na to či sa zamestnávateľ volá Sang Jing alebo Wung Čung alebo Shing Hang či kerá maria nedajú viac! Kartelová dohoda. Takže ja si toho moc nenavyberám aj keď som skúšal rôzne zamestnania peniaze boli vždy tie isté len sa profesia menila... Tak sa vravelo že Jaguar začne až o dva roky že je to dostatok času na rekvalifikáciu. Ja by som sa naučil zvárať alebo niečo len ako prekonať tú vrodenú mantavosť? Že ja keď chytím zváračku a priložím elektródu k železu tak sa mi tam okamžite prilepí a že ju ani dole nevieme dať agregát hučí, potom kliešťami treba tú elektródu vyslobodzovať. A na tekéto veci nemajú v žiadnej firme čas ani nervy.

 

Slimák: Ale ja keby som mal tie peniaze čo tvoj kamoš tak jasné že by sa mi ľahšie žilo aj bez ženy lebo ak sú financie tak neni problém vyhľadať ,,sociálnu pracovníčku" ktorá ho uspokojí... Takže to je iný kaliber. A záleží aj v akom okolí si vyrastal, lebo moji kamaráti kolegovia sú všetko takí že od nich rodičia ani nepýtali za nájomné a ešte ani pomáhať nemuseli. Druhý dáva peniaze rodičom ale tiež nemusí pomáhať. Takže ja som bol jediný trtko ktorý musel umývať dlážku kým hentí dvaja si posedávali. Tak jasné že im to závidím. Ja by som si vtedy uvedomil že sa mám dobre keby som poznal ľudí čo žijú od o mňa horšie ale v moji známi všetci sa majú lepšie. 

 

No a aby sme aj k téme dačo povedali tak som počul v TV že sa budú mať ľudia čas rekvalifikovať do toho Jaguaru že kým začne tak pôjdem na úrad práce či by som nemohol spraviť nejaký kurz na zváranie, cnc stroje za štátne (teda vaše) peniaze a tak by som sa naučil volačo robiť na nejakých sústruhoch atď. Ale v jaguári keď aj budem len na páse doťahovať šróby imbusákom aj tak hádam dajú viac ako 350...

 

A ešte k doprave. Neviem ako to bude riešené lebo poznám zatiaľ dva typy zmluvných dopráv. Volkswagen má takú že zamestnancom strhávajú nejakú sumu z platu podľa kilometrov odkiaľ dochádza. Ale vždy je to menej akoby tam chodil regionálnymi spojmi + prestupoval na MHD atď. Samsungy v Galante aj v priemyselnom parku pri Trnave vozia zadarmo takže tam busy platí niekto tretí lebo na páske sme nemali položku doprava. Ani do ostatných prevažne ázijských fabrík čo sú v okolí sa doprava neplatí len nastúpim a bus ma berie pred konkrétnu fabriku či pracujem na dohodu alebo zmluvu... Do Senca do logistického parku mali agentúrni zabezpečenú dopravu mikrobusmi a dodávkami tiež gratis, ale kmeňoví museli dochádzať bežnými spojmi alebo autami...

 

Momentálne som v zamestnaní kde tolerujú moje chyby, už mi dvakrát dali dodatok zmluvy s novou minimálnou mzdou takže tu aj reálne cítim ficove výmysly. Už sa teším na podpísanie novej zmluvy kde už budem mať cez 400 brutto. Ale dochádzanie je zlé lebo kvôli tejto robote musím zo svojho nízkeho platu vlastniť auto čo mi je len na obtiaž lebo sa stále kazí. Vždy keď sviatok nemám ako sa dostať. Strážnik je podobná pozícia ako hasič alebo zdravotná sestra že je to nepretržitá prevádzka nedá sa že cez sviatky ostať doma keď mi nejde spoj. To je tu nevýhoda. Takže keby som prešiel do hociktorej fabriky tak by som toľko získal že by som okamžite likvidoval auto, čo je cca 300 úspora ročne a ešte by som dochádzal pešo alebo zmluvákom zadarmo čo je zase cca 25 mesačne čo činí ďalších 300 takže to zoberte že bezohladu na to či maškrtím alebo nie, už len 600 by som ročne získal na tom keby som pracoval na dostupnejšom mieste za rovnakú mzdu. Ešte chcem dodať k tej likvidácii auta že niekto tvrdí že je dobré ho mať ale to vtedy keď človek vie normálne zarobiť, má rodinu, má to kde využiť, ale človek čo len prežíva od výplaty do výplaty ako posledná socka takému je auto zbytočnosť, kam by som s tým šiel keď nemám týždeň pred výplatou ani 20 centov.

 

Takže takto: Som primitív, nevzdelaný, mlandrák čo má problémy si zapamätať veci, ťažko sa učí, má nešikovné ruky... Vidím iba to že ísť do toho jaguaru robiť jednoduché úkony na páse ako zapájať nejaké káble na určené miesto, dotiahnúť nejaký šrób a dúfať že plat bude aspon 500... Rekvalifikovať sa ale aj to rozumej tak že nie každá rekvalifikácia si vyžaduje doslova šikovnosť a húževnatosť obchodného manažéra. Napríklad aj preukaz na SBS je forma rekvalifikácie ktorú som robil za štátne peniaze a vďaka tomu som mal o pár zamestnaní viac... Tak možno by som vedel jazdiť na vysokozdvižnom vozíku prenášať palety, alebo roznášať materiál po hale a tak.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem ci je to mantavost. Je to skor lenivost.

 

Ja som si nedavno kupila okrem ineho stolik do obyvacky a vesiak na chodbu, taky klasicky na zavesenie po obvode, aj v strede, a nizsie miesto pre dazdniky.

Nedalo mi to, a vravim si, ze ved nemozem byt predsa taka zavisla od chlapov :D

Zmontovala som najskor stojan, aj ked zprvu ked som rozbalila vsetky sroby, matice, sucasti a navod, tak som ostala zhrozena. Ale bola to vyzva.Dala som to.

Cela spokojna som potom pozrela na krabicu s drevenymi "policami", dala som aj to. Sice som sa s tym mojkala, vsetko si odskrtavala, bala som sa do stola buchat gumenym kladivom,...ale dala som to. Dalsi den ma otec ucil vrtat :D Ale to necham na chlapov :)

 

Tiez by som si mohla povedat ze som krepa, hlupa, nesikovna. Nie, nepovedala by som si. Stavat barak sa nechystam. 

Zvaranie u korejcov by si zvladol, tie ich zvary aj tak stoja za ho*no :D

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomas pozor, jazda na VZV je kumst, zakladanie tovaru do regalov este vacsi. Mam v praci ludi, machrov, a stane sa ze raz za rok im nieco zahuci na zem.

Inac jeden z najlepsich nasich ludi na VZV je dievca, cca 25 rocne. Dokonala preciznost.

Ale to je prax a prax a prax.

 

Na margo platu v tata: bude urcite vyssi ako 500 v cistom. To si bud isty. Za pracu na linke.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomáš:

veď si našetri, nenapchávaj sa sladkosťami a nekupuj si zbytočnosti, kupuj len to, čo je nevyhnutné, a zaplať si ten kurz zvárania. Dokonca ak by ho ponúkali na úrade práce, tak čo ti bude brániť sa tam prihlásiť? Nato tam sú, aby si sa to pri nich naučil a ak ti nebude dačo jasné, pýtať sa, pýtať sa, pýtať sa. To nevadí, že buideš za sprostého, radšej byť za somára na nejakom kurze a naučiť sa to ako nikdy sa nič nenaučiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aká?

 

čo ak sa náhodou Tomáš konečne rozhodne pre kreatívny čin a predsa len si urobí dajaký kurz a v tom Jaguári sa nakoniec predsa len zamesntá?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomas zober sa a chod. Prihlas sa do jaguara. Mas jedinecnu prilezitost zacat od uplneho zaciatku a konecne nieco so svojim zivotom spravit. Ale MUSIS KONAT!!! HNED!!!!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

presne tak, nie sedieť a premýšľať, čo by bolo, keby, vari si myslíš, že nám tu padajú pečené holuby do papulí len tak bez nejakého úsilia? Nikto ani nám nič nedá zadarmo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prepáčte, trochu sa do toho vmiešam.

toto sa nestane.
čítam Tomáša už dosť dlho, celé roky, aby som pochopila, že to touto cestou nepôjde. teraz, v tomto zamestnaní, v ktorom teraz je, je okrem platu maximálne spokojný.
pracuje tu najdlhšie zo svojich zamestnaní, zatiaľ ho nikto nevyhodil pre neschopnosť ... nemusí robiť na úkol, nemusí plniť normy, nemusí sa učiť pracovať na linke a obsluhovať stroje ...

 

pri všetkej úcte - Tomáš má problém ovládať kosačku na trávu, nie urobiť si zváračské skúšky.
 

môže si podať prihlášku do zamestnania kamkoľvek, ale myslím, že nebude riskovať, že ho po mesiaci pre neschopnosť zasa vyrazia ... lebo to sa stane, stalo sa už dvadsaťkrát, stane sa aj dvadsiaty prvýkrát.

 

nevie sa premôcť, niečo v ňom je, prečo sa nevie učiť, netuším čo. ale nedokáže to.

Tomáš?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prva vyplata v nitre by ho motivovala ze az.... Ale ako sa jej dozit?

Vie sa ucit. Taky pisomny prejav ako ma on hlupak nikdy mat nebude. Ale nechce sa mu- "daj ma boze kde chces, len ma ticho poloz". Bohuzial svoj postoj k tomuto dokaze ovplyvnit len on- ak on nechce, naozaj NECHCE ( a verim ze keby mal uprimny zaujem tak aj kosit sa nauci- lenze tam je to o tom ze mu povedali ze to musi robit, nie ze by sam naozaj CHCEL), tak mu nepomoze nic.

Urcite by vsak dokazal na linke robit. So zatatymi zubami prve mesiace ale dokazal.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pri linke už robil ... zastavovali kvôli nemu linku.

kdesi raz písal dve veci ... nie, vlastne tri:

ako dieťa chodil k psychiatrovi, otec ho vychovával hodne drakonicky - jeho problémy z neho vytĺkaval, a psychológ mu ako zamestnanie odporúčal v podstate podobnú prácu, akú robí teraz - bez noriem a bez stresu ... urobí kdečo, takmer všetko, čo sa mu nakáže, čo pochopí, a čo sa naučí - ale svojím tempom.

musí mať čas a svoj priestor a spôsob učenia.

 

tam, kde bolo treba okamžite sa učiť a okamžite podávať výkony a robiť na čas,  zlyháva. tam je niekde ten pes zakopaný.

so zaťatými zubami možno ... aj robí a chce, ide do práce, nie je na úrade práce  prakticky nikdy.

ten písomný prejav ma mätie ... ale nevylučuje sa vôbec s tým ostatným.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a tak keby znizil svoje naroky,  tak by dozil celkom spokojne.  Mal by sa ist pozriet aspon na ukrajinu, kde ziju chudobnejsie aby bol spokojny.

Keby sa zbavil zavisti a zmieril sa ze patri do druhej kasty od spodu, tak moze meditovat.  Rovnako ked znizi naroky na zeny, tak aj pre neho sa nejaka najde.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano.

toto sa snažím už veľmi dlho tu v x témach povedať ... presne.

závisť je k ničomu, síce ťažšie, ale tisíce ľudí žije z mála, a keď je v tomto zamestnaní dobre, vyhovuje tempom a prácou, neriskovať ... to ale Tomáš vie.
a ženy ... to isté. ženy chodia po zemi ... nie v oblakoch.

vieme, ako by chcel žiť. kdekto by tak chcel žiť ... ale sú veci, z ktorých občas musíme zľaviť. nikdy viac nespomínať vysokú školu, lebo to je už ani nie smiešne, ale trápne.

zostúpiť na zem.

 

trebárs sa pokúsiť aj rekvalifikovať, ale svojím tempom. učiť sa sám. stále nie je neskoro.

nie však u Tomáša ... to nikdy nenastane. zostáva zostúpiť na zem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak by predsa len uvazoval nad jaguarom tak by nesiel na vyrobnu linku v plnej kadencii. Ludia sa budu zaucat, skolit atd. Plna kadencia pojde tak pocitam niekolko mesiacov po spusteni vyroby. Mozno by sa takto chytil tempa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten zvaracsky, ci iny kurz je nerealny. Ziadna firma nezamesta (uz toboz jaguar, ktory si bude vyberat), chlapika, co si po 30tke zrobil nejaky kurz na zvaranie a nema nijake skusenosti, to ze mu bude chybat dalsia kvalifikacia (napr. zvaranie hliniku, co v automobilke bude asi treba) ani nehovorim.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game má pravdu, tak nejak to asi bude. K tomu ani nie je čo dodať, lepšie sa to nedá povedať. Tiež ma mätie Tomášov písomný prejav, lebo píše celkom dobre a ani nerobí veľa chýb, vyjadruje sa celkom obratne, takže - ako tu už odznelo, toto mi k nejakému úplne neschopnému hlupákovi nepasuje. 

Akurát včera zvoní telefón - a tam môj exkolega, s ktorým som mala 2 roky kríž. Tiež má problémy so zamestnaním, aj s babami, ale aspoň brigáduje po obchodných centrách cez nejakú agentúru. Neviem presne, čo sa zasa deje, mal medzitým už aj stále zamestnanie, neviem, čo tam rpsne vyviedol, niečo mi naznačil - výsledok bol, že ho rpepustili - a súhlasila som so stretnutím bud. týždeň.

Ani on, podobne ako náš Tomáš, nemá rád nové veci a učiť sa za pochodu u neho nie je možné, tiež nestíha v tempe, ani spočiatku, ani po dlhšom čase, ani sa učiť, a ani nie je taký zručný, ale zdá sa mi, že trocha už z tých svojich nárokov "málo makať a veľa zarobiť" zľavil, uvidím, čo mi povie, a čo budem môcť pre neho urobiť, ale aj keby som mala tú možnosť, k sebe by som ho určite nestiahla, moja trpezlivosť má svoje hranice, nie som až taký dobrák - samovrah & tie dva roky s ním mi celkom ku šťastiu stačili... rozmýšľala som, v akom špitáli vlastne ešte nerobil a kde by taký labák bol, aby tam neboli zložité postupy a mašinky...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomas pozor, jazda na VZV je kumst, zakladanie tovaru do regalov este vacsi. Mam v praci ludi, machrov, a stane sa ze raz za rok im nieco zahuci na zem.

Inac jeden z najlepsich nasich ludi na VZV je dievca, cca 25 rocne. Dokonala preciznost. Ale to je prax a prax a prax.

Viem viem to neni ako riadiť auto... Len je to taký dosť rozšírený rekvalifikačný kurz a dosť komerčné povolanie lebo VZV-čkári sú skoro všade. A čo sa týka tej ženy tak každý človek môže byť dobrý bez rozdielu na pohlavie. To je len mužská mánia že ženy sú horšie a slabšie. Veď ženy pilotujú lietadlá, zvárajú, riadia električku/autobus, závodia na autách, sú rovnako dobré ako chlapi. Toto utláčanie žien vymysleli arabi tam to tak je že nemôžu šoférovať auto, voliť a takéto veci. Ale viem 500 by malo byť lebo vo Volkswagene som podpisoval 650 brutto nástupný s tým že za zmluvnú dopravu strhávajú 50 takže koľko je zo 600 netto? Odvody sú taká stovečka že?

 

 

Neviem ci je to mantavost. Je to skor lenivost.

 

Ja som si nedavno kupila okrem ineho stolik do obyvacky a vesiak na chodbu, taky klasicky na zavesenie po obvode, aj v strede, a nizsie miesto pre dazdniky.

Nedalo mi to, a vravim si, ze ved nemozem byt predsa taka zavisla od chlapov :D

Zmontovala som najskor stojan, aj ked zprvu ked som rozbalila vsetky sroby, matice, sucasti a navod, tak som ostala zhrozena. Ale bola to vyzva.Dala som to.

Cela spokojna som potom pozrela na krabicu s drevenymi "policami", dala som aj to. Sice som sa s tym mojkala, vsetko si odskrtavala, bala som sa do stola buchat gumenym kladivom,...ale dala som to. Dalsi den ma otec ucil vrtat :D Ale to necham na chlapov :)

 

Tiez by som si mohla povedat ze som krepa, hlupa, nesikovna. Nie, nepovedala by som si. Stavat barak sa nechystam. 

Zvaranie u korejcov by si zvladol, tie ich zvary aj tak stoja za ho*no :D

Ako som už vyššie povedal baby sú rovnako šikovné ako chlapi. Takéto domáce police zmontujem aj ja a dokážem aj vŕtať príklepom do panela, zasadrovať okolo hmoždinky akože ja viem kutilovať ale svojim tempom a svojou kvalitou (ako game spomína že mi to tak vyšlo aj u pracovného psychológa) ale v dnešnom režime očakávajú presný opak. Človek to musí mať hotové superrýchlo, superkvalitne, za čo najnižššie náklady - toto je typické pre kapitalizmus... Preto tak obhajujem socializmus vtedy boli zamestnania aj pre tupelá. Aj toto si uhádla u kórejcov nebažia až tak po kvalite, keby ste videli fabriku už si nekúpite nič značky LG či Samsung... Na páse samí rumun, cigán, feťák, posledná zberba čo úrad práce naverbuje, kávu vyliali do monitora, vedúci prišiel povedal zapnite ho, monitor fungoval, povedal zoskrutkujte to a šup do krabice nič ste nevideli, išiel výrobok po páse a chlapík vybral z úst žuvačku a nalepil je do monitora a zavrel zadný dekel zoskrutkovali a bolo... Vedúci dostal nariadenie od kórejca stihnúť normu tak sa postavil k linke a rukami to hádzal ďalej, zabudli jednu skrutku nevadí tak bude namiesto 7 6 a hotovo davaj do krabice... Takže toto doll vystihla. Do takej KIE môže ísť zvárať aj cvičená opica... Ja teraz mám auto Daewoo ale ešte ani 30 ročná embéčka sa tak nerozpadávala ako toto...

 

 

prepáčte, trochu sa do toho vmiešam.

 

toto sa nestane.

čítam Tomáša už dosť dlho, celé roky, aby som pochopila, že to touto cestou nepôjde. teraz, v tomto zamestnaní, v ktorom teraz je, je okrem platu maximálne spokojný.

pracuje tu najdlhšie zo svojich zamestnaní, zatiaľ ho nikto nevyhodil pre neschopnosť ... nemusí robiť na úkol, nemusí plniť normy, nemusí sa učiť pracovať na linke a obsluhovať stroje ...

 

pri všetkej úcte - Tomáš má problém ovládať kosačku na trávu, nie urobiť si zváračské skúšky.

 

môže si podať prihlášku do zamestnania kamkoľvek, ale myslím, že nebude riskovať, že ho po mesiaci pre neschopnosť zasa vyrazia ... lebo to sa stane, stalo sa už dvadsaťkrát, stane sa aj dvadsiaty prvýkrát.

 

nevie sa premôcť, niečo v ňom je, prečo sa nevie učiť, netuším čo. ale nedokáže to.

 

Tomáš?

Toto čo napísala game je úplne bez chyby. Takže tu nemám čo dodať. Odpovedala vlastne za mňa. Takže to že teraz sa už tak nehrniem do všetkého kam ma Axel pošle je presne pre toto! Mám prácu kde ma ako tak tolerujú, tak nechcem riskovať aby začal zase kolotoč že keždý polrok v inom zamestnaní... Pred 10 rokmi v pohode vtedy mi to nevadilo.

 

pri linke už robil ... zastavovali kvôli nemu linku.

 

kdesi raz písal dve veci ... nie, vlastne tri:

ako dieťa chodil k psychiatrovi, otec ho vychovával hodne drakonicky - jeho problémy z neho vytĺkaval, a psychológ mu ako zamestnanie odporúčal v podstate podobnú prácu, akú robí teraz - bez noriem a bez stresu ... urobí kdečo, takmer všetko, čo sa mu nakáže, čo pochopí, a čo sa naučí - ale svojím tempom.

musí mať čas a svoj priestor a spôsob učenia.

 

tam, kde bolo treba okamžite sa učiť a okamžite podávať výkony a robiť na čas,  zlyháva. tam je niekde ten pes zakopaný.

 

so zaťatými zubami možno ... aj robí a chce, ide do práce, nie je na úrade práce  prakticky nikdy.

ten písomný prejav ma mätie ... ale nevylučuje sa s tým ostatným.

Ano tak to je game píše zatiaľ najlepšie tá ma akosi prekukla a odhadla, všetko čo píše na mňa sedí. Má asi nos na ľudí.

 

a tak keby znizil svoje naroky,  tak by dozil celkom spokojne.  Mal by sa ist pozriet aspon na ukrajinu, kde ziju chudobnejsie aby bol spokojny.

Keby sa zbavil zavisti a zmieril sa ze patri do druhej kasty od spodu, tak moze meditovat.  Rovnako ked znizi naroky na zeny, tak aj pre neho sa nejaka najde.

Aj tu je časť pravdy ale Axel to už niekde písal že ja sa vlastne mám dobre. Však mám kde bývať, mám stabilný príjem, mám čo jesť, a to je podľa OSN v poriadku, niet tam žiadny dôvod považovať ma za človeka trpiaceho chudobou odkázaného na pomoc humanity. Len tu je otázna jedna vec. Ja som dakde vygooglil štatistiky kde sa EU ale aj SK zhodujú na tom že človek čo má príjem pod 350€ je pod hranicou chudoby! Ja mám na páske 330€ po všetkych zrážkach za gastráče a pod. Teraz upravovali zase mzdu tak hovorím o tom keď mám na zmluve 380 brutto. Z toho je to tých 330 čo je menej ako tých 350 ale nebolo určené čo ten príjem zahŕňa: či je to hrubý príjem, či sa rátajú aj gastráče (lebo spolu s gastráčmi už je to niečo nad 350) alebo ak sa ráta brutto plat to som mal nad 350 ešte aj pred Ficovími úpravami. To je jedna vec a druhá vec je že axel povedal že niesom človek v hmotnej núdzi takže by sme mali definovať (aby v tom bolo jasno) čo je to hmotná núdza / čo je to ,,pod hranicou chudoby" / a čo je to sociálny prípad... 

 

Ak by predsa len uvazoval nad jaguarom tak by nesiel na vyrobnu linku v plnej kadencii. Ludia sa budu zaucat, skolit atd. Plna kadencia pojde tak pocitam niekolko mesiacov po spusteni vyroby. Mozno by sa takto chytil tempa.

Ano je to pravda. Do Volkswagenu som šiel za plnej výroby kde už bolo všetko zabehnuté, ľudia mali v rukách tie pohyby a pracovali ako včeličky 600 kusové normy za smenu že zašróbovať jednu maticu mu trvalo ani nie dva sekundy! Ale v Samsungu som strávil skoro 6 rokov (nie naraz samozrejme) lebo sa to rozbiehalo a ešte ani prvé dva roky jedna linka nevyrobila viac ako 600-1000 monitorov. Vtedy som odišiel kvôli tej kauze s vydieraním ale vrátil som sa tak o dva roky a nič sa nezmenilo. Potom som zase ja odišiel lebo som špekuloval nad inými zamestnaniami, tretíraz som sa tam vrátil už boli normy vyššie ale dalo sa... Vtedy som dostal výpoveď vlastnou vinou... Potom som sa vrátil ešte 3x ale už robila jedna smena cez 3000 kusov tam som už nemal šancu. To som tam bol horedole že mesiac, potom dva mesiace, a tak... Ceľkom dobrý rekord som spravil v priemyselnom parku pri Trnave kde som sa dostal do skladu ako prípravár dieľov som dal skoro dva roky a okrem zapadnutia do kolektívu išlo všetko, pomýlil som sa tak ešte v tolerantnej norme že som prišiel o prémie, pár vynadatí od nadriadených ale nevyhodili ma. Sám som odišiel aby som mohol byť tam kde som teraz. Ktovie ako by to dopadlo hentam keby ostanem. Už mi zvýšili aj plat o dvacku, busy nás vozili zadarmo, obedy boli na čipovú kartu takže aj keď som bol bez peňazí na každý deň som mal limit na jedlo. Takže tam aj keď som týždeň pred výplatou nemal ani euro v peňaženke som si nemusel lámať hlavu ako sa dostanem do práce či čo si kúpim jesť. Bus gratis bola samozrejmosť a do toho limitu na čipovej karte sa vošiel komplet menučkový teplý obed a zopár sladkostí...

 

Ten zvaracsky, ci iny kurz je nerealny. Ziadna firma nezamesta (uz toboz jaguar, ktory si bude vyberat), chlapika, co si po 30tke zrobil nejaky kurz na zvaranie a nema nijake skusenosti, to ze mu bude chybat dalsia kvalifikacia (napr. zvaranie hliniku, co v automobilke bude asi treba) ani nehovorim.

Ano presne tak. Ako nemci sa napríklad dávajú na tom záležať a tam sa robia bodové zvary a veľakrát to robia roboti, používajú sa špeciálne elektródy, treba vedieť aj s CO-čkom, aj oblúkovou. To neni len tak. Ale zase šikovný zvárač v Slovinsku zarobí 30.000 slovenských korún to som čítal na teletexte niekedy v 2008-om. Ešte sme vtedy nemali euro a bežne sa zarábalo do 8000 korún a slovinsko ponúkalo našim zváračom 30 litrov a to je len malý štát bývalej juhoslávie určite nieje až taký bohatý ako rakúsko. Ale u kórejcov ako doll povedala prečo nie. Však tí berú všetko čo má ruky a nohy. Čínske a všeobecné ázijské výrobky (okrem Japonska) netreba predstavovať...

 

rozmýšľala som, v akom špitáli vlastne ešte nerobil a kde by taký labák bol, aby tam neboli zložité postupy a mašinky...

Keď robíš v zdravotníctve (spomínaš špitál) tak zhruba poznáš aj prácu sanitárov. Oni aj do labákov nosia výsledky. Vlastne sanitár = akýsi všeobecný poskok v nemocnici, takže nič zložité, je to za minimálku alebo málo ale vlastne žiadne zváranie, sústruhy, cudzie jazyky atď. Len také zobrať skúmavky do labáku, priniesť výsledky, pomáhať sestričkám dvihnúť pacienta, odniesť starca na vyšetrenie, urobiť postele, roznosiť jedlo pacientom čo nevedia ísť do jedálne... Ja som to robil bolo to dá sa povedať že pre mňa ale ja som to inde pokazil Je dobré keď to spomenieme z dvoch dôvodov: Zistíme kde asi v čom robím chybu. Takže ten sanitár je presne niečo pre mňa, je to stabilné, štátne, takže tam človek môže byť aj 20 rokov nehrozí že klesnú zakázky či fabrika sa odsťahuje inde ale kolektív. To čo hovorí vilma že nevedel som zapadnúť, nadriadení sa so mnou trápili, ja som robil všetko čo mi prikázali, nerozbil som ani jednu skúmavku, nevylial ani jednu polievku na zem, ale nejako charizmou, osobnosťou som im tam nezapasoval a tak ma vyrámovali... Druhý dôvod je že som skúsil Differently (rôzne) oblasti/zamestnania že som vlastne hľadal čo mi vyhovuje. Všimol som si u niektorých takú vec že napríklad ten kto robil sanitára u nás a chcel postúpiť tak neuvažoval nad fabrikou ale že ostane vo fachu a skúsil inú nemocnicu, alebo ľudia v SBS prestriedali viaceré firmy podobného charakteru že prešli do druhej SBS kde sa lepšie platí alebo z vrátnice na prevoz cenností, tí čo boli vo fabrike pendlovali medzi firmamy výrobnej sféry že z jednej automobilky prešli do druhej, alebo do iných odvetví strojárstva, tí čo boli v obchode sa buď snažili postúpiť na vedúceho prevádzky alebo u konkurencii... Takže akosi tí ľudia mali jasno v povolaní. Nikto neskákal že jeden rok som SBS-kár, druhý rok sanitár v nemocnici, tretí rok sústružník, štvrtý rok dokladač tovaru, piaty rok pomocník na stavbe, šiesty rok údržbár... Proste ja som menil povolania úplne nebo a zem... Čo nerobil nikto. Čo naznačuje len to že ja chcem pracovať byť zamestnaný ale ani nemám predstavu čo by ma bavilo, čomu by som sa venoval... Takže aj tie kurzy sú také že porobím si VZV alebo zváračák a bude ma to baviť pól roka a potom zistín že ani to neni ono...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no a v nejakej stavbárskej partii si to neskúšal? Ved aj tam potrebujú nielen odborníkov. Je to síce ťažká robota, ale zas lepšie zarobia ako už spomínaní sanitári (ten môj exkolega chcel silou mocou robiť v labáku ako laborant, ale nedokázal sa naučiť obsluhovať analyzátor, ak náhodou sa vyskytol nejaký problém, nedokázal ho ani identifikovať, nieto ešte riešiť a stroj znova spustiť - a to by jeden laborant mal zvládať ľavou zadnou, nemôže predsa chcieť, aby som to vždy robila či už ja alebo niekto iný za neho - a ja som dlho mala trpezlivosť, dlho som mu bola nápomocná, prvýkrát som vybuchla a povedala, že stačilo, po pol roku - to by aj Tomášovi hádam stačilo k tomu, aby sa to naučil, alebo nie? - Tomáš - ty sa aspoň nehrabeš na pozície, o ktorých vieš, že na ne nemáš, ale on áno a bolo mu jedno, že za neho musia robiť iní, aby sa to urobilo, lebo výsledky vyšetrení očakávali ľudia - a teraz som písala, že to vyzerá, že chlapec zľavil z požiadaviek a už to nemusí byť akurát labák. len neviem, či pochopil, že na to nemá a nikto iný jeho prácu robiť nebude, alebo čaká na vhodnú príležitosť...isté je, že doma na zadku nesedí, čo zas je chvályhodné.

Trubadúr, keby bol zaťal zuby a dokončil si tú školu, ktorú nechal v 5. ročníku a pre hlúposť, mohol byť tým popom a mal by celkom iný život.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

O tom sme sa už bavili že škola dobrý život nezaručí (viz. gamine príspevky v mojej téme) lebo ťarbák s titulom či bez je to isté. Je logické že ja nemôžem ísť robiť do labáku alebo riaditeľa banky čo je dosť nereálne ešte aj pre tých čo majú príslušné školy... Na tieto pozície sa snaží toľko ľudí či už vypracovať sa alebo svojmu odboru že ich je dosť. Na týchto pozíciách nieje taká fluktuácia. Také miesto sa málokedy uvoľní a keď aj tak si môžu vyberať medzi ľuďmi čo majú skúsenosti, prax, atď. Proste že by som vyštudoval po 30-ke nejakú farmáciu externe neznamená že ma v labáku budú čakať s otvorenou náručou... Preto sa toľko oháňam tým zvyšovaním mzdy lebo viem že jadrový fyzik zo mňa nebude tak jediné riešenie je že p.Fico bude tlačiť na zamestnávateľov aby dali viac. Bol som aj na stavbe, zvládal som, nezarobil som viac ako na brigáde vo fabrike, ale vždy keď bola šanca ísť k stavbárom ako pomocný robotník som aj šiel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomas, ty si tie vyssie pozicie predstavujes velmi jednoducho :)

 

Kamos robil sefa kvality v aero divizii, kde vyrabali loziska do motorov do lietadiel, neskutocny tlak, stres, vsetko. 

Po dvoch rokoch na tejto pozicii s neskutocnym platom, a po dalsich rokoch na inych kvalitarskych vyssich poziciach usudil, ze da vypoved, a bude sa istu dobu zivit kosenim travnikov :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomas, ty si tie vyssie pozicie predstavujes velmi jednoducho :)

 

Kamos robil sefa kvality v aero divizii, kde vyrabali loziska do motorov do lietadiel, neskutocny tlak, stres, vsetko. 

Po dvoch rokoch na tejto pozicii s neskutocnym platom, a po dalsich rokoch na inych kvalitarskych vyssich poziciach usudil, ze da vypoved, a bude sa istu dobu zivit kosenim travnikov :)

kurník, ja som robila šéfku jedného z oddelení kontroly kvality pri výrobe káblov 5 rokov - dosť zodpovedné, a potom vedúcu odboru riadenia kvality celej fabriky (gumárenské výrobky, trubky, hadice, tesnenia, atd.) Nesťažujem si, nemala som zlý plat, ale zas tak neskutočný nebol. Po fúzii došlo k zmenám, ktorých som sa aj bála, ale treba sa s problémami popasovať, a nie utekať pred nimi.

To, čo robím teraz, je celkom iné, skrátka využila som vedomosti, v ktorých  som sa na poslednej z týchto pozícií vo výrobnom podniku či fabrike, ako chceš, zdokonalila - vtedy som netušila, ako sa mi to zíde. Neskôr v nemocnici labák síce bolo to hlavné, ale zasa len som aj tam zúžitkovala to, čo pôvodne malo byť "vedľajšia záležitosť" pri výskume, len v trochu inej podobe.  Dokonca aj u Rakúšana, kde som neuspela (bankovníctvo mi bolo úplne cudzie a nedokázala som sa v tom orientovať tak aby som vedela, čo má robiť program, ktorý mám  vytvoriť s výnimkou "kúp - predaj"), aj to mi veľa dalo, lebo čo som sa tam naučila, tiež aj teraz využívam, a dosť veľa.

 

 

O tom sme sa už bavili že škola dobrý život nezaručí (viz. gamine príspevky v mojej téme) lebo ťarbák s titulom či bez je to isté. Je logické že ja nemôžem ísť robiť do labáku alebo riaditeľa banky čo je dosť nereálne ešte aj pre tých čo majú príslušné školy... Na tieto pozície sa snaží toľko ľudí či už vypracovať sa alebo svojmu odboru že ich je dosť. Na týchto pozíciách nieje taká fluktuácia. Také miesto sa málokedy uvoľní a keď aj tak si môžu vyberať medzi ľuďmi čo majú skúsenosti, prax, atď. Proste že by som vyštudoval po 30-ke nejakú farmáciu externe neznamená že ma v labáku budú čakať s otvorenou náručou... Preto sa toľko oháňam tým zvyšovaním mzdy lebo viem že jadrový fyzik zo mňa nebude tak jediné riešenie je že p.Fico bude tlačiť na zamestnávateľov aby dali viac. Bol som aj na stavbe, zvládal som, nezarobil som viac ako na brigáde vo fabrike, ale vždy keď bola šanca ísť k stavbárom ako pomocný robotník som aj šiel.

ja nehovorím, že ty máš ísť do labáku, to je holý nezmysel, ja len vidím istú asociáciu medzi tebou a mojím exkolegom.

Chápem aj teba a dnes už aj jeho, hoci neviem, prečo on nemal ani kúsok sebareflexie, čo ty máš . chápem, že obaja chcete pracovať (čo je chvályhodné)  a obaja nemáte radi zmeny, obaja ste mantáci. Ale chápem aj kolegov, ktorým takí mantáci lezú na nervy. TO NIE JE KTOVIEčO, KEĎ čLOVEK MUSí MAKAť AJ ZA TAKéHO MANTáKA a potom nestíha vďaka jeho nešikovnosti svoju robotu, manták sa potom len čo padla odoberie domov a ten druhý ešte musí to svoje robiť. Alebo sa musí zastaviť pás a nestíha sa plniť plán výroby - ako v tvojom prípade, ak sa nemýlim. A tiež čo sa školy týka, teba nikto do školy neposiela po tom, čo všetko si tu popísal - ale ten môj kolega by sa mohol mať dobre, keby ju bol dokončil, on totiž mal byť popom ak vieš, čo to je. Bol by najprv pôsobil niekde v nejakej tej pravoslávnej neviem, akos a to u nich volá, my máme farnosť, neviem, čo majú oni, a neskôr by aj sám mohol pôsobiť, hoci pri jeho divných názoroch a divných znalostiach dejín a jeho poučkách by mu asi ovečky poutekali...určite by sa ale mohol venovať tomu, čo ho bavilo najviac a čo sa aj bol schopný naučiť, lebo ho to zaujímalo. Hoci niektoré veci si vysvetľoval trocha pokrivene. Takže konkrétne jemu by sa tá škola naozaj bola zišla. A nechať to v 5. - poslednom ročníku len kvôli hlúpej ješitnosti, tak to ani neviem ako nazvať.

Mimochodom, tiež by som považovala za spravodlivé, keby cudzí zamestnávatelia dávali našincom plat ako svojim ľuďom niekde u nich doma. Flinstone tiež v takej firme robil, a veru u nás boli oveľa horšie podmienky pre zamestnancov ako mali doma v rakúsku (nejaký čas tam chodil na zaškolenie a potom aj robiť niečo), a pritom platy mali n-násobne vyššie ako naši ľudia. Tam robil každý len svoju odbornú prácu, a tu odborník na YY musel robiť YY, XX, ZZ, skrátka čo sa mu kázalo, aj zametať, kým tam na také podradné práce mali tiež nejakého zamestnanca.  To ale už je iná kapitola.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kurník, ja som robila šéfku jedného z oddelení kontroly kvality pri výrobe káblov 5 rokov - dosť zodpovedné, a potom vedúcu odboru riadenia kvality celej fabriky (gumárenské výrobky, trubky, hadice, tesnenia, atd.) Nesťažujem si, nemala som zlý plat, ale zas tak neskutočný nebol. Po fúzii došlo k zmenám, ktorých som sa aj bála, ale treba sa s problémami popasovať, a nie utekať pred nimi.

 

Ked malo lietadlo nejaku poruchu, ich fabrika bola vystavena niecomu, co sa vo fabrike na vyrobu kablov nikdy nestane.

Loziska do velkych prudovych a stihacich motorov je trosku ina liga ako vyroba kablov :)

Vravel nam kopec zazitkov, ale to nie je do tejto temy :)

 

Len som chcela naznacit, ze Tomas vidi pri kazdej vyssej pozicii hned vidinu vyssieho platu a bezstarostneho zivota. Tomas, vies si predstavit dat vypoved ludom, o ktorych vies, ze maju rodiny, a prave tento ich prijem je prijem, od ktoreho zavisi ako sa dana rodina ma?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

joooj, doll, nie je kábel ako kábel, nie všety káble sú také, čo vedú z lapmy do zásuvky a vidíš na ne a môžeš si ich kedykoľvek vymeniť, ak tam dačo prdne. ty myslíš, že káble, ktoré sa používali napríklad do návestí pre trate vlakov, mohli byť bársaké? Neraz sa stalo, že 22 kV kábel na skúšobni rachol a potom bolo treba hľadať chybu, kde bola čo len malá hrčka v izolácii alebo plášti...alebo kábel, ktorý nemá dostatočnú hrúbku plášťa či izolácie niektorej zo žíl nemusí vydržať napätie v stavbe a máme tu požiar z elektroinštalácie. A nebusí to byť poddimenzovaním nejakým projektantom, ale že pri kontrole sa nezistila na niektorom mieste tenšia izolácia alebo iná pre teba drobná závada...takže aj tie káble boli dosť vážna vec a boli sme jednou nohou v kriminále.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov