Skočiť na obsah

Uplatnenie na trhu práce a voľba vhodnej rekvalifikácie


ramon

Odporúčané príspevky

Zacinam mat podozrenie, ze ten clovek si z nas utahuje, alebo ma uchylku strasne sa lutovat alebo ma poruchu, ktoru by mal riesit, s odbornikom.

Posledné dva by som skôr tipoval. Ja som automaticky úprimný hovorím pravdu takže o uťahovaní si nemôže byť ani reč, preto aj pôsobím ako exhibicionista (,,on povie aj to čo by iný radšej nehovorili") ale to je vlastne moja úprimnosť a nemám zábrany v rozprávaní čo na mysli to na jazyku. Tak vznika aj ten efekt že to vyzerá ako keby som sa ľutoval ale ja len píšem čo sa mi v živote deje a dejú sa mi len negatívne veci. Rád by som napísal aj niečo pozitívne (napr. dokázal som zarobiť viac ako 500 v čistom, mám priateľku, šiel som po ulici a minul som sa s grázlami bez toho aby ma obťažovali) ale to by som vám klamal. Ako môžem napísať niečo pozitívne keď sa nič také nedeje? Prišiel som do školy a šikanovali ma, prišiel som do práce a šikanovali ma tak dospelácky teda že uťahovali si zo mňa, vytlačili ma mimo kolektívu, vždy ma mali za somára (na firemnom večierku poznámky typu ja s ním sedieť nebudem), vyjdem na ulicu tam ma len len otravujú rôzne indivíduá... Nikde nič pozitívne sa nedeje. Tak človek čo má taký život čo z neho má vyformovať? Určite by to mohlo byť aj ináč keby som prišiel do školy tam by ma namiesto šikany mali spolužiaci radi, kamarátili by sa so mnou, nemusel by som so strachom chodiť že čo mi zase urobia, ale tešiť sa na nich... V práci to isté že by sme boli dobrý kolektív, chodil by som tam s radosťou medzi nich a nie s odporom že čo mi zase urobia... Keby som sa mohol prejsť mestom bez strachu a nie ako špión na nepriateľskom území že stále číhať či nejde nejaký nepriateľ, ale ľudia by sa mi pozdravili, zastavili by pokecať, mal by som priateľov s ktorými si sadnem v podniku a nie len samých nepriateľov ktorý sa nevedia dočkať kedy ma zase prefackujú niekde za rohom. Neustále chodiť na políciu podávať oznámenia občianskeho charakteru na týchto ľudí (obmedzovanie osobnej slobody, lúpežné prepadnutie, bitka a osočovanie) potom chodiť na pojednávania... Verte že by som žil oveľa šťastnejšie keby som nemusel stále takéto veci riešiť. Určite by som sa aj ináč vyformoval.

 

Teraz som cital pracovny inzerat na poziciu pracovnika na benzinke -  v pracovnej naplni - obsluha ČS PHM, obsluha predaja spotrebneho tovaru, obsluha v pridruzenej restauracii. Pracovne smeny 12 hodin. Plat po zapracovani cca 450 v cistom.

Ja teda nezarabam vela, ale na 12 hodinove sichty s hmotnou zodpovednostou sa mi to zda byt malo. Tiez to nemoze robit hocijaky debil.

// benzinka velkeho zavedeneho retazca pri vytazenej R komunikacii

A ešte buď rád lebo na tej menšej sieti púmp kde som spomínal že pán majiteľ má haciendu ako malý kaštieľ dáva svojim zamestnancom 380 v hrubom. Hlavne že on má jachtu a luxusné terénne auto.

 

To nevadí, že sú to 12 hodinové šichty. Ak sa dodržiava pracovný fond, tak nemáš 20-21 pracovných dní, ale len 14. A to je vlastne o týždeň viac voľných dní ako pri bežnom 8 hodinovom pracovnom mesiaci. Neviem o tom, že by na iných pumpách platili výrazne viac.

Práve toto je tá haluz že aj ja mám 15 smien (ako vyjde) a aj tak mám 180 hodín ale pocitovo sa mi zdá že mám viac voľna ako keď som chodil do fabriky na 8-čky a mal som 160 čo matematicky nemôže byť lebo je to 20 hodín rozdiel ale aj tak tu mám pocit že mám viac voľna a ešte medzi dvoma smenami viem ísť na 8 hodín brigádu čo sa pri fabrike nedalo. Lebo tam som vstával o 4:00 autobus šiel 4:50 začínali sme o 6:00 a končili 14:00 autobus ma doviezol a doma som bol až bolo skoro 15:30 a nejakých 22:00 som už musel ísť spať lebo som vstaval ráno o 4:00 takže voľno bolo len to od zhruba 16:00 do 22:00 ale mal som za mesiac iba 160 hodín (20 smien po 8) a tu zase idem na bus o 17:00 začínam o 18:00 končím o 6:00 plus cesta a na 7:00 som už doma a potom mám voľno celý zvyšok dňa + celú noc + ďalší deň ráno a poobedie lebo na ďalšiu smenu idem až večer. Takže tu voľno je od 7:00 do 17:00 v ďalší deň ale pritom mám 180 (15 smien po 12) kde to robím tak že prídem domov o 7:00 kde si lahnem vyspím sa do 12:00 o 13:00 idem na bus do volaktorej fabriky na poobednú smenu (14:00-22:00) na brigádu a som 23:00 doma zalahnem ráno nech vstanem o 8:00 ešte môžem vybavovať úrady, lekárov a do práce idem až 17:00 a mám všetko vybavené.

 

Preto mi aj toto zamestnanie strašne vyhovuje lebo v minulosti keď som to tak striedal som obvykle pracoval cez pracovné dni v čase 6:00/7:00-14:00/15:00 plus cesta a nikdy som sa nevedel dostať k lekárom, vybavovať po úradoch, na STK, prepis auta, atď. Vtedy som bol taký kamikadze že mi axel napísal že v pekárni hľadajú ľudí ja by som zajtra dal výpoveď a utekal by som do pekárne. Toto je moje prvé zamestnanie kde mi vyhovuje pracovný čas ako som vyššie písal že po smene sa môžem vyspať, potom môžem aj na brigádu, po nej sa opäť vyspať, ráno všetko vybaviť a potom do práce... Takýto skvelý pracovný čas mi neponúkla žiadna firma ani organizácia kde som doteraz bol preto sa tu už držím a chcem aj zlomiť svoj rekord čo je dva roky u jedného zamestnávateľa vkuse. Teraz behám po lekároch nemusím stále dindať o voľno vedúceho, kupovať rumunom cigarety aby prišli za mňa do práce (keďže podmienka vedúceho bola aby mal človeka na tej pozícii a vtedy ma pustí). A toto si strašne cením keď mi lekár chce dať termín a ja mu poviem že hocikedy lebo predpoludnie mám voľné každý deň. Vo fabrikách som sa nedostal nikdy poriadne na alergológiu lebo tam bolo treba chodiť na testy, odbery, očkovania a ja som sa dostal vždy len cez celozávodnú dovolenku alebo ak ma náhodou pustili na paragraf... Teraz som si pekne obehal všetkých lekárov a viem že môžem ísť na polikliniku kedykoľvek. Môžem do toho zakomponovať aj fušky, brigády atď. Čo sa pri smenách vo fabrike nedalo. Napríklad do Volkswagenu sa trepe autobus skoro dva hodiny a to je jedno či to bola nočná denná to som skončil o 6:00 došiel som domov okolo 8:00 zalahol som do tej 16:00 som sa vyspal a o 20:00 som už šiel zase na spoj... Soboty sa obvykle robilo lebo vždy bolo viac zakázok tak tá jedna voľná nedeľa nepomohla veľa lebo v nedelu čo vybavím?! úrady, lekári, stanica STK, dopravný inšpektorát všetko zatvorené... A čo som zarábal o stovku viac odišlo na to že som si musel priplatiť u zubára že ma vybavil mimo ordinačných hodín, alebo pozornosť človeku čo mi zobral auto na STK atď.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prišiel som do školy a šikanovali ma, prišiel som do práce a šikanovali ma tak dospelácky teda že uťahovali si zo mňa, vytlačili ma mimo kolektívu, vždy ma mali za somára (na firemnom večierku poznámky typu ja s ním sedieť nebudem), vyjdem na ulicu tam ma len len otravujú rôzne indivíduá...

 

Ty fakt musíš byť zvláštne indivídum, keď ťa fackujú kde sa dá. To ako normálne ideš po ulici a domov neprídeš bez toho, aby ti niekto nestrelil facku? Asi, teda určite, pôsobíš ako nejaký mumák, ktorí si priam o to koleduje, aby mu niekto vrazil.

 

A ešte buď rád lebo na tej menšej sieti púmp kde som spomínal že pán majiteľ má haciendu ako malý kaštieľ dáva svojim zamestnancom 380 v hrubom. Hlavne že on má jachtu a luxusné terénne auto.

 

 

No a čo, že má jachtu a luxusné auto. Tebe čo bráni začať podnikať a vybudovať si firmu, aby si aj ty mal jachtu a luxusné auto?

 

Práve toto je tá haluz že aj ja mám 15 smien (ako vyjde) a aj tak mám 180 hodín ale pocitovo sa mi zdá že mám viac voľna ako keď som chodil do fabriky na 8-čky a mal som 160 čo matematicky nemôže byť lebo je to 20 hodín rozdiel ale aj tak tu mám pocit že mám viac voľna

 

Neviem, čo ti na tomto matematicky nevychádza :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1. pôsobíš ako nejaký mumák, ktorí si priam o to koleduje, aby mu niekto vrazil.

 

 

2. Tebe čo bráni začať podnikať a vybudovať si firmu, aby si aj ty mal jachtu a luxusné auto?

 

 

3. Neviem, čo ti na tomto matematicky nevychádza :)

1. Áno je to pravda. Keď prejdu okolo mňa nejakí feťáci, rómovia, skinheadi neobíde sa to bez poznámok, alebo strčia do mňa a idú ďalej, proste stále ma skúšajú dokedy môžu zájsť, provokujú a na to čakajú aby mohli začať bitku ale to všetko so všetkým súvisí lebo sme malé mesto a pamätajú si ma zo školy ako mumáka ktorého každý šikanoval, tak si to medzi sebou povedia a to sa rozšíri. A potom mne to tak pripadá lebo bežní ľudia ako informatik, inžinier, žena prejdú okolo mňa a ignorujú ma takí sa so mnou ani nebavia, ale zase takí nespratníci vždy vahľadávajú konflikt a takí sa so mnou radi dajú do reči len to potom skončí inák ako by som si to ja želal.

 

2. Neschopnosť. Keby som vedel podnikať už to dávno urobím. A to bola reakcia na adyho, nie o sebe som hovoril. Tí ľudia čo tam pracujú by si zaslúžili viac a akosi axel nechce dopriať nikomu aby sa mal lepšie. Furt len obhajuje kapitalistov a boháčov. Prečo nemôžeš dopriať aj tomu obyčajnému robotníkovi, prečo ťa to tak bolí keď spomenie že ten boháč by mohol kúpiť o jedno auto menej? Teraz nehovorím o sebe ale fakt sa nad tým zamysli však normálny človek môže bývať v činžáku a mať felíciu tak ten bohatý prečo musí mať za každú cenu tri autá a jachtu? Keď sa ten zamestnanec má uskromniť tak sa prečo nemôže uskromniť aj pán majiteľ? Skús sa na to aj ináč pozrieť axel.

 

3. Vychádza ja len konštatujem že matematicky som mal vo fabrike viac voľného času lebo mesiac je rovnako dlhý ale ja mám pocit že teraz mám viac voľného času aj keď matematicky ho mám menej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

http://plus.sme.sk/c/20064837/slovenske-firmy-zufalo-hladaju-ludi-musia-vypomahat-rakusania.html

 

Tu je problem.  Podla mna v priemysle platia malo. 400-500 -600 je malo. Pre normalne prezitie rodiny by bolo keby mali dvaja rodicia aspon 800.

 

No ale ked v priemysle ludia zarabaju 500.  

ano, problémom je aj výška platov v niektorých firmách, ľudí je teoreticky dosť. napríklad aj v zahraničí...

 

V zahraničí pracuje vyše 300.000 Slovákov. Len málokto z nich sa pritom chce vrátiť domov. 

Pracujúcich v zahraničí by na Slovensko pritiahli len vyššie platy, prosperita a poriadok. Nie vládne stimuly. Ukázal to najnovší prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).   http://www.cas.sk/clanok/338559/pocet-pracujucich-v-zahranici-narasta-vacsina-sa-domov-vratit-nechce.html

ale prečo by sa mal niekto z nich vrátiť na slovensko, robiť za menej peňazí, a ešte sa aj nechať buzerovať úradníkmi a policajtami pre každú banalitu...

 

a ponúkané platy v niektorých firmách sú fakt dosť mimo realitu. jedna z firiem spomenutých aj v tom článku na SME, mala veeeľmi dlho inzerát na profesii, hľadali ľudí s dosť širokými vedomosťami z elektroniky, a ponúkaný plat bol ehm, 3€ na hodinu... v hrubom :smilieee: pritom platy ľudí s požadovanými znalosťami začínajú niekde na dvojnásobku :lol: u nás v robote nastal výbuch smiechu, keď som ten inzerát prečítal nahlas...

a ešte budú aj kadejakí insitní finanční a ekonomickí analytici šíriť v médiach tie ich kraviny ako sa slováci nechcú sťahovať za prácou. no za 450-500 hrubého sa nikto na opačný koniec SK sťahovať nebude, lebo keď si zráta náklady na prenájom nejakého jednoizbáku, furt mu lepšie vychádza sedieť doma na podpore a niečo privyrobiť bokom...

 

dobrým prípadom pre psychiatra sú aj manažmenty firiem, ktoré ľudí mali, zbavili sa ich, a teraz by ich potrebovali zas... v bývalej robote vyvinuli enormné úsilie aby rozpustili celý inžiniering, lebo inžinieri už údajne nemali byť potrební. a zbavili sa fakt kvalitných odborníkov, strojárov aj elektro. teraz majú na profesii každú chvíľu inzerát že hľadajú inžinierov....strojárov aj elektro :cotisisi: zmysel celej akcie mi tak trochu uniká, ale zase ja nie som manažér  :P

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tie ich kraviny ako sa slováci nechcú sťahovať za prácou. no za 450-500 hrubého sa nikto na opačný koniec SK sťahovať nebude, lebo keď si zráta náklady na prenájom nejakého jednoizbáku, furt mu lepšie vychádza sedieť doma na podpore a niečo privyrobiť bokom...

Však toto ja axelovi, darkmanovi a podobným vysvetľujem stále. Ľudia niesu ohodnotení, motivovaní pracovať, ja som raz napísal dačo podobné že keď mám chodiť do práce a byť permanentne bez peňazí, tak to môžem ísť aj na podporu a hneď ma dali medzi socky čo nechcú robiť ale to nieje pravda. Narážal som na to že na slovensku nič nemotivuje ľudí aby sa zamestnali. Nehovorím o upratovačkách a vrátnikoch ale všeobecne tých ľuďoch čo pracujú vo fabrikách ktoré tvoria zisk, majú konečný výrobok ktorý predajú a ajtak im dajú 400 hrubého a ešte im na to povedia že však máte viac ako je minimálna mzda tak čo chcete?!?

 

Ale toto nevyriešiš lebo páni kapitalisti sa hneď začnú oháňať tým že ale ten človek netvorí zisk, alebo že ten zamestnanec koľko veľa stojí toho zamestnávateľa a podobne ale potom nech mi niekto vysvetlí že prečo môže v rakúsku človek na tej istej pozícii mať 3x toľko a predsa jeho zamestnávateľ neprerobí na ňom. Konkrétne toto ma zaujíma. 

 

Kamarát v anglicku robí strážnika v Tescu a zarába 800-1200 libier tak prečo strážnik v slovenskom Tescu má 350? Ako je možné že v Anglicku toho zamestnávateľa nestojí vela ten zamestnanec a u nás už stojí tak vela že ho nemôžu zamestnať? No slimák teraz vysvetluj.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mzdova uroven. Kamaratovi tvojmu to v anglicku musi zaplatit - lebo by si nenasiel ludi schopnych robit tu pracu(tiez anglican domaci co chce slusne zit to - tuto pracu nerobi). A je snim zrejme spokojny. Ale realne to mozu byt tie iste peniaze co dostavas ty. Chapes ,ked ja mam 800 a viac libier na Slovensku -teda podobny prijem ako tvoj kamarat sa mam asi trochu lepsie. Ze mam aj na nove auto - co ten tvoj kamarat nikdy mat nebude ak bude zarabat tie iste peniaze. Tam najom nestoji stopadesiat.

 

Na Ukrajine by polka naroda sa vytesovala z tvojho platu.Tam by si dostal sto eur. Mozno som to prehnal - tam by si umrel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A čím to je že niektorý štát má tak a druhý tak? Lebo ten konečný výrobok stojí všade rovnako. Takže čo spôsobuje že tu keď má zamestnávateľ náklady na zamestnanca ktorý zarába minimálnu mzdu okolo 500-600 eur a na západe na tej istej pozícii môže zarobiť 3x toľko takže aj náklady zamestnávateľa sú 3x vyššie ale ten konečný výrobok predá rovnako lebo napríklad televízor alebo auto stojí rovnako aj v Nemecku aj na Slovensku. Tak isto aj ceny benzínu, jediné čo je na západe drahšie sú služby (kaderník, zubár, bývanie) ale napríklad mobilný operátori majú ešte lepšie a lacnejšie služby ako u nás. A vždy je to ziskové a ich zamestnanci zarábajú o hodne viac ako zamestnanci slovenského operátora napríklad...

 

A k tej rekvalifikácii som chcel dodať toľkoto že niekde sa spomínalo že nech si nemyslím že si len odsedím nejaký rekvalifikačný kurz a dajú mi hneď pozíciu s vyšším platom... Ide o to že mať papier na vysokozdvižný vozík a vedieť robiť na ňom šikovno je rozdieľ. Ale rekvalifikácia je aj o rozšírení možností že ak ten papier nebudem mať tak ani sa nemôžem pýtať na takú pozíciu ale ak už ten papier mám tak už môžem kandidovať aj na také pozície kde sa to vyžaduje a to že ma neskôr tak či tak vyhodia lebo to nebudem zvládať je iná vec ale už by som mal možnosť zase byť niekde zamestnaný na tú dobu kým ma nevyhodia. A robievali u nás aj kurz podvojného účtovníctva a keby som ho spravil možno by mi to šlo, nikdy človek nevie. Ja spravím všetko len pomalšie a tak by som nešiel robiť rovno ekonóma do firmy kde za deň treba spraviť výplatu 3000 zamestnancom ale robiť malým živnostníkom účtovníctvo kde má človek čas byť skromný mať menšiu klientelu... Treba skúšať šťastie a hľadať sa v čom som dobrý. Kým nevyskúšam všetko tak na to neprídem...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neschopnosť. Keby som vedel podnikať už to dávno urobím. A to bola reakcia na adyho, nie o sebe som hovoril. Tí ľudia čo tam pracujú by si zaslúžili viac a akosi axel nechce dopriať nikomu aby sa mal lepšie. Furt len obhajuje kapitalistov a boháčov. Prečo nemôžeš dopriať aj tomu obyčajnému robotníkovi, prečo ťa to tak bolí keď spomenie že ten boháč by mohol kúpiť o jedno auto menej?

 

Keby si vedel podnikať.... nevieš a preto musíš robiť na druhých. Vždy a všade to takto bolo.

 

Však toto ja axelovi, darkmanovi a podobným vysvetľujem stále. Ľudia niesu ohodnotení, motivovaní pracovať

 

Ale toto nie je tvoj prípad. Ty aj keby si bol motivovaný, tak ti je to k ničomu, lebo ty jednoducho nevieš.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kamarát v anglicku robí strážnika v Tescu a zarába 800-1200 libier tak prečo strážnik v slovenskom Tescu má 350? Ako je možné že v Anglicku toho zamestnávateľa nestojí vela ten zamestnanec a u nás už stojí tak vela že ho nemôžu zamestnať? No slimák teraz vysvetluj.

 

Toto myslis vazne? :)

 

Ja som pracovala v UK pred 9timi rokmi, platili sme tyzdenne za velky byt 600 libier. Co je mesacne takmer 2.5k libier, v Manchesteri, nie v centre...v tej dobe. Netusim ako je to dnes. Ano, vedel si si tam kupit aj velmi lacno veci, ale boli to veci nekvalitne, ktore sa za rok rozpadli.

Dalsia vec, zdravotnictvo. Kamoska sa tam vydala, jej manzel chodi na SK k zubarovi. Akonahle ich dieta dosiahne vek kedy bude mat nastupit do skoly, chcu sa stahovat na SK.

 

Este stale si myslis, ze Tvoj kamarat zaraba dost a ma sa dobre?

Neries iba kto kde kolko zarobi, hlad na to ako celok, ake su naklady na zivot, na zdravotnu starostlivost, na vsetko. Ved to nie je iba o plate, ach.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kamarát v anglicku robí strážnika v Tescu a zarába 800-1200 libier tak prečo strážnik v slovenskom Tescu má 350? Ako je možné že v Anglicku toho zamestnávateľa nestojí vela ten zamestnanec a u nás už stojí tak vela že ho nemôžu zamestnať? No slimák teraz vysvetluj.

 

Myslíš, že tam majú menučká za 3,50? A nájom stojí 150? Kamarát robí vo Švajčiarsku, ak si dobre pamätám, tak priemerné menu tam stálo 7-8 frankov, byt 700-800 mesačne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

niektore veci sa tazko porovnavaju...

 

zamestnanec 5* hotela vo Svajciarsku na pozicii housekeeping - plat 3400 CHF v hrubom, ubytovna 350 CHF, obedove menu 10 CHF (zamestnanecke v tom hoteli, kde je noclah 1 os v rozmedzi 600-12000 CHF)

 

kolko zarobi takyto nekvalifikovany zamestnanec napriklad v 5* Kempinski na Strbskom plese ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takže práca v zahraničí má význam v dvoch prípadoch. Buď tak ako to robia ľudia zo Sopronu, Mosonmagyaróváru že majú tak blízko rakúsku hranicu že tam denne dochádzajú takže tam to vychádza tak že platy rakúske ale deti chodia do školy, lekárom v maďarsku, náklady na bývanie platia v maďarsku. Slovensko má tú smolu že nemá dlhú hranicu so žiadnym bohatým západným štátom ako napr. češi alebo slovinci že dochádzajú za prácou do rakúska na bicykli. Druhý prípad je robiť kamionistu ale pre Belgickú firmu, takže náklady na život v kabíne tie isté ako keď vozí pre slovenskú firmu, ale plat na Belgickej úrovni.

 

Tak aspoň to som dobre odhadol že mne ako nekvalifikovanému takmer nezamestnateľnému človeku je jedno kde žije. Nič tým nestrácam že nejdem ďalej ako hranice okresu. Všade je to rovnaké z môjho hľadiska. Sťahovanie za prácou má význam pre šikovných ľudí.

 

Nehovoril konkrétne ceny, a pracoval na rôznych pozíciách aj v priemysle aj v službách... Potom si spravil kurz SBS už tam a tak je stabilne ne jednom mieste už dlhšie... Povedal len toľko že ani v UK nieje bohatý ale z platu na slovensku si nemohol dovoliť vôbec nič a tam že mu to stačí na to aby si občas zašiel do kina, na výlet, na tréningy zapísal sa na bojové umenia atď. Tam sa aj z minimálneho platu dá žiť a na slovensku len živoriť. To je rozdiel.

 

Ja som bol v zahraničí len ako turista takže na vlastnej koži som nezažil žitie tam... Len počúvam čo hovoria druhí.

 

Ináč okrem Land Roveru v Nitre má byť ďalšia veľká firma v Banskej Bystrici čo tiež zamestná cca 3000 ľudí a aj keď je to od nás ďaleko na denné dochádzanie ale vždy to pomôže aj nám lebo tí ľudia čo pracujú u nás z tých regiónov sa vrátia domov a tým pádom sa u nás zase uvoľnia miesta. Tak isto aj do Land Roveru sa presunú ľudia z existujúcich automobiliek lebo tí čo teraz dochádzajú z okolia Nitry do VW a PSA precestujú 4 hodiny k 8h smene tak sa presunú bližšie domov a tak vlastne všetky tri automobilky budú robiť nábory.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a teraz trochu teorie :),   tomas je ukazka hranicneho zamestnanca,  este trochu horsie a uz bude socialkar.     Tomas sa mylne domnieva ze mu moze pomoct len vlada, ked dvihne minimalku.  Ale to je chyba uvazovania,   v ekonomike sa to vola komparativna vyhoda.    Delba prace vedie k rastu hodnoty toho co vykonava tomas, ak rastie celkova produktivita prace.  Jendoducho  aj picmocha niekto musi robit a je skoda aby to robil niekto kvalifikovany.  Ludia ako tomas samzrejme nie su prvi co ziskavaju na raste ekonomiky ale aj oni pridu na radu.  

typ Tomas zaraba na ukrajine tretinu toho co on,   tomas v rakusku zaraba  dva a pol krat tolko.     Aj tomas teda ziskava z rastu ekonomiky,  keby si to uvedomil, tak by vedel ze prerozdelovanie ( uprava minimalnej mzdy) mu kratkodobo pomaha ale dlhodobo skodi.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dobré. Naučím sa nové veci ešte napíš niečo. Toto bolo zaujímavé čítanie. Konkrétne o tom že ako to je s tým krátkodobo pomáha a dlhodobo škodí. Potom príde inflácia čo to vyrovná alebo čo sa stane? A ešte prirátaj že toto platí len v štátoch kde existuje minimálna mzda. V rakúsku a ukrajine neviem či sú. Takže čo v štátoch kde minimálka neexistuje a výplaty reguluje trh? Vtedy v tých štátoch čo je s tými picmochmi? Kto tie pozície robí? Vlastne aj v štátoch kde MZ existuje väčšina aj tak zarába viac čo znamená že tá skupina by zarábala tak aj keby MZ nebola... Ale minule som sa smial na jednej reportáži v TV kde bolo o chudobe a že nejaká upratovačka z Dolného Kubína zarábala 400 v hrubom a u nás je nástupný plat do veľa fabrík 380 v hrubom že aj keď sa jednalo len o 20 eur ale haluz je to že upratovačka na Orave zarobí viac ako človek na juhozápadnom slovensku (čo sa považuje za najvyspelejší región) vo fabrike svetovej značky! Alebo v SBS kde musíte mať aj kvalifikáciu (bez preukazu odbornej spôsobilosti to ani nemôžte ísť robiť).

 

Žena na nekvalifikovanej pozícii na Orave zarába viac ako muž v najvyspelejšej časti slovenska v priemysle! Či na pozícii kde musí mať kvalifikačný kurz (čo upratovačka nemusí mať)

:lol:  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No to je asi vďaka tomu, že u vás nie je problém zamestnať takých ako ty a tebe podobných ani za tú minimálnu mzdu. Ak by im každý odmietol pracovať za 380 v hrubom, tak by platy museli zvyšovať. Ale keďže platia toľko kolko platia, tak asi nemajú problém s náborom. Minimálnu mzdu si zarábate vlastnou zásluhou, že na to vôbec pristúpite.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj toto bol pekný argument. Aj takto sa to dá povedať. Ale vo všeobecnosti prevláda argument že v hladových dolinách sú nízke mzdy lebo tam zase ľudia majú na výber z dvoch možností a to buď bude pracovať za to málo alebo nebude pracovať vôbec... Ale mám aj dôkaz čo potvrdzuje to čo axel píše zažitý, keď som pracoval na linke v Samsungu, robil so mnou jeden chalan vyučený elektrotechnik z Rimavskej Soboty a to bol paradox že doma na Gemeri robil v Lidli za nejakých 450 hrubého a prišiel na západ slovenska s tým že tu sa zarábajú veľké peniaze že vyspelý západ, veľa firiem, samsung ako svetová značka, dostal nástupný plat 360 (vtedy bola ešte taká minimálka) a potom nadával že čo to je že nájde si prácu vo svojom obore, v najvyspelejšej časti slovenska, a ešte si platí za ubytko. Že to na gemeri doma by zarobil hocikde aj pri murároch ako pomocník a po prvej výplate dal výpoveď. Tu je to tak že prídu 55 ročné ženy z dedín čo celý život pracovali v JRD pri hnoji a zrazu majú miesto v peknej čistej fabrike, v zime zakúrené, v lete klíma, čistá robota, zmontovať LCD panel je ľahké ako Lego všetko do všetkého zapadá, zapoja nejaké konektory, zaskrutkujú drobné šróbiky s doťahovačkou, najedia sa v peknej jedálni, autobus ich prinesie aj odnesie (za tie vládne stimuly) a potom jasné že sú nadšené a kašlú na to že zarobia tri stovky. Majú manželov murárov, kamionistov čo finanče rodinu utiahnu, takže nemajú ani existenčné problémy len si kľudne chodia do práce... Nikto neprotestuje. Stále sa nájdu tisícky ochotných ľudí čo za tie peniaze pri tom páse budú stáť.

 

Ináč teraz bol pekný príspevok v TV (ak chcete nájdite si na nete dnešné správy z markízy) tam zhruba v strede bola reportáž o nezamestnanosti a jej dôvodoch na slovensku. Povedali že keby firmy robili na plné obrátky aj tak by neklesla pod 8% lebo problém nieje s pracovnými miestami ale s ľuďmi! Prakticky každý 11-ty človek na slovensku je nezamestnateľný a preto sa dejú veci že si do našich fabrík nosia zamestnancov zo zahraničia pričom na úradoch práce je armáda nezamestnaných a tí tam aj vždy budú lebo to sú práve tí nezamestnatelní ľudia takže nech príde hocikoľko investícií pod 8% to nedajú čo je stále najväčšia hanba v EU lebo v porovnaní s inými štátmi na tom budeme najhoršie inde to je okolo 4% a tak.

 

Ale aspoň to mám vysvetlené už aj z tej mojej milovanej bedne a už nikdy nevypustím z huby niečo v štýle že prečo tak málo zarábam atď. Nakoniec je všetko pravda čo Axel píše a ja môžem byť rád že som vôbec zamestnaný. Lebo ja sám tiež patrím skôr medzi tých nezamestnatelných ľudí, s ktorými sa nedá nič spraviť a keď bude stáť fabrika na každom rohu tá skupina ľudí bude na UPSVAR-e aj tak! Ja tí ľudia nemáme čo pracovnému trhu ponúknuť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som v nejakej téme písal už dávnejšie, že nezamestnanosť na Slovensku nikdy neklesne pod 5-6%, z dôvodu, že máme tu ľudí, ktorí sa proste nemajú šancu nikde zamestnať a nie je to z dôvodu rasového (ako sa ciganisti silou mocou snažia presvedčiť normálnych ľudí), ale z dôvodu, že tí ľudia skutočne nemajú čo ponúknuť. Bez vzdelania a bez praxe je to bez šance.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Však o tom hovorím aj ja. Nieje to vždy o lenivosti alebo neochote vstávať ráno do práce ale aj pre toto: 

nie je to z dôvodu rasového (ako sa ciganisti silou mocou snažia presvedčiť normálnych ľudí), ale z dôvodu, že tí ľudia skutočne nemajú čo ponúknuť.

 

Ľudia čo sú naozaj sami o sebe presvedčení že pracovať nechcú a ani nepôjdu je malé percento. Takže aj z tých pár percent nezamestnaných by viac ako polovica šla pracovať a ctia si morálne hodnoty a je pripravená ísť pracovať a nebyť na obtiaž sociálneho systému ale žiaľ nemajú čo pracovnému trhu ponúknuť a sú vlastne nezamestnateľní.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No to je asi vďaka tomu, že u vás nie je problém zamestnať takých ako ty a tebe podobných ani za tú minimálnu mzdu. Ak by im každý odmietol pracovať za 380 v hrubom, tak by platy museli zvyšovať. Ale keďže platia toľko kolko platia, tak asi nemajú problém s náborom. Minimálnu mzdu si zarábate vlastnou zásluhou, že na to vôbec pristúpite.

o tomto som tu kedysi diskutoval s xenom, keď sem ešte chodil. je fakt že jednou z príčin nízkych platov na SK je aj to, že vždy sa nájde nejaký idiot ktorý pôjde pod cenu. toto je /podľa mňa/ aj jediný argument v prospech zákonom stanovenej minimálnej mzdy, lebo radšej ani si nechcem predstaviť kam až by boli schopní niektorí zamestnávatelia stlačiť mzdy...

 

@ Tomáš. tie pomocné práce v robote, o ktorých si písal /upratovanie, rúbanie dreva, asfaltovanie, .../ tam robíš len ty, alebo aj ostatní SBSkári?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj druhý SBS-kár to robí ale to je malá dedinská firma tam každý musí všetko robiť. Aj šoféri si musia opraviť na autách čo vedia, umývať ich atď. Tam kde robí brat len ide pre kamión a na konci funusu zavezie odstaví a nemusí sa o nič starať. Aj v predošlých SBS-kách kde som robil tam sa len sedelo... Tu vymyslí vedúci kde čo, v lete polievať, burinu trhať, trávu kosiť, natierať atď. Tu to funguje tak že všetci robia všetko. Nieje štruktúra ako vo fabrike že každý mám konkrétnu funkciu. Ale môžem byť teraz rád že mám zamestnanie kde ma ako tak tolerujú a pracovný čas mi vyhovuje najviac odkedy som na trhu práce. Takže zatiaľ meniť nechcem. Keď si vybavím všetkých lekárov, alebo ma vyhodia tak pokračujem s tortúrou. Už by som chcel niekde vydržať dlhšie než 2 roky. A ešte nejaké rekvalifikačné kurzy porobiť keby som bol niekedy dlhšie na úrade práce. Sú aj firmy kamiónové kde tak zúfalo chýbajú vodiči že spraví firma potrebné papiere s podmienkou že si to tam odrobím. Ale výhoda je že nemusím mať 2000 eur aby som mohol začať a to by som mal len papiere ešte nájsť robotu. Tam je hneď zamestnanie aj papiere spravia. Takže ak všetko si povybavujem tak idem aj tam zavolať a popýtam sa na detaily.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jaguár začína naberať ľudí, kto má záujem, môže sa zaregistrovať na internete.

 

No a keďže ty často piskuješ, ako ti dajú málo zarobiť, tak ukáž ako chceš veľmi pracovať a pekne sa zaregistruj.

 

Len tam čítam čosi :unsure: ...

 

V dotazníku budú záujemcovia vypĺňať napríklad údaje o ich špecializácii, kvalifikácii, taktiež budú musieť uviesť informácie o ich aktuálnom alebo poslednom zamestnaní.

 

Akú ty máš špecializáciu, aby sa Jaguáru oplatilo ťa zamestnať? Lebo bez špecializácie ťa asi nezoberú ani za minimálnu mzdu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nemám žiadnu špecializáciu ktorou by som mohol ohúriť. Ale do Volkswagenu ma 2x zobrali, a do PSA hľadajú tiež ľudí kde mi v agentúre povedali že nástup nieje problém. Aj tam sú pozície pre nemehlá ako zbierať krabice od materiálu a zvážať ich do lisu, či zametať podlahy, zbierať sáčky, doťahovať dve skrutky imbusákom a to robiť celý deň dokola. Také pozície á la cvičená opica...

 

Ale haluz je že do Volkswagenu som sa dostal tiež elektronicky a to má taký príbeh že ja som bol zamestnaný u nás doma v Samsungu na dobu neurčitú, len som sa stále sťažoval že málo zarábam. Akurát sme nemali zákazky a tak sme boli na tom voľne že 60%, akurát v tých dňoch sa na výstavisku Incheba konal Profesia Days tak som tam šiel na výlet že sa pozriem lebo tam prebiehali ukážky pohovorov, boli tam odborníci s ktorými sa dalo konzultovať, boli tam semináre ako správne/nesprávne absolvovať pohovory, kde robíme chyby atď. Popri tom vystavovali rôzni zamestnávatelia. Bola tam aj tá elektrotechnická firma z Trenčína čo vyrábali LCD panely axel. Tam som sa pýtal a odmietli ma že ja to mám z Galanty ďaleko že sa mi neoplatí dochádzať z čoho vyplývalo že asi mali dosť zamestnancov lebo zase tie dva závody Samsungu u nás a pri Trnave sem už zvážajú ľudí nielen z celej SR ale už aj slovákov z vojvodiny a rumunska, ktorým dávajú ubytko a autobusy zadarmo len aby tu ostali robiť a im to neprekáža že sú z ďaleka. Tým Trenčanom som povedal že ja sa ubytujem v TN na svoje náklady ale ja tam pracovať chcem a oni že nie nech si zvážim či sa mi to oplatí atď. Strašne ma odhovárali a tam som si trúfal lebo vtedy ma práca v Samsungu bavila a predpokladal som že v Trenčíne budem robiť niečo podobné. Potom tam bol stánok Volkswagenu o ktorom boli po Galante chýry že je to nedobytná pevnosť že tam zarábajú nadštandardne ale dostať sa tam dá len cez známosti atď. V tom stánku mali stolíky s notebookmi kde si ľudia mohli podať prihlášky priamo do VW. Ja som to zo srandy vyplnil ale nerátal som že ma zoberú lebo ja som tam aj napísal do kolóniek pravdu že raz som tam už pracoval cez agentúru, popísal som všetky pozície kde som pracoval, a to si predstavte tak že v tlačiarni som zbieral odpad zo strojov ale ja som napísal že manipulant v tlačiarni ako sa oficiálne tá pozícia volala takže na papieri to vyzeralo pekne. A predstavte si že behom dvoch týždňov ma volali na pohovor. Tam boli psychotesty tie rôzne vzorce ktoré som dal tak že boli riešenia pre všetky mentálne oblasti a ako som už inde spomínal že tie logické mi šli menej tak tam som len náhodne tipoval, ale zase slovné zadania a iné mi už šli lepšie. Ďalší test čo bolo o pozornosti a rýchlosti som spravil podvodom tak že psychológ vysvetlil že nám na tri sekundy ukáže znaky (vyzeralo to ako nejaké klinové písmo) a potom nám rozdal papiere kde bol celý rad podobných znakov a len náhodne sa v každom rade vyskytol jeden z tých znakov čo nám na tri sekundy ukázal a bolo treba napísať že v ktorom rade sa koľkokrát nachádzal ten znak. Povedal že všetky papiere zošity a podobné zložme zo stolov aby nik nemohol podvádzať ale ostatné veci mu na stole (na ktoré sa obvykle nič nepíše) nevadili, ja som tam mal flašu coly a linu. Na tú som si rýchlo tie znaky napísal ale na farebnom obale toho kexíku sa to stratilo takže len ja som na to videl a tak som zvládol ten test. Mnohých poslal domov už po tomto teste. Potom šiel každý jeden (už to bolo preriedené z 50 ľudí na 20 tými rôznymi testmi) a tam bola komisia z jedného personalistu, psychológa, a človeka z výroby a tam sa pýtali na rôzne veci. U mňa asi zabralo to čo obecne platí že ak ideme na maturity či na balenie žien s tým že to musím dať, práve tým to človek pokazí, lebo sa sústreduje na to že to musí za každú cenu byť. Ja som si tam sadal s tým že to bol pre mňa iba výlet že ak dám tak dám, ak nie tak nie. Kľudne som im narozprával že som predával na trhu u vietnamcov, pracoval som v zdravotníctve, ale platy tam boli nedostatočné preto som odišiel (pritom ma vyhodili) do priamyslu lebo ma technika baví a v tom sa chcem realizovať ale sú tam malé mzdy tak to chcem skúsiť u vás v automobilke kde vidím šancu realizovať sa, rásť v kariére... A oni presne toto chcú od človeka počuť. Tak ma predstavte si že vzali! Sám som tomu neveril.

 

Ale teraz keď už je aj PSA na plno rozbehnuté, KIA tiež a už bude aj Land Rover už budú prísnejší na to už takýchto ,,chytrákov" majú prekuknutých a už prispôsobujú podmienky. Ale tentoraz si nehľadám zamestnanie. Tu mi ponúkli pracovný čas s akým som spokojný a toto som nedosiahol v žiadnom zamestnaní takže tu aj keď moc neplatia ale chcem zostať kým sa dá lebo cez deň som prakticky  doma a tak si viem v pohodičke vybavovať lekárov... To keď som šiel každý mesiac do iného zamestnania spôsobilo vždy to že som mal výber, všetko som chcel skúsiť, keď ma z jednej firmy vyhodili, tak či tak som si musel nájsť niečo, alebo ma už nezniesol kolektív a postarali sa o to aby ma vyhodili, niečo som si našiel sám, niečo mi poradili kamoši... Ale túto etapu života mám za sebou toto píšem hlavne axelovi aby pochopil prečo som sa nechytil hneď na tie jeho ponuky do pekárne v sládkovičove alebo teraz na Land Rover... Keby toto bolo pred pár rokmi keď som skákal medzi profesiami, vtedy by som spravil presne to že hneď ako to axel napísal (čo bolo pred pár mesiacmi len) by som sa zamestnal v tej pekárni, ale dovtedy by ma akurát vyhodili, alebo by som sám odišiel lebo by som už špekuloval nad tým land roverom... Ale nevadí nič sa nedeje som ešte mladý do dôchodku ďaleko takže aj keby som teraz 5 rokov stagnoval na jednom mieste ešte stále je možnosť vrátiť sa ku kočovnému spôsobu života medzi firmami... Takže toto niesu žiadne výhovorky ale teraz mám obdobie keď nekočujem ale kočoval som 10 rokov a možno budem ešte ďalších 20 ale momentálne nie... A ďalšia vec je že kočovnícky spôsob zamestnania tiež nieje riešenie lebo darmo sa zamestnám vo firme s nástupným platom 600 eur keď ma z nej za mesiac vyrazia a pamätám aké mal následky ten kočovný život, každý mesiac som sa evidoval na úrad práce, vybavoval dva dni papierovačky a o týždeň som sa zamestnal potom pri daňovom priznaní mi to nechcel nik spraviť lebo som mal 10 papierov na každom pracovný pomer 3-4 týždne, jedna účtovníčka že to nespraví lebo som už neni u nich zamestnaný, druhá že tu som ešte len krátko zamestnaný... Vkuse doplácať zdravotnej 40 centové sumy za jeden deň, na sociálnej podpisovať čestné prehlásenia, vydokladovať že kde som bol evidovaný ten jeden jediný deň lebo v sobotu som ešte zapájal kábliky v jednej fabrike a v pondelok som už nosil bordel v druhej fabrike... To bol birokratický horor a takto ťahať 10 rokov je naozaj dosť. Ani platovo som na tom nebol dobre lebo vo väčšine firiem je nástupný plat minimálka a potom sa dá vypracovať každý podľa svojich schopností aj na tú tisícku... Ale ja som všade pracoval mesiac, všade som dostal len prvú výplatu a ešte som mal k tomu aj večné papierovačky, takto mám každý mesiac výplatu a nemám papierovačky. Mne by sa oplatilo niekde pracovať tak že by som tam vydržal aj pól roka ale tu funguje akýsi achimedov zákon že tam kde ma znesú dlhšie ako rok je fixný plat minimálka a bez možnosti kariérneho rastu, tam kde je nástupný plat väčší, alebo je možnosť časom zarábať viac ak ukážete svoju šikovnosť tak tam nevydržím dlhšie ako tri mesiace. Obvykle v skúšobnej dobe letím.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

no dobre, a teda si tam furt, alebo zasa poškuľuješ po dačom inom, len ešte nevieš, po čom?

Mimochodom, prečítala som tú tému, čo už je zamknutá, a šokovalo ma, že chlapík, čo má už dávno 30-ku za sebou, si nechá od mamy (predpokladám, že mama ešte nie je doma na penzii, ale maká) robiť full servis. To teda musím pochváliť moju svokru, že oboch chalanov vychovala ako ľudí, čo v domácnosti pomáhajú podľa svojich schopností, a nebohý svokor tiež doma pomáhal. Veď obaja boli zamestnaní, tak prečo by jeden mal makať a obskakovať toho druhého a ten si mal vylihovať na gauči? Aj ja by som pýtala za nájom, za stravu i za služby...keď ešte dcéra bývala u nás a už bola zamestnaná, vypočítala som priemerné mesačné náklady z posledného roku na stravu a bývanie a tie všelijaké toaletné potreby a podobne, a tiež nám platila. A veru ako učiteľka na 1. stupni a tesne po škole, tiež nezarábala ktoviečo, ale nesťažovala si.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov