Skočiť na obsah

Aké náboženstvá poznáte?


RoSo

Odporúčané príspevky

Našiel som toto:

 

Nový Zákon hovorí, že na poslednej večeri Krista bolo spolu s ním prítomných 12 apoštolov. Krista ukrižovali práve v piatok, kresťania si teda začali číslo 13 i piatkový deň dávať do súvislosti s negatívnymi udalosťami a nešťastím.

 

To je dosť zvláštne, pretože viera v povery by nemala byť znakom kresťana.

 

Ešte k tomu Kronosovi. Stál na začiatku, alebo bol tiež synom niekoho? Bol jedným z titanov?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 86
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • RoSo

    28

  • game

    25

  • phersu

    7

  • Sniper

    5

Top prispievatelia v tejto téme

Zverejnené obrázky

aj Kronos bol synom niekoho :)

 

http://www.studentske.sk/text/?sk=../dejep...nabozenstvo.htm

 

takto to bude jednoduchšie , tá grécka rodinka bohov je príliš zložitá .... :lol:

 

 

 

 

 

 

 

 

ešte k tomu 13. - zrejme je to len pribájené k tomu ukrižovaniu ... ľudia majú radi takéto "náhody" ... a keď už nešťastie, tak teda poriadne ;) ...

myslela som na iné... je to iný piatok 13. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jeden článok o "Judášovom evanjeliu". o ktorom sa za posledných pár rokov dosť popísalo .... dám ho sem, lebo je v ňom zmienka o gnostikoch a o tých sme sa tu už rozprávali :

 

 

Judáš zradil vraj na Ježišovu žiadosť, jediný ho pochopil

 

 

Washington 6. apríla (TASR) - Staroveký rukopis objavený po 1700 rokoch by mal ukázať v novom svetle skutočný vzťah Ježiša a Judáša, jeho údajného zradcu, ako ho vykresľuje Nový zákon. Novoobjavený dokument, Judášovo evanjelium, však poukazuje na to, že konal na základe žiadosti samotného Ježiša, ktorý sa chcel odpútať od svojho pozemského tela.

 

Podľa prezidenta Katolíckej teologickej únie v Chicagu Donalda Seniora bude Judášovo evanjelium konkurovať Novému zákonu. Pripustil však, že názory naň môžu byť rôzne.

 

Rukopis na papyruse bol napísaný pravdepodobne okolo roku 300 nášho letopočtu v koptčine, jazyku starého Egypta. Je to kópia skoršieho gréckeho rukopisu, uviedol Terry Garcia z National Geographic Society.

 

Vzácny nález objavili v egyptskej púšti pri meste Minjá v 70. rokoch. V súčasnosti ho biblickí odborníci overujú karbónovou metódou.

 

V protiklade s evanjeliami Mareka, Matúša, Lukáša a Jána teda tento text poukazuje na to, že Judáš zradil Ježiša na jeho vlastnú žiadosť.

 

Judášovo evanjelium začína slovami: Tajná správa o zjavení, ktoré dal Ježiš na známosť v rozhovore s Judášom Iškariotským. Kľúčovú pasáž predstavuje časť, kde Ježiš hovorí Judášovi: "Ty ich všetkých prekonáš." Ďalšia časť textu naznačuje, že Judáš pomôže Ježišovi oslobodiť jeho ducha zbavením sa fyzického tela.

 

Zmienku o judášskom bozku v texte nemožno nájsť, sú tu však údaje o peniazoch i o tom, že Judáš vydal Ježiša chrámovým ozbrojencom. Chýba však zmienka o Ježišovom ukrižovaní a vzkriesení. Text sa končí scénou Ježišovho nanebovstúpenia, ktorá sa úplne nezachovala.

 

O rukopise sa po prvýkrát zmienil vo svojom spise biskup Ireneus z francúzskeho Lyonu okolo roku 180. Označil ho za odlišný od hlavného prúdu kresťanstva a uviedol, že sa jedná o fiktívny príbeh.

 

Judášovo evanjelium uchovávala sekta pod menom Gnostici. Jej členovia verili, že cesta k spaseniu vedie cez tajné vedomosti, ktoré Ježiš odovzdal kruhu svojich najbližších.

 

Podľa National Geographic autor Judášovho evanjelia veril, že jedine Judáš Iškariotský pochopil skutočný význam Ježišovho učenia.

 

 

článok má zdroj tu : http://www.sme.sk/c/2665917/Judas-zradil-v...o-pochopil.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Rukopis na papyruse bol napísaný pravdepodobne okolo roku 300 nášho letopočtu v koptčine, jazyku starého Egypta. Je to kópia skoršieho gréckeho rukopisu, uviedol Terry Garcia z National Geographic Society.

 

O rukopise sa po prvýkrát zmienil vo svojom spise biskup Ireneus z francúzskeho Lyonu okolo roku 180. Označil ho za odlišný od hlavného prúdu kresťanstva a uviedol, že sa jedná o fiktívny príbeh.

Tak tomuto nerozumiem. Zmienil sa o koptskom, či gréckom papyruse? Pretože z kontextu sa zdá, že sa zmienil o papyruse, ktorý vznikol o 120 rokov neskôr. A odkiaľ je informácia o skoršom gréckom rukopise? Okolo roku 150 sa datujú aj gnostické evanjeliá. Nepatrí toto tiež do tejto kategórie?

Ak sa na to pozriem ako veriaci, podobných fantastických správ už bolo neúrekom. A kresťanstvo stojí na zmŕtvychvstaní Ježiša Krista. Tento papyrus ho nepodporuje ani nevyvracia.

A z druhej strany je tento článok príliš prepchaný "senzáciechtivosťou" a obsahuje príliš málo faktov, aby sa ním dalo serióznejšie zaoberať.

Vzácny nález objavili v egyptskej púšti pri meste Minjá v 70. rokoch. V súčasnosti ho biblickí odborníci overujú karbónovou metódou.

To znamená, že uplynulo viac než 35 rokov a zatiaľ nie je známy vek.

 

Mňa viac zaujíma ten grécky papyrus, či je to skutočnosť, alebo len mýtus. Skúste nájsť niekde o ňom viac.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes na Sme:

 

Nové evanjelium vidí Judáša inak

 

Bol Judáš nevinný? S touto otázkou predviedla americká National Geographic Society svetovej verejnosti objav rukopisu starého asi 1700 rokov.

 

Ide o Evanjelium podľa Judáša a vyplýva z neho, že keď Judáš Rimanom označil Ježiša, plnil tak len Ježišovo želanie. Autor evanjelia dokonca Judáša označuje za jediného, kto rozumel skutočnému významu Ježišovho učenia.

 

Rukopis na papyruse bol napísaný v koptčine, jazyku starého Egypta a atramentom, ktorý sa vtedy používal. Našiel sa v egyptskej púšti v 70. rokoch minulého storočia. Trvalo dlho, kým sa dostal do rúk americkej vedeckej spoločnosti, kým overili jeho autenticitu a kým ho preložili.

 

"Nech sa začne živá diskusia o význame tohto fascinujúceho starého textu," vyhlásil predseda Katolíckej teologickej únie v Chicagu Donald Senior, hoci pochybuje, že nové svedectvo môže konkurovať Novému zákonu.

 

Na Slovensku také niečo nehrozí. Rímskokatolícky biskup František Tondra povedal, že "cirkev o Judášovom evanjeliu vie", ale ho neuznáva. Zmenu pohľadu na Judáša neočakáva ani generálny biskup evanjelickej cirkvi Július Filo.

 

Naopak, šéf Katedry religionistiky Karlovej univerzity v Prahe Milan Balán je presvedčený, že vykreslenie Judáša ako zradcu je "najväčšie ohováranie v duchovných dejinách ľudstva" a verí, že povesť historickej postavy Judáša bude raz očistená.

 

 

http://www.sme.sk/clanok.asp?rub=print_sprav&cl=2667375

 

 

 

Na Slovensku také niečo nehrozí ... to je pekná veta :-) žiadna diskusia :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V podstate sa tento príspevok neliší od predchádzajúceho, ak nerátam tri posledné odseky. Takže moje otázky zostávajú a pridávam jednu ďalšiu. Prečo je tento dokument dôveryhodný a štyri evanjeliá nie?

 

Po takmer 2000 uplynulých rokov bol Judáš Iškariótsky prezentovaný ako zradca, ktorý za 30 strieborných vydal svojho najlepšieho priateľa - Ježiša na smrť. Spoločnosť National Geographic včera (článok bol písaný 7.4.2006, pozn. RoSo) predstavila vo Washingtone starobylé dokumenty, ktoré ponúkajú na tento biblický príbeh iný pohľad.

 

Evanjelium podľa Judáša, tak sa tento dokument volá, je text napísaný v kopštine a je považovaný za preklad gréckeho textu napísaného niekedy okolo roku 2. storočia nášho letopočtu.

 

celý článok

 

V tomto článku sa dátuje starší grécky rukopis, na ktorý sa odvoláva tzv. Judášovo evanjelium do 2. stor., čiže do doby vzniku gnostických evanjelií. Prečo by tento dokument mal byť dôveryhodnejší, či senzačnejší, než tie predošlé?

 

Judášovo evanjelium uchovávala sekta pod menom Gnostici. Jej členovia verili, že cesta k spaseniu vedie cez tajné vedomosti, ktoré Ježiš odovzdal kruhu svojich najbližších.

 

Tak toto mi pripomína svedkov jehovových, či akúkoľvek inú sektu.

 

Tiež by ma zaujímalo, či by v budúcnosti archeológovia považovali za autentický dokument verne opisujúci udalosti trebárs Evanjelium podľa Syna od Normana Mailera.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takže moje otázky zostávajú a pridávam jednu ďalšiu. Prečo je tento dokument dôveryhodný a štyri evanjeliá nie?

V tomto článku sa dátuje starší grécky rukopis, na ktorý sa odvoláva tzv. Judášovo evanjelium do 2. stor., čiže do doby vzniku gnostických evanjelií. Prečo by tento dokument mal byť dôveryhodnejší, či senzačnejší, než tie predošlé?

k tej pridanej otázke skúsim pridať svoju: prečo sú tie štyri evanjeliá dôveryhodné a tie ostatné nie ? :lol:

 

k tej druhej otázke : prečo by mal byť tento dokument dôveryhodnejší či senzačnejší, než tie predošlé ? nemyslím že je ... svet je dne s otvorenejší, komunikácia rýchla, ľudia zvedaví a informácie sa dostávajú vďaka novým médiám všade a rýchlo....

tento dokument vzbudzuje zvedavosť podobne ako Kumránske zvitky, ako Turínske plátno, ako ostatné apokryfické evanjeliá a ešte množstvo ďaľších dokladov minulosti ... svojou existenciou neohrozuje vieru, len otvára otázky .... podobne ako tie ďaľšie predmety minulosti ...

a okrem toho sa dodnes samotní bádatelia neujednotili, prečo práve tie štyri evanjeliá sú súčasťou Nového zákona, prečo ostatné zostali apokryfické, nepoňaté do Knihy... podobne vyvstávajú otázky okolo Turínskeho plátna ... niekoľko datovaní povelených odobratím vzoriek bolo protichodných....

podobne je to s Judášovým evanjeliom .... bádatelia bádajú, ľudia sa zaujímajú, konzervatívna časť cirkvi nepripúšťa diskusiu....

 

 

Judášovo evanjelium uchovávala sekta pod menom Gnostici. Jej členovia verili, že cesta k spaseniu vedie cez tajné vedomosti, ktoré Ježiš odovzdal kruhu svojich najbližších.

 

Tak toto mi pripomína svedkov jehovových, či akúkoľvek inú sektu.

práve o gnosticizme sme už hovorili... bola to odnož náboženstva, nového náboženstva, ktoré nie tak dávno pred tým vzniklo ... takýchto odnoží malo a má kresťansvo priveľa...

 

zistí vôbec niekto z hĺbky tisícročí, kto čo a ako ....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

podobne je to s Judášovým evanjeliom .... bádatelia bádajú, ľudia sa zaujímajú, konzervatívna časť cirkvi nepripúšťa diskusiu....

S niektorými veriacimi sa diskutovať dá. Aj keď podľa deada, ak diskutujem, pochybujem a tým pádom už nie som veriaci :lol: Z toho mi vychádza, že slobodnú vôľu dostal človek preto, aby nesmel veriť :) Čo je podľa môjho skromného nevzdelaného názoru akýmsi obmedzením slobodnej vôle :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

S niektorými veriacimi sa diskutovať dá. Aj keď podľa deada, ak diskutujem, pochybujem a tým pádom už nie som veriaci :lol: Z toho mi vychádza, že slobodnú vôľu dostal človek preto, aby nesmel veriť :) Čo je podľa môjho skromného nevzdelaného názoru akýmsi obmedzením slobodnej vôle :)

slobodnú vôľu človek dostal preto, aby si mohol slobodne vybrať ;)

slobodnú vôľu dostal spolu so "sivými bunkami", a keď ich dostal, tak zrejme preto, aby ich používal ... tak človek slobodne premýšľa a vyberá si, či bude veriť, či nie.... ;)

viera, pevná viera nepripúšťa diskusiu... to je pravda... keď veríš, nediskutuješ... nemáš o čom.... to nie je diskusia, ale obhajoba viery...

 

čiže vlastne naopak: nie preto dostal človek slobodnú vôľu, aby nesmel veriť... dostal ju preto, aby smel ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takže ak diskutujem, nemám pevnú vieru?

 

Asi to tak bude, ale nejako mi to žily netrhá. Ako si povedala, sivé bunky sú na to, aby sa používali. A keďže ja vieru nepovažujem za exaktnú vedu, ale osobný postoj k životu, dovolím si diskutovať o týchto otázkach. Samozrejme, našli by sa múdri ľudia z obidvoch strán, ktorí by moje argumenty znosili pod čiernu zem :lol:.

 

Viera je bez skutkov mŕtva a pre mňa je prostriedkom k lepšiemu životu. Ak by ma niekto presvedčil o tom, že moja viera je nesprávna, nemyslím, žeby zo mňa urobil lepšieho človeka.

 

Jedna vec ma dnes zarazila. Je mnoho fundovaných ľudí, kňazov či teológov, ktorí sú v otázkach viery vzdelanejší než väčšina ľudí. Napriek tomu, v takom masovom médiu ako je internet, mi v diskusii chýbajú. Tá je často jednostranná. Preto sa pýtam, kde a či vôbec diskutujú? Prispievajú len v kresťanských fórach medzi svojimi a zvyšnému svetu sa vyhýbajú? Veď aj Ježiš vyšiel medzi spodinu a pohanov, a kázal obyčajným ľuďom, nebol to elitár.

 

Pri tejto poslednej vete som si znova spomenul na gnostikov, ktorí tvrdili, že Ježiš zvestoval pravdu len "vyvolením" :)

 

K diskusii - tá je vždy obhajobou názoru. Nikto nediskutuje s tým, že sa nebude pokúšať obhajiť svoj názor. Záleží už len na tom, či ho protiargumenty presvedčia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Viera je bez skutkov mŕtva a pre mňa je prostriedkom k lepšiemu životu. Ak by ma niekto presvedčil o tom, že moja viera je nesprávna, nemyslím, žeby zo mňa urobil lepšieho človeka.

 

Jedna vec ma dnes zarazila. Je mnoho fundovaných ľudí, kňazov či teológov, ktorí sú v otázkach viery vzdelanejší než väčšina ľudí. Napriek tomu, v takom masovom médiu ako je internet, mi v diskusii chýbajú. Tá je často jednostranná. Preto sa pýtam, kde a či vôbec diskutujú? Prispievajú len v kresťanských fórach medzi svojimi a zvyšnému svetu sa vyhýbajú? Veď aj Ježiš vyšiel medzi spodinu a pohanov, a kázal obyčajným ľuďom, nebol to elitár.

no... veď tam niekde v tom článku sa píše, že u nás žiadna diskusia ... :lol: a to je len u nás... naši fundovaní teológovia neradi vystupujú na verejnosti ... jednoduchšie je vyhlásiť, že nebude žiadna diskusia, tým pádom sa nemusí odpovedať na prípadné nepríjemné otázky a všetko je tak ako predtým...

 

viera bez skutkov je mŕtva... nikto so zdravím rozumom ťa nebude presviedčať, že tvoja viera je nesprávna..

a kľudne diskutuj.. mám rada ľudí, ktorí vedia diskutovať aj o takýchto "tabu" ...

 

pred pár rokmi som na internete absolvovala jednu veľmi kultivovanú asi dvojmesačnú diskusiu ohľadne viery a neviery a všeličoho okolo ... bolo to niečo mimoriadne, pre mňa obrovský zážitok, prvá skutočná diskusia na webe, a diskusia na úrovni ...

tu je jeden kúsok, čo som tam vtedy napísala .. občas sa k celej debate vraciam...

 

... buďme k sebe dobrí tu na tomto svete, všetko,čo v našom živote

robíme, je vecou viery. Každý ľudský život sa niečím riadi, jeden si

pomáha vierou, druhý filozofuje... Správajme sa tu a na tomto svete

k sebe ako ľudia, neubližujme si, pomáhajme prežiť jeden druhému...

. Aj po prečítaní vašich príspevkov si stále myslím, že keď Ti Tvoja

viera pomáha žiť, je to určite ten najkrajší pocit - ale dajme

druhému človeku možnosť, nech si slobodne vyberie, v čo bude veriť,

čo mu pomôže žiť. Keď bude šťastný, nebude mať pocit, že musí tomu

druhému jeho šťastie vziať, alebo ho ponižovať, ubližovať mu, len

preto, že je iný. To iný znamená čierny, biely, inej viery. Takto

vzniká nenávisť, vojny. Človek nevie pochopiť a rešpektovať človeka.

...

 

takže diskutuj do sýtosti... zato nám pánboh nadelil tú hrču do hlavy, aby sme ju používali ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

viera bez skutkov je mŕtva... nikto so zdravím rozumom ťa nebude presviedčať, že tvoja viera je nesprávna..

Takých ľudí sa nájde dosť na obidvoch stranách. Či už je to dead, pre ktorého je viera znakom lenivosti, alebo ľudia s ktorými sa stýkam a myslia si, že som zišiel z tej pravej cesty. Moja babka nebožka by ma hnala, keby vedela, že mariánstvo pokladám za modloslužobníctvo. Alebo tiež moji reformovaní priatelia nemusia chápať, že neodsudzujem katolíkov kvôli prešľapom, ale vidím v nich veriacich ľudí. Taktiež si nemyslím, že napr. dalajláma bude zatratený, pretože neprijal kresťanstvo. Ježiš povedal - podľa ovocia ich spoznáte. Tak sa snažím žiť, aj keď mi to príliš často nevychádza. Myslím si, že v očiach niektorých ľudí som považovaný za zblúdilu ovcu. Ja však verím, že za svoj život som zodpovedný niekomu úplne inému.

 

ale dajme druhému človeku možnosť, nech si slobodne vyberie, v čo bude veriť,

čo mu pomôže žiť.

Pre toto som celým svojim srdcom a telom proti islamu. Ten, na rozdiel od kresťanstva, nie je taký slobodný. A jeho ovocie je trpké.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no... priznám sa, keď som toto pred rokmi písala, nemala som na mysli islam....

 

ale práve tie obmedzenia, či tie možnosti, ktoré spomínaš.... že prečo si niekto vôbec dovolí starať sa do toho, v čo človek verí... nechcem, aby som bola zle pochopená:

vieru v hocičo považujem za výsostne súkromnú vec každého človeka ... že v osobnom živote niekto vyčíta niekomu druhému, že prečo ty veríš tomuto, alebo ako môžeš tamtoho považovať za dobrého človeka, keď on verí inému....

presne o tomto tam v tom citáte píšem....

kto si osobuje právo ešte aj dnes hovoriť do vecí duše ... dead tiež nie... on povedal svoj názor na vieru... ale nehovorí ti, čomu máš a ako máš veriť....

 

 

 

/ jedna výnimka u mňa je: rozhodne budem hovoriť do toho, keď kresťan konvertuje na islam... dnes a v dnešnom svete ... tam musím povedať svoj názor ... /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tuto nájdete zaujímavú úvahu o apokryfoch

 

Diplomová práca

 

Zuzana Turoňová

APOKRYFY - ICH VÝZNAM PRE BIBLICKÉ ŠTÚDIUM

 

úryvok:

 

Výraz apokryf pochádza z gréckeho slova apókryphos,čo znamená skrytý, podvrhnutý,

nepravý, utajený, schovávaný. Po prvý raz použil tento pojem Origenes, aj to na

označenie kníh gnostikov.

 

Ide o židovské a kresťanské spisy, ktoré sa formou a obsahom

podobajú kánonickým knihám Starého a Nového zákona, ale nepatria do kánonu

inšpirovaných spisov.

 

Cirkev ich vylúčila aj z bohoslužobného používania, lebo

v niektorých sa vyskytovali aj bludy.

Apokryfy v širšom zmysle sú texty, ktoré vyrástli s kánonického Starého a Nového

zákona. Slovo „apokryf“ sa používalo v staroveku na označenie textov súvisiacich

s obidvoma zákonmi, ktoré buď Židia alebo kresťania nepokladali za súčasť Písma. Boli

„ukryté“ pred použitím a nepokladali sa za smerodajné a kánonické. Predstavujú formu

parabiblickej literatúry, ktorá vznikala popri biblických knihách alebo sa z nich priamo

vynorila. Podľa Janegu apokryf je taká kniha, ktorá si neprávom nárokuje charakter

inšpirovanej knihy. Tento charakter jej bol prisudzovaný buď úmyselne samým autorom

alebo iným. Niektoré apokryfy ani neboli pôvodne písané s tým úmyslom, aby boli

považované za inšpirované, nechceli si uzurpovať autoritu posvätnej knihy, ale našli sa

druhí, ktorí rozširovali apokryf pod rúškom inšpirovanej knihy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Výraz apokryf pochádza z gréckeho slova apókryphos,čo znamená skrytý, podvrhnutý,

nepravý, utajený, schovávaný. Po prvý raz použil tento pojem Origenes, aj to na

označenie kníh gnostikov.

 

Ide o židovské a kresťanské spisy, ktoré sa formou a obsahom

podobajú kánonickým knihám Starého a Nového zákona, ale nepatria do kánonu

inšpirovaných spisov.

 

Cirkev ich vylúčila aj z bohoslužobného používania, lebo

v niektorých sa vyskytovali aj bludy.

 

to sme vedeli, že sú vyňaté ... a že ich cirkev vylúčila ...

otázkou zostáva, kto a ako určil v tých dobách, čo je a čo nie je blud...

všetky evanjeliá boli napísané dávno po smrti JK... a evanjeliá boli opisované a prepisované a menené... až okolo r. 200 sa začali používať pri bohoslužbách ako pomocné a neskôr sväté texty tie evanjeliá, ktoré prežili vylučovanie...

takže otázka je: kto určil a na základe čoho určil, ako to pred nejakými sto rokmi vtedy bolo ? :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

samozrejme že boli ... predsa sa odovzdávali ďalej a prepisovali sa a boli prekladané ... každý prepisovač a prekladateľ tam doložil kúsok seba ... a písal a prekladal na úrovni svojich poznatkov...

 

čítala som niekde na poste názor jedného fórumáka, že prepisovači museli presne prepisovať každé jedno slovo ...čo nemuselo platiť vždy a všade... aj keď to zoberieme do úvahy, ok... ale minimálne pri prekladoch sa tento argument vytráca ...

dnes by tiež dvaja prekladatelia nepreložili knihu rovnako .... a nie ešte na vtedajšej úrovni poznatkov ....

:lol:

 

 

veľmi rada ti poskytnem moje zdroje... problém je , niekde som to tu už písala, moja dosť rozsiahla knižnica.... mala som jedno obdobie, keď som knihy s podobnou tematikou zbierala ... mám ich otrasne veľa ... musím sa v nich prehrabať... to, o čom tu píšem, väčšinou nie je z jednej kniky... alebo z každej niečo.... zatiaľ skúsim niečo nájsť aj na nete... ale nejakých 100 -200 kníh sa mi vážne teraz nechce prehrabávať ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie... nestratí

 

nehovorím o strate významu ... skúsme si uvedomiť, kedy a v akých dobách tieto texty boli prepisované a prekladané ...

miestne názvy, miestne pomenovania, veci a javy, ktoré boli známe v úzkom kultúrnom okruhu , ktoré prepisovač prekladateľ v druhej krajine, na inom mieste nepoznal... tak neznáme slovo opísal svojimi slovami, vložil do textu slovo podľa neho sa tam hodiace ... a že sa tieto texty prepisovali nesčíselnekrát ... v mnohých kláštoroch, mnohými pisármi, z aramejčiny do latinčiny, gréčtiny a naopak a vždy znovu ....

 

nehovorím o strate významu ... o zmenách minimálne v neznámych slovách a výrazoch, ktoré mohli mnohými opisovaniami zmeniť význam ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

9.4.06 dodatok

 

 

hľadala som iné informácie, ale našla som aj toto /wikipedia/ :

 

 

Najstarším súvislým germánskym textom a zároveň jediným dokladom východogermánskeho jazyka sú fragmenty vizigótského prekladu Biblie, vytvorené biskupom Wulfilom v 4. storočí po Kr..

 

nenašla som informáciu, z akého jazyka to pán biskup prekladal... len podľa storočia pôvodný text, z ktorého prekladal, bol niekoľkonásobnou kópiou a ktovie koľkátym prekladom...

toto je presne príklad toho, čo som chcela povedať... aj keby to strážil Cerberus, preklady v úplne iných reáliách pred 1500-2000 rokmi, s pomalým tokom informácií nemohli byť presné...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Najstarším súvislým germánskym textom a zároveň jediným dokladom východogermánskeho jazyka sú fragmenty vizigótského prekladu Biblie, vytvorené biskupom Wulfilom v 4. storočí po Kr..

toto by bolo niečo pre Tripsa :lol:

 

Čo sa týka jehovistov, niekde som čítal, že to už je samostatné náboženstvo, žiadna sekta, alebo tak nejak?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Každý rok 6 miliónov Afričanov konvertuje z islamu na kresťanstvo (angl.)

 

Stručný voľný preklad:

 

Počet moslimov a Afrike sa znížil tohto času na 316 miliónov, z toho približne polovica žije v severnej Afrike, ktorú obývajú Arabi. Ostatných moslimov, žijúcich mimo arabských častí Afriky je asi 150 miliónov. Vzhľadom na to, že populácia Afriky dosahuje už takmer 1 miliardu ľudí, populácia moslimov sa oproti minulému storočiu značne znížila. Oproti tomu populácia katolíkov (kresťanov) sa zvýšila z jedného milióna (v r. 1902) na dnešných 329 882 000.

V súčasnosti je v Afrike asi 1,5 milióna kostolov, ktoré môžu prijať asi 46 miliónov ľudí. Každú hodinu 667 moslimov, každý deň 16 000 moslimov a každý rok 6 miliónov moslimov konvertuje na kresťanstvo. Tieto čísla sú dosť veľké.

 

(Ďalej si môžete prečítať ako Arabi na to p...ú. Všetko v angl.)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

úplne jednoducho :

 

nábožensko filozofické učenie : boh je príroda, príroda je boh ... / príroda vrátane vesmíru, boh ako celý vesmír ... /

 

 

trochu zložitejšie :

 

" V panteizme existujú dve možností: 1. teopanizmus, 2. vychádzanie z presvedčenia, že všetko, čo je, je božské; vesmír sa stáva bohom; ide tu o predstupeň k naturalizmu a materializmu, je to - ako povedal Schleiermacher - "úctivý ateizmus".

V 16. a 17. storočí boli pod rúškom panteizmu hlásané aj v podstate materialistické a ateistické idey (Giordano Bruno, Spinoza). Dnes je panteizmus jednou z foriem obrany náboženstva."

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov