Skočiť na obsah

Sú psychológovia šarlatáni?!


informator

Odporúčané príspevky

Sranda je skor to, co si popisal ty. Hlavne tie "liecebne" metody v krestanskom svete a "liecebne" metody v moslimskom svete. Zda sa, ze historiu postupu(ov) v casovom prostredi mas do detailov pozistovanu :) .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mám, a? Niečo ti tam nesedí? Napíš teda, ako podľa teba liečili psychické poruchy kresťanskí učenci v ôsmom až desiatom storočí, nech sa pobavíme. Alebo ťa skrátka len štve, že moslimovia v oblasti psychiatrickej liečby predbehli kresťanov o pár storočí? Či sa ti to páči alebo nie, kresťania boli skrátka pozadu. Kým ešte veselo praktikovali démonológiu, hľadali Satana kde sa dalo a pálili schizofrenikov na hranici, moslimskí učenci ako bol napríklad Abu Ali Sina, v Európe známy skôr ako Avicenna, objavovali a klasifikovali klinické príznaky duševných chorôb. V tejto oblasti sme sa učili od Arabov a nič na tom nezmení ani tvoja kresťanská ignorancia, irónia a pocit nadradenosti. ;)

 

Mimochodom, veľmi by ma zaujímal tvoj názor na exorcizmus, ale sem to nepatrí. Príslušnú tému nájdeš v kategórii náboženstvo a ak si nájdeš pár minút na prezentovanie svojho názoru, prečítal by som si ho so skutočným záujmom, ironické handrkovanie ma príliš nebaví.

 

edit: A tiež nezabudni napísať, kde mali podľa teba európania prvú psychiatrickú kliniku a kedy ju postavili. Prajem príjemné pátranie, ale priprav sa na zistenie, že oproti Arabom (resp. Peržanom) to bolo takmer o pol milénia neskôr. To isté platí aj o diagnostikovaní a liečbe psychických porúch. ^^

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mna neprekvapuje sposob liecby (dobovy) demologiou, skor som prekvapeny tvojim argumentom moslimskeho doboveho "liecenie". Ja tam ale ziadne liecenie nevidim....teda aspom nespominas.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Liečba bola v tej dobe ešte v plienkach, ale napríklad spomenutý Avicenna vo svojich piatich zväzkoch venovaných medicíne presne opísal a klasifikoval niektoré psychické poruchy, ako melanchólia, depresia, či rôzne typy fóbií a venoval sa aj terapii. Na jeho znalosti o pár storočí neskôr nadviazali viacerí psychiatri, ktorí ich rozvinuli do bežne používaných spôsobov psychoterapie, jedným z nich bol napríklad švajčiarsky lekár Carl Jung. Rozhodne to bol pre medicínu väčší a odbornejší prínos, v porovnaní s katolíckym vymetaním démonov.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Presne tak. Liecba bola v plienkach, tak v Europe, ako aj v moslimskom svete. Aj ked neviem comu hovoris liecba, alebo co mas tymto slovom na mysli v suvislosti z psychologiou. Sa matne rozpominam na nejaky psychodomov v USA, kde "liecili" sposobom asi z doby co tu udavas, ako zaciatky liecenia. Myslim, ze to "liecenie" prebiehalo  v 80-tych rokoch 20 stor. Asi vylepsena terapia Jungom, ktory je pravdepodobne v akomsi cudnom rodinnom vztahu k Jingovi a Jangovi. A este k tomu lieceniu v Europe (co spominas), by som rad dodal, ze aj vtedy sa urcite (v ramci danych vedomosti) rozlisovalo narusenie psyche a posadnutost niecim (v tej dobe mozno hladom). A teda aj v ramci vtedajsich vedomosti sa im snazili pomoct a nie ich pozorovat v nejakej klietke a pisat o ich reakciach na nejaku udalost - napr. na vpustenie hufu maciek medzi nich  (cicoho).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi vylepsena terapia Jungom, ktory je pravdepodobne v akomsi cudnom rodinnom vztahu k Jingovi a Jangovi.

 

Carl Jung je autorom niekoľkých konceptov a teórií, ktoré sú platné ešte dnes. Patrí tam napríklad rozlišovanie introvertnej a extrovertnej osobnosti, definície rôznych typov komplexov, alebo aj obľúbená teória kolektívneho podvedomia. Asi bude pre všetkých lepšie, keď zostaneš pri svojich démonoch, ak ich považuješ za väčší prínos než psychológiu, ja ťa samozrejme o opaku presviedčať nehodlám.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Liečba bola v tej dobe ešte v plienkach, ale napríklad spomenutý Avicenna vo svojich piatich zväzkoch venovaných medicíne presne opísal a klasifikoval niektoré psychické poruchy, ako melanchólia, depresia, či rôzne typy fóbií a venoval sa aj terapii. Na jeho znalosti o pár storočí neskôr nadviazali viacerí psychiatri, ktorí ich rozvinuli do bežne používaných spôsobov psychoterapie, jedným z nich bol napríklad švajčiarsky lekár Carl Jung. Rozhodne to bol pre medicínu väčší a odbornejší prínos, v porovnaní s katolíckym vymetaním démonov.

 

Ale no tak, prestan trepat uz nezmysly. Avicenov Canon medicinae bol prelozeny v stredovekej Europe uz okolo 11. az 12. storocia a len v obdobi 15. - 17. storocia vysiel tlacou 36 krat.

 

Rovnako aj arabska medicina mala svoje obdobie vzostupu a stagnacie. Jej rozvoj trval do cca 11. storocia, potom prisla stagnacia.

Rovnako aj Arabi cerpali odniekial a konkretne z antickeho Grecka a Rima. Konkretne chirurgia ma zaklady v antickom Rime a vela chirurgickych nastrojov sa pouziva od antiky dodnes prakticky v nezmenenom tvare.

 

To, ze matematika, medicina, filozofia prisla do Europy od Arabov, je uplne normalne a je to prirodzeny vyvoj. Oni ju tiez odniekial prevzali a dalej rozvijali.

 

Prezentujes tu stredovek v Europe ako ciernu dieru, v ktorej nebolo nic len mor, vsi a upalovanie carodejnic. Opakujes donekonecna len primitivne ateisticko-komunisticke argumenty.

 

Skus tiez prestat ateistom robit uz hanbu. Obcas je to uz problem aj citat, co tu vypustas za nezmysly. :D

 

BTW A pokial sa mienis branit argumentom, ze len reagujes na urovni protistrany, tak to si kludne mozes odpustit. Blbca zo seba robis dobrovolne a rad. :)

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale no tak, prestan trepat uz nezmysly. Avicenov Canon medicinae bol prelozeny v stredovekej Europe uz okolo 11. az 12. storocia a len v obdobi 15. - 17. storocia vysiel tlacou 36 krat.

 

Však presne o tom celý čas píšem. Avicenna v jedenástom storočí napísal originálne dielo, na ktoré európski učenci svojimi poznatkami nadviazali až o pol milénia neskôr. Pekné od teba, že si to zrekapituloval. A nemusíš sa držať zubami-nechtami jedenásteho storočia, Arabi postavili prvú psychiatrickú kliniku už v ôsmom storočí a nezostali iba pri jednej. Okrem toho pred Avicennom boli i ďalší moslimskí učenci, napríklad al-Razi, ktorý vydal zopár zbierok o medicíne už v deviatom storočí po Kristovi. :unudeny:

 

edit: A tiež treba rozlišovať časti Avicennovho diela, ktoré boli bez výhrad akceptované i v stredovekej Európe od tých, ktoré sa v našich osvietených končinách dočkali uznania až neskôr. Napoviem ti, že jeho teórie z oblasti psychológie a psychiatrie patrili k tým druhým.

 

 

Rovnako aj Arabi cerpali odniekial a konkretne z antickeho Grecka a Rima. Konkretne chirurgia ma zaklady v antickom Rime a vela chirurgickych nastrojov sa pouziva od antiky dodnes prakticky v nezmenenom tvare.

 

Naštudoval si wikinu? To ťa šľachtí. :zubiska:

Hippokrata som spomenul hneď v úvode a nikde som netvrdil, že moslimské vedomosti sa objavili len tak z prázdna, ale asi ti to v tvojom spravodlivom rozhorčení uniklo. A kde si nechal katolícku démonológiu, ktorá v tej dobe frčala na plné obrátky? K tej sa nevyjadríš?  :D   

 

Prezentujes tu stredovek v Europe ako ciernu dieru, v ktorej nebolo nic len mor, vsi a upalovanie carodejnic. Opakujes donekonecna len primitivne ateisticko-komunisticke argumenty.

 

Ale prd, len trocha usmerňujem poniektorých kresťanských horlivcov, ktorí majú o vývoji medicíny trocha skreslené predstavy. Kde si v mojom argumentovaní moslimskými učencami objavil komunizmus a ateizmus, to je pre mňa skutočná  záhada. Nerád to pripomínam, ale opakuješ tie isté frázy ako informator, ktoré zaváňajú kresťanskou povýšenosťou a pocitom nadradenosti. :unudeny:

 

Obcas je to uz problem aj citat, co tu vypustas za nezmysly.  :D

 

No, toto je krásna ukážka kresťanského nadhľadu a rozvážnej múdrosti, klobúk dole. Veď si vo svojom príspevku nenapísal nič nové, akurát prskáš, pretože uznávaš démonológiu rovnako ako tvoji bratia vo viere a nerád to priznávaš na plnú hubu. :zubiska:

 

TW A pokial sa mienis branit argumentom, ze len reagujes na urovni protistrany, tak to si kludne mozes odpustit. Blbca zo seba robis dobrovolne a rad.  :)

 

Prečítaj si radšej svoj vlastný príspevok, ty mudrlant. Analyzoval si ho naozaj presne. A mal by si trénovať, zdá sa mi, že tvoja irónia časom trocha otupela.

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Len par drobnosti

Avicena nenapisal ziadne originalne dielo, ale zostavil kompilaciu vsetkych dotvtedy znamych znalosti z mediciny.

Cim je jeho prinos urcite velmi velky, ale tazko mu prisudzovat, ze napisal daco originalne. Je to to iste, ako tvrdit, ze francuzski encyklopedisti pisali uzasne literarne diela. :)

a europski ucenci na Avicenu nadvazovali uz v stredoveku, co nechces pripustit. Zabudas, ze vtedy nebol internet a aj znalosti sa sirili pomalsie.

Mimochodom, kto myslis, ze prelozil Avicenu ? A kto siril vedomosti v stredovekej Europe ?

A z coho asi tak cerpali europski ucenci o pol tisicrocia neskor ?

Cierna diera v stredoveku nebola, aj ked sa to snazis silou mocou dokazovat. :)

Ale prd, len trocha usmerňujem poniektorých kresťanských horlivcov, ktorí majú o vývoji medicíny trocha skreslené predstavy. Kde si v mojom argumentovaní moslimskými učencami objavil komunizmus a ateizmus, to je pre mňa skutočná  záhada. Nerád to pripomínam, ale opakuješ tie isté frázy ako informator, ktoré zaváňajú kresťanskou povýšenosťou a pocitom nadradenosti. :unudeny:

Vsak prave, pre same usmernovanie ti neostava cas na normalnu diskusiu :D

Inak pouzivas tie iste argumenty, ake som pocuval na ateistickom kruzku. Tak preto ta podobnost.

A ci opakujem to iste ako informator ? Jeho neriesim a mam pocit ze to iste by som ti napisal aj ako kovany ateista. Nediskutujes, predvadzas demagogiu. :)

No, toto je krásna ukážka kresťanského nadhľadu a rozvážnej múdrosti, klobúk dole. Veď si vo svojom príspevku nenapísal nič nové, akurát prskáš, pretože uznávaš démonológiu rovnako ako tvoji bratia vo viere a nerád to priznávaš na plnú hubu

:D krasna skratka

Naštudoval si wikinu? To ťa šľachtí. :zubiska:

Hippokrata som spomenul hneď v úvode a nikde som netvrdil, že moslimské vedomosti sa objavili len tak z prázdna, ale asi ti to v tvojom spravodlivom rozhorčení uniklo. A kde si nechal katolícku démonológiu, ktorá v tej dobe frčala na plné obrátky? K tej sa nevyjadríš?

Aj tebe by obcas neuskodilo si niektore veci overit, skor nez ich vypustis.

To o antickej chirurgii ostatne nemam z wikiny. Aj to co je v nej, je z inych zdrojov a nie kazdy je nutne odkazany na internet.

Inak demonologia a kabala fungovala aj u Arabov. A popri tom dokonca rozvijali medicinu.

Vot kakoje cudesa :)

 

Mas problemy pochopit zakladne principy sirenia kultury v ramci ludstva v historickom kontexte. Preto je zbytocne s tebou diskutovat.

A preto sa ti aj tak dobre diskutuje s informatorom. Ste si velmi podobni. Obaja opakujete svoje mantry a to vam staci. :)

 

A co sa tyka ironie, predstav si ze arabska vzdelanost sa tak rozvinula vdaka rozsireniu Islamu a bez posobenia Mohameda by to skoncilo zjavne inak.

To je paradox, co ?

Radsej ani nepokracujem, zjavne budes mat problem aj s tymto faktom. :D

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Druhé kolo? Tak poďme na to.  :)

 

Len par drobnosti

Avicena nenapisal ziadne originalne dielo, ale zostavil kompilaciu vsetkych dotvtedy znamych znalosti z mediciny.

Cim je jeho prinos urcite velmi velky, ale tazko mu prisudzovat, ze napisal daco originalne.

 

Bavíme sa o psychológii a psychiatrii. Avicenna bol prvý, kto presne pomenoval a klasifikoval viaceré psychické poruchy, ako napríklad melanchólia či depresia. Kto ho v tomto smere podľa teba predbehol? Môžeš byť konkrétny, alebo opäť len páliš od boku? :unudeny:

 

Mimochodom, kto myslis, ze prelozil Avicenu ? A kto siril vedomosti v stredovekej Europe ?

 

Hádam, že to bol nejaký dominikánsky alebo františkánsky mních, ktorý svoj preklad po dôkladnom posúdení opátmi odložil na dno hlbokej a dobre stráženej truhlice, kde zostal ukrytý až dovtedy, kým nebola démonológia na ústupe. Chyby vo vlastných doktrínach si kresťania nikdy nepriznávali ľahko a snažili sa ich udržať v platnosti aj za cenu utajovania a potierania vedomostí, aby pred jednoduchým ľudom nestrácali kredit. :)  

 

Inak pouzivas tie iste argumenty, ake som pocuval na ateistickom kruzku. Tak preto ta podobnost.

 

Sranda, ty navštevuješ ateistické krúžky? Doteraz som ani netušil, že niečo také vôbec existuje, podľa mňa si trocha mýliš ateizmus so Zväzarmom. :zubiska:

 

 

To o antickej chirurgii ostatne nemam z wikiny. Aj to co je v nej, je z inych zdrojov a nie kazdy je nutne odkazany na internet.

 

Potom to máš asi od svojho politruka, ktorý organizoval školenia pre lapiduchov, pretože argumentovať chirurgickými pokrokmi starého Ríma, keď chceš dokázať osvietenosť kresťanskej spoločnosti, je prinajmenšom pochybné. Dnes vieme, že pokročilá chirurgia sa objavila už v starovekom Egypte, viac než 1000 rokov pred narodením Krista a v hrobkách faraónov sa okrem chirurgických nástrojov našli i dôkazy o zložitých operáciách, ako napríklad trepanácia lebky, alebo náhrady kostí. :unudeny:

 

 

A co sa tyka ironie, predstav si ze arabska vzdelanost sa tak rozvinula vdaka rozsireniu Islamu a bez posobenia Mohameda by to skoncilo zjavne inak.

To je paradox, co ?

 

Paradoxom je skôr to, že hoci presne na toto isté poukazujem už na dvoch stránkach diskusie, veselo to ignoruješ a navyše si to nazval ateistickým argumentovaním. Buď si dopletený, alebo sa ťa zmocňujú démoni hnevu. :zubiska:

 

Ale fajn, aby sme sa znova vrátili k debate o psychológii, namiesto ďalších komplimentov doplním, že ju považujem za celkom užitočnú a častokrát aj nepríjemne zneužívanú zbraň, čo jej rozhodne na dobrom mene nepridáva. Názorným príkladom sú napríklad televízne reklamy, cielené na divákov najnižšej vekovej kategórie. Americký reklamný trust zamestnáva celé légie detských psychológov, ktorí dôkladne preskúmali tvary, zvuky či farby, ktoré dokážu zaujať detskú myseľ a šijú na mieru takú reklamu, ktorá si neomylne nájde svoju cieľovú kategóriu. Tou bývajú častokrát detskí diváci vo veku 3-5 rokov, čo je naozaj smutné. Americká mamina, ktorá spokojne žehlí prádlo pred zapnutou telkou, pričom sa jej batoľatá veselo plazia po koberci sa potom nestačí čudovať, keď majú decká 6-7 rokov a dožadujú sa konkrétnej značkovej hračky, alebo počítačovej hry. A podobných smutných príkladov je v dnešnej osvietenej dobe viac než dosť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Druhé kolo? Tak poďme na to.  :)

 

 

Bavíme sa o psychológii a psychiatrii. Avicenna bol prvý, kto presne pomenoval a klasifikoval viaceré psychické poruchy, ako napríklad melanchólia či depresia. Kto ho v tomto smere podľa teba predbehol? Môžeš byť konkrétny, alebo opäť len páliš od boku? :unudeny:

Najab ud-din Muhammad

K zvysku je skoda sa vyjadrovat :)

Inak slovo melancholia je greckeho povodu a depresia latinskeho.

Co myslis, preco asi ? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Najab ud-din Muhammad

 

Ten síce zmienil depresiu, ale nie melanchóliu a ani fóbie, tam odvádzal pioniersku prácu Avicenna. Ale máš pravdu, Najab ud-din Muhammad objavil a klasifikoval niekoľko ďalších psychických porúch a chorôb, ktoré zase nespomína Avicenna. Inak obaja títo učenci pochádzajú z konca desiateho storočia. V citovaní arabských mien by sme mohli pokojne pokračovať, takýchto priekopníkov boli v zlatom veku moslimov desiatky, ak nie stovky. Preto tu celý čas píšem o moslimských učencoch a nespomínam iba jedného.  :)

 

Moslimských učencov som inak zmienil pre porovnanie so stáročia trvajúcim praktikovaním katolíckej démonológie, ktorá veselo prežíva až do dnešného dňa. Ja len, aby sme to nezakecali.    :innocent:

 

 

Inak slovo melancholia je greckeho povodu a depresia latinskeho.

Co myslis, preco asi ?  :)

 

Sugestívna otázka.

Asi preto, lebo na pomenovanie nových chorôb sa častokrát používali výrazy z gréckeho alebo latinského jazyka. Okrem toho latinským názvom rozumie celý svet, preto sa používajú. Ak dnes biológovia klasifikujú nový rastlinný alebo živočíšny druh, pomenujú ho v latinčine.

Čo myslíš, prečo asi?   :)   

 

K zvysku je skoda sa vyjadrovat

 

Áno, keď vyčerpáme argumenty, najlepšie je mlčať. Vždy som vedel, že sa v tebe ukrýva akademik, tak ho neprestávaj hľadať a raz ho možno objavíš! :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Sugestívna otázka.
Asi preto, lebo na pomenovanie nových chorôb sa častokrát používali výrazy z gréckeho alebo latinského jazyka. Okrem toho latinským názvom rozumie celý svet, preto sa používajú. Ak dnes biológovia klasifikujú nový rastlinný alebo živočíšny druh, pomenujú ho v latinčine.


Aha. A asi preto pouzivame doteraz arabske cislice a nie rimske.
A nielen cislice:)
Cinska medicina latinske nazvy nepouziva, tak cely svet to nebude.
A predstav si, ze arabske cislice prevzali. :)
Nejako ti to logicky nesedi.

Ten síce zmienil depresiu, ale nie melanchóliu a ani fóbie, tam odvádzal pioniersku prácu Avicenna


Je to mozne, ale napriek tomu, ze este osvietenci melancholiu povazovali za dusevnu poruchu, medzi dusevne poruchy nie je zaradena. Patri medzi "nalady". Konkretne je definovana ako "depresivna nalada".
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kurnik šopa, tak sú psychológovia šarlatáni alebo nie?! zatiaľ som sa to z tejto debaty nedozvedel. ja som ozajstného psychológa videl len v TV, tak neviem.

čo sa týka psychológov tak doteraz som zaregistroval iba ich lobing za povinné psychotesty (pokiaľ možno čo najčastejšie) pre držiteľov zbrojných preukazov, aby potom, keď nejaký magor zastrelí niekoľko ľudí, mohli povedať že také konanie nedokážu u človeka predvídať.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cinska medicina latinske nazvy nepouziva, tak cely svet to nebude.

A predstav si, ze arabske cislice prevzali. :)

Nejako ti to logicky nesedi.

 

Pozri, dokonca už aj tí Číňania prekladajú do Latiny, tiež máš trocha zastaralé informácie:

http://www.iatrology-books.com/Graduate-undergraduate-college-textbook/Medical-Science/1010020.html#d 

Rovnako ani Avicenna nepísal originál svojho diela v latinčine, prekladu sa dočkalo až neskôr. Mne to naopak logicky sedí celkom dobre.

 

Už tu skrátka len šaškuješ, aby si odviedol pozornosť od toho, na čo som poukazoval. Kým arabský svet skúmal a klasifikoval duševné choroby, katolíci praktikovali démonológiu a pokračovali v tom aj počas nasledujúcich niekoľko storočí, hoci ako sám píšeš, mali v rukách preklady diel arabských učencov. Dôsledok vidíme ešte dnes, informator verí na démonov a rovnako aj ty sám, hoci sa to stále hanbíš otvorene napísať a priznať. Pokojne si teda bagatelizuj upálenie Giordana Bruna a oslavuj kresťanskú osvietenosť, ak z toho máš radosť, ale tie opičky robíš úplne zbytočne. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak si tu tvoju logiku rozoberme. Cina pouziva latinsku transkripciu medicinskej terminologie od cca 1936. Arabske cislice pouziva od vlady dynastie Ming (1268-1644).

Uznavam, ze pri velkej davke fantazie, to moze byt odpoved aj na to, preco pouzivame arabske cislice, ked latina je recou ucencov a vzdelancov na "celom svete" :D

 

Co sa demonologie tyka, do diskusie si ju doniesol ty a je nosnym argumentom tvojich konspiracii. Pomaly mam pocit, ze mas vytvoreny Pavlovov reflex v spojitosti so slovom stredovek. Nezacnes slintat, ale hned pises o inkvizicii, dobe temna a demonoch :)

Mal by si prestat brat Meno ruze ako hodnoverny zdroj informacii :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co sa demonologie tyka, do diskusie si ju doniesol ty a je nosnym argumentom tvojich konspiracii. Pomaly mam pocit, ze mas vytvoreny Pavlovov reflex v spojitosti so slovom stredovek. Nezacnes slintat, ale hned pises o inkvizicii, dobe temna a demonoch  :)

 

Vidím, že tvoja pamäť je pekne selektívna mrška a vyberá si z mojich príspevkov len to, čo ťa dráždi. Nemám problém uznať prínos rôznych cirkví a to ani v stredovekom období, ak si si nevšimol. Rovnako ale nemám problém ani s tým, aby som pokritizoval nezmysly, manipulácie a rozličné svinstvá, ktoré cirkevní zástupcovia popáchali buď v mene Boha alebo Satana. Obvinenie Giordana Bruna zo satanizmu je nádherným príkladom účelového zneužitia cirkevných doktrín a démonológie, nemyslíš? :)

 

Zdá sa ti správne, ak pestúni zblbnutí rečami o démonoch umlátia decko na smrť reťazou od bicykla, pretože chcú vyhnať démona? Stalo sa, Londýn, 1999. Zdá sa ti užitočné, ak kresťanská sekta upáli nemluvňa, pretože ho považuje za antikrista a chce tak odvrátiť koniec sveta? Tiež sa stalo, Chile, 2013. Katolícka démonológia napáchala medzi ľuďmi viac škody a zla, než akýkoľvek psychológ, ale chápem, že ako verný kresťan musíš svoje doktríny brániť zubami nechtami a na démonov skrátka nedáš dopustitˇ. :)

 

A ako je to teda s tebou? Stále si nepriznal, či veríš na démonov. Nemusíš sa hanbiť za svoje presvedčenie a mohol by si mať gule aspoň na to, aby si to chlapsky priznal. To si celý ty, strúhaš si posmešky, aby si zakryl vlastnú neistotu. :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Stale kluckujes ako strelena koza a venujes sa radsej bizuterii, miesto gro prispevku.

Tak len pripomeniem - arabske cislice, algebra, aritmetika v europskom stredovekom kulturnom priestore.

Rovnako ich prevzatie cinanmi :)

 

A co sa zblbnutych pestunov tyka. Je uplne jedno akou ideologiou boli zblbnuti, nemuselo to byt prave krestanstvo. Rovnake pripady by sa dali najst aj medzi ateistami.

Argumentovat podobnym sposobom je sice posobive, ale pracujes s kolektivnou vinou.

Ina vec by bola, keby umlatenie deti retazou od bicykla bolo na dennom poriadku. Opak je nastastie pravdou. :)

 

Girodano Bruno je tiez vdacna tema, odkedy si ju Voltaire zobral za svoju. Casto sa opakuje. Obzaloba Giordana Bruna mala tusim cez 40 bodov a jeden z nich bolo aj obvinenie zo zabitia predstaveneho klastora, ktoreho clenom bol.

Takze ziadni demoni, a ako sa vyjadrili aj pravnici (aj ateisticki), Bruno by bol velmi pravdepodobne sudeny aj v sucasnosti, a rovnako aj odsudeny. Aj ked nie na hranicu, kedze to sa uz neprevadzkuje. V USA by ale kreslo mozno aj dostal.

Vatikanske archivy su uz odtajnene. Medzi inymi aj sudny spis s Brunom. Mozes si byt isty, ze detaily procesu zaujimali vela historikov, a nielen procirkevnych. Keby tam nieco nasli, tak ti ateisticki by boli prvi, co by spustili krik. :)

 

To v co verim, alebo nie, je moja vec a teba do toho nic nie je. Do diskusie to nevnasam, tak ani nemusim odpovedat na tvoje sugestivne otazky.

Ma to na diskusiu z mojej strany rovnaky vplyv, ako fakt ci si utieram zadok pravou, lavou rukou, zdola nahor, alebo opacne. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tale kluckujes ako strelena koza a venujes sa radsej bizuterii, miesto gro prispevku.

Tak len pripomeniem - arabske cislice, algebra, aritmetika v europskom stredovekom kulturnom priestore.

Rovnako ich prevzatie cinanmi

 

K tejto ukážke elfantovskej maieutiky by si sa mal vyjadriť najmä ty sám, pretože k latinčine a arabským číslam si odbočil práve ty. Avicenna bol preložený do latinčiny v stredoveku a čínski lekári až v novoveku, čo je síce skvelé zistenie, ale úplne to odbočuje od bodu, na ktorý celý čas poukazujem. Preto nechám vysvetlenie tvojej teórie s latinčinou na teba a radšej vysvetlím obsah svojich vlastných príspevkov, ak dovolíš.   :)

 

 

A co sa zblbnutych pestunov tyka. Je uplne jedno akou ideologiou boli zblbnuti, nemuselo to byt prave krestanstvo. Rovnake pripady by sa dali najst aj medzi ateistami.

Argumentovat podobnym sposobom je sice posobive, ale pracujes s kolektivnou vinou. 

 

Obviňovanie psychológov zo šarlatánstva snáď nie je aplikáciou princípu kolektívnej viny? Radšej uveď aspoň jeden príklad, kedy psychológ zblbnutý svojimi teóriami utýral a zabil človeka, aby zastavil šírenie zla.  :unudeny:

 

Vatikanske archivy su uz odtajnene. Medzi inymi aj sudny spis s Brunom. Mozes si byt isty, ze detaily procesu zaujimali vela historikov, a nielen procirkevnych. Keby tam nieco nasli, tak ti ateisticki by boli prvi, co by spustili krik. 

 

To je odvážna domnienka, ale stále iba domnienka. Odtajnené bolo všeličo, ale otázka je, do akej miery. Históriu píšu víťazi a cirkevný archív zverejní len to, čo sám uzná za vhodné, všetko ostatné sa jednoducho stratí bez stopy. Zverejnené boli aj archívy s inkvizičnými zápisnicami a po ich preskúmaní vyjadrili viacerí historici svoje presvedčenie, že spisy neobsahujú všetky záznamy a veľká časť z nich chýba. Hodili to na vrub vojnám a živelným katastrofám, ako inak, katolíci predsa s verejnou mienkou nemanipulujú a neklamú, že. Dokonca ani páni Figeľ a Sokol by si takú vec nedovolili.  :)

 

To v co verim, alebo nie, je moja vec a teba do toho nic nie je. Do diskusie to nevnasam, tak ani nemusim odpovedat na tvoje sugestivne otazky.

Ma to na diskusiu z mojej strany rovnaky vplyv, ako fakt ci si utieram zadok pravou, lavou rukou, zdola nahor, alebo opacne. :)

 

Odpovedať naozaj nemusíš, pretože odpoveď poznám. A zadok si utri na základe svojho akademickému úsudku ako uznáš za vhodné, hlavne nech ti to prinesie dobrý pocit a väčšiu hrdosť na svoju svätú Stolicu. :zubiska:

 

Démonológiu však spomínam preto, lebo tu vidím istú súvislosť. Máme tu zanieteného katolíka, ktorý považuje psychiatriu aj psychológiu za sprostú pavedu a div že nie za prapodstatu všetkého zla, viď brata joseho. Hneď vedľa neho stojí brat informator, ktorý pre zmenu chrlí oheň a síru na psychológov, ktorých nazýva šarlatánmi, parazitami a pijavicami ľudského ega. Možno má pravdu a možno nie, ale všimni si, že brat jose aj brat informator sú presvedčení, že v súlade s platnou katolíckou doktrínou o démonológii sú za prehnané prejavy smútku, hnevu, závisti alebo napríklad spomínanej túžby po moci zodpovední démoni, ktorých poslal Satan, aby týrali nešťatnú ľudskú dušu. Zároveň obaja bratia vo viere uznávajú autoritu exorcizmu, ktorý má moc takéto zlé sily zahnať. Tebe tá súvislosť medzi zakorenenou katolíckou démonológiou a súčasným pohŕdaním modernou psychológiou naozaj uniká? Chápem, že nechceš bratom vo viere rozbíjať ich presvedčenie, ale jednak mi to pripadá trocha detinské a zároveň nechápem ten cirkus, ktorý okolo toho robíš.  :)

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

K tejto ukážke elfantovskej maieutiky by si sa mal vyjadriť najmä ty sám, pretože k latinčine a arabským číslam si odbočil práve ty. Avicenna bol preložený do latinčiny v stredoveku a čínski lekári až v novoveku, čo je síce skvelé zistenie, ale úplne to odbočuje od bodu, na ktorý celý čas poukazujem. Preto nechám vysvetlenie tvojej teórie s latinčinou na teba a radšej vysvetlím obsah svojich vlastných príspevkov, ak dovolíš.

O nic ine mi ani cely cas neslo, ako o obsah tvojich prispevkov. Reagoval som na toto tvoje tvrdenie, ktore je silne zavadzajuce a minimalne nepresne.

Liečba bola v tej dobe ešte v plienkach, ale napríklad spomenutý Avicenna vo svojich piatich zväzkoch venovaných medicíne presne opísal a klasifikoval niektoré psychické poruchy, ako melanchólia, depresia, či rôzne typy fóbií a venoval sa aj terapii. Na jeho znalosti o pár storočí neskôr nadviazali viacerí psychiatri, ktorí ich rozvinuli do bežne používaných spôsobov psychoterapie, jedným z nich bol napríklad švajčiarsky lekár Carl Jung. Rozhodne to bol pre medicínu väčší a odbornejší prínos, v porovnaní s katolíckym vymetaním démonov.

 

 

 Pomocou prikladu prevzatia arabskych cislic a aj arabskej matematiky v stredoveku, som sa pokusal dostat ta k tomu, ze tvoje tvrdenie o Avicenovi, na ktoreho nadviazali o par storoci neskor viaceri psychiatri, cize medzi nimi v stredoveku nebolo nic - cierna diera, je nutne nezmysel, lebo to nie je jednoducho mozne.

Uznavam, ze som spravil chybu, ked som sa o to vobec pokusal, lebo slova ako stredovek, alebo cirkev, su pre teba zjavne neprekonatelnou protitankovou priekopou, pri ktorej vypinas normalne uvazovanie a prechadzas na prvu signalnu.

Nuz, co uz narobim. :)

Obviňovanie psychológov zo šarlatánstva snáď nie je aplikáciou princípu kolektívnej viny? Radšej uveď aspoň jeden príklad, kedy psychológ zblbnutý svojimi teóriami utýral a zabil človeka, aby zastavil šírenie zla.

Pokial nebudes schopny odcitovat mi tu aspon jeden prispevok, kde psychologov obvinujem zo sarlatanstva, alebo to aspon naznacujem, a to schopny nebudes, tak si to ries s tymi, ktori tak tvrdia. :)

To je odvážna domnienka, ale stále iba domnienka. Odtajnené bolo všeličo, ale otázka je, do akej miery. Históriu píšu víťazi a cirkevný archív zverejní len to, čo sám uzná za vhodné, všetko ostatné sa jednoducho stratí bez stopy. Zverejnené boli aj archívy s inkvizičnými zápisnicami a po ich preskúmaní vyjadrili viacerí historici svoje presvedčenie, že spisy neobsahujú všetky záznamy a veľká časť z nich chýba. Hodili to na vrub vojnám a živelným katastrofám, ako inak, katolíci predsa s verejnou mienkou nemanipulujú a neklamú, že. Dokonca ani páni Figeľ a Sokol by si takú vec nedovolili.  :)

Aha, radsej prejdeme na konspiracie, bez toho, aby si si toto tvrdenie vobec skusil overit.

Uznavam je to jednoduche. Cirkev a priori vzdy klamala a nic mimo toho nie je mozne.

Pripomina mi to Fica, ten tiez opakuje niektore klucove slova, bez ohladu na kontext.

Pri takomto pristupe, sa tazko mozes dostat k faktom, ked ich dopredu odmietas. :D

Archivne dokumenty, ktore boli vo Vatikane odtajnene, boli odtajnene bez nejakeho obmedzenia. Tvrdenie "do akej miery" je obycajna demagogia. :)

Odpovedať naozaj nemusíš, pretože odpoveď poznám. A zadok si utri na základe svojho akademickému úsudku ako uznáš za vhodné, hlavne nech ti to prinesie dobrý pocit a väčšiu hrdosť na svoju svätú Stolicu.

Snazis sa o provokacie zbytocne. Spomenutie "svatej Stolice" v takomto kontexte od teba, je na pousmiatie.

Aj ked uznavam, ze slabsiu povahu by si tym dotlacil k skratkovitym reakciam. U mna to ale nefunguje. :)

Démonológiu však spomínam preto, lebo tu vidím istú súvislosť. Máme tu zanieteného katolíka, ktorý považuje psychiatriu aj psychológiu za sprostú pavedu a div že nie za prapodstatu všetkého zla, viď brata joseho. Hneď vedľa neho stojí brat informator, ktorý pre zmenu chrlí oheň a síru na psychológov, ktorých nazýva šarlatánmi, parazitami a pijavicami ľudského ega. Možno má pravdu a možno nie, ale všimni si, že brat jose aj brat informator sú presvedčení, že v súlade s platnou katolíckou doktrínou o démonológii sú za prehnané prejavy smútku, hnevu, závisti alebo napríklad spomínanej túžby po moci zodpovední démoni, ktorých poslal Satan, aby týrali nešťatnú ľudskú dušu. Zároveň obaja bratia vo viere uznávajú autoritu exorcizmu, ktorý má moc takéto zlé sily zahnať. Tebe tá súvislosť medzi zakorenenou katolíckou démonológiou a súčasným pohŕdaním modernou psychológiou naozaj uniká? Chápem, že nechceš bratom vo viere rozbíjať ich presvedčenie, ale jednak mi to pripadá trocha detinské a zároveň nechápem ten cirkus, ktorý okolo toho robíš.

A preto, ktokolvek na teba reaguje, aj ked tento nazor nezdiela, je tebou hodeny do jedneho vreca, lebo je veriaci a nemoze jednoducho uvazovat inak.

Dobry pristup, ale akurat tak na dve veci, ak by si sa chcel v diskusii aj k niecomu rozumnemu dostat.

Je ale velmi dobre pouzitelny, pokial ti v diskusii ide o "sprdnutie" oponenta.

Ries si svoje problemy so zanietenymi katolikmi. Ja ti stale len tvrdim, ze v prispevkoch pises faktograficke nezmysly. Ci uz nevedomky, alebo, co je horsie, schvalne.

A to, stalym vracanim sa k demonologii a detmi umlatenymi retazou, ti stale nejde nejako zmenit. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pomocou prikladu prevzatia arabskych cislic a aj arabskej matematiky v stredoveku, som sa pokusal dostat ta k tomu, ze tvoje tvrdenie o Avicenovi, na ktoreho nadviazali o par storoci neskor viaceri psychiatri, cize medzi nimi v stredoveku nebolo nic - cierna diera, je nutne nezmysel, lebo to nie je jednoducho mozne.

 

Fajn, tak prosím ťa prejdi ku konkrétnym príkladom a uveď zopár európskych psychiatrov, psychológov, alebo iných učencov ktorí sa venovali tejto oblasti počas desiateho a prípadne jedenásteho storočia, skús popri tom spomenúť ich prácu a uveď jej význam. Tiež skús napísať, kedy a kde stála v Európe prvá psychiatrická klinika, pretože doteraz si sa namiesto faktov pohyboval v čisto demagogickej rovine. Prepáč, ale tvoje špekulácie o arabských číslach a latinskom preklade nevypovedajú o prínose európskych učencov do oblasti psychológie a psychiatrie vonkoncom nič. 

 

 

Cirkev a priori vzdy klamala a nic mimo toho nie je mozne.

 

Možné je všeličo a hoci neklamala vždy, klamala často. Preto si vyhradzujem právo na nedôveru, aj keď ti to príliš nevonia. A nevzťahuj to zase iba na katolíkov a na stredovek, ako máš vo zvyku, myslím tým ktorúkoľvek cirkev a ktorúkoľvek dobu.

 

Pripomina mi to Fica, ten tiez opakuje niektore klucove slova, bez ohladu na kontext. 

 

Priznám sa, že Ficove aktivity príliš nesledujem, charakteristiku jeho prejavu teda nepoznám. V tvojom prípade ale niektoré veci opakovať musím a to aj viackrát po sebe, pretože sa neustále snažíš odbočiť od podstaty a rozdrobuješ diskusiu všemožnými posmeškami, narážkami a nepodstatnými sebestrednými poznámkami. Polepši sa, potom bude diskusia možno vyzerať inak. :zubiska:

 

Spomenutie "svatej Stolice" v takomto kontexte od teba, je na pousmiatie.

 

Pri diskusii s pápežencami som zvyknutý na všetko a chápem, že človek v zápale diskusie občas opustí tesné mantinely etikety a skĺzne ku svojmu navyknutému a zaužívanému prejavu, kde sa cíti predsa len trocha lepšie a prirodzenejšie. Preto som pri tvojej ukážke vybraného vkusu a vycibrenej kultúry prejavu reagoval rovnakým tónom. Pokojne vo svojom fekálnom humore pokračuj, síce som o novinky a správy spojené s utieraním tvojho zadku nestál a ani nestojím, ale vtipkovať sa dá aj vulgárne a ak sa katolíci medzi sebou bavia takýmto spôsobom, rozhodne nebudem kaziť zábavu hlúpym moralizovaním. Pokračuj ako si začal, nenechaj sa nijako obmedzovať. :)

 

Ja ti stale len tvrdim, ze v prispevkoch pises faktograficke nezmysly. Ci uz nevedomky, alebo, co je horsie, schvalne.

A to, stalym vracanim sa k demonologii a detmi umlatenymi retazou, ti stale nejde nejako zmenit. :)

 

Ak to chápem správne, týmto bagatelizovaním sa snažíš naznačiť, že spomínanú súvislosť medzi dôverou k démonológii na jednej strane a nedôverou voči psychiatrii a psychológii na strane druhej buď nevidíš, alebo ju len považuješ za nepodstatnú. To mi ako odpoveď úplne stačí, ale mohol si to napísať priamo a hneď na začiatku debaty aj bez tých príkras a komplimentov, ktoré si tu vymieňame ako dvaja šarvanci na pieskovisku. 

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Démonológiu však spomínam preto, lebo tu vidím istú súvislosť. Máme tu zanieteného katolíka, ktorý považuje psychiatriu aj psychológiu za sprostú pavedu a div že nie za prapodstatu všetkého zla, viď brata joseho. Hneď vedľa neho stojí brat informator, ktorý pre zmenu chrlí oheň a síru na psychológov, ktorých nazýva šarlatánmi, parazitami a pijavicami ľudského ega. Možno má pravdu a možno nie, ale všimni si, že brat jose aj brat informator sú presvedčení, že v súlade s platnou katolíckou doktrínou o démonológii sú za prehnané prejavy smútku, hnevu, závisti alebo napríklad spomínanej túžby po moci zodpovední démoni, ktorých poslal Satan, aby týrali nešťatnú ľudskú dušu. Zároveň obaja bratia vo viere uznávajú autoritu exorcizmu, ktorý má moc takéto zlé sily zahnať. Tebe tá súvislosť medzi zakorenenou katolíckou démonológiou a súčasným pohŕdaním modernou psychológiou naozaj uniká? Chápem, že nechceš bratom vo viere rozbíjať ich presvedčenie, ale jednak mi to pripadá trocha detinské a zároveň nechápem ten cirkus, ktorý okolo toho robíš.  :)

 

Ja mam dojem s tejto tvojej reakcie, ze asi budes potrebovat nejakeho exorcistu, lebo ta viditelne ovlada Satan  :) .

Prosim ta, uved, kde tvrdim, ze za nejakym prejavom cohosi, je zodpovedny jednoznacne Satan a kde jednoznacne tvrdim, ze uznavam autorritu exorcistu, ktory jediny ma moc taketo sily zahnat. Alebo si si to vydedukoval s toho, ze pohrdam modernou (hoci priznam sa, neviem, co je to moderna psychologia, podla mna  existuje iba dobova psychologia, ktora ani v jednej svojej dobe nic nevyriesila) psychologiou a neuznavam ju ako vedu (co vlastne ani nie je). Vdaka!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fajn, tak prosím ťa prejdi ku konkrétnym príkladom a uveď zopár európskych psychiatrov, psychológov, alebo iných učencov ktorí sa venovali tejto oblasti počas desiateho a prípadne jedenásteho storočia, skús popri tom spomenúť ich prácu a uveď jej význam. Tiež skús napísať, kedy a kde stála v Európe prvá psychiatrická klinika, pretože doteraz si sa namiesto faktov pohyboval v čisto demagogickej rovine. Prepáč, ale tvoje špekulácie o arabských číslach a latinskom preklade nevypovedajú o prínose európskych učencov do oblasti psychológie a psychiatrie vonkoncom nič.

 

Doteraz som ti uvadzal konkretne priklady a reagoval si sposobom sebe vlastnym. Povazujem preto za zbytocne sa snazit o to znova. Je velmi maly predpoklad, ze by dalsie konkretne priklady viedli k niecomu zmysluplnemu.

Proste som stratil zaujem, zvlast ked nie si schopny pochopit zakladne suvislosti a drzis sa len svojej linie a konkretne priklady oznacujes za spekulacie. :)

 

Možné je všeličo a hoci neklamala vždy, klamala často. Preto si vyhradzujem právo na nedôveru, aj keď ti to príliš nevonia. A nevzťahuj to zase iba na katolíkov a na stredovek, ako máš vo zvyku, myslím tým ktorúkoľvek cirkev a ktorúkoľvek dobu.

Mozne je naozaj vselico a aj je mozne vyhradzovanie si prava na cokolvek.

Len potom je nemozna nejaka diskusia. :)

Tvoja nedovera mi je akurat tak u huby, Budes si s nou zit sam a mna sa nedotyka ziadnym sposobom.

Akurat sa tym vymedzujes spomedzi ludi, s ktorymi sa da diskutovat.

Priznám sa, že Ficove aktivity príliš nesledujem, charakteristiku jeho prejavu teda nepoznám. V tvojom prípade ale niektoré veci opakovať musím a to aj viackrát po sebe, pretože sa neustále snažíš odbočiť od podstaty a rozdrobuješ diskusiu všemožnými posmeškami, narážkami a nepodstatnými sebestrednými poznámkami. Polepši sa, potom bude diskusia možno vyzerať inak.

Opakovanie nepouzivas len v mojom pripade, je to u teba jeden z dominantnych sposobov. Tak si nerobim iluzie, ze by som mal prave ja u teba nejake privilegia.

Skor mi to ale pripomina styl hadavej svokry, ktora musi mat vzdy pravdu.

Diskusia s tebou nebude vyzerat nikdy inak, inak to jednoducho ani nevies :D

Ak to chápem správne, týmto bagatelizovaním sa snažíš naznačiť, že spomínanú súvislosť medzi dôverou k démonológii na jednej strane a nedôverou voči psychiatrii a psychológii na strane druhej buď nevidíš, alebo ju len považuješ za nepodstatnú. To mi ako odpoveď úplne stačí, ale mohol si to napísať priamo a hneď na začiatku debaty aj bez tých príkras a komplimentov, ktoré si tu vymieňame ako dvaja šarvanci na pieskovisku. 

Na to aby som videl nejaku suvislost, by som musel daneho cloveka poznat osobne. Aj ked uznavam, ze su osvieteni duchovia, ktori dokazu poznat psychiku cloveka, cez prispevky na diskusnom fore.

Okrem toho, ako som uz spomenul, nemam pocit, ze by niektory z tych dvoch tvojich oblubencov, priamo napisal ze ma doveru v demonologiu. Skor si myslim, ze je to ficovina z tvojej strany a tento argument sa im snazis stale podsuvat.

To si ale uz vyrieste medzi sebou. :)

Rovnaka snaha bola z tvojej strany ma vyzyvat k dokazovaniu "vlastnenia guli" a priznavaniu sa k uznaniu demonologie. Je to ten isty pristup, po ktorej by nasledovalo opakovanie toho co prisudzujes vsetkym krestanom.  :)

Na tuto hru si najdi niekoho ineho.

 

Nechapes to spravne a prekrucanim a zamlcovanim faktov, sa snazis len ziskat vyhodnejsiu poziciu a nasledne druhu stranu "precurat".

A to ma od diskusie na kilometre daleko. :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Archivne dokumenty, ktore boli vo Vatikane odtajnene, boli odtajnene bez nejakeho obmedzenia. Tvrdenie "do akej miery" je obycajna demagogia. :)

mozes to nazyvat trebars aj konspiracia, ale ze boli odtajnene "bez obmedzenia" je prilis odvazne tvrdenie...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Doteraz som ti uvadzal konkretne priklady a reagoval si sposobom sebe vlastnym. Povazujem preto za zbytocne sa snazit o to znova. Je velmi maly predpoklad, ze by dalsie konkretne priklady viedli k niecomu zmysluplnemu.

Proste som stratil zaujem, zvlast ked nie si schopny pochopit zakladne suvislosti a drzis sa len svojej linie a konkretne priklady oznacujes za spekulacie. :)

 

Ale, pozrime. Doteraz si tu špekuloval o prínose moslimskej aritmetiky, arabských číslic a latinčiny v oblasti sredovekej psychiatrie a psychológie, ale keď máš uviesť konkrétny príklad, tak vycúvaš a okoreníš to ďalšími žvástami? Úžasný príklad racionálneho uvažovania a elfantovskej argumentácie, len čo je pravda. Ale buď pokojný, tentokrát tvoje predstavenie vzťahujem výlučne na tvoju vlastnú osobu, pretože napríklad wysky dokáže debatovať celkom vecne, takže kresťanom ani katolíkom hanbu nerobíš.     :)

 

 

Tvoja nedovera mi je akurat tak u huby, Budes si s nou zit sam a mna sa nedotyka ziadnym sposobom. 

 

Et vice versa. Rovnako nepodstatná je pre mňa tvoja naivná a zaslepená dôvera voči vatikánskym fráterníkom. Inak s každým svojim názorom žijem najmä ja sám, nepotrebujem ho zdielať so žiadnym kolektívom bratov vo viere, aby som tým získaval falošný pocit, že kolektívny a hlasito prezentovaný názor je vždy správnejší a pravdivejší.  :)

 

 

Diskusia s tebou nebude vyzerat nikdy inak, inak to jednoducho ani nevies  :D

 

Pozri sa na spôsob, akým si vstúpil do diskusie. Hráme na tvojom ihrisku a podľa tvojich vlastných pravidiel a ja uznávam, že to robím v tvojom prípade naschvál a zámerne. Meniť to nehodlám ani dnes, ani inokedy. Nesťažujem sa, mne sa ten tvoj spôsob debaty zapáčil, keď vidím ako pri tom prskáš a kopeš, len mi pripadá divné, že na to odrazu nemáš žalúdok. Domnieval som sa, že si na svoj prejav hrdý a že ti teda neprekáža, preto ak dovolíš, budem v diskusii s tebou pokračovať aj naďalej tak, ako si sám začal. A vlastne to budem robiť aj v prípade, ak ťa to štve a ak to nedovolíš, sleduj: 

 

Celý čas tu melieš nezmysly o tom, ako európska psychiatria a psychológia úžasne napredovala zároveň s moslimskou a pritom si svoje bláznivé teórie doložil akurát nejakou špekuláciou o prevzatí aritmetiky, arabských číslic a latinských prekladov čínskej medicíny. Vo svojich príspevkoch uvádzaš od začiatku debaty len demagogické prokresťanské bláboly, robíš hanbu slušným a vzdelaným kresťanom a čo je najzábavnejšie, celkom nevedomky a ochotne si urobil blbca najmä sám zo seba. Gratulujem, tradičná elfantovská maieutika si opäť nakopala vlastnú riť! :zubiska:

 

 

Na tuto hru si najdi niekoho ineho.

 

Zapojil si sa sám a dobrovoľne, zaviedol si si vlastné pravidlá a zrazu vyplakávaš, divné. Ale tentokrát ti dávam za pravdu a naozaj radšej podiskutujem s niekým iným, pretože sa ukazuje, že debata s tebou bol vlastne len stratený čas. Nedokázal si svoju osvietenú teóriu podoprieť jediným faktom, elfant.   :unudeny:

 

Nechapes to spravne a prekrucanim a zamlcovanim faktov, sa snazis len ziskat vyhodnejsiu poziciu a nasledne druhu stranu "precurat". 

 

Tak znova, ktorý psychiater, psychológ alebo iný učenec pôsobil v európe počas desiateho, jedenásteho alebo počas nasledujúcich storočí, akú prácu odviedol a aký význam mala pre rozvoj v tejto oblasti? Kedy postavili európania svoju prvú psychiatrickú kliniku? Nezamlčuj fakty, inak si budem myslieť, že si úmyselne a bez opodstatnenia celý čas iba prekrucoval históriu, aby si získal výhodnejšiu pozíciu a mohol ma "prečúrať". Preteky v čúraní do diaľky si odštartoval ty, tak sa konečne predveď.  :)

 

 

 

tvrdenie o Avicenovi, na ktoreho nadviazali o par storoci neskor viaceri psychiatri, cize medzi nimi v stredoveku nebolo nic - cierna diera, je nutne nezmysel, lebo to nie je jednoducho mozne. 

 

"Lebo to nie je jednoducho možné." LOL! Hotová faktografická krasojazda, elfi.   :D

Inak čiernu dieru si vyrobil ty sám. Ja som pôvodne tvrdil, že to prázdne miesto počas niekoľkých storočí zapĺňala katolíkmi šírená a praktikovaná démonológia, na čo si reagoval akurát posmeškami o čítaní beletrie. Preto by som ti dal rád do pozornosti knihu Fantastické a magické z hlediska psychiatrie, ktorú napísal pán Holub s kolektívom autorov. Nájdeš tam nielen hromadu konkrétnych faktov o vymetaní diabla a démonov s odkazmi na historické pramene, ale zároveň tam objavíš celkom zaujímavý pohľad na stredoveké praktiky očami dnešného psychiatra.   ;)

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov