Skočiť na obsah

Sú psychológovia šarlatáni?!


informator

Odporúčané príspevky

Aj keby niekto tisickrat zmeral, odvazil a chemicky rozpitval napr. kuracie prsia, tak nepochopi, preco chutia ako kuracia prsia. Psychologia je konkretnym prikladom obecnej neschopnosti vedy "prisvojit si svet. :agree: .........no mozno su to iba moje "utkvele" predstavy :(

 

Na tvoju dilemu je velmi jednoducha odpoved. Kuracie prsia chutia ako kuracie prsia preto, lebo su to kuracie prsia. Kedze neexistuje etalon, ako maju kuracie prsia chutit, tak su etalonom samotne kuracie prsia, ktore netreba tym padom merat, vazit a chemicky pitvat.

Ina vec je, keby kuracie prsia nechutili ako kuracie prsia, vtedy by ich skumanie bolo zaujimavejsie.

 

Kazdopadne, ostava pre mna zahadou, co ma tento tvoj priklad spolocne so psychologiou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jednoducha vec....kuracie prsia chutia ako kuracie prsia, lebo su to kuracie prsia..........ludsky jedinec sa sprava tak preto, lebo je ludsky jedinec......a bude sa tak aj spravat....teda ho "pitvat ci chemicky rozkladat, ci pouzit loger s kavy", je ta slavna kristalova gula a nasledne lovenie duchov......nevidimzaidnu zahadu v tom mojom priklade.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ludsky jedinec sa sprava tak preto, lebo je ludsky jedinec......a bude sa tak aj spravat....teda ho "pitvat ci chemicky rozkladat, ci pouzit loger s kavy", je ta slavna kristalova gula a nasledne lovenie duchov......nevidimzaidnu zahadu v tom mojom priklade.

 

Neviem co by malo byt divne na skumani ludskeho spravania. Ludia to robia uz zopar tisicroci.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To ani nie je divne, ale rovno sa to da pomenovat, ze je to nedosiahnutelna meta, nepreskumatelny objekt (co sa tyka spravania a moznych reacii) a stavat nieco na nejakom "prebadanom" ducharskom objekte je prospesne akurat len pre psychologa a jeho "vedarcinu" :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

???

 

Preco nedosiahnutelna? Preco nepreskumatelne? Vela ludi dokaze pochopit ludske spravanie, aj ho analyzovat. Ty, osoba informator, ludske chapanie nechapes, nerozumies mu, vobec ti nie je z toho absolutne nic jasne - proste si z toho dokonale vytrety, prazdny, nerozumejuci. Nevies o tom ani makke F. Rozumies ludskemu spravaniu menej ako mongolskej gramatike. Ale preco vlastne nedostatky automaticky prenasas na inych ludi a tvrdis, ze len kvoli tvoje neschopnosti pochopit ludske spravanie, su rovnako neschopni aj vsetci ostatni? :)

 

Ty proste prenasas vlastnu nevedomost na inych ludi. Uznavam, ze ty ako osoba tomu vobec nerozumies, ako si tu zopar krat napisal - to je OK a mas plne pravo nevediet o tom nic. Obcianku ti kvoli tomu nikto nevezme. Ale to nie je predsa nijaky dokaz, ani argument, ze aj ini ludia musia byt tak isto vypatlani. Kdeze, ani nahodou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano vsimol som si, e tu kazdy rozumie psychologii okrem mna......ale ze by mi to vadilo som si nevsimol (akurat mi to je smiesne a v duchu nsi aj blahozelam, ze sa taky psychologicky tazkoodenci so mnou vobec zahadzuju na tuto temu).......no tym, ze mi odpovies sposobom takym, aky si predviedol, este nesvedci o tvojej psychickej vyzrelosti........ci ano?....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

, este nesvedci o tvojej psychickej vyzrelosti........ci ano?....

 

Kedze ludske spravanie, motivacie, zmyslanie, proste ludska psyché ako taka su pre teba - podla tvojich vlastnych slov neskumatelne, neodhalitelne a zjavne aj nezrozumitelne - nemas absolutne nijaku kvalifikaciu, vzdelanostne ci intelektualne zaklady, aby si dokazal posudit, ci niekto je, alebo nie je psychicky vyzrely. Proste si mimo - a sam si sa z toho diskvalifikoval :)

 

Cize je v podstate uplne jedno, ako je na tom moja dusa :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V tom pripade ty asi mas kvalifikaciu na vsetko........zda sa, ze aj taky existuju......a vlastne preco nie? :) .....ked mozu existovat psychologovia, ze?......no trochu ta poopravim....pisal som nepreskumatelny a nie neskumatelny, ale to iba tak na okraj. No skus teda popisat, v com ta praca psychologa je taka veda, lebo (mozno je to mojim vzdelanim, ci chapavostou) mne to potom vychadza, ze taka homeopatia, alternativna medicina, ci cojaviemesteco.....napr. filipinske liecitelstvo, sa tiez moze, ci malo by sa v ramci spravodlivosti, studovat za statne finanncie.....lebo dosial si mi tu (a nielen ty) neuviedol jeden jediny dovod opravnenosti studovania za statne, odbor psychologia a este aj ako vraj veda (inac sranda).......

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No skus teda popisat, v com ta praca psychologa je taka veda, lebo (mozno je to mojim vzdelanim, ci chapavostou)

 

Bolo to opisane v tejto teme zopar krat, plus si to gramotny clovek moze lahko sam zistit na nete. Mame 21. storocie, konkretne rok 2011, takze pokial niekto pise na fore, asi by mal dokazal pouzit vyhladavac a mat schopnost chapat pisany text.

 

.....lebo dosial si mi tu (a nielen ty) neuviedol jeden jediny dovod opravnenosti studovania za statne, odbor psychologia a este aj ako vraj veda (inac sranda).......

 

Uviedol, len tebe sa nepacil. Pretoze pokial ty nie si schopny preskumat ludske spravanie a preto ho povazujes za nepreskumatelne - logicky nemozes ani chapat aky zmysel moze mat clovek, ktory toto spravanie skuma. Pretoze sa venuje niecomu, co podla teba je nemozne. Dovodov PRECO si tu mal viac nez dost, len sa im vyhybas.

 

A ked sa ti nepaci studium za statne - super! Ale to hod do ekonomickej temy, ze si za to, aby si univerzitne studium platil kazdy sam. :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xeno, nemozem s tebou suhlasit...

 

Mame 21. storocie, konkretne rok 2011, takze pokial niekto pise na fore, asi by mal dokazal pouzit vyhladavac a mat schopnost chapat pisany text.

 

mame rok 2012 :)

 

lebo dosial si mi tu (a nielen ty) neuviedol jeden jediny dovod opravnenosti studovania za statne, odbor psychologia...

 

a pride ti opravnene studovat teologiu za statne?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xeno, nemozem s tebou suhlasit...

 

mame rok 2012

 

No sakra....vazne!!!

 

Ospravedlnuje tento rok urcity regres v dusevnych schopnostiach niektorych ludi? Teda napriklad, ze v 2011 prekypovali inteligenciou a v roku 2012 doslo k vypadku znalosti, alebo take nieco? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bolo to opisane v tejto teme zopar krat, plus si to gramotny clovek moze lahko sam zistit na nete. Uviedol, len tebe sa nepacil.

 

Pretoze pokial ty nie si schopny preskumat ludske spravanie a preto ho povazujes za nepreskumatelne - .........

A ked sa ti nepaci studium za statne ......

 

Aha......tak naco potom existuju taketo fora?........pravdepodobne su ozaj len na for........prectaj si vsetko na nete a nikoho nebtazuj (hlavne takych psychovedeckych tazkoodencov)......

 

Este raz......ludske spravanie sa da skumat (zahada je naco), ale nie preskumat.......no da sa pozorovat, ale iba u jedinca, ci zopar jedincov.......samozrejme, ze pozorovane reakcie, na tu istu situaciu, budu u kazdeho jedinca odlisne, pretoze kazdy jedinec ju bude vidiet odlisne......hm.....co ten sarlatan z toho potom vykuzli, je vysledok jeho vedeckeho skumanie badania (skor ale hadania)......

 

a pride ti opravnene studovat teologiu za statne?

 

+ Xenocide.........byt na mne tak zrusim vsetky dotacie na studium, ale co ma studium teologie spolocne zo studiom psychologie, teda ozaj netusim :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To ani nie je divne, ale rovno sa to da pomenovat, ze je to nedosiahnutelna meta, nepreskumatelny objekt (co sa tyka spravania a moznych reacii) a stavat nieco na nejakom "prebadanom" ducharskom objekte je prospesne akurat len pre psychologa a jeho "vedarcinu" :(

 

info, na toto som narazala... ked si namiesto spravania cloveka dosadis boha, namiesto psychologa teologa, mas to to iste.. ja tam ale rozdiel vidim, pretoze spravanie cloveka a jeho vyskum nie je nedosiahnutelna meta, dokonca sa da empiricky skumat, na rozdiel od boha..
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Este raz......ludske spravanie sa da skumat (zahada je naco), ale nie preskumat.......

 

DIskusia je mimo tvojej ligy...dokonca uplne iny sport. Pouzivas slova, ale nechapes ich vyznam :)

 

1. Ak nechapes dovod skumania ludskeho spravania, je to zrejme znakom uplnej ignoracie ostatnych ludi. Alebo nieco ine. Ale urcite u zdraveho dospeleho cloveka nie je normalne, aby pokladal za zbytocne sa zaujimat (=skumat) spravanie ostatnych ludi, blizkych a pod. Prirodzene, pokial to nebude nejaky egoisticky, sebestredny sociopat, ktory mysli len na seba a vsetci ostatni su mu uplne ukradnuty. Potom je pre neho urcite nepochopitelne PRECO by to niekoho mohlo zaujimat.

 

2.

skúmať -a nedok.

1. pozorovať, študovať (vedecky): skúmať dejiny, skúmať reakcie ľudí, skúmať škodlivosť ovzdušia; sústavné, exaktné skúmanie

2. sústredene, bedlivo prezerať: skúmať plán, či vyhovuje; skúmať sa pred zrkadlom; navzájom sa skúmali

3. zisťovať: skúmať tep srdca, skúmať skryté myšlienky

Tak toto vraj mozne je. Jasnacka, ze to mozne je.

 

preskúmať -a dok.

dôkladne prezrieť, skúmaním zistiť, overiť: preskúmať plán, situáciu, problém; preskúmať jaskyňu

Ale toto vraj nie? Pche. Kravina.

 

Takze podla teba je mozne (ale zbytocne) sledovat ludske spravanie, ale nie je mozne sa z toho nieco dozvediet?

 

Zase sa opakujes - pre TEBA je zbytocne nieco zistovat o inych ludoch, TY nie si schopny sa nieco dozvediet. Neprenasaj svoj nezaujem o inych ludi a ignoraciu na zvysok sveta. Plne uznavam, ze pre teba ako osobu je zbytocne sa zaoberat myslenim inych ludi. Plne uznavam, ze ty ako osoba nie si schopny sa nieco o inych ludoch dozvediet. Ale vsetky tvoje prispevky len vypovedaju o tebe, stave tvojich myslienok a o tom, ako dokonale ignorujes inych ludi a ich city, myslienky povazujes za nezaujimave.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

......pretoze spravanie cloveka a jeho vyskum nie je nedosiahnutelna meta, dokonca sa da empiricky skumat, na rozdiel od boha..

 

Dobre prirovnanie, akurat skumat spravanie Boha, je to iste, ako skumat spravanie ludskeho jedinca........teda skumatelne, ale neprskumatelne (ziadny "vedecky" vysledok).

 

 

Pouzivas slova, ale nechapes ich vyznam :)

1. Ak nechapes dovod skumania ludskeho spravania, je to zrejme znakom uplnej ignoracie ostatnych ludi.

 

Tak tie tvoje "poucky" su uz ozaj perlicky........skumanie - preskumanie......hm........velky rozdiel vo vyznamoch slov, ze......., ale prirovnat praskumanie spravania - reakcii ludi v urcitych situaciach k preskumaniu jaskyne, tak to teda som este "nezral"........ :thumbsup:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dobre prirovnanie, akurat skumat spravanie Boha, je to iste, ako skumat spravanie ludskeho jedinca........teda skumatelne, ale neprskumatelne (ziadny "vedecky" vysledok).

 

dobré ako prirovnanie ? to áno, ale protirečivé, už v tom, čo napísala pink, je to protirečenie jasné, preto to prirovnávala tak, ako prirovnávala ...

to tvoje prirovnanie ale kríva na obe nohy: skúmanie boha "je to isté", ako skúmať správanie ľudského jedinca" ?

 

nejdem sa púšťať do náboženskej dišputy, len pre to, aby bolo jasnejšie : skúmať boha nemôžeš. alebo môžeš, asi ako iné vesmíry, či okraj univerza.

môžeš skúmať vieru, náboženstvá, zvyky, obrady, učenia, veriace spoločenstvá, dopad na človeka. zo svätých kníh činy, ktoré mu pripísal človek, ale boha skúmať nemôžeš.

 

človek je tu, denne, okolo každého z nás, stáročia a tisícročia chodia jeden vedľa druhého a pôsobia na seba a konajú, viditeľne, citeľne a počuteľne.

v staroveku premýšľali ľudia nad počiatkami vedy o psýché, a k niečomu aj došli ... základné delenia na melancholikov, flegmatikov, cholerikov a sangvinikov je ich dielo ... viera v pôsobenie ohňa, vody, vetra, zeme na človeka je ich dielo ...

 

na ich pleciach stáli ďalší, dnes vieme o správaní človeka rozhodne viac, nie všetko, a nebudeme nikdy vedieť všetko, ale to nebudeme vedieť v žiadnej vede. nech je exaktná či neexaktná, v žiadnom prípade nemôže nikto povedať, že človeka skúmať nejde.

 

preto je medzi skúmať a preskúmať rozdiel ... jedno je čin dokonaný, druhá nedokonaný ... aj vo fyzike skúmame, aj v biológii, aj chémii, aj človeku.

tu by stálo za psychologické skúmanie a možno preskúmanie, prečo je tvoja averzia proti existencii nejakej možnej existencie psychológie ako vedy taká silná :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja viem preco pink dosadzovala nove nezname do temy, ale to je jej problem, akurat ze ja som odpisal v tom "duchu" ako sa ona pripojila.......len neviem preco ty pises, ze ten moj priklad kriva na obe nohy a jej nie (ci iba na jednu?)............Boh je nepreskumatelne neznamo a ludska mysel je tiez nepreskumatelne neznamo, pretoze vsetky"zavery" su zalozene na silnej subjektivite.......darmo bude nejaky Jung (asi brat Jinga a Janga) tvrdit nieco ineho, ked sam je toho prikldom.....

 

a tie historicke delenie ludi na styri sufliky, je asi tak vsetko co ta psychoveda dokazala s vysledkom tak na 50%......teda nepostacujuce, ako nejaky vedcky "uzaver"....

 

o spravani cloveka vieme vraj viac.......to si asi robis srandu :( ...........a kde som ja pisal, ze sa clovek neda skumat?.......pokial viem tak tema je psychologia a psychologovia a ja som stale pisal iba o skumani mysle a reakciach na rozne situacie

 

tu by stálo za psychologické skúmanie a možno preskúmanie, prečo je tvoja averzia proti existencii nejakej možnej existencie psychológie ako vedy taká silná :)

tu nejde o averziu, ale ked ti niekto zacne na zaklade akychsi vraj vedeckych poznatkov urcovat smer zivota, robit kadekomu pseudopsychoposudky - od skolky cez zakl. skolu, studium, manzelstvo, zamestnanie........ - a ty si nemozes pomoct, lebo posudok zo zarukou max. 15-20(?)% je smerodajny, tak ti musi chce-nechce naskocit husia koza kua.......take ludove liecitelstvo je percentualne urcite uspesnejsie, ako tento psychopaskvil a nie je s toho ziadna vedna disciplina........ :flowers:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak tie tvoje "poucky" su uz ozaj perlicky.......

 

Nie poucky. Toto je diskusne forum na slovenskom servri, vacsina ludi su slovaci a komunikuje sa slovensky. Takze len tym co nevedia vysveltujem vyznam slov. Mnohi sa to za zivot naucili, mnohi zabudli, ale je len vazne malo arogantnych, nevedomych mamlasov, co su na vlastnu neznalost rodneho jazyka hrdi. Nech sa paci. Kym nebudes vediet co to znamena "skumat" a "preskumat", tak tvoej prispevky ani nemozu byt ine, nez hlupe.

 

a tie historicke delenie ludi na styri sufliky, je asi tak vsetko co ta psychoveda dokazala s vysledkom tak na 50%.....

 

Teraz hovoris o psychologii, ktoru si pochopil z citania Bravo a Zena a zivot, vsak? :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie poucky. Toto je diskusne forum na slovenskom servri, vacsina ludi su slovaci a komunikuje sa slovensky. Takze len tym co nevedia vysveltujem vyznam slov.

Samozrejme, podla toho ako ten vyznam chapes ty, castokrat.

Komensky z teba nebude, aj ked sa na hlavu postavis, a miesto neustaleho vysvetlovania by si obcas mohol druhu stranu obcas aj pocuvat. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Samozrejme, podla toho ako ten vyznam chapes ty, castokrat.

 

Sorry, som zabudol uviest zdroj - vyznam slov som uvadzal nie podla xenocidea, ale podla lexikonu slovenskeho jazyka, pristupneho cez www.slex.sk. Takze namietka je irelevantna, neslo o moj subjektivny vyklad vyznamov, ale o vysvetlenie vyznamov slov podla toho, ako je to bezne chapane v slovenskom jazyku. Ludi niekedy ich vlastna blbost natolko serie, ze keby som napisal, ze voda je mokra - tak sa ozvu, ze som arogantny, drzy a ze ide len o moj subjektivny nazor. :)

 

A druhu stranu pocuvam, resp. citam. Preto dokazem opravit kraviny, ktore sa objavia. Tie "druhe strany" by casto urobili dobre, keby dokazali rozmyslat. A ambiciu byt Komenskym ani byt nemam, takze si mi iluziu ani nezobral.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ludi niekedy ich vlastna blbost natolko serie, ze keby som napisal, ze voda je mokra - tak sa ozvu, ze som arogantny, drzy a ze ide len o moj subjektivny nazor.

No vidim, ze naozaj pocuvas, respektive citas.

Nechaj to tak, skoda casu. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Teraz hovoris o psychologii, ktoru si pochopil z citania Bravo a Zena a zivot, vsak? :)

 

Ziadne Bravo, Zena a zivot ci tvoje psychopoucky, ale iba zivot ma naucil pochopit to, co sa tebe siec este nepritrafilo, no vsetko ma svoj cas : ) .

 

A este jedno ti poradim.....ked sa s uplnou doverou podriadi niekto (ty?) niekomu, aby mu pomohol usporiadat zivot, tak strca svoje ja.....uz to nie je jeho bytie, ale bytie nejakeho psychosarlatana, ktory mu podsuva svoje predstavy o videni sveta a jeho problemov subjektivnou sugesciou a nebadane ho obera o samostatnost v rozhodovani o svojom byti..........aj ked na druhu stranu, kazdy kazdeho sa snzime ovplyvnit aj v reale, ale to uz je zivot a kazdy v nom rozhoduje sam za seba a nie cez "sprostredkovatela" v bielom :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mam taky pocit, ze mas negativne skusenosti s psychologmi, spojene s predsudkami a nepochopenim zakladnych pojmov. Asi ti nejde o nejake argumenty, len o exhibiciu svojich pokrivenych vystresovanych nazorov :)

 

Pokial tebe, alebo tvojim blizkym nejaky psycholog ublizil, je mi to luto. Verim tomu, ze pokial niekedy napisal posudok na teba, kde ta opisal ako nie dusevne zdraveho - do dnesneho dna tym musis trpiet. Ale na druhej strane, obrovskemu mnozstvu ludi pomohli, takze pripadne chybna diagnoza choromyselnosti (napriklad v tvojom pripade) moze byt prave jedna z vynimiek.

Nemozes na cely svet pozerat len cez vlastnu optiku ublizeneho cloviecika.

 

Psychologia ako veda, minimalne skumanie ludskeho spravania je nieco stare tisicrocia. Nie je to novy vymysel. A je to veda - ale humanitna, takze na nu nemozes aplikovat take iste poziadavky ako na matematiku. A je to sucast mediciny - s tym, ze niekedy funguje, inokedy nie - tak ako aj zvysok mediciny, kde neexistuje 100% uspesnost.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov