Skočiť na obsah

Slovenské ľudové piesne


lopata555

Odporúčané príspevky

Dačo pridám :D aj ja ... ta prvá pesnička je vlastne taká moja recesia a tie ďalšie dve sú krásne slovenské pesničky v podaní skvelej Moravanky a ta posledná nie je úplne Slovenská ale je nám dosť blízka :D

 

 

Dneska mám dajakú náladu na ľudovú nôtu ;) čo poviete na tie pesničky ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 8 mesiacmi...

Slovenské ľudové piesne sú blízke môjmu srdcu a rada si ich stále vypočujem pri vhodnej príležitosti. Asi aj preto, že som východniarka. :)

Piesne mi pripomínajú môj rodný kraj, tradíciu našich starých mám. Ľubozvučné piesne , melodické, doplnené energickými pohybmi, pestrofarebnými krojami, taká pravá chuť do života, hravosť . :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 3 týždňami...

keď bola mladšia dcéra na víkend kuknúť domov, boli sme samé doma a že čo budeme robiť. Skončili sme pri klavíri s fľaškou červeného vínka a spievali sme o 106. Vyspevovali sme aj s mojím slávnym doprovodom asi tak 2a1/2 hodiny, a furt bolo čo. Naša ľudová tvorba má naozaj široký repertoár.

Okrem iných ohromne sa mi páčila a stále páči kazeta "A od Prešova" (spieva H.Servická).

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...
  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 1 rokom...

na predošlej strane iskra spomína A ja taka čarna, tak na tú som zabudla, ale mám ju tiež rada. Veru máme sa čím chváliť, naše ľudové pesničky sú naozaj pekné.

K pesničke To ta Heľpa sa viaže humorný výrok mojej mladšej dcéry...keď bola tak prváčka na základnej, tak si ju vyspevovala o 106, a rozmýšľala, čo je to za mesto, tá Heľpa, keď je tam 100 švárnych chlapcov, a lámala si hlavu, či je to veľa, alebo málo.

(To ta Heľpa,. to ta Heľpa, to je pekné mesto.

A v tej Heľpe a v tej Heľpe švárnych chlapcov jesto

koho jesto, toho jesto, ňe po mojej voli.....)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

V pondelok som bola na  Kandráčovcov  http://www.kandracovci.sk/ ,  východoslovenský temperamentný folklór vo vokálno-inštrumentálnom prevedení cimbalovej hudby. :) Bol to príjemný zážitok počúvať ich spev, hudbu. S chlapmi muzikantmi vystupovala aj mamka Ondreja Kandráča , Monika Kandráčová :flowers: Mala som tú česť sa s nimi stretnúť aj porozprávať naživo. Zapôsobili na mňa veľmi príjemne. Sú to veľmi milí, talentovaní ľudia..., pani Kandráčová je úžasná osôbka, jednoduchá, milá, charizmatická, s jemným anjelským hlasom. Nech sa im všetkým darí. Je to skvelé, že svojou hudbou, spevom tešia srdcia mnohým ľuďom.

 

Kandráčovci https://www.youtube.com/watch?v=4hv4whyKpqg

Monika Kandráčová https://www.youtube.com/watch?v=G0vyZyIXhuQ

post-2385-0-35397000-1409729328.jpg

post-2385-0-94001700-1409729945.jpg

post-2385-0-13606700-1409730009.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 3 mesiacmi...
  • Pred 3 mesiacmi...

minulý týždeň som sa stretla s mojimi dávnymi kamarátmi zo zboru. Boli sme skvelá partia, a teraz som sa s nimi cítila rovnako ako pred 30 rokmi...bol tam klavír, kamarát doniesol gitaru, a nezapreli sme našu minulosť, len vtedy sme obaja boli ako gitaristi s spievali sme štýl podobný folku, a teraz sme sa okrem tých našich starých oblúbených venovali práve ľudovkám. Bolo to super, nabilo ma to kopou pozitívnej energie. Ľudovky sú okrem toho, že majú pekné melódie, aj "odvaz". Sú fajn. Ak má človek k nim kladný vzťah, môžu priniesť kopu radosti!!!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi pred mesiacom som bol na takej polosluzobnej akcii v Cechach, kde sa vecer po jednani sedelo pri pive a gitare. Medzi ludmi, co maju blizko k prirode, samozrejme dominovali piesne trampske, country  a podobne.

Nieco som pridal aj ja, ale ked prislo na slovenske, tak bola poziadavka "něco, co znají všichni"... Preco himbajz vsetci cesi poznaju slovenske len ludovky ? tak to som odmietol, vsak aj trampskych mame slovenskych dost...
nie ze by som a priori odmietal ludovky, asi som len mal malo promile.... tak potom bratia cesi prznili Macejka, Totu Helpu a podobne piesenky :D

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...
  • Pred 6 mesiacmi...

 

Páčia sa vám naše ľudové pesničky? Ktorá je vaša najobľúbenejšia? Kedy ich zvyknete najčastejšie počúvať?

 

Ani moc nie, ale zasa na druhú stranu, nestránim sa ich. Ono, mnohé, čo považujeme za ľudové, nemusia byť zasa vôbec ľudové :)

 

Najobľúbenejšiu nemám, ale v princípe mám rád také, ktoré sú niečím netradičné, neopočúvané. Keď sa niekde na svadbe huláka nad ránom a niekto ma vyzve, že aby som aj ja pridal, tak väčšinou pridám "Javorník, Javorník" :)

 

Nepočúvam ich, ľudovú hudbu z rádia či televízie okamžite prepínam alebo vypínam. pasívne prijímať ma to vôbec nebaví, neviem to oceniť.

Ale keď sa zíde pár chlapov pri pive či víne a spustia viachlasne, tak rád skúsim pridať nejaký hlas k nim. To viachlasé hulákanie ma baví :)

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

trošku mám problém s pojmom "ľudová hudba, ľudová pieseň" a uvedením autora autorskej hudby, bárs ju hrá kapela s názvom Ľudová hudba xy.

je vás tu viac, čo sa venujete hudbe:

 

pokiaľ si pamätám zo školy, ľudová hudba nemá autorov, resp. neznámych, predávala sa v ľude spravidla ústnym podaním a dedičstvom ... až kým ju prípadne nejaký zberateľ neznotoval a nezapísal, aby sa nestratila.

 

na druhej strane je hromada miestnych ľudových kapiel a súborov, ľudových či dychových, v každej dedine, ktoré aj sami tvoria rádoby ľudovú hudbu. autor je zvyčajne sám pán kapelník.

chcem tým povedať len toľko, resp. spýtať sa, že je to stále možné volať ľudovou piesňou, kde autor hudby, textu, kapelník a všetko okolo je napr. Mgr. Ján Šoltés?

alebo hocikto iný?

 

u nás máme jednu dychovkovo-ľudovú kapelu, sám pán kapelník skladá pjesničky a píše texty, volá sa Veselý... meno si narobil, lebo to je taký človek, namyslený až strach, ktorého pámboh obdaril troškou talentu, ktorý si myslí, že vynašiel španielsky vosk,

ale baviť sa pri jeho pesničkách nedá /raz som to skúsila na hodoch, pred rokmi, bol to des/ - tie pesničky sú na jedno brdo a nudné až strach,

a nie sú to ľudové pesničky.

maximálne imitujúce čosi ľudové.

 

ale nemôžu to byť ľudové piesne, keď sú nové, majú nového známeho autora a textára, ktorý ich zároveň aj vyspevuje.

  • Pridať bod 4
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pokiaľ si pamätám zo školy, ľudová hudba nemá autorov, resp. neznámych, predávala sa v ľude spravidla ústnym podaním a dedičstvom ... až kým ju prípadne nejaký zberateľ neznotoval a nezapísal, aby sa nestratila.

 

tak znie definícia :)

s prižmúreným okom by sme k ľudovkám mohli ešte zaradiť pesničky, ktoré síce majú konkrétneho autora, ale desaťročiami už stihli zľudovieť - napríklad česká Škoda lásky... tá zľudovela natoľko, že ju za svoju považujú aj v Merkellande či Trumpistáne :D

 

to čo si celkom trefne popísala:

 

na druhej strane je hromada miestnych ľudových kapiel a súborov, ľudových či dychových, v každej dedine, ktoré aj sami tvoria rádoby ľudovú hudbu. autor je zvyčajne sám pán kapelník.

chcem tým povedať len toľko, resp. spýtať sa, že je to stále možné volať ľudovou piesňou, kde autor hudby, textu, kapelník a všetko okolo je napr. 

tie pesničky sú na jedno brdo a nudné až strach,

a nie sú to ľudové pesničky.

maximálne imitujúce čosi ľudové.

 

ale nemôžu to byť ľudové piesne, keď sú nové, majú nového známeho autora a textára, ktorý ich zároveň aj vyspevuje.

určite nie sú ľudovky, ale celkom obyčajný pop, určený špecifickej, prevažne staršej, časti publika...

normálny pop vo folklórnych aranžoch ... :smilieee:

 

zhruba pred 20 rokmi sa na západnom slovensku /neviem ako vo zvyšných krajoch/ vyrojilo viac takých "ľudových kapiel" tvorených zvyčajne dvomi či tromi členmi - jeden hral na samohrajke/syntezátore, zvyšok viac či menej falošne spieval "nazgnavované" texty, ako ich kedysi charakterizovala mama, ktorá na ľudovkách vyrastala... ostatne, aj v inej téme spomínaný Senzus, tiež hrával také "ľudovky"...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov