Skočiť na obsah

Čo by ste sa spýtali Boha, keby ste mali len jednu otázku?


aljak63

Odporúčané príspevky

Ja by som sa ho spýtal tú najzákladnejšiu otázku, ktorá po stáročia trápila všetkých veľkých filozofov ale aj bežných ľudí, a ktorá v základe vyvracala koncepciu alebo ideu samotného boha. A tým by bola otázka - "Kto stvoril jeho"?

 Martin0703

Sväté písmo nám dáva odpoveď, záleží od každého jedného z nás, či človek prijme túto  Pravdu, alebo nie... :)

 

 

 

Na počiatku bolo Slovo a to Slovo bolo u Boha a to Slovo bol Boh. Ten, to Slovo bolo na počiatku u Boha. Všetko povstalo skrze neho, a bez neho nepovstalo ani jedno z toho, čo povstalo. V ňom bol život, a ten život bol svetlom ľudí, a to svetlo svieti vo tme, a tma ho nezadržala.

A on, to Slovo sa stalo telom a stálo medzi nami, a hľadeli sme na jeho slávu, na slávu ako jednorodeného od Otca a bol plný milosti a pravdy. Ján svedčil o ňom a volal: Toto je ten, o ktorom som povedal: Ten, ktorý prichádza po mne, predišiel ma, pretože bol prvší než ja. A z jeho plnosti sme my všetci vzali, a to milosť za milosť. Lebo zákon je daný skrze Mojžiša; milosť a pravda stala sa skrze Ježiša Krista. Boha nikto nikdy nevidel, ale jednorodený Syn, ktorý je v lone Otcovom, on nám vysvetlil.

Zdroj:http://www.duchovnapremena.sk/biblia/b3.php

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Martin0703

Sväté písmo nám dáva odpoveď, záleží od každého jedného z nás, či človek prijme túto  Pravdu, alebo nie... :)

Ale akú pravdu? Tú kresťanskú, tú islamskú, tu hinduistickú alebo tú budhistickú? Alebo myslíš prijať všeobecnú "pravdu" z dogmy?

 

Dogma v štýle "Na počiatku bolo Slovo a to Slovo bolo u Boha a to Slovo bol Boh" nie je odpoveďou na moju otázku ale vyhnutie sa odpovedi. Niečo ako tautológia znejúca neustále v ozvene... V Biblii sú tieto slová takmer určite písané básnickou rečou a uspokojiť mohli tak maximálne Mojžišových pastierov oviec. Moja otázka bola ponímaná v oblasti matérie, v oblasti hmoty a energie vesmíru. Preto ak tu je všemohúca bytosť či nejaký strojca času a priestoru, kto uviedol do pohybu jeho samotného?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dogma v štýle "Na počiatku bolo Slovo a to Slovo bolo u Boha a to Slovo bol Boh" nie je odpoveďou na moju otázku ale vyhnutie sa odpovedi. Niečo ako tautológia znejúca neustále v ozvene... V Biblii sú tieto slová takmer určite písané básnickou rečou a uspokojiť mohli tak maximálne Mojžišových pastierov oviec. Moja otázka bola ponímaná v oblasti matérie, v oblasti hmoty a energie vesmíru. Preto ak tu je všemohúca bytosť či nejaký strojca času a priestoru, kto uviedol do pohybu jeho samotného?

 

nechcem tu zabŕdnuť do konšpiráciií, tie sú inde ... ale rovnako dobrá odpoveď by boli aj legendy afrických Dogonov - na počiatku bolo Po.

pritom Po je semienko, najmenšia možná časť hmoty, akú si Dogoni vedia predstaviť ... je to dokonca predstava bližšia veľkému tresku ako hocičo iné.

 

len nevysvetľuje vznik boha ani bohov, bohovia dokonca aj u "primitívnych" Dogonov prišli až neskôr ... odpovede sa asi vážne nedočkáme. zrejme sa nebude koho spýtať ...

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dogma v štýle "Na počiatku bolo Slovo a to Slovo bolo u Boha a to Slovo bol Boh" nie je odpoveďou na moju otázku ale vyhnutie sa odpovedi. Niečo ako tautológia znejúca neustále v ozvene... V Biblii sú tieto slová takmer určite písané básnickou rečou a uspokojiť mohli tak maximálne Mojžišových pastierov oviec.

Martin0703

Môj názor je, že je to odpoveď na tvoju otázku, žiadne vyhnutie odpovedi. To, že ty sa s tým nevieš stotožniť, to je už tvoj problém.

 Tiež, nie je žiaden argument od teba, že slová v Biblii uspokojujú tak maximálne Mojžišových pastierov oviec. :) Ty to sám vieš, len baví ťa zavádzať, klamať sám seba :) , nakoľko s Bibliou - Božím  slovom sa stotožňujú, veria mu ľudia po celom svete , ona je totiž ak ti uniká podstata, autoritou našej viery a aj keď Bibliu napísal človek, Biblia je inšpirovaná Bohom,  celé Písmo je Bohom vnuknuté...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

až na to, že to nie je odpoveď na otázku o otázke bohovi,  je to len odpoveď na otázku viery.

 

 

odpovede na otázky, ktoré v tejto téme kladieme, obávam sa, nedostaneme nikdy.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je pravda, že to môže byť predstava bližšia Veľkému tresku. Ale na rozdiel od náboženstiev, veda nedeklaruje, že vie, čo bolo pred ním. Na druhej strane náboženstvá s tým nemajú sebemenší problém, a vedia presne, čo pred ním bolo - iba boh vo svojej skrytosti, tajuplnosti, slovo na počiatku, a to slovo bol on...atď. To je však dogma.
 

Dogma je v širšom zmysle nespochybniteľný autoritatívny názor, výpoveď či zásada. V užšom zmysle (v cirkvách) je to záväzná, normatívna výpoveď v oblasti viery.

Dogmy sú najčastejšie cirkevné alebo všeobecne náboženské. Dôkazy, analýzy ani tradície nemajú žiaden vplyv na platnosť dogmy, lebo dogma nie je vecou logiky, ale vecou viery. (http://sk.wikipedia.org/wiki/Dogma)

 

Tak ako spomenula GAME, je to vec viery a nie logiky. Dôkazy či analýzy v nej tak isto nemajú miesto a je teda nespochybniteľná. V tom prípade som aj rád, že sa s niečím takým nestotožňujem, a neuveríš ISKRA, ale problém s tým ozaj nemám. ;) To mi pripomína geocentrizmus ako jednu z dogiem, od ktorej sa akosi upustilo po tom, čo Koperník, Galileo a ostatní velikáni objavili, že to bude predsa len inak. A tak ako kedysi s geocentrizmom, aj v dnešnej dobe sa pomaly upúšťa od dávnovekých mylných predstav o vesmíre, živote a samozrejme aj bohu, ktorý po stáročia presedlával od starého deduška na obláčiku do vesmíru, z vesmíru za čas a priestor, a niektorí si ho dnes dokonca posadili aj za tie, aby kontroverzný problém jeho existencie či neexistencie aj naďalej pretrvával. To sú samozrejme iba predstavy a je mi jasné, že s vierou v neho nič nemajú a nevypovedajú vôbec o ničom. Je mi to jasné. Chcem tým ale len poukázať, že práve slová v tej neomylnej avšak veľakrát protirečiacej si Biblii, nemôžu byť predsa v dnešnej dobe brané ako autoritatívne a nemenné. Nechcem tým povedať, že celá Biblia je prežitok dávnoveku, ale bola napísaná predsa len rukou človeka - čiže omylnou a konečnou bytosťou.
A k tej inšpirácii bohom, no nebol by som si tým úplne taký istý. :happyroll:

  • Páči sa mi to 1
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je pravda, že to môže byť predstava bližšia Veľkému tresku. Ale na rozdiel od náboženstiev, veda nedeklaruje, že vie, čo bolo pred ním. Na druhej strane náboženstvá s tým nemajú sebemenší problém, a vedia presne, čo pred ním bolo - iba boh vo svojej skrytosti, tajuplnosti, slovo na počiatku, a to slovo bol on...atď. To je však dogma.

 

 

Veda uz deklaruje vsetko mozne aj nemozne. A este tomu aj veri a nuti tomu verit aj okolie (vratane bielych vran). Vacsina ludi, ak sa ich spytas, preco maju tu ci onaku vieru, bude mat problem s jednoznacnym vysvetlenim svojho presvedcenia. Vseobecne sa da povedat, ze ich osobne presvedcenie je zalezitost loajality k urcitemu kulturnemu dedicstvu (tradicii). To, co sa vydava za nabozensku vieru, je velmi casto obycajna oddanost k urcitemu nabozenstvu z vernosti k rodicom, knazovi ci pastorovi namiesto skutocnemu presvedceniu zalozenom na poznani. Toto iste sa da povedat o sekularnom svete. Pretoze predsa aj tu posobia spolocenske tlaky.......nemuseli by sme byt prijatelny medzi priatelmi, ci kolegami  a v praci by sme nebodaj prisli o nejaky akademicky titul.....a to nevravim o vysmechu....skratka kuva svet :( . Vedci sa asi prevtelili do nabozenskych samanov. Teda tiez maju svoje dogmy a sa ich drzia. Tak sa ta pytam.....co by si sa spytal takehoto vedeckeho samana, ktoreho na rozdiel od Boha nemusis vycakavat x 1000 rokov?  

 

 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 je to vec viery a nie logiky.

Vec viery, že Boh je nesmierne Veľký, Vznešený...., že Je Tvorcom všetkého...,  že  Boh je Prvá Tvorivá a Cieľová, Konečná príčina všetkých vecí, všetkého..

 keby bol pre nás Boh pochopiteľný, nebol by to Boh... Boha nemožno pochopiť ľudským rozumom, dokázať... Boha človek môže prijať, milovať srdcom.  

Krásny deň. :)  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Veda uz deklaruje vsetko mozne aj nemozne. A este tomu aj veri a nuti tomu verit aj okolie (vratane bielych vran). Vacsina ludi, ak sa ich spytas, preco maju tu ci onaku vieru, bude mat problem s jednoznacnym vysvetlenim svojho presvedcenia. Vseobecne sa da povedat, ze ich osobne presvedcenie je zalezitost loajality k urcitemu kulturnemu dedicstvu (tradicii).  :( . Vedci sa asi prevtelili do nabozenskych samanov. Teda tiez maju svoje dogmy a sa ich drzia. Tak sa ta pytam.....co by si sa spytal takehoto vedeckeho samana, ktoreho na rozdiel od Boha nemusis vycakavat x 1000 rokov?  

Veda deklaruje možné aj nemožné?  Pripomenul si mi tento obrázok, kde to deklarovanie ovládajú viac médiá ako vedecká komunita.

10155524_582892468492806_128526601588546

 

Vždy som bol v tom, že dogmy sú vecami náboženskými a cirkevnými ale ako tak čítam, tak ich majú už aj vedci. Čo si tým ale presne myslel, iba boh vie :D

 

To máš pravdu, že väčšina ľudí má problém s jednoznačným odôvodnením, prečo verí v to, čo verí. Tuto taká ISKRA by napríklad hlásala úplne niečo iné ak by sa narodila v Afrike pri kopci Ju-Ju v africkom kmeni a búchala by totemom. Stačí prejsť za kopec, kde už ľudia vyznávajú zrazu úplne niečo iné, a boh chráň, ak ťa idú presviedčať o tom, že len ich náboženstvo je to pravé  :agree:  Pritom si ani na moment neuvedomujú, že sú ovplyvnení iba svojou geografickou polohou, miestom, kde sa narodili, kultúrou, spoločnosťou v ktorej žijú atď.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Tuto taká ISKRA by napríklad hlásala úplne niečo iné ak by sa narodila v Afrike pri kopci Ju-Ju v africkom kmeni a búchala by totemom.

:zubiska: vševedko

      viera a logika v jednom :zubiska: boduješ :thumbsup:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 viera a logika v jednom :zubiska:

 

a jeje  ... toto mi hodne pripomenulo jeden blog zo sme.sk  z  9.7.2012, autor ho už vymazal, ale bol tu. pamätníci si možno spomenú :)

 

autorovi sa v texte, ale vtedy úplne nechtiac, podaril taký nádherný lapsus:  "kde končí rozum začína viera."

 

:)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Veda deklaruje možné aj nemožné?  Pripomenul si mi tento obrázok, kde to deklarovanie ovládajú viac médiá ako vedecká komunita.

10155524_582892468492806_128526601588546

 

Vždy som bol v tom, že dogmy sú vecami náboženskými a cirkevnými ale ako tak čítam, tak ich majú už aj vedci. Čo si tým ale presne myslel, iba boh vie :D

 

To máš pravdu, že väčšina ľudí má problém s jednoznačným odôvodnením, prečo verí v to, čo verí. Tuto taká ISKRA by napríklad hlásala úplne niečo iné ak by sa narodila v Afrike pri kopci Ju-Ju v africkom kmeni a búchala by totemom. Stačí prejsť za kopec, kde už ľudia vyznávajú zrazu úplne niečo iné, a boh chráň, ak ťa idú presviedčať o tom, že len ich náboženstvo je to pravé  :agree:  Pritom si ani na moment neuvedomujú, že sú ovplyvnení iba svojou geografickou polohou, miestom, kde sa narodili, kultúrou, spoločnosťou v ktorej žijú atď.

 

Mas pravdu, iba Boh vie, co ty nevies :). 

Na druhej strane, ale co si chcel naznacit tymto vedecko-novinarskym aktualizovanim vedeckych objavov, urcite ani sam Boh nepochopi :(  ........jedine vysvetlenie bude asi len to, ze si poukazal na to, aky su vedci spokojny s novinarskym prezentovanim ich "superobjavov" , pretoze namiesto opravy v novinarskej senzacnej (hoci nepravdivej) sluzbe verejnosti, drzia huby a potichu beru ovocie svojej nezasluzenej prace od laickej (teda uznanlivej) verejnosti :(. Tebe to nepripomina mnou hore spominany vedecky samanizmus?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

........jedine vysvetlenie bude asi len to, ze si poukazal na to, aky su vedci spokojny s novinarskym prezentovanim ich "superobjavov" , pretoze namiesto opravy v novinarskej senzacnej (hoci nepravdivej) sluzbe verejnosti, drzia huby a potichu beru ovocie svojej nezasluzenej prace od laickej (teda uznanlivej) verejnosti :(. Tebe to nepripomina mnou hore spominany vedecky samanizmus?

 

A toto napíše chlápek, ktorý považuje Bibliu za literatúru faktu napísanú očitými svedkami!

LOL

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

  "kde končí rozum začína viera."

 

:)

 alebo vnímajme: :)    "Všetko môžem v tom, ktorý má posilňuje."(Flp4,13)

                                      "Bohabojnosť je počiatkom múdrosti."(Žalm110,10)

                                      "Veď čo osoží človekovi, keby aj celý svet získal, a svojej duši by uškodil?!"(Mt16,26)

 

 

:) Všetko nie je len záležitosťou rozumu, intelektu, viera je veľmi dôležitá v živote, je Božím darom, nie je správne klásť odpor Duchu Svätému, ale naopak prosiť Pána o milosť poddajnosti Duchu Svätému.

 

Pápež František sa k nám múdro  prihovára: :)

Homília 13. mája: Prosme o dar poddajnosti Duchu Svätému

 

„Ty im vysvetľuješ, ale to ich nepresvedčí a vrátia sa s ďalšou otázkou. A tak sa točia a točia... Tak ako sa celý život točili okolo Ježiša, až kým sa im nepodarilo zajať ho a zabiť! Títo ľudia neotvárajú srdce Duchu Svätému! Veria, že aj Božie veci sa môžu pochopiť výlučne rozumom, myšlienkami, vlastnými myšlienkami. Sú pyšní. Veria, že vedia všetko. A to, čo sa nevmestí do ich rozumu, nie je pravdivé. Môžeš pred ich očami aj vzkriesiť mŕtveho, no oni neuveria!“

Zdroj:http://sk.radiovaticana.va/news/2014/05/13/homília_13._mája:_prosme_o_dar_poddajnosti_duchu_svätému_/slo-799022

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo z tohto by bola otázka na Boha? :neviem:

Pýtam sa nie preto, že ani jedna veta nie je opytovacia, možno je to iba moja nevedomosť,

len mám pocit, že všetko čo si napísala je IBA o viere ... citovanie a konštatovanie; žiadna otázka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mas pravdu, iba Boh vie, co ty nevies :). 

Na druhej strane, ale co si chcel naznacit tymto vedecko-novinarskym aktualizovanim vedeckych objavov, urcite ani sam Boh nepochopi :(  ........jedine vysvetlenie bude asi len to, ze si poukazal na to, aky su vedci spokojny s novinarskym prezentovanim ich "superobjavov" , pretoze namiesto opravy v novinarskej senzacnej (hoci nepravdivej) sluzbe verejnosti, drzia huby a potichu beru ovocie svojej nezasluzenej prace od laickej (teda uznanlivej) verejnosti :(. Tebe to nepripomina mnou hore spominany vedecky samanizmus?

 

Informator, a to som ťa považoval za natoľko inteligentného, že ten triviálny obrázok pochopíš...

 

No keďže má byť ten boh všemohúci, tak by aj bolo celkom pochopiteľné, že vie to, čo ja neviem :) dokonca si tam aj toho smajlíka trafil ;)

 

Takže si v podstate toho názoru, že vedci vstávajú ráno do práce iba s tým, že chcú klamať ľudí po celom svete, ok?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A toto napíše chlápek, ktorý považuje Bibliu za literatúru faktu napísanú očitými svedkami!

LOL

 

Vysvetli prosim ta blizsie, lebo nechapem, na co presne mieris.

 

 

Informator, a to som ťa považoval za natoľko inteligentného, že ten triviálny obrázok pochopíš...

 

No keďže má byť ten boh všemohúci, tak by aj bolo celkom pochopiteľné, že vie to, čo ja neviem :) dokonca si tam aj toho smajlíka trafil ;)

 

Takže si v podstate toho názoru, že vedci vstávajú ráno do práce iba s tým, že chcú klamať ľudí po celom svete, ok?

 

Ja som ho pochopil.....akurat mozno nie ta,k ako si si to ty predstavoval.............tak prepac, ale sme ludia vselijakeho sortimentu, no o to je ten svet zaujimavejsi :) .

 

Jasne ze to Boh vie, pretoze dobry programator vie, co dokaze jeho vyrobok. Ale teraz vaznejsie. Ja nikde netvrdim, ze vedci vstavaju rano s predsavzatim, ze budu podvadazt a zavadzat. Toto je uloha novinarov (predavat sa za kazdu cenu). No vedci to blahosklonne toleruju a sa teda vlastne vezu na vyplodoch novinarskej zarobkovej cinnosti. Pochopil si?.....alebo znovu napadnes moju inteligenciu (ktora sa tu mimochodom moc nenosi, tak vytaj v klube)? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo z tohto by bola otázka na Boha? :neviem:

Pýtam sa nie preto, že ani jedna veta nie je opytovacia, možno je to iba moja nevedomosť,

len mám pocit, že všetko čo si napísala je IBA o viere ... citovanie a konštatovanie; žiadna otázka.

"Pane, čo máme robiť?"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jasne ze to Boh vie, pretoze dobry programator vie, co dokaze jeho vyrobok. Ale teraz vaznejsie. Ja nikde netvrdim, ze vedci vstavaju rano s predsavzatim, ze budu podvadazt a zavadzat. Toto je uloha novinarov (predavat sa za kazdu cenu). No vedci to blahosklonne toleruju a sa teda vlastne vezu na vyplodoch novinarskej zarobkovej cinnosti. Pochopil si?.....alebo znovu napadnes moju inteligenciu (ktora sa tu mimochodom moc nenosi, tak vytaj v klube)? 

A ty to vieš odkiaľ ako to vedci tolerujú? Ak je pravda to čo píšeš, majú vedci vôbec šancu to zmeniť, keď aj tak celú túto mašinériu riadia média? To je však momentálne jedno. Späť k otázke - odkiaľ vieš, že to vedci tolerujú? To si čítal nejaký článok, nejakú štúdiu či štatistiku, alebo sa tento názor azda splodil v tvojej hlave?

 

Tá veta o inteligencii nebola myslená ako útok. Pochopil som. Ako sa hovorí "Boh chráň", aby som napádal tvoju inteligenciu po tom, ako si ma srdečne pozval do tvojho klubu, v ktorom mám vYtať.  :) 

 

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A ty to vieš odkiaľ ako to vedci tolerujú? Ak je pravda to čo píšeš, majú vedci vôbec šancu to zmeniť, keď aj tak celú túto mašinériu riadia média? To je však momentálne jedno. Späť k otázke - odkiaľ vieš, že to vedci tolerujú? To si čítal nejaký článok, nejakú štúdiu či štatistiku, alebo sa tento názor azda splodil v tvojej hlave?

 

Tá veta o inteligencii nebola myslená ako útok. Pochopil som. Ako sa hovorí "Boh chráň", aby som napádal tvoju inteligenciu po tom, ako si ma srdečne pozval do tvojho klubu, v ktorom mám vYtať.  :) 

 

 

 

Pretoze neziadaju (teda ja som to nikde nezachytil) o verejnu napravu toho "pomyleneho" novinarsko-vedeckeho produktu resp. doteraz nedali (ak sa mylim ma oprav) ziadneho novinara k sudu za zverejnenie nepravdivej (zavadzajucej, tendencnej a pod.) informacie vo svojom odbore. Šancu na nejaku napravu-zmenu vedci maju, ale vo vlastnom sebeckom zaujme ju nevyuzivaju a sa teda predavaju sposobom novinarskej obce. Prednejsie su asi granty, ako nejaka vedecka cest :(.  Hlavne ze sa prioritne poukazuje na pokrivene nabozenske citenie  a tmarstvo. Ci aj o tom je veda?

 

A do toho klubu som ta az tak srdecne nezval.................to len abi sy sa tu necytil, ako nejaka sirota :). 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov