Skočiť na obsah

Urban legends


Sniper

Odporúčané príspevky

Urban legends voľne preložené ako mestské alebo súčasné legendy sú modernou formou ľudových povestí alebo legiend. Ide o príbehy, ktoré si ľudia medzi sebou rozprávajú a predávajú ďalej. Vo veľkej väčšine sú tieto príbehy vymyslené, ale hovorené tak ako keby sa naozaj stali. Prakticky ide iba o záhadné a strašidelné príbehy.

Sú veľmi vďačnou témou pre rôzne hoaxy, ktoré sa šíria internetom s cieľom vystrašiť ľudí. Cez tieto hoaxy som sa preklikal na stránku Českej televízie, kde som našiel seriál Černá sanitka. V tomto seriáli sú sfilmované mnohé urban legends, záverom je niekoľkými odborníkmi vysvetlené čo na tom môže byť pravdy a čo nie. Zoznam epizód Černej sanitky si môžete pozrieť tu a seriál začína tu (vpravo v rolovacom menu sú ostatné epizódy), takže po večeroch keď nemáte čo robiť môžete pozerať.

 

Poznáte aj vy nejaké urban legends?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 25
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    8

  • Sniper

    5

  • Nokia

    4

  • weirdo

    3

Top prispievatelia v tejto téme

urban legends svojím spôsobom zbieram od detstva, len vtedy sa to tak nevolalo ...

ako deti sme sa strašili škrtičom ktorý vystrčí ruky spoza rohu a podobnými zeleninami ....

 

maile sú dnes živným roztokom pre kopu urban legends , jedna sa mi výnimočne páči , obehla maily už aspoň trikrát za štyri - päť rokov vrátane niekoľkých modifikácií čekých aj slovenských :

toto je slovenská verzia:

 

 

V nouzi zadej PIN opačně

První výskyt: 02.2007

 

Ak sa ocitnete v situacii a musite pod natlakom vybrat peniaze z bankoveho automatu na poziadanie/prinutenie nasilnika, zadajte svoje PIN opacne:

 

to je od konca - ak mate napr. 1234 tak zadate 4321

 

automat vam peniaze stale vyda, ale tiez privola policiu ktora vam pride na pomoc tato sprava bola pred nedavnom vysielana v TV pretoze malo ludi vyuzivalo tuto skutocnost pretoze o tom nevedeli

 

preposlite co najviac ludom

trt a dva orechy ... to prepošli čo najviac ľuďom milujem .... veľmi dúfam že čo najviac ľudí to skúšalo, čo to spraví a podarilo sa im akurát tak zablokovať karty ... a mohol utekať do najbližšej banky dať si odblokovať a vysvetlovať, čo robili :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game...myslim ze toto co si ty popisala nie je urban legend ale obycajny hoax :lol:

aj ked, neviem kde je presne ta hranica medzi hoaxom a uz urban legend...

 

inac s tym pinom, som sa na tom bavil..hlavne kebyze mam pin 7667 :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak sa ocitnete v situacii a musite pod natlakom vybrat peniaze z bankoveho automatu na poziadanie/prinutenie nasilnika, zadajte svoje PIN opacne

tomuto aj dakto uveril .................. :) a keby mal pin 2332 .................. opačne by to bolo 2332 :lol: moc by si nepomohol .............

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zaujimave, to s tym PIN... ale ked sa nad tym clovek zamysli, tak akurat potiahnute za vlasy a nedomyslene :) ale akosi zistujem, ze ziadne urban legends nepoznam :lol: divne, urcite je ich tu plno, len o nich zase nic neviem ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslím že weirdov príspevok nemá s témou nič spoločné, to sa hodí skôr na srandy.sk, takže nejaký moderátor to tu čoskoro prečistí, radšej sa držte témy aby sa tu toho nemazalo viac.

 

game...myslim ze toto co si ty popisala nie je urban legend ale obycajny hoax :lol:

Však o tom som písal hneď v prvom príspevku. Veľa hoaxov vzniklo na základe tých urban legends. Aj keď PIN nie je typický príklad.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

OK je to urban legend, ale predpokladal som že takejto sprostosti uveria fakt len malé deti (a weirdo ako sa zdá). Považoval som to za vtip hodný tvojej rétorike, mal si hneď udať zdroj :lol:

Neviem čo si myslel pod tým "vacsie ryby ako FSP" keďže toto Fórum s tou stránkou nemá nič spoločné a doteraz som nevedel o jej existencii (asi to nie je dostatočne veľká ryba). Myslím že Nokia to napísal dosť výstižne. A tým držaním sa témy mal som na mysli aby sa tu písalo len o takých legendách aké sú prezentované na začiatku témy. Legendy o sanilite morí sa fakt hodia skôr na tie srandy.sk alebo do kategórie Zábava.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

axel, povies mi, naco mam uvadzat zdroj na urban legendy, ktore najdem ktovie kde? a tie co sa siria ustnym podanim, sem ani nemam pisat?

 

po druhe, kde si cital, ze tomu "ako sa zda" verim? fakt, ze niekedy sem pises riadne divne zavery. nabuduce najprv googli a az potom pis, lebo prsty predbiehaju hlavu sa mi zda ..

 

no a k Urban Legends - premenuj si temu, ak ti nelibo. medzi urban legends patria tieto veci (vratane mojho prispevku) bez ohladu na nejaky laicky nazor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ktovie prečo ma neprekvapuje, že weirda napadlo práve semeno, a ešte v tisíckach litrov ... : )


tak jedna urban legend :
na určitom mieste, kdesi jedna žena večer v daždi zobrala na parkovisku jedného pána oblečeného v obleku a s kufríkom ako stopára, nezvykla brať stopárov, ale presvedčil ju, že tam tak nešťastne mokol, hodil kufrík dozadu a nasadol ... na jednej križovatke, keď zastali na červenú, sa pán ospravedlnil, že mu nerobí dobre sedieť vpredu, že sa cíti zle, že by si sadol dozadu
keď vystúpil, ženy sa zmocnil nedobrý pocit, šľapla na plyn a ušla
doma ju chytilo zlé svedomie, manžel jej vynadal, kufrík zostal v aute ... nakoniec sa rozhodli zobrať ho na políciu, kde kufrík otvorili a našli tam akurát pár rukavíc a strunu na škrtenie

:)


mno ... táto urban legend koluje už nejakých tridsať rokov, začala dávno pred érou počítačov a mailov a hromadného preposielania ... vždy sa odohráva v meste, ktoré je práve aktuálne k rozprávaniu ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mam pocit ze sa tato tema zvrhava....game to co si popisala je klasicka hororova historka pre strasenie malych deti :lol:

 

ono je velmi tazko odlisit hoax, urban legend, mestske historky a podobne veci :)

 

urban legend by malo byt nieco, comu ludia dlho verili ci veria, spravaju sa podla toho a pritom to je blud...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mam pocit ze sa tato tema zvrhava....game to co si popisala je klasicka hororova historka pre strasenie malych deti :lol:

Nie, to je presne to čo som mal na mysli pri zakladaní tejto témy, preto je to aj v tejto duchárskej kategórii. Ináč o tom stopárovi je prvá epizóda v Černej sanitke tak aspoň vidím ako ste si ten link pozreli :) Preto mňa tu zaujímajú legendy z paranormálneho sveta a pod. a nie o striekajúcom semene. Čítal vôbec niekto úvodný príspevok v téme?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game ano, nieco ako tie ihly...ci ziletky v toboganoch...

 

axel tak potom by bolo fajn tu temu premenovat ak tu chces len take veci, pretoze vazne urban legends su nieco uplne uplne ine....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie veľmi ... tie príbehy sa prelínajú a modernizujú ... jeden z príbehov urban legends už tiež má kopu rokov, a svoju púť nezačal ako hoax ...

 

vraj má počiatok kdesi v usa ...

jedna žena si všimla, keď prechádzala okolo jedného auta na parkovisku hypermarketu, že v jednom aute sedí žena so zatvorenými očami a rukami si zozadu drží hlavu, nič mimoriadne, mohla byť unavená a uvoľňovať sa či len rozjímať

keď sa po pekne dlhom čase vracala k svojmu autu, žena stále sedela v rovnakej polohe v aute, len už mala otvorené oči ...

zaklopala jej na okno, či jej nie je zle ... žena zakričala späť, že je, postrelili hu do hlavy a práve si drží mozog, aby nevytiekol ... po zalarmovaní záchranárov a peripetiách sa zistilo, že na zadnom sedadle a na okne mala nákup, medzi iným v plechovke zmrazené kysnuté cesto, ktoré teplom nakyslo, vystrelilo viečko a vrhlo teplú cestovinovú hmotu žene na hlavu ... v momente keď si siahla na hlavu a ucítila čosi mäkké a teplé čo jej pretekalo medzi prsty, odpadla, potom sa neskôr prebrala a hrdinsky si držala mozog ... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

neviem presne, či to nazvať urban legend, ale svojou podstatou ano ... aj keď sú to tatranské mýty ...

 

posledné roky zrodili novú urban legend, za podpory médií, ktoré radi prikladali polienka do ohňa ...

kto každý už počul doma, v rádiu, čítal na nete , v správach, novinách, že už zasa nezodpovední českí turisti išli v Tatrách tam kam nemali, že pomrzli, popadali, zasypali ich lavíny, lebo Tatry sú pre nich len také kopčeky a nepočúvajú na dobré slovo ?

dokonca aj v robote sa o tom vykladalo, a je vďačnou témou diskusií, ako by im mali dať zaplatiť každú záchranu ...

 

takže urban legend, zrejme ... aj keď minulý týždeň zasa zahynuli traja Česi ...

 

Českí turisti sú obeťou mýtov

 

Tvrdenie, že v slovenských horách umierajú najmä nezodpovední Česi, je len mýtus, ktorý ochotne živia médiá.

 

Za posledné dva týždne zomreli pod lavínami traja Česi. Vzápätí nasledovali obvyklé vášnivé diskusie o turistoch, ktorí mali zostať na Řípe a nepridávať svojou nezodpovednosťou prácu Horskej službe. Pretože predsa platí, že najčastejšie v slovenských horách zomierajú Česi.

 

Toto nezmyselné tvrdenie ochotne preberajú slovenské médiá už roky a z českých turistov vytvorili dokonalý mýtus. I keby skončili pod lavínou v ten istý deň dvaja Poliaci a traja Slováci, aj tak si médiá vyberú jedného Čecha, ktorý šiel náhodou okolo a lavína mu zobrala palice.

 

Českí turisti sú nekonečným zdrojom zábavy slovenských horalov a pritom sú v tom celkom nevinne. Vie to i šéf Horskej záchrannej služby Jozef Janiga a považuje to za slovenský folklór. Pravda je taká, že najviac práce pridávajú záchranárom sami Slováci a aj na horách najčastejšie zomierajú. Lenže to je nudná informácia.

....

Čítajte viac: http://komentare.sme.sk/c/5305717/ceski-turisti-su-obetou-mytov.html#ixzz0jZMOPgFZ

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Rovnaka tatranska legenda je aj to, ze ceske turistky chodia do Tatier hlavne kvoli pohlavnej zdatnosti Tatrancov, co dokladuju aj mnohe vtipy o bacoch a ceskych turistkach, na ktore naviazala dokonca aj jedna reklama v TV tusim na syr, alebo daco podobne :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak túto legendu nepoznám, ale to asi preto, lebo nie som češka :lol:

 

to je to s tým : pane báčo ? :)

 

 

ale s tými nehodami čechov je to celkom vážne ... dokonca tak, že len čo začujeme o tom, že zasa niekto niečo v Tatrách, niekto sa zranil, umrel, zamrzol, zablúdil, okamžite sa niekto nájde, kto sa spýta: zasa sa Česi vybrali na vychádzku ?

tejto legende sa tuším fakt darí

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nejaky cas som v Tatrach pobyval, tak tuto legendu poznam doverne :lol:

 

presne, pane baco

 

inak, ta legenda ma trhlinu, lebo kopa tatranskych chatarov je prave Cechov :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

vyzerá to tak, že medzi urban legends sa pomaly presťahuje všemocné pôsobenie fenoménu zvaného Mozartova hudba, o ktorej sa písali legendy ...

 

púšťanie v prenatálnom veku spôsobovalo narodenie geniálnych detí, kravičky pri počúvaní mozarta dávali viac mlieka, počúvanie mozarta pôsobilo blahodárne na vývoj neurónov, na nadaných ľudí, aby boli ešte nadanejší, a hromadu kdečoho, na čo mozartova hudba pôsobila

jedna z nich bola priestorová orientácia

 

Rozruch okolo priam zázračných schopností Mozartovej hudby spustil v roku 1993 americký tím v zložení Frances Rauscherová, Gordon Shaw a Katherine Kyová z Neurobiologického centra Kalifornskej univerzity v Irvine.

 

Koncom uplynulého storočia vypukla naozajstná Mozartománia. Bola ovplyvnená najmä nesprávnou interpretáciou pôvodného výskumu, ktorá hlásala, že Mozartova hudba vylepšuje rozumové schopnosti a inteligenciu.

 

Niektoré americké štáty zaradili do výchovy novorodencov počúvanie nahrávok na CD, ktoré dostávali matky za peniaze z rozpočtu štátu. Takúto smernicu vydal v roku 1998 napríklad guvernér štátu Georgia.

Začalo sa propagovať, aby Mozarta púšťali deťom v jasliach, prípadne ešte skôr, najlepšie pred narodením. Nahrávky typu Baby Mozart sa stali hitmi.

 

Zaujímavé však je, že mnohým iným vedcom sa nedarilo pozorovať Mozartov efekt ani v jeho pôvodnej „priestorovej“ podobe.

...

Záver je jednoznačný: nenašli nijakú podporu pre tvrdenie, že by počúvanie Mozartovej hudby zlepšovalo schopnosť priestorovej orientácie.

 

„Počúvanie Mozartovej hudby odporúčam každému, no nik by nemal očakávať, že to zlepší jeho kognitívne schopnosti“

 

Čítajte viac: http://veda.sme.sk/c/5393809/mozartov-efekt-zostava-mytom.html#ixzz0pACUkLbx

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov