Skočiť na obsah

Slovensko je prekrásne...


Jozef50205

Odporúčané príspevky

  • Pred 6 mesiacmi...
  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 1 mesiacom...

Na území Slovenska bolo objavených viac ako 3-tisíc jaskýň, ale verejnosti prístupných je iba dvanásť, z nich štyri sú od roku 1995 súčasťou svetového prírodného dedičstva. Dve jaskyne sú ľadové /Dobšinská a Demänovská/, jedna aragonitová /Ochtinská/, ostatné jaskyne sú kvapľové.

Belianska jaskyňa

Nachádza sa na severnom svahu Kobylieho vrchu vo východnej časti Belianskych Tatier. Leží v Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry na území Tatranského národného parku. Lesná cesta k jaskyni vedie z obce Tatranská Kotlina, niekoľko kilometrov severovýchodne od Tatranskej Lomnice. K vchodu v nadmorskej výške 890 m vedie náučný chodník s dĺžkou asi 1000 m, ktorý prekonáva výškový rozdiel 122 m. Výstup trvá asi 25 min.

Prehliadkový okruh má dĺžku 1370 m s prevýšením 125 m, na trase je 860 schodov. Pobyt v jaskyni trvá asi 70 min. Teplota v jaskyni sa pohybuje od 5 do 6,3°C.

Vchod do jaskyne je známy oddávna. Vstupné časti jaskyne poznali zlatokopi už v prvej polovici 18. storočia, o čom svedčia nápisy ich mien na skalných stenách.

V posledných rokoch sa jaskyňa využíva na ozdravovacie speleoklimatické pobyty.

Zdroj:

Bystrianska jaskyňa

Nachádza sa na južnom okraji obce Bystrá neďaleko rekreačného strediska Tále na južnej strane Nízkych Tatier medzi Podbrezovou a Mýtom pod Ďumbierom.

Vchod do jaskyne na úpätí severozápadného svahu Chodorového vrchu je v nadmorskej výške 565 m, od parkoviska vzdialený asi 120 m s minimálnym prevýšením.

Prehliadkový okruh v trvaní 45 minút má dĺžku 545 m a je takmer bez prevýšenia /20 schodov/. Jaskyňa je prístupná aj pre imobilných návštevníkov. Teplota v jaskyni je od 5,7 do 6,7°C.

Jaskyňa je v terajšom stave sprístupnená od roku 1968 v dĺžke 490 m. Od roku 1971 sa Spodná partizánska sieň využíva na speleoterapiu.

Zdroj:

Demänovská jaskyňa slobody

Nachádza sa na severnej strane Nízkych Tatier, v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry. Vchod do jaskyne je v nadmorskej výške 870 m. Serpentínový chodník od parkoviska k jaskyni má dĺžku asi 400 m a prevýšenie 67 m. Výstup k jaskyni trvá 10 - 15 min.

Dĺžka prevádzkovaného sprístupneného úseku je 1800 m, prevýšenie medzi vchodom a Prízemím je -66 m, medzi Prízemím a východom z jaskyne +85 m.

Tradičný okruh má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na trase je 913 schodov. Exkluzívny /veľký/ okruh má dĺžku 2 150 m, rovnaké prevýšenie a 1 118 schodov. Dĺžka trvania prehliadky tradičného okruhu je asi 60 min, pri veľkom okruhu približne 100 min. Priemerná teplota v jaskyni je od 6,1 do 7°C.

Jaskyňa bola objavená v roku 1921, po vybudovaní chodníkov a elektrického osvetlenia bola jaskyňa v roku 1924 sprístupnená.

Zdroj:

Demänovská ľadová jaskyňa

Nachádza sa na pravej strane Demänovskej doliny na severnej strane Nízkych Tatier v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry. Vchod do jaskyne je v nadmorskej výške 840 m.

Sprístupnených je 650 m s výškovým rozdielom -48 m. Vchod a východ sú v rovnakej nadmorskej výške, vzdialenosť medzi nimi je iba 40 m. Pobyt v jaskyni trvá asi 45 min. Teplota v jaskyni počas letných mesiacov kolíše od +0,4°C do +3°C.

Prevýšenie a rozdiely teplôt medzi vonkajším prostredím a jaskyňou tvoria určitú záťaž na organizmus. Pred vstupom do jaskyne je potrebné si oddýchnuť, aby aklimatizácia v jaskyni prebehla bez problémov. Vhodné je teplejšie oblečenie a pevná obuv.

Traduje sa, že Demänovská ľadová jaskyňa je známa od nepamäti. Prvá zmienka o otvoroch do jaskýň v Demänovskej doline je v listine Ostrihomskej kapituly z roku 1299.

Po objavení Demänovskej jaskyne Slobody záujem o ľadovú jaskyňu upadol. Po rekonštrukcii drevených schodov a elektrického osvetlenia bola roku 1952 znovu sprístupnená širšej verejnosti.

Zdroj:

Dobšinská ľadová jaskyňa

Nachádza sa na juhozápadnom okraji Národného parku Slovenský raj v Spišsko-gemerskom krase. Vchod do jaskyne je na severnom svahu vrchu Duča v nadmorskej výške 969 m. Trasa výstupu je dlhá asi 1 km, je potrebné prekonať výškový rozdiel 130 m a výstup trvá asi 25 min.

Otvor do jaskyne pod názvom "ľadová diera" bol známy oddávna. Zásluhou mesta Dobšiná jaskyňu sprístupnili už v roku 1871. Pokusy s jej elektrickým osvetlením sa začali v roku 1881. Riadne elektrické osvetlenie zaviedli v roku 1887. Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi prvé elektricky osvetlené jaskyne na svete.

Vchod do jaskyne je v severnom úbočí vrchu Duča, dĺžka jaskyne dosahuje 1483 m, sprístupnený prehliadkového okruhu je v dĺžke 475 m, doba prehliadky 30 min.

Teplota vzduchu vo Veľkej sieni je od -3,8 do + 0,5 C.

Zaujímavosťou jaskyne je skutočnosť, že do roku 1946 v nej bolo povolené korčuľovanie pre verejnosť počas celého roku. V 50. rokoch v nej ešte trénoval známy a úspešný československý krasokorčuliar Karol Divín a rota vojenských rýchlokorčuliarov.

Zdroj:

Domica

Nachádza sa na juhozápadnom okraji Silickej planiny v Národnom parku Slovenský kras, v blízkosti štátnych hraníc s Maďarskou republikou. Vchod do Domice je na južnom úpätí rovnomenného kopca v nadmorskej výške 339 m.

Jaskyňa Stará Domica bola dávno známa. Sprístupnené časti jaskyne merajú 1315 m, z toho plavba 140 m.

Krátky okruh má dĺžku 780 m, dlhý okruh /bez plavby/ má dĺžku 1180m, okruh s plavbou má dĺžku 930 m, z toho plavba je 150 m. Prevýšenie je zanedbateľné, 3 - 7 m. Dĺžka trvania prehliadky krátkeho okruhu je asi 45 min, pri dlhom okruhu a okruhu s plavbou je to približne 60 min. Teplota v jaskyni je od 10,2 do 11,4°C.

Jaskyňa Domica spolu s maďarskou jaskyňou Baradla vytvárajú unikátny jaskynný komplex, ktorý sa nachádza na území dvoch štátov – Slovenskej a Maďarskej republiky.

Zdroj:

Jaskyňa Driny

Jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku leží na území Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, v Smolenickom krase v Malých Karpatoch cca 2 km juhozápadne od Smoleníc.

Vzdialenosť jaskyne od parkoviska je 1 km lesnou cestou s prevýšením 100 m, prístup trvá asi 20 min. Záver chodníka je pomerne strmý so 100 schodmi.

Jaskyňa bola objavená v roku 1929, v roku 1935 bolo sprístupnených prvých 175 m.

Prehliadkový okruh má dĺžku 450 m, prevýšenie 10 m a 151 schodov. Pobyt v jaskyni trvá asi 35 min. Teplota v jaskyni je 7,1 až 7,8°C.

Zdroj:

Gombasecká jaskyňa

... je kvapľová jaskyňa v Slovenskom krase, nachádza sa uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny.

Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Od roku 1955 je jaskyňa sprístupnená verejnosti, z celkovej dĺžky 1 525 m je dnes dĺžka sprístupnenej časti jaskyne je 285 m a keďže sa takmer celá trasa prechádza dva razy, je dĺžka prehliadkovej trasy 530 m s dobou trvania prehliadky 30 min. Prevýšenie je minimálne, 7-8 m. Počet schodov na prehliadkovej trase je 87. Teplota v jaskyni 9 až 9,4°C.

Zdroj:

Harmanecká jaskyňa

... je kvapľová jaskyňa v Kremnických vrchoch a Starohorských vrchoch pri Harmanci. Ku vchodu do jaskyne sa návštevník dostane po serpentínovom chodníku s prevýšením 260 m. Výstup trvá približne 40 min.

Vstupná časť jaskyne, ktorú ľudia nazývali Izbica bola známa od nepamäti. Do ďalších neznámych priestorov sa roku 1932 prekopal M. Bacúrik. Speleológovia postupne objavovali nové priestory, takže dnes je známa dĺžka jaskyne 2763 m. Jaskyňa bola sprístupnená verejnosti po prvýkrát v roku 1950.

Celková dĺžka jaskyne je 2763 m, z toho pre verejnosť je sprístupnená prehliadková trasa s dĺžkou 1020 m, doba trvania prehliadky 60 minút. Teplota vzduchu v jaskyni sa pohybuje od 5,8°C do 6,4°C.

V roku 1968 bola jaskyňa vyhlásená za chránený prírodný výtvor, novelizované v roku 1972, v súčasnosti má štatút národnej prírodnej pamiatky.

Zdroj:

Jasovská jaskyňa

Nachádza sa v najvýchodnejšom výbežku Slovenského krasu, v Medzevskej pahorkatine neďaleko východného okraja Jasovskej planiny, na západnom okraji obce Jasov.

Jasovská jaskyňa je najstaršia sprístupnená jaskyňa na Slovensku:

Traduje sa, že jaskyňu /jej horné časti/ objavil niektorý z mníchov rádu premonštrátov v Jasove. Prvé zmienky o existencii rádu sa viažu na 12. storočie. Obyvatelia obce i kláštora ju využívali ako útulok. V jaskyni sa zachovalo množstvo starých nápisov a kresieb.

V rokoch 1922 až 1924 boli objavené aj nižšie ležiace časti jaskyne. V roku 1924 vybudovali v jaskyni betónové chodníčky a od roku 1926 je elektricky osvetlená. Jej dĺžka je 2148 m, z čoho je verejnosti sprístupnených 852 m.

Prehliadkový okruh má dĺžku 720 m a prevýšenie 30 m. V jaskyni je 339 schodov. Prehliadka trvá asi 45 min. Teplota vzduchu sa pohybuje od 8,8 do 9,4°C a relatívna vlhkosť vzduchu je 90 až 98 %.

Zdroj:

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Nachádza sa v Ochtinskom kryptokrase na severozápadnom svahu Hrádku v Revúckej vrchovine medzi Jelšavou a Štítnikom.

Prístupová štôlňa ústi do jaskyne v nadmorskej výške 642 m.

Jaskyňu náhodne objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne. V roku 1955 si ju prezreli pracovníci Turistu, n.p. a v roku 1956 sa uskutočnili prieskumné sondovacie práce. Sprístupňovacie práce sa začali v roku 1966 razením prístupovej štôlne dlhej 145 m, ktorá umožnila jaskyňu otvoriť pre verejnosť v roku 1972. Dĺžka jej sprístupnenej časti je 230 m.

Umelý vchod do jaskyne je dlhý 144 m a prekonáva výškový rozdiel 19 metrov za pomoci 104 schodov. Celková dĺžka jaskyne je 300 m, teplota vzduchu sa pohybuje od 7,2º do 7,8ºC. Prehliadka jaskyne trvá 30 minút.

Strop jaskyne je zdobený jedinečnými formami excentrickej formy aragonitu. Sprístupnených jaskýň tohto typu je na svete len veľmi málo a jej charakteristická výzdoba je unikátna v celosvetovom meradle.

Je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Zdroj:

Važecká jaskyňa

Nachádza sa vo Važeckom krase na západnom okraji obce Važec medzi Liptovským Mikulášom a Popradom.

Vchod do jaskyne, ležiaci 8 m nad údolnou nivou Bieleho Váhu, je v nadmorskej výške 784 m.

Vstupná sieň bola známa dávno. Pokračovanie jaskynných priestorov bolo objavené v roku 1922 a už v roku 1928 bola provizórne sprístupnená. Po rekonštrukcii prehliadkového chodníka a inštalácii elektrického osvetlenia je jaskyňa v prevádzke od roku 1954.

Dĺžka prehliadkovej trasy je 235 metrov, prevýšenie 5 metrov, 88 schodov. Doba trvania prehliadky asi 25 minút. Teplota v jaskyni 6,5 °C až 7,1°C.

Zdroj:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prejdením myšou po obrázku sa dá načítať o akú jaskyňu sa jedná a pár základných údajov.

 

post-88-0-98921500-1307765460_thumb.jpg

post-88-0-35324600-1307765472_thumb.jpg

post-88-0-12222800-1307765493_thumb.jpg

post-88-0-93276300-1307765509_thumb.jpg

post-88-0-66392000-1307765525_thumb.jpg

post-88-0-25723000-1307765540_thumb.jpg

post-88-0-30457100-1307765556_thumb.jpg

post-88-0-18896100-1307765569_thumb.jpg

post-88-0-17336800-1307765586_thumb.jpg

post-88-0-55318800-1307765600_thumb.jpg

post-88-0-76552900-1307765617_thumb.jpg

post-88-0-66812900-1307765639_thumb.jpg

 

Ak máte viac vlastných fotografií z niektorej našich z jaskýň, môžete sem priložiť to, čo sa vám najviac páčilo.

/ja by som zo svojho archívu mohla viac priblížiť iba Harmaneckú jaskyňu/.

To naše je len naše, slovenské a oplatí sa tým pochváliť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prekrásne.

 

tie obrázky mi pripomenuli galériu z podzemia z jaskyne, ktorú má vo Fotogalérii už nejakú dobu cactales v albume z Podzemia :

 

https://www.freespace.sk/fotogaleria/album/302-z-podzemia/

 

a pripomenulo mi, že som pekne dávno nebola v žiadnej jaskyni, naposledy v Belianskej, ale fotky z nej nemám ... bolo tam krásne, ako takmer v každej zázračnej jaskyni, kopíruje dutinou kopec, ale hlavne mi zostali v pamäti schody ... práve kvôli tomu kopírovaniu

Belianska jaskyňa patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už 125 rokov, zákonitosti jej vytvárania sa doteraz úplne neobjasnili.

zdroj

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
dneska som sa vrátil z dovolenky... bol som na Horehroní, je tam naozaj krásne a tak ako sa spieva v jednej pesničke Najkrajšie stromy sú na Horehroní... mal som aj peknú horskú búrku, aj pár hríbov smrekových som našiel... videl som líšky a aj vlka :happyroll: ... len škoda že to tak rýchlo skončilo
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zajtra idem stanovat. Nedaleko 5 km od domova a 2 km od svokrovcov(keby som nieco potreboval).Ale tesim sa.

Myslim aj zena sa tesila, prvy krat po 5 rokoch ako som sa vratil s krcmy. Bude zabava.

 

Je tam pekna priroda, nedavno som vymyslel vylet ze si opecieme. ALe bolo to ked prsalo dlhodobo. Od svokra som zobral triesky a hrubsie drevo, vlese po polhodine nasiel dalsie. Ze zalozim ohen ale Sme nedokonale zhorelo, to ste este asi nevideli bielo zlty dym bez plamena, este som polhodinu triesky opekal nad zapalovacom aj trosku horeli a nic. Potom sme sa vratili dole kopcom k svokrovi.

 

Najhorsie na tom bol vystup na bycikly(hodina makacky). Zajtra pojdeme o nejaky kiliometer 3 nizsie ale hlavne na aute.

 

Ak som videl tie fotky z jaskin, moja zena robila sprievodkinu v aragonitovej. Ale su vsetky drahe. Aj boli aj mali navstevnikov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Slovensko je krásna krajina, fascinujúca, jedinečná .. môžeme byť právom hrdí na našu krásnu domovinu, prírodu ... ktorá nás obklopuje.:)

 

Dnes som bola na 31. ročníku Výstupu na Šimonku http://translate.google.com/translate?hl=cs&sl=sk&u=http://sk.wikipedia.org/wiki/%25C5%25A0imonka_%28vrch%29&ei=8gpZTs6OGM-2hAfF-awi&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CB4Q7gEwAA&prev=/search%3Fq%3DSlansk%25C3%25A9%2Bvrchy%2B%25C5%25A0imonka%26hl%3Dcs%26client%3Dfirefox-a%26hs%3D0Ig%26sa%3DG%26rls%3Dorg.mozilla:cs:official%26channel%3Ds%26biw%3D1152%26bih%3D674%26prmd%3Divns

:) veľmi príjemne prežitý deň v peknom prostredí ... s príjemnými ľuďmi. Som unavená, bolia ma nohy, ale stálo to za to. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

Tak cez leto som mal par vyletou. A sa mi pacilo a preto to propagujem. A odporucam. Modry Kamen, dalsi hradik Bzovik a vartovna v Krupine.

nespomeniem si na vsetky ich bolo isto aj 10 aj v niektorych mesiacoch som bol az presiteny a potom som kludne v septembri nikam nesiel.

Spiska a ZOO napisal by som ako ze je najkrajsia. Je malicka ale staraju sa tam o zvierata asi velmi dobre. Krasne. Krasna ZOO. Mackovite selmi(Lev, Tiger jedna velka svetla macka, druha cierna, a potom aj nejaka macka co sa vola aj macka ale je vacsia ako rys), velmi krasne, opice to iste. krasny orangutan. Aj inteligentny.

 Cingov - s detmi sme za dva hodiny tury dali aj Tomasovsky vyhlad - neplanovane.

 

U nas je Slavosovsky tunel - ako sa to pacilo detom. Bol som tam druhy krat nepresiel som ho opat cely. Zena s tromi detmi ano. Ja som sa musel vratit pre auto. potom sme sa vykupali v Hrachove. To bolo tak teplo.

 

V sobotu som bol na Kralovej holy. Na Tomasovsky vyhlad chlapec vladal, ze ci zvladneme to. Nezvladli sme to. Inak Do pol kopca bolo pekne pocasie. Aj teple. Tam kde sme skoncili asi Predne sedlo(presna polovica) tam uz bolo chladnejsie.  A do mrakov by som nesiel ani keby sme vladali. Ja som tam bol dvakrat a na holi ani za pekneho pocasia nieje pekne, pre deti - musel by som si ich asi omotat o pas.

 Inak obe deti sli peso hodinu dole(hore sme ich niekedy aj obaja niesli, vlastne my sme to nezvladli).Tak sme sa po dvoch hodinach hore(vyska 1452) a hodine dole okupali.  Na Prednej hore, nikdy som tam nevidel tolko aut. Z kralovej tam bol niekto s ZPS SI asi Skalica. a dosiel aj na Prednu kde bol ubytovany zrejme,ak to nebol domaci ako ja. Ale musim povedat. Mali akciu vraj ja som to necital povedala zena 2 noci(pre par,2osoby) a polpenzia 80 euro. Na nieco podobne by som siel aj ja - niekde inde - ak mate dajte vediet.

 

Bol som v Nitre u sestri. To bolo aj s ubytovanim inak vsetko len tam a spat. Kupali sme sa niekde pri Partizanskom. Kde neviem ale pri malom letisku( v piatok som to na GOgmapy hladal nenasiel), inak chcel som tam ist povodne tento vikend opat, Nie ani na kupalisko(aj ked by som sa tam zastavil) ale do uhrovca na hrad, ale to chce lepsie planovanie a jedno prenocovanie. Ako o Nitre nepisem, lebo ja som tam bol 100 krat a uz to pre mna nieje zaujimave. Ale mam to rad aj spomienky. Inak aj zena tam studovala.

 

Bol som pozriet gejzir v Herlanoch. Vychodnejsie som na Slovensku este nebol. Tiez odporucam. Ale nestrieka to 15-20 metrov  - mozno 8 metrov. Ale vraj tam striekala voda,ked to prvy krat navrtali do vysky 120 metrov a 10 dni vkuse.

 

Asi vsetko potom len male vyletiky ale to boli dvoj - ci 4 hodinove z nejakej inej akcie.

 

------------------

No mozno to 10 nebolo , ja som sam bol s chalanmi z vysky chlastat v Tatran. Lomnici, ani sa nechlastalo, lebo som bol chory.

 

Slovensko je ozaj prekrasne.

 

Bol som na leteckych dnoch v BB - je to vojensky podnik, ci to robi niekto iny? Ale klobuk dole(ziadna vytka a to vedla mna ked som si chcel pofajcit vklude ma obchadzal gaspar so sujtov), bol som prvy krat . Potom som si siel pozriet kostolik v Hronseku. Velky dreveny kostol.

Ja som myslel ,ze tie drevene kostoliky su len na vychode. Ja neviem kolko ich je ale vela ich moye bzt aj inde - vela mozno 5. Viem ze jeden by malbyt na Liptove.

 

To mali v roku 17..? nejake vyrovnavanie kato. a nejaki ini a im dovolili stavat kostoli,ale len max. 2 v stolici, a do roka to musia postavit z dreva a ziadna zvonica.

 

V Hronseku je kostol pre 1100 ludi? Ja som dnu nebol, v tedy tam mali nejaki mladi svatbu. A pokial nam ponalievali a pojedli sme kolace  zatvorili kostol.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Boli sme na Polane, pre male deti je to vhodne. Ak dojdete autom k hotelu Polana.

Negativum, nenasiel som vstup, pozitivim . clovek mi to ukazal - viedol ma tam svojim autom.

 

Moje deti vedia ist po takom to terene 2-3 hodiny. 4-6 rocne deti. Relativne rychlo - a je to rychlo - svokor turista starsi clen siel s nami .

 

3 rocne dieta potomto terene vas vobec nebrzdi. NIeco neskutocne. Idealne pre male deti. Vyhlady za kopcom asi 10 minut su neskutocne. Nikdy by som neveril ze to tam uvidim. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak ci su lepsi ludia ,kde a na koho narazite- Hrinova? Ci Detva? Chlastat vedia ci su dobri ludia  nikdy som snimi nemal problem. A pomozu.

 

Pod spolany drzte sa.  Odo mna to je 100 km, relativne daleko. Hm - inak aj ten nejaky sef vcera mi pomohol - ukazal cestu. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

len na doplnenie - dreveny kostolik v Hronseku je skutocne na sedenie pre 1100 ludi, vnutorne usporiadanie je genialne (podorys je do tvaru kriza a v troch ramenach su lavice naprizemi aj poschodi); bol som tam aj na koncerte Nohavicu a bolo tam VIAC ludi ako kapacita ;)

 

Hotel na Polane je pokial viem aktualne mimo prevadzky, zasa nejaky tunel :(

naposledy fungoval len bufet / obcerstvenie z bocnej strany

v blizkosti doporucujem este navstevu vodopadu Bystrô

 

a podpolanci su naozaj vo vseobecnosti dobri ludia, aj ked tvrda a niekedy problematicka natura :D

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

 

a podpolanci su naozaj vo vseobecnosti dobri ludia, aj ked tvrda a niekedy problematicka natura :D

ja som s nimi nikdy nemal problem, som gemercan. Ani horehronci. Pit  viac tiez nevedia.  Inak v sobotu som zastavil nejakeho bezdomovca ako sa dostanem na polanu - boloto asi 30 metrov pred odbockov kam som mal ist,ma poslal niekam inam. A potom asi na nejakej zastavke autobusovej siel peso nejaky clovek. A ze vie ako tam ale mi to nevie vysvetlit,tak ze mam pockat ze ide pre auto. Na nejakej X6 ja sa do aut nerozumiem, prisiel tam odviedol (bol to taky typicky hrinovcan). Inak na Polane boli aj madari a to som sa cudoval ako sa tam dostali.

 

Podpolanci a problematicka natura ? Nikdy snimi nebol problem. A to problematicky som ja. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak máte viac vlastných fotografií z niektorej našich z jaskýň, môžete sem priložiť to, čo sa vám najviac páčilo.

/ja by som zo svojho archívu mohla viac priblížiť iba Harmaneckú jaskyňu/.

To naše je len naše, slovenské a oplatí sa tým pochváliť.

 

Aragonitovu tam asi nemas, aj ked posledne dve fotky ju pripominali. 

 

Mna uz jaskyne nejak nelakaju, zena robila asi tri sezony sprievodkinu v aragonitke, iste to vie naspamat aj dnes a vedel by som to prepisat.

Mozno som ja videl len 5 krat aragonotku a 3 domicu. Vidis to je priklad pre dalsiu nastevu inych jaskyn na sobotu. Detom sa tam paci,vlastne ani v jaskyni neboli. Deti este boli len v tunely,kde mali vsetky vlastne baterky.To tajomno a krasa a svetlo pre ne bude isto plus.

 

Pojdem do Dobsinskej. Snad nic vynimocne v sobotu nieje. Ale Dobsina daleko nieje.  Ale fotky tych cenculov nikdy z fotaka nebudes mat kvalitne,ako to robia ty co maju na to velmi vela svetla a nad fotkou premyslaju.

 

Beriem spat v aragonitke si nefotila.

 

 

 

 

Ok, jedna je,vlastne su tam vsetky, ale priklad fotka aragonitky - vravim ja som to videl - ale to nieje typicke(zltu fabu tych "cenculov" tam nebudete mat budu inej farby),pre tu jaskinu. Alebo tam je ovela viac?

 

Dam 10 euro,ze tie cencule niesu zlte. Normalne by som dal aj 100, aj 1000,ale ye si neverim, ci som si tu fotku na nete este nevyhladal, dam 10 euro ze to je zla fotka. Tie cencule musia byt biele.

 

Zavolal som zene a niektore tie trsy boli aj do zlta od zeleza, ja si ich nepamatam, pre mna boli vsetky biele.ved chodte si ich pozriet.

http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/12-ochtinska-aragonitova-jaskyna#fotogaleria

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bol som nespokojny, a ukazal fotku zene,tej aragonitky a nevedela co to je.Si mysli ze jeto len nejaky vysek - tam normalne kvaple niesu - asi jeden tie stalagmity -stalagnity ci naty- vraj podla zeny tam jeden je - co som ja pisal o kvaploch. Ta jaskina je o niecom inom.

 

Inak dost hrozna premna je aj fotka z Harmaneckej jaskyne - tam som tiez nebol.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bol som vcera v Belianskej. 100 metrov vyskovych od parkoviska ku vchodu a 120 metrov v jaskyni. Mal som naplanovane ist na prvy vstup aj sme to stihli. Bol som o 9 asi prvy na parkovisku. Do 5 minut prifrcali asi dalsich 5 aut, kym sme si dali detom medicinu, prezuli sa, chlapec sa najedol.

9:30 bol vstup, este vtom case ani neotvorili okienko s listkami. Ale 9:40 sme uz boli vsetci v jaskyni.

 

V jasknyni je 840 schodov, vacsina dole - co je dobre. Dlzka trasy cez 1300 metrov. Moj dojem - velmi zaujimave. Zaujimave tou rozsiahlostou.

Na Slovensku mame cez 5000 znamych jaskyn. 12 jaskyn je pod spravou -spristupnenych ked sa viete dostat za cenu 3-7 eur.

2 su ladove - ktore su uz zatvorene, 9 kvaplovych - to su tie s tymi cenculami a potom aragonitku. V Aragonitke je asi jedini cencul to je to srdce co ma ta jaskyna aj v znaku.

 

Belianska - inak ona bola spristupnena uz od 18... .Tie priestory ani nie velkosti,ale aj ja som vacsie nevidel ci nieco podobne, ale ten sklon, jednou cestou idete hore,druhou dole. My sme boli mala skupina asi 50 ludi,ale bolo neuveritelne ako som ludi pod sebou videl mozno o 30 - 50 metrov nizsie . Nenormalne bludisko - pre mna nenormalne.Najvacsi zazitok. ako som siel poschodoch dole a pustali tu hudbu.  Zazitok.

 

Inak tie jaskyne okrem domice budu po 15.tom asi vsetky zatvorene,ale vsetky su odo mna cca 100 km a menej. Okrem Drin. Inak zena povedala ,ze tie ladove su najkarjsie na jar ked ich otvoria.

 

Ci som to fotil? nefotil. Stoji to 10 eur. Ja osobne by som sa na to ani nepozeral. Ani nevedel odfotit.Inak fotit ak by som chcel mohol som, neurobil som to. Medzi tou sprievodkinou a mnou mohlo byt aj 100 metrou,nevedela by o tom ani keby bola 20 metrov za mnou.

 

V tej jaskyni je vyse dvojmetrovy stalagnat, spojil sa podla nich pre 50 000 rokmi - priemer ma 10 cm? 

 

Ale vraj v Krasnohorske jaskyni je vraj 30 metrovy stalagnat. Do tej jaskyni sa da dostat(ako k dalsim 10tkam inym),ale nestoji to asi 7 euro a asi tam nemate betonove chodniky.  

 

 

Chcel som ist potom na lanovku v tatranske lomnici,na pleso,peso na zubacku ,ale nesli lanovky, skoda - inak pocasie nebolo az tak zle.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

z tých 12 pod správou SSJ mi ešte chýba Bystrianska, Harmanecká, Driny a Domica, z troch v súkromnej správe mi chýba ešte Jaskyňa Mŕtvych netopierov, z ostatných som bola v Šarkanovej diere na Poráči a ešte som bola v Silickej ľadnici (teda skôr pri, tam je vstup zakázný)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak o nich - jaskyniach napis viac. len kvoli propagacii. Aj ked viem ze nedas viac - ze len to treba vidiet.

 

Ale stalo to za to? Asi ano.

 

 

Slovensko je velmi zaujimave. Inak ja keby som chcel a vacsinou tak to je - v uplnej opitosti aby mal zmysel dalsi den, pre mna - si nieco vymyslim kde ideme - a dosial som mal stastie. Vsetko bolo krasne. Opitost a triezve uvazovanie. Beriem to prve - nikdy ma nesklamalo. Tento vikend - urobilmskrt cez rozpocet -nepremavali lanovky. Inak by to bol top vylet. Pre mna. 

 

Inak chlapec vfnuka preco stale musime ist na vylety - mna to deprimuje ked sa mu to nepaci. Nepaci sa mu so mnou trening(ze si my zakopeme), nepaci sa mu korculovanie. Mna to deprimuje. 

Inak zene a dcere sa vylety pacia - a vlastne su to krasne chvile

 

Mna deprimuje sobota v byte, ci nedela. Tyzden po praci hram tenis, ci chodim s chlapcom na jeho futbalove treningy.

tento rok od kedy som kupil auto aspon ten zivot zazitkou a pre seba ci chalana zijem naplno. Viac sa neda. Aj ked vecer vypijem 12 piv.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Kde ist zajtra? Uz je horuci cas a nic nemam prichystane. Co a kde bude zajtra krasne? Minuly vikend som nebol nikde - umyval letne kolesa.

Zajtra by sa patrilo niekam ist - nemam nic pripravene - zena nieje na mna velmi mila(cez tyzden som neposluchal). Teda som zvedavy ci sa mi podari nieco vymysliet - ak mi pomozete budem rad-

do 200 km od Revucej. Keby zajtra bolo nieco spica aj dalej moze byt.Alebo inspiracia pre inych.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hrady zámky sú o takomto čase už neprístupné, vedela by som si predstaviť nejakú zaujímavú výstavu spojenú s prírodou ...
a práve mi napadlo, že okolie Revúcej a tie končiny odtiaľ na východ vôbec nepoznám - nikdy som tam nebola.

na severnej strane áno, Kežmarok a Bardejov, Tatry, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Zvolen a tie končiny áno, ale východ a okolie Detvy, Hriňovej, Revúcej nie ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som pozeral dve veci nad bystricov,nejake banske mestecko- tajov a dalsie boli podporne dediny(necham to na leto)

http://www.kamnavylet.sk/

videl som ho tu a neviem najst. Inak z tej stranky si beriem napady. A druhe a dobre bolo Tajov - ale tam ist ked je otvorena jaskyna.

Zajtra ak pojdem do tisovca(20km) na Hradovu(kopec nad mesteckom) - nebol som tam. A ak to deti zvladnu pojdeme na halusky a mlieko na Zbojsku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

... Tyzden po praci hram tenis, ci chodim s chlapcom na jeho futbalove treningy.

tento rok od kedy som kupil auto aspon ten zivot zazitkou a pre seba ci chalana zijem naplno. Viac sa neda. Aj ked vecer vypijem 12 piv.

 

Síce je to "trošku" mimo témy Slovensko je prekrasne, ale ...

 

Napriek tomu, ze večer vypiješ 12 pív ... len tak mimochodom, to teda musí byť poriadna záťaž na rôzne orgány v tvojom tele,  ale ... ráno potom sadneš ráno za volant a rozvážaš celú rodinu?! :ermm:

 

Alebo je to tak, že ...

...  ty si kúpil auto, ty si dáš 12 pív, ty rozhodneš kam sa pôjde na výlet, ty urobíš nákup,

ale za volant si potom sadne manželka? :smile2:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Rozumiem - vzdy soferujem ja. Ale je pravda ze dnes by soferovala zena - aj som jej to povedal. Ale nakoniec s nami isiel aj svokor a nechcelo sa mi sediet vzadu medzi detmi - aj ako by to vypadalo :-). Ale isli sme az okolo 11 nastej a to som bol uz v podstate na hrane.

Tie dlhsie cesty cca 100 km tam - tak to treba aj lepsie naplanovat ako som robil vcera,ale nan sa musime aj pripravit - chlebicky ,ci nakupy robim  v piatok - a vtedy tak nadraty niesom. Teda soferujem a nenafukal by som. A vyrazame pred 8(na gejzir sme sli po 6?) - to by som dnes nezvladol.

 

Zena zmenila plan sli sme len na Muransky hrad. 9 km. Dnes dobry vylet, z Murana na hrad - bol som tam ,aj na bycikli uz x desiatok krat - aj syn to uz ako ovela mensi raz slapal(v nosici), celkovo tam bol asi 3 krat, dcera druhy krat. 

 

 

Prevysenie je 450 metrov - to je asi maximum co tie deti aj my dospeli s nimi zvladneme. Bolo to iste ako co sme dosiahli na Kralovej holi - ale to bola  prva tura - dievca som uz v I tretine niesol, chlapec na konci prvej tretiny plakal. Na useku kde sa prvy krat stretnete s cestou. Neskor nieco pochodili,ale aspon dalsiu jednu tretinu co sme vysli sme ich oboch niesli ja a zena naraz. Dosli sme na predne sedlo a uz davno nam bolo jasne ze tam je koniec - to je od sumiaca prevzsenie 450 -500 metrov.

 

Dnes som dceru tiez niesol asi 15 minut, dolekopcom viac aj zena,ale chlapec vysiel na hrad bez fnukania - ja som nepocul - zena povedala - ze sa trosku stazoval. 

 

Bolo krasne pocasie a teplo. Na trase som vela ludi nestretol - ale na okolo hradu(da sa tam dojst aj z velkej luky) asi do 30-40.

 

--------- 

Chce to upravu. Vzdy to moje naplanovanie je zbrkle. Samozrejme na gejzir sa neda ist len tak - mozno aj to bolo take.

 

Ale niekedy sme si chlebicky spravili aj v piatok vecer. Na nakupy, pre auto(ked bolo u rodicov), aj pomaham zene ci s detmi ci s chlebickami) - to robim - jedine dve veci kedy sme na isty cas mali byt na danom objekte bol gejzir - a 9:30 vstup do Belianskej jaskine.

A zena nesoferuje - proste aj kvoli tomu ze nam by to trvalo o 30 percent viac casu(stavat by sme museli o hodinu skor). Ale niekedy zena soferuje spat - ale vacsinou je unavena. Dnes soferovala spat od svokrovcov ,kde sme sa najedli a so svokrom sme si vypili.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov