Skočiť na obsah

Slovensko je prekrásne...


Jozef50205

Odporúčané príspevky

Vcera sme boli na prechadzke - nevymyslel som to, ja zena, bolo pekne pocasie siel som . Chalan nevladal - mozno je  - dcera nesla je chora.

 

16k9lx4.jpg

 

To je Revuca z ineho kopca ako sme boli naposledy - ten vidite - chrbat na pozadi mesta.

 

15xwl1w.jpg

Vraj pod tymto stromom pisal Martin Kukucin. Je to strom na chrbte - je to lipa.

 

Dopisem - ja som zil a vyrastal pod tymto kopcom. Bol som na nom skoro kazdy den - ked som mal Ako10 - 18 rocny psa denne. Ako chalan som sa sankoval na nom. Na autickach som sa pustal z tohto kopca. Ta lipa je zdola viditelna - je o polovicu vyssia ako okolite stromy - ja ked som tam chodil - zalesnene bolo vsetko - nikdy by som nevedel spravit taku fotku - kvoli stromom sa nedali - teraz su tam vyrezy v lese.

 

A mesto ma este tretiu horu a to su stolicke hory - Kohut a za nou Stolica - ich jazyky sa zarezavaju do mesta. Na fotke ich nevidite - ale z lava ju ohranicuju oni.

 

t8ogzn.jpg

Toto je Krizna polana(1018) teoreticky je mozne ze odnas ju nevidno - ale je to pekny kopec ak si ju pozriete z mesta - ja som si ju uvedomil naposledy pre Billou(ona je jedna z dominant - ktoru som videl milionkrat len som nevedel co to je - druhou dominantou mesta je KOhut).TOto je fotene z vysky asi 540 metrov - hned pod tou lipou. Tiez by somto nevidel - lebo tam bol les.

 

A dopisem - medzi tymito hormai som zil - ako chlapec som spravil expedicie aj na jeden chrbat aj na druhy - co ma obmedzovali v predstavovasti - co je za nimi - si tam prisiel - a nevidel nic - nic tam aj nieje - dalsie 5-7 hodin mozes ist a POTOM PRIDS NA okresne cesty - ci smer na DObsinu - tam zabludis hocikde - najskor sa dostanes po kilometroch do Slavosoviec. Na druhu stranu tam zabludis tiez. Tam nic nieje.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podla mna ak si das nejaku blbu trasu - priklad od stratenej niekam ku zvolenu - mozes tam bludit cez tyzden aj dva(to myslim, ze nepojdes po turistickej trase - ale chodit hore dole) a stretnes mozno 3 ludi ak budes mat stastie.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podľa toho čo presne si predstaviť pod slovom civilizacia...

bohuzial, lesne cesty s ryhami od LKT, pripadne kros motoriek a 4-koliek stretnes skoro vsade

 

ale mal som na mysli miesta obyvane ludmi ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tam na tom useku iste ani stvorkolky nestretnes. NIc - ked som naposledy prechadzal popod lubietovsky vepor - bol tam domcek(som sa poradoval) - neviem naco - ale cesta ziadna - polmetrova trava. Dole -dole som prisiel na lesnu cestu - ako fajn - a pozriem na nu - na nej je trava - teda tohto roku po nej nic neslo. Mozno Niva. Ale toto co ja rozpravam - aj ked tam nejak stopu najdete - mozno - je to tak rozlahle - ze zabudnite ze tam najdete nejakeho cloveka. Trasa od Stratenej trebars k Hnusti - jedina obyvana dolina je tam kde zijem - ale ak to strihnes medzi dedinami - uz ziadneho cloveka neuvidis. Som to pozrel na mape a je to horsie ako som si myslel. Kto by to priamo presiel do 5 dni ma moje uznanie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

bohuzial, lesne cesty s ryhami od LKT, pripadne kros motoriek a 4-koliek stretnes skoro vsade

 

ale mal som na mysli miesta obyvane ludmi ;)

Prave preto som sa pytal konkretnejsie. Zvaznice su vsade. Co je na druhej strane dobre, lebo nie je sanca sa na Slovensku v lese stratit. Vzdy ta nejaka lesna cesta dovedie k ludom.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 2 týždňami...

Tak dnes sme sa lyzovat nesli - detom sa nepacilo - preco sa stale musime chodit lyzovat - boli sme az dva krat. Tak OK ideme na turistiku - chalan ,ze jupi - dcera zacala vyspevovat ,ze pojdeme do divociny.

 

Sme zobrali aj sanky - ale vela ci dobre sa neposankovali. Snehu malo ci nic. Kedze sneh nebol ani v lese -tak sme sli aj na turistiku.

Bol vo vyske 1300 metrov. 20-30 cm.

 

245brpg.jpg

 

 

 

Tu som siel len sam vyska do 1500 metrov - viete kde to je? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ved samozrejme ,ze o tom nemas sajnu - ani ja by som nemal pred dneskom - mozno aj keby som to videl o 10 rokov. ALe nedavno tu bol test s ovela horsimi fotkami - lesa a podobne .Toto jeden dvaja by mozno aj spoznali tu na fore.

 

Ked som fotil zo spodku este bolo relativne pekne pocasie. O 15 minut na chrbte - lebo kopec pokracuje dalej.

 

2yor01t.jpg


Na tej kosodrevine vidite kolko je tam snehu - normalne tam byva o meter dva  viac. Keby tak bolo sa tam nedostanem - dnes to bolo v pohode a dostal som sa tam - len kvoli tomu - ze pred nami sli traja od Presova - boli stopy - teda som to riskol a siel po nich. Povalane stromy - velky sneh ak by bol a ziadne znacky v terene co abolutne nepoznam - nebodaj aj ta hmla - by som neriskol. Nedopadlo by to dobre.

 

Nikdy som nechodil(nebol) na take vysokohorske turistiky - ze do pol pasa si v snehu - nemam na to vybavenie(oblecenie,priklad jeden presovcan mal sneznice,jeden lyze,tiez na ten kopec nevystupili). Ale v tom snehu s 10 -20 - mozno aj 40 cm sa celkom da. Dole to je balada - aj hore sa slo celkom dobre - proste stupas vzdy ako na schod(rovnu plochu) - co sa vytvori pod tvojou topankou - keby tam sneh nebol mas stale sikminu - mozno nejake kamene co su ako schody - ale v snehu tie kroky robis pravidelne kde kolko potrebujes. Ja ma relativne velku nohu 9-10 a malu vahu - do 70 kil - teda aj ked sneh bol makky som sa neprepadaval.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano je to Martaluzka. Tipoval som,ze to uhadnes. Spoznat co je fotke je problematicke aj kvoli tomu - aj ked tam clovek bol - tak aby to spoznal - musel to vidiet -teda tadial ist. Teda Dady musel ist z Pusteho pola na Kralovu holu ci opacne(resp. ma napozeranych mraky fotiek). Lebo priklad ak by siel Kralovu holu cez Martaluzku zo severu by to nevidel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

slimak

 .. neviem, čo je to za dedinu .. :D ..počkáme na "kolegu".. ale tento lyžiar, to bude Váš synček, futbalista, však? Je blonďák, ako náš starší syn, keď bol ešte vo veku vášho syna...  (neskôr nášmu  vlasy stmavli) a len tak mimochodom, dnes je aj  trénerom žiakov...tiež má rád futbal..

 Synček je veľmi zlatý v tej kombinéze, celková výstroj je skvelá, aj tvrdo maká ako Ťa čítam.. vie, čo je to disciplína, zodpovednosť... nemaznáš sa s ním... budeme  ešte o ňom počuť.. nech sa mu darí, hlavne nech je zdravý, šťastný... 

 To "rozprávkové" prostredie je tiež úžasné! :thumbsup:  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj na tej fotke vidno istu technicku raritu - podobnych na svete je tak do 50. Keby neboli mraky dala by sa spravit aj zaujimavejsia fotka , z ktorej by vam aspon polovici bolo jasne kde to je. A nemaju radi v tej dedine fasistov. Teda niekto z vas tu obec poznal pod inym nazvom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://en.wikipedia.org/wiki/Spiral_%28railway%29

 

Poznaju to aj na wikipedii. Nemyslel som si ze to bude tak tazke.

 

https://www.google.sk/maps/place/Telg%C3%A1rt/@48.8434305,20.2200938,1098m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x473fcc57a3cd1f37:0xdd6d86aa842adc52

 

Ta fotka by mala byt odtial - smerom na Kralovu holu - by ju bolo vidno keby neboli mraky.

 

Je tam krasne ako inde na Slovensku

 

http://www.zeleznicne.info/view.php?cisloclanku=2009060001

 

Vcera ako sme odchadzali cca okolo jednej siel vlak hukal ako siel do tunela, chalan sa ma pyta videl si ho nie. Ako sme schadzali dole bol pred nami presne ako na fotke z predchadzajuceho linku - len nie na tom moste ale v kopci pred nami.

 

20 -30 km odtial po Dedinky je krasna oblast bez ludi - ja ju ani nepoznam - ale stoji za vylet - je tam ranc - 10 km dalej - od neho mozte tymto smerom na zapad ist po lukach okolo Hnilca. Dalej je ladova jaskyna - potom dedinky - vodna nadrz - Geravy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som sa o tej slucke dozvedel mozno pred 5 rokmi(kvoli internetu) - co tam je(raz som tam na vlaku aj siel asi pred 25 rokmi,bol to vylet s mojou starou matkou co sa narodila Zakarovciach - sme tam sli a opar dni nazad). Vcera som hladal aka je to rarita. A ci je to rarita. Je ,ale su aj ine v srbsku maju aj osmicku.

 

-------------

 

Kralova hola -preco pre nas je unikat - lebo je to velky kopec a jeho vidno od vychodneho slovenska - asi aj Skojsovej holi, po vsetky kopceky od nej na juhu - kde ja zijem. A v maji kedy mas vsade zivot a zelen - vidis ju co je biela. 

 

A este ked sme pri tych tuneloch a zeleznici - skoda ze sa nedotiahla aj ta so Slavosoviec do Tisovca. Tunely su spravene aj mosty. Len nepolozili kolaje.

Dalsia rarita je prevysenie a dnes vraj funkcna trat Tisovec - Brezno - tam mas zubacku - normalne zuby na trati - neviem ci sa to vyuziva- ci dnesne vlaky to vedia prejst aj bez toho.

 

Proste v roku 1930-1944 ci za ovela kratsie obdobie - vedeli prekopat u nas hocijake hory -vedeli vyriesit technicke problemy. 

 

Dnes ani do Slavosoviec, ani Murana(Revuca) nejazdia vlaky - ale su zadarmo.

------------

 

Ta dedina bola neviem ci nemeckymi ci nasimi fasistami vypalena - ked sme sa to ucili sa volala Svermovo.

 

Mozno ich bolo viac ale ja si pamatam zo skoly Ostry Grun  -asi je nad Zarnovicou a Svermovo - teda dnesny Telgart.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

slimak

 .. neviem, čo je to za dedinu .. :D ..počkáme na "kolegu"..

bol som mimo infernetu, inak by som reagoval skorej, jasne ze Telgart, predtym Švermovo

pre ukazku prikladam foto z r.1960

post-2373-0-23894300-1422871977.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kralova hola -preco pre nas je unikat - lebo je to velky kopec a jeho vidno od vychodneho slovenska - asi aj Skojsovej holi

Kralovu holu vidiet skoro z kazdeho kopca okolo Kosic a uplne z kazdeho vyhliadkoveho (Sivec, Folkmarska skala...). Aj dalej z vychodu. A samozrejme aj z Kojsovky. Aj priamo z Kosic, konkretne z vyhliadky na Tatry z kopca nad zjazdovkou v Kavecanoch (je to este na uzemi mesta).
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov