Skočiť na obsah

Slovensko je prekrásne...


Jozef50205

Odporúčané príspevky

Na zajtra mam naplanovany Eger - je to blizko na prespanie - ale ani to nemam az tak dobre naplanovene - dalsi den pojdeme do budapestianskej ZOO. Kedze pri ZOO je aj zastavka metra -  aj pre mna to bude zazitok. Dosial som siel v metre len v Prahe a  v Parizi. A toto je druhe najstarsie a ta linka tam patri - druha najstarsia na svete.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Spekulujem - ze kaslem na madarsko(ja si to pozriem dalsi vikend) - viem spravit program aj na Slovensku(zajtra trebars - klenovsky vepor a kupanie na prednej hore) - ale do Podprezovej pride v nedelu Trnava - to by som chcel vidiet.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nobojim nebojim(ci raz to prezijem a nikdy na Trnavu nedojdem,ale minule prislo asi 15 trencanov - prisli pozdejsie - asi v 10 minute uz vyhravali 0:2 a niekto zakrical fuj Trencin(oni sa zasmiali), boli na tej istej tribune a ten isty pristup iny nieje ) - podla mna ak zajtra uvidia tych dochodcov sa snad uzrezomeju - ale ja si myslim - ze fizlov v krajine je dost - aj u nas - ak budu robit problemy - co nechcem - ani zazit - ani nechcem aby syn mal taky zazitok - ze ich horehronci spacifikuju. Ale ja nepredpokladam problemy. ALe do auta uz neberem dochodcov - ti maju vlastne - berem mladsich pre istotu. Neverim ze zajtra bude problem. Aby do podbrezove(vacsej dediny do 4000 ludi)j prisli bit a robit problem trnavcania - to by bol pruser. Verim ze by ani neodisli.

 

ALe o Klenovskom Vepri - o nom som pocul davnejsie. Pocul som o tej krajine ako je tam krasne - od kolegu -co tam pasol kravy(aj ked  za kopcom) teda vedel som ze tam nieco je ale nikdy som tam nebol. Ani ako cyklista.

V Klenovci odpocis  a 14 km je asfaltka ,kde jazdi dva krat za den aj autobus a viac ako 5 domov pocas celej cesty nenapocitas - vlastne ani jeden - nieco nove je tam z eurofondov. neviem co. ALe Zastavok je tam cca 6-7. Prekoho? DOlina les potok a elektricke stlpy nic viac. Inak ta cela dolina jepo Skorusinu - kde sa otaca autobus aj na ggmaps - normalne - realne si viete pozriet.  - proste tam to auto preslo teda si to aj realne mozte pozriet.

 

Vlastne preco to(tie doliny) asi pomaly ci dlhodobo vymieraju -  v tomto pripade aj kvoli tej priehrade co je zasobarnou vody - za socializmu ako mi kolega povedal - im zakazali dobytok. Kvoli - biologickemu odpadu.

 

2eeynnk.jpg

 

Prva fotka je len na to aby ste videli ze hore sme sli dlhsie asi 3 km po asfaltke - ake je pocasie(slnecno)  a ciel to su tie skaly v dialke. Odtial su vyhlady  - nielen. Vyska na tej ceste je cca 900 metrov - auto som nechal v 650 a tie skaly su v 1338.

 

Som si rozmyslel - moje fotky z vrchu nestoja za nic - bola mizerna viditelnost - 30 km vzdialene stolicke vrchy som nevidel- nazivo  - nieze by ste ich videli na fotke - ja som nenasiel ani Klenovsku priehradu. Pritom na kazdej fotke - aj ked neviem odkial su robene ale bolo ich aspon 5 tam bola - ja som ju na vlastne oci nevidel.

 

v5ux4j.jpg

 

To aby ste verili o com pisem. Niekedy to bolo tak pekny chodnik a inokedy

jphe7r.jpg

Ci taketo - ako polamane stomy je nic som isiel cez ovela horsie priestory - tu boli obchazky( ale na farbu - mach podla mna viac lisaju.teda vpohode priechodny chodnik).

 

Nakoniec som celu trasu nepresiel - boli sme unaveni - a co bude najblizsia fotka - aj ja som sa bal toho kopca - ze este nan budem musiet vystupit - na trase ale nieje - este prednim sa ide dole ale ja som to nevedel - a balsom sa ho - trvalo by nam to este aspon dalsie dve hodiny - a chceli sme sa ist este kupat. Teda trosku neskor ako je fotka ,sme to strihli dole - samozrejme som to riskol - len ked som videl viac menej luky - a cestu - cez husty les hlavne ihlicnaty by som nesiel - ale niekedy vie narobit problem aj lisnaty - ked ma nepriechodne kriky.

 

2lshe0l.jpg

 

Na tejto fotke neviem ci to vidite - aby ste pochopili co su lazy - preco na ceste su zastavky - aj ked ziadne stromy niesu.

 

Ludia tam ziju - ci resp. v minulosti zili - mas tam plno domov a dnes chatiek. V tej uzkej doline ludia nezili - lebo bola uzka a nebolo kde a hlavne nebolo tam slnko(kvoli kopcom). ALe o 200 vyssie sa dalo zit. Kopec uz nebol tak strmy - ci viac slnka. Tam ludia zili. 

 

Nieco podobne mame aj unas Muransku Zdychavu - ale ta dedina -ci to co som ja ako mlady aj na bicykli ako10 rocny videl bola dedina dole - aj ked uzka - aj ked bez slnka - ja som nevedel co su lazy - v podstate som na jednu dva vinimky ani nebol.

 

Hlavne moje fotky za vela nestoja. A to som sa snazil dat to lepsie. -Ale ak sa tam dostanete cez ggmaps - a vyhladate si foto - je tam vela krasnych fotiek  - krasnych a jasnych. A samozrejme to odporucam. 

 

Alternativne trasy ako sa tam dostat - za 2 a pol hodiny zo zbojskej - so sihly asi mozno aj menej - a tam je kraj aj krajsi.

 

Ale hlavne co chcem povedat - ja som ten kopec prvy krat videl z Hradovej - a hned som vedel ze tam pojdem. Ze to musim vidiet z blizka- On je takz trojuholnikovy masiv - teda skoro odvsadial ak sa na pozries je rovnaky - je to taka mala stolova hora(aj ked pretoto prirovnanie by som dal skor plesivckej planine) - skoda ze nieje ten vrchol este o dve stovky vyssi. To by bol slovensky monument.

------------

 

Ospravedlnujem sa - moje fotky su zle - mne stacia aspon pre predstavu - ale naozaj krasne fotky uvidite - ak si tu oblast najdete naGGmape a pozriete si fotky.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked sa vam to nepodari.najst to co som chcel(hlavne kvoli prostrediu).

https://www.google.sk/search?q=skoru%C5%A1ina&rlz=1C1FGGD_enSK499SK499&espv=2&biw=1280&bih=699&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=W1xVVOaIF4PSaK23gYAL&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=klenovsky+vepor&imgdii=_

Na predstavu kopca posluzi aj toto - ak si vsimnete - semtam je kopec - vrch znizeny zlava do prava - niekedy naopak - je to kvoli tomu odkial ho fotili.  

 

Mne sa velmi pacil - odporucam - krasna priroda - inak pod nim je dobrocsky prales. a tou krajinou lomcuje teraz vietor - teda asi tam mali najvacsie kalamity - ale z tej jednej fotky co to vsetko nafotila zena - ale si to vsimla a zachytila - to vizera ako prales. Inak v beznych lesoch to asi neuvidite - alebo ja to take nepoznam. Pr. na Kohute-na Stolici, ci hocikde inde u nas to take nieje - ale ja mozem ist o 20 km hocikde a ten les a ta tvar prirody ina - inak krasna. Preco ma to udivuje - lebo pred dvoma rokmi som si nevedel predstavit iny les ako u nas. ALe on iny inde je. A vravim aj 20 km mimo kde som zil.

 

Pr. na hradovej - jednzm smerom zavalana cesta sli sme inym smerom -

nikdy by som neveril - mna to ani neucili - kde maju byt machy? Na severnej strane - stavim sa o vsetko ze na juznej strane hradovej je viac machu ako som kedy videl - teda ako na severnej. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

co sa tyka tych machov a podobnych "prirodnych kompasov" - neplati to uplne 100%
zalezi to od konkretnej polohy, mikroklimy atd.
 
inak Klenovsky Vepor
 

 Na predstavu kopca posluzi aj toto - ak si vsimnete - semtam je kopec - vrch znizeny zlava do prava - niekedy naopak - je to kvoli tomu odkial ho fotili.

 

ako aj ine "vepre" - Ľubietovský, Lučatínsky (co ja poznam), maju ten typicky tvar, ktory pripomina chrbat divokeho prasata (vepra) a podla toho sa tak vraj volaju

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten lucatinsky neviem - videl som len jednu fotku a ten mi Klenovsky a Lubietovsky nepripomina.

 

Lubietovsky ako by z oka vypadol Klenovskemu.

http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=176851

 

Hned som aj patral ako tam  spravit turu. AJ hodinu a pol som si pozeral fotky aby som si to zapamatal a skusil najst nejaku trasu.

 

Neviem ci to ide - podla mna ano - ale bol by som vdacny za odpoved ak to tam poznas - siel by som zo Vcelinca(da sa tam dojst autom? asi ano), isiel normalne na chatu pod Hrbom ,na Hrb , na Vepor a dole a hned ako sa da to na luke strihol dole do Vcelinca cez to polnohospodarke druztvo. 

 

Ja som dlho spekuloval to urobit opacne - proste to tam nepoznam - iste tam idu lesne cesty - nejake su na mape - ale viem ze priklad Hiking SK aj niesu uplne a podla mna nepresne . 

 

https://www.google.sk/maps/@48.720414,19.455414,3a,75y,90t/data=!3m5!1e2!3m3!1s2638390!2e1!3e10

 

toto je jedna fotka ,ktora podla mna ukazuje druzstvo a aj nejake cesty a druha.

https://www.google.sk/maps/@48.720085,19.402687,3a,75y,90t/data=!3m5!1e2!3m3!1s20267510!2e1!3e10

Tato to ukazuje zo spodu ci sa da dostat od toho druzstva smerom na Veporske skaly(este prednimi) na cervenu. 

 

Lebo priklad chodnik zo Strelnik odkial je posledna fotka - nejde tou dolinou co ju na fotke vidno ,ma to cez 20 km a to je vela. Je ine ist 20 km po rovine a 20 km s prevyseniami. Resp. neviem ci to stoji zato a dalsie ja auto mam inde - teda turisticka cesta sa nevracia na to iste miesto.

 

A dady klenovsky vepor nieje len chrbat s takym tvarom - on je trojuholnik - preto nielen z dvoch smerov vypada rovnako - ale skoro zo vsetkych smerov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, urcite z toho Vcelinca je to najoptimalnejsie a urobit okruh Chata pod Hrbom, Hrb, Vepor tak, ze ked sa zide z Vepra dolu (maly kusok sa ide cez tak skaly) na luky, tak potom sa odrazit doprava (na hikingu je tam vyznacena rezervacia Veporske skalky) a potom sa premotat severnym smerom ku druzstvu

akurat, ze teraz sa uz skoro stmieva a na pohyb po tme to extra nie je, zvlast s detmi

 

inak na Chatu pod Hrbom sa da vyjst aj beznym autom, len neviem, aky je tam teraz rezim vjazdu, ze ci to nie je len pre ubytovanych alebo ako; bud si skus najst cislo na chatara a spytaj sa, alebo mi ti pripomen sukromnou spravou a zistim ti to

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

https://www.google.sk/maps/@48.657066,19.735815,3a,75y,90t/data=!3m5!1e2!3m3!1s41766333!2e1!3e10

 

Toto je klenovsky vepor - mal som tam prist a vidiet. Ale bal som sa kopcov.

 

https://www.google.sk/maps/@48.68973,19.770929,3a,75y,90t/data=!3m5!1e2!3m3!1s-VsRCJJFXtHw%2FTHomb8pGtTI%2FAAAAAAAAEL8%2F9xyl5AW8o5M!2e4!3e15

 

Tato fotka - v pozadi(to najdalej a najvyssie) su najvacsie kopce slovenskeho rudohoria - Stolica a Kohut. Po pravej strane je trstie. Iste je tam aj hradova. NIekde vstrede. To bude ten treti kopec s tym bielym flakom. Za nou je muranska planina - ja ich kopce nepoznam a na zaver stolicke vrchy a Kohut - kopec pre mna najkrasnejsi. Ja byvam pod Kohutom. Spravim dve fotky - len za jazdy autom - spravi ich zena. Ak sa vraciam domov od Tornali - velka krasna opacha na 30 km - druhy pohlad(100 metrov pred rodicovskym domom) - tiez cesty v aute - velka krasna opacha. On je velky aj z 30 km aj 3km.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vcera sme boli v ZOO Budapest. Je to stara a zatial asi najkrajsia ZOO. Najviac druhov zvierat aj pocet v jednotlivych druhoch  v porovnani s tymi na Slovensku.  Jednotlive pavilony su robene podla krajin - kontinentov - v nich su aj ine predmety.

V niektorych  pavilonoch - klietkach vstupujes medzine - k dravcom, netopierom - tu som povodne ak som to videl chcel ist naspat - ci tam priklad aj zena vleze - sem tam nam tu nejaky drakula lieta po chodbe - a to len tak utekame do bytu - raz mi zabranil si ist von pofajcit - a tu ich lietalo plno a aj 2,tri krat vacsich akych som doteraz videl. Keby tam neboli ludia tam nevojdem.

 

Ci na fotke dcera krmi nejake farebne vtaky.

 

21293sn.jpg


Je tam nosorozec, gorila, zirafa, hroch a x zvierat ktore som dosial nevidel - ale nastastie tam nemaju vsetky - ci maju priestor ZOO dany okolim mesta - lebo ak by zvierata mali take vybehy ako pr. v KE ZOO by som sa musel pekne nachodit a videl asi tak tretinu - aj tak sme sa tam nabehali 4-5 hodin a mali sme dost - presli sme v podstate vsetko.

 

Potom sme si dali este prechadzku na Namestie Hrdinov - neviem ci vzdy - ci vcera mali nejaky sviatok, ci akciu - bolo tam plno ludi hlavne pri tom hrade - plno stankov sme to presli a sli domov spokojni. Bol s nami a moj otec - matke este hodinu ukazoval ZOO a to co videl na nete.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tohto roku sme boli v ZOO v KE,Stropkove, Miskolci, Budapesti a take mensie pri Radosinej. Teda mam zvieratiek dost.

 

ALe to ZOO Nyiregyhazy si pozriem - minuly rok mi ho na kosickej pumpe odporucal iny Kosican , len nevedel kde to je - povedal ze je to pri Miskolci - preto som navstivil v januari to Miskolske - mne sa tam pacilo - bolo teplo ako dnes. Kvitli kvety.

 

ALe este asi tri mozno narok navstivim - to v Nyiregyhazy - uz viem kde to je - aj ked je to len 200 km - ale cesta trva 3,5 hodiny - teda si naplanujem nejaky vylet s prenocovanim na juho vychodnom Slovensku - mozte davat tipy - co je zato vidiet v krajine Varehu?

Dalsie ak tak mi stoji zato pozriet Viedenske - ale to by chcelo naplanovat aj 2-3-4 denny vylet a mozno este  ZOO v Krakove.

 

------------------

Som si spravil statistiku - tohto roku sme boli cez vikend na viac ako 19 vyletoch, 5 ZOO,7 jaskyn a na 9 kopcoch(s prevysenim 500 metrov), hradov bolo menej 4 ci 5- lebo tie po okoli znamych som uz v minulosti videl ci sme tam boli(samozrejme je ich kopec dalej kde sme neboli) . Este dovolenka v chorvatsku.

 

Dnes bol krasny den - som ho vpodstate preje.... - aj ked rano som umyl svoje a otcove auto - umyl schody a teraz povyvesal pradlo. Pritom pivo som si dal az po stvrtejtvrtej - neuspokojivy den.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ZOO Budapest je krásna, boli sme tam celé popoludnie, až kým nás v podstate nevyhodili a aj tak sme neprešli všetko, toľko zaujímavých zvierat... páčili sa mi aj motýle v skleníku... aj keď to už vlastne nie je predmetom tejto témy...

Slimák, keď máš rád hrady, boli ste pozrieť tie okolo Žiliny? je tam Lietava, Hričov, Strečno, Varín...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

teda si naplanujem nejaky vylet s prenocovanim na juho vychodnom Slovensku - mozte davat tipy - co je zato vidiet v krajine Varehu?

Tam na juhu toho zas až tak veľa nie je. Tam je to hlavne o Tokaji a o vine. Zaujimavych pamiatok tam veľa nie je, skôr len nejake prirodne. Kedže je to nižina tak typicky nejake chranene lužne lesy okolo Latorice, Bodrogu, Tajba kde žiju korytnačky, Veľka a Mala Izra, Milič...  Nejake kulturne pamiatky napr. zrucanina hradu Kamenec, kaštieľ v Borši, pekny je hrad Fuzer neďaleko v Maďarsku atd.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vcera som si pozeral tu oblast - kludne si tam viem predstavit 3-4 denny vylet. Samozrejme pre mna top z prirody odtial su tie rieky.

http://www.dolnyzemplin.sk/albums.html?a=43&sa=3486&m=1af9afae6914c6b12d9f5ece5d1259ca&um=efbf4883bb4d5ab2a8b593dfb976b8fe#album

 

Kliknite si na tie fotky Latorice. Skoda, ze som tam nenasiel nejaky naucny chodnik. Ale myslim aj na tej stranke som nasiel kde sa da po Latorici plavit aj na gumenom clne. Nejaky by sme mali mat aj doma. Ale ak nieje deravy je maly tam pre dvoch dospelych. Som pozeral co stoja take vacsie. Ale aj take laminatove.

 

Lebo som nasiel aj tuto stranku.

 

http://www.alcea.sk/rieky

 

OK tieto splavy a rieky su trochu severnejsie ale sa mi to pacilo. Na rok to vyskusame najprv na Hrone.

 

Hrady su v madarsku - aj ten co si ty spominal - mozno aj cela ta turistika co si popisal by iste stala zato, ale tie dalsie hrady v Boldogko,ci Sarospataku.

 

 

 

Ale necham si to az na buduci rok(treba dlhsie dni). Tento rok este spravim Lubovniansky Vepor, mam este forinty(vela som zamenil - nepamatal si co stoji vstupne do ZOO) a naplanovanu cestu do Egru.

 

---------

Trinita, ja som tie motyle nenasiel - aj ked tadial som zacinal. Cez japonsku zahradu do americkeho pavilonu. 

 

Zilina je tiez ani nie daleko(cez tri hodiny cesty a to sa mi neoplati na otocku, skoda ze este tam nieje od Popradu dialnica) - ale trva mi tam dlhsie cesta - preto tam musim tiez naplanovat viac dnovy vylet.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vratili sme sa z Lubietovskeho Vepra a mame dost. Od vysky 1000 metrov bol cely den v oblaku. Aspon sme nestracali cas s vyhliadkami. Ten napad so skratkou nebol velmi dobry -  nenasiel som ziaden chodnik - tam ani lesne cesty niesu. Nachodili sme sa hore dole dolinami(za kazdym kopcom som im vravel tam uz bude to druzstvo - to sa opakovalo asi 5krat) - inak keby sme nimi nesli tak k autu by sme sa ani nedostali. Presli sme aspon 5 potocikov. Mal som prist - 1km nad druzstvo - prisiel som 1 km pod neho - este ze maju tam taku velku luku,ze som sa prvykrat aspon ako tak zorientoval kde sme - som si ani mapu nevytlacil. Hore nam to trvalo cca2 hodiny dole asi 3.

 

Este asi sa tam raz vratim - pojdem ale zo Strelnik  po zelej - a ta skratka sa potom velmi dobre hodi - ani sa nemusim pripravovat -lebo vsetky tie doliny vedu tam - pojdeme len dole.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

zajtre vikend - sledujem kde je sneh. Nikde ja chcem na lyzovacku a ja na nebudem jazdit hned ak bude moznost uz aj dcera ma lyze. 

 

Sneh nieje a nieco najdem  nejaky kopec. em na kopec pojdem do toho madarska.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tuto fotku ste uz videli ci pohlad. Ukazem dve ine.

Preco som tam chcel ist - lebo Revuca ma okolo same kopce - dvoma smermi - ze prejdes cez kopec som nikdy nesiel vysiel maximalne na kopec. Aj to len parkrat - dva ti krat na jednu a tri styrikrat na druhu stanu(ale ako chlapca ma stale zaujimalo co je za tym kopcom - ono to nieje kopec ale chrbat a dlhy a z doliny sa zda rovnako velky a nepriechodny. - aj ked neskor som ako 15 rocny jazdil na bicykli - si siel len po ceste a dolinami. Preto ma to vsrusuje a taha sa pozerat dnes dalej a ako to odtial vypada) .

 

2ytupvp.jpg

 

Dalsia dolina za nami je dolina Ratkovskeho Bystreho - ona je relativne velka(toto vidite sever - aka ako som ja isiel opacnym smerom fotky - aj to Ratkovske Bystre od tialto opacnym smerom na juh je 5-6 km). Teda tu mate dolinu velku a bez obydlia - v minulosti tu ludia zili.

Ten kopec je na severe a je to Trstie vysoke 1121 a je to fotene z kopca - nikdy som nevedel ze ma nejaky nazov - Krizna Polana 1018(ak pozeram fotky ten kopec z Revucej nemoze byt viditelny. resp,nie odvsadial , ked zneho Revucu nevidis a nie kvoli hmle) . To je vlastne najvacsi kopec od zapadu Revucej - cela ta oblast sa aj vola Revucka vrchovina.

 

A z toho kopca ako vyzera

 

6xx85w.jpg

 

To dole je Revuca. 

 

dqk5x.jpg

Realne zvyssia Revuca nieje vidno aj kvoli kopcu aj kvoli hmle. A je to dost daleko na jednej aj druhej fotke mozte vidiet tu nadrz - fliper.

 

Skusim este.

https://ssl.panoramio.com/photo/61272455

Ta posledna fotka nieje moja - nikdy som tam nebol,aj ked od nemcovej ja neviem to nieje ani hodina.

 

Mozno tam nikdy ani nepridem(teraz spekulujem ze sa tam iste dostavim - lebo fotky dost zkresluju aj ked mozu byt krasne) - ale fotka je krasna - prvy maly kopec je Hradova - pred nou v doline je Tisovec ho nevidite - mozno nalavo je nieco - vzadu co je zaujimavajsi kopec je Klenovsky Vepor. 

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem co -  dnes som bol na oslave matkinych narodenin - teda sobota aj nedela je volna - neviem co nic nemam - ale v byte nebudem.

Mozno budem - ale to je moja prehra. Idem za zenou ci dame zajtra madarsko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov