Skočiť na obsah

Slovensko je prekrásne...


Jozef50205

Odporúčané príspevky

Dnes sme sa vrátili zo Žiarskej doliny, boli sme tam týždeň. Boli sme tam aj s kamarátmi, turnaj v GO. Ale robili sa aj iné veci. Chodili sme na huby, počasie bolo úplne ideálne, aj sme nazbierali, aj nasušili. Chodili sme aj len tak po okolí a vyšli sme si na Žiasrku chatu. Na Baranec sa nám už nechcelo. Nazbierali sme si aj borievky, čučoriedky a jalovec. Dovolenka splnila naše očakávania, robili sme všetko to, čo sme robiť chceli.

Dnes sme sa vrátili domov.

cesta bola úžasná...mali sme miestenky LM - BA;

mali sme miestenky, ale už v Kraľovanoch sa to naplnilo aj v chodbičke. Bola tam nejaká tehotná žena, tak Flinstone, starý paprdo skoro  penzista, jej ponúkol svoje miesto, ale z ostatných, čo boli tak vo veku 25, 30, 30, 40 to nikoho ani nenapadlo, ani mladý muž nevstal,  šak nech ten starý osol vstane, ked sa mu chce. Ale tá pani povedala, že na nasledujúcej zastávke aj tak vystupuje, tak že netreba a že ďakuje. Potom  pristúpila nejaká ženská, ktorá mala v našom kupé miestenku vedľa mňa, tak baba čo tam sedela, jej musela uvoľniť....kupé síce bolo pohodlné, ale nefungovala klíma, a tak tam bolo ako v pekle, lebo práve tá vedľa mňa a ešte jedna tam furt kvílili, aby sme to okno (presnejšie bola to len vetračka!) zatvorili, pritom pri okne sme sedeli my s Flinstonom. Tá vedľa mňa bola evidentne nakapatá, ale asi nepoznala vreckovky, lebo sa ani neunúvala chrchlať do vreckovky, pokojne tam rozsievala mikróby okolo seba. Asi som nebola moc taktná, ale keď chcela okno zatvoriť kdesi pred Žilinou, zahlásila som, že to sa tam podusíme a ešte aj tie bacily budú všade po celom kupé. netrklo jej to ani potom, ked som si ja dala na ksicht vreckovku a tak som sedela po celý čas. Ale ani ona nebola ktovieako ohľaduplná k spolucestujúcim.  mala som jej to povedať, ked jej to nedochádzalo, ale Flinstone by ma zožral, nemá rád konfrontácie. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

Poza Liptovsku Maru som chodil minimalne raz do tyzdna, ked som braval kolegu z L. Trnovca do roboty. Zastavil som, nastupil do auta a isli sme dalej. Kolega vsak postavil drevenicku, kde je mozne ubytovat sa a tak sme to vyuzili a zastavili sme sa na 5 dni.

post-42-0-24172600-1581881196_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

https://www.google.com/maps/@48.595596,19.842525,3a,90y,107.25h,72.45t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipOurzmUCOTYA0uF7MVUTUUGvBTCXS9rkkUP8g_H!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOurzmUCOTYA0uF7MVUTUUGvBTCXS9rkkUP8g_H%3Dw203-h100-k-no-pi-20-ya25.000011-ro-0-fo100!7i8704!8i4352

 

Snazil som sa tu dat nieco z google map. Neviem ci to prejde.


https://www.google.com/maps/@48.595596,19.842525,3a,90y,70.39h,65.02t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipP0RzJoQNK74fOlMouLc7b1ZfiAXkf1KF7Rd5gQ!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipP0RzJoQNK74fOlMouLc7b1ZfiAXkf1KF7Rd5gQ%3Dw203-h100-k-no-pi-0-ya234.045-ro0-fo100!7i8704!8i4352

 

Nieco podobne je hocikde po Slovensku. Ale v podstate to iste je aj tu, snad to je dobre vidiet. Toto su tie lazy, ani co realne vidite nejako zmodernizovanu chatu. Ale ludia v lete zili tu v zime zisli dole. Lebo v lete tu mali slnko.  A relativne rovne plochy na pestovanie ci chov dobytka, oviec. A strom na ktorom je hojdacka ,je tam ten najvacsi(isto mam na nom odfotene deti). Doprava skacu paraglajdisti. 

 

Medzi tymi fotkami je asi 1- 2 km vzdialenost odkial boli robene. Teda z prvej mozte vidiet tu nizsiu polohu kde pridu paraglajdisti a sa po luke rozbehnu dole a na vyssej, ci dalsej fotke strom,kde sa honbali moje deti a je podobna Deadovej. A su to lazy - tie idu este dalsich 10 km dalej aj na tych vedlajsich kopcoch su lazy. Ti ludia na leto sli zit tu a tu si dopestovali co potrebovali, vdoline sa to nedalo,lebo v vdoline,je len potok a cesta, a nekde upnut dom,ale ziadna rola, oni ju mali tu hore. Dole len dom a mastal pre dobytok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

https://www.google.com/maps/place/Hn%C3%BA%C5%A1%C5%A5a/@48.6060009,19.8104638,6444m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x473fc29fdaaf8011:0x400f7d1c69721a0!8m2!3d48.5746472!4d19.9536192

 

Vzdialenost je len 850 metrov,ale co vidite vykosene,luky. To su lazy. Cesty idu dolinami. To co je vykosene je 300 - 500 metrov nad dolinou nad dedinou.

 

Lazy na Zdychave to u nas. Klenovec a Lom nad Rimavicou,je trosku dalej.

https://www.google.com/search?q=Lazy+na+zdychave&rlz=1C1GCEA_enSK744SK744&sxsrf=ACYBGNQ-zUHTLGWhtMjRwd6-cpXBlyUWEg:1581974291235&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwju1bC9wdnnAhWWFMAKHeMDAWwQ_AUoAXoECAsQAw&biw=1536&bih=754#imgrc=mBNAaqZWBhF5PM

 

https://hiking.sk/hk/ar/3443/lazy_muranskej_zdychavy_a_lesy_stolice.html

Toto uz o par rokov nemusi byt. Ja byvam vedla. 10km 2 krat som tade presiel,ako on vosiel a vysiel,ten cestovatel,alebo inokadial.  Sme zabludili ci isli inak - Ale ja im robim uctovnictvo, zena im uci deti, svokor snimi spieva, svagra iste poznaju,snimi robi. Teda sme presli aj cez zahradu. Ale aj cudzincovi by nic zle nespravili.

 

Je to tam nadherne.

 

Este raz som autom isiel pri Hrinovej do kopca-okolo take kostola a potom ze zabocim z hlavnej, potom som sa cudoval ale dalo sa ist som dosiel do Detvi. To bolo tiez zaujimave. Ale medzi Hrinovou a Detvou na tych kopcoch ziju normalne ludia a maju tam relativne normalne cesty(isto aj autobus tam premava). Aj normalne domy - to lazy niesu. Resp. nikdy neboli. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 3 mesiacmi...

Za dva dni som nasiel tieto dva linky.

https://tomasersek.blog.sme.sk/c/540186/cestou-po-kraji-norikov-zvedavej-lisky-a-mohutnej-hrdzavej-doliny.html

 

https://ahojmama.pravda.sk/clanky/tip-na-vylet-na-muransku-planinu-za-krasnymi-k/13065-clanok.html

 

Muranska planina je prekrasna. Ja na nej nechcem ani viac turistov ani viac tazby dreva - chcem aby to bolo ako je to dosial. Ale kamaratom forumakom ju doporucujem. Ci mozemporadit viac - tam na nej sa da stravit aj tyzden. Ale pre takeho so stanom, alebo takeho ako ja ze pride na chatu a bude 4 dni bicyklovat.  Ten prvy blog,je taky ze presiel vela 32km nieje malo  a videl vela,ale tam je aj prenho aspon na tri dni tury. Tam chaty ani ubytovanie nieje - lebo tam su asi 3,4 miesta kde je voda.

 

Krasna je aj plesivecka planina, silicka. Na plesiveckej nieje ziadna studna - ziadna voda. Na silickej je jedna dedina - teda tam vodu musis mat. Ta je tam kvoli tomu ze sa udrzi kvoli ilu,ci ako,tam maju aj jazero.

 

Este dalej na vychod,silicka konci na soroske - su dalsie - len tie su mensie tam je zaujimava zadielska dolina. Ona tie planininy rozdeluje(na 4 - 4 planiny tam su). 

 

Tam mas tie jaskyne. Domicu, gombasecku, jasovsku, krasnohorsku(tu odporucam,je pristupna a tam mas 32 metrovy stalagmit),ale aj tie v sprave jaskin. Su tam aj dve trosku ine jaskyne ladova - dieru urobila voda a dieru zaplnil lad. Aragonitova ta je tiez ina tam su pukliny,ktore vznikli zemetrasenim a zaplnil ich vapenec - aragonit.

 

Pre mna najzaujimavejsia je gombasecka jaskyna - tam som bol len raz. Len tam mozte vidiet 2metre dlhe brcka. A tam ak pojdete dalej na silicku planinu mozte vidiet kde a ako vznika atvori sa a je jaskyna - tam je zaciatok jaskyne na spodu v  gombaseku je koniec.  Sa mi zda ze to je aj miesto - kdea aj najnizsie aj najuznesie je miesto kde je celorocny lad. Teda navrchu budete mat 40 stupnov ,dole vam bude zima 10 stupnov. Zbehnete o par metrov nizsie.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...
pred 20 hodinami, dead napísal:

tri odpovede spravne (aj ked nepresne), jedna nespravne ?

stratila som glanc ? je tam dead. je tam skala. sú tam zelené hory a je tam buď stuha nejakej rieky až k ďalekej hore, prípadne to môžu byť nadväzujúce jazerá. ok, nehádam sa ?
čo je z toho nesprávne?! ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ty si tam vyliezla? bez bicykla? bože bože, to sa dejú veci : ) ani len poriadni chlapi tam neboli ani bar, dievča dievča : )

no šak som to skorigovala, kľudne to môže byť pozostatok voľakedajšieho ľadovca ako oká či jazerá či močariny a žaburince, z tej fotky je to možné ?,
ale prečo hory nie sú hory a skala nie je skala a dead nie je dead a ok, je tam ešte suchý pozostatok stromu a obloha a mraky...  ? ?
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som tam nebol. To aj na vychode su hory? Samozrejme ma zmiatla aj ta nizina - rovina. Inak je to velmi pekne, pre mna krajsie ako strbske pleso.

 Teras som si pozrel oblast lesa asi aj hor na vychode v tej lokalite Oka a skaly - je skoro rovnaky ako Muranska planina. Teda velky priestor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

https://dennikn.sk/2059554/prestahovali-sme-cast-redakcie-do-roznavy-s-pokracovanim-musime-pockat-kym-korona-polavi/?ref=mpm

Maju tam viac ako 30 textov od Roznavi. Podla mna Roznava(inak ubytovat sa mozes ajBrzotine - Roznava nieje dolezita,ale aj mesto nieje uplne skarede) by mala byt turisticky top na Slovensku. Tam je vsetko. Priroda(rozna priroda na malom kusku) - historia, jaskyne. Hrad, kastiel, banictvo. Nejake clanky som si precital. Keby som byval v Roznave a pride za nou kamarat dubnice nad Vahom - ci Jihlavi budem mu vediet naplanovat 7 dni vyletov,co este nikdy nevidel. Jaskine Dobsinska, Gombasecka, Krasnohorska, Domica, Aragonitova - vsetky su ine a za pol hodiny si v kazdej. Priroda. Plesivecka planina, Volovec,aj ten Radzim - to je ina priroda - ine rastliny ina skala. Betliar, Krasna horka(tam su dva skosty), Lucka,stitnicky kostol,slavosovsky tunel,Dedinky a okolie(myslim slovensky raj),zadielska dolina a plno dalsieho. Sedem dni sedem vyletov nakombinovanych kazdy den by som isiel inym smerom a mal by som to naplnene. Nik tam nechodi to je dalsie plus - v prirode nikoho nestretnes.

Isiel by som tam v maji. Pozime(ked nasnezi) je tam voda. V domici sa bude mozno dat poclnkovat. Na plesiveckej planine som videl co je to zelena farba v prirode. Aj v Dobsinskej ladovej bude este najviac ladovych cenculov.

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Napriek ohlasovanému zvýšeniu dovolenkovania na SVK, väčšina hotelov bude určite v strate :sad: My máme eshop s kuframi https://www.pobalsa.sk/ a ten pokles je riadny, ľudia necestujú a myslím, že sa to zlepší až v roku 2022.

Ale k téme, my sme boli v Tatrách po pár rokoch a zistili sme  zaujímavú vec. Kežmarok je výborné východzie miesto na veľa bodov :zubiska:. Odtiaľ sme boli na chodník korunami stromov, Štrbské a Popradské, Tatranské múzeum a bobová brána a potom sme boli v Aquacity. Do každého miesta odtiaľ to bola cca polhodinka :zubiska:. Inak parkoviská plné a to sme  boli koncom septembra.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

koncom septembra ešte nikto nebral vážne, že o týždeň či dva to bude zasa vážne.

mimochodom, nepozerala som správy o počasí, ale nejaký mrazík zrejme bol - zo dňa na deň ešte hromada zelených stromov kdekade - aj na dolniakoch - zrazu zmenila farby a začala masívne zhadzovať listy... a dnes kus Slovenska až k Rakúsku pokrývala poriadna vrstva hmly, na prvý pohľad z druhého konca bytu bolo všetko biele ako zasnežené.
vyzeralo to skvelo, ale von do toho by sa mi nechcelo... :)
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 4 týždňami...

Vcera som bol na prechadzke najprv ma len tkaniva okolo kolien(nie koleno ale vsetko okolo kolena) boleli teraz to prechadza do lytiek. Poschodoch som vedel vylieziest ,dole to bolo horsie.

 

Pozeram na to ako nechapavy. Co je na tom krasne?  Krasne su Kornaty ci ine miesta v mori ale co tu?  Ale inak chalan ma tam celkom dobre video.

 

Treba si pozriet aj to druhe o tom chlapovi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Naša duša je ako nástroj. Ak je dobre naladená, rezonuje s krásou, ktorá ju obklopuje. Ak je naladená zle, rezonuje s okolitou disharmóniou. Ja bohužiaľ vidím skôr to druhé, aké je Slovensko už škaredé...

To, čo bolo v minulosti na Slovensku krásne, bola zachovaná príroda, kultúra, architektúra. O to smutnejšie je dnes vidieť stopy nekultúry, arogancie a egoistického prístupu. To všetko sa teraz už nezmazateľne odráža na tejto krajine a bude tu ešte dlho. Posledné nedotknuté miesta sa stanú miestom úniku pred tým, čo sme tu desaťročia pracne budovali, ako našu kultúru, architektúru a civilizáciu. Kultúrne vyspelé krajiny dávno pochopili, že príroda, krása a civilizácia sa nemusia navzájom vylučovať. 

 

  • Díky! 1
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov