Skočiť na obsah

Slovensko je prekrásne...


Jozef50205

Odporúčané príspevky

Ja to nepoznam.

 

Chalan ma problem s vlastivedou. Ze ake su lesy a ake zvierata tam ziju. Nastastie dostal horucky a nepojde asi na pisomku ani zajtra.

 

A ma napadlo teraz - ze on nevie ,ze na Slovensku ziju aj korytnacky. Som videl nejaky dokumentarny film o korytnackach - myslim a pamatam si ze sa to volalo v oblasti Tajby.  Teda bude vediet dalsie zviera co zije  Luznych lesoch, tiez moze napisat v pisomke ze aj zaby ,ale oni maju v texte tri. Kacice ,rybariky a bobry. 

 

Pr. v borov. lese srny, jazvece, zajace a netopiere.(kde neziju netopiere?)

Bukove lesy jelene, diviaky,jazvece,lisky.

Dubove l. srnce diviaky,daniele,muflony,jazvece,jeze,divemacky.

 

On plakal lebo si to nevedel zapamatat. 

 

Ja mu vravim, ze tie zvery ziju v podstate vsade aspon ako zajac, srna,diviak ci nejaky mysiak. U nas videli aj losa.

 

http://www.forestportal.sk/lesne-hospodarstvo/polovnictvo/Stranky/vyskyt-a-stav-polovnej-zveri-na-slovensku.aspx

 

Srna a diviak je vsade.

 

Neviete o tom videu o tajbe a korytnackach? Chcem to ukazat chalanovi.

 

 

------

Ja mam aj problem urcit co je dubovy les, co bukovy, co smrekovy(ich je vraj malo ovela viac jedlovych). Ja v okoli to mam zmiesane skoro vsade. mas dub, hrab, buk, smrek,javor(unas malo, ja ako decko som resp v okoli Revucej viem o jednom javore, dvoch a dalsich desiatich boroviciach v lese v hore)  ale ja som jedlovy les ani nevidel. A vraj ich je 5 krat viac(ako smrekovych).

 

------

Este sranda ja som sa ucil o najvacsom vtaku na Slovensku o Dropovi.

http://polovnictvo.pluska.sk/polovnictvo-a-rybarstvo/polovnik/video/drop.html

 

Dobry je ten diskusny prispevok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nuz, ked sme pri tych historickych fotklach, tak toto by niekto mohol poznat

attachicon.gifautokupele6680578094.jpg

ja som to nasiel na webe ako roznavske kupele (fotka predavana na aukre)

 

info o kupeloch

 

 

Rožňavské kúpele je rekreačná osada pri Rožňave, na rozmedzí Rožňavskej kotliny, Revúckej vrchoviny a Volovských vrchov, na sútoku Rožňavského potoka a potoka Laz, v Rožňavskej doline, 2 km severne od centra mesta.

V minulosti tu stáli kúpele miestneho významu, zriadené v 19. storočí a zanikli po 2. svetovej vojne. Od 13. do 17. storočia prebiehala v okolí intenzívna ťažba zlata a železných rúd.

Dnes sú rekreačným zázemím mesta Rožňava s lesoparkom, jazierkom, minerálnym prameňom a hotelom. Osada leží pri ceste z Rožňavy do Čučmy (1 km na sever), prechádza tadiaľto modro-značkovaný turistický chodník vedúci z Námestia baníkov v Rožňave Rožňavskou dolinou na vrch Zlatý stôl (1 322,4 m n. m.). (zdroj FB https://www.facebook.com/107218409358728/photos/a.211124338968134.53077.107218409358728/385375944876305/?type=3&theater)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hm Ale ja som z Revucej aj v Revucej boli kupele budova este stoji. A bol som tam na zabave.

http://old.majgemer.sk/gemer/revuca/rekrcmy.htm

 

Mne sa Roznava paci ze je v krasnom prostredi.  Ked som bol mladsi som ju nemal rad - bud madari ci okresne mesto co nam ukradlo aj strechu zo stadiona co mala byt u nas. Ale po tych rokoch si nachadzam pomaly k nim cestu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď si človek da vyhľadať obrazky rožňavskych kupeľov, taka budova tam ani nie je.

no ved prave, hladal som to asi hodinu a nevidel som tam podobnu budovu. Evidentne sa jedna o beznu fotku, teda nie zanrovu, alebo propagacnu pohladnicu. Moze to byt nejaka bezvyznamna prevadzkova budova, ktora samozrejme dnes uz neexistuje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Samozrejme v Roznave mohli a aspon podla nazvu su kupele. Ja som tadial siel raz na aute presne po modrej turistickej kde niekedy bola tam ubytovna Gzulapalag.  Tam su aspon tri doliny. ja som bol v tej poslednej nahor som siel po znacke a dole ciastocne po chrbte po ynacke a potom ku chate ze to strihnem.  Len velmi malinkata nahoda ze sme neskoncili niekde inde.

 

post-1625-0-93093400-1485301619_thumb.png

post-1625-0-64656900-1485302793_thumb.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Na sme bol clanok,ale bol aj inde. Ale sme diskusia bola pre mna dolezita,ze som sa tam aj nieco naucil.

 

National geografik vybral desat najkrajsich zamkov v europe. Ktomu nemam nic. A bol tam bojnicky zamok.

 

Ze ako vyzeral asi kym ho palfy prestaval a posledny majitelia palfy, bata, stat.

 

http://www.bojnicecastle.sk/images/Obrazky%20v%20textoch/historia%201.jpg

 

Pre mna osobne - niesu to zamky krajsie su Oravsky hrad aj Krasna horka. Mame este nieco podobne?  Inak rujn je dost. Keby opravli Likavku - chcel by som ju vidiet. Ale plno hradov, co su rujny boli ci mohli by byt krasne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hej mas pravdu. Somosku pomali opravuju . Ja som tam bol ked mal chalan dva roky? inak vtedy sme boli pozriet aj hrad vo Filakove. Lubovnu som videl len z cesty. Ale viem,ze sa tam oplati to ist pozriet. Smolenicky zamok je pekny mozno najkrajsi aj v peknom prostredi.Ked som tam bol bola nejaka rekonstrukcia. Asi aj keby nebola dnu sa nedalo dostat. Halic poznam len z obrazkov. To bude nejaka kocka. Lupcu tiez poznam len z cesty. Bol tam klastor a aj vaznica? Viac krat som chcel ist pozriet zrucaninu Uhrovskeho hradu. Je v penom prostredi. Viackrat mi to nevyslo. Ale sestra byva v Banovciach tak sa tam tohto roku vyberiem.

 

Za posledne roky zrekonstrovali dve zamky hrady na ceste medzi Lucencom a Zvolenom. Spravili z nich hotel. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Si zhruba dobre, uznam ti to. Na fotke je aj Ohnište, ale nie su to tie skaly v popredi. Ohnište je až ten vrch za nimi.

Je to pohľad od sedla Javorie (zo žlteho chodnika smerom na Krakovu hoľu) smerom na vychod, napravo je Rovna hoľa.

Priznam sa, žlty chodnik je zavrety do konca juna, vybehol som asi len 100 metrov kvôli tomu zaberu. Potom som sa samozrejme vratil.

 

Z rovnakeho miesta opačnym smerom, pohľad na Chopok:

 

post-1275-0-51867600-1491409237_thumb.jpg

 

 

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Si zhruba dobre, uznam ti to. Na fotke je aj Ohnište, ale nie su to tie skaly v popredi. Ohnište je až ten vrch za nimi.

Je to pohľad od sedla Javorie (zo žlteho chodnika smerom na Krakovu hoľu) smerom na vychod, napravo je Rovna hoľa.

nuz vies, tie holoruby su nezamenitelne ;-)

vzadu v strede by mal byt Velky bok a vpravo od neho Kralovka

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano, je tam Kralovka, na original fotke ju vidno zretelne, na tejto skomprimovanej aj po rozkliku iba matne.

Inak hore na Javori miestami po pas nafukaneho snehu. Nebola sranda sa cez to predrat. Ale nechcel som to vzdat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som tam nikdy nebol. A nepoznal a neuhadol. Ale som si vsimol ze ty do toho Jana chodis. Moja otazka to v pozadi je slovensky raj,myslim tvoju hadaankovu fotku.?

 

Fotky su pekne a uz deti su vacsie - teda mozno uz zdolame Kralovu holu , a mozno sa vyberiem aj z tohto smeru. Aj ked odtialto to moze byt dvadsat km. Ale fotky su pekne a zaujimave. Este len poznamka - pozrel som sa do mapy kde to moze byt. Tie hory zo severu su velke. Myslim na vzdialenosti. 

 

Ze na kralovu holu 54 km.

 

Zas ma po pol roku nieco napadlo - ist na vylet. Mame aj stan , ked bude horuce leto to mozno skusime, na 4 dni.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zajtra ani nemam pracu.  Teda mohol by som ist na vylet. Ako v minulosti. Len sa mi nechce. Ja som si uz nepamatal ani stranky co som v minulosti pred viac ako  polrokom pouzival. Vtedy som chodil lebo ma to bavilo. A pochodili sme dost -vlastne pre mna zaujimave vsetko. 

 

Zajtra? Neviem , mozno sa dohodneme so zenou co teraz - je na nejakom treningu - voleybalu, begbintonu ci ine. 

 

Teda zajtra nemam ziadny program a ak sa dohodneme - ze ideme na Stolicu tam pojdeme. Deti ma ani neotravuju ze sa nudia. Pozeraju Simmsomovcov.

 

------------------------------

Zena sa vratila a suhlasi.  Ja to nerobim preseba. Ja som tam uz bol.  Ale moze to byt pekny vylet. Ja som si uz aj zohnal sofera - je to svagor - a kludne s nami mozu ist jeho deti - inak v minulosti chodili. tri -styrikrat boli.  A mozu ist obe. to sme nespravili. Proste obe neboli a pre moje deti - premna je ovela jednoduchsie ked pojdu. preto chcem aby sli. Inak to je vystup ako na Kralovu holu. "Vyskovy) .

 

Tak uvidime zajtra aj ake pocasie tam bude aj kolko vladat budeme.

 

 

Len taka sranda - svagor a jeho deti a ze mne pomozu ak tam budu - mne nieze nebudu prekazat alebo ma srat.

 

Su to slusne deti. Keby boli so mnou som aj rad - lebo moje deti budu spokojnesie. 

 

Tie dievcata? Ak mam pravdu povedat - boli sme na vyletoch. Ale mohol som im dat viac sa one viac zaujimat. Mal. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som tam nikdy nebol. A nepoznal a neuhadol. Ale som si vsimol ze ty do toho Jana chodis. Moja otazka to v pozadi je slovensky raj,myslim tvoju hadaankovu fotku.?

 

Fotky su pekne a uz deti su vacsie - teda mozno uz zdolame Kralovu holu , a mozno sa vyberiem aj z tohto smeru. Aj ked odtialto to moze byt dvadsat km. Ale fotky su pekne a zaujimave. Este len poznamka - pozrel som sa do mapy kde to moze byt. Tie hory zo severu su velke. Myslim na vzdialenosti. 

 

Ze na kralovu holu 54 km.

 

Zas ma po pol roku nieco napadlo - ist na vylet. Mame aj stan , ked bude horuce leto to mozno skusime, na 4 dni.

Do Jana chodim často, lebo chodim vypomahať do parku miniatur. Je to taky "polorodinny" podnik. A pomaham aj pri stavbe modelov.

Inak do Jana sa oplati isť. Aj na vikend či viac. Tam je čo vidieť. Maš tam termalne kupalisko, prirodne "jacuzzi" Kaďa, Minislovensko (naš park), Mincovničkovo (historicka mincovňa), Stanišovska jaskyňa kde dostaneš na hlavu čelovku, nad Janom je rozhľadna z ktorej som tu daval fotky minule. No a samozrejme turistika. Blizko je na Ohnište (skalne mesto), Poludnicu, Krakovu hoľu, Ďumbier, Chopok.

 

Všetko čo vidiš na fotke su Nizke Tatry. Raj odtiaľ nevidno, je až za tymi kopcami. Na horizonte v strede prvej fotky vidno veľmi matne Kraľovku. Podľa Google maps je odtiaľ na Kraľovku vzduchom 38 km. Je to asi 100 m nad sedlom Javorie, na žltej značke smerom na Krakovu hoľu.

 

https://mapy.hiking.sk/?x=19.63296&y=48.97591&ref=permalink

 

Vzadu Ohnište:

post-1275-0-96946800-1491670046_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Chcel pridat fotky,len oni maju 4MB. Nevadi. Robil som ich telefonom. A neviem ci su kvalitne - asi ani nie. Teda do prirody budem brat fotak.

 

Na Stolicu sme sa nedostali. Aj ked stacilo ist len mozno hodinu a pol po relativnej rovine. Vystup bol relativne namahavy, popadane stromy ,ale dalo sa vyhnut, ci prejst bez vacsej namahy.  Ten Kohut uz nikdy nebude co si ja pamatam. Vietor narobil svoje, jedine plus niekto zarobil a nastevnici maju pekne vyhlady. V minulosti odtial nebolo nikam vidiet,lebo vsade boli stromy. Ma napadlo, chodili by ludia na Malofatransky krivan, ci Kralovu Holu keby bola zarastena? A na Krivani by nebola lanovka?

 

Na chrbte bola relativne zima. Zelena trava, kvitli aj tie fialove kvety,ale trosku napadalo snehu. Nedavno. A potom raz sme aj sneh v nejakej jame museli prejst - tam este ostalo -ja som sa prepadol aj dvadsat cm. Teda aj mne namokli topanky, ked sme sedeli na Parajke, som si precital spravu od trenera, ze zajtra je turnaj.  Teda sme sa na tu Stolicu dnes vykaslali.

 

Z Faltenovho sedla zisli do Muranskej Zdychavy. Cez lazy - nadhera. Cestou sme sretli jedneho turistu. Mensi mladik, s velkym batohom. Kracal pomaly ,ale uz bol skoro hore.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov