Skočiť na obsah

Slovensko je prekrásne...


Jozef50205

Odporúčané príspevky

V robote mam len tuto jednu fotku. Napozeral som si turisticke mapy. Odhadnut uhol - na tejto fotke nieje zachyteny ani Telgart, ani Vernar(aj keby nebol v doline) - dve najblizsie obce. uhol je asi ze bz tam to slo cez Dobsinu - ci blizko nej a Levocu(detto) - asi 45stupnovy uhol a os uhla mne vychadza na Gelnicu a Kysak. Doma mam aj dalsie fotky - aj detajlnejsie myslim aj na ten kopec co je tmavy. Pokusim sa to identifikovat a dam fotku aj so sipkami, co si myslim,ze je nafotke.

 

Kojsovku som zle identifikoval, ak je na fotke Volovec, ona musi byt niekde viac vstrede. NIe uplne niekde nalavo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Som hladal nejake vyhlady s popisom kopcov a som nasiel jeden neskutocný. 

 

http://hiking.sk/dev/gallery/photos/709354dfbf05b460d179ad69668d0086.jpg

 

Inak ,kde sa spaja Hrb(to je lava cast Lubietovskeho vepra) s kopcom vdialke - to asi bude Fabova hola. Najpr som skusal spajat priamkov Stolicu s Klenovskym veprom a nic rozumne mi to nedavalo(za nimi je Polana a cez nu by tie kopce nebolo vidno), ja ze idem si precitat odkial to fotil. Ale to nieje Klenovsky ani Stolica, ale nad Lubietovskym Veprom je este jeden kopec a to bude budu Stolicke vrchy.  Pod tymi kopcami su dediny na Orave, cez cely Liptov, spiske dediny aj gemerske.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie z Vtacnika , na Polane nemas taky siroky vyhlad nikde, nikdy odtial nemozes vidiet Choc, z fatranskych kopcov tak mozno Kriznu, ale nie skalku a za nou Chopok ci Dumbier.

 

Ja som na to neprisiel , ze to nie je Klenovsky vepor - k fotke bol aj popis(tam to bolo napisane ,ze sa pomylil). Len mi to pri prikladani pravitka nedavalo vyznam tak som si to potom precital - aj odkial je to fotene. No a dosiel som nato ze na lavo od Hrbu musi byt Fabova hola a na pravo(nad Lubietovskym veprom) Stolicke vrchy - lebo priklad Klak na muranskej planine je podla mna za Fabovou holou(nevidno ho).

 

Tie moje fotky su nanic uz  som z toho unaveny - ani na nete som nejake pekne fotky nenasiel smerom na vychod - nechapem preco?

 

http://static.panoramio.com/photos/original/47961185.jpg

Tato je aspon pekna aj ked neviem kam. :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja to tam nepoznam dam len text - ale je to z kopca co je za kremnicou - os skalka dombier ci chopok je jasna - neviem ci priamo z vrcholu ale odtial to zrejme bolo.

 

Ale nasiel som este jedno pekne foto na vychod z Kralovej - nemas tiez nieco? 

http://www.chalupkyprednahora.sk/foto/kralova-hola-2-600.jpg

 

Teraz idem najst ten popis,ci link.

 

http://hiking.sk/hk/fo/44036/daleke_vyhlady_a_moznosti_ich_pozorovani.html?offset=60&period=&fifo=

 

Zatial som to nenasiel - ale to to  mal byt clanok toho co to fotku spravil(autor je iny ale je tam meno autora fotky). Je tam cast z tej fotky a ze to je z Vtacnika - ale diskusia bude stat za to - hned posledna je z Kojsovej holi fotky na polske a ukrajinske kopce dvesto km. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pre mna krasna fotka

 

http://www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=23&with_photo_id=130202208&order=date_desc&user=8515264

 

a konecne si to viem predstavit co je co. Je aj rozdiel ci sa na tie kopce pozeras z vysky tisic styristo ci z dvoch kolimetrov. Uvedomujes si ich inak. Z tej vacsej vysky - ich mas nakope lebo vidis dalej(a nakope su ze ich vidis dvakrat viac kopcov,lebo vidis aj tie mensie).  A konecne som pochopil - preco ked nieco vidim a som si myslel ze by tam nic nemalo byt - mi to pripada ako keby to malo mat 4nasobnu velkost a take tam nic nieje. Je len je to 4 nasobne mensie - ale stale viditelne a je to dalej. Ma to prevysenie dvesto metrov - pre mna nic zaujimaveho ale to vidis - lebo v okoli nic vacsie nieje a kopec "vedla" co ma aj prevysenie 700 metrov sa ti zda rovnako vysoky,ale je je blizsie.

 

Priklad - je to vidiet aspon trosku pochopit aj ta tej fotke - su tam kopce Muran a Kozi Kamen ktory sa vam zda vyssi? Su tam aj nadmorske vysky. A uplne ine by to bolo keby pred kozim kamenom bola rovina , by ste si ho pomylili aj s Kralovou holou keby ona na fotke nebola.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ako som to ja pochopil - pri roznych tebou spominanych podmienok ak sa zmenia tak ako by "rastli hory" a cim su dalej je ten "narast" vacsi.

U Stohu a sedla ,cez ktore je vidiet Dumbier je to dajme tomu 22 metrov a u Dumbiera 55 metrov. Teda keby tam bol fotak stale namontovany - raz by  Dumbier na fotke bol a raz nie - lebo Dumbier narastie viac ako to sedlo. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uz asi dve hodiny si prezeram tuto mapu.

http://mapy.tuzvo.sk/hofm/Default2.aspx

 

Velmi zaujimave - je tam mapa ako to vyzeralo 1950 a 2010. 


Uvidite tam ako clovek zasahuje do prirody, ci ako aj sama priroda sa tam meni. Rast miest - postavenie priehrad(zmena tokov) , fabrik , zmenu zalesnenia. 

 

Pre mna je tam zaujimave - priklad vidno ako stavali tu zeleznicu Slavosovce -Tiscovec - aj ked vtedy uz bola zrejme vystavba ukoncena - je tam jeden most - ktory dnes nieje a konecne viem kde hladat tunel od Tisovca.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

U nas sa odvtedy postavilo plno priehrad(zujimave si je pozriet Dunaj, ci tam asi je vidno budovanie vodnej precerpavacej elekrarne Dobsina - podla mna tam vidiet tunely, v roku patdesiat tri ju pustili do prevadzky) - vlastne kolko ich v roku  1950 bolo? Skoro vsetky fabriky - ja som myslel,ze Slovnaft je byvale Apollo - co vybombardovali americania a ono tam predtym bolo pole. Polia  - policka vtedy - skoda,ze ta fotka z 1950 nieje farebna.

A kde vsade su? Tam vidis ako narastli mesta priklad Revuca a ako sa zalesnili oblasti v okoli Ratkovskeho Bystreho , ci Krokavi ,ci hocikde. A moze clovek rozmyslat co sa stalo.

 

Inak ja ak som sledoval, tu nedokoncenu zeleznicnu trat - som nadabil na novu dedinu ,ze co to? Osada - hned som si pozrel ako to bolo v Jarovniciach. Plno veci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Najbližšie nás poctí svojou návštevou syn so  snúbenicou, a taktiež privítame aj  našich nastávajúcich svatovcov. 

:)

Teším sa na stretnutie, máme už nachystaný aj program, podľa toho, čo všetko budeme stíhať.   Pokochajú sa krásou na východnom Slovensku,  a tiež budú mať lepší  prehľad, kde sa narodil a  vyrastal nastávajúci zať. 

 

Tu je niečo z toho, čo máme v pláne navštíviť.

Slanské vrchy,  Kaštieľ v Trebišove,  iné..

no a muži ešte doplnili aj Vinohradnícku oblasť Malá Tŕňa

                    :)

http://slanskevrchy-vychod.sk/

http://www.vypadni.sk/sk/kastiel-v-trebisove

http://www.teraz.sk/regiony/mala-trna-dominanta-veza-nova/137827-clanok.html

 

Dúfam, že sa v zdraví zídeme, príjemne  porozprávame, ešte viac spoznáme, že nám  vyjde počasie, skrátka,  že  strávime spoločne niekoľko príjemných dní.  :priatelia:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

My sme si dnes boli pozriet motyle v botanickej zahrade v KE. Dcera si aj jedneho preparovaneho kupila . Chcela ho. Chcela aj aby som jej ho uz pribil na stenu. Ja ze nech si premysli kde ho chce umiestnit(nechcelo sa mi to spravit hned).

 

Nazad sme uz nesli cez Sorosku,ale prvy krat som siel cez Silicu. Vybehli aj holy kopec - nech vidim a vidia ako to tam vyzera. Potom bola fararska jama ci diera.  A mohol som zacat rozmyslat ako to tam vzniklo. Vsetko jazero , dedina ,polia, znecistenie jazera v minulosti, atd..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nebola tam cez Silicu velmi rozbita cesta?

 

no a muži ešte doplnili aj Vinohradnícku oblasť Malá Tŕňa

Urcite sa zastavte na par minut aj vo Velkej Trni pri historickych pivniciach.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

NIe do kopca mozno jedna diera, mozno popraskany asfalt zosunuta cesta - uzka ale jednemu velkemu autu som sa tam v pohode vyhol. Na planine je prasna , trosku horsia - nieco tam opravuju asi plynovod - teda horsi je usek dajme tomu kilometer. A od Silice normalna cesta.

 

Je o kiliometer to kratsia trasa, a stvrthodinu dlhsie trva kym ju prejdete. Ja som slimak ja som tam nabral manko vyse hodiny.

 

Aj auto googlmapu tade slo.

 

https://www.google.sk/maps/@48.5472229,20.545367,3a,75y,282.5h,88.16t/data=!3m6!1e1!3m4!1sSsaBDi_uruqDK8kp6ko3AQ!2e0!7i13312!8i6656

 

Ono slo aj kde cesta nevedie - iste tadial este niekedy pojdem. Soroska a Silica su vlastne len dve miesta,kde sa mozes dostat autom, ze tam vedie statna cesta. Nepotrebujes povolenie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Urcite sa zastavte na par minut aj vo Velkej Trni pri historickych pivniciach.

Ryan,

  :thumbsup: Ďakujem. Zastavíme sa aj vo Veľkej Tŕni pri historických pivniciach.

 https://www.google.sk/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=Historick%C3%A9+pivnice+Ve%C4%BEk%C3%A1+T%C5%95%C5%88a+foto

Myslím si, že sa im tam bude páčiť, a tiež dúfam, že komplet všetko dopadne OK. 

 

Osobne sa teším, už horím nedočkavosťou.  :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ryan,

  :thumbsup: Ďakujem. Zastavíme sa aj vo Veľkej Tŕni pri historických pivniciach.

Je to dobre aspoň raz v živote vidieť, hoci aj keď sa vam nepodari dostať dnu, hoci len na par minut zvonka. Mate to navyše po ceste. Trošku sa niečo nove dozvedieť, ziskať predstavu ako naši predkovia žili, a čo dokazali vybudovať. To su kilometre a kilometre chodieb v jedinom kopci. Niektore pivnice su kulturnymi pamiatkami, maju 700 rokov. Jednu som aj vlastnoručne kopal, samozrejme nie tu 700 ročnu. :)

 

Neviem kedy sa tam chystate, ale je šanca že sa tam možno stretneme.

 

 

Slimak

Ja som tadiaľ išiel asi pred 6-7 rokmi. Ano, viem že je na google maps, nedavno som si to virtualne prešiel. Len odkedy to nafotili už ubehli 4 roky, tak len či sa tam niečo radikalne nezmenilo.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pred fararorov jamou mas usek horsi ale to je sto metrov- ale opel astra to - ci ine auto v pohode zvladne.

 

Do kopca z Jablonice velmi slusna asfaltka - a od Silice normalna cesta(dve pruhy). 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je to dobre aspoň raz v živote vidieť, hoci aj keď sa vam nepodari dostať dnu, hoci len na par minut zvonka. Mate to navyše po ceste. Trošku sa niečo nove dozvedieť, ziskať predstavu ako naši predkovia žili, a čo dokazali vybudovať. To su kilometre a kilometre chodieb v jedinom kopci. Niektore pivnice su kulturnymi pamiatkami, maju 700 rokov. Jednu som aj vlastnoručne kopal, samozrejme nie tu 700 ročnu. :)

 

Neviem kedy sa tam chystate, ale je šanca že sa tam možno stretneme.

 

 

Presne tak. Navštívime všetko postupne, čo s nimi postíhame, a čo nie teraz,  tak nabudúce. Pricestujú zajtra, ale máme  len zopár dní a bohatý program.

 

Tie pivnice kopať a ešte k tomu ručne, to musela byť  namáhavá práca, riadna drina.  :klobuk: Aj Ty, Ryan, si jednu vlastnoručne kopal.  Ten pocit stojí za to, však? 

Až navštívim osobne historické pivnice, tak určite si aj na Teba spomeniem.   Ďakujem, že  si ma na chvíľu zastavil,  "nakopol".  :) Hej,  je šanca, že sa stretneme. " To by bol Gól"! 

 

Určite poznáš Ryan, aj Vinárstvo Viničky http://www.hatfawinery.sk/

 

 

Inak, včera sme zašli  s manželom na zmrzlinu a  vedľa vo dvore pozerám,  Parný stroj . Rozhodli sme sa, že sa pôjdeme ta prejsť, len na chvíľku, aby sme boli v obraze, lebo aj keď sme už viackrát boli v Kaštieli v TV, tieto stroje som ešte nevidela . Stretli sme jedného pána, ktorý tam pracuje a tak som mu povedala, čo je vo veci, že čakáme aj návštevu a tak.. On milý, ochotný si na nás našiel čas a rýchlosťou blesku :) nás povodil doslova všade.  Vôbec sme si to neplánovali a odrazu sme videli všetkú tú krásu! Malo to len jednu chybu, že som mala štekle a chodila som asi strašne. :smilieee: Najbližšie už určite beriem vhodnú obuv. 

 

Veľmi si  cením, že sa nám pán, ochotne venoval, aj napriek svojim povinnostiam, lebo aj mu volali, že už sa začína schôdza , ale on sa aj s tým hravo vysporiadal... pri našom odchode sme sa dozvedeli,  že to máme grátis. Pekne sme sa mu za všetko poďakovali a rozišli sa s tým, že najbližšie prídeme  aj s famíliou ..  :yes_yes:

  http://tokajregion.sk/body-zaujmu/muzem-a-kulturne-centrum-juzneho-zemplina-v-trebisove/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zhodou okolnosti som to posielal vcera kamaratke, tak supnem aj sem
kto chce moze hadat, tieto dve lokality su nedaleko seba (ak Slimak ;) neuhadne, po vikende, ked sa vratim z hor, mozem dat nejaku pomocku)

 

post-2373-0-92612600-1466153895_thumb.jpg

post-2373-0-85701000-1466153915_thumb.jpg

 

kvalita je ovplyvnena scanom 25 rokov starych diapozitivov a nechce sa mi to upravovat...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov