Skočiť na obsah

Slovensko je prekrásne...


Jozef50205

Odporúčané príspevky

  • Pred 2 týždňami...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://slejzakova.blog.sme.sk/c/376037/moderni-ludia-a-priroda.html

 

Dievca sa zamysla preco ludia chodia do prirody. Je to rozne - ja nemat deti by som tie vylety nerobil. Ci robil ine. Nikdy by som nesiel na krnackove preteky - aj ked na rok sa pojdem pozriet na pretek aj do Tureckej  . Videl som videa a zaujalo ma to. Raz to vidiet stoji zato podla mna - ako Martaluzku - ale 10 krat ako dady ze tam presiel to nehrozi - aj ked na tu Martaluzku sa este raz vyberiem,ale inou trasou - chcem to vidiet bez hmly aj vyhlady.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mozete hadat kde sme dnes boli.

 

jg3acn.jpg

 

Moje pocity ked som tam stal z mojho ksichtu asi niesu uplne presne - lebo som nebol dole - ale nikdy som nestal vyrovnanejsi a si pozrite moje ruky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je to Eger v Maďarsku?

 

v tom pripade minaret, kt. pochadza z 91 ročného obsadenia Turkami, najsevernejší minaret v europe, pochadzajuci z tej doby.

krasny vyhlad a more schodov - 97 kusov, a asi netrpíte závratmi :)  .. ten ochoz na výhlad je vo výške 32 metrov

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano je. Od nas je to 110 km(2 hodiny) cesty a horsie tie madarske(nase su dobre),hlavne kopcovity teren,ale po dialnici by to malo byt v pohode.

Eger je po Budapesti najnastevovanejsie madarske mesto.Aj vcera ich tam bolo v celku dost.

My sme si pozreli baziliku,hrad,  minaret, najedli sa, sli sa okupat do Egerszaloku a spat domov.

 

Odporucam aj s prenocovanim ako som to povodne planoval ja,jeden den si nechat na mesto a druhy den si oddychnut vo vode. Ci aj treti si nechat na prirodu smerom na Salgotarian su tam 3 pekne hrady(jednym z nich Somoska).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Tak sme sa dnes vybrali na Stolicu - relativne kratky vylet, ja som to tak aj planoval - ze to prebehneme raz dva. Len som necakal sneh. Resp. tolko, ma prekvapil. Aj sme zabludili , bola synovi zima , sme ho prezuli a po hodine a pol sme sa vratili.  

bi87c9.jpg

Klasika pohlad na Kralovu holu.

 

fk8jkz.jpg

Pohlad opacnym smerom,na juh. Za smrekmi je Kohut. Revuca by mala byt niekde v spodnej casti toho sucheho stromu.

 

osbssx.jpg

No a to je Stolica. Pre mna nikdy nebola nejak zaujimava okrem toho ze je najvyssim kopcom v Slovenskom rudohori(1477). Ju som videl stale bud len takto - alebo ju nevidno od nas(a je este aj dalej). Ona nieje samostatny kopec - to je masiv . A od kopcov v okoli je len trosku vyssia ,zdialky sa to ani postrehnut nemusi. Priklad Kohut - je krasny kopec lebo je v predu vytrca - z kazdej casti doliny vyzera inak. A vidno ho asi od Tornali - ked cestujem autom sa na nom kocham. 

 

Ale som si chcel najst fotky ako vyzera od Rejdovej ci inej strany. A nasiel som toto.

http://polana-a-rudohorie.vetroplachmagazin.sk/telgart-stolica-muranska-zdychava-621

 

Krasne fotky. Chalan vie fotit - nie ako ja ,ze za stromom je to a to - ale aspon sa lahsie orientuje. Ale je tam jedna fotka ,ktorej ani neverim - ci to si chcem overit na zivo. 

 

----

Vsetky moje fotky su robene z jedneho miesta. Z vysky do 1200 m.n.m. ta Kralova hola vyzera ze ma si tolko, pritom Sumiac ma 900 a vrch 1948. Nazivo ak sa pozerate na vrchol pozerate sa dohora. Lebo to nieje tak daleko. Ani Stolica odtial nebola daleko.  A prekvapia ma ta fotka zo Stolice na Muransku planinu. Na hrad Muran. A tam sa mi to zda opacne - ze je to fotene akoby z prilis velkej hory -  velky vyskovy rozdiel,pritom Hrad Muran ma do 1000 metrov(najvyssi kopec na planine cez 1400 teda skoro tolko ako stolicke vrchy) a je vzdialeny cca ako ja co som fotil kralovu holu. Teda 15 km?

 

Dady ten kopec na pravo z fotky vyhladu na Muransku planinu. To je Fabova hola - ta ma 1438m, ci to asi bude Klak co ma 1409.

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nemyslim svoje fotky - tie su na nic  - mozno na zdokumentovanie vysky snehu - pocasia. Pre tych co byvaju daleko -si trosku vedia predstavit ako to tam vyzera. Aj tie kalamity.(tu dam poznamku - iste sa u nas tazi drevo kvoli biznisu a vela - vela fotiek, ci vyhladov v minulosti by som nevidel - nemal sancu lebo les, ale vacsinu lesov tu povalal vietor)

 

Myslim fotku(ci fotky) z toho blogu. Priklad aj pohlad na Kralovu holu - je krasna - preco ma tu Kralovu holu taku velku - velke priblizenie.

 

Dobra je aj fotka na Stolicu - ci masiv od konca vlekov v Telgarte.

 

ALe co som pisal a pytal sa je fotka zo Stolice na Muransku planinu.

Dole vidite prednu horu - ci cast kde je zamok ,sanatorium - ci liecebna a aj cinziaky su tam dve? kde byva personal.

CI trosku vedla areal oddychu - kde sa chodime kupat. Potom za muransky hrad - vedla dom z cervenou strechou - ubytovna - ci byvala horaren.

 

Ktoru fotku mysliš? Tu tvoju poslednu? to je pohľad ktorym smerom?

 

To je fotka na Stolicu. Vravim ked sa na to pozries z balkona pri kupalisku na prednej hore a spytas sa 10 ludi ktory kopec je najvyssi. Uhadne to maximalne tretina - lebo su tam podobne tri.

 

294rwaf.jpg

Toto je ten pohlad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tu Kralovu holu ma preto taku velku lebo to fotil Panasonicom FZ4 co je ultrazoom. Teda fotoaparatom ktory ma objektiv s velkym rozsahom zoomu, teda velkym priblizenim.

 

To vzadu vyzera stale na Muransku planinu a konkretne Veporske vrchy. Klenovsky Vepor...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Klenovsky Vepor ? myslis to, co vycnieva spoza stromov na pravom okraji fotky ? to neviem 100% posudit, nezda sa mi, ze by bol z lavej (J-JV) strany taky odlesneny
kazdopadne pekne vidiet nielen Ciganku (kopec na ktorom je Muransky hrad), ale aj cervenu strechu chaty pod hradom (chata Zámok), odtial za nou vpravo spadaju skaly Poludnice, za nimi tie lúky to je Voháň.

Hlboka dolina v pravej casti je Hrdzavá.

Uplne na obzore Hrb a Lubietovsky Vepor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vsetko tmavozelene je Muranska planina. Zacinajuci sa kopec uplne na pravo bude podla mna(nepoznamto tam) Fabova Hola. Vzadu suhlasim je Hrb zanim pokracovanie na Lubietovsky Vepor - To dalej pokracuje podla mna uz len na Polanu, ale vedla nej centimeter a pol bude Klenovsky Vepor(ten musi byt vzdy na lavo od Polany). Alebo nebude a vsetko to vsadu bude Polana(a to vedla mne neznamy kopec).

 

Tie velke rozdiely v zobrazovani vysky na fotke sposobuje zoom. Doma mam pripravenu hadanku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Klenovsky Vepor ? myslis to, co vycnieva spoza stromov na pravom okraji fotky ?

Nie on myslel vzadu v dialke ten hreben.

 

To su Veporske vrchy. Polana je dalej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked vidno tak pekne Lubietovsky vepor ,musi byt aj Polanu, som si teraz zmeral vzdialenost Lubietovskeho V - 55 km, Polany 53 a Klenovskeho 33 km. Na google maps to ide vcelku pekne si aj vyznacit si cely zorny vysec co mozme vidiet. Mne to vychadza ze by na fotke mal byt aj Klenovsky vepor(to nemus i byt iste - ten je este trosku v lavo). Skusil som sa vycentrovat smer ako fotil, stred fotky, dve body, vedla Lubietovskeho Vebra a nad zapadnou castou hradu Muran, a je pravdepodobne ze aj Polana by bola mozno maximalne za stromom, ci este dalej na lavej strane.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

28aq2j6.jpg

 

Presne ten kopec co je za svagrom je aj na druhej fotke(cez konare). To je Kohut. Len tam niekto co to fotil dal zoom(ja neviem ci to nepriblizoval,len to zospodu tak zoberie?) - priblizil. Kopec na ktorom boli bol hned vedla cesty(do prava).

 

Hadac jeden aj druhy stale to mozu skusit - odkial fotili prve dve fottky.

 

Ide len o to odkial sa na ten kopec pozries - stolicke vrchy - pohlad zo spodu bude majestatny od Rejdovej. Tam ma 580 metrov . Trosku mensie prevysenie ako z horehronia na Kralovu holu asi o 200 metrov. 

Odnas Stolicu nevidno - ale Kohut ma 1100 od Revucej.Teda odtialto - aj z Revucej je to vyssi kopec ako Kralva hola. Tu to moze byt 250 metrov - ten kopec ma 1409. Tornala ma 181. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vsetko tmavozelene je Muranska planina. Zacinajuci sa kopec uplne na pravo bude podla mna(nepoznamto tam) Fabova Hola.

 

Ked vidno tak pekne Lubietovsky vepor ,musi byt aj Polanu, som si teraz zmeral vzdialenost Lubietovskeho V - 55 km, Polany 53 a Klenovskeho 33 km. Na google maps to ide vcelku pekne si aj vyznacit si cely zorny vysec co mozme vidiet. Mne to vychadza ze by na fotke mal byt aj Klenovsky vepor(to nemus i byt iste - ten je este trosku v lavo). Skusil som sa vycentrovat smer ako fotil, stred fotky, dve body, vedla Lubietovskeho Vebra a nad zapadnou castou hradu Muran, a je pravdepodobne ze aj Polana by bola mozno maximalne za stromom, ci este dalej na lavej strane.

- tiez podla mna je to Fabovka

- tiez si myslim, ze Klanovsky Vepor musi byt viac vlavo a Polana tiez; ale niekedy su tieto splyvajuce hrebene a kopce klamlive :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov