Skočiť na obsah

aljak63

Máte radi národné kuchyne?  

13 členovia hlasovali

  1. 1. Ktoré 3 svetové kuchyne obľubujete najviac?

    • Talianska kuchyňa
    • Grécka kuchyňa
    • Nemecká kuchyňa
      0
    • Francúzska kuchyňa
      0
    • Škandinávska kuchyňa
      0
    • Slovenská kuchyňa
    • Česká kuchyňa
    • Maďarská kuchyňa
    • Turecká kuchyňa
    • Arabská kuchyňa
      0
    • Indická kuchyňa
    • Thajská kuchyňa
      0
    • Čínska kuchyňa
    • Japonská kuchyňa
      0
    • Mexická kuchyňa
    • Iné kuchyne (aké?)


Odporúčané príspevky

Téma o kuchyniach rôznych národov, ktoré tvoria významnú časť kultúry...

 

Máte radi národné kuchyne? Zvyknete ochutnávať jedlá ostatných kultúr, keď ste napr. niekde na cestách alebo dovolenke?

 

Aké zaujímavé jedlá ste ochutnali? Aké vás zaujali? Ktoré vám naopak vôbec nechutili a už by ste si ich znovu nedali?

 

Ktoré národné kuchyne máte najradšej? Čím si u vás vlastne získali takú obľubu? (zaznačte do ankety)

 

Proste všetko o kuchyniach a skvelých, ale aj neobvyklých jedlách ostatných národov z celého sveta! :)

 

 

ANKETA: Prosím zvoľte MAXIMÁLNE len 3 najobľúbenejšie kuchyne!!!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nejak špeciálne nemám vyhradené najoblúbenejšie kuchyne, no niektoré národy majú skvelú kuchyňu - a to Maďarská (často veľmi nezdravá, no zato výborná :) ) no a Talianska :) ...Takže hlasujem za tieto dve kuchyne, žial ešte mnoho kuchýň som "nevyskúšal", veľmi ma láka Mexická :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

HUN, ITA a CHI

talianska je skutočne veľmi dobrá a aj čínska, tá aj zdravá

no bezkonkurenčná je maďarská, to je proste špica

 

škandinávska ee

tie všelijaké sladké krémové polievky a mäsové guľky moc nemusím

 

mexická tiež môže byť

možno by som do zoznamu ešte pridal thajskú(tí čo obľubujú pikantné, mi isto dajú zapravdu)

opomenúť nesmiem knedlikárov, také veci ako knedlo-vepŕo-zélo alebo svíčková

proste nemajú chyby

aké to šťastie máme my Slováci, že aj naša kuchyňa môže obsahovať prvky CZE, HUN kuchyne

a ešte niečo

bryndzové halušky a hlaušky celkovo rlz

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tazko vybrat len 3, ale po dlhom rozhodovani som vybral tieto: 1. Italia, 2. Mexico, 3. Turkiye :lol:

 

Inak ja zboznujem kuchyne roznych narodov a preto ked aj cestujem venujem sa aj tejto kulture ... rad ochutnavam nove veci a malokedy zostavam sklamany ! Tie 3 co som vybral su pre mna najuzasnejsie hoci kazda narodna kuchyna ma podla mna co ponuknut... :) A podla mna vrchol gastronomie je jednoznacne Italia (teda aspon pre mna) - a vacsina ludi za nu isto aj do ankety zahlasuje kedze je vseobecne oblubena ...

 

 

nooo dlho som rozmyslal ktore kuchyne vybrat a rozmyslal som aj nad thaiskou, ale nakoniec som to zaradil medzi "ostatne"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1. Slovenska

2. Talianska

3. Cinska

 

zboznujem pizzu, pastu aj vsetky tie cinske nezdrave a pritom strasne chutne bordely, ale na bryndzove halusky nic nema :lol:

 

okrem toho mozem aj madarsky gulas, americky steak a hamburger, grecky gyros aj nejake nachos a burritos, ale ked 3 tak 3 :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

oblubnenych je viac..ale tie uplne najviac su Italia, Türkiye, Mexico :lol:

z talianskych najma pizza na kazdy sposob (teda okrem #####in typu bryzndzova pizza, ale tieto ekvivalenty vlastne medzi toto skvele jedlo ani nepocitam :) ), tortellini, spaghetti, lasagne a samozrejme polievku minestrone

turecko - tak to je poriadny napor na chutove bunky..tolko skvelych jedal ma tato kuchyna, ze clovek nikdy nemoze ochutnať vsetky...to mnoztvo baklazanov, ktore pouzivaju je skvele :) potom vsetky typy kebabov, ryby, a turecke specialitky ako lahmacun, köfte, kumpir ci pide..mnaam

mexiko..nema chybu, este som nejedol zle mexicke jedlo ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Nooo, toto leto som mal sancu vyskusat arabsku kuchynu a to v 4 roznych arabskych krajinach (Egypt, Jordansko, Syria, Libanon + este pred 2 rokmi kuchynu Maroka) :lol: Clovek by povedal ze arabska kuchyna je jednotna, avsak nieje to celkom pravda. Kazda krajina (dokonca kazdy region) ma ine zvyky v ich kuchyni, no ale ked to vezmem celkovo tak Arabska kuchyna bola dost chutna, aj ked stale to neni na moje TOP3, ale mozno do TOP5 by sa uz aj zmestila :) Bolo fajn vyskusat tie ich typicke pokrmy ako su najma falafel, shwarma, rozne druhy kebabu (aj ked to je viacmenej turecky vynalez), no a potom rozne regionalne speciality (beduinsky Mansaf, Hamske palacinky Jawlet Al-Hibna, ... a pod). Takze v konecnom dosledku Arabia svojou orientalnou kuchynou zaujala moje chutove bunky a mnoho z tych jedal by som este mnoho krat ochutnal! Mnam!

 

btw. ludiaaa, hlasujte do ankety a piste ... ved snad kazdy rad je a ochutnava, tak sa podelte :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

obľuba kuchýň u mňa začína tým, že zjem prakticky všetko okrem tvorov čo na mňa mrkajú z taniera - to znamená morských príšer, potom pálivých paprikových jedál / jemne pikantné môžu byť / a baraniny ... tá mi smrdí ... jašteričky, hady mačky psov slimáky a pod. nemusím ...

urobiť top asi tri nedokážem, maďarská kuchyňa je hodne ťažká, ale strašne chutná, neľutujú do nej všetko čo jedlám dodá unikátnu chuť

potom čínska, ale čínska je strašne široký pojem, všade je typické niečo iné, ale tak všeobecne tie ich sladkoslané a sladkokyslé chute môžem ... polievky majú skvelé

niečo z talianskej, niečo z gréckej, hlavne veľa zeleniny a ovocia, tekvicu mám rada, baklažán, brokolicu, a všeličo : ) ... viac ma teraz nenapadá ... skúsim zahlasovať, ale veľmi preukazné to nebude

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Nie som vyberavý,zjem skoro čokoľvek.Na mojom stupienku víťazov by asi bola slovenská,maďarská a česká kuchyňa.Možno preto tieto 3,lebo ich najlepšie poznám :lol: .A víťazom z týchto 3 je u mňa - maďarská.Hoc som Slovák jak repa,Maďari to proste v kuchyni vedia :) ;) :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

do mojich top by som pridal aj grecku

tak to si teda neni sam, po minulom tyzdni si moje srdce ziskala aj grecka kuchyna, hoci sa podopala trochu na tu turecku, ale naozaj sa Greci maju cim chvalit. a jedla ako Moussaka, Gemista, Gyros, Souvlaki, grilovany mečun (mečiar) alebo aj typicke a vsadepritomne Tzatziki, ma celkom dost oslovili a som si riadne pochutnal! Mnam! :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

perzska kuchyna

...cakal som od nej mnoho viac, dokonca som si myslel ze sa stane jednou z mojich najoblubenejsich, no tak to vobec nieje, je dokonca obycajna a pripada mi bez napadu..najtradicnejsie jedlo ze "chello kebab", co je vlastne len podlhovasty kebab s ryzou a opecenou, resp. pripecenou rajcinou :lol: toto dokazu jest Iranci kazdy den a este stale im to chuti..jedalnicek si sem tam prestriedaju pecenym kuratom alebo velmi oblubeny je aj grilovany pstruh.

o kus lepsia je uz tradicna iranska kuchyna...a jedla ako dizi ci fesenjun...prave dizi, co je jedno z najtradicnejsich jedal..spravi sa vyvar z fazule, cicera, rajciny a masa, to sa neskor zoberie do misky a rozltaci specialnym "mačkadlom" až na kasu, tu si clovek potom naberie do arabskej placky

fesenjun je typicke staroiranske jedlo, ide o masove gulky v zaujimavej omacke z granatovych jablk a vlasskych orechov, co da spolu chut, ktora sa neda ani len opisat, podava sa so safranovou ryzou a cajom so skoricou a safranom...velmi dobra a chutna vec

ale tieto jedla su len akymsi osviezenym inak nudnej perzskej kuchyne...staci prejst turecko-iransku hranicu do susedneho Turecka a clovek je obklopeny uzasnym jedlom :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dal som Slovenskú a Českú ............................ som rád za klasiku, klasika je najlepšia. I keď samozrejme ostatné kuchyne su tiež dobré ale nebudem zas označovať všetko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 9 mesiacmi...

Tak dneska som po prvý krát v živote ochutnal Sushi, nevedel som čo mám od toho čakať. Ale nakoniec som bol milo prekvapený a celkom mi to chutilo :lol: Samozrejme, nemusím to mať každý deň ... ale ešte niekedy by som si dal. Zaujímavá chuť, jediné čo mi na tom nechutilo bola taká omáčka pikantná z Wasabi čo bola k tomu. No celkovo také chrenové veci nemusím, tak ešteže som skoro zistil že to nepasuje...

 

 

btw. je tu mnoho nových členov, tak prispejte do ankety hlasmi (vyberte 3 naj kuchyne), no a prispejte aj nejakými dojmami, čo ste mali - čo vám chutilo a nechutilo :) A ešte obnovte svoje hlasovanie aj tí čo už sem písali, lebo to zmazalo nejako

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v obnovenej ankete som hlasovala znovu, nielen top tri, ale v podstate to isté, čo som písala predtým, plus všeličo zeleninové

maďarská, slovenská, talianska, čínska, štipľavé moc nemusím, trochu pikantné áno, grécka a ostatné pre zeleninu, nie pre baraninu, tú nemusím.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

o maku som sa kdesi dočítala, že v malom množstve ho obsahuje občas aj zmes karí korenia

raz som čítala, že zohnať mak v napríklad vo švjačiarsku či nemecku je nie veľmi možné ... neviem, nakoľko je to pravda.

naše kuchyne hodne jedna od druhej preberali, a makové slíže či buchty či koláče poznajú vo všetkých troch kuchyniach

 

a mám taký pocit, že EÚ sa nám chcelo namontovať do pestovania maku, ale ubránili sme ho... niečo okolo neho bolo

možno vie niekto viac.

 

ale jesť by sa mal :

 

MAK

Pôvod

 

Pôvod maku nie je úplne jasný. Pravdepodobne bol vyšľachtený z divokého maku rastúceho v oblasti Stredomoria. Nálezy maku v pravekých sídliskách dokazujú, že na území Európy bol známy už v mladšej dobe kamennej, cielene sa pestuje už zhruba 10 tisíc rokov. Postupne sa rozšíril cez Áziu až do Číny, a to najmä vďaka obľúbenosti ópia.

Čo obsahuje

 

Semená maku tvoria asi z polovice oleje – kyselina stearová, palmitová a linolová (ľahko stráviteľné, ale kaloricky výdatné nasýtené kyseliny). Ďalšie telu prospešné látky obsiahnuté v maku sú sodík, fosfor, draslík, horčík aj vápnik – takto sa dá napríklad dodať telu vápnik, hoci nesmiete konzumovať mliečne výrobky.

Ako prospieva

 

Pre svoj významný podiel vápnika by mali semená maku jesť najmä starší ľudia ohrození rednutím kostí. Mak pôsobí tlmivo na dýchacie orgány, takže sa využíva predovšetkým ako prostriedok proti chorobám dýchacích ciest. Je aj výrazne tíšiacim prostriedkom pri bolestiach.

Na čo slúži

 

Dnes poznáme dva druhy maku – ópiový mak sa pestuje najmä pre získavanie morfínu a množstva ďalších alkaloidov pre využitie vo farmaceutickom priemysle a nelegálne aj na výrobu drog. Semená maku olejného sa využívajú najmä v potravinárstve, pekárstve a cukrárstve. Z makových semien sa lisuje aj olej, ktorý nahrádza drahší olivový olej. Tiež sa zbierajú okvetné lístky maku, sušia sa a používajú sa do čajov proti nachladnutiu.

mak

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ten problém s makom v EU, mi známi je

len som chcel vedieť, či poznáte aj iné jedlá ako

buchty s mákem / makové slíže, pupaky, . . . / mákos rétes

teda, makové jedlá z iných krajín

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hm, tak davnejsie som videla jednu reportaz z nejakej nemeckej dedinky... ci mestecka... Lepsie povedane, z nemecky hovoriacej, takze nemozem dat ruku do ohna, ze to bolo urcite v Nemecku. Pamatam si len, ze to mestecko sa preslavilo makom, ktore ho po celom svete reprezentuje. Vsetky mozne zakusky, kolace, pochutinky a srandy od vymyslu sveta tam robia z maku a musim priznat, ked si tam ten redaktor daval nejaku zvlastny makovy zakusok, fakt mi tiekli slinky... AZ taky fanda maku nie som, ale tak chuti mi a to, co tam ukazovali, vyzeralo nadmieru dobre.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

skoda, ze spanielska kuchyna tu nie je tak znama, ale je vynikajuca.. a madarska kuchyna je finom... strasne rada cumim na tv papriku, ked varia stare madarky take echt madarske jedla.. a tiez margo bodi :) nasa je dost biedna, ak neratam vplyv madarskej kuchyne u nas.. niet co vybrat.. aj ked, dobre halusky a bryndzove pirohy mozem furt..

 

inak talianska jasne, ale aj svedska je vyborna, vela zeleniny, kopec ryb.. arabsku mozem, ale iba kratky cas.. a japonsku mam velmi rada..

vlastne by bolo lepsie, keby som napisala, ktoru nie, tych by bolo menej :)

 

mak napr nedostat v britanii, tak si niektori vozia mlety mak z domu..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak dneska som po prvý krát v živote ochutnal Sushi, nevedel som čo mám od toho čakať. Ale nakoniec som bol milo prekvapený a celkom mi to chutilo :) Samozrejme, nemusím to mať každý deň ... ale ešte niekedy by som si dal. Zaujímavá chuť, jediné čo mi na tom nechutilo bola taká omáčka pikantná z Wasabi čo bola k tomu. No celkovo také chrenové veci nemusím, tak ešteže som skoro zistil že to nepasuje...

 

ja som na sushi akosi stastie nemala, nevyhladavala som to a ked bola aj moznost, tak zo svedskych stolov to bolo hned fuc

ale k veci, nedavno, na home made korejskej veceri som okostovala sushi

a? hroza :) prezuvala som to, takmer ma naplo, ale to kvoli tej "pachuti" rias ... asi som to inak vnimala, kedze mojim akvarijnym rybkam ked dlhsie zabudnem vycistit akvarko a urobim to nasledne po nejakej dlhsej dobe, aroma toho kalu mi dost pripomina to, co som prezuvala :D :)

 

takze ked budem mat moznost znova, tak asi skor nie :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

boze, na svete je tolko dobreho jedla...

 

ja mam slabost pre grecku kuchynu..tzatziky,chalva, dolmades, pecene fazule, rybky, choriatiky. pecene papriky s fetou, najlepsie kalamata olivy..slintam..mne tam chuti skoro vsetko /okrem baklazanov, cukiet, a podobne gebuznej zeleniny/

absolutnym gastronebom je grecky biely jogurt s tymianovym medom, sekanymi orechami a platkom pomaranca :)

a baklava

vlastne vsade sa da dobre najest..mne v stredomori chuti..ci uz kuskus s jahnacinou v Tunisku, alebo pljeskavica v Chorvatsku, ruzovy dzem v Turecku, paella v Spanielsku

 

sushi milujem tiez a wasabi detto..zboznujem ten pocit vybuchujuceho nosa :)

 

co neznasam su gastroidioti, co zeru iba to co poznaju a su schopní sa stazovat, ze v Turecku maju malo polievok a v Tunise nerobia bravcove rezne :)

 

aj ked uz cely svet sa globalizuje a pizza je vsade

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak dneska som po prvý krát v živote ochutnal Sushi, nevedel som čo mám od toho čakať.

 

Moja mladá si to raz dávnejšie objednala, ale bol to FAIL :) Ani tá mačka, čo sme ju stretli cestou domou to žrať nechcela :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov