Skočiť na obsah

aljak63

Máte radi národné kuchyne?  

13 členovia hlasovali

  1. 1. Ktoré 3 svetové kuchyne obľubujete najviac?

    • Talianska kuchyňa
    • Grécka kuchyňa
    • Nemecká kuchyňa
      0
    • Francúzska kuchyňa
      0
    • Škandinávska kuchyňa
      0
    • Slovenská kuchyňa
    • Česká kuchyňa
    • Maďarská kuchyňa
    • Turecká kuchyňa
    • Arabská kuchyňa
      0
    • Indická kuchyňa
    • Thajská kuchyňa
      0
    • Čínska kuchyňa
    • Japonská kuchyňa
      0
    • Mexická kuchyňa
    • Iné kuchyne (aké?)


Odporúčané príspevky

ja mam slabost pre grecku kuchynu..tzatziky,chalva, dolmades, pecene fazule, rybky, choriatiky. pecene papriky s fetou, najlepsie kalamata olivy..slintam..mne tam chuti skoro vsetko /okrem baklazanov, cukiet, a podobne gebuznej zeleniny/

absolutnym gastronebom je grecky biely jogurt s tymianovym medom, sekanymi orechami a platkom pomaranca :)

a baklava

 

 

ani nehovor, uz sa neviem dockat :)

vzdy rada kostujem domacu kychynu kazdej krajiny, ktoru navstivim..myslim si, ze je to povinnostou kazdeho, kto ma ako taky zaujem o danu krajinu, kulturu, ..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

rozne druhy kebabu (aj ked to je viacmenej turecky vynalez)

 

V Turecku kebab bol výborný, v Bulharsku som sa akosi na to neodvážil, keďže všetko čo do toho dávali (mäso + inštancie) mali po celý čas na slnku :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Ja som si sushi kúpil tak 3x v živote, ale celkom ma to chytilo - škoda, že to je tak trochu drahšie a za tie prachy sa už človek radšej poriadne nažerie z nejakej pizze alebo v čínskej reštaurácií, kde dávajú obvykle poriadne požehnané porcie.

 

Anketa je reštartovaná, tak prosím obnovte svoje hlasovanie :)

 

A keď už ste tu, môžete sa aj zdôveriť, čo nové ste vyskúšali a čo vás zaujalo?

 

Mňa v poslednom období nadmieru oslovila najmä Indická kuchyňa...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

stále zostávam pri takej bežnej klasike ... slovenská, maďarská, česká, talianska, čo to z čínskej, čo to z gréckej ...

 

tieto sú spravidla bežné, ostatné len výnimočne

grécka hlavne pre zeleninu, a vlastne som odpozerala zopár zeleninových šalátov, či veľmi jednoduché prípravy zeleniny, či už zdobenie, alebo kombinácie zeleniny s kdečím odkiaľkoľvek, čo som videla, aj v tv, napríklad ...

 

na odľahčenie kvalitnej slovensko-maďarsko-českej kuchyne je zelenina ako stvorená :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

U mna stale vedie prim talianska, a snazime sa casto ju zaradovat do nasho jedalnicka :) , tak isto ostra chut mexikaaaaa.

Uvedomila som si, ze zo slovenskej kuchyne toho mam tak isto celkom dost rada, aj ked jej nejak velmi neholdujem :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Juj, zabudli sme sa vam pochvalit, ze sme si s darkom vymysleli taku malu tradiciu...ze! Podla toho, v ktorej krajine sa cez vikend pojde velka cena F1, taku narodnu kuchynu si navarime. Tak sme teda posledny vikend robili jedlo spanielskej kuchyne.A to hned narocnu Paellu, ktora sa nam ale napokon velmi dobre podarila. Bolo narocne zohnat vsetky prisady na jednom mieste, dokonca sme si presli niekolko km obchodov za specialnym korenim, ktore sme napokon nezohnali, ale nevzdali sme sa a spravili si vlastne :D. Chutilo aj ostatnym pozvanym zucastnenym :)

toto je vysledok :) :

 

10354245_10203157005479849_3641926823536

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Takze vcera sa konala velmi zaujimava velka cena monaka (f1), preto vcerajsi obed sa niesol v monackom duchu :) 

urobili sme si ich tradicne jedlo stocafi, ide o solenu tresku v omacke z rajciniek, chilli, oliv a kapar

10308256_10203258286291806_8120136988265

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Juj, ospravedlnujeme sa, jasne, ze sme mali kanadske narodne jedlo :D Boli to opekane kotlety, z kare aj s kostou + jablka vysmazane vo vajicku. Z vypeku a vinka sa potom robila jemne svieza omacka.

 

10438845_10203410810304811_822937111_n.j

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

celkom to bolo take lahke jedlo, ziadna zataz na zaludok :) a tie jablka boli ako priloha necakane dobre, dost som sa bala tej kombinacie, ale treba experimentovat :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

tak uz tradicne prichadzam s dalsim narodnym jedlom kuchyne, ktora hostila velku cenu F1 posledny vikend a to nasi blizki susedia - Rakusko.

Jedlo bolo v celku nenarocne na pripravu, islo o Bravcovu krkovicku na polovnicky sposob. Vraj je to oblubene jedlo tak rakuskych ako aj nemeckych gurmanov :)

a ako desert bola tipicka sacher torticka :)

post-1452-0-22554900-1403640526_thumb.jpgpost-1452-0-12001200-1403640658_thumb.jpg

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Tradičnú slovenskú kuchyňu mám veľmi rada.  :)  

Potom mám rada českú kuchyňu, grécku, taliansku, poľsku , aj iné... 

 Jedlo musí ulahodiť mojej chuti, ale aj oku, čiže  pekne naservírovať jedlo

Pridávam fotografie z vietnamskej kuchyne, ktorá je považovaná za jednu z najzdravších na svete. Jedla sú z rozmanitých druhov zeleniny, bylín, mäsa i ryže.

 

post-2385-0-63695700-1404414994_thumb.jpg

post-2385-0-53279400-1404415069_thumb.jpg

post-2385-0-94648800-1404415103_thumb.jpg

post-2385-0-73753800-1404415132_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iskricka tie rybicky tam su uplne uzasne, tu kuchynu som este neskusala, ale iste by mi chutila, kedze ryby moc lubim :) nas najblizsie caka anglicka kuchyna, potom dam foto, bude trosku netradicne tradicna, bo nebude roast beef :D, tak charakteristicke jedlo anglicanov

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

littlewitch

  jasné! rybičky našepkávajú: "ochutnaj ma, ochutnaj ma"

:)

už sa teším na anglickú kuchyňu,  síce neochutnám , ale rada si pozriem estetickú úpravu jedla, takže dajte si záležať.. :)  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak po dnesnej napinavej f1 v starom dobrom anglicku podavam recept z tejto krajiny. Trosku mozno nie celkom tradicky, ale velmi chutny a lahky na stravenie Lososove rizoto. :)

 

10537896_10203574607839647_1363121511_n.
 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

mno bohuzial sme uz na dovolenke a tak sa nam nepodarilo nic zorganizovat, dokonca sme este ani nevideli f1, co bola v nedelu...ale dalsiu nezmeskame ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Moja zena vari dobre. Velmi dobre.

 

Ale bol som odchovany na fazulovej polievke otca  - nikdy nic lepsie som nejedol - nic mi viac nechutilo - to zena neda- ale co dala. Zelenu fazulu - ja som ju nikdy nechcel - ale ako ju ona spravila - to je aj lepsie ako ta - sucha od otca. Ale ozaj. . Bolo to len v hrnci a uz nieje . 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

gejm, tak madarsky gulas nebol, bo neviem urobit knedlu :D, teda nikdy som to neskusala :D. Tak sme dali zase nieco netradicne, Hortobagyszke masove masce :).

Kuracie masko v slanej palacinke s besamelovou syrovou omackou a pecenymi zemiakmi. Take zaujimave.

 

post-1452-0-72284600-1406695322_thumb.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak toto vyzerá hodne dobre ... nebolo to pracné ? klobúk dolu  :klobuk: :)

 

 

a jedna gulášová záležitosť musí byť uvedená na pravú mieru :flowers:  :

k originálnemu magyarskému gulyásu nikdy nepatrila a nepatrí knedľa ... maximálne zemiaky, po tom, čo do európy dorazili zemiaky, a ľudia sa ich naučili jesť, ale aj vtedy zriedkavo - vlastne je to tak dodnes

/ skôr halušky menom csusza, z múky a vody a akékoľvek množstvo s maximálne jedným vajíčkom, pôvodne /,  a chlieb - ten sa piekol v nejakej forme vždy a všade :)

 

knedľa je ku gulášu český prídavok, ktorý sme spolu s knedľou prevzali aj my, aby tam bolo aj niečo národné a naplnilo brušká namiesto chleba :)

 

maďarský guláš bol pravdepodobne mäsovým jedlom už za čias príchodu do novej vlasti - pramene hovoria o tom, že pôvod jedla je v pastierskom živote na obrovskej plochej pasienkovitej dolnej zemi a na puszte. / namiesto papriky pôvodne s miestnymi koreninami - postupne s objavmi z Nového sveta sa pridávali ďalšie ingrediencie / 
 

je to spolu so svojimi blízkymi príbuznými perkeltom a paprikášom / pörkölt, paprikás / jedlo, ktoré sa v 19. storočí rozšírilo aj do panských kuchýň, a potom do celého sveta, kdekade so svojimi miernymi obmenami a národnými prílohami :)

 

ale samotné slovo "gulyás" znamená pastiera čriedy špeciálneho maďarského šedého hovädzieho dobytka, z čoho vzniklo meno jedla.

 

pojmom gulyás sa neskôr označovalo podľa dobových prameňov / napr. z 18. storočia, kde guláš popisujú ako veľmi známe a rozšírené jedlo na vidieku / akékoľvek rovnako  pripravované jedlo z mäsa / pôvodne aj dnešné perkelty z hydiny / - aspoň to tak spomína francúzsky cestovateľ  Pierre Guillaume Frédéric le Play začiatkom 19. storočia ...

a jedlo bolo výlučne mäsové - s chlebom, a do štavy namáčaným chlebom.

 

tak :)

zdroj : http://hu.wikipedia.org/wiki/Guly%C3%A1s_%28%C3%A9tel%29
zaujímavé je, že v českej mutácii je tam fotený guláš s českými knedlíkmi - každý národ podľa svojej chuti :agree:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov