Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

:detektiv:

 

meno Marion Chesney čitatelia detektívok priveľmi neobjavia : )

táto autorka sa narodila v Škótsku r. 1936, bola kníhkupcom, divadelnou kritičkou, s manželom sa presťahovali do USA, kde sa im nedarilo a pracovali ako servírka a umývač riadu, nakoniec sa im podarilo uchytiť v jedných novinách... po narodení syna, aby s ním mohla stráviť viac času, začala písať - napísala stovky dobre predajných historických romancí.

Ke´d tému vyčerpala až do dna, presťahovali sa s rodinou späť do Škótska a pani Marion sa pustila do písania detektívnych príbehov v rôznych radách.

 

Všetko, čo písala, písala pod záľahou pseudonymov, najznámejšiu a veleúspešnú sériu detektívok s komickými prvkami písala pod pseudonymom  M.C. Beaton.

 

Je to rad, v ktorej stvorila hrdinku Agathu Raisin, je z nej napísaných vyše dvadsať v životných osudoch protagonistov mierne nadväzujúcich príbehov.

 

U nás - teda v českom jazyku už vydali 6 alebo 7 príbehov, zbytok som zháňala inde - v maďarčine vyšlo asi 15, síce nie po rade, ale príbehy sú písané tak, že vždy sa všetko utrasie a vyjasní, čo by medzitým čitateľovi zo života Agathy ušlo.

 

Maďari ju začali vydávať už pred nejakými desiatimi či dvanástimi rokmi, pokukovala som po nej, ale akosi sa mi do toho nechcelo.

medzitý som videla pár dielov sfilmovaných - seriál vychádza z príbehov, Agatha je navonok opak opísanej Agathy, čo sa týka zovňajška, povaha zostáva podobná, postavy sa trochu menia... ale čo sa mi zvyčajne nestáva, spravil mi chuť na zháňanie a prečítanie kníh... čo spôsobili ovšem aj detektívkarske suchoty.

 

a ku knižkám:

Teta píše celkom očarujúco :)

nie dokonale, nadbieha si a pomáha, ale aj tak očarujúco...

typické dediny aj s modernými prvkami, živé postavy, charaktery, ktoré sa správajú normálne - normálne sa dokáže zamilovať aj postaršia dáma a správať sa ako pubertiak, aj postarší pán, ktorý sa potom uráža ako teenager,

normálne dokáže človek meniť svoje rozhodnutia z minúty na minútu, normálne je správať sa občas ako truhlík, normálne je čítať o tom, že zrejme sa takto skutočne správa kopa ľudí... Agatha Raisin a celá kopa jej satelitov je toho dôkazom :)

nie sú to supervážne príbehy, sú to detektívky s miernym britským aj ľudským humorom,

ale dobre sa čítajú, Agatha a ani jedna z ďalších postáv nie je práve postava k zulíbání, ale tak v celku sú hrozne ľudskí, a v ľudskosti komickí, a človek dokáže stať sa na nich takmer závislým :)

 

****

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

:detektiv:

 

medzitým kopa hľadania a pokusov, ktoré vyzerali skutočne nádejne, na jednu knihu som po prvých pár stranách takmer nahovorila aj Hellé,

ale potom som to stopla.... nechcela seom jej spôsobiť muky, keď som už ja trpela... :innocent:

už ani neviem, od koho a ktorá kniha to bola...

konečne som to našla: Nancy Taylor Rosenberg: V zájmu spravedlnosti

 

tvárila sa v traileri ako právnická, ale nebola právnická... v podstate tam bola jedna právnička - čerstvo vymenovaná sudkyňa, ktorá bola za svojím pultíkom vyhlásený ras, v skutočnosti to bolo teľa, ktorému padala sánka ako decku a čudovala sa veciam života ako decko, ktoré práve naučili, že žiža páli.

zabudnúť, štýl písania pre mňa dosť nepríjemný, škobrtal a potácal sa,

príbeh dobrý, ale nedotiahnutý, dôležité veci končili jednou vetou, nedôležité - v tejto knihe jedna akosi umelo vložená erotická scéna medzi dvomi osamelými ľuďmi natiahnutá na 15 strán, tak ndná, že to sa nedalo čítať... po preskakovaní riadkov a odstavcov som preskakovala celé strany a hľadala, kde to konečne skončí.

 

mám rada podaktoré dobré právnicke krimi, ale toto nebolo ani len právnicke.

napísala podobných kníh viac... nie je to úplne zlé, aj sa to dá dočítať, aj sa vraj z niektorých stali bestsellery... ale mne na to nestačí príbeh, kde je sudkyňa niekto, kto netuší, že tam vonku je život,  a ani 15 stranová erotika... chýbalo tomu niečo - šmrnc, aj knihe, aj štýlu písania, aj deju, celé to bolo také.... nedopečené.

 

** a pol

 

 

ďalší pokus bol Alison Belsham: Tatérka

mladá škótska autorka, iné u nás zatiaľ od nej ešte nevyšlo, má potenciál, ale škoda dobrého námetu.

toto nebol ten prípad, že prvotina ohúrila...

 

vzhľadom na nie veľmi prefláknutú tému a námet a zaujímavé prostredie to mohla byť veľmi dobrá krimi, ale žiaľ nebola.

nedotiahnuté veci, nedopovedané veci, klasické utekanie z nemocnice po takmer zabití a zároveň prevádzanie akčných kúskov úplne nereálne (a tentokrát to bola žena dobitá, doničená, takmer 40 ročná),

 

pán x sa dal tušiť dávno pred koncom, čo mne neprekáža, nikdy nekutám dopredu, kto je hlavní padouch,

ale najhroznejšie je, že knihu som prečítala pred týždňom, a celé minúty mi trvalo, kým som prišla na to, kto vlastne ešte okrem tatérky v tej knihe vystupuje a kto probůh tam bol ten zlý, a že prečo, na to som nedošla. a ani na to nie som už zvedavá.

 

škoda knihy. dobrá téma, všetko trošičku nedotiahnuté: postavy, nedotiahnuté charaktery, situácie, nedopečené, niečo tomu všade chýbalo, niečo bolo nadbytočné, klasických blbostí tam bolo nadmieru:

ženská, ktorá je evidentne v smrteľnom nebezpečenstve, oblbne strážiacich policajtov, lebo je predsa hrdinka...

idiotský nadriadený u policajtov, ale idiotskejší, než zvyčajne bývajú, priam vhodný do grotesky,

hlavnému vyšetrovateľovi práve vraždia jedinú svedkyňu. o ktorej vie, že je v smrteľnom nebezpečí, on práve sedí v kostole s vypnutým mobilom, lebo jeho kňaz neznáša mobily a spovedá sa mu.... lebo to on robieva.

 

skutočne škoda dobrého námetu. tie sú dnes prečerpané, a z dobrého námetu napísať dobrú knihu je to pravé orechové. toto to nebolo.

 

podobných detektívok je na krimitrhu odjakživa do tucta dvanásť.
Prečítať sa dalo, ale to je tak všetko: prečítať za pár hodín, zabudnúť, ísť ďalej.

 

** a pol

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dakujem ze ma setris

 

ja som sa rozhodla necakat jak debil na dobru detektivku..neoplati sa, ak sa nejaka bomba objavi ona si ma najde

a citat kopu gebuzin to naozaj nemusim....momentalne lovim v inych vodach

 

aj v inej rieke sa da plavat :agree:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

D'Ady,

 

neviem, či z tých zelených trampovských detektívok čítaš aj zelené rybárske :)

našla som jedno čítanie od mladšieho českého autora menom Jiří Pešaut - zatiaľ jedna vcelku príjemná knižka Rybářské detektivky, tri rozsiahlejšie poviedky prepojené postavou vyšetrovateľa a rybára na dôchodku... podobný typ ako tie trampovské, spomienky na staré vyšetrovania za socizmu a moderná doba a dôchodcovské vyšetrovanie okolo rybníkov,

je to celkom dobré čítanie, hodne odpočinkové ... mám to ovšem v eknihe :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:detektiv:

 

tak ja som to dočítala, a skutočne sa to čítalo fajn... nevedela som zaspať, a čítala som, kým som nedočítala.

je to také trochu iné, nie je to veľdielo, ale je fajn.

a brala by som dokonca aj pokračovanie. trochu o socizme, trochu o novej dobe, trochu fikcie, hodne rybárčenia a prírody, je to príjemný relax, asi mi aj dokonale zapadol do nálady  :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

som zvedavá na recenziu D'Adyho :)

 

:detektiv:

 

medzitým som tu za pár mesiacov prečítala nehorázne množstvo kdečoho, aj krimi a detektívok.
pokračovania niektorých sérií, o ktorých sa tu už píše:

Jean-Luc Bannalec https://www.freespace.sk/tema/31-detekt%C3%ADvky/strana-21?do=findComment&comment=258066 - toto bol začiatok,

piatym dielom to trochu došmodrchal https://www.freespace.sk/tema/31-detekt%C3%ADvky/strana-21?do=findComment&comment=264439

šiestym dielom svoju reputáciu napravil...

 

pokračovanie série od Angely Marsons s prípadmi Kim Stoneovej... toto bol už tuším šiesty prípad, nie zlé, ale prešlo to cezo mňa bez toho, aby som si po dvoch mesiacoch pamätala aspoň gro zápletky...

 

pokračovanie príbehov Ann Granger, ktorá zmenila ústrednú dvojicu https://www.freespace.sk/tema/31-detekt%C3%ADvky/strana-21?do=findComment&comment=264949

za ďalšiu ústrednú dvojicu Campbellová a Carter, už sú v preklade vonku 4 knihy.

príjemné čítanie, trochu zapadá medzi desiatky podobných. prvá séria sa mi zdala trochu výraznejšia. nie lepšia, len zapamätateľnejšia.

 

našla som pár drobností od osvedčeného Lawrence Blocka https://www.freespace.sk/tema/31-detekt%C3%ADvky/strana-16?do=findComment&comment=220234

príjemné čítanie.

 

druhú knihu od severského nového zázraku menom Stefan Percyval Ahnhem https://www.freespace.sk/tema/31-detekt%C3%ADvky/strana-21?do=findComment&comment=258750...druhý diel série nebol o nič lepší, než hviezdami ovenčený novými čitateľmi prvý... :(

 

prečítala som jedno z mnohých pokračovaní čínskych príbehov od autora Peter May... https://www.freespace.sk/tema/31-detekt%C3%ADvky/strana-20?do=findComment&comment=252557

na prekvapenie zostalo vo mne z tejto knihy aspoň čosi, málo, ale aspoň čosi,

a prečítala som posledné pokračovanie jeho série Akta Enzo... zasa raz netuším, o čom to bolo, zapadlo to medzi ostatné, pán May je hodne kolísavý autor... sériu z Ostrova Levis nedokáže prekročiť...

 

pokúšala som sa začítať do pomerne plodného ďalšieho severana menom Mons Kallentoft... má napísanú celú sériu s vyšetrovateľkou Malin Forsovou, ale zatiaľ to nešlo... je načatý a odložený. ani len začiatok ma nevedel chytiť, nič, nada... zatiaľ je v kúte.

 

našla som náhodou jednu krimi komédiu od Catharina Ingelman-Sundberg: Lúpež na olovrant... tak z tejto knihy si pamätám takmer všetko,

odložení nudiaci sa a prehliadaní dôchodcovia z domova dôchodcov, kde na nich šetria a uberajú im stravu a podobné kratochvíle, sa vo štvorici vzbúria a zarobia si nejaké drobné... fajn sa to čítalo, a bolo to presne také nenáročné, čo momentálne skutočne dobre padlo...

 

vyšla 45. časť J.D.Robb / Nora Roberts / o Eve Dallas, mierne scifi krimi s kvapkou erotiky, znovu sa príjemne čítalo, ako všetky ostatné od tejto dámy, ktorá písať skutočne vie...

 

od Jeffery Deavera 14. diel s Lincolnom Rhyne - slabne a stráca dych, už dávno to nie je to, čo to bývalo, či sa len vypísal, netuším, ale z tohto si priveľa skutočne nepamätám...

 

úplne nová kniha vyšla naraz v niekoľkých jazykoch od autora menom J.D.Barker- Čtvrtá opice - opičí vrah, psychopat, detektív ho prenasleduje dlhých 5 rokov, ale vo mne priveľké stopy nenechal...

 

 

a ešte kdečo, už ani neviem, čo všetko, musela som si to popísať, lebo by som si stopro nepamätala ani tie popísané...

zostávajú mi ešte nejaké resty z pokračovaní sérií... :)

 

:klobuk:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

:detektiv:

 

anglický spisovateľ  Paul Finch , päťdesiatnik, popísal scenáre, poviedky, kdečo, pred pár rokmi sa pustil do série detektívok s hlavnou postavou menom Mark Heckenburg.

tohto roku by mu mala vyjsť z tejto série už piata kniha.

prvú menom Stalkeri som prečítala, aby som vedela, čo to bude za sériu... mala namále. prvé dve tretiny sú trochu utrpenie...

je to zaujímavé - je tam kopa opisov kdečoho, čo by mohlo byť skutočne zaujímavé, lenže nie je. celé strany som prelistovala, zo 400 stranovej knihy som sa začítala konečne kdesi okolo 280. strany, potom to už išlo.

 

anglická klasika - nadriadení vs podriadení, tie situácie, kde vždy žasnem, prečo tam vôbec chce byť niekto ešte policajtom, ale za toto nemôže autor - je to len ich dlhé roky popisovaná realita.

 

za čo autor môže, že som teraz, pár dní po prečítaní, chvíľu musela premýšľať, o čom že to bolo... ešte mi doplo, ale o mesiac nebudem tušiť.

nič výnimočné, normálna dnešná detektívka, dúfala som, že to bude viac detektívka, keď už je to britská škola, ale nie...

je to prakticky znovu to isté, ako všetci dnes vychytení autori - nakoniec je každá scéna v podstate akčná,

hlavná postava má trochu šťastia, že aspoň on používa trochu sivé bunky, ale je za to poriadne sprdnutý. to sa dnes nenosí.

 

dalo sa nakoniec prečítať, resp. dočítať, je asi na takej úrovni ako celá záľaha iných podobných kníh dneška.

 

čo mu pripisujem k dobru - a pri čítaní druhej knihy Znesvätiteľ už môžem potvrdiť, že témy a základné situácie si vyberá vcelku dobre, je v nich fantázia a nie sú celkom okukané.

 

druhá kniha je lepšia... akoby sa autor rozbehol, dokonca ma to nenútilo prelistovať polovicu knihy.

mŕtvol je hodne, krvavé hodne, cáry masa a kdečoho hodne... ale napriek tomu, že sú to priemerne dobré krimi, pre príbeh je to vcelku uveriteľné... človek nemá pocit, že melú ľudí na prach samoúčelne.

 

ale ešte ju nemám dočítanú, takže ešte môže prekvapiť aj opačne - že koniec prelistujem tentorkát. uvidíme.

 

zaujímavé je, že je séria Fincha určite o kúsok lepšia, než mnohé tu spomínané,

čitateľmi do hviezdneho neba vynášané série, kde melú ľudí na prach a jeden detektív sa živí tým, že všetko vie, lebo "veľa číta", druhý sa bojí aj vlastného tieňa....  a čitatelia majú výhrady:

 

zdá sa, že čitateľom imponuje pokakaný Servaz s nelogicky zlátanými príbehmi autora Miniera a mudrlant detektív, ktorý rieši úplne nenormálne príbehy tým, že veľa číta /autor Chris Carter, detektív Hunter a jeho ľavá ruka Garcia/

 

dá sa... nie je to prerazenie skleného neba, ale zatiaľ prvé dve knihy kdesi od dva a pol po tri a pol *

 

 

mimochodom, keď už spomíname detektíva poseroutku - Minierovi vyšla už piata kniha v českom preklade o Servazovi... :doh:

neverila som vlastným očiam :(

 

 

edit. k druhému Finchovi: Znesvätiteľ

zrejme som to zakríkla, poslednú kataklyzmu si autor nemohol odpustiť, takže akčná krimi, ktorá sa celkom dobre čítala, sa na posledných 60 stranách zmenila na akčné, strieľajúce, vybuchujúce, šialené, psychopatické, s hlúpou miestnou políciou, s blbými ozbrojencami - teda niečo ako hrubé krky anglickej obdoby S.W.A.T.u bez mozgu... ale mali sme tam Heckenburga - Hecka, ktorý to všetko zvládol sám, tak sme si oddýchli... pfu... všetko dobre dopadlo :) :happyroll:

 

idem prečítať aj ďalšiu, už viem, že je to srandy kopec, a Heck je hrdina :thumbsup:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja som dlzny este recenziu na Jiří Pešaut - Rybářské detektivky

akurat teda mam problem s tym, ze som nic take nepisal a nemam silu na siahodlhe vypisovanie

 

cize plusy - prijemne, oddychove citanie, nenarocne, zblajznes to raz-dva

ja som teda cital vo vlaku na mobile, co nie je zrvona prave orechove, ale prave pri tomto type literatury sa to da

co mi vadilo - minusy

- niekolko okato podsunutych indicii, ktore maju citatela naviest k buducemu rieseniu, alebo ho naopak zmiast; ale je to fakt prilis okate

- na viacerych miestach nasilne prechody z rozpravania do 3. osoby (v knihe sa prelina dej "sucasnosti" s dejom v minulosti, ktory je niekedy priamou recou a niekedy ho autor interpretuje pre okolie vo forme pisaneho textu - rukopisu knihy)

- skratkovite rozuzlenie zapletky suvisiace s emigraciou a vztahmi z minulosti, akoby uz mal byt prekroceny planovany pocet stran

- najkrvavejsi pripad da detektiv precitat v rukopise ako prvej zene, s ktorou sa crta lubostny romanik :D

 

takze asi tolko; keby som si zrovna nevedel vybrat nic na citanie z tych desiatok knih, co sa neprecitane vrsia kade-tade okolo mna (nie je tam ziadna detektivka), tak by som si ako oddychovku kludne vybral od autora aj nieco dalsie

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

podobne som s touto Pešautovou knihou bola aj ja - fajn sa to čítalo, celkom oddychovka a priveľmi mi neprekážali ani podobné veci, že " najkrvavejsi pripad da detektiv precitat v rukopise ako prvej zene, s ktorou sa crta lubostny romanik ",

pretože mne by mohol, som vyrástla na krimi a detektívkach, ja by som poďakovala :)

ďalšie zatiaľ nie sú, uvidíme čo podnikne autor ďalej :)

 

 

https://www.freespace.sk/tema/31-detektívky/?p=272707- k Paulovi Finchovi zatiaľ toľko, že som po bezsenných nociach prečítala existujúce 4 krimi thrillery či čo sú to, ale som s nimi normálne ucpaná až po uši...

priveľmi akčné, priveľmi  kataklyzmatické celé knihy, a nemohol si k tomu odpustiť pán autor ani záverečné 50 - 60 stranové kataklyzmy... takže krvákov mám tak akurát... šlo to prečítať, vyslovené sprostosti tam bolo málo, autor si semtam pridával do deja veci, ako sa mu hodili, hoci to predtým vôbec nespomenul... ale nebolo to veľmi okaté. hlavný hrdina neohrozený až do konca :)

 

chcelo by to niečo, čo je skutočne detektívka... niečo na oddych :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

:detektiv:

 

vyzeralo to na prvý pohľad nádejne:

našla som jeden takýto podivný životopis autora:

Blake Pierce je autorem
nejprodávanější řady tajemných seriálů RILEY PAGE, která zahrnuje třináct knih (a počítání). Blake Pierce je také autorem seriálu MACKENZIE WHITE mystery, který obsahuje devět knih (a počítání); ze seriálu AVERY BLACK mystery, obsahujících šest knih; ze seriálu tajemství KERI LOCKE obsahujících pět knih; ze seriálu "MAKING OF RILEY PAIGE", obsahující tři knihy (a počítání); ze seriálu KATE WISE, obsahující dvě knihy (a počítání); a psychologického zážitkového tajemství CHLOE FINE obsahujícího dvě knihy (a počítání).
ONCE GONE (Riley Paige Mystery - kniha č. 1), PŘED JEJ KILLS (Mackenzie White Mystery - kniha 1), CAUSE TO KILL (Avery Black Mystery - kniha 1) a TRACE SMRTI (A Keri Locke Mystery - Book 1) .

Zanícený čtenář a celoživotní fanoušek žánrů tajemství a thrilleru, .........
Blake tě rád slyší, takže se prosím neváhejte navštívit www.blakepierceauthor.com, abyste se dozvěděli více a zůstali v kontaktu.
https://www.cbdb.cz/autor-91048-blake-pierce

 

neviem o ňom nič a ani nechcem vedieť viac.

našla som rad kníh s agentkou FBI Riley Page, prečítala prvú knihu... nehodila do kúta, dočítala. potom som chytila do rúk druhú v poradí... začala čítať, a listovala a listovala ... a stačilo.

Riley Page je cvok, ktorý sa vrhá do všetkého po hlave ako pojašený jastrab, psychopat ju chytí pre jej blbosť, lieči sa alkoholom, serie na dcéru, znovu sa vrhá do všetkého po hlave, znovu sa dá prakticky chytiť, ten istý psychopat chytí jej dcéru, znovu sa vrhá po hlave, v tej istej knihe polka knihy je oslobodzovanie dcéry, dospenie k poznatku, že skutočne srala na svoju dcéru, alkoholické návnady, vrhanie sa po hlave do pascí psychopatov, absolútna ignorácia nadriadených, kamarátov, dcéry, kažého, lebo ona je vyvolená a všetko vie najlepšie a zasa sa vrhá po hlave ako bezhlavé kura ....

 

tak nie. stačilo, čitatelia radia asi zle, alebo autor si vysvetľuje ich rady podivne, netuším, ale ani deväť kníh z rady ma nenaláka, aby som prečítala ešte čo len jedinú.

zbohom Riley Page.... hoď sa pod vlak, alebo čokoľvek, to sa nedá čítať.

 

okrem toho sú knihy v e - book forme neskutočne odfláknuté priamo od vydavateľa, samá chyba, niekedy človek skutočne musí premýšľať, o čom je vlastne reč, nehovoriac o banálnych príbehoch a neskutočne klišéovitej hlavnej postave, ktorá lezie na nervy.

 

:klobuk:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Macbeth - Jo Nesbo  No ako by som to.  Zo začiatku som čakala kedy sa objaví Harry Hole, potom som celý čas nadávala načo to čítam, keď tam nie je Harry Hole a celé sa mi to zdalo také jasné , šibnuté, vystrieľané a zdrogované prehnané ale vlastne pravdivé. V konečnom dôsledku to bola celkom dobrá kniha. 

 

Priepasť - Karika    Toto nie.  Vlastne som to ani nedočítala.  

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

:detektiv:

minuli sa detektívky. aj dobrí detektívkári išli na dovolenku... zopár som prečítala, netuším ani autorov, ani názvy... jediné, čo si pamätám... pred časom som začala čítať Bryndzu, a čítam ho.... medzi brakom je to taký lepší priemer, a trochu sa rozhodne zlepšuje... to je ten, ktorý očakáva od čitateľov spätné väzby, a zrejme k tomu má aj rozum. ale už neviem, o čom to bolo, len viem, že som to prečítala, a bola to tuším šiesta kniha zo série...

zopár   bola klasika .... po pár stranách do kúta. jednu som hodila do kúta v polovici, keď mi doplo, prečo sa preboha týram...

prekladala som to ľahkým sci fi a Feynmanom... tak sa to dalo. niečo ľahké, nemám teraz ani pomyslenie na niečo vážne... teraz nie.
teraz hľadám niečo na čítanie, mám toho na mraky, ale nie je čo čítať. to je fakt vtip.... :innocent:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:detektiv:

 

v maďarskom preklade už vyšla 4. kniha Robert Galbraith  (J K Rowling) zo série Cormoran Strike - a Robin Ellacott .... pod názvom Smrteľná biela / Lethal white

som zvedavá... ani druhá, ani tretia si ma priveľmi nechytila, na túto štvrtú aj čitatelia aj sama autorka hovoria, že je najvydarenejšia zatiaľ zo série.

teraz mám rozčítané niečo iné, potom uvidíme....

 

mimochodom, doteraz sfilmované prvé tri diely sú veľmi vydarené, s veľmi dobre vybranými postavami.... aj dvojka aj trojka sa mi dokonca o trochu viac pozdávali vo filme, a to sa mi nestáva. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

:detektiv:

tak teda... medzitým som prečítala veľkú hromadu kdečoho, ale tak pianko... žiadne ponocovania s knihou, toho som sa musela trochu vzdať, ohromné problémy so spánkovým režimom...

Galbraith - Smrteľná biela: naďalej vie písať, a vždy vo mne viac zostane súkromná osobná linka než samotný detektívny príbeh... tak prezradím, že osobná linka nabrala prijateľný smer a dúfam, že to už moc nezmení, hoci u tejto Pani Autorky jeden nikdy nevie :)

prečítala som toho aj tak hromadu, ale ani len náhodou mi nevyskakuje nič mimoriadne....
neboli to braky typu Minier, ale ani zázraky...

vrátila som sa ku Karin Slaughter... kdesi som tu už o nej pred časom písala... vtedy som sa chystala na ďalšiu sériu, ale nedala som ju... zunovalo ma to celé...

teraz som sa k tej novej sérii Will Trent vrátila... a po troške to šlo, ovšem tie knihy sú oveľa viac psychologické sondy, než čokoľvek iné... a dala som ich všetkých 8, toľko ich u nás zatiaľ vyšlo... ale pomaly, hodne pomaly.
od Slaughter vyšlo aj zopár jednotlivých kníh, nezaradených do sérií, ale tie boli na mňa priveľa.... hodne komplikované prepsychologizované príbehy, nebavili...
autorka je hodne krvilačná, utrápi svojich hrdinov skrz naskrz, ale niekedy potrebujem trochu skľudniť, nie rozjatriť...

prečítala som naposledy jeden nález... Brian Freeman: Noční pták... myšlienka bola dobrá, síce cez čiaru a síce už čítaná v xy iných kníh, ale dalo sa... ovšem čo sa moc nedalo, boli tam pasáže, kde sa každý správal dokonale iracionálne... a miestami mi hlavný detektív svojimi počinmi a rečami pripomínal Servaza od Miniera... ale zato do Servaza mal hodne ďaleko...
Keď je Servaz 0, bol Frost tak 5 na číselnej osi do 10.... nehodila som do kúta, pomaly som prečítala...

nuž a teraz začínam premýšľať... mám prečítaných 14 strán, len sa schádzajú hostia... Shari Lapena: Nevítaný host...
je to autorka, čo napísala Manželé odvedle - čo som hodila do kúta...
tak uvidíme...

zbytok mi ani nenapadá, zapadol kamsi, viem len toľko, že to neboli úplné braky, skôr lepšie krimi... len sa zliali do jednej masy.... hoci medzitým bolo aj kdečo iné, takže to šlo... :)
ke´d to nechám odležať a neurobím komentár hneď, neskôr už je to kdesi v nenávratne ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:detektiv:
 

nuž a teraz začínam premýšľať... mám prečítaných 14 strán, len sa schádzajú hostia... Shari Lapena: Nevítaný host...
je to autorka, čo napísala Manželé odvedle - čo som hodila do kúta...
tak uvidíme...

 

tak som to prečítala celé... bolo to od začiatku lepšie než Manželé, ale má to jeden háčik - ja som odjakživa zaťažená na krimi a detektívky, kde je uzavretá od sveta odrezaná spoločnosť ...
nielen Desať malých černoškov, Pasca na myši, 8 žien,... v klasickej dobe predvojnovej aj skorej povojnovej detektívky to boli hodne obľúbené témy, a vlastne aj zostali, vždy sa aj dnes niekto podujme tento typ detektívky vzkriesiť...

takže z tohto hľadiska dobré, celé to zvládla pomerne dobre, koniec ma neoslovil... nakoniec tam dala veľmi ako päsť na oko jednu stopu, ...

musela, lebo koniec už preťahuje a nevie, koho ešte zavraždiť a ako to ukončiť... ukončila, ale zjavne tak, že my vieme, polícia nebude vedieť nikdy... to je taká nová móda pri písaní detektívok :)  ... ale šlo to... za tému 4, za knihu 3 - 3,5*


Brian Freeman: zatiaľ robí na dvoch sériách... prvá detektív Frost Easton - zatiaľ u nás vyšli dve knihy, prečítala som jednu: Noční pták... celkom prijateľné krimi, ale trochu prehnané určité prvky... musela som si pripomenúť, o čom to bolo... už viem, druhýkrát ju čítať nebudem, ale šlo to. aj ke´d to bolo trochu ako noha za krkom, v jednej veci, ale dalo sa... 3 - 3,5*

z druhej série je vonku u nás jedna kniha, zo série Jonathan Stride: Zkaženost.
teraz som čítala v recenziách čitateľov, že štýl severských krimi... nie, je to americká moderná detektívka so všetkým, čo k tomu patrí...

 

rrovnako ako Frost Easton v San Francisku, ani Jonathan Stride v Minnesote nie sú tak nehorázne životom doráňaní, ako severania...
bez nejakej rany to dnes nemôže byť, samozrejme, ale je to v rozumnej miere a tak normálne, uveriteľne.
čítať sa dá, pomerne dobré krimi, koniec znovu niekoľkokrát zatočený, zjavne má nápady ešte na ďalšie knihy... dá sa prečítať, pomaly po dávkach, nakoniec dobrý 3 - 3,5*

 

edit.
teraz som zistila, že hodnotím pomerne vyrovnane všetky tri.... ale v podstate také skutočne boli, cca jedna úroveň.
:klobuk:




 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som zacal citat nejake pribehy o idianovi Harkovi. Potom Stopy o Vinetuovi. To bolo asi ked som mal dvanast rokov. Nasledne som do 18-19 rokov precital asi vsetko co napisali Grisham(tie knihy som si kupoval, Simm a Chariera som mal v kniznici od rodicov ci pra,ci z mestkej kniznici), Simmel,Henri Charrière. Toto ma bavilo od 15 rokov vyssie. A nejake detektivky. Ja som chodil do kniznice. Vela som cital aj o Sherlockovi. Boli aj ini,aj o dostihovych konoch. Prostredie anglicke a myslim to bolo aj sfilmovane. Asi Francis ako googlim.

 

Arthur Hailey to som cital ,tiez sme nieco mali aj doma nieci v kniznici. 

 

Vsetko to bolo z ineho prostredia kde som ja zil,nieco v inej dobe,preto to bolo premna zaujimave. Videokazety a filmy? Pozicovne. Boli asi pre mna az ked som prestal citat. Potom som si Grishamove diela pozrel aj vo filme.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

:detektiv:

niekoľkokrát som tu písala o autorovi menom Tim Weaver, čítala som všetky jeho knihy, má hodne zaujímavú sériu s Davidim Rakerom...
človek, ktorý po smrti manželky z novinára prešiel na hľadanie stratených osôb...
všetky knihy boli nakoniec čitateľné... cca rovnaká úroveň písania, písať vie, niektoré príbehy hodne komplikované, ale vcelku sa skutočne čítať dá a začala som po pár knihách čakať jeho nové knihy...
nie sú objav storočia, ale dajú sa čítať a hlavný hrdina konečne nie je alkoholik...

tak som sa dočkala najnovšej knihy "Žena mého života", u nás vyšla tento rok.
na databáze je zatiaľ málo hodnotení, ale keď weawer, tak do hviezdneho neba...

na asi tridisiatej strane som si povedala, že toto skutočne nestojí za utrpenie... veľmi divný príbeh, a ako môže polícia považovať mnohoročného vdovca za vyšinutého vraha, ktorý schováva svoju ženu ktovie kde a sám je na hlavu.... toto ma dorazilo.

dorazila ma spústa začiatočníckych chýb osprostenej policjatky, a jej metód, kde stačilo vyhladať nakecané informácie a je po príbehu...
toto v podstate urobil hneď v prvý deň sám hlavný hrdina ... a do toho autor vložil kopu pochybovania o smrti a pochovaní svojej manželky, napriek kope dôkazov, pre ktoré stačilo dvihnúť pár krát telefón... br.

tak toto je prvá kniha, ktorú som nečítala, prečítala som ovšem koniec, a som rada, že som ju nečítala, lebo aj koniec bol desný... toto sa vážne nevydarilo.

medzitým som prečítala jednu akože krimi... čítala som, lebo som chcela zaspať... desná gebuzina, našťastie výnimočne krátka... nejakých 130 strán. stačilo.

chuť mi napravil starý dobrý Grisham, s príbehmi advokáta, ktoré som ešte nečítala, a našla som ešte zopár ďalších... no uvidíme... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

:detektiv:

novšia česká detektívkarka... píše už nejakých 10 rokov, objavila som ju tento rok...
Michaela Klevisová

   

čítam tretiu alebo štvrtú, v skutočnosti je to jej prvá z tejto série, a u mňa prvá, ktorú mám chuť hodiť do kúta.... no uvidím.

nie sú zlé, v každom prípade sú to skôr psychologické sondy do osobností priveľa postáv v každej knihe... chvíľu mi vždy trvalo, kým som si v nich urobila poriadok a umiestnila ich, kam patrili...
detektívovia sú úplne typickí... pre pár rokmi som pozrela jeden český krimi miniseriál, a správanie troch detektívov je ako cez kopirák.

detektívneho vyšetrovania je tam pomenej, zato psychológie hlavného detektíva hodne. nevadí, číta sa to pmerne dobre, je to vcelku vierohodné...
ale ide to na úkor detektívovania.... pán detektív sa porozpráva s tým, potom tamtým, a s kdekým, u kdekoho predpokladá okamžite na základe akýchkoľvek prejavov, že majú za ušami... aj keď nemajú... a vlastne aj tak každý za ušami čosi má... : )

ovšem prípady sa takto vyriešia akoby len tak mimochodom, tu hovor, tam hovor, v práci so svojimi podivnými kolegami hovor, a prípad je vyriešený...
napriek tomu sa dajú prečítať, píše celkom dobre, knihy sú pomerne rozsiahle, ale skutočne viac psychologické...

až pri tejto som teraz trochu zaváhala, neveľmi m sadli postavy, každý je nejaký pošahaný hodne, a má za ušami.
dajú sa čítať, skutočne, české detektívkari spravidla nikdy neboli zlí, Klevisová pokračuje v šlapajach.
má popísané už hodne, asi si prejdem aj ostatné, možno s pauzou...  : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:detektiv:

nuž som nakoniec dočítala Klevisová: Kroky vraha... jej tuším štvrtú, v skutočnosti prvú knihu série...
neviem.... kam som podela rozum, a moje chýrne hádzanie kníh do kúta zlyhalo, už som to pomaly doklepala,. čo z tohto pani autorka nakoniec vyrobila...
vyrobila.

tá kniha ma udolala, normálne zničila, nie, nebol to šialenec Minier, ale svojimi siedmymi koncami a jasnozrivými detektívmi a 16 ročnou slečnou, ktorá nakoniec za nich robila prácu, a tým, že rozprávačku príbehu v troch štvrtinách knihy nechala zavraždiť.... a ešte milión drobností od klietok na mačky a šalených susedov a nedokončenej neodšitej nite s bývalým evidentne psychicky nie celkom v poriadku manželom... ktorý sa zázračne uzdravil a jeho nová žena a tisíc nezapracovaných nitiek, .... tá kniha ma zmorila... po prečítaní som bola unavená a vydýchla - konečne.
mám tam ešte tuším tri Klevisové z tejto série, ale to teda nie... stačilo.

idem hľadať normálne vraždy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:detektiv:

neviem si spomenú, a nechce sa mi hľadať práve, myslím, že pred dlhším časom som čítala jednu knihu od
amerického detektívkara menom  Blake Pierce...

z jeho série o zvláštnej agentke FBI Riley Paige.... jej kolegovi, dcére, nemožnom manželovi, hrozostrašných sériových vrahoch, a tak... bolo tam všetko, čo tam patrí.
len mi neveľmi sadla.... katastrofálne veľa psychologických trápení sa každej jednej postavy, všetci sa narodili na váhach, každé dve sekundy iné rozhodnutie... dobre, niekedy to tak v živote je.
prípady ... riešili ako ponocní, raz áno, raz nie, tí najnepravdpodobnejší ľudia boli okamžite podozriví, agenti sa správajú ako dedinskí šerifovia, ktorí nachytajú opitého vodiča v sobotu večer, .... okamžite na prvého vhodného z frustrácie natiahnu vinu.... v jednej knižke, ho musí partner ukľudňovať...

ešte že som nedávno prečítala aj druhú, aspoň som sa dozvedela, že v druhej knihe to bolo zasa naopak...

vyšetrovanie a vysvetlľovania okolo a jeden druhému a na poradách a pre blbcov čitateľov je des...

preklad do e - eknihy je jedna katastrofa.... zatiaľ vo všetkých knihách, do ktorých som nazrela... v jednej vete dva tri rody, opakované predložky na správnom mieste a nesprávnom mieste, preklad ako cez google.... hrozne to ruší, keby už aj tak nerušilo správanie sa všetkých v knihe...

tak teda po čase som zabudla, aké to bolo na prvýkrát, pustila som sa do druhej - od polovice som to prelisovala, reku nech viem, ako to skončí...

tretiu som načala a nechala tak, to sa vážne nedá čítať.  na Miniera to nemá.... tento autor mal zrejme premyslené, o čom chce písať, aj keď postupne zrazu dokladal zaujímavé okolnosti, ktoré sa mu práve hodili do príbehu...
ale bestseller? obľúbená odborníčka na najhorších sériových vrahov.... problém je, že nepíše tak dobre, aby to skutočne stálo za to, a ten nehorázny preklad tomu dodáva korunu...
takže tretí príbeh už ani nebudem tušiť, ako skončí. a vôbec mi to žily netrhá.

musím si niekde poznamenať, že tohto autora už mám vynechať... fakt.

 

:klobuk:

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

D'Ady,

 

našla som jednu knihu... Frána Jan: Případ zatoulanýho rybáře...
mrtvolu máme hneď na prvých stranách v hodne bizarnej polohe a na hodne bizarnom mieste, ale to je zatiaľ všetko... uvidíme ďalej :)



edit. chvíľu to potrvá, momentálne čítam tri veci naraz :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov