Skočiť na obsah

Mentalita iných národov


RoSo

Odporúčané príspevky

Určite už niektorí z vás strávili nejaký čas mimo Slovenska. Zaujímalo by ma, s akými ľuďmi ste sa vonku stretli, ktorá národnosť vo vás zanechala najlepší dojem a ktorá najhorší. Hoďte sem aj nejaké historky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 21
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • RoSo

    4

  • Sniper

    2

  • Tom182

    2

  • Pete

    2

Top prispievatelia v tejto téme

kedze som uz bol parkrat v madarsku viem povedat ze celkovo su tam mili ludia ohladom pohostenia ...

naopak co mi kamosi rozpravali tak vraj americania si velmi namysleni ale neviem to potvrdit kedze som este tam nebol :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

naopak co mi kamosi rozpravali tak vraj americania si velmi namysleni ale neviem to potvrdit kedze som este tam nebol :lol:

S Američanmi je to asi ako s ľuďmi iných národností - nájdeš tam takých aj onakých. Strávil som tam necelých 5 mesiacov prvýkrát a ďalšieho pol roka na druhýkrát. Vcelku som bol prekvapený akí boli neznámi ľudia na ulici či v obchodoch k sebe milí a pozorní... Na druhej strane vo vzťahu pracovnom sa plne prejavila ich nadutosť a povýšenosť... Zrejme si mysleli, že sme tu zliezli z paliem, alebo čo... Našťastie, nechajú sa presvedčiť výsledkami...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Najhoršie skúsenosti v zahraničí som mal s čechmi a potom so slovákmi. Zatiaľ čo rusi a ukrajinci boli vždy ochotní pomôcť, "naši" sa starali len sami o seba a ak videli možnosť niečo tým získať, neváhali vám podraziť nohy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Keďže som členom viacerých medzinárodných online komunít a viac krát som bol v zahraničí, môžem povedať a zovšeobecniť svoj názor:

 

/ČASŤ 1./

Američania - väčšinou pohodové typy, nemajú príliš veľa starostí, zaujímajú sa vždy o nové veci v spoločenskom živote. Veľa z nich ani nevie, že SR NIE JE štát v USA :lol:, ale možno vás prekvapí ich zmysel pre dôvtip a typický americký "non-sence" štýl v hovorovej konverzácii.

 

Angličania - Ich vrodená vlastnosť dobývača v nich budí dojem, že sú pupkom sveta a ostatný svet treba znovu kolonizovať ich mravmi a názormi. Aj napriek svojej arogancií sú v rozhovoroch príjemní a milí, striktne dodržujúci pravidlá slušnej a férovej hry. Ak ste sa ešte nezoznámili s typickým anglickým humorom, neprišli ste o veľa. Len málo kto vie pochopiť, či sa v tomto prípade jedná o "pokus" o vtip alebo či to naozaj myslia vážne. Nikdy na angličanov nezvyšujte hlas alebo sa ich nesnažte potopiť, lebo na to môžete s ich neobmedzenou prefíkanosťou kruto doplatiť!

 

Austrálčania / NZ - Veľmi div(n)ý a nezvyčajný dialekt z nich robí ťažký oriešok na vlažnú diskusiu. Viacerí austrálčania sa naozaj správajú ako keby boli postavení na hlavu. Vždy je s nimi zábava. :)

 

Česi - Českí kolegovia sú naozaj ako české levy vypustené z klietky. Na všetko majú vlastný názor a ten ostatný sa im ťažko vnucuje. Ich mentalita je dosť podobná našej - vždy sa na niečo musia sťažovať, nikdy nie sú spokojní sami sebou alebo okolým. Sú veľmi dobrí na dlhšie debaty, majú vysoký prehľad o udalostiach. V ohováraní sú na druhom mieste za nami. :)

 

Dáni - Veľmi milí ľudia; ale pozor nie sú taký srdeční a naivní ako to na prvý pohľad vyzerá!

 

Estónci - Veľmi súťaživí, vždy sa snažia v rozhovore nájsť nejaký aspekt, v ktorom vynikajú. Sú pohostinní a veľmi nezaťažujú ostatných, snažia sa všetko spraviť si sami a čo najlepšie.

 

... to be continued...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Slovinci mi prídu mierne namyslený, ale iný jjuhoslovania by za vás dali aj gate... vážne pohostinní a milí, až tak, že človek nechápe ako tam mohla byť vojna.... Bulhari mi prídu strašný bordelári ale taktiež sú veľmi milí... Rakušania mi prídu strašne namyslení... Gréci to sú salamisti, ale všetko u nich (narozdiel od Bulharov funguje). Taktiež Ukrajinci sú strašne milí a snaživí... Francúzi sú strašne zahľadení do seba...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

moje skusenosti

 

Taliani...prijemny ludia s ktorymi sa da skvelo zabavit, pokecat..kamaratski

 

Turci..takmer vzdy usmev na perach..casto chcu len tak nezistne pomoct, pokecat...este som nemal s nimi zlu skusenost

 

Greci..oproti Turkom mi prisli uplne divny..akoby uzatvoreny do seba, do svojej krajiny..oni su ti najlepsi a ostatni su nieco menej..aspon tak som to citil

 

Arabi...strasny pohodaci..na vsetko cas..zbytocne sa nenahanat..priatelsky..aj ked velky obchodnici..no stretnutia s nimi boli tiez viacmenej prijemne

 

Cesi...mam pocit akoby museli vzdy vsetko vediet..vsade boli..vsetko skusili...az ma tie kecy niekedy otravuju...no inak ich mam na cestach radsej ako slovakov

 

Nemci...neviem, neviem ale ti si ma nikdy neziskali

 

aj ked viem ze je to velke zovseobecnenie...ale toto ma napadlo ako prve ked som si spomenuty narod vybavil

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

CZ presne

vševědoulkové, všudobýlkové na pohledanou

 

Holanďania asi ako aj Belgičania dosť veľký nacionalisti

som sa bavil, keď nám Dáni rozprávali, že boli niečo nakupovať

Predavači a ľudia celkovo sa s nimi začali po nemecky baviť až vtedy, keď im povedali, že sú Dáni a inak ako po NEM sa teda dohovoriť nevedia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

hej zažil so tiež Grékov na ceste dolu Gréckom:) pekne čudní ludkovia. Nemyslím, že zlí, ale oproti Turkom menej prívetiví a pohostinní tak ako to o sebe radi hovoria. Niekedy Nás (kedže som cestu neabsolvoval sám) poriadne vytáčali. Potom až dobre padlo ked k nám v noci na železničnej stanici v Lamii prišiel jeden z nich podal každému ruku a povedal "I am sorry I am Greek" :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To máte pravdu, Gréci sú úplne divní. Mne sa zdalo že sú veľmi hluční hulákajú po sebe jak nejakí hysterici.

 

Najlepší sú Portugalci a Francúzi(- po anglicky moc nevedia), ale úplne naj sú Chorváti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

IRÁNCI

neskutocne mili ludia, ktori by dali aj to posledne len aby sa u nich clovek citil co najlepsie, su ochotni pomoct, poradit a s ich vecnym usmevom na perach zlepsuju naladu, radi sa bavia s ludmi, zdravia na ulici a zastavia sa len tak pokecat ci zazelat pekny den..su vsak smutny ako ich vykresluju zapadne media a snazia sa vsetky zle veci co sa o nich hovoria vyvratit tym ze cloveka ocaria svojou otvorenostou a dobrotou, pridu mi este milsi ako Turci a to uz je co povedat :lol:

ak sa o Slovakoch hovori ze su pohostinny..tak potom sa v suvislosti s pohostinostou Irancov musi vymysliet nove slovo :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak, som si dobre všimol, ani Slováci nedopadli v tejto ankete najlepšie. Je to tým, že sme nekriticky uverili sami sebe akí sme úžasní. Kto-ako.

Neznášam, keď sa niekto povyšuje a ešte viac, keď niekoho ponižuje( keď niekoho ponížite- pripadate si relatívne vyššie-aké jednoduché).

Tak, to schytávajú aj naši susedia P o l i a c i - ktorým mnohí dávajú rôzne prívlastky, pričom pravda je len tá nešťastná láska ku kšeftu- inak sú srdeční, pohostinní, galantní hlavne keď sa zblížite a k Slovákom zvlášť . Vraj aj Američania ich používajú vo vtipoch "a la Záhorák" , už len Amíci svojím intelektom ....

 

Mám divný pocit hanby a tragikomédie, keď našinci chodia do Poľska kupovať tovar vo veľkých množstvách, niekoľkokrát ročne - s grófskou nadutosťou hodnotia všetko a všetkých a potom doma, aby nevyzerali ako nejakí chudáci, čo musia ísť za lacným do Poľska, tak majú neskutočne hanlivé komentáre.

Načo tam potom chodia - cholera jasna!

Zobral som to z opačného konca - je to na škodu?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie je to na škodu

našu mentalitu, tú slávnu holubičiu povahu by sme nemali vynechať

od nás je poľsko trochu ďaleko, to ale neznamená, že sa tam občas nechodí nakupovať .... zozbierajú autobus ľudí, ktorí za dva dni absolvujú dve cesty na koniec sveta a pobehanie obrovských trhov a nákupy do aleluja ...

priveľa rečí s dešpektom som o týchto nájazdoch nepočula .... vlastne ma nezaujímajú, ale aby niekto bodstúpil túto tortúru, musí ísť pre niečo konkrétne , a zvyčajne si to aj donesie ... rozhodne sa nechodí toľko ako pred nejakými desiatimi rokmi, a pred dvadsiatimi do maďarska ... kde zasa postávali poliaci s nákuonými taškami a nenápadne ponúkali pravé americké marlboro ... hm : )

mno čiže máme povahovú vadu, aj my ...

samozrejme že máme ... holuby sú pracovité, pilné, ale hodne hašterivé vtáky : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tu chcem upresniť, že mám k Poliakom, bližší vzťah a videl som reakcie veľakrát pri nákupe aj potom na Slovensku - samozrejme nie všetci, ale hodne sa tak chová, ako píšem.

Ja nekritizujem samotný fakt, že si ľudia idú nakúpiť lacnejšie , ale ich chovanie.

A pretože tam chodím roky( ale nie ako kofa), tak si dovolím upozorniť, že aké ceny taká kvalita - ja len teľko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...takze pred par dnami som chvilu pobudla s Grekmi...

...ale ano, su mili, srdecni (bordelari)...maju na vsetko cas a nestresuju sa...pohoda, klidek, pianko...

...tam sa na rakovinu a srdcove prihody neumiera...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tiež som pred viacerými rokmi objavil Grékov a zamiloval som si ich. Odvtedy každý rok na gréckych ostrovoch (ešte že ich je toľko). Nebolo tomu ani teraz v septembri inak. Položartom-polovážne vravievam, že na dôchodok by som tam chcel, kozy alebo ovce pásť.

 

Svojho času som si myslel, že aspoň ten bordel za plotom by si mohli trochu upratať.. Ale potom som si uvedomil, že keby boli precízni a puntičkárski ako Nemci, potom by možno ich Kaliméééééra alebo Káááli oréééxi alebo Eucharisto neznelo tak srdečne, ale ako streľba z guľometu krátkymi dávkami Gruss Gott!!! alebo Mahlzeit!!! alebo Danke! Nikdy som netušil, že je jazyk v takej hĺbke odrazom mentality národa...

Ak vstúpite do taverny vždy máte pocit, že ten Grék od rána práve len na vás čaká... Nadhodí komunikačnú udičku a ak sa chytíte, strávite pekné chvíle v príjemnom srdečnom prostredí. A platí to aj trochu ďalej od turistických centier (tam je to ešte autentickejšie).

Sú jednoducho pohoďáci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

ked sme sa jednej nasej americkej lektorky pytali, ze co povazuje za taky typicky rozdiel medzi pomermi na Slovensku a v U.S.A., ona, ze vsade je vsetko furt pozatvarane :) ze v Amerike neexistuje, aby ste museli normalne vlastnou rukou odtlacit tie dvere, aby ste vobec niekam vosli. ze my si myslime, ako sme uz strasne daleko, ked sa tu nagelovani briadkari vozia na bavorakoch, ale ludia zvonka to proste vidia, ze stale je to tu este tazky komunizmus :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no neviem. americania maju tendenciu robit zo zvysku sveta dedinu s drevnou latrinou. a preto ich nemam rad, zil som s nimi niekolko rokov a stacilo mi. a dokonca som otvaral dvere rukami.

o to radsej mam rusov a ludi z byvalej juhoslavie. tiez som s nimi robil, jedol pil a spal a viem to za tie roky porovnat. v pase mam turisticke vizum na 10 rokov neobmedzene do usa-aj ked ho uz vlastne nepotrebujem a nevyuzil som ho ani raz. to nie su predsudky ale niekolkorocne skusenosti a ludia od somrakov po managerov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov