Skočiť na obsah

Cestovanie časom


Sniper

Odporúčané príspevky

Teória cestovania v čase mi opäť napadla po tom čo skončila jedna epizóda s názvom Breaking Point z môjho obľúbeného seriálu The Outer Limits.

 

Stručne priblížim príbeh epizódy:

 

Istý vedec zhotovil stroj času a chcel ho otestovať. Pokus sa podaril a zo 4 augusta sa presunul do 6 augusta. Prišiel domov, kde na zemi našiel svoju zastrelenú ženu. Z vedľajšej izby počul buchot a videl že nejaký muž vybehol von. Vybehol za ním a videl že ten muž už unikal v aute. Všimol si jeho tvár a zistil - že je to on sám. Ale tým si nebol istý.

Vrátil sa naspäť do 4 augusta a zaumienil si že tragédii zabráni. Na druhý deň povedal svojej žene že jej hrozí nebezpečenstvo a že musí odísť. Zároveň si zaobstaral zbraň. Ešte v ten deň náhodou objavil letenku ktorou mala odletieť do L.A. Ona mu vysvetlovala že tam ide pracovne ale on začal žiarliť že ho podvádza. Večer ju našiel v jednom bare s jej kolegom a on ho obvinil že mu lezie za ženou. Predpokladal že ten jej kolega je ten chlap čo ju zastrelí. Vedec sa so svojou ženou pohádali a ona odišla domov si zbaliť veci. Išiel za ňou domov a pri hádke ju nechtiac zastrelil.

Nepodarilo sa mu ju zachrániť ale opäť niečo skúsil. Strojom času sa presunul o 8 rokov do minulosti, presne v deň keď sa zoznámil so svojou ženou v jednom bare.

Počkal si "na seba" a zastrelil sa aby tak zabránil tomu aby sa stretol so svojou ženou (a o 8 rokov ju zabil). Ten vedec keď vlastne zastrelil sám seba nemohol existovať a rozplynul sa vo vzduchu. Jeho žena (ktorá samozrejme ešte nebola jeho a práve v ten deň sa mali zoznámiť) prežívala akúsi duševnú krízu a prehltla nejaké tabletky. Chvíľu na to zomrela. Stretnutie s vedcom by ju zachránilo a predĺžilo jej život o tých 8 rokov.

 

Otázka znie: môže sa toto teoreticky stať, alebo je to len úplná fikcia?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

videl som tu epizodu, ale myslim si, ze v reale je to krajne nepravdepodobne.

odhliadnuc od technologickych moznosti z vysostne teoretickeho hladiska logiky a matematiky by akesi cestovanie v case do buducnosti bolo byvalo pripustne, ale navrat do minulosti je vyluceny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hm... raz som niekde čítala. ... ale zasa by som musela hrabať v knižnici, tak sa nepýtajte kde.... , že čas si podľa niektorých vedcov, ktorý s ním robia "experimenty", predstavujeme nesprávne ... :lol:

 

čas vraj nie sú navlečené korálky, ktoré sa navliekajú nemeniteľne jedna za druhou na niť ....

 

sú to skôr dimenzie, bubliny, ktoré sa hýbu a prelínajú a občas môžu zasiahnuť do toho "druhého času", prípadne prasknúť a vyložiť svoj obsah....

v tej knihe bolo popísaných niekoľko prípadov, keď sa ľudia ocitli behom jedného kroku na cudzom mieste, v cudzom svete .... svedectvo o tom mohlo podať len veľmi málo ľudí .... zvyčajne z tej ďaľšej dimenzie niet návratu ....

 

.... v reale je to krajne nepravdepodobne.

odhliadnuc od technologickych moznosti z vysostne teoretickeho hladiska logiky a matematiky by akesi cestovanie v case do buducnosti bolo byvalo pripustne, ale navrat do minulosti je vyluceny.

z výsostne teoretického hľadisla logiky a matematiky je to vylúčené .... :) keď sú to korálky .... ale keď nie sú ? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

 

prepáč, ale neverím, že existujú "dimenzie", rovnako ako neverím, že existujú mimozemšťania. A myslím, že aj keby som také niečo zažila na vlastnej koži, aj tak by som neverila.

 

 

axel

 

v jednom filme, kde sa tiež zaoberali cestovaním v čase, to dotiahli ešte ďalej a "zistili", že keď sa presunieš do iného času, zemeguľa bude v tom "novom" čase na inom mieste a keby si sa chcel presunúť napr. o niekoľko dní, mohlo by sa stať, že sa nájdeš vo vesmíre.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

 

prepáč, ale neverím, že existujú "dimenzie", rovnako ako neverím, že existujú mimozemšťania. A myslím, že aj keby som také niečo zažila na vlastnej koži, aj tak by som neverila.

axel

 

v jednom filme, kde sa tiež zaoberali cestovaním v čase, to dotiahli ešte ďalej a "zistili", že keď sa presunieš do iného času, zemeguľa bude v tom "novom" čase na inom mieste a keby si sa chcel presunúť napr. o niekoľko dní, mohlo by sa stať, že sa nájdeš vo vesmíre.

 

no mne netreba veriť... to sú vážni páni vedci, ktorí sa ihruškajú s dimenziami .... :) dokonca jeden tvrdil, že si vytvoril myšlienkový model o desiatich dimenziách, a vraj si to vie aj predstaviť ..... :)

/raz keď budem mať čas, musím si vážne prehrabať knižnicu.... ponachádzať toto všetko, lebo som to čítala dávno.... /

 

ten film, ktorý spomínaš, ... tam sa vlastne tiež hrajú s dimenziami .... ;)

 

v každom prípade ako myšlienkový experiment je to zaujímavé .... niečo ako Schrödingerova mačka .... niekde mimo času, ani mŕtva, ani živá .... :) ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cas je velmi specificka velicina, sice ho meriame jednoducho hodinkami, ale pritom je ooooovela zlozitejsi ako nejaka obycajna hmotnost ci dlzka...

 

Axel Wers v tom seriali je chyba v tom (ak teda pripustime ze by bolo mozne lubovolne cestovat casom) ze ak by sa vratil do minulosti a zastrelil sa, nemohol by sa tym padom vlastne dostat do tej buducnosti aby sa mohol vratit naspat zastrelit

proste nekonecna slucka, ktora nieje mozna

 

takze mali tam chybu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano ten diel som videl uz niekolko krat. neviem uz na akom principe fungoval ten stroj casu tam. bolo to zaujimave ale nemyslim ze to je pravdepodobne ze by sa to mohlo stat. a myslim ze poucenie z toho dielu bolo zalozene zas na tom ze osud nezmenime nikdy nech robime co chceme - co je samozrejme blbost

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game, píšeš, že si na tú knihu veľmi nepamätáš, ale nespomenieš si na to, ako si to tí vedci predstavovali? Keby teoreticky fungoval stroj času, mohla by som sa ním dostať do niekoľkých rôznych variantov minulosti? (keď tí ľudia, ktorých príbehy tam sú, sa zrazu ocitli na neznámom mieste, svete) Asi by bolo najlepšie prečítať si tú knihu, aby som si vedela urobiť obraz, ako si to predstavujú. (aký dlhý čas je v jednej bubline? ...) Bola veľmi stará? Dala by sa zohnať v knižnici? Kvôli mne ju nehľadaj, ja len tak, zo zvedavosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lydži, mám len doma okolo 750 kníh.... s podobnou tematikou ich bude minimum okolo 100 - 200 .... v jednom čase pred pár rokmi som ich hltala .... sľubujem, že keď nájdem, hodím to sem.... :)

 

tých predstáv o cestovaní v čase je mnoho.... aj predstavy o čase sú rôzne... keď človek len otvorí nejakú knihu citátov, o čase ich je tam celá hromada.... každý človek sa s časom snaží vyrovnať .... a vedci sa ho snažia rozobrať a nazrieť doňho.... a ich predstavy sú občas skutočne divoké :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Časom cestovali aj vo filme Timeline - akousi červou dierou, ale vždy len na to isté miesto vo Francúzsku. Minulosť ovplyvnili poriadne a napriek tomu to na prítomnosť nemalo vplyv.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

červie diery, alebo Einstein- Rosenove mosty by mali spájať rôzne dimenzie... alebo skracovať vzdialenosti vo vesmíre ... :)

 

cestovanie v čase pomocou červých dier:

 

Einstein-Rosen- Bridge: modely:

Obrázok Obrázok

 

Obrázok

 

 

 

:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel Wers v tom seriali je chyba v tom (ak teda pripustime ze by bolo mozne lubovolne cestovat casom) ze ak by sa vratil do minulosti a zastrelil sa, nemohol by sa tym padom vlastne dostat do tej buducnosti aby sa mohol vratit naspat zastrelit

proste nekonecna slucka, ktora nieje mozna

 

takze mali tam chybu

Počkal si "na seba" a zastrelil sa aby tak zabránil tomu aby sa stretol so svojou ženou (a o 8 rokov ju zabil). Ten vedec keď vlastne zastrelil sám seba nemohol existovať a rozplynul sa vo vzduchu.

 

Nikde nie je spomenuté, že po svojom zastrelení sa vrátil do budúcnosti. Keď sa odbachol, prestal existovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

axel nechapes... tu je ten problem, ze ked vlastne prestal existovat, tak sa nemal kto vratit do minulosti aby sa zabil... je to slucka.. ak sa vratis a zabijes sa, vymazes svoju existenciu, tym padom si vlastne nemohol existovat a nemohol si sa vratit..

je to cele postavene na hlavu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Zistil, že je to on sám - potom už tam je chyba celého dielu. Pretože ako mohol zastreliť svoju ženu niekde v budúcnosti, keď až na základe tej udalosti si zaobstaral zbraň, ktorou ju zastrelil?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

existuju urcite formy takzvanneho cestovania v case ale len v "duchu" to znamena ze sme v minulosti ale nie sme fyzicky tam(nevieme ho ovplyvnit) to je moja predstava o cestovani v case

si predstavte zeby ste sa preniesli nejakym strojom do minulosti na to vsak aby ste sa vobec mohli pohybovat po case musite nabrat iny rozmer ako ten ktorom zijeme teraz 3-4rozmeroch zijeme

a aj keby sme sa dostali do minulosti pravdepodobne by sme narusili priestor a cas v danej dobe kde by sme sa zjavili co by malo velmi neprijemne nasledky...

z hladiska fyziky musime narusit priestor a cas urobit "dieru" to vsak este nikto nedokazal...

 

 

 

 

 

dobre dobre je to trosku hlupost co som napisal ale ktovie.... :lol: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

existuju urcite formy takzvanneho cestovania v case ale len v "duchu" to znamena ze sme v minulosti ale nie sme fyzicky tam(nevieme ho ovplyvnit) to je moja predstava o cestovani v case

S týmto súhlasím, minimálne spomienky toto spĺňajú... :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ju game -parada!

 

ja sa niekde stretla s tým, že na PC urobili model situáciu ako vznikol a vyvíjal sa vesmír -a kukali jak puk lebo im z toho vyšli vesmíre ktoré sa prelínali -takže nie jeden -ale viac vesmírov -parada nie? :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

Axel,

 

bol to super film, hlavne o tom, že hmota nemôže byť 2x na tom istom mieste. :lol: Ale bolo ten kto mení tie skutočnosti v čase, a cestuje v ňom, mu muselo z toho pekne harašiť, a po dľhšom čase, by určite mal problém vnímať skutočnosť, a minulosť...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ani tento film ma nepresvedčil o tom že cestovanie v čase je možné, skôr som ešte viac dezorientovaný.

 

Niekde na začiatku hovorili že dá sa cestovať iba do minulosti, pretože sa už stala, ale nie do budúcnosti, keďže sa ešte neudiala. Že to bola blbosť, bolo vidieť hneď na začiatku filmu keď ten chlapík prepadol vojakov Konfederácie a ukradol im zlato. Podľa vyššie spomínanej teórie ten chlapík sa do budúcnosti už vrátiť nemohol, keďže bol časovej slučke niekde medzi rokmi 1861–1865.

Ďalšia vec, ktorá ma presvedčila že cestovanie v čase nie je možné (dúfam že o nejakých 100 rokov sa na tomto nebudú naši potomkovia smiať, ako my sa smejeme dnes nad tým že telefón bol vynález, ktorý nemal žiadny význam), je tá, že tí čo cestovali do minulosti mohli stretnúť samých seba. Takže keď mladšie "JA" stretlo svoje staršie "JA" z budúcnosti (dajme tomu súčasnosť je r. 2010 a budúcnosť 2020), tým pádom o 10 rokov by to mladšie "JA" malo urobiť to isté a vrátiť sa v r. 2020 do r. 2010, a takto by sa to donekonečna opakovalo, čím by hrozilo že by vznikla nekonečná slučka.

A čo by sa stalo keby ten čo v minulosti stretol seba by sa so svojím mladším JA vrátil do budúcnosti? Tým pádom by všetky udalosti od odchodu mladšieho "ja" zo svojej časovej slučky zmenili budúcnosť a to staršie "JA" by nemohlo existovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A čo by sa stalo keby ten čo v minulosti stretol seba by sa so svojím mladším JA vrátil do budúcnosti? Tým pádom by všetky udalosti od odchodu mladšieho "ja" zo svojej časovej slučky zmenili budúcnosť a to staršie "JA" by nemohlo existovať.

alebo by všetko existovalo ináč, pretože on ako "podnet" budúcich udalostí by prestal vo svojej dobe existovať, takže namiesto toho, aby o päť rokov zrazil autom starenku, by starenku nezrazil ...

zmenil by budúcnosť a tým de facto aj minulosť

 

vlastne : jeho minulosť by prestala existovať - od istého okamihu, keď sa mladé ja tiež premiestnilo v čase do budúcnosti, by jeho minulosť bola vymazaná / zrejme by sa o ňom hovorilo ako o ďalšom nečakane zmiznutom / a v budúcnosti by existoval dvakrát ... / ? /

 

myslím, že tieto predstavy, rovnako ako tie vo filme sa príliš viažu na predstavu času ako jednej kontinuálnej čiary, vedúcej rovnomerne z minulosti od veľkého tresku do budúcnosti ... kde sa udalosti dejú pekne jedna za druhou ako korálky na šnúre ...

 

možno mal scenárista primalú fantáziu, vedci majú možno väčšiu ... objavili sa už dávnejšie predstavy, ktoré "korálky na šnúrke" odvrhujú ... čas nie sú korálky navlečené pekne v rade jedna za druhou, ale prelína sa a udalosti sa zároveň dejú aj v minulosti aj budúcnosti a prítomnosti ...

 

tým je možné vysvetliť zmiznutia, podivné zážitky výjavov minulosti, možno aj fenomén UFO ako výbežok budúcnosti ...

 

ako by si s týmto poradil scenárista ? dá sa v takomto prípade tak jednoducho načasovať, kam chceme v čase ísť ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov