Skočiť na obsah

Cestovanie časom


Sniper

Odporúčané príspevky

Co se cestování do budoucnosti týče, tak to se nám zdálo víc možné fyzikálně, ale řekli jsme, že to nejde, neboť je nekonečný, nebo velmi velký počet alternativ, tudíž vlastně "Není rozhodnuto kam" se půjde.

cestovanie v čase, ak sa to tak da nazvat,do buducnosti nemusi byt take zložite. Stači sa pohybovat velmi velkou rychlostou alebo byt v blizkosti telesa s obrouskou gravitáciou. A kym sa vrati ubehne na zemi omnoho viac casu.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

raz som rozvíjala s bratom /,ktorý sa na mne len rehotal/ teóriu o posune v čase... potrebovala som na to veľmi rýchly dopravný prostriedok, ktorý by sa vedel presunúť za jednu hodinu jedno časové pásmo... na konci mojej teótie som ale len dospela k tomu, že by som vedela žiť jeden deň jedenásť dní /myslím, že tak to bolo, poriadne si to už nepamätám/ a to v čase človeka teda nevráti, skôr zastaví... :lol: ale myšlienka nebola až taká zlá...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

cestovanie v čase je v zásade teoreticky možné

problém je s energetickou náročnosťou

je to ako s autom, aby ste sa pohli, musíte doňho naliať benzín

rovnaké je to aj so "strojom času"

akú by mal "stroj času" spotrebu?

"spáli" by toho fakt dosť

ak by ste chceli cestovať v našom vesmíre o sekundu do minulosti

museli by ste na to spáliť viac energie, než obsahuje celí vesmír

doslova na to spáliť celí vesmír a ešte kúsok (nejakého cudzieho vesmíru) naviac

 

mám určité podozrenie, že ten kto by sa chcel pokúsiť prekročiť určitú zakázanú rýchlosť (trebárs aj pri cúvaní), tomu by vesmírna polícia naparila fakt mastnú pokutu

neznalosť zákonov neospravedlňuje

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mam taky pocit, ze cestovanie do minulosti nie je mozne ani teoreticky - aspon vramci einsteinovskeho vesmiru. Bez ohladu na energiu.

 

A aby sme mohli vypocitat "spotrebu", museli by sme vediet, aky je mechanizmus cesty casom, nie? Teda, nie ze by som tomu nejak moc rozumel, ale - je to aspon v hypotetickej rovine nejak rozpracovane?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

existuje mnoho teoretických konceptov, a mnohé z nich sú v súlade s "einsteinovským vesmírom"

wiki Cestování v čase (viac je toho na anglickej verzii)

 

kdesi som videl takýto "návod", je relatívne najlepšie pochopiteľný

treba na to valec z ťažkého kovu, o hmotnosti a rozmeroch planéty

ten valec treba rozkrútiť okolo jeho stredovej osi, na rýchlosť svetla

pretože rotujúce objekty deformujú vo svojom okolí časopriestor

ak okolo valca začne obiehať vesmírna loď proti smeru jeho rotácie, bude sa pohybovať do minulosti

ak po smere rotácie tak do budúcnosti

 

samozrejme cestovať sa bude dať len medzi dátumami, od doby keď valec nabral rotáciu, po dobu kým bude existovať

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

treba na to valec z ťažkého kovu, o hmotnosti a rozmeroch planéty

ten valec treba rozkrútiť okolo jeho stredovej osi, na rýchlosť svetla

pretože rotujúce objekty deformujú vo svojom okolí časopriestor

ak okolo valca začne obiehať vesmírna loď proti smeru jeho rotácie, bude sa pohybovať do minulosti

ak po smere rotácie tak do budúcnosti

 

Teoreticky to môže fungovať, ale prakticky je to nevyužiteľné. Takže také niečo ako odcestovať do minulosti a zabiť Hitlera ešte v puberte je zrejme nemožné.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno..

predovšetkým sa pre to dá spočítať "čo by to stálo"

tak tan samotný valec s veľmi ťažkého kovu, veľký ako planéta

urán môžeme vylúčiť..

čokoľvek čo má príliš nízky polčas rozpadu tiež, prinajmenšom by sa to z vnútorného tepla roztavilo

všetko zlato do dnes vyťažené na svete sa zmestí do kocky zo stranou 22 metrov

na planétu trochu málo

 

potom ho treba roztočiť, na rýchlosť svetla

už to si vyžiada poriadne náklady

a ďalšie ako zabezpečiť aby sa nerozprskol, odstredivou silou?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Preto je to len teória.

 

Ak by aj cestovanie časom bolo nejakým spôsobom možné, najkôr by bolo asi zakázané. Nemôžeme vedieť aké zmeny v minulosti by mohli ovplyvniť chod dejín. Nikde nie je napísané, že zabitím Hitlera v r. 1938 by sa zároveň vylúčila možnosť vypuknutia 2. svetovej vojny. Alebo je možná ešte horšia alternatíva, že niekto, kto by bol inak zabitý v 2. sv. vojne, by mohol rozpútať nový svetový konflikt s jadrovými zbraňami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cestovanie do minulosti vytvára paradox. všetci rozmyslaju ci sa da a ci nie, maju tu video od hawkinga kde to vysvetluje a aj tak potom ludia pisu co by bolo keby ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hawking tu môže mať aj desať videí o tom, ale pokým cestovanie časom nebude dokázanou realitou, tak ľudia budú stále písať čo by bolo keby nebolo. Po teoretickej stránke cestovanie časom nevylučujem, po praktickej neodporúčam. Takže aj keby to bolo realitou, určite by to nebolo niečo čo by sa začalo bežne využívať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale cestovanie časom je možné už dnes, no do budúcnosti. A práve v tom videu, ktoré si nechceš pozriet, tak nevieš prečo. A hovorí aj ake problemy by boli s cestovaním do minulosti, keby sa to dalo. Co je naozaj iba špekulácia. A hovorí aj prečo, ale ak ma niekto o tom čo povedat tak je to práve hawking a fyzici, ktorí skúmajú čas ;)

 

a kedže zrejme si myslíš že k tomu ma bližšie teológ, či filmovy scenarista, tak sa ho opytaj:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja nehovorím, že si ho nechcem pozrieť, ja hovorím len o tom, že je to len čistá teória, ktorá nemá uplatnenie v praxi. Cestovať v čase sa dá už teraz, dávnejšie som v jednej knihe čítal, že osoba, ktorá sa oproti inej osobe pohybuje rýchlejšie, tak jej čas plynie rýchlejšie. Napr. Jano leti z Viedne za Jožom do Sydney. V čase štartu majú obaja na hodinkách rovnaký čas. Keď lietadlo pristane v Sydney, tak Janove hodinky ukazujú o pár desatín sekúnd viac, možno aj sekundu-dve. Jano sa teda nachádza v "budúcnosti", ale aké to má praktické využitie? Žiadne, iba čo si hodinky rozladil.

 

Carl Sagan vo svojej knihe Kozmos ide ešte viac do extrému. Podľa neho vesmírna loď letiaca rýchlosťou svetla by do stredu Galaxie letela 30 000 rokov, ale palubný čas by sa pohol len o 21 rokov. Teda posádka lode by namerala, že letela 21 rokov, ale na Zemi by zatiaľ uplynulo tých 30 000 rokov. Význam to má možno taký, keby ľudia potrebovali opustiť Zem a odletieť na inú planétu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

okrem rychlosti cas ovplyvnuje(zakrivuje coasopriestor) gravitacia(spomaluje cas) takze to moze sposobit to rozladenie, rychlost je zanedbatelna, na stihackach bezal cas rychlejsie kvoli tomu ze sa pohybovali v slabsom gravitacnom poli. na druziciach (cca 25 000 kmh-1) ide cas rychlejsie. Jeden z dokazov teorie relativity

cas v pohybujucom sa objekte Tp

cas v nepohybujucom objekte Ts

(relativne)

Tp=Ts . sqrt(1-v2/c2)

Ak si to dobre pametam

Ked chces si to prepocitaj

Vzorec pre gravitacnu dilataciu najdes na wiki

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

Je možné cestovat v čase?

Indické město Madras je roku 1898 svědkem překvapivé události. Na jeho pobřeží dopadá podivně oblečený muž. Jeho šaty jsou nezvykle střižené a přístroj, díky němuž přežívá pád z nebe, nemá obdoby! S místními prý hovoří zvláštním druhem angličtiny, kterému lze jen těžko rozumět. Jedná se o nejpřesněji zaznamenaný případ člověka, který se propadl ze svého času do minulosti, nebo je jeho příběh jen bludem nějakého fantasty?

Padákom do minulosti?

Indickí záchranári objavujú v roku 1977 pri Madrase havarované lietadlo, ktoré pred necelou polhodinou vyštartovalo z miestneho letiska a mierilo na sever. Za príčinu havárie vyšetrovatelia uvedú neprítomnosť pilota v kokpite. Ale čo sa s ním stalo? Záchranári po ňom pátrajú, ale bezvýsledne! Pilot sa volal Samuel Griffin. A práve tu sa dostávajú k slovu zápisky doktora Garricka: "Pán Griffin tvrdí, že osudovou kolíziou prišiel o svoj lietajúci stroj, z ktorého ho vytrhla neznáma sila. Jeho život sa má údajne uskutočniť až v budúcnosti. Je to blázon, však sympatický, vzdelaný a originálny blázon, ktorého je príjemné počúvať ...?! " Je to len zhoda mien, alebo sa pilot z 20. storočia na padáku dostáva do minulosti 19.storočia?

 

Stroj času na londýnskom cintoríne?

Samuel Warner je podivínský vynálezca a medzi jeho patenty má patriť torpédo, miniatúrna námorná mína a iné prelomové zbrane. Egyptológ Joseph Bonomi /1796-1878/ zas cestuje a stáva sa odborníkom na Blízky východ a Egypt a dokonca je členom tímu, ktorý pracuje na rozlúštení textov z Údolia kráľov! Títo dvaja muži spoja svoje sily, aby na londýnskom cintoríne Brompton postavili unikátnu hrobku v tvare lichobežníka, veža je z čiernej leštenej žuly a steny pokrývajú neznáme obrazce, ktoré na prvý pohľad pôsobia ako nejaký druh písma. Podivuhodný vzhľad hrobky ešte dopĺňa kruhové okienko so silným sklom. Hrobka je dokončená v roku 1853 a údajne ju majú obývať tri ženy, o ktorých existencii sa však nedarí nájsť jediný dôkaz. Podobne mizne i kľúč k hrobke a jej stavebné plány. Čo ale spája dvoch výnimočných mužov a ešte výnimočnejšie stavbu?

 

Dokonalý úkryt?

Niektoré zo znakov, ktoré zdobia hrobku, nachádzajú bádatelia aj v Bonomiho záznamoch o výpravách do Egypta. Pritom jeho náhrobok sa na cintoríne objavuje v rovnakom roku ako tajomná hrobka. Bonomi však umiera až o viac ako 20 rokov neskôr! Jeho náhrobok, ktorý sa nachádza len 20 metrov od hrobky, je pokrytý hieroglyfmi a vyobrazením egyptského boha Anubisa, ochrancu zomrelých, ktorý sedí na stavbe neďalekej tajomnej žulovej hrobky! Vynašiel snáď Warner s Bonomiho pomocou a využitím jeho poznatkov o starom Egypte stroj času? Pravdou je, že Warner sa v tom istom roku, ako bola dokončená hrobka, stráca a nikto nevie kam. "Ak Warner skutočne staval stroj času, bolo od neho veľmi chytré, že k tomu účelu zvolil práve cintorín ... Bolo to jedno z mála miest, kde mohol pracovať nepozorovane ... Možno s veľkou istotou súdiť, že s najväčšou pravdepodobnosťou zostane s postupom času nedotknutý. Je to čosi ako egyptské hrobky, kde stavby pretrvali po celé stáročia", usudzuje zamestnanec cintorína Brompton.

 

Kam sa stratil vynálezca?

Leží Warner v tajomnom neoznačené hrobe ako sa domnievajú odporcovia podobných teórií o cestovaní časom? Ale ako vysvetliť ostatné zvláštnosti, ktoré sa okolo záhadnej stavby nahromadili? Kam sa napríklad stratili plány na vybudovanie hrobky? "Najväčšou záhadou je fakt, že na cintoríne nebolo možné čokoľvek vybudovať bez plánov, a napriek tomu plány hrobky neexistujú". Bol to úmysel staviteľa, alebo plány jednoducho zmizli v prepadlisku dejín ako iné nepotrebné dokumentácie? Howard Webster /* 1952/, americký spisovateľ, ktorý sa záhadnou hrobkou zaoberá, dodáva: "Myslím si, že v neoznačené hrobe neleží Warnerovo telo, ale že tento génius stále žije a cestuje časom". Dokázali snáď starovekí Egypťania cestovať časom? Mohol Bonomi rozlúštiť ich vedomosti a odovzdať ich na spracovanie Warnerovi?

 

Časové paradoxy

Všetky akcie, uskutočnené pri hypotetickej ceste do minulosti, môžu mať údajne katastrofálne dôsledky pre budúcnosť. Aj relatívne bezvýznamný čin totiž môže spustiť dominový efekt a úplne zmeniť vývoj udalostí. Podľa Hawkinga je síce cestovanie časom realizovateľné, ale rozhodne nie je praktické. Alebo je pravda úplne inde - pretože čas sa môže brániť niečím úplne iným, napríklad vytvorením nového vesmíru!?

 

Ako fungujú paralelné vesmíry?

Teória paralelných vesmírov vychádza z predpokladu, že každé rozhodnutie človeka z niekoľkých možných variant vytvára nový vesmír, či paralelnú realitu. Cestovateľ v čase nezmení svoju vlastnú budúcnosť, ale vytvorí iba ďalší paralelný vesmír. S myšlienkou mnohých paralelných vesmírov prichádza už v 50. rokoch minulého storočia americký fyzik Hugh Everett III. /1930-1982/. Jeho teória má síce viac zástancov medzi fanúšikmi fantastickej literatúry než medzi fyziky samotnými, ale pomaly už si získava svoje uznanie.

 

Dávne stopy cestovateľov?

Zostrojil už niekto stroj času? Množia sa okolo nás dôkazy o tom, že k cestovaniu časom už údajne mohlo dôjsť. Ako si vysvetliť napríklad nájdené ľudské šľapaje staré stovky miliónov rokov? Ďalším príkladom je mamut objavený v zamrznutej sibírskej pôde. V jeho lebke je otvor, ktorý podľa odborníkov spôsobila strelná zbraň! Teda nie šíp či oštep, ale napríklad puška! Mamut s prestrelenou lebkou ležal v zamrznutej krajine viac ako 10 000 rokov. Kde by vzali vtedajší ľudia strelnú zbraň? Alebo je tento mamut pozostatkom výletu cestovateľov z budúcnosti? Celý svet je posiaty podobnými záhadami, ktorých pravý zmysel nám však zatiaľ uniká. Dokázal by vynález stroja času zodpovedať pálčivé otázky ľudských dejín? Ale nie je zároveň aj ich príčinou?

 

Zdroj: Enigma special 2/2010

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

game

 

prepáč, ale neverím, že existujú "dimenzie", rovnako ako neverím, že existujú mimozemšťania. A myslím, že aj keby som také niečo zažila na vlastnej koži, aj tak by som neverila.

 

 

axel

 

v jednom filme, kde sa tiež zaoberali cestovaním v čase, to dotiahli ešte ďalej a "zistili", že keď sa presunieš do iného času, zemeguľa bude v tom "novom" čase na inom mieste a keby si sa chcel presunúť napr. o niekoľko dní, mohlo by sa stať, že sa nájdeš vo vesmíre.

 

tak si potom natom velmi zle :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov