Skočiť na obsah

Cestovanie časom


Sniper

Odporúčané príspevky

v principe, ked sa na to divame takto potom cestujeme casom neustale, lenze vsetci a vsetko (priblizne) rovnako rychlo a teda to nepozorujeme, je to teda inercialny pohyb, pri relativistickych rychlostiach, ci v silnom gravitacnom poli sa plynutie casu spomaluje alebo zrychluje (podla toho, z ktorej strany sa na to divas), ide teda o neinercialny pohyb

 

taky mali myslienkovy experiment ako analogia z bezneho zivota:

sedin v zatvorenom zeleznicnom vozni, ktori sa nehlucne pohybuje po kolajniciach rovnomernym priamociarym pohybom, nijakym fyzikalnym ani inym experimentom nemozem zistit, ci sa vlak hybe alebo nie, z mojho hladiska je to teda nepodstatne a mozem kludne povedat, ze stoji a nikto vo vozni mi to nevyvrati, ak by tam bolo cele ludstvo, nikto by neurcil ci sa pohybuje alebo nie

teraz sa zacnem vo vlaku pohybovat, ak uznam vlak za nehybny, zmenil som svoju rychlost z nuly na v, ak uznam vlak za pohybujucu sa sustavu, potom som zmenil svoju rychlost z u na u+-v (to +-zalezi od smeru) v oboch pripadoch vykonam rovnaku pracu su teda rovnocenne

 

ak teda pre mna pri ceste do kuchyne plynie cas (priblizne) rovnako aj pre zvysok ludstva a okoliteho vesmiru, je jedno ci poviem, ze sa v nom pohybujem (cestujem) rovnako rychlo ako ostatni alebo spolu s ostatnymi stojim

 

ta analogia s vlakom, je vlastne typicky priklad z kazdej knihy zaoberajucej sa relativitou, kde sa na nej demonstruje Newtonovska relativita pohybu, podobne sa to opisuje aj na fyzike v siestej triede ZS, kde nas ucia, ze ak povieme o niecom, ze sa to pohybuje musime urcit vzhladom na co, pretoze absolutny pohyb neexistuje a takisto zrejme neexistuje absolutny pohyb v case

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dosť relatívny a dosť ... obvyklý

na pojem cestovanie časom sme si zvykli bez problémov, keby sa to niekomu skutočne podarilo, senzáciou by to bolo asi len povestné tri dni ... :)

 

experiment s tým vlakom mám popísaný kdesi v jednej knižke, tuším sa tam vynorila pri tom len tak pomimo aj celkom zábavná otázka :

vlak si to šinie potichučky rýchlosťou svetla - prejdem sa dopredu smerom k rušňovodičovi ... mám rýchlosť vyššiu než je rýchlosť svetla ? :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

rychlost vyssiu nemas, vzhladom na vlak je tvoja rychlost cca. 5km/h a vzhladom na kolajnice je tvoja rychlost tiez rychlost svetla, tu totiz vstupuju do hry relativisticke efekty, konkretne trakcia dlzok, takze pre vonkajsieho pozorovatela je dlzka vlaku rovna nule a teda sa mu nezda, ze by si sa vobec pohla

 

a myslim, ze by to bola senzacia na dlhsiu dobu, ak by to malo podobu ako v sci-fi, moznosti by boli nepredstavitelne

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

senzácia by to bola, teda bude, keď sa podarí priniesť z minulosti živého trilobita ... :lol:

kúsok sveta zhíkne a kúsok sa bude snažiť okamžite senzáciu zneužiť ...

 

 

raz som čítala jednu sci fi poviedku ...

cestovanie do minulosti pokročilo tak ďaleko, ako dnes vesmírny turizusmus: bohatí ľudkovia si ho mohli zaplatiť, s tým, že nesmeli na nič v minulosti siahnuť, len sa dívať ...

raz sa jednému vášnivému lovcovi podarilo prepašovať do minulosti zbraň a v príhodnej chvíli sa chystal skoliť jedného dinosaura - jeho sprievodcovi sa podarilo v poslednej chvíli tomu zabrániť, ale vyrazená zbraň zničila jedného motýľa ...

keď sa vrátili do "cestovnej kancelárie", zistili, že veci sa dejú ináč - nie priveľmi, ale ináč ... v nápisoch na stenách chýbali nejaké písmená, nie všetko fungovalo ako malo, všetci zamestnanci neustále hromžili na kaziace sa prístroje ...

tá najnepatrnejšia zmena v minulosti mala svoj dopad v ďalekej budúcnosti ... : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tá poviedka bola sfilmovaná.

Ten film som videl tiež. Tá zmena v minulosti vyvolala v prítomnosti časové vlny ktoré pomaly všetko menili. Mestá, flóru i faunu. Posledná vlna dokonca mala zmeniť povahu a vzhľad našej rasy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...
  • Pred 5 mesiacmi...

keď si to zoberiete z iného hľadiska a to z takého, že keď si ráno sadnete za počítač dajme tomu, že o 08:00 a len hráte nejakú hru čo vás baví bez toho aby do vás niekto rýpal a toho, že vám je jedno toho jedného dňa by ste ju dokázali hrať až do večera aj do 20:00. skúšal som už takéto pokusy. Pričom som zistil, že som počas tej doby vôbec nebol hladný, nepotreboval som spať bol som plný energie a nepotreboval som spať. Krátko po tom čo som dohral so sa snažil spomenúť na prvé okamihy hry a na celý priebeh ale nepamätal som si úplne nič... Pripadalo mi to akoby 1 minúta. Myslím si, že cestovanie v čase je založené na niečom takom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No to asi nie, pretože ty si vlastne len "zabil" čas hraním hry. Ja keď som začal hrať Age of Empires tak ma to tak bavilo že som vydržal hrať hru 17 hodín v kuse. Zdalo sa mi to ako hodina. Ale keby som mal hrať niečo čo ma nebaví tak tých 17 hodín by mi pripadalo ako štyri dni.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No to je tiež pravda ale aspoň porozmýšľať a podumať nad tým nieje škoda.

 

Napadla ma taká vec, že keby jedného človeka odmalička niekde pripútali a udržiavali ho v narkóze tak by ani nepotreboval živiny a podobné veci lebo by ich ani nespotrebúval, myslíte, že by starol a vôbec niekedy zomrel? ja si myslím, že nie. Tak vidíš preňho by bol čas rýchli ale to je už kúsok od témy...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Flash,

 

veľmi úspešne si mi pripomenul film Seven, kde ten "zlý" veľmi úspešne podobným spôsobom takmer zabil človeka ...

energiu vydávaš aj dýchaním, bunky potrebujú výživu, o mozgu nehovoriac ... z ničoho nič nebude.

telo, ktoré leží roky v kóme a náhle sa preberie / stáva sa, nie je schopné vstať a chodiť ... to je možné len v amerických filmoch / ... takže toto nie je priveľmi dobré riešenie, zostarol a zomrel by, jednoznačne.

 

a mimochodom, od cestovania v čase a časovej slučky sme sa priveľmi vzdialili.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja sa stále držím tej teórie, že tam kde je nulová gravitácia nieje možné aby plynul čas... Teda nechce sa mi veriť, žeby všade vo vesmíre plynul čas.

 

Totiž by bolo veľmi zaujímavé keby sme sa raz v budúcnosti premávali po galaxiách, takpovediac teleportovali by sme sa kamkoľvek a to za nulový čas.

 

Ak je v okolí prepravovania nejaká gravitácia aj keď iba malá môže presun aj na krátku vzdialenosť aj niečo trvať. Čim menšia gravitácia tým väčšia rýchlosť a menej času a v prípade 0 gravitácie 0 čas a taktiež 0 rýchlosť ale už v opačnom zmysle (teleport).

 

Ako to je stým, že sa niečo prenesie na určené miesto skôr ako sa začal teleport to už je pre mňa zatiaľ otázne. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja sa stále držím tej teórie, že tam kde je nulová gravitácia nieje možné aby plynul čas... Teda nechce sa mi veriť, žeby všade vo vesmíre plynul čas.

neviem, flash. elektrony obiehaju okolo jadra atomu po urcitej drahe a urcitou rychlostou. rychlost definujeme pomocou drahy a casu. ak by bol cas rovny nule, neznamenalo by to, ze sa zastavi pohyb v atomoch? neviem, co by to urobilo s jednotlivymi materialmi. ale vo fyzike nevynikam, kludne to trocha rozpis.

 

Ak je v okolí prepravovania nejaká gravitácia aj keď iba malá môže presun aj na krátku vzdialenosť aj niečo trvať. Čim menšia gravitácia tým väčšia rýchlosť a menej času a v prípade 0 gravitácie 0 čas a taktiež 0 rýchlosť ale už v opačnom zmysle (teleport).

tu ma napada, ze gravitacia vesmirnych telies sa v sucasnosti pouziva prave na zrychlenie. ak sa sonda priblizi k planete (alebo k inemu velkemu telesu), necha sa pritahovat jej gravitaciou. po chvili sa jej rychlost zvysi tak, ze opusti gravitacne pole a leti dalej - rychlejsie ako predtym. tu teda plati, ze cim vacsia je gravitacia planety, tym vacsie zrychlenie umozni nasej sonde. tiez to trocha rozpis, zaujima ma ako si to myslel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja tiež vo fyzike nevynikám a preto ti nič bližšie tiež nepoviem.

 

A ohľadom tej gravitácie no myslel som to ináč ako ty. V tom zmysle, že v stave 0 gravitácie nieje čas ani priestor podstatný. Kamkoľvek chceš ísť si tam hneď. Takto to bolo myslené. Ja som nemyslel ani na rýchlosť lebo v tomto prípade to je nekonečná rýchlosť. Tak si to aspoň ja predstavujem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja sa stále držím tej teórie, že tam kde je nulová gravitácia nieje možné aby plynul čas...

v skutocnosti tam plynie este o trochu rychlejsie ako tu, to je experimentalne dokazane a matematicky zdovodnene vseobecnou teoriu relativity
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, dokonca sa robil taky experiment aj tu dole na zemi, na vzsoku vezu sa dali dve synchronyzovane hodiny, jedny dole a druhe hore, zistilo sa, ze tie hore idu o malo rychlejsie, pretoze su v slabsej gravitacii

 

ide o vseobecnu teoriu relativity, v gravitacnom poli sa prejavuju rovnake efekty ako v specianej t. r. pri pohybe

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak to potom možno aj bude nakoniec pravda a o tých hodinách som už niekde počul. A teda čím väčšia bude gravitácie tým plynie čas pomalšie? Je to dosť čudné a priznám sa nemyslím si, že to naozaj takto je aj keď je to nejako overené... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Flash

 

ako príklad spomaľovania času vplyvom vysokej gravitácie sa zvyknú uvádzať čierne diery. Objekt v blízkosti horizontu udalostí by vlastne žiadnu zmenu času nepozoroval. Z pohľadu vzdialeného pozorovateľa by sa javil čas prvého objektu (približujúceho sa k horizontu udalostí) ako nekonečne dlhý.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

raz som pozeral relaciu Pod lampou, a tam vysvetlovali nieco so svetlom. pamatam si jednu vec z celej relacie(tyka sa fotonov): foton ma hmotnost, ale nulovu. zrejme to bolo myslene tak ze ma hnotnost ale nepredstavitelne malu, cize takmer nulovu. ale nemozme povedat ze ma nulovu hmotnost.

ale dajme tomu, ze foton ma nulovu hmotnost. tym padom ma najvyssiu moznu rychlost, a cas pri tej rychlosti stoji. kedze nulova hmotnost, nulova gravitacia.

tak mi to teraz vysvetlite ze cim nizsia hmotnost, tym tym rychlejise plynie cas

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

foton nejaku gravitaciu ma, pretoze ma energiu, ale aj tak cas sa spomaluje nielen v dôsledku gravitacie samotneho objektu, ale celkovej gravitacie v jeho okoli

 

v podstate vsak pre foton cas vobec neplynie, kedze sa pohybuje rychlostou svetla

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Luaks skadiaľ máš takéto vedomosti? chcel by som to vedieť... dnes som si toho kopu prečítal a nakoniec som zistil, že vlastne máš pravdu, že čas je pomalší čím je v jeho okolí väčšia gravitácia... a keď táto téma je orientovaná viac an cestovanie časom mohli by sme sa preorientovať na tému Philadelphsky experiment...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

viete na co som prisiel ze ak by sa nahodou dalo cestovat v case tak iba do predu ..a nikto to nemoze vyvratit

 

 

napriklad ..zooberte si ze by sme sa chceli vratit v case o takych 500 rokov ... moje telo sa sklada z castic ktore by sa vratili spet ... ale tie castice tam v tedy uz boli .. takze by tam pribudlo tolko castic kolko by islo casom späť ... takze na tom mieste by tam boli 2x to by sa dala preniest skoro vsetka hmota späť a to nie je realne

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov