Skočiť na obsah

Cestovanie časom


Sniper

Odporúčané príspevky

Podla kvantovej teorie sa kazda castica nachadza vo vsetkych moznych stavoch s urcitou pravdepodobnostou.

 

Nasledujuci myslienkovy experiment navrhol Schrodinger a dnes je medzi vedcami vseobecne uznavany

 

Zavrieme do krabice macku a pusku, ktora na nu bude mieri. Puska vystreli ak sa rozpadne jeden konkretny atom. Pravdepodobnost rozpadu je 50%. Je macka ziva alebo nie? V skutocnosti je kvantovy stav macky ciastocne tvoreny stavom zivej macky a ciastocne mrtvej macky. Nakolko nemozeme vediet ci je macka ziva alebo mrtva, kym neotvorime krabicu.

 

Je to dost divne, ale toto tvrdia seriozni vedci, ktori sa tomu rozumeju lepsie ako my. Musis proste zahodit vsetky predsudky, ktore mas na zaklade toho, co poznas.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Ale ja som o casovych sluckach hovoril ako o cestach, ktore mozu viest ku inemu casu, nez je pritomnost! Ako chceme dane miesto spomalit? Ako mozeme takym sposobom cestovat v case? Ciste sci-fi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zo zakladnych principov STR vyplyva, ze cas neplynie pre kazdeho rovnako rychlo, ale kazdy ma akoby svoj vlastny cas. Moj cas teda moze plynut rychlejsie alebo pomalsie ako cas okoliteho sveta. Takze za casovy interval, ktory pre mna bude trvat menej ako sekundu, moze v okolitom svete uplynut mesiac. Mne sa to bude javit, ze som sa zrazu ocitol v buducnosti.

 

Toto nie je sci-fi, ale experimentalne overene dosledky STR.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pre nás je otázka dimenzií a časopriestoru veľmi zložitá pretože my žijeme v "hmotnom" svete, ktorý podlieha určitým fyzikálnym zákonom. Sme teda limitovaní, nemôžeme sa rozhodnúť prekročiť určitý fyzikálny zákon (spomaliť čas/posúvať sa po časopriestore podľa ľubovôle). Samozrejme, z kvantovej teórie môžeme vysvetliť aj takéto javy, ale my samy ich nemôžeme uskutočniť. Bežne vo vesmíre sa stáva, že sa časopriestor mení (čierne diery), ale pre hmotnú ľudskú bytosť na Zemi je to zatiaľ nemožné. Museli by sme sa dostať do takého stavu, aby to bolo možné, čiže "prejsť" do iného stavového sveta, inej dimenzie, kde už neplatia naše fyzikálne zákony. A pritom vôbec nie je isté, či naše vedomie by bolo schopné racionálne prechádzať a cestovať takýmto spôsobom. Zatiaľ jediné prípady ktoré sa stali, by mohli byť napríklad tí ktorí prežili klinickú smrť. Z viacero svediectiev vyplývalo, že dotyční, ktorí prežili klinickú smrť, mohli nazrieť aj do iného časopriestoru (ale len nazrieť) a keď sa vrátili tak ich niektoré tvrdenia boli potvrdené. Ale tu už zachádzam do inej témy :lol: V podstate ale tu je zreteľný "prechod" do iného sveta/ov, ktorý je pararelný s tým naším. Osobne si myslím, že pararelné svety/dimenzie existujú, vyplýva to z viacerých teoretických aj logických tvrdení.

 

Čo sa týka scenára tých jednotlivých sci-fi seriálov. Každý má nejakú tú svoju "teóriu", ťažko sa dá prikloniť k jednej a akceptovať ju "tak takto by to mohlo byť". Pozeral som taký anglický seriál o dvoch policajtoch ktorí vyšetrovali zločiny pomocou stroja času, tak, že sa vracali naspäť na určitú dobu (deň), s tým, že sa nemohli stretnúť so samými seba lebo by sa vraj dostali do časovej slučky. Páčilo sa mi na tom to, že čo zažili vo svojej "budúcnosti" sa presne odohralo aj v tej minulosti do ktorej sa vrátili. V podstate to prežili všetko rovnako len z iného pohľadu, a tým mohli prípad vyriešiť. To dávalo logiku cestovaniu v čase a zároveň bol ten príbeh pútavý, keďže všetko vyplynulo až keď znova všetko prežili v minulosti a zistili čo sa vlastne stalo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Verti60, ten serial som vodel aj ja velmi sikovne odstranili vsetky casove paradoxy, ktore sa pouzivaju ako argument proti cestovaniu v case.

 

Chorche, nerozumiem tomu "sensu stricto"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Verti60, ten serial som vodel aj ja velmi sikovne odstranili vsetky casove paradoxy, ktore sa pouzivaju ako argument proti cestovaniu v case.

Hej dávalo to logiku, lebo keď sa vrátili do minulosti, tak sa už nemuseli vracať naspäť, prežili to ešte raz v minulom čase a v podstate len čakali kým oni samy, resp. tí "druhí oni" neocestujú do minulosti. Len sa s nimi nemohli stretnúť, lebo by uviazli v časovej slučke.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tu som uz odpovedal, nie?

 

a uz viem, akurat vtedy sa vyplo forum, kvoli upgradu, takze znova

 

nebolo by to ako v nejakom sci-fi, kde lietas kadejakymi casovymi tunelmi v zlozitych strojoch casu, ale v pricipe by to malo rovnaky efekt

 

Za pre mna pomerne kratku dobu (sekundy, minuty, hodiny) by som sa ocitol v vo vzdialenejsej buducnosti (hodiny, dni, roky)

 

takze ano

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čo je v tomto prípade "normálny" pohľad ?

 

cestovanie v čase hýbe fantáziou ľudí, nevieme ani poriadne, ako čas funguje ... či sú to korálky navlečené na šnúrke či náhodné miesta v časopriestore, či hocičo iné ...

každý autor, vedec, tvorca seriálu, sa snaží podať svoj pohľad ... aj ho podáva, čím originálnejší, tým "lepší" :)

 

aký je vlastne ten normálny pohľad ? :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Už aj teraz existujú teórie, ktoré prinášajú paradoxy na prvý pohľad nepochopiteľné nášmu "normálnemu" pohľadu na skutočnosť, ktorý je limitovaný našou skúsenosťou z trojrozmerného sveta, v ktorom sa pohybujeme... Kedysi malo ľudstvo svoj "normálny" pohľad, pri ktorom sa zdali naše súčasné, nám už prirodzené, výdobytky ako niečo nemožné, tak prečo hneď zavrhovať, že naozaj je to celkom nemožné?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je tazke definovat co je cas, pretoze ide o taky zakladny pojem, ze sa vzdy pokladal za nieco samozrejme, podobne ako je napriklad tazke v geometrii definovat bod, pretoze ide zakladnu jednotku, pomocou ktorej sa opisuju ostatne objekty

 

ignatius ma pravdu, mnohe paradoxy su na prvy pohlad uplne nepochopitelne az absurdne, ale ak sa na ne pozrieme podrobnejsie z hladiska modernych teorii zacnu davat zmysel a vlastne sa nam zrazu moze zdat, ze su uplne samozrejme a take jednoduche, ze na to mohol prist kazdy

to co sa nam dnes zda absurdne sa dalsej generacii budu zdat rovnako jednoduche ako naproklad gravitacny zakon, hoci v Newtonovej dobe to bol pre vacsinu ludi nepochopitelny a cisto akademicky problem

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takze ak vstanes rano z postele a ides do kuchyne, cestujes casom, co? To je zasa Tvoja predstava. Ak chces cestovat casom v pravom slova zmysle, tak musis preskoit nejaky casoovy usek.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kiaba,

ale prečo si to myslíte ? myslieť si samozrejme môžeme hocičo, ale prečo ?

 

.... , že čas si podľa niektorých vedcov, ktorý s ním robia "experimenty", predstavujeme nesprávne ... :lol:

 

čas vraj nie sú navlečené korálky, ktoré sa navliekajú nemeniteľne jedna za druhou na niť ....

 

sú to skôr dimenzie, bubliny, ktoré sa hýbu a prelínajú a občas môžu zasiahnuť do toho "druhého času", prípadne prasknúť a vyložiť svoj obsah....

v tej knihe bolo popísaných niekoľko prípadov, keď sa ľudia ocitli behom jedného kroku na cudzom mieste, v cudzom svete .... svedectvo o tom mohlo podať len veľmi málo ľudí .... zvyčajne z tej ďaľšej dimenzie niet návratu ....

z výsostne teoretického hľadisla logiky a matematiky je to vylúčené .... :) keď sú to korálky .... ale keď nie sú ? :)

preniesla som sem jeden svoj starší príspevok, myslím , že sa celkom hodí ...

ja si myslím, že kľudne môžeme prejsť do iného času tým, že prejdeme ráno z izby do kuchyne ... práve preto, čo je tu vyššie popísané

/ a nevymyslela som to ja, vyšpekuľovali to príslušní fyzici ... ;) /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov