Skočiť na obsah

Cestovanie časom


Sniper

Odporúčané príspevky

vlastne : jeho minulosť by prestala existovať - od istého okamihu, keď sa mladé ja tiež premiestnilo v čase do budúcnosti, by jeho minulosť bola vymazaná / zrejme by sa o ňom hovorilo ako o ďalšom nečakane zmiznutom / a v budúcnosti by existoval dvakrát ... / ? /

Neexistoval by 2x, neexistoval by vôbec, pretože by nemal minulosť.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takže keď mladšie "JA" stretlo svoje staršie "JA" z budúcnosti (dajme tomu súčasnosť je r. 2010 a budúcnosť 2020), tým pádom o 10 rokov by to mladšie "JA" malo urobiť to isté a vrátiť sa v r. 2020 do r. 2010, a takto by sa to donekonečna opakovalo, čím by hrozilo že by vznikla nekonečná slučka.

A čo by sa stalo keby ten čo v minulosti stretol seba by sa so svojím mladším JA vrátil do budúcnosti? Tým pádom by všetky udalosti od odchodu mladšieho "ja" zo svojej časovej slučky zmenili budúcnosť a to staršie "JA" by nemohlo existovať.

minulosť by mal ... do istého momentu, keď si ho jeho staršie ja zobralo so sebou ...

keď sú časové udalosti navlečené ako korálky, nie je dôvod, aby sa nedalo cestovať rovnako do minulosti ako budúcnosti...

nejaké "zákony" by mali byť dodržané, tak by sa jeho staršie ja v momente návratu do budúcnosti rozplynulo v ničote, jeho mladšie ja by existovalo vytrhnuté z času, ale časová slučka by nenastala ...

 

jedna minulosť sa skončila a začala druhá minulosť ... čiže žiadne korálky ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Velmi by som to do kosa nehadzal, ak sa podari najst dost energie na udrzanie casovej slucky a zaruci sa kompaktnost objektov prechadzajucich sluckou, preco nie? Ale je to uloha na mnohe storocia ak nie tisicrocia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Teoreticky cestovanie v case nie je nemozne. Cestovanie do buducnosti je v podstate v istom zmysle bezne. Zo specialnej teorie relativity vyplyva, ze ak sa nieco pohybuje velkou rychlostou, cas pre tento objekt plynie pomalsie. Tento efekt nazyvany dilatacia casu sa prjavuje pri kazdej rychlosti, ale az pri rychlostiach blizkych rychlosti svetla je skutocne podstatny a meratelny.

 

Priklad:

Mezon pi (pion) je velmi nestabilna castica, ktora zanikna v zlomku sekundy. Ak ho vsak urychlime na rychlost blizku rychlosti svetla, moze existovat aj podstatne dlhsie.

 

Ak by sme teda raketu s astronautami dostatocne zrychlili a potom ich vratili na Zem, my na Zemi by sme zostarli o cele roky, zatial co pre astronautov by uplynulo len niekolko tyzdnov alebo dni. To by sme vlastne tiez mohli povazovat za cestovanie v case.

 

Pokial ide o cestovanie do minulosti, to je uz problem. Museli by sme prekrocit rychlost svetla a na to by bolo potrebne nekonecne mnozstvo energie. Ak by sme vsak aj nasli nejaky sposob, objavuje sa mnozstvo paradoxov. Stephen Hawking dlhe roky taketo cestovanie odmietal a hovoril:

"Najlepsi dokaz toho, ze cestovanie v case nebude nikdy mozne, je ze nas este nezaplavili davy turistov z buducnosti."

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podla dnesnych teorii cestovat v case nemozeme. Ono technologicky je lahsie cestovat rychlostou svetla, ako opustit vesmir, ale na pochopenie tejto vety treba precitat aspon dve vety, co to vysvetluju. Predstavte si zrolovany koberec. To je akoze gravitaciou pokrceny vesmir. Akoze, pre nazornost. Predstavte si, ze ste nejaky plz a pochodujete po koberci vovnutri. Tocite sa dokolecka-dokola, ale musite prejst celu drahu. Takto sa cestuje vo vesmire, po "zakrivenom povrchu", ak to tak mozem pre popisnost nazvat. Lenze je aj ina cesta. Nejaky cerv si trebars prevrta cestu zo stredu napriec a nezaujima ho, ze prerazi 20 vrstiev v zrolovanom koberci. To je v prenesenom zmysle sposob cestovania RAS - rychlejsie, ako svetlo. Teoreticky by sa mala kozmicka lod zavrtat do materie casopriestoru a vypadnut na druhej, inej, pojkial mozno zelanej strane. A preco nemozno opustit vesmir? Tentoraz si predstavte dva koberce zrolovane vedla seba a ich vzdialenost je 3 mm. Ste malicky plz, ktory nevie skakat. Pre vas je ta vzdialenost neprdstavitelna a nemozete ju preskocit, ani keby ste zozrali cely koberec (spotrebovali celu energiu vesmiru) a pokusali sa preskocit. Su to dva nezavisle a nijak sa neovplyvnujuce svety. Tolko nazornost. Realita? Nie, cestovanie v priestore (casopriestore) je mimoriadne narocne, zatial ludskej civilizacii nemozne....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nehovoril som o cestovaní v čase v tradičnom zmysle v podobe nejakého stroja času. Popisoval som len možnosť posunúť sa dalej do budúcnosti za podstatne kratší časový interval ako by trvalo prežiť tento interval a tým sa teoreticky dostať dalej ako je mozne normalne. Pri tomto tvrdení som vychádzal výlučne z experimentálne overených dosledkov ŠTR (špecialna teoria relativity)

 

co sa tyka cestovania RAS- samozrejme vylucene. Z STR vyplyva narast hmoty telesa pri velkych rychlostiach a kazde teleso s nenulovou realnou pokojovou hmotou by pri rychlosti svetla malo nekonecnu hmotu a teda aj hybnost.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Presne paradox dvojciat som mal na mysli. S cestovanim spat to je zlozitejsie. Cas je vlastne dalsi rozmer, i ked nie celkom ekvivalentny priestorovym. Mozno teda skutocne existuje sposob ako sa v nom pohybovat vsetkymi smermi. Myslim ze take nieco si ani nedokazeme celkom predstavit kym sa to nastane pretoze to celkom odporuje vsetkym nasim skusenostiam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V jednej knihe som čítal že na "obletenie" celého známeho vesmíru by stačilo okolo 50 rokov. Za predpokladu že rýchlosť "cestovateľa" by bola rovnaká ako rýchlosť svetla. Vďaka dilatácii času by sa čas tak spomalil.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Problem je v tom, ze stabilny dlhodobo je udajne len 4-rozmerny vesmir, preto zijeme v 3-rozmernom priestore a case. Modely 10-rozmerneho vesmiru su, ale ci su stabilne? A je otazne, akym sposobom by sa v nich cestovalo v case, ked este nezvladame nas vesmir?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

buducnost- do buducnosti sa da cestovat tim ze spomalis priestor v ktorom si ale ostatny vesmir sa bude dalej pohybovat. takze ako keby prides do buducnosti ale vlastne ty len budes "spat" a ostatny ta budu videt

 

minulost- neda sa cestovat do minulosti pretoze by si musel vratit vsetku hmotu na miesto tam kde bola predtym a na to by si potreboval minimalne nekonecno energie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

akeste raz do buducnosti sa da dostat takk ze misto kde si spomalis ako napr v blizkosti ciernej diery takze pre teba pojde cas pomali a potom to pole kde si znovu vratis tak ako bolo predtym..

 

minulost -predstav si ako je to teraz auta ktore idu po dilnici su niekde vo vesmire na urcitom mieste a aj galaxie su niekde lenze vsetko sa pohybuje a ak by si to chcel vratit tak ako to bolo pred tym musel by si to dat na pôvodne miesto tam kde to bolo a na to by si potreboval obrovske mnozstvo energie a bolo by to tak zlozi te ze by sa to nedalo . a to co bolo by si nemohol dat aj tak spet lebo ako by si vedel co sa stalo ved to nieje nikde zapisane cas je potom nieco ako video iba sa jeden obrazok zamiena za druhy a ty stare sa neukladaju ale menia- prepisuju sa novimy

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

s tym cestovanim do buducnosti suhlasim, v podstate je to to iste ako som kedysi pisal aj ja. Akurat namiesto silneho gravitacneho pola som hovoril o relativistickej rychlosti, ale efekt je rovnaky- spomalenie casu, resp. zrychlenie.

 

ak by sme ale chceli cestovat do minulosti museli by sme pripustit, ze minlost niekde stale objektivne existuje, alebo vratit nas priestor do stavu v akom bol predtym. To sa ale zrejme neda. Skor by som pripustil prvu moznost. Ak existuje paralelny vesmir pre kazdu moznu variantu, potom by mal existovat aj identicky, al. velmi podobny, vesmir posunuty oproti nasmu o nejaky casovy interval. Presunutim do tohto vesmiru by sme sa v podstate ocitli v minulosti. takato predstava cestovania do minulosti zaroven odstranuje vsetky paradoxy, pretoze ak nieco zmenime, nijako to neovplyvni nas vesmir, ale len ten, v ktorom sme to zmenili. ak by som sa takto zdanlivo vratil do minulosti a zabil seba, nic by sa mi nestalo, v danej realite by uz moje ja neexistovalo, ale v mojom vesmire stale zijem. Myslim, ze takyto sposob cestovania je najpravdepodobnejsi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

do minulosti sa cestovat neda to sa neda minulost sa nikde neuklada sak to by bolo ak keby ste na staru 333procesor s 0,5 GB hardyskom dali wistu to nemôze ist to by sa musela kazda 0,00000000000001s zaznamenavat a nielen to to by sa muselo vsetko zazn. to nie je magnetofon .

a paralelne vesmiri neexistuju to je len vymysel sak este nevideli ani cely vesmir a uz predpokladaju dalsie?????

 

chorche

ja som ale netvrdil o casovych sluckach ja som hovoril o tom ze do buducnosti sa da cestovat len ak urcite miesto spomalis -- ako keby si sa dal teraz zmrazit a potom napr. v roku 2100 rozmrazit

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vyzera to tak, ze na tej buducnosti sa viac-menej zhodneme.

 

Kiaba2

Tie paralelne vesmiry su velmi pravdepodobne. V sucasnosti ich akceptuje vacsina vedcov. Vyplyvaju z kvantovej teorie a ta sa zatial vcelku dobre osvedcila aj experimentalne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

experimentalne??, a ako ???

 

ako by mohly byt paralelne vesmyri ked sa na to logicky pozries tak to neide - ved zakazdym ked sa nieco deje / to je stale /

by sa musel vytvorit novy vesmir - nie???

iba ten vesmir co vidime -zober si kolko tam je hmoty a zakazdym ked sa vytvory novy vesmir by musola vzniknut aj ta hmota -nie???

a vysvetli my skade by sa tolko hmoty zobralo - ved to je uplna blbost - aj kečby nieako mohla hmota vzniknut tak by musela z niecoho a ako moze vzniknut nieco z nicoho

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Experimentalne sice nie su zrejme potvrdene priamo paralelne vesmiry, ale najma ine dosledky Kvantovej teorie. Napriklad Heisebergov princip neurcitosti sa celkom dobre osvedcuje. Hovori (samozrejme v zjednodusenej podobe- ved nie sme kvantovi fyzici), ze pri malych casticiach nie je mozne presne urcit sucasne ich polohu a rychlost. mozme urcit polohu, alebo rychlost, pripadne s istou neurcitostou priblizne rychlost a polohu. To znamena, ze castica sa moze nachadzat aj na dvoch miestach sucasne. Experiment: mame nejaku stenu s detektormi elektronov, pred nu umiestnime tienidlo s dvomi rovnobeznymi uzkymi strbinami. Ak by sme to oziarili prudom elektronov (alebo fotonov, ci nejakych inych lahkych castic) vznikne na stene interferencny obrazec v podobe niekolkych rovnobeznych svetlych pasov. Na prvy pohlad sa zda, ze by mali byt dva kedze su dve strbiny, ale v skutocnosti ich bude viac, lebo elektrony spolu interferuju (reaguju) a tak vznikne viac pasov. ak vsak vysielame vzdy iba jeden elektron, nemal by s nicim interferovat a teda by mali vzniknut len dva pasy. V skutocnosti vsak vznikne znovu rovnaky obrazec ako predtym. Elektron totiz interferuje sam so sebou, pretoze sucasne prejde oboma strbinami, nie len jednou alebo druhou, ale oboma naraz.

 

Tieto veci vyzeraju dost divoko a nie je lahke to pochopit, lebo to uplne odporuje nasej skusenosti, ale v kvantovej fyzike su taketo javy uplne bezne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kiaba2,

dosť mi to pripomína to známe murphyovské : keď vedec o niečom tvrdí, že je to možné, pravdepodobne má pravdu - keď tvrdí, že niečo nie je možné, pravdepodobne sa mýli ...

 

alebo jednoduchšie, niečo od Goetheho : Šedivá je každá teória, ale zelený je strom života.

 

nechcem to tu zahltiť všeobecnými múdrosťami, ale vieme vôbec, čo sú to tie paralelné vesmíry ? možno sú možné ...

možno je možné cestovať v čase, keď si ho nepredstavíme ako korálky na šnúrke - tam kdesi vyššie je o tom písané ...

 

že sa elektróny správajú čudesne v popisovanom prípade / od lukasa /, je pravda : )

ten experiment bol tuším aj vyhodnotený kdesi ako jeden z najkrajších fyzikálnych experimentov ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cely vesmier je zlozeny z elementarnych castic. Je to teda nejaka mnozina castic a ak sa takto mozu spravat vsetky castice, moze sa tak spravat aj cely vesmir. Hovoril si, ze by musela stale vznikat nova hmota a energia, ale ako vidis nemusela. Rovnako ako nevznikla hmota noveho elektronu ked prechadzal oboma strbinami. Bol len jeden a zaroven na dvoch miestach- teda v dvoch roznych stavoch. Teda aj vesmir moze byt v roznych stavoch a v jednom z nich zijeme, ale preco by nemali existovat aj ostatne?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov