Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

trošku to presmerujme k VLASTENECTVU ako pocitu istej súnáležitosti a hrdosti ... hoci pôvodné základy vlastenectvo môže mať spojené s miestom prastarého osídlenia, jazykom, rodiskom, a kdečím ...

 

ale vlastenectvo nie je len o tom, čo bolo pred tisíc rokmi, viď krajinu s najpatetickejšími vlastencami na svete za Veľkou mlákou ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

OK vlastenectvo, - a co k..va mam spolocne s drowom ci tym poliakom? nebodaj whiskym ci tebou game? A lopata - to je nick.

 

no nic a vsetko. lebo svami zijem. Preto ani lopatu ani drowa ani game,ci poliaka, nemozem ani nechcem,ani... obratim to mam vas rad,lebo nerobite mi zle a svami musim a rad zijem. Ja priblizne viem kde su moje korene,alebo sa snimi identifikujem. Tak isto ako drow ci wlasto.

Keby to bolo inak, bolo by mi zle vnutorne. Keby sme sa nemali radi. Ja si myslim, ze je to vpohode. Hmm nech sa vam dari.

 

Poliaci mate nevrazivost proti rusom. A mozno opravnenu. Ale na co to je? Pr.to lietadlo zahucalo kvoli rusom? Ja neviem. Ja si myslim ze s madarmi vieme celkom vychadzat. Politika ma nezaujima. Ale ludia. Viac krat som bol v madarsku a boli v pohode. Sluzili mi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keď iné nie, máme spoločné určité teritórium, kde sme sa narodili, ale pre vlastenectvo to nemusí znamenať nič.

 

čo je teda vlastenectvo ? veľmi jednoducho o tom hovorí wiki:

Patriotizmus alebo vlastenectvo je láska a oddanosť vlasti, hrdosť na jej minulosť a prítomnosť, úsilie chrániť záujmy vlasti. Vlastenec je človek, ktorý cíti národnú hrdosť. Prejavom vlastenectva je napríklad spievanie štátnej hymny.

to je celé. také jednoduché.

každého naturalizovaného američana, ktorý včera zložil prísahu, sa môžeme spýtať, čo je vlastenectvo, všetci budú americkí vlastenci s rukou na srdci, nech došli odkiaľkoľvek.

nič mimoriadne k tomu netreba, len vlastný pocit, kam sa človek cíti patriť a či je hrdý na nejaký kúsok či kusisko zeme, národ, čokoľvek.

a kľudne môže byť tu žijúci američan americký vlastenec. či hocikto iný akýkoľvek vlastenec.

vlastenectvo bude skôr o pocite každého jednotlivca, a nie je povinné, a nedá sa ani prikázať ... či ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game trochu ti nerozumiem. To nieje obcianstve ci hymne. Ale ja uz by som za vlast nepadol. Ale aj to je zaujimave,vlastne uz zivot nie. A vlastne a ja som bol na vojne. Bol som vojak. Aj prisahal. Mozno by som aj bojoval.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... Najdy mapu velkej moravy a najdi co je na severe. a nech da mapu polsky priatel.

 

Našiel som mapu pre poľské dynastie Piastov, od 992r do 1018r

popis histórie máte v odkaze v českom jazyku (od Lopaty)

http://cs.wikipedia....4%9Bjiny_Polska

post-2248-0-37893400-1349341049_thumb.jpg

Zdroj: Atlas historyczny świata. Vyd. PPWK Warszawa - Wrocław 1958r

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Boleslav Chrobry, to si z nasich dejin pamatam(aspon meno). A david sto rokov pred(skor, vtedy bola velka morava)? Mna zaujimaju tie ine realie(pohlady), ked vas tu uz mame(co som rad). A drow, to kto bol ten wegierski?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Boleslav Chrobry, to si z nasich dejin pamatam(aspon meno). A david sto rokov pred(skor, vtedy bola velka morava)?

Ešte som našiel túto mapku Veľkej Moravy (871r -894r) Bolesław Chrobry - náš spoločný kráľ (967r-1025r)

post-2248-0-65633500-1349377646_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čo je teda vlastenectvo ? veľmi jednoducho o tom hovorí wiki:

Patriotizmus alebo vlastenectvo je láska a oddanosť vlasti, hrdosť na jej minulosť a prítomnosť, úsilie chrániť záujmy vlasti. Vlastenec je človek, ktorý cíti národnú hrdosť. Prejavom vlastenectva je napríklad spievanie štátnej hymny.

 

Keby som mohol opravit wiki, ponechal by som len prostrednu vetu

Vlastenec je človek, ktorý cíti národnú hrdosť.

 

- laska a oddanost su len prazdne slova

- hrdost na minulost a pritomnost ? paneboze preco ? mozno hrdost na par osvietenych dejatelov a ubohy lud moj :D

- chranit zaujmy ? zaujmy vlasti ? to je co ? hranice ? ekonomiku ? vladu a parlament ? //Budovat a branit soc.vlast bud pripraveny! Vzdy pripraveny!!!

- spievanie statnej hymny ? ak niekto nevie spievat, vyznie to len ako parodia... mozno by sa do parametrov vlastenectva zmestilo aj pohmmmkavanie (sic!)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Narodny jazyk je od kedy polstina? A odkedy madarcina, cestina ci slovencina? Hatlanina -je nezrozumitelny jazyk. Odkedy su poliaci slovaci,madari ci poliaci? Nebude mi tu nejaky turul vypravat ci bola hlaholika ci cyrilika, keby ich nebolo z coho bola by aj azbuka?

Keby slovaci nemali svoj jazyk odkial by sa zrazu ziavil? V uhorsku kde bola aj hatlanina? Inak v tom case ake maju v hatlanine zapisy - listiny? V polsku ake? Ved nevies dat z tej doby 900 ani mapu kde je tvoj stat - predchodca.

 

Čo si predstavuješ pod pojmom ,,národný jazyk"?

Turul nehovorí,že nebola hlaholika či cyrilika.Turul hovorí,že neexistuje jediný dôkaz (ani nepriamy),že by sa niekedy používala na území terajšieho Slovenska.

Každý má svoj jazyk,dokonca aj zvieratá sa vedia medzi sebou dorozumieť.Problémom je ,že neboli slováci a tým pádom ani slovenčina.Nárečia používané na slovensku sú si podobné asi ako rumunčina a taliančina.napriek tomu rumun nie je talian!

prvý písomný dokument v maďarčine je z r.1192-Halotti beszéd.

A už si odpusti tú hatlaninu.Rozprávalo sa ňou na severe Uhorska a používa sa tam dodnes.

 

Keby som mohol opravit wiki, ponechal by som len prostrednu vetu

Vlastenec je človek, ktorý cíti národnú hrdosť.

 

- laska a oddanost su len prazdne slova

- hrdost na minulost a pritomnost ? paneboze preco ? mozno hrdost na par osvietenych dejatelov a ubohy lud moj :D

- chranit zaujmy ? zaujmy vlasti ? to je co ? hranice ? ekonomiku ? vladu a parlament ? //Budovat a branit soc.vlast bud pripraveny! Vzdy pripraveny!!!

- spievanie statnej hymny ? ak niekto nevie spievat, vyznie to len ako parodia... mozno by sa do parametrov vlastenectva zmestilo aj pohmmmkavanie (sic!)

 

DAVID-vidíš toto je bežný názor slováka na vlasť. Je to len územie ktoré obýva. A nikdy im nevysvetlíš,že je to niečo úplne iné.

už len to pomenovanie-vlastenectvo je zlé.Vlasť je od slova vlastniť a vlastniť môžeš len majetok.

My nemáme pojem vlasť.Máme len HAZA-domov.Vlastenec je HAZAFI-preklad je syn domoviny.

A reakcia slovákov bude,že sú to len veľké reči a bla,bla,bla.

 

: „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pre SLIMÁKA:

 

The most precious treasure of the Hungarian people, and the source and manifestation of their knowledge and their souls, is the Hungarian language, which the English linguist and diplomat, Sir John Bowring (1792-1872), who spoke more than a hundred languages, described in the following terms:

 

„The Hungarian language goes far back. It developed in a very peculiar manner, and its structure reaches back to times most of the spoken European languages did not even exist. It is a language in which there is a logic and mathematics with the adaptability and malleability of strength and chords. The Englishman should be proud that his language indicates an epic of human history. One can show forth his origin, and alien layers can be distinguished in it, which gathered together during the contacts with different nations. Whereas the Hungarian language is like a rubble stone, consisting of only one piece on which the storm of time left not a scratch. It is not a calendar that adjusts to the changes of ages. This language is the oldest and most glorious monument of national sovereignty and mental independence.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

DAVID-vidíš toto je bežný názor slováka na vlasť. Je to len územie ktoré obýva. A nikdy im nevysvetlíš,že je to niečo úplne iné.

už len to pomenovanie-vlastenectvo je zlé.Vlasť je od slova vlastniť a vlastniť môžeš len majetok.

My nemáme pojem vlasť.Máme len HAZA-domov.Vlastenec je HAZAFI-preklad je syn domoviny.

: „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.

 

Mate pravdu :)

V poľským tiež hovorime własność, właściciel = majitel a Vlastenectvo to Patriotyzm

- Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát

... to na zdrowie Drow :pivo: :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A david sto rokov pred(skor, vtedy bola velka morava)?

Mna zaujimaju tie ine realie(pohlady), ked vas tu uz mame(co som rad).

Nechápem vašu otázku, predsa mate sem presne opisane.

Prvé roky na Veľkej Morave (863 – 867)

Roku 863 alebo 864 (podľa tradície 5. júla 863) prišli na Veľkú Moravu dvaja bratia sv. Konštantín zvaný Filozof (neskoršie prijal rehoľné meno Cyril) a sv. Metod. Filozof Konštantín osobitne pre túto misiu vyvinul prvú slovanskú abecedu – hlaholiku, priniesol so sebou symbol byzantského dvojkríža (ktorý je dnes v slovenskom znaku), zvolil si tzv. staroslovenčinu (= starú cirkevnú slovančinu), čiže kultivovanú macedónčinu z okolia Solúna, za jazyk, ktorý bude počas misie používať, a priniesol so sebou prvé preklady liturgických a biblických textov, ktoré už predtým pripravil s Metodom.

Staroslovenčina počas veľkomoravskej misie získala veľa prvkov západoslovanských (od 10. stor. slovenských a moravských) nárečí používaných na Veľkej Morave. Napríklad vtedajšia verzia hlaholiky obsahuje aj jedno písmeno (hlásku dz), ktorá sa vtedy používala len na území dnešného Slovenska.

Počas misie na Veľkej Morave potom solúnski bratia preložili do staroslovienčiny celú bibliu, ale aj liturgické texty a mnohé iné. Konštantín napísal prvú slovanskú báseň Proglas. Takisto preložili a upravili byzantské občianske zákony a vzniknutý Zakon sudnyj ljudem bol nielen občianskym zákonníkom Veľkej Moravy, ale aj prvým zákonníkom v slovanskom jazyku. Vďaka tejto činnosti sa bratia považujú za zakladateľov slovanskej literatúry.

Zdroj: http://sk.wikipedia....a#Mojm.C3.ADr_I.

Aj sem od prof. Z. Klemensiewicza

§ 15. NAJSTARSZA WARSTWA ZAPOŻYCZONEJ TERMINOLOGII CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

Do najstarszych pożyczek językowych wypada odnieść także szeroko rozbudowaną grupę leksykalną terminologii chrześcijańskiej. Powstaje ona w związku z formalną chrystianizacją ludności państwa polskiego w r. 966; ale pamiętać należy, że wpływy chrześcijańskie oddziaływały już na dłuższy czas przedtem, w ciągu w. X, a może i u schyłku IX, na Śląsk i ziemię Wiślan, kiedy te obszary należały do państwa Mojmirowiców morawskich (gdzie Cyryl i Metody w latach 863—865 rozwijają działalność apostolską), po jego zaś katastrofie dostały się pod zwierzchnictwo czeskie.

Rozwój chrześcijańskiej terminologii upowszechnionej w polszczyźnie10 jest procesem złożonym. Jej podstawę stanowi zasób terminów czeskich. Ten zaś jest głównie związany z misyjną działalnością Cyryla i Metodego, którzy w siódmym dziesięcioleciu IX w. przybyli do państwa wielkomorawskiego z przygotowanym słownictwem kościelno-liturgicznym o charakterze cerkiewnosłowiańskim. Ze względu na mechanizm przyswojenia rozróżnić można w tym czeskim zasobie znów kilka rozmaitych złóż. Część terminów to wyrazy rodzime, ...

(bolding môj)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Anton Bernolák dovŕšil kodifikáciu slovenčiny veľkým šesťdielnym slovníkom pod názvom Slowár slowenskí, česko-latinsko-ňemecko-uherskí (1825 – 1827).

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/6559246/historik-bernolakova-praca-ma-dejinny-vyznam.html#ixzz28c9KgIDx

 

Pre tých,ktorí si myslia.že uhorský neznamená maďarský. :ahooj:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A to vlast je to kde vas poliakov ci madarov vystrcia? A co vlastnite ked o 100 rokov o to pridete a potom 100 rokov o tom vyplakavate?

 

Ci ide o jazyk ktory vam nemozu zobrat - teda nehmotne veci?

 

To s tým vystrčením som nepochopil. Nielen 100 rokov vyplakávame,bolo už aj 150. Potom si to zobereme späť. :thumbsup:

 

Ci ide o jazyk ktory vam nemozu zobrat - teda nehmotne veci?-To je to čo nechápeš.Všetko dohromady.

 

Spýtam sa ja teba,čo to obnáša byť slovákom? Keď sa ťa v amerike spýtajú kto je to slovák,čo im povieš?

 

.,,magyarnak lenni büszke gyönyörűség".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nielen 100 rokov vyplakávame,bolo už aj 150. Potom si to zobereme späť. :thumbsup:

Co si chces brat spat?

 

Slovak je clovek co v pokoji zil a nik ho nikam ani nemusel vysidlovat.Nikoho vpodstate nemohol napadnut. V amerike co by som o krajine povedal? Mozno je mi to smiesne,lebo som tam nebol. Bol som v bulharsku ci spanielsku - ale ma ani nenapadlo povedat ze to je krajina na sever od madarska.

Neviem koho uz madarsko moze zaujimat.

 

A už si odpusti tú hatlaninu.Rozprávalo sa ňou na severe Uhorska a používa sa tam dodnes.

David vidis? Aj drow vie co to je. Ja som to nevedel - mal som na mysli asi nezrozumitelna pre mna rec. Teda to je nezrozumitelna pre madarov - u nas pouzivana rec - madarcina. Pre normalnych madarov nezrozumitalny jazyka madaronov.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vidíš toto je bežný názor slováka na vlasť.

 

omyl - reagoval som na definiciu na wiki a ten rozdiel by si mohol (Drow) rozoznat, aj ked som to napisal po slovensky

madarsky ti to pisat nebudem, pretoze viem len par slov, aj ked moj stary otec mal nielen narodnost, ale aj statnu prislusnost madarsku...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keby som mohol opravit wiki, ponechal by som len prostrednu vetu

Vlastenec je človek, ktorý cíti národnú hrdosť.

 

- laska a oddanost su len prazdne slova

- hrdost na minulost a pritomnost ? paneboze preco ? mozno hrdost na par osvietenych dejatelov a ubohy lud moj :D

- chranit zaujmy ? zaujmy vlasti ? to je co ? hranice ? ekonomiku ? vladu a parlament ? //Budovat a branit soc.vlast bud pripraveny! Vzdy pripraveny!!!

- spievanie statnej hymny ? ak niekto nevie spievat, vyznie to len ako parodia... mozno by sa do parametrov vlastenectva zmestilo aj pohmmmkavanie (sic!)

 

To vysvetlenie k tomu je odkiaľ? ak to nie je od teba mal si sem dať zdroj.Aj keď si myslím,že zdroj je jasný. :yes_yes:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tusim fakt nerozumies po slovensky

 

Ha tudnám kijavítani wiki, csak elhagyta a mondat környezet

Patriot olyan valaki, aki úgy érzi, a nemzeti büszkeség.

 

- Szeretet és odaadás csak üres szavak

- Pride a múltban és a jelenben? Ó, Istenem, miért? büszke lehet néhány felvilágosult személyiségek és szerencsétlen népem: D

- A érdekeinek védelmében? Érdeklődési haza? Mi ez? határai? gazdaság? kormány és a parlament? / / Build és megvédeni soc.vlast Légy résen! Mindig készen áll!

- Énekelj a himnuszt? ha valaki nem tud énekelni, annak fontosságát, hogy nem csak egy paródia ... talán beleillik a paramétereket a patriotizmus és pohmmmkavanie (sic!)

via google translator :ontopic:
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov