Skočiť na obsah

Menu Štedrého večera


tomassi

Odporúčané príspevky

Takze tento rok budem travit stedry cely den aj vecer u rodicov. Budem varit kapustnicu,pretoze oni ju nevaria ,ale ja ju zboznujem.Robim oba druhy kapustnice.

Cervenu : kysla kapusta,hríbiky,zemiacik,vývar z udeneho masa ,bez udeneho masa,bobkovy list,kmin /cely/,nove korenie,trosku soli,mleta cervena paprika

Bielu : vsetko co do cervenej + slivky a smotana...

Inak post dodrziavame cely den,poctivo vobec neblufujeme :lol: brasko sice obcas zje salonku,ale v pohode..

Vecera: oblatky+trubicky+med

mamina ako stredoslovacka ma makove bobale

moja kapustica /to je pre nich novinka som zvedava,co povedia :) /

kapor + file /nemam rada kapra :) / zemiakovy salat taky obycajny len s cibulkou a sladkokyslym nalevom

a kopu kolacov,ktore uz nikto nevladze vpratat do seba po tom vsetkom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak poriadna kapustnica, čím viac je prihrievaná, tým je lepšia. My jej varíme aspoň za kýbel, všetci to máme radi. A nie je zle dať na ňu v tanieri čapicu z pochúťkovej smotany.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak poriadna kapustnica, čím viac je prihrievaná, tým je lepšia.

toto je pravda, čím viac prihrievaná, sem tam v kastróliku môže aj raz prevrieť pri prihrievaní, vôbec jej to neuškodí, smotana je zvyk, nielen krajový, aj rodinný - nedávame, nikomu to nechutí, najlepšia je pre nás "čistá" :lol: - ale nie na vianoce ... keď už, tak na silvestra, ale kapustnica nepatrí medzi naše vianočné jedlá :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kapustnicu milujem, to by som jedla stále, nie len na vianoce.

u nás ju varí babka, stará matka aj tato, čiže vlastne zvyčajne absolvujem 3-násobnú ochutnávku, čo je skvelé, pretože žiadne dve domáce kapustnice nechutia rovnako a každá má niečo do seba... aj keď mäso mi tam tiež nesedí, okrem klobásky... hlavným kritériom kvalitnej kapustnice je množstvo hríbikov a hlavne mimoriadná kyslosť, čím kyslejšia, tým lepšia... ešte ma vie veľmi rozosmutniť absencia sliviek, ale tak prežijem to... nooo :)

 

čo sa vianočných zvykov týka, dodržiavame a robíme asi všetko, čo existuje (iniciátorom je doma babka, u našich stará matka zase a u otca sa oco aj trochu snaží, ale v podstate to má viac.menej v prdeli, si myslím :lol: )...keď budem mať jedného vzdialeného dňa nebodaj vlastnú rodinu, chcela by som niektoré tie zvyky uchovať, už len kvôli tej spomienke na to ako šťastne sa babka tvári, keď sa môže na Vianoce v tomto smere naplno realizovať, my s maminým priateľom stojíme okolo stola a prevracáme očami a mama nás tajne napomína a je to v podstate vždy humorné, hlavne ako nám babka namaže čelá medom ;)

každý musí zjesť cesnak, dať si rybie šupiny pod tanier, rozkrojiť jablko, rozlupnúť orech, pomodliť sa, babka nezabudne predniesť reč ako sme sa tu zišli, a že ona už je s nami určite naposledy, lebo pánbožko si ju povolá k sebe, tak ako posledných desať rokov, čo si pamätám... nas stole je sviečka, a ak sa ku niekomu výrazne nakloní a zadymí, tak to prorokuje jeho istú smrť (no či istú to neviem, lebo to by sme už boli všetci dávno pod zemou)

samozrejem, že aj ježiško zazvoní zvončekom, aby dal vedieť, že darčeky sú už tam, kde majú byť ;) potom rozbaľujeme ako besní, prežereme sa koláčov a ja fičím na druhú viaočnú večeru k starorodičovcom, kde sa celá ceremónia v novom zložení opäť opakuje... po tomto náročnom dni mi je tak strašne zle, že si pravidelne hovorím, ako nedám už nikdy žiadne sladkosti a klobásky a šunky a majonézový šalát do úst, a budem žiť len z ryže a zeleniny ako tibetský mních :)

 

hehe, ešte som zabudla, že máme taký zvyk, že maminmu priateľovi kupujem už tak 12 rokov na vianoce ten istý gél na vlasy, on sa zakaždým zatvári nehorázne prekvapene a dojato, že také niečo odo mňa nečakal ;) vianoce bez gélu, to už by neboli ani vianoce ;) ;)

 

aj keď je to taká milá malá fraška, mám to rada, možno práve preto, že milujem čierny humor ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

my to budeme mat tento rok take pestre, bude u nas totiz brat s priatelkou (vlastne uz minuly rok to tak bolo:)) a ona na stedry den nejedava kapustnicu lebo je v nej maso, je tak zvyknuta z domu, tak okrem tradicnej kapustnice (mnam mnam) budeme mat aj hubovu polievku (tiez vyborna) a potom tradicne rybu, zemiakovy salat a kopec zakuskov, ktore ale nikto nevladze po veceri jest :lol: jaj a este opekance s makom, tiez pre bratovu priatelku, my sme to nikdy nerobili ale minuly rok mi to velmi chutilo tak sa tesim....u mojho priatela zas robia na stredry den sosovicovu polievku, mozno keby priatel bol s nami tak by sme mali aj to :) Raz aj to bude :)

 

takisto mavame pripitok a konecne som tent rok, dnes urobila domaci karamelovy liker aj som okostovala ;) je vyborny tak sa tesim, a bolo to uplne jednoduche, takze mozno spravim este cez sviatky jednu davku ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

oblatky s medom

pripitok

aperitiv

kapustnica

vianocna fazulova polievka /druh fazulovice, ktoru mamca robieva len na vianoce...je velmi jemna a strasne dobra :) /

ryba so salatom /mnami/

oblatky s medom

 

presun k stromceku

 

co sa nejakych tych tradicii tyka, tak mam pocit ze sa prekroji jablcko, sem tam hodi nejaky orech na vystrahu :)

pocas dna je post, max na obed si dame z fazulovej polievky

od rana sa stavia stromcek a sleduju rozpravky :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

so zemiakovým šalátom :lol: .

My už máme zemiakový šalát v chladničke.Včera som mal na starosti uvariť,ošúpať a nakrájať krumple.Zbytok práce som prenechal fundovanejším :) .

A čo vy ? Ako ste pokročili ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

My už máme zemiakový šalát v chladničke.Včera som mal na starosti uvariť,ošúpať a nakrájať krumple.Zbytok práce som prenechal fundovanejším :lol: .

A čo vy ? Ako ste pokročili ?

Práve sa chystám k rodicom,pojdem varit kapustnicu :) zemiacikovy salat uz bude tiez o chvilku,mame taky jednoduchy,ten by si zvladol chrust , v pohode..
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

kapustnica vcera uvarena..teraz som skompletizovala salat..vianocne trifle skompletizujem o chvilu..najdem obrus so sobmi..a tralaa.moze mat Jezis narodky :yes_yes:

 

k tomu vstrebavaniu majonezy..pouzivam taky trik..nakrajane zamiaky supnem do cedidla a prelejem studenou vodou odkvapkane sup do salatu..pory zemiakove sa uzavru a do salatu staci len trocha majonezy..a nikde sa nevstrebe..vyskusajte

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

od rana staviam stromcek, zatial su len hrube zaklady, niako sa mi tohto roku nechce :)

mamina s tatinom v kuchyni kuchtia, priamo 24.12., nic sa predom nepripravuje

tohto roku asi prvy krat nebude kapor (ktoreho rok co rok jedaval brat s tatom), ale mame lososa a premieru ma tuniak

 

no idem k tomu stromceku :)

 

Stastne, Vesele a hlavne pohodove Vam vsetkym, drahi forumaci ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kapustnica uvarena, Rybka sa dopecie hodku pred 18tou, oblatky sa uz vyhrievaju na stole, kolacky uz aj ochutnane :D

Stromcek postaveny ozdobeny osvieteny... Takze na 80% vsetko spravene :)

 

Stastne a Vesele Vianoce :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prípitok

oblátky s medom, orechami, jablkami

šalát s rybou alebo syrom (robíme ho len tri-štyri krát do roka, a preto je dnes výnimočný deň)

koláčiky

 

(doma sme robili makové pupáky)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k tomu vstrebavaniu majonezy..pouzivam taky trik..nakrajane zamiaky supnem do cedidla a prelejem studenou vodou odkvapkane sup do salatu..pory zemiakove sa uzavru a do salatu staci len trocha majonezy..a nikde sa nevstrebe..vyskusajte

 

Ďakujem za radu...určite vyskúšame :thumbsup: .

Aj keď na druhej strane ja propagujem heslo: majonézy (tatárskej om.) nie je nikdy dosť :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

len tak prechádzam nadpisy v novinách, a práve mi padol zrak na jeden nadpis :

 

Dvanásť vianočných polievok podľa šéfkuchárov / sme.sk /

včera som čítala kdesi ďalšie nápady a návrhy kuchárov na vianočné menu, a hmýri sa to vianočnými receptami a nápadmi kuchárov ...

 

tak mi napadlo, koľko ľudí, koľko rodín bude inovovať svoje tradičné vianočné večere ?

 

kto experimentuje s novinkami, a kde rodina či domáci kuchár nepripustí nič nové, len klasiku, ktorá sa zvyčajne varí len na vianoce, alebo má proste nádych pohody a poznaného ...

 

vianoce : varí sa u vás stále rodinná klasika, alebo vás vie ovplyvniť šéfkuchár, ktorý dá recept do novín, sused, kolega ? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

klasika

uz desiatky rokov nemenna ;)

minimalne co sa tyka Stedreho vecera - postna kapustnica s hribami, ryba, salat, oplatky s medom a cesnakom, ovocie (kedysi u rodicov, resp. starych rodicov to boli aj opekance (mak alebo tvaroh), ale doma to robit nevieme, kupenske stoja za prd a aj tak to nemame radi... :D

tri druhy "zavinu" (po nasom "zakrucanec") - slivkovy lekvar, orechy, mak

to je vsetko

 

na 1. sviatok sa dojedaju zvysky a na Stefana je obvykle pecena kacica; tento rok vynimocne bude morka ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tiež desiatky rokov, a predtým babky desiatky rokov ... :)

 

snažíme sa každý rok byť na vianoce u mamy, a varí sa tiež roky to isté ... ale na druhý deň nezostáva, snažíme sa už roky variť len toľko, že maximálne zostane kúsok filé, malý kastrólik polievky ... keď zostane :)

a akosi sa rok čo rok to množstvo pripravené na večeru znižuje :)

 

u babky - otcovej mamy - sa varila biela fazuľová polievka, a rybacie filé, a k tomu robila "šmykľavý" šalát / v šupke varené zemiaky pokrstené povareným nálevom : trochu oleja, cibuľa, soľ, ocot, mleté čierne korenie - premiešané so zemiakmi / babka ho vedela skutočne skvelý

 

a u nás je klasika, ktorá sa robí len raz za rok, mliečna šošovicová polievka, to je zriedkavosť na vianoce, pochádza to v rodine z veľmi hlboka, nevedeli sme sa dopátrať, kam až ten zvyk siaha ...

ináč podobnú som našla prvýkrát ako vianočnú teraz medzi receptami od tých šéfkuchárov, ale naša je so sušenými slivkami, je to strašne moc dobré ...

a rybacie filé, a v posledných rokoch čiste len varené zemiaky, nič ťažkého, ani jeden z nás to nepotrebuje ... a samozrejme pred tým oplatka, s cesnakom a medom, a mamine zlaté ruky robia tri druhy kysnutého koláča : orechový, tvarohový, kakaový / makový - ten sa strieda ... a ovocie, a kto vládze, vyjedá ešte aj zákusky či oriešky a lúpe mandarinky ...

 

novinky sa nechystá zavádzať nikto :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:) My sme si tiež tradície preniesli z oboch rodičovských strán ...

 

Skĺbili sme si to spoločne a naše menu Štedrého večera vyzerá takto :

 

Najprv jedno pekné jablko rozkrojím na 4 časti a každému dám jeden kúsok.

Potom nasleduje oplátka s medom a cesnakom.

Domáce opekance ( my to voláme na východe aj bobaľky). My ich máme radi s tvarohom, ale niekto ich robí aj s makom ..

Vianočná polievka, to je taká hríbová( hríby nazbierané manželom... voláme ich aj dubáky, kozáre) s kyslou šťavou z kapusty, klobáskou, ryžou. Veľmi chutná polievka. Podáva sa s bielym koláčom.

Vysmážaný kapor na masle a k nemu ako prílohu podávame zemiakový šalát ( ten tradične robí manžel).

Pripíjame si vínom ...

Na stole nechýba ovocie, oriešky, domáce koláče, zákusky .. ( orechovníky, jablkový koláč.. a tak rôzne, čo práve napečiem)

 

... jaj, až slinky sa mi už pomaly zbiehajú :dalbysomsi:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tliachame s game o receptoch, tak skromne /ha/ pridam nase menu... alebo ritual?

 

takze najskor... musim premyslat.. najskor oplatka s medom a cesnakom, potom sa reze jablko, kazdy dostane kusok, potom sa hadzu do rohov orechy, potom nas najstarsia zena oznackuje medom na celo, potom fest kysla kapustnica, ktora sa vari dva dni dopredu, s hubami a chlebik... potom misa s udenym masom, klobasou, chrenom, horcicou.. potom dva salaty - jeden uvarene krumple v supe, v octovom naleve, druhy strasne dobry majonezovy, vysmazany kapor.. ano, pinkusik vari... predtym nejaky pripitok, potom pohar prosecca, opicky o jeziskovi, ktory chodi holy, preto ho nemozeme vidiet, buchnie dverami a zvonec, odkotulanie sa pod stromcek...

vsetko je na stole, od stola sa celu veceru neodchadza za ziadnych okolnosti, drhnutie kostou nie je dovod... !!!

:)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Idem odkuk nieco od vas, damy, ako stravite viannoce, lebo ja som mala vzdy vianoce nie podla svojich predstav, asi nikdy, vzdy ich niekto po****** toto. Cez vikend by sme mali stravit take "nase" vianoce s priatelom :angel:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov