Skočiť na obsah

Menu Štedrého večera


tomassi

Odporúčané príspevky

Najskôr sa pomodlíme, potom si posadáme, dáme si oblátky s medom a kto chce aj s cesnakom (záhorácky zvyk :lol: mňam s cesnačikom). Potom kapustnica, naši si pripijú... Kapor so záhoráckym šalátom (najlepší na svete!!! mňam mňam mňam, výbornééé... žiadna majonéza ani mrkvy ani hrachy).

No a potom celí zbesnení a plní híkame: "Jééé Ježiško prišiel, no toto, kedy to stihol..." (a to aj naši a žiadne malé deti u nás nie sú :) )

Pôst? No zajtra len ráno niečo zobnem a potom sa večer docpem :) Taký zvyk.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

my máme tiež oplátky s medom a cesnakom, jabĺčko, kapustnicu, rybka s majonézovým zemiakovým šalátom

samozrejme, že predtým popriatie si k sviatkom a modlitba

a máte aj také, že peniaze pod obrusom??

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

fok post (hups, toto vyzera ako dvojzmysel :lol:)

 

cely den sa cpem salatom a na veceru je kapustnica s klobasou, udenym maskom a smotanou, a potom file (ziadny kapor, jednak ja som jediny clovek schopny to zabit, a jednak nam to nechuti). jeme okolo 18, cca o 21 davam druhu veceru a zvycajne to docpem 20-30 kusami grilazu.

 

a love vzdy pod obrus davame, ja zasadne najviac :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

my dodrzujeme post. mame najprv jablko, oriesky, cesnak a oplatky s medom. potom sosovicnu polievku a ako hlavny chod :lol: je zemiakovy salat s vyprazanim kaprom, pripadne do zalohy aj file :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pôst sa dodržuje mierne, kto je hladný, niečo si dá a večera okolo šiestej :

 

 

malý aperitív

oplátky s medom a cesnakom

 

šošovicová polievka / mliečna so sušenými slivkami - toto sa jedáva v našej rodine už asi štvrtú či piatu generáciu, vraj aby sme mali toľko peňazí, koľko je tam šošovice /

 

vyprážané filé / zabíjať kapra nikto nemá odvahu / varené príp. opekané zemiaky / bez zemiakového šalátu, aby to všetko vydržali žlčníky /

 

zákusky, makový a orechový koláč

dobré víno / kto má chuť /

 

tí hladnejší chodia celý večer na zbytky :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

okolo siestej zaciname

- modlitba

- oplatky s medom

- jemna fazulkova polievka /vianocna, taku robievame iba na Vianoce/

- kapustnica

- kapor/file, zemiakovy salat

- oplatky s medom

- modlitba

- pocas vecer kto ma chut da si vinko

 

post v poslednej dobe ani nedodrziavame taky prisny ako kedysi...proste kto ma chut, da si co chce

zvyky nemame ziadne, len ja sem tam hodim do rohu oriesok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pôst dodržujeme tak že každý si dá niečo keď je hladný ale neraňajkujeme a ani neobedujeme.

 

Večeru mávame ako kedy, najčastejšie medzi 17-18h.

 

Najprv sa tuším modlíme (raz za rok by sa patrilo), potom si šlahneme nejaký likér (najčastejšie vajcový koňak) a potom oblátky s medom.

Potom na rad príde kyslá kapustová polievka, v ktorej sú zemiaky, nejaké tie hríby a 2-3 koliečka klobásky.

Po polievke príde na rad kapor so zemiakovým šalátom, to si niekedy naložím aj 2x.

Potom si dáme pivo alebo kolu a potom začne erotický večer ( na stromčeku gule a pod ním :lol: :) )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čítam tu niečo o kapuste a nedáva mi to zmysel, bo mi také nikdy nejeme :lol:

 

Takže dneska : oblátky, orechy pomaranče, jablko, banán, figy, datle, ananás, šošovicová polievka, kaprík so zemiakovým šalátom, darčkeky, popoluška a spať :)

Samozrejme nechýba žobrajúci pes a hudba z rádia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Pôst cez deň viac-menej dodržiavame, ono je to praktické aj preto, že večera býva bohatšia, tak človek si aj miesto spraví :lol: Večeriame asi okolo pol šiestej (+/-), začíname modlitbou, aperitív, potom oplátky s medom, jabĺčka, za tým kapustnica (kapusta, zemiaky, klobáska - domáca, huby, slivky, celé čierne korenie, soľ a bobkový list), potom pstruhy so zemiakovým šalátom... Večera sa zapíja vínkom, aby si ryby nemysleli, že ich pes zožral :)

 

/snáď som nikde nič nezabudoil, veď Hedge opraví a doplní keby dačo :) /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no postime sa, ale to je take, ze v podstate na ranajky kolace :lol: na obed kolace a potom vecera... okolo piatej... rybacia polievka (velmi mnam) s opekanym chlebom a potom kapor s majonezovym salatom... mnam..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Celý deň pôst.. Potom zasadneme k stolu, oco prečíta narodenie Krista zo sv. Písma, nasleduje pokropenie stola svätenou vodou. Ďalej krížik medom na čelo každého člena rodiny, prípitok, a po tom všetkom konečne niečo na jedenie :lol:) Ako prvé idú oblátky s medom, potom varené slivky, opekance s makom(v niektorých opekancoch nájdeme koruny v alobale:D), hrachová kaša, kapustnica s hubami a ryby so šalátom. Podľa mňa je tých chodov strašne veľa, takže každý je strašne prejedený, ale je to tradícia, a ja mám tradície rada :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Ja si doprajem aj raňajky, obed systémový nemáme, ale ja si zobnem.

 

Večera:

oplatka s medom

aperitív

údený losos s ľadovým šalátom

kapustnica - luteránska (teda s údeným, neúdeným, klobásou, hríbami a sušenými slivkami, môže byť aj pár zemiačikov)

pstruh s oblohou pečené zemiačiky (tie ja ani nemusím)

komu by nestačilo, sú aj zvyčajne rezne, údené karé alebo stehno a majonézový šalát

 

Piťko - nejaké brandy a dobré vínko, minerálka, vinea...

Ovocie - jablká (aj vlastné), tropické ovocie, sušené ovocie a buráky.

 

A pri stole slintajúci pes, újde sa aj jemu. Je veľký tradicionalista, oplátky s medom má najradšej. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov