Skočiť na obsah

Drogues


cizy

Odporúčané príspevky

Alkohol je DROGA... Štátom podporované fetovanie. To ale akosi nikoho netrápi. Možte ísť do kelu všetci čo hádžete blato na marišu a ospravedlňjete alkohol. Ten je ešte tvrdšia a horšia droga ako tráva.. Vanitas vanitatum...

Rozdiel medzi alkoholom a travou je v spolocenskom postaveni a uzivani.

Ja osobne som travu nikdy nehulil z ineho dovodu nez z toho, ze som sa po nej citil veselo a bola kua sranda.

 

Naproti tomu som uz zazil strasne vela poharikov, ktore boli sucastou nejakej spolocneskej akcie, pripitky na roznych akciach. Tak isto aj poharik cerveneho si sem-tam dam, nie preto aby som sa poriadne ozral, ale preto ze mi chuti a prakticky ma 2dcl vina nijako psychicky neovplyvnia.

Po tazkom obede som si uz x-krat dal jedno pivko, len preto ze podporuje travenie.

Proste najdes x pripadov, kedy sa alkohol nevyuziva ako droga na 'schlastanie sa'. Okrem toho maju rozne alkoholicke napoje preukazane pozitivne ucinky (v normalnych mnozstvach samozrejme).

Naproti tomu poznal som par ludi co travu hulili denne a to boli v 100% ludske trosky, uplne odtrhnute od reality.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak niekto bude v dlhšom období denne užívať akúkoľvek látku, ktorá ovplyvňuje psychiku, pravdepodobne u neho príde i k trvalým psychickým zmenám, k zmenám osobnosti, i k zmenám v zdravotnom stave, či už to bude alkohol, marihuana, tvrdé drogy alebo hoci aj lieky - napríklad narkotiká bežne a legálne používané pri liečbe.

 

najlepšie je podľa mňa experimentovať s drogami, ktorými nás vybavila príroda, nosíme ich všade so sebou a telo má dokonalý systém na ich využitie a spracovanie bez poškodenia organizmu. tým myslím adrenalín alebo endorfíny, ktoré sa nám v určitých situáciách dostanú do krvného obehu, dá sa na ne vypestovať rovnaká závislosť, ako na ktorúkoľvek inú látku a aj keď snáď nemajú také výrazné účinky ako tvrdšie drogy, sú dostupnejšie a lacnejšie.

 

mám osobné skúsenosti s viacerými drogami, vrátane alkoholu a ak by sa to dalo, niektoré by som s radosťou vrátil späť.

 

momentálne som odporcom každej drogy, vrátane alkoholu, ten pijem zriedkavo a v malých množstvách, občas si dám nejaké pivo a výnimočne raz/dvakrát za rok pijem i destilovaný alkohol, vždy opatrne a stále menej, možno sa zo mňa stane i abstinent, budem informovať. : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1. Hah... spoločenská (in)tolerancia nemôže byť dôvodom k (i)legalite nejakej drogy.

2. Alkohol zabíja mozgové bunky. (bez debaty)

3. "Priaznivé" účinky alkoholu ? sranda.. marihuana pomáha pri psych. poruchách a chorobách

4. Tie pivká po obede nemôžu nijak ospravedlniť alkohol.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sisifu, určite sa nechcem zastávať nadmerného užívania alkoholu, ale napríklad aj pivo, pokiaľ sa užíva v rozumnej miere priaznivé účinky skutočne má. Tu sú niektoré z nich, podľa magazínu Forbes:

I když se větší pozornost již tradičně věnuje zdravotním přínosům vína, celá řada výzkumů prokázala, že mírná konzumace piva je zdraví velmi prospěšná. Ideální jsou dvě malá piva denně pro muže a jedno malé pivo pro ženu. Tady je osm důvodů, proč se vám vyplatí pít pivo, tak jak je sestavil magazín Forbes:

1. Prospívá vašemu srdci.

2. Ochrání vás před mrtvicí.

3. Sníží riziko hypertenze.

4. Prospívá "cukrovkářům."

5. Zlepšuje kognitivní funkce.

6. Posiluje kosti.

7. Prodlouží vám život.

8. Budete se cítit lépe.

viac na: http://zdravi.idnes.cz/osm-duvodu-proc-bys...0144_zdravi_bad

A čo sa týka môjho vzťahu k predmetu témy, tak drogy som nikdy neskúšal, ani ma to nelákalo,

za celý život som vyfajčil pár cigariet, tie ma tiež príliš nepriťahovali a z alkoholu si občas dám iba pivo, tvrdý alkohol skutočne iba výnimočne, asi dva krát za rok, v obmedzenom množstve.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1. Hah... spoločenská (in)tolerancia nemôže byť dôvodom k (i)legalite nejakej drogy.

Co ine nez spolocenska tolerancia ma byt dovodom k legalite drogy? Zakony a pravidla definuje spolocnost podla toho co toleruje / netoleruje.

Ak toleruje alkohol, tabak, caje, kavu, mak (ktory sa nikde 'na zapade' nepouziva tako ako v nasej oblasti, a EU nam chcela jeho pouzivanie hodne obmedzit), tak nevidim dovod preco by ich mala stavat do ilegality.

 

2. Alkohol zabíja mozgové bunky. (bez debaty)

To je asi take tvrdenie ze 'emulgatory sposobuju rakovinu'. Ano, otazne je teraz kolko a pri akych davkach.

 

3. "Priaznivé" účinky alkoholu ? sranda.. marihuana pomáha pri psych. poruchách a chorobách

Bohuzial ma neskutocne viac vedlajsich ucinkov. A z alkoholu som nikdy nebol v takom stave ako z travy.

 

Marihuana nepomaha ale zmiernuje ucinky, clovek daleko menej citi bolest. Preto sa uvazuje o jej povoleni pre smrtelne chorych pacientov, kde

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tu treba vediet rozlisovat a mnohe si priznat :lol: Alkohol, ak sa uziva v rozumnej miere, dokaze byt prospesny (to by sme vsak mohli napisat aj o antibiotikach trebars) Nikto vsak nedefinoval co je rozumna miera a nikto si nieje isty, ci je schopny ju udrzat :) A schvalne, opytam sa, kto pije vino, pivo a fajci travu pre ich liecive ucinky? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Potom to tak v zákonoch a na svete vypadá, keď sa dá na "toleranciu" a nie na to, čo je naozaj dobré. V obchodoch asi preto predávajú min. pollitrovky tvrdého, lebo to "prospieva" :lol: Nojo, potom sa človek môže len smiať ked jee na krabičke od cigariet "vážne" upozornenie, že Fajčenie spôsobuje smrť. Čo už, šak nemalé percento plynie do sťátneho rozpočtu.

Alkohol je droga.. bez debát. To že niekomu jedno pivko pomôže pri trávaní nemožno považovať za vysvetlenie alebo obhajobu následkov, kt. spôsobuje chlast.

Mimochodom, prečo sú povolené "výherné" automaty ?! Prospievajú ? Pomáhajú ? Liečia ? Toleruje ich niekto ?

 

http://www.zdravotnictvo.sk/buxus/generate...php?page_id=687

http://www.klubabstinentov-nz.sk/modules.p...icle&sid=16

http://www.drogovaporadna.cz/rubrika.php?rubrika=45

 

"Nicméně co se týče návykového potenciálu a rizik užívání alkoholu, pohybuje se v rovině tvrdých drog a je o to nebezpečnější, že jeho užívání je všeobecně tolerováno nebo dokonce podporováno."

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Potom to tak v zákonoch a na svete vypadá, keď sa dá na "toleranciu" a nie na to, čo je naozaj dobré. V obchodoch asi preto predávajú min. pollitrovky tvrdého, lebo to "prospieva" :lol:

ty si asi dlho nebol v obchode, ze? ploskacky ti nevravia nic, ze?

 

okrem toho, co mas proti 7decke? kupim si 7ku absolutky a potom z toho budem miesat drinky, ked bude u mna zenska. fakt dusevny problem ...

 

alkohol nie je zly, kym sa nezneuziva. ked ho niekto zacne zneuzivat (takisto ako hocijaku inu vec), tak je to jeho blbost a jeho problem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

1. Hah... spoločenská (in)tolerancia nemôže byť dôvodom k (i)legalite nejakej drogy.

2. Alkohol zabíja mozgové bunky. (bez debaty)

3. "Priaznivé" účinky alkoholu ? sranda.. marihuana pomáha pri psych. poruchách a chorobách

4. Tie pivká po obede nemôžu nijak ospravedlniť alkohol.

 

Tu treba vediet rozlisovat a mnohe si priznat :lol: Alkohol, ak sa uziva v rozumnej miere, dokaze byt prospesny (to by sme vsak mohli napisat aj o antibiotikach trebars) Nikto vsak nedefinoval co je rozumna miera a nikto si nieje isty, ci je schopny ju udrzat :) A schvalne, opytam sa, kto pije vino, pivo a fajci travu pre ich liecive ucinky? :)

nuž áno, je to zrejme podivné ... ale je medzi nami x ľudí, ktorí sú závislí na čokoláde, a v malých množstvách je čokoláda predsa dokázateľne prospešná ... nabudzuje " k šťastiu" , dodáva energiu... má to svoje biochemické príčiny

rovnako pivo, vyrábané z istej vody, je v malých množstvách odporúčané urológmi ako pomoc pri prečisťovaní obličiek

víno v malých m,nožstvách obsahuje flavonoidy, rovnako prospešné telu ...

málo kyseliny, alebo naopak priveľa sa namiesto chcemických liekov dá napraviť jedným pivom alebo pohárom vína ...

skutočne poznám človeka, ktorý denne vypije jedno pivo určitej značky a nič viac

 

tak nepredávajme ani cukríky a čokoládu, ničí to chuť do jedla deťom, priveľa cukru je nezdravé, je to závislosť ...

 

a ľudia vyhľadávali sladké odjakživa, kradli med lesným včelám ... neskôr sa z toho stalo povolanie ...

 

bago prežúva človek pekne dlho, makový odvar pozná tisícročia, ópium sa fajčí stáročia, konope sa pestovalo na záhradkách voľne, nielen kvôli konopným vláknam ... peyotl v južnej amerike ... kava v tichomorí ... všade mal človek svoje drogy

 

človek droguje.

používa na vlastné oblbnutie, utlmenie bolesti, pre chuť, pre pocit slasti, pre x ďalších príčin drogy v storakých formách odkedy je človekom, celé dlhé generácie

spíjali sa pod obraz boží už v starovrekých štátoch, a výroba niečoho alkoholického patrila k dobrým zvykom všade na svete ...

 

 

napadlo mi to, keď som dnes videla spaľovanie 650 kilo drog v duslianskej spaľovni v šali ... za trhovú cenu 3 a pol až 6 a pol miliardy Sk.

je to zakazované, je to drahé, je hrozne ťažké sa zo závislosti dostať, napriek tomu to má odbyt .... nakoniec sú to smrti v mladom veku, ľudské trosky ... kto to nedokáže držať pod kontrolou

kto nedkáže držaťpod kontrolou alkohol, ochorie, je to ľudská troska, ktorá ubližuje okolo seba hodne ľuďom, hlavne svojím najbližším

fajčiar si ničí pľúca, vydymí ľudí okolo seba, chrchle, kašle, dýchavičnosť , srdce , cievy .... všetko odchádza ...

 

prečo to teda ľudia robia ? náklady na liečbu sú obrovské u každého ....

 

z množstva cigarety sa neosprostieva, ale ničia človeka

z nemiery alkoholu sa aj blbne, aj ubližuje zvyčajne naokolo

drogy grupujú, idú do peňazí, výsledný efekt je ... čo ... pocit neskutočna, neznesiteľná ľahkosť bytia ? čo ?

 

prečo to ľudia kupujú ? čo im.... vám to dáva, prečo to ochutnáte ? prečo to chytí ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 2 týždňami...

Úprimne, drogy ma vždy fascinovali a najviac ma asi udivuje to, ako šikovne dokážu oblbnúť a urobiť zo života peklo niekomu, kto im podľahne. Drogy ma nikdy nelákali v tom zmysle, že by som ich chcela užívať, ale naštudovala som si nejakú tú literatúru a pravdupovediac, značne ma to zaujalo. Najviac ma asi oslovil spis "LSD, mé problémové dítě" od Alberta Hoffmanna a momentálne čítam knižku o účinkoch rastlinných halucinogénov. Hm, občas je to väčšia sranda, ako som si myslela. Indiáni vraj užívali povzbudzujúcu drogu, ktorá im dodávala takú vytrvalosť, že dokázali na vlastných nohách uštvať mustanga, a potom si ho pekne - krásne odtiahli domov do dedinky, kde sa mohol koník modliť k Erdžiacemu Lesnému Duchovi už iba s jazdcom na chrbte.

 

A schvalne, opytam sa, kto pije vino, pivo a fajci travu pre ich liecive ucinky?

Môj známy v USA - tomu to dokonca predpisuje lekár ako liek na kĺby. On sa síce netají tým, že mu marihuana robí bohovsky dobre, nuž ale, schovávať sa za recept je pre niekoho prijateľnejšie, ako si priznať, že byť oblbnutý je tá najfasa vec na svete. Ľudia sa však mýlia v tom, že pivo a víno majú liečivé účinky, práve naopak. Pivo je mŕtvy nápoj a najlepšie obídu tí, čo ho pijú pre chuť. Víno nemá so zdravím nič spoločné, brzdí prietok kyslíka a flavonoidy, na ktoré sa odvolávajú lekári, sú v oveľa hodnotnejšom množstve v čerstvom hrozne.

 

Poznám lekára, ktorý si dlhé roky pichá morfium, pretože má neznesiteľné bolesti, ibaže už vyzerá ako bezprízorný mumifikátor a čoskoro mu zrejme z druhej strany zakýva prievozník Cháron. Môj otec ako zdatný chemik a lekárnik skúšal na sebe účinky LSD, hovoril, že prežil nádhernú explóziu farieb, dokonca videl farbu zvukov a podobne. Veľmi sme sa o tom nebavili, ale v istých chvíľach to môže mať svoje čaro, hoci mňa drogy zaujímajú skôr z vedeckého a chemického hľadiska, nie z toho praktického.

 

prečo to ľudia kupujú ? čo im.... vám to dáva, prečo to ochutnáte ? prečo to chytí ?

 

Game, dobrá otázka, tiež som nad tým uvažovala. A vyšlo mi, že preto, lebo ľudia sú hlúpi. Fakt, nič lepšie ma nenapadlo - pamätám sa, koľkokrát nás na strednej škole mučili prednáškami o drogách a my sme všetci svorne pritakali a nahlas si vraveli: "Áno, drogy sú svinstvo, nikdy v živote". Prešli tri roky a mnohí, čo tak svorne pritakali, sa stali milovníkmi marihuany. Na výlete v treťom ročníku som bola svedkom toho, ako spolužiak po užití drogy takmer vyskočil z okna, pričom na druhý deň bolo najvtipnejšou témou to, že triedna stúpila do zvratkov a nič si nevšimla, keďže v chatke bola tma ako v rohu. Vieš, toto sú veci, ktoré sa možno zdajú byť nepodstatné, ale úprimne - nikto z deciek sa vtedy nezamyslel nad tým, že spolužiak by mohol byť po ťažkom úraze, keby ho zopár triezvejších kamarátov v pravý čas pri tom pokuse o skok nezadržalo.

Tým som nechcela všetkých narkomanov hodiť do jedného vreca - videla som zopár dokumentárnych filmov o živote týchto ľudí a niekedy som naozaj nevedela, čo si mám o tom myslieť. Možno je problém vo mne - že som neprežila život týchto ľudí, a tým pádom by som nemala ani súdiť... Neviem... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

naštudovala som si nejakú tú literatúru a pravdupovediac, značne ma to zaujalo

ja som tiež veľký fanatik, čo sa drog týka, svojho času aj experimentátor, ale to už, vďakabohu, pominulo... v inej téme píšeš, že čítaš tibetské mýty, možno by ťa potom zaujalo toto (viď príloha), psychadelický zážitok je prirovnávaný k procesu smrti v ponímaní Tibetskej knihy mŕtvych.

Kdyz_se_date_spatnou_cestou.doc

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bijou:

Veľmi pekne Ti ďakujem za dokument, potešila si ma, :lol: vyzerá to byť celkom dobré. Vrhnem sa na to hneď, ako dočítam rastlinky.

 

Známy spomínal, že ak chcem spoznať účinky marihuany bez toho, aby som ju priamo užila, mám sa vraj dať na beh. V okamihu, keď sa človek doslova dorazí a už sa viac ani nepohne, nastáva vraj presne ten istý pocit, ako keď sa užije marihuana. Čo je na tom pravdy, netuším, pri cvičení však často zakúsim prirodzený účinok našich endorfínov a ten pocit veru nie je na zahodenie. :)

 

ja som tiež veľký fanatik, čo sa drog týka, svojho času aj experimentátor, ale to už, vďakabohu, pominulo...

Čo Ťa k tomu viedlo, či len tak, zo zvedavosti? Ono je jednoduché povedať, že drogy sú nanič, ale ja by som si rada vypočula aj tú druhú stránku veci. Tomu, kto to v živote nevyskúšal, je zrejme ľahké tvrdiť, že brať drogy je hlúposť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo Ťa k tomu viedlo, či len tak, zo zvedavosti?

No počiatky mojej posadnutosti boli čisto o záujme ako u teba. Existuje veľa ľudí, ktorých drogy priťahujú odjakživa, prečo, to netuším, niekto skúsi, niekto nie.

Vždy ma zaujímali fyzické zmeny v mozgu užitím rôznych látok, následné zmeny správania, dôsledky. Okrem tohto bio-psychologického záujmu som veľmi veľmi túžila zistiť, kde sú hranice ľudského vnímania, kam až môže preniknúť myseľ, či existuje mimozmyslové vnímanie.... atď Bolo mi jasné, že odpovede nie sú skryté primárne v drogách, ale pre bežného smrteľníka sú akýmsi modelovým príkladom toho, čo sa deje napr. pri jogínskych technikách dosiahnutých rokmi meditácie. Čítala som množstvo kníh napožičiavaných od známeho-psychiatra, ktoré ma priviedli k zisteniu, že to, čo skutočne chcem je odpoveď na otázku: Kde sídli šialenstvo? A už viem kde... možno by bolo lepšie zostať bez toho poznania...

 

Ak sa ti podarí zohnať prečítaj si Doors of Perception od Aldousa Huxleyho.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Známy spomínal, že ak chcem spoznať účinky marihuany bez toho, aby som ju priamo užila, mám sa vraj dať na beh. V okamihu, keď sa človek doslova dorazí a už sa viac ani nepohne, nastáva vraj presne ten istý pocit, ako keď sa užije marihuana. Čo je na tom pravdy, netuším, pri cvičení však často zakúsim prirodzený účinok našich endorfínov a ten pocit veru nie je na zahodenie.

Istym sposobom to moze byt aj pravda, ale asi nie uplne - ked sa zvalis pri totalnom vycerpani, nevies sa sustredit na nic, mas miernu euforiu, vdaka ktorej sa citis fajne. No po trave by mala zmiznut bolest a v tomto pripade ju vdaka svalovej horucke budes citit viac nez poctivo a nebudes sa smiat na kazdej blbosti, lebo budes rada za polapenie dychu :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No po trave by mala zmiznut bolest a v tomto pripade ju vdaka svalovej horucke budes citit viac nez poctivo a nebudes sa smiat na kazdej blbosti, lebo budes rada za polapenie dychu

Nie som si celkom istá, weirdo. Začala som asi pred troma mesiacmi cvičiť s činkami a v tých prvých chvíľach som šla takmer na doraz. Počas prvej série som cítila bolesť a mala som pocit, že vypustím dušu, počas druhej série som už ale necítila žiadnu bolesť a všetko bolo odrazu nasmiech. To isté sa mi udialo, keď sme s otcom vystupovali na strmý kopec. Endorfíny majú účinok morfínu, čo znamená, že potláčajú vnímanie bolesti. Svalová horúčka sa dá neutralizovať vyšším príjmom minerálnych látok počas cvičenia. Fakt neviem, či je to tak, ale chlapík, čo o tom hovoril, aktívne fajčí marihuanu, tak hádam nezavádza, beťár. Ale zrejme máš pravdu v tom, že v tom bude nejaký rozdiel... S trávou skúsenosti nemám, ani sa nechystám, neviem to porovnať, takže sa budem musieť uspokojiť s výpoveďou / názorom druhých ľudí. :lol:

 

Ak sa ti podarí zohnať prečítaj si Doors of Perception od Aldousa Huxleyho.

Bijou, máš na mysli Brány vnímania? Hm, podľa výňatkov usudzujem, že je to riadna čertovina. Tiež ma inak napadlo, že to, čo sa niekto snaží dosiahnuť dlhými rokmi strávených meditačnými cvičenia, iný dosiahne ihneď - s užitím drogy. Možno práve preto majú drogy takú moc, hm...

 

Na konci tridsiatych rokov minulého storočia sa Huxley - jednak pre svoje pacifistické presvedčenie a jednak pre zlý zdravotný stav - presťahoval do Kalifornie, kde jeho priateľ Gerald Heard založil Trabusco College, inštitúciu zameranú na skúmanie mystických stavov. To bol začiatok Huxleyho svetonázorového obratu. Veľmi naňho zapôsobil hinduizmus, predovšetkým múdrosť védanty, a neskôr aj máhajánový tibetský buddhizmus. Definitívne dovŕšenie svetonázorovej zmeny sa však udialo v roku 1953, keď si Huxley pod vedeckým dozorom vzal meskalin - ?mystickú? drogu mexických indiánov: ?I já jsem byl okamžitě připraven ke spolupráci a rovněž jsem hořel touhou přijmou roli pokusného králíka. A tak to tedy přišlo. Jednoho jasného květnového rána jsem pozřel 0.4 gramu meskalinu rozpuštěného v malé sklence vody, posadil se a čekal, co se bude dít.? Kniha Brány vnímání vznikla na základe zážitkov, ktoré Huxley nahovoril do diktafónu.

 

Podľa jeho slov sa pri prvých pokusoch nedialo nič výnimočné; došlo k zmenám pri vnímaní bežných svetelných a farebných efektov či priestorových vzťahov. Nedostavili sa ohromujúce vízie, v ktorých by vystupovali fantastické, hrozivé bájne bytosti. Skôr sa postupne prehlbovala citlivosť k detailom všedného života. Huxley upozorňuje, že meskalin by nemali konzumovať úzkostní, paranoidní ľudia. Vôbec by sa k tejto droge nemalo pristupovať s obavami, pretože práve tie môžu spustiť reťazec hrozivých vízií. To, čo človek v sebe stále nosí a aký má postoj k sebe samému, sa v znásobenej podobe objaví v zmenenom stave vedomia: ?´Když se dáte špatnou cestou,´ odpovídám na experimentátoruv dotaz, ´vše, co se stane, bude dukazem spiknutí proti vám. Celá skutečnost tím bude prostoupena. Nebudete se moci ani nadechnou bez pocitu, že se zde jedná o část spiknutí.´

´Takže myslíte, že víte, kde se ukrývá šílenství?´

Moje odpověď byla naprosto přesvědčivá a procítěná: ´Ano.´

´Mužete ho kontrolovat?´

´Ne, nemohu. Jestliže začnete se strachem a nenávistí jako výchozím předpokladem, bude se samozřejmě i vaše prožívání tímto směrem odvíjet.´?

 

Huxley, už s čistou hlavou, pri náhodnom nahliadnutí do umeleckých albumov zisťuje, že pod vplyvom meskalinu videl predmety tak, ako ich namaľoval napríklad Vincent van Gogh. Huxleyho vízie boli však čistejšie, plastickejšie, presvedčivejšie a najmä sa strácala hranica medzi jeho ?ja? a okolitým svetom; neviditeľná bariéra medzi jeho telom a povrchom predmetov. Svet, ktorý sa mu počas tohto odvážneho chemického experimentu na niekoľko okamihov odhalil, bol zaplnený vírivými farbami a kontúrami pripomínajúcimi napríklad dynamické riasenie drapérie na Botticelliho Judite či krajinomaľby z Ďalekého východu. Huxley teda dospieva k presvedčeniu, že umelci sú obdarení takým videním sveta, ktoré iní, bežní smrteľníci, spútaní ochudobňujúcimi normami každodennej rutiny, môžu dosiahnuť azda len prostredníctvom psychotropných látok.

 

Huxley nie neopodstatnene poukazuje na to, že civilizácia, aj so všetkými svojimi princípmi a pravidlami, prirodzené vnímanie jednotlivca v čo najväčšej miere ochudobňuje a stlmuje. Hovorí aj o nepriateľskom vzťahu autorít k látkam, ktoré, na rozdiel od iných tvrdých drog ako alkohol a nikotín, duchovný svet človeka nielen prehlbujú a zjemňujú, ale ho aj obohacujú o ohromujúce poznatky predovšetkým o ňom samom: ?Nespočet lidí touží po sebatranscendenci a rádi by ji obvykle hledali v nějaké církvi. Avšak běda, ´hladové ovečky přichádzejí s úctou a nejsou nasyceny´. Účastní se bohoslužeb, poslouchají kázání, opakují modlitby - avšak jejich žízeň zustává neutišena. Zklamáni se proto opět vracejí k láhvi. Po určitou dobu kompromis funguje. Návštevy kostela zustávají, avšak nejsou tak časté jako útěky ke sladkému břehu hospodské utopie. Buh zustává sice stále na zřeteli, ale je to buh vyjádřený už jenom slovně, tedy buh v přísně pickwickovském slova smyslu. Předmětem uctívání je ve skutečnosti láhev a jedinou autentickou náboženskou zkušeností je onen stav nezkrocené a bojovné euforie, která přichází po třetí sklence.?

článok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no neviem ...

marihuana sa v jednom čase odporúčala vydávať na lekársky predpis smrteľne či ťažko chorým pacientom s veľkými bolesťami

bolo to ešte predtým, než sa v holandsku začala používať takmer bežne, po revolúcii sa o tom diskutovalo aj u nás, nežná eufória priniesla so sebou aj marihuanové eufórie, boli to celkom vážne návrhy, a pokiaľ viem, teda ako sa vtedy argumentovalo, marihuana ako tlmič bolesti zaberá ...

keď sa používa takto, a prináša uvoľnenie, možno aj endorfíny, nie je mi celkom jasné to prirovnanie k tej úplnej fyzickej únave

asi sa musíme spýtať niekoho, kto vie ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no neviem ...

marihuana sa v jednom čase odporúčala vydávať na lekársky predpis smrteľne či ťažko chorým pacientom s veľkými bolesťami

Áno, ono je to v USA ešte stále povolené na lekársky predpis. Známy, čo to berie práve z dôvodov ochorenia kĺbov, prirovnal účinky marihuany k úplnému dorazu pri rýchlom behu. Ale zrejme to fakt pomáha, lebo človek, čo sa ledva hýbal, začal zdolávať vrchy a dal sa na snowboarding. Hm, fakt na zamyslenie...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..Známy spomínal, že ak chcem spoznať účinky marihuany bez toho, aby som ju priamo užila, mám sa vraj dať na beh. V okamihu, keď sa človek doslova dorazí a už sa viac ani nepohne, nastáva vraj presne ten istý pocit, ako keď sa užije marihuana. Čo je na tom pravdy, netuším..

mám na to iný názor, myslím si, že pri behu ani pri inom športe nikto účinky THC (tetrahydro-kanabinolu) nespozná. pôsobenie endorfínov na ľudskú centrálnu nervovú sústavu je úplne odlišné, ako pôsobenie THC. marihuana podľa môjho názoru ovplyvňuje vedomie omnoho silnejšie. pri nej prichádza okrem iného k výrazným zmenám v spracovaní podnetov, ktoré mozgu sprostredkovávajú naše zmysly. vplyv THC na centrálnu nervovú sústavu môže byť taký silný, že vedomie sa na krátky časový úsek upriami na jeden myšlienkový rámec a vtedy človek nedokáže sledovať viac súvislostí naraz, prestane uvažovať logicky. v slangu sa zhulený človek označuje mnohými výrazmi, jedným z nich je stoned - skamenelý. :- )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Valcik:

Samozrejme, to, čo píšeš, znie rozumne. Sú to teoretické vedomosti alebo osobné skúsenosti?

Nerýpem, iba sa pýtam. :lol:

 

Pamätám si, že môj priateľ si robil žarty z kolegu, ktorý po užití marihuany za bieleho dňa ukazoval ľudom holý zadok z auta. Spolusediaci sa vraj hanbili ako psy, ale výtržníka jednoducho nebolo možné spacifikovať. Bohužiaľ, po čase to s ním už prestala byť sranda - najmä, keď sa chlapík nedokázal poriadne orientovať v čase a v priestore. Tiež spomínal, že keď po nociach fajčí marihuanu, komponuje hudbu ako zmyslov zbavený, trieska do gitary a zvuk úbohého kvíliaceho nástroja je pre neho tá najdokonalejšia súhra zvukov. Čo na to susedia, to už radšej nerozoberal.

Niektorí zástancovia marihuany tvrdia, že je to dar prírody a tým pádom je to telu prospešné, ale však aj ľuľkovec zlomocný je dar prírody a nepchám si ho do úst, aspoň teda nie dobrovoľne... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tiež spomínal, že keď po nociach fajčí marihuanu, komponuje hudbu ako zmyslov zbavený, trieska do gitary a zvuk úbohého kvíliaceho nástroja je pre neho tá najdokonalejšia súhra zvukov.

nechcem travu nijak obhajovat, ale v tomto zmysle a pokial sa uziva s rozumom, je velmi prospesna. sam som videl kamarata, ktory robil webdesign a raz mu to neslo - cokolvek vytvoril, bolo bez koncepcie a napadu. v jeden vecer sa zhulil a siel domov. ten design, ktory mi ukazoval na druhy den, bol bezpochyby najlepsi, aky kedy spravil :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..Sú to teoretické vedomosti alebo osobné skúsenosti?

sú to v prvom rade osobné skúsenosti z minulosti, ako som už v tejto téme spomenul.

nie som na to síce pyšný, ale je to tak a viem o čom píšem.

 

Pamätám si, že môj priateľ si robil žarty z kolegu, ktorý po užití marihuany za bieleho dňa ukazoval ľudom holý zadok z auta.

neviem, či takéto chovanie zavinila marihuana. mňa nikdy nič podobné nepochytilo, záleží asi aj od povahy, nálady a vychovania človeka, čo pod vplyvom omamných látok postvára. to platí pre všetky drogy, i pre alkohol. nie každý sa odviaže práve takto. :- )

 

..Niektorí zástancovia marihuany tvrdia, že je to dar prírody a tým pádom je to telu prospešné..

toto považujem za veľký omyl, tiež som sa stretol s podobnými názormi, no tak ako ty, ani ja s nimi vôbec nesúhlasím. prečítal som si o účinkoch skoro každej drogy (nielen ilegálnej) odbornú literatúru, niekoľko experimentov som si vyskúšal aj na sebe a myslím si, že drogy ľudskému organizmu ani psychickému zdraviu neprospievajú. to platí aj pre drogy legálne používané v lekárstve, nielen tie zákonom zakazované. aj keď sa to možno niekomu po pár šlukoch trávy nezdá, pri dlhodobom a častom užívaní môžu nastať trvalé zmeny v psychike človeka a nenazval by som ich práve prospešnými, je však ťažké písať o tomto všeobecne. účinok akejkoľvek drogy na človeka je podľa mňa inividuálny, myslím tým hlavne dopad na psychiku.

 

 

..nechcem travu nijak obhajovat, ale v tomto zmysle a pokial sa uziva s rozumom, je velmi prospesna.

myslím, že pod vplyvom nejakej omamnej látky vzniklo na svete už veľa zaujímavých nápadov, hlavne v umení. :- )
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..nechcem travu nijak obhajovat, ale v tomto zmysle a pokial sa uziva s rozumom, je velmi prospesna.

Weirdo, v tomto s Tebou úplne súhlasím. Môj najobľúbenejší spisovateľ E. A. Poe neustále bral drogy a jeho básne i poviedky sú fantastické. Ten človek bol nenormálne geniálny, ale po čase začal trpieť depresiami, čo je rozpoznateľné aj v mnohých jeho poviedkach. Pamätám si, že písanie básní a poviedok mi šlo oveľa ľahšie, keď som vypila dva poháre ťažkého červeného vína – ono to samozrejme šlo aj bez toho, len to trvalo o čosi dlhšie ako počas vínového ošiaľu. Bolo to o vyložení si nôh na stôl počas daždivých večerov a zrazu bum!, inšpirácia bola na svete. Časom som zistila, že mi alkohol ako taký nechutí a pijem ho len pre inšpiráciu, čo bola úplná hlúposť, keďže najviac inšpirácie nachádzam v prírode a v každodenných osobných skúsenostiach. Užívala som alkohol vyslovene ako drogu, takže ak by som pri tom ostala, časom by z toho vznikla závislosť. Som abstinent už siedmy rok a na alkohol sa môžem vykašľať – je mi ľahostajný.

 

sú to v prvom rade osobné skúsenosti z minulosti, ako som už v tejto téme spomenul.

nie som na to síce pyšný, ale je to tak a viem o čom píšem.

Osobné skúsenosti sú nadovšetko – aj keď sú negatívne. Vážim si každého, čo nájde silu prestať.

 

neviem, či takéto chovanie zavinila marihuana. mňa nikdy nič podobné nepochytilo, záleží asi aj od povahy, nálady a vychovania človeka, čo pod vplyvom omamných látok postvára. to platí pre všetky drogy, i pre alkohol. nie každý sa odviaže práve takto.

Súhlas, valcik, ibaže dotyčný je obdivovateľom marihuany už dlhší čas a netrúfam si predpovedať, kam to až povedie. Faktom je, že robí hlúposti a hoci svoje okolie často veľmi dobre zabáva, niekedy je to vážne na obtiaž. V zime mu býva tak teplo, že v mrazoch pobehoval v trenkách a ani jeden zub mu nezadrkotal. Podobný nadšenec sa denno-denne tmolí po nemenovanom mestečku a bezprízorne hľadí niekam do diaľky; sem-tam si vypýta peniaze, ale to je asi tak všetko. Svoje okolie nespoznáva a nemá zmysel nadväzovať s ním rozhovor, pretože vôbec nechápe súvislosti. V minulosti to bol úplne normálny zdravý a inteligentný chalan.

 

myslím, že pod vplyvom nejakej omamnej látky vzniklo na svete už veľa zaujímavých nápadov, hlavne v umení.

To je síce pekné, ale pozri sa, koľkí skončili pod zemou – v lone matky prírody. Mne je ľúto hlavne za Hendrixom, sakra, to bol génius...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov